مطالب مرتبط:
چگونه ماه ربیع المولود و جشن های میلاد پیامبر(ص) تبدیل به جریان مقابله با تکفیر شد؟
قول ماکرون برای ادامه تدابیر ملموس مقابله با به اصطلاح اسلام رادیکالی
اردوغان: مخالفان پیشرفت اسلام در جهان به دین ما حمله می کنند
بستن مساجد در فرانسه به بهانه مقابله با اسلام رادیکال
تاکیدبر تقویت وحدت در جهان اسلام
-78 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 مهر 1399 ساعت 01:352020-10-20سياسي

چگونه ربیع الأول و جشن های میلاد پیامبر(ص) در جهان اسلام، نماد مقابله با تکفیر شد؟


آغاز ماه ربیع المولود و جشن های میلاد نبی مکرم اسلام(ص) و هفته وحدت فرصت های کم نظیری را برای امت اسلامی بوجود آورده است که شایسته بازیابی و بهره برداری است.

- "، ماه ربیع الأول و ایام میلاد نبی رحمت و خاتم انبیای الهی سالها است که در کشورها اسلامی با برگزاری جشن و شادمانی و برنامه های سرور در قالب های رسمی و مردمی دنبال می شود و هر ساله گسترش را نشان می دهد.

اما در یک دهه گذشته برگزاری جشن های میلاد پیامبر اعظم اسلام(ص) به قضیه سیاسی و هویت ساز در جهان اسلام تبدیل شده است.

دو دهه حملات نظامی و فرهنگی به امت پیامبر(ص) بعد از حادثه 11 سپتامبر و حمله به برج های دوقلو در نیویورک، جهان شاهد پدیده تازه ای بود که آن را افراط گرایی اسلامی و عوامل آن را جهادگرایان مسلمان نامیدند که نماد آن سازمان القاعده به رهبری اسامه بن لادن بود.

سرمایه گذاری ها و حمایت های مستمر سرویس های اطلاعاتی غرب از گروه های اسلامی فعال در کشورهای اسلامی برای مبارزه با توسعه طلبی و اشغالگری شوروی سابق و بلوک شرق و مهار نفوذ آن ضمن آنکه موجب تقویت این گروه ها گردید آنها را به تشکیلاتی منسجم و هوشمند و برخوردار از توانمندی های مختلف نظامی و فکری و فرهنگی تبدیل ساخت.

رشد بیداری اسلامی در جهان اسلام از دهه 70 میلادی تا آغازین سال های قرن 21، در صورت های گوناگونی جلوه گر شد که با وجود طیف های گستره ای از متفکران و فعالان و وحدت طلبان و تقریب گرایان در گوشه و کنار جهان اسلام، این افراط گریان بودند که با حمایت های غرب و دولت های وابسته به آنان در منطقه به عنوان نماد و نتیجه بیداری اسلامی معرفی شدند.

همزمان لشگرکشی غرب به خاورمیانه و منطقه غرب آسیا به عنوان قلب جهان اسلام و اشغال کشورهای افغانستان و عراق و ایجاد ده ها پایگاه در کشورهای عربستان و کویت و قطر و امارات و بحرین و اردن و آرایش جدید در برابر دنیای اسلام زمینه را برای واکنش گروه های مسلح افراط گرا بیشتر مهیا ساخت و دلیل موجهی برای حضور و فعالیت آنان بخشید و حتی موجب جذب بی سابقه جوانان به سازمان های همچون القاعده و شعب آن در کشورهای مختلف عربی و آسیایی و آفریقایی شد.

انفجارها و کشتارهای سازمان هایی مانند القاعده بنا بر ادعای رهبران آن یهودیان و صلیبیان(غربی ها) را هدف قرار می داد و ضربه به منافع غرب در جهان اسلام اولویت آنان شمرده می شد.

تحرکات گروه های مسلح مسلمان افراط گرا موسوم به جهادگرایان و نبرد ائتلاف نظامی- فرهنگی غرب به رهبری آمریکا با آن عمده مناسبات جهان اسلام را در دهه نخست قرن 21 شکل داد.

بیداری اسلامی و بهار سَلَفی اما با آغاز انقلاب های عربی و سرنگونی همپیمانان غرب در کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا موج تازه از بیداری و اسلام خواهی در جهان اسلام جلوه گر شد و مطالبات بسیاری از معترضان در میدان ها و پایتخت های عربی رنگ و بوی دینی و اسلامی داشت.

گسترش موج بیداری اسلامی یا بهار عربی، گروه ها و احزاب اسلامی مبارز با دیکتاتوری و استعمار غربی را در صدر رهبری اعتراضات مردمی نشاند.

شرایط جدید آنچنان سران عرب و مراکز قدرت غربی را به هراس و واهمه انداخت که تحریف و منحرف ساختن مسیر عقلانی مطالبات مردم معترض را تنها راه باقی مانده برای نجات خود یافتند.

گفتمان سلفی و وهابی که غرب و همپیمانان عربی بالغ بر یک دهه با آن برای دفع تهدیداتش که اجرای شریعت شعار و نماد آن بود جنگیده بودند در سالهای بعد از 2011 تنها نسخه بدیل برای مهار بیداری اسلامی تشخیص داده شد.

حمایت از گروه ها و احزاب سلفی آنچنان در کشورهای عربی کانون انقلاب های مردمی شدت گرفت که برخی ناظران و تحلیلگران سخن از بهار عربی به میان آوردند.

نماد این جریان حزب سلفی النور در مصر بود که برای رقابت با جریان اخوان المسلمین که پیشتاز میادین اعتراض تلقی می شد بوجود آمد.

جالب آنکه بعد از سرنگونی محمد مرسی اولین رییس جمهور غیرنظامی مصر که در قالب یک انتخابات آزاد به قدرت رسیده بود و حذف و حبس گروه های اسلامگرا در این کشور، تنها حزب سلفی النور بود که همچنان در قدرت باقی ماند و مورد حمایت دولت نظامی السیسی نیز قرار گرفت.

این حزب که با حمایت های روشن عربستان سعودی باقی ماند نمونه ای از تغییر سازمان دهی شده گفتمان و رویکرد در جهان عرب و اسلام به سمت سلفی گری و وهابی گری است.

وضعیت در سایر کشورها و جوامع اسلامی نیز با قدرت یافتن افراط گرایان سلفی و وهابی همراه بود تا آنجا که عربستان با اعزام سخنرانان و خطبای شهیر خود که بعضا در عربستان از اظهارنظر ممنوع بودند به کشورهایی همچون مصر یا تونس سعی در نفوذ و جهت دهی به حرکت های بیداری اسلامی داشت.

یکی از عمده ترین اقدامات در این دوره موج بی سابقه شیعه هراسی و ایران هراسی در میان افکار عمومی جهان عرب بود که بصورت پیوسته و روزانه با انواع شبهات و تهدیدات ترویج میگردید.

سران عرب و اروپا و آمریکا شکل گیری دولت های برخواسته از اراده مردم و تکرار الگوهایی مشابه مردمسالاری دینی در جهان عرب و اسلام را برگرفته از رهاوردهای انقلاب اسلامی تلقی می شد فاجعه و ضایعه ای جبران ناپذیر برای خود تلقی می نمود از این رو اقدامات علنی و مخفی بی سابقه ای برای ممانعت از پیوستگی و همبستگی جوانان عرب و مسلمان در کشورهای بهار عربی و بیداری اسلامی با ایران اسلامی به عمل آمد.

پیامبر رحمت(ص) در میدان نبرد اسلام ناب و تکفیر یکی از نمادهای این مخالفت و هراس افکنی، مخالفت گسترده سلفی ها و وهابیون با برگزاری جشن های میلاد نبی اعظم اسلام(ص) بود.

در باور این گروه ها جشن و توسل به مقام نبی مکرم(ص) نوعی گرایش شیعی و شرک و ایران گرایی عنوان می شد و تا سالها بعد از فروکش کردن التهابات انقلاب های عربی و بلکه امروز هرساله با آغاز ماه ربیع الاول یا ربیع المولود جواز یا عدم جواز شرعی برپایی جشن و سرور برای میلاد پیامبر رحمت از موضوعات جنجال برانگیز در برخی کشورهای اسلامی است.

سیطره دولت داعش بر بخش های وسیعی از سرزمین های عراق و شام و اعلام حضور شاخه های آنان در کشورهای مختلف مسلمان و عرب و جنگ خونین سوریه پرده از چهره کریه جریان های مدعی انقلابی گری و خواهان اصلاحِ سلفی و وهابی و تکفیری برداشت.

جهان اسلام که گفتمان داعش و تکفیر را در تضاد با فطرت و هویت خود می دید در واکنش های متقابل سعی در صیانت از دخایر تاریخی خود در برابر تکفیر و خشونت داشت.

ضربات داعش بر چهره رئوف و عطوف اسلام نبی رحمت(ص) آنچنان سهمگین بود که نخبگان و فعالان و اقشار مختلف مسلمان در جوامع اسلامی را به این نتیجه رساند که برپایی و اهتمام و اصرار در برگزاری جشن های میلاد نبی مکرم(ص) حفاظت از فکر صحیح اسلامی و هویت اصیل و اسلام ناب در برابر جریان های مخرب است.

اکنون از قاهره در مصر گرفته تا تونس و مغرب و از این سو بسیاری از کشورهای خلیج فارس مانند کویت و قطر و بحرین و نیز پاکستان و هند و مالزی و اندونزی در شرق اسلامی با آغاز ماه ربیع المولود برنامه های متنوعی را به اجرا می گذارند تا بار دیگر جلوه های رحمت و لطافت و اعتدال و همزیستی مسالمت آمیز برگرفته از سیره نبوی را برای داخل و خارج از جهان اسلام اثبات نمایند.


کلید واژه ها: اسلام - میلاد پیامبر - میلاد - جهان اسلام - اسلامی - پیامبر - برگزاری - حادثه 11 سپتامبر - میلاد پیامبر(ص) - برج های دوقلو - اسامه بن لادن - جهان - افراط گرایی - بهره برداری - پیامبر اعظم - امت اسلامی - هفته وحدت - 11 سپتامبر - پیامبر(ص) - نماد - القاعده - سپتامبر - بن لادن - مسلمان - مقابله - برنامه - شایسته - سرمایه - فرهنگی - کشورها

آخرین اخبار سرویس:
ترافیک دیپلماسی دو همسایه/ مرحله جدید روابط ایران و افغانستان کلید خورد

انتقاد انجمن مامایی از تصمیم ثبت احوال/ امکان تأخیر در تولد وجود ندارد

استخدام مدیر منطقه(امور نمایندگی های شهرستان) با مزایا در تهران

پیام تسلیت رییس رسانه ملی به مناسبت درگذشت پرویز پورحسینی

حاجی دلیگانی: با ابزارهای نظارتی اظهارات اخیر کلانتری را پیگیری می کنیم

استخدام مدیر مالی و رییس بودجه و گزارشات در قزوین

اصلاح قانون شرایط کاندیداها در انتخابات شورا باعث کارایی بیشتر می شود

450 بسته معیشتی در لواسان بزرگ توزیع شد

تشکیل کمیته ردیابی متهمان پرونده ترور سردار سلیمانی در دادسرای تهران

تلاش معلمان کرمانی برای کمک به دانش آموزان بی بضاعت در روزهای کرونایی/ وقتی سرطان هم مانع حضور معلم در کلاس درس نشد

تصاویر| تاریک دره همدان سفیدپوش شد

افتتاح پتروشیمی لردگان توسط رییس جمهور به صورت ویدیو کنفرانس

میز ترامپ سوژه شد!

پیام تبریک نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه به مناسبت روز نیروی دریایی

از سال 88 مرحوم راستگو در تلویزیون ممنوع التصویر شد!

450 بسته معیشتی در لواسان بزرگ توزیع شد

امنیت مجتمع های نفتی درسواحل مکران به عهده نیروی دریایی خواهد بود

جلسات علنی صحن شورای شهر تهران تعطیل نیست

نقش موثر وزارت خارجه برای بازگرداندن مطالبات ارزی کشور

وزارت دفاع: صنعت دفاعی، نیروی دریایی ارتش را به امکانات روز دنیا مجهز می کند

انتقاد سردار سنایی راد از طرفداران برجام و مذاکره با آمریکا

عکس/ افتتاح پتروشیمی لردگان توسط رییس جمهور به صورت ویدیو کنفرانس

مستند نبرد ناشناخته روی آنتن شبکه یک

در شورای فرهنگ عمومی شهرستان بندرلنگه مطرح شد: تأکید بر برخورد قانونی نیروی انتظامی با سگ گردانی

ائتلاف جناح های رقیب در انتخابات ریاست جمهوری آینده، به جمهوریت نظام آسیب می زند

امام جمعه اهواز: تحریم ها نعمتی برای رسیدن به خودکفایی هستند

حمایت مجلس از شرکت های خلاق

کیومرث نیازآذری دستگیر شد

اجرای حکم بیشتر براساس پافشاری در پرونده روسری های زنانه بود/ محکومیت موکلم ناشی از جنبه عمومی جرم است و نه شکایت شخصی

پلمب چهار واحد صنفی به دلیل عدم رعایت محدودیت های کرونایی در منوجان

دولت مطابق قانون مکلف به تأمین هزینه ها برای تمام شهروندان کشور است

داستان سخنان کلانتری و مظلومیت امام و بیت امام نوشتاری از علی کمساری

غبار روبی مزار شهدای ایلام + عکس

تدفین دو شهید گمنام-قم

دادستان تهران: گزارشی از تخلفات و معرفی موسسات متخلف بورسی ارائه نشده است

پیشروی ایران در تحقیقات حوزه کرونا برغم تحریم ها

استخدام کارشناس مکانیک در صنایع مس شهید باهنر در کرمان

گزارشی از تخلفات بورس به دادستانی تهران ارائه نشده است

جنیدی: رسیدگی به FATF رها نشده است/ یک کارگروه مشترک تشکیل می دهیم

«منصور»: مخالفت اشرف غنی مانع پیشرفت روند صلح افغانستان نمی شود

آیت الله امامی کاشانی: استفاده از ظرفیت ها و توانایی های کشور تحریم ها را بی اثر می کند

تشدید بیکاری در کارگاه های کوچک و مشاغل غیررسمی با شیوع کرونا

رزمایش مواسات و کمک های مومنانه در مهریز

پروژه احداث خیابان 20 متری شهرک وصال در آستانه افتتاح قرار گرفت

قیمت های سربه فلک کشیده محصول بی تدبیری است

آیا ادارات استان کرمان یک هفته تعطیل هستند؟

پیام ارشد نظامی ارتش در آذربایجان شرقی و اردبیل روز نیروی دریایی

آمریکا حاضر نیست ابزار تحریم را از دست بدهد

کیومرث نیازآذری توسط حفاظت اطلاعات قوه قضاییه دستگیرشد

استقرار شورای امر به معروف ونهی از منکر در ادارات بندرلنگه/ تاکید بر برخورد قانونی نیروی انتظامی با سگ گردانی

کیومرث نیازآذری توسط حفاظت اطلاعات قوه قضاییه دستگیر شد

تجلیل جانشین وزیر دفاع از رشادت های دریادلان نیروی دریایی ارتش

جزییات تبادل زندانیان ایرانی و استرالیایی از زبان عراقچی

قوه قضاییه به عنوان مدعی العموم با عاملان گرانی برخورد کند

فرمانده عملیات مروارید: شاهرگ اقتصادی صدام را هدف قرار دادیم

امنیت مجتمع های نفتی درسواحل مکران به عهده نیروی دریایی خواهد بود

وزیر کار به رهبر انقلاب نامه نوشت: برنامه ایجاد نظام متمرکز تامین اجتماعی فوراً تقدیم رییس جمهوری می شود

زارعی: برای عبور از بحران ها نیازمند قرارگاه مرکزی مردم نهاد هستیم

بازدید مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قم از مرکز خدمات حوزه های علمیه

توزیع 200 بسته معیشتیِ بسیج در میمه

دو اتحادیه دانشجویی «جبهه ضداستکباری در غرب» تشکیل می دهند

مجلس با طرح ها و دولت با لوایح خود به وضع معیشتی مردم رسیدگی کنند

البرز 93 معلم شهید تقدیم انقلاب کرده است

حکیمی پور: گزینه های جدی اصلاح طلبان پس از 22 بهمن مطرح خواهند شد

تجلیل جانشین وزیر دفاع از پرسنل نیروی دریایی ارتش

برخی به جای خدمت به مردم در حال پر کردن جیب خود هستند

برخی مسولان به جای خدمت به مردم در حال پر کردن جیب خود هستند

حلوای شیرین مصادره ای در شب تلخ سوم شهدا

بهروز غلامی، ششمین شهید مدافع خط مقدم اورژانس کشور

بیت امام(ره) در برابر اهانت یک مسئول به بنیانگذار انقلاب سکوت نکند

ترامپ: کل دنیا به آمریکا می خندد

«توبه» یعنی توجه به چپ و راست ما را از مسیر حق منحرف نکند

همچنان برای سردار دعا کنیم + تصاویر

تشکیل کمیته تعقیب و ردیابی متهمان پرونده ترور سردار شهید سلیمانی

آقای ملک زاده! وضعیت امروز دستپخت عملکرد امثال شما است

برخی مسوولان در حال پر کردن جیب خود هستند/قیمت سربه فلک کشیده مرغ، محصول بی تدبیری است

کهگیلویه و بویراحمد؛ بیشترین آسیب- کمترین مسجد /دوای درد آسیب های اجتماعی در این «خانه» است

تشکیل کمیته تعقیب و ردیابی متهمان پرونده ترور سردار شهید سلیمانی

از حوزه علمیه تا میدان مبارزه با آسیب های اجتماعی/ بسیجی کارآفرینی که یک تنه مرکز نیکوکاری است

قسم حضرت عباسِ ذوالنور

ونزوئلا چند آمریکایی را به حبس محکوم کرد

استانی با کمترین مسجد و بیشترین آسیب /دوای درد آسیب های اجتماعی در این «خانه» است

پیشنهاد بخشودگی جرایم بیمه ای کارفرمایان به سران قوا

ادبیات سخیف کلانتری درباره امام پرحاشیه شد

حلوای شیرین مصادره ای در شب تلخ سوم شهدا

رضا فیاضی به «دست در دست» می رود

نماهنگ | «فراق حبیب» به یاد شهید سلیمانی

فیلم | تلاوت بسیونی در محضر رهبر انقلاب

واکنش رجایی به اظهارات کلانتری درباره امام خمینی

تشریح اقدامات ستادمدیریت و مقابله با کرونای شهرستان تبریز از سوی فرماندار شهرستان تبریز

همکاری مرکز صبا و شبکه قرآن برای تولید کارهای کوتاه قرآنی و معارفی

بیستمین دوره مسابقات بین المللی برنامه نویسی برگزار می شود

نخستین «مهرواره قرآنی طاها» برگزار می شود

وجود 100 الزام قانونی و 16 سازمان در حوزه ایمنی و سلامت

نخستین دادگاه الکترونیکی بین المللی در مجتمع قضایی دادگاه خانواده کرمان برگزار شد

مادر شهیدان فتاح المنان دعوت حق را لبیک گفت

مسئولان در حل معضلات اقتصادی راهکارهای عملیاتی را جدی بگیرند

شعری برای راستگوی قصه گو

سومین مدافع سلامت ایلامی آسمانی شد

جزییات تبادل زندانیان ایرانی و استرالیایی از زبان عراقچی

چگونه ربیع الأول و جشن های میلاد پیامبر(ص) در جهان اسلام، نماد مقابله با تکفیر شد؟

چگونه ربیع الأول و جشن های میلاد پیامبر(ص) در جهان اسلام، نماد مقابله با تکفیر شد؟