مطالب مرتبط:
گسترش فعالیت های دانش بنیان از راهبردهای دانشگاه آزاد اسلامی است
رساله دانش آموخته دکتری برق قدرت دانشگاه آزاد اسلامی دزفول حائز رتبه برتر شد
نشست معاونان فرهنگی و دانشجویی واحدهای مراکز استان دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد
قهرمانی دانشگاه آزاد اسلامی شهرقدس در مسابقات ملی بتن دانشگاه های کشور
«مجمع خیرین دانشگاه آزاد اسلامی» در آستانه راه اندازی/ ضرورت شناسایی ظرفیت واحدهای دانشگاهی برای فعالیت های نیکوکارانه
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 مهر 1399 ساعت 22:402020-10-19دانش

تبیین برنامه پنج ساله راهبردی عملیاتی دانشگاه آزاد اسلامی


رییس دانشگاه آزاد اسلامی در نشست معاونان فرهنگی و دانشجویی، برنامه پنج ساله راهبردی عملیاتی این دانشگاه را تبیین کرد.

- رییس دانشگاه آزاد اسلامی در نشست معاونان فرهنگی و دانشجویی، برنامه پنج ساله راهبردی عملیاتی این دانشگاه را تبیین کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه داشگاه خبرگزاری آنا "از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی در نشست معاونان فرهنگی و دانشجویی مراکز استان های این دانشگاه که امروز در تالار حافظ سازمان مرکزی برگزار شد، با بیان اینکه رویکرد معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی برنامه محور و توجه به قشر عمومی جوانان است، گفت: لازم است در مقطع حساس کنونی توجه بیشتری به قشر جوان داشت.

از این رو دانشگاه آزاد اسلامی وارد یک مقطع جدی شده و سیاست ها و برنامه های خود را تحت عنوان برنامه راهبردی عملیاتی که برگرفته از دو سند بالادستی شامل نقشه جامع علمی کشور، سند دانشگاه اسلامی و سیاست های کلی علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری در سال 93 است، تدوین کرده است.

وی ادامه داد: سند دانشگاه اسلامی، سند بسیار مهمی در حوزه آموزش عالی است که مهجور مانده است.

این سند به موازات وزارتین به دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شده و حقیقت این است که اسناد خوبی در کشور ما نوشته می شود، اما متأسفانه این سندها به صورت کامل اجرایی نمی شوند، بنابراین دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال اجرای مدلی است که مبتنی بر نگاه بالادستی و صف باشد که این برنامه با عنوان برنامه پنج ساله راهبردی عملیاتی دانشگاه آزاد اسلامی تدوین شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: رویکرد حاکم بر تهیه این برنامه پایبندی و تأکید بر عملیاتی کردن اسناد بالادستی ، انسجام، انعطاف پذیری، چابکی و پویایی در هماهنگی و تناسب با بافت کنونی دانشگاه و حاکمیت نگاه فرهنگی ، بسترسازی برای هماهنگی های درون سازمانی، ظهور نوآوری و زنجیره سازی فعالیت های دانشگاه ، توجه به حضور شبکه واحدهای دانشگاهی در گستره کشور است و براساس این رویکردها مأموریت تربیت متخصصین متعهد، ماهر، خلاق، متخلق و کارآفرین ، تولید، انتقال و انتشار علم و فناوری در خدمت نیازهای جامعه اسلامی و مدیریت کارآمد و اثربخش با تعامل سازنده و اثرگذار در سطح ملی، منطقه ای و فراملی در نظر گرفته شده است.

دکتر طهرانچی اظهار کرد: چشم انداز دانشگاه آزاد اسلامی با در نظر گرفتن الزامات راهبردی آن که شامل ارتقای علمی، گسترش فضای انقلابی و حفظ کیان آن می شود، محورهای راهبردی تبدیل شدن به دانشگاه کارآمد و پایدار ، دانشگاه سرآمد و پاسخگو و دانشگاه پرورش گر قوه عاقله و توسعه دهنده فضای انقلابی ترسیم شده که برای هر یک از این محورهای راهبردی مقصودهایی در نظر گرفته شده است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: مشارکت مؤثر در تمدن سازی اسلامی، تحقق آرمان های انقلاب و پاسخگویی به مسائل و چالش های جامعه، تولید و انتشار دانش مرجع، مرزشکن و کاربردپذیر از جمله محورهای دانشگاه سرآمد و پاسخگوست که به این منظور مقصودهایی از جمله ارتقای پاسخگویی و قابلیت حل مسئله ، توسعه فناوری، نوآوری و کارآفرینی ، ارتقای جایگاه بین المللی و الهام بخشی ، پیشرفت علمی مرجعیت ساز و تمدن ساز برای این راهبرد پیش بینی شده است.

دکتر طهرانچی افزایش کیفیت و کارآمدی دوره های تحصیلی و ارتقاء تربیت اخلاقی، فرهنگی و هویتی را از اهداف دانشگاه پرورش گر و توسعه دهنده فضای انقلابی عنوان کرد و افزود: تعلیم، تربیت و مهارت افزایی متخصصین متعهد، روزآمد و خلاق در کنار توسعه سبک زندگی اسلامی و توجه به فرهنگ عفاف و خانواده به همراه پرورش اخلاقی منابع انسانی دانشگاه به طور جد در این راهبرد مورد توجه دانشگاه قرار دارد.

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی توسعه بلوغ سازمانی، مولدسازی دارایی ها و بهبود بهره وری و پایداری اقتصادی را از محورهای تبدیل دانشگاه آزاد اسلامی به دانشگاه کارآمد و پایدار دانست و گفت: در این راهبرد به دنبال دست یابی به سازمان یادگیرنده، افزایش بهره وری و پایداری اقتصادی، فعالیت منسجم و هم افزای شبکه ای و تحول در فرهنگ سازمانی هستیم.

این راهبردها در حوزه های مدیریت، آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری و تربیت و توسعه فرهنگی با توجه به منابع و زیرساخت ها، فرآیندهای اصلی و توسعه متوازن دانشگاه و تأثیر آن بر جامعه پیگیری می شود.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه نگاه ما در تدوین برنامه های دانشگاه، نگاه کل به جزء (ستاد به صف) و جزء به کل، (صف به ستاد) است، اظهار کرد: برنامه های دانشگاه شامل برنامه راهبردی و نظام ارزشی حاکم مبتنی بر سند دانشگاه اسلامی و نیازسنجی مسائل و امکان سنجی راهکارها طراحی می شود، از این رو در سطح کلان برنامه انتظارات فرادستی و مأموریت ها ، تعریف چشم انداز ، محورهای راهبردی ، مقصودها و بسته ها و اهداف و برنامه ها تعریف می شود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: برنامه ها در سطح واحدها شامل تجزیه و تحلیل وضع موجود ، احصاء مسائل و فرصت ها ، تبیین مسائل ، تبیین راهکارها و تعریف پروژه ها ، تعریف خروجی پروژه ، تعریف اهداف پروژه ، با هدف انطباق و یکسازی اهداف دسته بندی می شود.

از این رو عوامل قابل تغییر، قیود، نیاز یا محرک و کنش گران به عنوان اجزای فرایند تبیین مسئله باید مورد توجه قرار گیرند.

وی با بیان اینکه برای اولین بار است که اینگونه برنامه رشد یابنده در دانشگاه طراحی می شود، گفت: واحدهای دانشگاهی در برنامه پنج ساله راهبردی عملیاتی دانشگاه آزاد اسلامی باید متناسب با مزیت ها و وضعیت استان خود راهکار داشته باشند و این راهکارها را به پروژه تبدیل کنند.

به عنوان نمونه مسائل استان کرمانشاه در حوزه ناهنجاری ها با استان خراسان رضوی بسیار متفاوت است و این وظیفه واحدهای دانشگاهی در استان هاست تا مسئله یابی کرده و اساتید آنها راهکارهای لازم را تدوین کنند.

دکتر طهرانچی در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر حاکمیت نگاه فرهنگی در تدوین برنامه راهبردی عملیاتی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: آسیب شناسی وضعیت فرهنگ و اخلاق در دانشگاه شامل اثرات فرهنگ سازمانی ، کژکارکردهای دانشگاه ها در پاسخگویی به نیازهای جامعه ، اقتضائات محیطی و تغییرات فرهنگی جامعه ، ضعف در کنشگران و محتواها ، آسیب های نظام ها و نهادهای حاکم و وضعیت نامطلوب فرهنگ دانشگاهی، اخلاق و معنویت است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: توجه به برنامه پنج ساله دانشگاه به موضوع فرهنگ به بخش های محتوایی و شکلی و فرآیندی تقسیم می شود که در حوزه محتوایی اثرگذاری مستقیم شامل تربیت اخلاقی، معنوی و هویتی و تحول در فرهنگ سازمانی و اثرگذاری غیرمستقیم کیفیت و کارآمدی دوره های تحصیلی ، توسعه فناوری، نوآوری و کارآفرینی ، جایگاه بین المللی و الهام بخشی ، فعالیت منسجم و هم افزای شبکه ای ، پاسخگویی و قابلیت حل مسئله ، پیشرفت علمی مرجعیت ساز و تمدن آفرین ، تبدیل به سازمان یادگیرنده و بهره وری و پایداری اقتصادی را در بر می گیرد.

وی با اشاره به اهداف بسته کاری ارتقای تربیت اخلاقی، معنوی و هویتی، گفت: تقویت فضائل اخلاقی و باورهای دینی و التزام به مسئولیت های اجتماعی ، ارتقای روحیه انقلابی، تعلق به آرمان های انقلاب و هویت ایرانی اسلامی ، نهادینه سازی فرهنگ عفاف و خانواده محوری و رواج سبک زندگی ایرانی اسلامی از اهداف این بسته کاری است که شامل راه کنش هایی از جمله توسعه کمی و کیفی فعالیت های ترویجی و الگوسازی در محیط دانشگاه، تربیت و توانمندسازی سرمایه انسانی، بهره گیری از فرصت ها و ظرفیت های اثرگذاری فرهنگی و توجه به نمادها و فضای کالبدی در کارکردهای تربیتی و هویتی می شود.

دکتر طهرانچی در ادامه به اهداف بسته کاری تحول در فرهنگ سازمانی اشاره کرد و گفت: تعمیق روحیه انقلابی و فعالیت جهادی در فرهنگ سازمانی ، افزایش خودباوری و تعلق به سازمان دانشگاه و ارتقای فرهنگ مشارکت پذیری و کارگروهی از جمله اهداف این بسته است که از طریق تلاش برای محوریت و تبلور علم و نوآوری، ترویج فرهنگ کسب و کار دانش بنیان، فرهنگ سازی عمومی در سطح دانشگاه برای تقویت جنبش نرم افزاری و فرهنگ سازی، هویت بخشی به محیط های دانشگاهی و .

به عنوان راه کنش های این بسته کاری پیگیری می شود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: معلمی و فعالیت در محیط دانشگاه شغل بسیار سختی است، چرا که هر یک از دانشجویان مانند فرزندان ما و امانتی در اختیار دانشگاه هستند که مسئولیت ما را سنگین تر می کند و از خداوند می خواهیم تا فرصت خدمت هر چه بهتر به دانشجویان را به ما عطا کند.

انتهای پیام/4127
کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی - دانشگاه آزاد - دانشگاه - رییس دانشگاه آزاد اسلامی - رییس دانشگاه آزاد - اسلامی - برنامه - رییس دانشگاه - دانشجویی - آزاد - عملیاتی - راهبردی - فرهنگی - محمدمهدی طهرانچی - معاونت فرهنگی - برگزار - نشست - رییس - خبرگزاری آنا - روابط عمومی - عمومی - تالار حافظ - جوان - خبرگزاری - محمدمهدی - طهرانچی - جوانان - معاونت - سازمان - روابط

آخرین اخبار سرویس:
بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

8 استاد دانشگاه مراغه در فهرست دانشمندان برتر جهان

تصاویر/ چهل و سومین نشست هیئت امنای مرکز امور نخبگان و استعدادهای برتر حوزه های علمیه

ثبت اختراع بین المللی دستگاه تشخیص و هشداردهنده خونریزی پس از زایمان

نخستین فیلم فضانورد ناسا از زمین

نخستین فیلم فضانورد ناسا از زمین

مهدی گلشنی : شهید فخری زاده معتقد بود مسالهٔ موج ذره حل نشده است

نحوه جذب منابع انسانی در وزارت آموزش و پرورش

روایت طهرانچی از شخصیت شهید فخری زاده؛ شهریاری و علیمحمدی مجذوب او بودند

روند شیوع کرونا در مازندران کاهشی نیست/ دورهمی های خانوادگی ممنوع

امکان پذیرش دانشجویان در سرا های دانشگاه شهید چمران اهواز فراهم نیست

کسب رتبه های برتر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در سامانه راد

آیا رنج مقدس است؟

آیا رنج مقدس است؟

نام 2 استاد دانشگاه صنعتی قوچان در میان دانشمندان برتر دنیا

سه نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه زابل در لیست دو درصد دانشمند برتر دنیا قرار گرفتند

نام 2 استاد دانشگاه صنعتی قوچان در لیست دانشمندان برتر دنیا قرار گرفت

استاد ایرانی دانشگاه آکسفورد برنده جایزه فناوری سال انگلیس

نام 2 استاد دانشگاه صنعتی قوچان در لیست دانشمندان برتر دنیا قرار گرفت

چین تلسکوپ فضایی جدید به فضا می فرستد

سرقت دو دفترچه «چارلز داروین» از کتابخانه دانشگاه کمبریج

تصاویر | تجمع دانشجویان اصفهانی مقابل سازمان انرژی اتمی استان

میزبانان این هفته دوشنبه های قرآنی دانشگاه فرهنگیان معرفی شدند

دانشجویان البرزی در محکومیت ترور شهید فخری زاده تجمع می کنند

اکتشافات تازه با پرتاب تلسکوپ فضایی چین

جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد رشت در محکومیت ترور دانشمند هسته ای تجمع کردند + عکس

فتوحی: تاسیس 500 شرکت دانش بنیان در دانشگاه شریف / اقتصاد دانش بنیان باید مورد توجه قرار گیرد

اعلام اسامی پذیرفته شدگان 13 کدرشته خاص کنکور 99

اکتشافات تازه با پرتاب تلسکوپ فضایی چین

دانش بنیان ها با شیوع کرونا بیش از 1400 خدمت دریافت کردند

برگزاری نمایشگاه مجازی توانمندی های دانشجویان در زمینه مد و لباس

نیلی: دانشگاه ها از علوم پایه غافل شدند / دانشگاه تهران تاخیری در آموزش های الکترونیکی نداشت

کمره ای: بیش از 400 ایده به جشنواره چهارم ارسال شده است / ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره

92 پژوهشگر دانشگاه آزاد در لیست مکمل دانشمندان دو درصد برتر

منابع آزمون پذیرش دستیار فوق تخصصی رشته جراحی عمومی تغییر کرد

92 پژوهشگر دانشگاه آزاد در لیست مکمل دانشمندان دو درصد برتر

استخدام پیک موتوری با مزایای عالی در رستوران ارکیده در تهران

رویداد علمی عصر داده ها و هوش مصنوعی برگزار می شود

روحانی قانون نحوه جذب منابع انسانی در وزارت آموزش و پرورش را ابلاغ کرد

دانشجویان همدانی فردا، 10 آذر در گلزار شهدا دانشگاه علوم پزشکی تجمع می کنند

امکان تبادل دانشجو در دانشگاه علمی کابردی با دانشگاه آلمان ​

جشنواره اندیشمندان سال آینده به صورت بین المللی برگزار می شود

اعلام جزییات ثبت نام دانشجوی ارشد بدون آزمون دانشگاه علم و صنعت

ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» ابلاغ شد

اعلام جزییات ثبت نام دانشجوی ارشد بدون آزمون دانشگاه علم و صنعت

ابلاغ نحوه جذب منابع انسانی در وزارت آموزش و پرورش/ استفاده از ظرفیت سایر دانشگاه ها

رویداد علمی عصر داده ها و هوش مصنوعی برگزار می شود

احتمال توقف پرونده شکایت از تولیدکننده نقاط کوانتومی در آمریکا قوت گرفت

مهلت ثبت نام آزمون دکتری تمدید شد

آزمون زبان MSRT وزارت علوم لغو شد

در برابر نامه وزیر علوم درباره استخدام دانشجویان در آموزش و پرورش سکوت نکنید

برای تکمیل بیمارستان پیشوا تفاهم نامه ای تنظیم شد

امکان تبادل دانشجو با دانشگاه های مهارتی دنیا فراهم شد

تفاهم نامه برای تکمیل بیمارستان پیشوا تنظیم شد

ابعاد تخریب آلونک زن سرپرست خانوار بندرعباسی

اسامی پذیرفته شدگان برخی دانشگاه ها در آزمون سراسری اعلام شد

اسامی پذیرفته شدگان برخی دانشگاه ها در آزمون سراسری اعلام شد

کمبود هیئت علمی و امکانات در دانشگاه فرهنگیان لطمه مهلک به آینده شغل معلمی!

رویداد علمی عصر داده ها و هوش مصنوعی برگزار می شود

176 بیمار جدید کرونایی در سیستان وبلوچستان شناسایی شد/ فوت 9 نفر

راه دسترسی دانشجویان دانشگاه رازی به کارشناسان آموزشی دانشکده ها اعلام شد

جشنواره مجازی دانشجویی «نور محمد(ص)» فراخوان داد

9 عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا در فهرست دانشمندان 2 درصد برتر جهان قرار گرفتند

مهلت ثبت نام کنکور دکتری 1400 تمدید شد

نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شد

مهلت ثبت نام در کنکور دکتری تمدید شد

مهلت ثبت نام کنکور دکتری 1400 تا 12 آذر تمدید شد / انتشار اصلاحات دفترچه راهنما

نتایج کنکور سراسری 99 در رشته های خاص اعلام شد

کاهش تقاضا برای ورود به دانشگاه آزاد و پیام نور/ لزوم سازماندهی این دانشگاهها

اسامی پذیرفته شدگان رشته های خاص کنکور اعلام شد

اسامی پذیرفته شدگان رشته های خاص کنکور اعلام شد

نقد کتاب سواد رسانه ای

نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شد

اسامی پذیرفته شدگان رشته های خاص کنکور اعلام شد

اسامی پذیرفته شدگان رشته های خاص کنکور اعلام شد

مهلت ثبت نام آزمون دکتری تمدید شد

استخدام تکنسین آزمایشگاه بتن آقا در شرکت داریس آزما در تهران

اسامی پذیرفته شدگان رشته های خاص کنکور اعلام شد

مهلت ثبت نام آزمون دکتری تمدید شد

اسامی پذیرفته شدگان رشته های خاص کنکور اعلام شد

اسامی پذیرفته شدگان رشته های خاص کنکور اعلام شد

افزایش توان و چگالی انرژی باتری ها و ابرخازن ها با فناوری نانو

ابلاغ ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش»

اسامی پذیرفته شدگان 13 کدرشته خاص کنکور 99 منتشر شد

مهلت ثبت نام آزمون دکتری تمدید شد

مهلت ثبت نام آزمون دکتری تمدید شد/اصلاح دفترچه راهنما

مهلت ثبت نام آزمون دکتری تمدید شد/اصلاح دفترچه راهنما

اطلاعیه سازمان سنجش در خصوص اعلام اسامی قبولی نهایی

اخذ گواهینامه صلاحیت معلمی برای تدریس در مدارس الزامی شد

اعلام اسامی پذیرفته شدگان 13 کدرشته خاص کنکور 99

کرونا آزمون زبان وزارت علوم را دوباره لغو کرد

تبیین برنامه پنج ساله راهبردی عملیاتی دانشگاه آزاد اسلامی

تبیین برنامه پنج ساله راهبردی عملیاتی دانشگاه آزاد اسلامی