مطالب مرتبط:
بیانیه نمایندگان، ولی فقیه در 4 استان: قره باغ متعلق به آذربایجان است / دولت آذربایجان در بازپس گیری این اراضی کاملاً قانونی و شرعی عمل کرده
بیانیه نمایندگان، ولی فقیه در 4 استان: قره باغ متعلق به آذربایجان است / دولت آذربایجان در بازپس گیری این اراضی کاملاً قانونی و شرعی عمل کرده
بیانیه نمایندگان، ولی فقیه در 4 استان: قره باغ متعلق به آذربایجان است / دولت آذربایجان در بازپس گیری این اراضی کاملاً قانونی و شرعی عمل کرده
اوراق گواهی اعتبار مولد، برای تامین مالی قطعه سازان منتشر می شود
تقدیر از بانک پارسیان در گردهمایی تبیین نقش شبکه بانکی در تامین مالی نوآوری کشور
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 11 مهر 1399 ساعت 00:102020-10-01سياسي

نوسان‎گیری براساس رانت اطلاعاتی حرام شرعی است / لزوم رعایت «قاعده لاضرر» در بازارهای مالی


عضو هیئت مدیره مرکز مطالعات اسلامی علامه عسکری(ره) اظهار کرد: کسی که به واسطه دسترسی به رانت اطلاعاتی، از ظرفیت نوسان گیری بهره می برد یا با انجام معاملات مکرر در قالب نوسان گیری، - نوسان‎گیری براساس رانت اطلاعاتی حرام شرعی است / لزوم رعایت قاعده لاضرر در بازارهای مالی " عضو هیئت مدیره مرکز مطالعات اسلامی علامه عسکری(ره) اظهار کرد: کسی که به واسطه دسترسی به رانت اطلاعاتی، از ظرفیت نوسان گیری بهره می برد یا با انجام معاملات مکرر در قالب نوسان گیری، سبب اخلال در روند فعالیت اقتصادی می شود، قطعاً مرتکب حرام شده و باید جلوی او گرفته شود.

حجت الاسلام والمسلمین هادی مزینانی، عضو هیئت مدیره مرکز مطالعات اسلامی علامه عسکری(ره) و کارشناس مسائل شرعی، در گفت وگو با ایکنا، به بیان نکاتی درباره ابعاد فقهی و شرعی نوسان گیری در بازارهای مالی پرداخت و اظهار کرد: زندگی امروزی بشر به دلیل پیشرفت های محیرالعقول علمی و تکنولوژیک، قابل مقایسه با طول تاریخ بشریت نیست و اگر بگوییم در صد ساله اخیر، به اندازه تمام طول تاریخ، پیشرفت و تحول را شاهد بوده ایم، سخن گزافی نگفته ایم.

طبیعتاً به تبع همین تحولات چشمگیر در حوزه های مختلف زندگی اعم از اقتصادی، سیاسی، علمی و .

مسائل جدید و اصطلاحاً مستحدثه ای نیز به وجود آمده که هر کدام به نوبه خود، از زوایای مختلف باید مورد بررسی و تطبیق با مبانی شرعی و فقهی قرار بگیرند تا بتوان حکم شرعی آن را استخراج کرد.

بیشتر بخوانید: وی افزود: با عنایت به اینکه در شرایط فعلی، مباحث اقتصادی به مهمترین موضوع در بین عموم مردم و حتی دولت ها و حکومت ها تبدیل شده، ضرورت دارد به صورت جدی و بدون فوت وقت، به دلیل سرعت تحولات موجود، مسائل فقهی و شرعی هم به تناسب هر موضوع جدیدی، با در نظر گرفتن ادلّه شرعی، برای مردم بیان شود تا خدای نکرده سبب اضرار به دین و دنیای آنها نشود.

وقتی بحث مالی مطرح می شود، لازم است جهات مختلف ارزش گذاری مال هم تبیین شود و معلوم شود قیمتی که برای چیزی تعیین شده به استناد کدام جنبه اعتباری آن مال، در نظر گرفته شده است.

مزینانی یادآور شد: این ارزش گذاری ها گاه به ارزش ذاتی شیء و گاه به ارزش حقیقی و گاه بر مبنای ارزش غیرحقیقی اما رایج - ولو به غلط - بر می گردد که ریشه یابی نوع و علت ارزش گذاری در هر کدام از این موارد نیز به نوبه خود، امری مجزا است.

در کنار این موارد، نباید از نتایج و تبعات هر کدام از این ارزش گذاری ها هم غافل شد چون گاه تاثیر مستقیم در تعیین حکم شرعی پیدا می کند.

حکم کسب سود با بهره گیری از رانت اطلاعاتی عضو هیئت مدیره مرکز مطالعات اسلامی علامه عسکری(ره) ادامه داد: با بیان این مقدماتی که عرض شد لازم است اشاره ای به موضوع چگونگی حکم شرعی در داد و ستدهای امروزی با قالب های جدیدی چون خرید و فروش های غیرحقیقی و بعضاً رایج با عناوینی چون نوسان گیری، خرید و فروش کَش دلار و .

و نکاتی که باید به آنها توجه کرد، داشته باشیم.

طبق ادله ی شرعی و ارکان معاملات اسلامی، در اولین گام، باید شرایط مبیع و ثمن و خریدار و فروشنده در هر معامله ای لحاظ شود.

این کارشناس مسائل شرعی تصریح کرد: از طرفی علاوه بر شرایط معامله که اشاره شد، امروزه موضوع کسب اطلاع و آگاهی نسبت به وضعیت چیزی که مورد معامله قرار می گیرد هم از جمله مسائلی است که نباید از آن غفلت کرد؛ کما اینکه به اصطلاح عامیانه، موضوع رانت و رانتخواری از جمله همین قسم است یعنی فرد به دلیل دسترسی هایی که به منابع خاص دارد، مطلع است قیمت کدام املاک یا کالاها افزایش خواهد یافت و بر همین مبنا اقدام به معاملاتی می کند که طرف مقابل از چگونگی و تبعات معامله بی اطلاع است و ناخواسته مغبون در معامله می شود.

همه مسائل مالی با شریعت مرتبط هستند وی اظهار کرد: گاهی اوقات هم معامله در خصوص چیزهایی صورت می گیرد که اصلاً وجود خارجی ندارد و صرفاً از عنوانی که در بین مردم رایج شده و اعتبار یافته نشئت گرفته که در حوزه هایی مثل ارز دیجیتال و Second Life (زندگی دوم) مصداق پیدا می کند.

هر کدام از این عناوینی که ذکر شد نیز علاوه بر حکم شرعی خود، به تبعِ نتایجی که در جامعه دارند، مجدداً حکم بعدی شرعی نیز بر آنها مترتب می شود؛ به این معنا که یک عنوان به خودی خود، اشکال شرعی نداشته و اصطلاحاً جایز یا مباح است اما گاه به تبع نتیجه اش، غیر جایز می شود.

عضو هیئت مدیره مرکز مطالعات اسلامی علامه عسکری(ره) یادآور شد: با این نگاه، تمام زوایای این گونه مسائل با شرع مرتبط می شوند و نمی توانیم بگوییم موضوعی داریم که با شرع ارتباطی ندارد لذا اگر بخواهیم مسائلی از قبیل نوسان گیری در معاملات مختلف امروزی را مورد مداقّه شرعی قرار دهیم باید از حیث ارکان معاملات، چگونگی آگاهی نسبت به وضعیت آن یا اصطلاحاً رانت اطلاعاتی و به ویژه نتایج آن که آیا منجر به اضرار عموم می شود یا خیر ؟ تمام این موارد را مورد کنکاش و بررسی قرار دهیم.

مزینانی ادامه داد: قطعاً اگر معامله ای از نظر ذات یا ارزش حقیقی و .

شبهه شرعی نداشته باشد اما روند انجامش جامعه اقتصادی را با مشکل مواجه کند، بر اساس قاعده لاضرر، باید از وقوع آن پیشگیری نمود مگر تا زمانی که چارچوبی برای آن تعریف شود تا مضر و مخل به عموم و اجتماع نباشد.

کسی که به واسطه دسترسی به اطلاعاتی، از ظرفیت نوسان گیری بهره می برد یا با انجام معاملات مکرر در قالب نوسان گیری، سبب اخلال در روند فعالیت اقتصادی می شود، قطعا مرتکب حرام شده و باید جلوی او گرفته شود.

دیدگاه فقها درباره نوسان گیری وی با اشاره به دیدگاه فقها درباره ابعاد فقهی نوسان گیری در بازارهای مالی اظهار کرد: دفتر مقام معظم رهبری در خصوص تجارت روز و به ویژه موضوع بورس به صراحت بیان فرموده اند: مهم این است که باید معاملات در بورس نامشروع و خلاف قانون نباشد در غیر این صورت حرام است همچنین در خصوص نوسان گیری دفتر معظم له اعلام کرده است: از آنجا که نوسان گیری روش های مختلفی دارد، در صورتی اشکال ندارد که مخالف ضوابط شرع و قانون و مقررات مربوطه نباشد این کارشناس مسائل شرعی ادامه داد: در خصوص معاملاتی که جنس در آن موجود نیست و پولی هم در واقع رد و بدل نمی شود، مثل معاملات آتی، آیت الله مکارم می فرمایند: اینگونه معاملات یعنی خرید و فروش آتی که نه جنس موجود است و نه قیمت پرداخت می شود باطل است عضو هیئت مدیره مرکز مطالعات اسلامی علامه عسکری(ره) در پایان بیان کرد: با عنایت به این نظرات فقهی و مباحثی که مطرح شد، در جمع بندی می توان گفت که باید در تمام مراحل اعم از کسب اطلاع از چگونگی وضعیت بازار بر اساس دسترسی های خاص، ماهیت معامله و ارکان شرعی آن و نیز تبعات ایجاد شده از معامله، جواز شرعی آن محرز شود تا بتوان حکم به صحت معامله کرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: رانت اطلاعاتی - نوسان - اطلاعاتی - هیئت مدیره - گیری - بازارهای مالی - اسلامی - حرام شرعی - رانت - مدیره - علامه - معاملات - فعالیت اقتصادی - دسترسی - حرام - هیئت - حجت الاسلام - واسطه - رعایت - ظرفیت - مالی - بهره - کارشناس - اقتصادی - گفت وگو - فعالیت - مسائل - اخلال - هادی - روند

آخرین اخبار سرویس:
تجلی معیارهای الهی در ازدواج پیامبر(ص) و حضرت خدیجه

چرا هنرمندان مدام نق می زنند؟

دستورکار امروز مجلس؛ طرح یک فوریتی تامین کالاهای اساسی رسیدگی می شود

کاندیدای ریاست جمهوری باید زیرساخت های تأمین کالاهای اولیه کشور را فراهم کند

«گیگیلی ها» مردم را به استفاده از ماسک تشویق می کنند

بیانیه جشنواره خاتم در محکومیت اهانت به ساحت مقدس پیامبر (ص)

اقدام مثبت مجلس برای نیازمندان/افزایش کمکهای مردمی در سال جاری

دو گروه از انسان ها که به بهشت راه ندارند

قالیباف به کرونا مبتلا شد

تعطیلی سه آرایشگاه زنانه در گناباد

آغاز طرح آمران سلامت در گرگان

آغاز جلسه علنی مجلس

قالیباف به کرونا مبتلا شد

قالیباف به کرونا مبتلا شد

اجرای پویش مجازی «خروج استکبار از منطقه» در سمنان

جنگل های شمال امسال سند نمی گیرد | سازمان جنگل ها گرفتن سند برای جنگل های شمال را در دستور کار ندارد

همه فهمیدند پادشاه لُخت است!

بشار جعفری: موفقیت کمیته تدوین قانون اساسی سوریه

آغاز جلسه علنی امروز مجلس/ بررسی طرح تامین کالاهای اساسی در دستور کار

تلگرام هنوز نفس می کشد

برای آینده کودکان کار برنامه ریزی کنیم

حساسیت مردم شهرستان خرمدره به بیماری کرونا باید افزایش یابد

سبزپوشان تمام قد در کنار ایلامی ها/ از راه اندازی کارگاه های تولید ماسک تا ساخت نقاهتگاه

آغاز جلسه علنی مجلس/ بررسی طرح تامین کالاهای اساسی در دستور کار

آمادگی چهارمحال وبختیاری برای پیشگیری و مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

نظام سیاسی آمریکا ظاهری دموکراتیک اما باطنی هدایت شده دارد

رهبر انقلاب درگذشت حجت الاسلام والمسلمین فاضلیان را تسلیت گفتند

طلاب، هیئت های مذهبی و گروه های جهادی استان کرمان برای کمک به کادر درمان در بیمارستان ها حاضر شدند

مراحل 5 گانه انسان کامل در قرآن / معرفت به تنهایی کافی نیست

گفتگو با آیت الله رییسی برای برخورد با متخلفان در حوزه بورس

پرداخت کمک هزینه ازدواج به 83 نوعروس نیازمند یزدی

دو گروه از انسان ها که به بهشت راه ندارند

مؤسسات قرآنی که صلواتی باز می شوند

تجلی معیارهای الهی در ازدواج پیامبر(ص) و حضرت خدیجه

حساسیت مردم شهرستان خرمدره به بیماری کرونا بالاتر رود

قالیباف به کرونا مبتلا شد

امنیت مرزهایمان غیرقابل اغماض است

جنگ داخلی، کابوس این روزهای ترامپ

ثبت سکه ولیعهدی امام رضا (ع) در فهرست ملی ایران

مراحل 5 گانه انسان کامل در قرآن / 3 نکته شخصیتی خدیجه(س)

رییس مجلس به کرونا مبتلا شد

قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی به کرونا مبتلا شد.

آغاز جلسه علنی امروز مجلس/ بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری

سبزپوشان سپاه تمام قد در کنار مردم / گوشه ای از اقدامات سپاه در مقابله با کرونا

25 هزار خانوار مددجو خراسان شمالی در مناطق محروم زندگی می کنند

کارمند بیمارستان بخاطر لجبازی با همکارش، دستگاه اکسیژن را خاموش کرد، سه بیمار کرونایی جان باختند

تست کرونا قالیباف مثبت شد/رییس مجلس در قرنطینه

سپاه پاسداران، هر لحظه در نبرد با کرونا/ گوشه ای از اقدامات سپاه در مقابله با کرونا

سایت ترامپ هک شد+پیام عجیب هکر!

آیا زنگ خطر برای آمریکا به صدا در آمده است؟

آغاز به کار جشنواره بین المللی «دشمن مشترک» از 13 آبان

پنجمین جشنواره رسانه ای ابوذر در قزوین برگزار می شود

تلاوت جزء به جزء قرآن مجید/ صفحه 445

پخش برنامه های سیمای جهانبین

چله عزت| ماجرای جالب شوخی شهید ابراهیم هادی با دوست خود

ابتلای قالیباف به کرونا

پیام جامعه قرآنی خوزستان در محکومیت توهین به پیغمبر اسلام

روزنامه توتو| یووه، برای CR7 ببر

پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

قالیباف هم کرونا گرفت

5 مرحله انسان کامل در قرآن / 3 نکته شخصیتی خدیجه(س)

روزنامه گاتزتا| کونته، حالا زیدان را ببر

پویش استغفار جمعی برای مبارزه با کرونا در یزد آغاز شد

نماینده مجلس: با بی حرمتی ها برای دشمنان فرصت فراهم می کنیم

نماینده مجلس دهم: رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در حفظ حرمت افراد مدنظر همگان باشد

عضو کمیسیون امنیت ملی: اهانت غربی ها به مقدسات اسلامی نشان دهنده ترس جبهه استکبار از قدرت اسلام است

قالیباف به کرونا مبتلا شد

آیا کانال پشت پرده مذاکره ایران و آمریکا باز شده است؟

با داشتن این دو خصلت، بهشت را نخواید دید

دستور انتخاباتی پدران اصلاحات /خاتمی و موسوی خویینی ها صحنه گردان شدند

«قانون» چه تمهیداتی برای مقابله با همسرآزاری در نظر گرفته است؟

آغاز ساخت 5000 مسکن محرومان گیلان توسط ستاد اجرایی فرمان امام

قالیباف به کرونا مبتلا شد

تست کرونای قالیباف مثبت شد

معمای مرجع صدور مجوز همایش جنجالی چندهزار نفری رائفی پور حل شد | دهن کجی قانونی به قانون

حدود 200 فرودگاه در آستانه ورشکستگی

پدافند غیرعامل؛ ضامن امنیت پایدار جوامع انسانی

عملیات 13 آبان تا 13 دی با رمز «سردار دل ها شهیدسلیمانی» در گلستان اجرا می شود

برگزاری 50 برنامه شاخص هفته وحدت و روز مبارزه با استکبار در بوشهر

کارکنان اورژانس اجتماعی آذربایجان غربی تبدیل وضعیت می شوند

توزیع 550 بسته نوشت افزار به مناسبت عید امامت امام زمان(عج) در گلستان

فتح بزرگ ترامپ در آستانه انتخابات 2020

1013/شهید محمد سراغی: امروز، روز عمل است نه شعار دادن

گروسی: همکاری های ایران و آژانس در سطح خوبی قرار دارد

برگزاری مجامع شهری شورای ائتلاف طی یک ماه آینده/ ترکیب شورای ائتلاف بعد از نوروز 1400 مشخص می شود/ نمایندگان، حرمت مسئولان را حفظ کنند

حمایت از سرمایه گذاران بورسی و رسیدگی سریع و تخصصی به پرونده های بازار سرمایه با دستورالعمل جدید رییس قوه قضاییه

دفاع مکرون از توهین به پیامبر اسلام ناشی از جهلش به حقیقت آزادی است

رییسی: تنها خط قرمز در بیان نقد ها، هتک حرمت است

استاندار یزد: دکتر آقایی عمرش را در درمان بیماران نیازمند سپری کرد

خبرهای خوشی برای سهامداران بورس دارم/باید بدانیم هر تصمیمی در بازار سرمایه تاثیرگذار است

قبرستان تاریخی دارالسلام شیراز

خرج تراشی مسئولان دانشگاه بناب در روزهای کرونایی

روزنامه های چهارشنبه 7 آبان 1399

نقش پول در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

هتاکان به پیامبر گرامی اسلام پشیمان خواهند شد

صفحه اول روزنامه های چهارشنبه 7 آبان 99

رویداد های خبری چهارشنبه 7 آبان ماه 99؛ مرکز لرستان

رییس مجلس به کرونا مبتلا شد

وزیر بهداشت درگذشت پزشک خَیر میبدی را تسلیت گفت

نماینده مجلس با دستگاه اکسیژن در صحن علنی+عکس

نوسان‎گیری براساس رانت اطلاعاتی حرام شرعی است / لزوم رعایت «قاعده لاضرر» در بازارهای مالی

نوسان‎گیری براساس رانت اطلاعاتی حرام شرعی است / لزوم رعایت «قاعده لاضرر» در بازارهای مالی