مطالب مرتبط:
830 شهر دنیا به شبکه شهرهای دوستدار سالمند پیوستند
پیوستن 830 شهر دنیا به شبکه جهانی ایجاد محیط دوستدار سالمند
در شهر، جایی برای ما نیست
ضرب الاجل شهرداری بروجرد برای ادارات این شهر
12 نقطه پر حادثه شهر فردیس ایمن سازی شد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 10 مهر 1399 ساعت 12:052020-10-01اقتصادي

شهر دوستدارِ سالمند مطالبه بر زمین مانده در اراک


ایرنا - شهر دوستدار سالمند به عنوان یک رویکرد جدید در برنامه ریزی و مدیریت شهری از سوی سازمان بهداشت جهانی پیشنهاد شده و هدف از اجرای آن ایجاد و تقویت سطحی از مناسبات رفاهی و خدماتی است تا ساختار عادلانه و مناسبی برای گذران دوران سالخوردگی شهروندان مهیا شود.

- سرشماری آماری در ایران حاکی از آن است که هرم جمعیتی کشور به شیب سالمندی گرایش دارد و تا سال 1410 شاکله متورم جمعیت میانسال به ایستگاه پیری می رسد و بیش از 30 درصد مردم کشور بالای 50 سال خواهند داشت که این مهم هشداری برای تصمیم سازان کلان اجرایی و شهری است تا با اقدامی بهنگام، زیرساخت های لازم را از هم اینک مهیا کنند.

برنامه ریزی شهری یکی از مهمترین شاخصه های توسعه متوازن است که ساختار فضای زیست انسانی را بر مبنای بافت اجتماعی، سیاسی، تحولات جمعیتی و مناسبات کارکردی و جغرافیایی تعیین و اجرایی می کند و توازن و عدالت در مولفه های رفاه و خدمات شهری برای طیف های مختلف جمعیت به نوعی آینه تمام نمایی از پختگی و درایت حلقه مدیریتی و آینده نگری آگاهانه و مبتنی بر توسعه است.

نظریه پردازان حوزه اجتماعی، شهری را رشد یافته می دانند که تمامی نیازهای ساکنان آن با امکانات زیرساختی همخوانی داشته و به صورت آگاهانه در حوزه رفاه، سلامت روحی و جسمی، زیست هدفمند و مشارکت جو حرف برای گفتن داشته باشد و شهر دوستدار سالمند عنوانی است که می تواند برشی از عقلانیت در مدیریت شهری را به نمایش گذاشته و هویت شهر بر اساس تغییرات الگوی جمعیتی را پاسخگو باشد.

اراک کلانشهری است که 200 سال قدمت دارد و در گذر زمان فراز و نشیب های زیادی را در مدیریت شهری تجربه کرده و اینک با 650 هزار نفر جمعیت، کالبدی متناسب با همه مولفه های زیرساختی یک کلانشهر را ندارد و در عین حال با مشکلِ جدید حرکت به سمت جمعیت سالمند نیز روبه رو است که اگر برای آن به موقع تدبیری اندیشه نشود، در دهه آینده چالش های دست و پاگیری را تجربه خواهد کرد.

بیش از 2 سال است که مقوله شهر دوستدار سالمند برای اراک مطرح و با وجود اینکه هسته اولیه ساختار اجرایی آن نیز گذاشته شده هنوز این مهم مطالبه ای بر زمین مانده است و عملکرد دستگاه های متولی و تکالیفی که در این راستا تعیین شده به طور کامل محقق نشده است.

خیل جمعیت میانسال اراک با شتاب به سمت سالمندی می تازاند و این درحالیست که پایتخت صنعت کشور و شهر دوستدار سالمند همچنان در پیچ و خم برنامه ها مانده است.

وقت آن رسیده که با تقویت مسئولیت پذیری اجتماعی و تغییر نگرش ها، زمینه تحقق برنامه شهر دوستدار سالمند در اراک مهیا شود و در سایه راهبرد هدفمند و مشارکت جو بستر کیفیت محیط زیست مناسب برای سالخوردگان فراهم شود.

اراده جمعی برای تحقق شهر دوستدار سالمند نیاز است شهردار اراک گفت: شهر دوستدار سالمند تعریفی کاربردی و مناسب از شهرسازی نوین است که در آن علاوه بر رعایت نیازهای گروه سالمندی و افراد کم توان جسمی و خاص به سایر طیف های جمعیتی و نیازهای آنان به درستی توجه شده باشد و نمونه بارز از تعادل در مدیریت و راهبری امکانات را به نمایش بگذارد.

محمدکریم شفیعی افزود: شهر دوستدار سالمند باید در مولفه های بهبود مشارکت اجتماعی، تامین مسکن و سازه های اداری و عمومی استاندارد، حمل و نقل، ارتباطات و اطلاعات، اشتغال متناسب با پیری، امکانات بهداشتی و درمانی و تفریحی را به صورت ویژه برای افراد کم توان حرکتی و سالخوردگان دنبال کند و این مهم به دلیل گستردگی ابعاد آن به تنهایی از عهده شهرداری برنمی آید و نیاز است که همه بخش ها مسئولانه در این راستا پای کار بیایند.

وی توضیح داد: پدیده سالمندی خاص ایران و اراک نیست بلکه مساله ای برای همه کشورها در قرن 21 است و پیش درآمد تحقق آن فرهنگ سازی و اصلاح نگرش در سطوح تصمیم سازی و اجرا است و همه بخش ها باید به آن باور داشته و در راستای آن بکوشند.

شهردار اراک خاطرنشان کرد: اگرچه بخش مهمی از تکالیف سند شهر دوستدار سالمند در حوزه مدیریت شهری است اما اگر حلقه های اجتماعی و فرهنگی آن ضعیف باشد، کارایی لازم را نخواهد داشت و پای برنامه های شهری در این حوزه لنگ می زند.

شفیعی اضافه کرد: بهسازی معابر و سازه های تردد سواره و پیاده، دسترسی آسان سالمندان و معلولان به وسایط حمل و نقل، خدمات عمومی شهری و امکانات رفاهی و تفریحی، بهبود آرایه های بصری و تسهیل و تسریع در خدمات گیری مهمترین سرفصل هایی است که در حوزه سالمندی برای شهرداری ابلاغ شده و در امور عمران شهری برنامه هایی نیز در این راستا کلید خورده است.

وی اظهار داشت: برای مثال اصلاحات خیابان قائم مقام در 30 متری آیت الله غفاری و شریعتی نمونه هایی از اقدامات صورت گرفته در راستای شهر دوستدار سالمند است اما با توجه به امکانات و اعتبارات محدود نمی توان انتظار داشت در کوتاه مدت تمامی معابر مناسب سازی شود.

شهردار اراک اضافه کرد: هنوز رگه هایی از عدم پذیرش شهر دوستدار سالمند در برخی از حلقه های زنجیره مدیریتی استان مرکزی دیده می شود و عده ای از مدیران نیز در این مورد بی تفاوت هستند که این آسیب زا است و باید حساسیت لازم و دلایل اهمیت اجرای این طرح بیشتر در استان جا بیفتد تا بتوان اقدامات هدفمند و ماندگار را در بهبود و ایجاد ساختارهای استاندارد سرعت بخشید.

شفیعی خاطرنشان کرد: تحقق شهر دوستدار سالمند نیازمند تحقیقات جامع و کافی است و باید راهبردهای ابلاغی برای دستگاه ها متناسب با فرهنگ بومی، نیازهای اساسی و اولویت های دوران کهولت تعریف شود و پیچیدن نسخه واحد در این راستا برای هر شهر متفاوت از دیگری باید باشد.

سالخوردگی جمعیت قصه ای که باید شنیده شود مدیرکل بهزیستی استان مرکزی گفت: بیش از 155 هزار نفر از جمعیت استان اکنون در سن سالمندی هستند که 11 و نیم درصد آنان ساکن کلانشهر اراک بوده و روز به روز بر آمار این قشر از جمعیت افزوده می شود.

زهرا امینی افزود: تفرش وآشتیان در استان مرکزی در زمره پیرترین شهرهای کشور لقب گرفته اند و دیری نمی پاید که اراک نیز به خیل این شهرها بپیوندد چرا که حجم بالای جمعیت میانسال در پایتخت صنعت ایران به سمت پیری می روند و آنان میهمان شهری می شوند که ظرفیت لازم و امکانات زیرساختی را برایشان تدارک ندیده است.

وی اظهار داشت: بررسی ها بیانگر آن است که در نیم قرن اخیر جمعیت سالمندی کشور از یک میلیون و 172 هزار و 679 نفر در سال 1335 به پنج میلیون و 121 هزار و 838 نفر در سال 85 رسیده و این روند با شیب تندی رو به افزایش دارد و به گفته کارشناسان رشد 4 و 4 دهم درصدی سالمندی در سال های اخیر برای دهه پیش رو تصاعدی و غافلگیرکننده خواهد بود.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی خاطرنشان کرد: آمارها بیانگر آن است که شمار جمعیت سالمندی در سال 2050 سه برابر خواهد شد و لازمه مدیریت هوشمند آن است که علاج واقعه قبل از وقوع داشته باشد و از تصمیمات روزمره جدا شده و از هم اینک چالش پیش رو را چاره ای بیاندیشد.

امینی توضیح داد: ساز و کار پیگیری امور شهر سالمند برای اراک دیده شده و به ریاست استاندار مرکزی در نشستی تکالیف دستگاه های اجرایی نیز ابلاغ شده است اما در ارزیابی امور حرف زیادی برای گفتن نیست.

وی یادآور شد: سند سالمندی کشور به استان ها ابلاغ شده و واقعیت آن است که این مساله در اولویت قرار نگرفته و کسانی که اکنون در سنین جوانی و میانسالی نسبت به اجرای مفاد ابلاغی کم توجه هستند در آینده خودشان درگیر بحران غفلت از تقویت زیرساخت ها خواهند شد.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی خاطرنشان کرد: مصوبه شهر دوستدار سالمند سال 1396 در کارگروه فرهنگی و اجتماعی استانداری مرکزی برای شهر اراک مطرح شد که مولفه های مهم آن در بهبود مناسبات عمران شهری، امکانات پزشکی و پیراپزشکی، ایاب و ذهاب، مناسب سازی محیطی، راهبردهای تغذیه سالم و الگوی زیست متناسب با سالمند و خدمات بیمه ای تعریف شده بود اما در این بازه زمانی نمی توان کار شاخصی را یافت که بتوان به عنوان دستاورد این مصوبه بیان کرد.

امینی توضیح داد: اکنون پنج مرکز نگهداری سالمندان برای مردان و زنان با سن بالای 60 سال در استان وجود دارد و ظرفیت نگهداری این قشر نیز مناسب است اما موضوع مهم برای دهه پیش رو فرهنگ احترام به سالمند، پیش بینی فضای سه برابر شدن جمعیت متقاضی آسایشگاه ها و از همه مهمتر مهارت پذیرش و زیست با سالمند در همه سطوح خانواده، جامعه، کادر خدمات درمانی و ارایه دهندگان خدمات عمومی و اجتماعی است و باید ادبیات مناسب با شرایط جدید و نشاط کافی در عرصه های عمومی و شهری برای پدیده سالمندی از هم اینک اندیشیده شود.

13 درصد جمعیت استان مرکزی در ایستگاه سالمندی معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان مرکزی گفت: 13 درصد از جمعیت یک میلیون و 414 هزار نفری استان مرکزی اکنون در ایستگاه سالمندی هستند و مشکل اینجاست که روز به روز بر تراکم کهنسالان این استان که رتبه دوم پیری را در کشور دارد، افزوده می شود.

امیر نوروزی افزود: 155 هزار و 695 سالمند بالای 60 سال در استان مرکزی وجود دارد که 35 درصد آنان زن و 65 درصد مرد هستند و متناسب با جنس، سن و نیازهای آنان در راهبردهای توسعه و برنامه های سالانه دستگاه های اجرایی کار شاخصی دیده نشده است.

وی بیان کرد: سه هزار و 20 نفر از سالمندان استان مرکزی ساکن شهرها و یک هزار و 540 نفر روستایی هستند و کلانشهر اراک که به عنوان دوستدار سالمند مصوب شده هنوز چشم انتظار مددی از سوی مسئولان است تا برای این قشر کاری انجام دهند.

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان مرکزی گفت: شهرستان تفرش از توابع استان مرکزی با 19 و 78 دهم درصد صدر نشین سالمندی استان است و در کشور به لحاظ بافت پیر جمعیتی شناخته شده است و ساوه با هفت و 73 دهم درصد کمترین شمار جمعیت سالمند استان را به خود اختصاص داده است و اینجاست که مسئولان استان باید بر اساس آمایش جمعیت و امکانات و نیازها طرحی نو درافکنده و تا دیر نشده برای شهرهای در معرض پدیده سالمندی اراهبردهای هدفمندی را انجام دهند.

نوروزی افزود: 155 هزار و 695 سالمند تحت پوشش بهزیستی استان مرکزی هستند که سه هزار و 169 نفر در حوزه توانبخشی مستمری بگیر و یک هزار و 114 نفر در امور اجتماعی را شامل می شود.

نگرش شهر دوستدار سالمند برای اراک نیازمند بازنگری است عضو شورای اسلامی شهر اراک گفت: شهر پویا در همه ابعاد باید رشد متوازنی داشته باشد و اینکه تنها ارام را شهر دوستدار سالمند بدانیم کافی نیست بلکه باید مولفه های نشاط و سرزندگی برای کودکان، جوانان و میانسالان نیز برجسته باشد.

مرتضی سورانه افزود: برای معرفی اراک به عنوان شهر دوستدار سالمند اختلاف نظز در مسئولان وجود دارد و اگر قرار است در این راستا کاری شود باید موضوعات علمی دسته بندی شوند و از شعارزدگی و اسارت در مسایل روزمره رها شوند.

صورت مساله را پاک نکنیم استاد جامعه شناسی دانشگاه آزاد اسلامی اراک گفت: شهرنشینی و سالمندی 2 موضوع درهم تنیده مهم برای تصمیم سازان اجرایی کشور و استان استان است که باید بتوان در دهه آتی این دو کفه را متعادل نگه داشت.

دکتر فرزاد نوابخش افزود: شهر دوستدار سالمند نمادی از موقعیت سازی زیست متعادل برای کهنسالان است که در ایستگاه های آخر زندگی می خواهند مانند سایر مردم عادی از حقوق شهروندی مطلوب بهره مند باشند و در شرایطی که واقعیت جامعه ایران کاهش زاد و ولد و افزایش شمار سالمندان است، توجه ویژه به این مبحث اهمیت زیادی دارد.

وی ادامه داد: سالمندی جمعیت چالشی در حال وقوع است که باید ابتدا صورت مساله را پذیرفت و پس از آن علاوه بر تکالیف جدی دولت و نهادهای متولی ، سمن ها ، رسانه ها و به ویژه حلقه اندیشمندان و صاحب نظران دانشگاهی باید پای کار باشند و با مسئولیت پذیری بالا تامین کیفیت محیط شهری را نه تنها برای سالمندان بلکه برای تمامی اقشار متناسب با مطالبات و نیازهای آنان فراهم کنند.

این استاد جامعه شناسی اظهار داشت: سالمندی فصل مهمی از زندگی هر فرد است که کوله بار تجربه را بردوش گرفته اما با قوای تحلیل رفته گوشه ای از آرامش، رفاه و محبت را می طلبد، اینجاست که راهبرد شهر دوستدار سالمند باید با تعریفی درست و کارکردی به کمک بیاید و علاوه بر اصلاح و بهبود ساختار شهری، مناسبات عاطفی در درون خانواده و جامعه، تسهیل در ارتباطات نوین، فراهم سازی خدمات درمانی و رفاهی و حمایت بیمه را به ارمغان بیاورد چرا که در دهه پیش رو بیش از 30 درصد از جمعیت سالمند هستند و چتری از امنیت و حمایت را بر سر می خواهند.

نوابخش گفت: پایه توسعه هدفمند نگاه علمی و اصولی به ظرفیت ها و منابع کنونی و آینده نگری آگاهانه است و مقوله جمعیت به عنوان فاکتور محوری در برنامه ها اهمیت خاص دارد و نیاز است که انفجار سالمندی در آینده نزدیک برجسته سازی شود و با طرح های خلاقانه و مدیریت مشارکت جو و عدالت محور گام های عملی برای آن برداشته شود.

شهر من بزرگسال را از یاد نبَرد مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری مرکزی گفت: سالمندی بخش مهمی از زندگی هر فرد است که میوه و ثمره یک عمر تلاشش را باید در این ایام به بار بنشاند و لذت از این ایام و کیفیت خوب زندگی در فصل سالمندی نیازمند مدیریت اصولی امور شهری و اجرایی است که ساز و کارهای لازم را فراهم دیده باشد.

زهرا کسایی پور با بیان اینکه نیمی از جمعیت استان مرکزی را زنان تشکیل می دهند، گفت: کیفیت سالمندی برای زنان اهمیت زیادی دارد و انتظار است برنامه ریزان به گونه ای عمل کنند که علاوه بر تامین زیرساخت های مورد نیاز کهنسالان نگاهی زنانه به مسایل داشته باشند و با ظرافت خدمات بهینه را مهیا کنند.

وی توضیح داد: تجاربی از شهر دوستدار سالمند در اصفهان، مشهد و تبریز وجود دارد اما نکته مهم در آن است که شهر دوستدار سالمند نباید در شعار و یا تکلیف زدگی تنها چند سازه و یا امکان خاص را به مدیریت شهری بیفزاید بلکه باید با استفاده از تجارب و خواست سالمندان این امکانات به بهترین و کاربردی ترین شکل ایجاد شود و حس رضایتمندی، تعلق مداری به محیط زندگی و نشاز در دوران کهنسالی را پاسخگویی کند.

وی بیان کرد: سازمان بهداشت جهانی هشت شاخص برای هدفگذاری شهر دوستدار سالمند تعیین کرده که باید بر مبنای فرهنگ بومی و سلایق سالمندان در اراک روی آن ها برنامه ریزی شود و نتیجه امر در تحکیم خانواده، حفظ حرمت سالمند و نشاط شهری شود.

گام های مرکز بهداشت استان مرکزی برای شهر دوستدار سالمند اراک کارشناس سالمندان مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: دستورالعمل های ابلاغی در اراک برای شهر دوستدار سالمند به حوزه سلامت تحویل شده و در یک سال اخیر اقدامات متنوعی در خصوص آموزش و غربالگری سالمندان این خطه صورت گرفته است.

معصومه محمودی افزود: با توجه به شیوع کرونا و در معرض خطر بودن سالمندان نشست های ویژه آموزشی گروهی برای شهر دوستدار سالمند برگزار نمی شود و مهارت ها و تکالیف در این راستا به صورت چهره به چهره به سالمندانی که برای دریافت خدمات مراجعه می کنند ارایه می شود و یا از طریق مکالمه تلفنی این ارتباط برقرار است.

وی توضیح داد: شیوه زندگی سالم در دوران سالمندی محور تمامی برنامه های مرکز بهداشت است و مراکز خدمات سالمندان به صورت برنامه محور مراقبت های غربالگری فشار خون و دیابت و ارزیابی های تن سنجی و تعادل کهنسالان اراک را انجام می دهند.

کارشناس سالمندی مرکز بهداشت استان مرکزی خاطرنشان کرد: تدابیری اتخاذ شده تا تسهیل در نوبت گیری از پزشک برای سالمندان فراهم شود و علاوه بر آن به صورت ویژه راهبردهای پیشگیری از شیوع کرونا در مراکز سالمندانارایه می شود.

محمودی گفت: جدول عملیاتی برنامه های شهر دوستدار سالمند اراک در حوزه سلامت با محوریت پیشگیری از بیماری کرونا در سالمندان هفته اول اسفند پارسال تدوین شده و ستادی شهرستان به صورت وبینار و هفتگی و شیوه های مجازی و ارتباط تلفنی این برنامه ها را اجرا می کنند.

وی توضیح داد: تیم تخصصی متشکل از نیروهای بهداشت خانواده و بیماری های واگیر و بهداشت محیط از مراکز شبانه روزی سالمندان به صورت مستمر دیدن کرده و گزارش پایش در کمیته های ستادی کووید19 و ارسال نتایج پایش به بهزیستی و شهرستان های دارای مراکز شبانه روزی سالمندان و پیگیری رفع نواقص از طریق ستاد شهرستان ارایه می شود.

کارشناس سالمندان مرکز بهداشت استان مرکزی ادامه داد: واقعیت آن است که حوزه سلامت در بخش زیرساختی، خدمات سرپایی و پاراکلینیکی برای سالمندان در اراک نیازمند تقویت است و با توجه به اینکه این شهر در آینده نزدیک میزبانی شمار قابل توجهی از سالخوردگان را دارد، باید اقدامات جدی و حمایت های لازم برنامه ای و مالی در این راستا صورت بگیرد.

محمودی گفت: آخرین آمارها نشان می دهد که بیش از 10 درصد جمعیت اراک در حال حاضر سالمند است و می طلبد که با توجه به افزایش پدیده سالمندی در سال های پیش رو در ساختار شهر دوستدار سالمند ظرفیت معقولی از امکانات رفاهی، درمانی، بهداشتی، روانشناسی و خدمات شهری دیده شود و در این بین مناطق روستایی نیز نباید از قلم بیفتد.

گزارش از : مژگان حیدری
کلید واژه ها: برنامه ریزی - سالمند - سازمان بهداشت جهانی - جمعیت - برنامه ریزی شهری - مناسبات - برنامه - شهری - ساختار - بهداشت جهانی - مدیریت شهری - توازن - سالخوردگی - کشور - شهروندان - در ایران - ایستگاه - سرشماری - سالمندی - پیشنهاد - زیرساخت - مطالبه - خدماتی - سازمان - بهداشت - مدیریت - یکی از - توسعه - عدالت - جهانی

آخرین اخبار سرویس:
دو مجتمع آبرسانی روستایی در شهرستان سنندج در حال ساخت است

جزییات افزایش 30 تا 40 درصدی مواد شوینده و بهداشتی اعلام شد/ اعمال نرخ های جدید از اواخر هفته

جهش تولید زیتون در سمنان

تاثیرگذارترین نمادها در بازار بورس+جدول/ 3 آبان 99

توزیع 300 تُن مرغ منجمد در بازار خراسان جنوبی

پورابراهیمی: امیدواریم ارز همچنان روند نزولی داشته باشد/ ترکیدن حباب ارز به خاطر سیاست های درست مجلس است

عرضه نفت سفید عمده شرکت ملی پخش در بورس انرژی

میادین میوه و تره بار تهران فردا باز هستند

جمع آوری 15 میلیارد تومان زکات در سمنان

عوارضی که بلای جان بهبودیافتگان کرونا می شود

معرفی مدل برقی رنو مگان

افتتاح مرکز شبانه روزی فوریت های واحدهای تولیدی گلستان

دورکاری کارکنان مشروط به فراهم بودن زیرساخت ها

اُفت 33 هزار واحدی شاخص کل بورس در3 آبان

ثبت 776 انبار جدید در چهارمحال و بختیاری/انبارداران مکلف به ثبت اطلاعات در سامانه جامع انبارها هستند

اُفت 33 هزار واحدی شاخص کل بورس در 3 آبان

اُفت 33 هزار واحدی شاخص کل بورس در3 آبان

در مهر ماه 99 چقدر پول از بورس خارج شد؟

نرخ گازوییل افزایش می یابد؟

رییس سازمان حفاظت محیط زیست: طرح افزایش جمعیت گورخر در پارک ملی کویر سمنان اعتبار می گیرد

اختصاص یک هزار و 100 میلیارد ریال اعتبار برای چهار خطه شدن مسیر اردبیل – سرچم

اینجا جز 3 واحد معدنی همه به خام فروشی مشغولند!

معاملات تالار بورس سمنان به 346 میلیارد ریال رسید

واکنش عجیب بورس در روز اول هفته

شاخص بورس ارتفاع 1.4 میلیون واحد را هم از دست داد

افزایش حجم نقدینگی عامل رشد مبادلات بنزین در بورس انرژی

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات/ شاخص کل بورس بی رحمانه به افت خودش ادامه می دهد

ثبت 776 انبار جدید در چهارمحال و بختیاری/انبارداران مکلف ثبت اطلاعات در سامانه جامع انبارها هستند

سقوط بورس به کانال یک میلیون و 300 هزار واحدی

اعلام نرخ رسمی 47 ارز/بهای 15 ارز کاهش یافت

عرضه 15 هزار تن فرآورده های نفتی و پتروشیمی در بورس کالا

رشد 6.1 درصدی پرونده های تشکیل شده در بازرسی صمت

ثبت نام کتابفروشان در طرح پاییزه کتاب 1399 کلید خورد

تزریق اعتبار 22 میلیون یورویی برای تجهیز آزمایشگاههای دانشگاه ها

مذاکرات خودرویی با روسیه ادامه دارد

ساخت 12 هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید

ریسک سرمایه گذاری در ارز افزایش یافت

تولید بیش از 6 هزار و 300 تن عسل در مازندران

نیمی از میگوی پرورشی در استان بوشهر برداشت شد

بورس در نخستین هفته آبان ماه به کدام سمت می رود؟

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات/ شاخص کل بورس بی رحمانه به افت خودش ادامه می دهد

رکود 476 معدن در خراسان رضوی

چند پیش بینی درباره نرخ دلار پس از مناظره ترامپ و بایدن

فقر؛ پدیده ای طبیعی یا تحمیل سیاستگذاری های ناعادلانه؟

معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مازندران خبر داد: 10 درصد بودجه مشاغل روستایی به مشاغل خانگی اختصاص می یابد

ایران و روسیه؛ روابط راهبردی، ضرورت توسعه همکاری اقتصادی

آغاز برداشت به از 874 هکتار باغ های شهرستان نطنز

معرفی 67 واحد تولیدی پوشاک برای دریافت تسهیلات کرونایی

رشد 46 درصدی درآمدهای عملیاتی ذوب آهن

تهران شهر گودهای ساختمانی/شناسایی 485 گود در تهران

شورا هایی که برای ترویج فرهنگ صلح و سازش آمدند

قیمت خودرو امروز 3 آبان 99/ قیمت پراید اعلام شد

جز 3 واحد معدنی همه به خام فروشی مشغولند

سهمیه بندی واکسن آنفولانزا در ترکیه

راه اندازی نمایشگاه های تخصصی صادرات محور نیاز اساسی برای توسعه بخش اقتصادی است

همه کسانی که می توانند در طرح مشاغل خانگی ثبت نام کنند

استفاده بیش از 80 درصد از اهالی روستای قلعه بالا از آبگرمکن های خورشیدی

پیش بینی 700 هزار نفر شب خدمت در گرمخانه های پایتخت

رهایی فولاد از سقف قیمتی چه تاثیری بر بورس خواهد داشت؟

شریعتمداری: کارگران امروز ایثارگرانه در صف اول مقابله با جنگ اقتصادی دشمن ایستاده اند

وقتی گوجه 15 هزار تومانی در مرزها از دست می رود

بازگشت پتروشیمی فارابی به عرصه تولید و سودآوری

بازار خودرو متاثر از کاهش قیمت دلار

هوشمندسازی خودرو بدون هوشمند سازی جاده ها بی فایده است/ خودروهای خودران چگونه خلق شدند؟

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در پالایشگاه نفت بندرعباس

کشف جدید فضاپیمای وویجر در فضای میان ستاره ای

یک واگذاری جدید در فرابورس

قیمت انواع پراید در بازار + جدول / 3 آبان 99

کسب دو موفقیت بزرگ در مدیریت ابزار دقیق و کالیبراسیون فولاد مبارکه

بهره برداری از پروژه احداث تصفیه خانه استحصال پساب شهری فولاد مبارکه

ناوگان بخش محمدیه بزودی نوسازی می شود

چابک سازی خطوط تولید مجتمع فولاد سبا

جذب 32 میلیارد ریال مشارکت های مردمی در بهزیستی قزوین

تحویل 398 قلم لوازم خانگی به خانواده های مددجوی قزوین

برداشت 50 درصدی میگو از مزارع بوشهر

پیچ و خم‎های طرح «کشاورز_کارت» راه را برای مشکل نقدینگی کشاورزان هموار نکرد/ وعده‎های نافرجام مسوولان علاج درد کشاورزان نیست

بررسی پیشنهادهای فولادسازان برای بازگشت آرامش به بازار

احداث پارک 4 هکتاری در اردبیل/ اختصاص اعتبار 4 میلیاردی برای آغاز عملیات

اولین گروه بدحساب از پروژه مسکن ملی حذف شدند/ تمدید فرصت واریز برای متقاضیانی که پیامک دریافت نکردند

طرح تحول دیجیتال حرکتی بسیار بزرگ برای حفظ سرآمدی فولاد مبارکه

سکه و دلار در انتهای هفته افزایشی شدند

طرح مشترک دولت و مجلس برای ساماندهی بازار خودرو

فیلم/ زدن واکسن آنفولانزا برای همه لازم نیست

رسانه ها در انعکاس دستاوردها و دانشِ سازمانها توانمند هستند

قیمت گازوییل افزایش می یابد؟

190 هزار تن گندم در زنجان ذخیره شد

  تولید خودرو 19 درصد افزایش یافت

افزایش حجم نقدینگی عامل رشد مبادلات بنزین در بورس انرژی

آغاز فعالیت 2400 مرکز مثبت زندگی تا پایان آبان ماه

نماینده مردم قوچان و فاورج: زعفران استان خراسان شمالی باید با برند و نام تجاری بسته بندی شود

تولید خودرو 19 درصد رشد کرد

افزایش بی پناهان در پایتخت به شبی 700 هزار

افزایش سهم البرز از آب سدهای کرج و طالقان به کجا رسید؟

برداشت طلای سرخ در بهشهر

خسارت 9 میلیارد تومانی به باشگاه های ورزشی کاشان

ضایعات لاستیک خودرو به کفپوش تقویت شده با گرافن تبدیل می شود

بهینه سازی شبکه های برق در منطقه منج، بارز و شوارز لردگان

گزارش| قصه پرغصه این روزهای کشاورزان / افزایش سرسام آور قیمت انواع نهاده های کشاورزی / وزیر جهاد کشاورزی کجاست؟

نرخ رسمی یورو افزایش و پوند کاهش یافت

عدم بازگشت ارز زیر سر 250نفر است

شهر دوستدارِ سالمند مطالبه بر زمین مانده در اراک

شهر دوستدارِ سالمند مطالبه بر زمین مانده در اراک