مطالب مرتبط:
افزایش نرخ سود بانکی ترمز رشد ارز و طلا را می کشد/ نمره مردودی برای عملکرد اقتصادی دولت و بانک مرکزی
اوج گرفتن شیوع ویروس کرونا در زنجان/ ابتلای 3 هزار و 802 زنجانی به کووید 19
6 فوتی و 262 مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس
نرخ سود بانکی افزایش یابد بازارها آرام می شوند/ افت بورس و رشد ارز و سکه در پی کاهش نرخ سود بانکی
قیمت تخم مرغ در مغازه ها دو برابر نرخ مصوب!
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 10 مهر 1399 ساعت 12:002020-10-01اقتصادي

رشد روزانه مبتلا به ویروس کووید-19 درکشور/ ادامه روند افزایشی متوسط نرخ رشد روزانه فوتی در شهریور


اطلاعات مستخرج از سامانه نماگرکووید-19 (ISC COVID-19 Visualizer) نشان می دهد میزان رشد متوسط روزانه مبتلایان کشور در همین بازه زمانی از 5.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم محمدجواد دهقانی سرپرست ISC گفت: اطلاعات مستخرج از سامانه نماگرکووید-19 (ISC COVID-19 Visualizer) نشان می دهد میزان رشد متوسط روزانه مبتلایان کشور در همین بازه زمانی از 5.

08 درصد در فروردین ماه به 0.

59 درصد در شهریور ماه کاهش یافته است.

دهقانی در این خصوص گفت: به دلیل افزایش 23 برابری جمعیت مبتلایان از 18595 نفر در فروردین ماه به 425481 نفر در آخر شهریور ماه این میزان متوسط رشد روزانه نسبتاً زیاد بوده و متأسفانه روند افزایشی گسترش بیماری در کشور بدون وقفه ادامه دارد.

میزان متوسط نرخ رشد بیماری در کشور در شش ماه اول سال 99 برابر با 1.

73 درصد بوده است.

از آنجا که میزان مبتلایان این بیماری در دنیا در فروردین ماه از 245019 نفر به 31476206 نفر در آخر شهریور ماه یعنی 130 برابر افزایش یافته است، میزان متوسط نرخ رشد دنیا در بازه زمانی 6 ماهه فوق برابر با 2.

69 درصد بوده است.

وی اظهار داشت: میزان متوسط نرخ بهبودی روزانه کشور از میزان 7.

98 درصد در فروردین ماه به 0.

55 درصد در شهریور کاهش یافته و نیز میزان متوسط نرخ فوتی کشور از میزان 5.

15 درصد در فروردین به 0.

6 درصد در شهریور کاهش یافته است.

بررسی آمار نشان می دهد که علیرغم همه اینها، برخلاف سایر کشورها روند افزایشی میزان فوتی کشور روز به روز ادامه دارد و میزان متوسط نرخ فوتی روزانه کشور 0.

6 درصد بوده که این میزان تقریباً برابر با متوسط نرخ فوتی روزانه کشورهای برزیل و روسیه است.

جهت اطلاع میزان متوسط نرخ رشد فوتی برای کشورهای ایتالیا، انگلیس، فرانسه و آلمان کمتر از 0.

09 درصد می باشد.

دهقانی افزود: نتایج و آمار در سامانه کووید -19 به همراه تحلیل مربوط به 13 کشور مشابه (کشورهایی که انتشار بیماری در آنها تقریباً به طور همزمان پدید آمد) در 6 ماه اخیر برای کشورهای با جمعیت بیمار کمتر از 500 هزار نفر در نمودار 1 نشان داده شده است.

این کشورها عبارتند از فرانسه، ایران، انگلیس، پاکستان، ترکیه، ایتالیا، آلمان، کانادا و چین بوده و همانطور که در نمودار مشاهده می شود، کشور ایران در طول 6 ماه اخیر همواره دارای روند افزایشی با شیب نسبتاً ثابتی بوده و متأسفانه جمعیت مبتلای آن تا مرداد ماه از تمام کشورهای مشابه بیشتر بوده است.

این روند فقط در کشور ترکیه با وضعیت مشابه و البته با شیب ملایم تری وجود داشته است.

با مقایسه روند افزایش آمار انتشار بیماری در ایران با سایر کشورها مشاهده می شود که برای ایران تنها در فاصله روزهای 30 الی 60 شروع این بیماری (یعنی حداکثر تا اواخر اردیبهشت) شیب روند افزایشی رو به کاهش داشته و از روز هفتادم یعنی ده خرداد تا کنون با یک شیب زیاد نسبت به سایر کشورها در حال گسترش است.

به عبارت دیگر، مدل انتشار بیماری در کشور به هیچ وجه با تفسیرهای گسترش موج اول، دوم و سوم ویروس سازگار نیست و این مدل تنها برای کشور ترکیه و البته با شیب ملایم تری صادق است.

سرپرست ISC در ادامه گفت: لازم به ذکر است که در مورد ایران علیرغم گذشت بیش از 6 ماه ادامه یافتن، واگرا شدن افزایش مبتلایان واقعاً نگران کننده است.

همانطور که ملاحظه می شود، این روند افزایشی حتی در مورد پاکستان کنترل شده و به سمت کاهشی و یا حداقل شیب بسیار کمتری نسبت به ایران می باشد.

وی افزود: همانطور که مشاهده می شود این روند برای سایر کشورها کاملاً متفاوت است.

به طور خاص، کشور فرانسه، انگلیس، آلمان، ایتالیا، کانادا و پاکستان تا تیر یا مرداد روند کنترل شده ای داشته و به تدریج در مرداد و شهریور مجدداً روند افزایشی یافته اند.

این موضع به طول کامل در متوسطگیری متحرک زمانی ده روزه، سی روزه کاملاً نشان داده خواهد شد.

سرپرست ISC در ادامه افزود: در نمودار شماره 2، روند افزایش جمعیت مبتلایان برای کشورهای با جمعیت مبتلای بیش از 700 هزار نشان داده شده است.

این کشورها عبارتند از آمریکا، هند، برزیل، روسیه، پرو و کلمبیا هستند.

همانطور که ملاحظه می شود، شیب افزایش جمعیت مبتلا برای کشور هند از مرداد ماه به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته و درصورتی که با همین ترتیب ادامه یابد بی تردید در مهر یا آبان جمعیت مبتلایان این کشور از آمریکا پیشی خواهد گرفت.

ضمن اینکه میزان نرخ متوسط رشد روزانه آمریکا در شهریور ماه 0.

64 درصد و در حال کنترل است.

بر اساس نمودار 2، بجز روسیه سه کشور آمریکا، برزیل و هندوستان علیرغم کاهش رشد متوسط روزانه مبتلایان، روند و شیب انتشار بیماری افزایشی است.

این امر بدلیل این است که هر چند کوچک شدن متوسط رشد روزانه مبتلایان برای همه کشورها عاملی مثبت است ولی برای کشورهای با جمعیت بیمار بالا، اثرگذاری بیشتری دارد.

مثلاً برای کشور آمریکا با چهار میلیون مبتلا و رشد متوسط روزانه 0.

64 درصد به معنای افزایش جمعیت مبتلایان متوسط روزانه 25600 نفر است در حالی که برای ایران با جمعیت مبتلای 400 هزار نفر و همان رشد متوسط روزانه به معنای افزایش روزانه 2560 نفر خواهد بود.

نمودار شماره 3، روند میزان جمعیت بهبودی در کشورهای مشابه با جمعیت مبتلای کمتر از 500 هزار نفر را نشان می دهد.

همانطور که ملاحظه می شود میزان روند بهبودی نیز مشابه روند افزایش بیماری با یک شیب نسبتاً افزایشی بوده و از این نظر از تمامی کشورهای مورد نظر وضعیت بهتری دارد.

البته این حاکی از تلاش مستمر و جهادی حوزه بهداشت و سلامت کشور است.

لازم به ذکر است کشور ترکیه نیز وضعیت مشابه و البته با شیب ملایم تری دارد.

به نظر می رسد وضعیت افزایشی ایجاد شده در شهریور ماه در برخی از کشورها از جمله فرانسه، انگلیس، آلمان و … باید سبب افزایش تعداد بهبودی نیز باشد ولی احتمالاً این امر در آینده مشاهده خواهد شد.

نمودار شماره 4، روند افزایش میزان فوتی در کشورهای مشابه با جمعیت مبتلای کمتر از 500 هزار نفر را نشان می دهد.

همانطور که ملاحظه می شود، هر چند کشورهای انگلیس، ایتالیا، فرانسه بیشترین میزان فوتی را در طول 6 ماه داشته اند ولی میزان شیب تمام این کشورها و حتی سایر کشورها تقریباً صفر بوده و این به معنی عدم افزایش میزان نرخ رشد فوتی این کشورهاست.

درحالی که برای کشور ایران روند افزایش بهبودی نیز مشابه روند افزایش بیماری و نیز روند بهبودی با یک شیب ثابت بوده و به طور مستمر در حال افزایش است و از این نظر از تمامی کشورهای مورد نظر وضعیت بدتری دارد.

این وضعیت در خصوص روند میزان فوتی کشور واقعاً نگران کننده است.

دهقانی گفت: به منظور تجزیه و تحلیل آماری و دستیابی به نتایج بهتر با استفاده از اطلاعات مستخرج از سامانه کووید -19 مربوط به 13 کشور مشابه (کشورهایی که انتشار بیماری در آنها تقریباً به طور همزمان پدید آمد) در طول 6 ماه گذشته آمار مربوطه در جدول 1 نشان داده شده است.

در این جدول میزان متوسط رشد روزانه بیماری در هر ماه و نیز متوسط رشد 6 ماهه محاسبه و در آخرین ستون نوشته شده است.

جهت اطلاع، نتایج مربوطه بر اساس رشد متوسط کشورها در شهریور ماه به ترتیب صعودی مرتب شده است.

همانطور که ملاحظه می شود کشورهای فرانسه، اسپانیا و برزیل به ترتیب با 2.

19 درصد، 1.

63 درصد و 0.

83 درصد بیشترین میزان نرخ متوسط رشد روزانه در شهریور را داشته اند.

نتایج فوق نشان می دهد میزان رشد متوسط بیماری در دنیا و برخی کشورها در طول 6 ماه فوق روند کاهشی داشته است.

به طور خاص، میزان رشد متوسط بیماری در کشورهای برزیل، آمریکا، ایران، روسیه و پاکستان هر ماه نسبت به قبل کاهش یافته که در نمودار 5 نیز نشان داده شده است.

مطابق نمودار 1، در برخی کشورها از جمله فرانسه، انگلیس، ایتالیا، آلمان و کانادا روند کاهش آمار مبتلایان بتدریج از روز 60ام (یعنی از خردادماه) کاملاً مشهود است و این امر نیز با محاسبه میزان متوسط رشد بیماری تأیید می شود.

بر این اساس و مطابق با جدول 1، میزان کاهش متوسط نرخ رشد روزانه این کشورها تا خرداد و یا تیرماه ادامه یافته و مجدداً در مرداد و شهریور افزایش یافته است.

در میان این کشورها، فرانسه، اسپانیا و انگلیس وضعیت روند رشد متوسط آنها در شهریور به بیشترین میزان رسیده و در واقع به وضعیت چهار ماه قبل برگشته اند.

این روند در نمودار 6 نشان داده شده و افزایش تدریجی متوسط نرخ رشد روزانه در کشورهای فرانسه و اسپانیا از تیرماه به بعد کاملاً محسوس است.

در ادامه، جداول 2 و 3 میزان نرخ رشد متوسط روزانه بهبودی و نیز متوسط نرخ رشد فوتی 13 کشور مشابه را در 6 ماه اخیر نشان می دهد.

میزان نرخ رشد متوسط در واقع متوسط گیری متحرک بر روی بازه های زمانی ماهانه بوده و در نتیجه اعداد بدست آمده قابل اعتماد بوده و با مقایسه این شاخص می توان به روند انتشار بیماری و نیز کنترل و مقابله با بیماری پی برد.

همان طور که از جدول 2 پیداست، میزان متوسط نرخ رشد روزانه بهبودی در دنیا از 6.

8 درصد در فروردین ماه به 1.

26 درصد در شهریور کاهش یافته است.

برای کشور نیز میزان متوسط نرخ رشد بهبودی در فروردین ماه از 7.

98 درصد به 1.

85 درصد، در اردیبهشت به 1.

65 درصد، در خرداد، تیر و مرداد به 1.

34 درصد و نهایتاً در شهریور به 0.

55 درصد کاهش یافته است.

مقایسه میزان نرخ رشد متوسط روزانه مبتلا به بیماری در 6 ماه گذشته (جدول 1) نسبت به رشد متوسط روزانه بهبودی (جدول 2) در ایران نشان می دهد که در طول مدت فوق همواره میزان رشد روزانه بهبودی بیش از رشد مبتلا بوده است.

مثلاً در تیر ماه رشد متوسط روزانه مبتلا به بیماری برابر با 1.

09 درصد است و رشد متوسط روزانه بهبودی 1.

34 درصد است.

این امر در نمودار 7 نشان داده شده است.

دهقانی افزود: البته باید توجه داشت در خصوص متوسط نرخ رشد روزانه بهبودی علاوه بر اینکه تابعی از میزان رشد و انتشار بیماری، تابعی از مسائلی نظیر طول درمان استاندارد برای ترخیص بیمار، ظرفیت پذیرش بیمار و امکانات بهداشتی کشورها بوده و نمی توان انتظار داشت که متناسب با افزایش بیماران با همان نرخ میزان بهبودی افزایش یابد.

با این حال این نقطه قوت میزان کوچک بودن متوسط رشد روزانه انتشار بیماری و بزرگ تر بودن متوسط رشد بهبودی نشانه کنترل و مقابله و سرکوب بیماری خواهد بود.

همان طور که از جدول 3 پیداست، میزان متوسط رشد روزانه فوتی در دنیا از 10.

19 درصد در فروردین به 0.

91 درصد در تیر و نیز به 0.

62 درصد در شهریور کاهش یافته است.

برای کشور ایران نیز میزان متوسط نرخ رشد فوتی در فروردین ماه از 5.

15 درصد به 1.

11 درصد در اردیبهشت ماه و نیز به 0.

97 درصد در خرداد ماه کاهش یافته ولی متأسفانه این میزان در تیرماه به 1.

4 درصد افزایش، در مرداد 1.

13 درصد و در شهریور به 0.

6 درصد کاهش یافته است.

نمودار 7 میزان متوسط نرخ رشد بیماری، نرخ رشد بهبودی و نیز نرخ رشد فوتی را در 6 ماه اول 99 نشان می دهد.

همانطور که ملاحظه می شود میزان متوسط نرخ رشد فوتی در ماه های تیر و مرداد از میزان نرخ رشد بهبودی بیشتر بوده و در شهریور نیز تقریباً برابر است.

وقوع این پدیده یعنی بیشتر بودن میزان رشد متوسط روزانه فوتی نسبت به میزان رشد بهبودی و یا میزان رشد انتشار بیماری که در هیچ کشور دیگری وجود ندارد.

دهقانی گفت: بررسی ها نشان می دهد که میزان رشد متوسط فوتی در 6 ماه اول سال در دنیا و همه کشورها روند کاهشی داشته است.

با اینحال این روند برای برخی کشورها کاملاً مشهودتر است.

به طور خاص رشد متوسط فوتی در فروردین ماه در کشورهای ترکیه (25.

95 درصد)، آمریکا (20 درصد)، آلمان (18.

58 درصد)، کانادا (18.

52 درصد)، انگلیس (17.

9 درصد)، فرانسه (15.

47 درصد)، اسپانیا (12.

26 درصد) و ایتالیا (7.

16 درصد) بوده است.

در حالی که در شهریور ماه رشد متوسط روزانه فوتی همه این کشورها به زیر 0.

4 درصد رسیده است.

وی افزود: در شهریور ماه میزان رشد متوسط روزانه فوتی 13 کشور مورد نظر به ترتیب ترکیه با 0.

72 درصد، برزیل با 0.

62 درصد، روسیه با 0.

61 درصد و ایران 0.

6 درصد بالاترین میزان را داشته و سایر کشورها دارای میزان رشد متوسط فوتی روزانه زیر 0.

5 درصد هستند.

کشورهای آمریکا با 0.

43 درصد، اسپانیا با 0.

2 درصد، پاکستان با 0.

11 درصد، فرانسه با 0.

09 درصد، آلمان با 0.

06 درصد، ایتالیا و انگلیس با 0.

03 درصد و کشور چین صفر درصد بوده است.

بر این اساس، میزان نرخ متوسط فوتی ایران در شهریور تقریباً برابر با کشورهای برزیل و روسیه بوده یعنی کشورهایی که بالاتر از یک میلیون، مبتلا می باشد.

در جدول 4، لیست کامل کشورهای دنیا با مبتلایان بیش از 200 هزار نفر در دو ماه اخیر یعنی مرداد و شهریور نشان داده شده است.

همانطور که مشاهده می شود، در این لیست 23 کشور وجود دارد.

اگر این لیست که بر اساس آمار شهریورماه به ترتیب صعودی مرتب شده است در چهار دسته مختلف کشورهای بیش از یک میلیون نفر مبتلا (آمریکا، هندوستان، برزیل و روسیه)، کشورهای بین 500 هزار الی یک میلیون نفر (پرو، کلمبیا، مکزیک، اسپانیا، آفریقای جنوبی و آرژانتین)، کشورهای 500-300 هزار نفر (فرانسه، شیلی، ایران، انگلیس، بنگلادش، عربستان، عراق، پاکستان و ترکیه) و کشورهای 300-200 هزار نفر (ایتالیا، فیلیپین، آلمان و اندونزی) دسته بندی شود، امکان مقایسه بهترکشورها با یکدیگر فرآهم خواهد شد.

سرپرست ISC گفت: در میان کشورهای دسته اول یعنی جمعیت بیمار بیش از یک میلیون نفر، هندوستان و روسیه با 2.

04 درصد و 0.

52 درصد به ترتیب بیشینه و کمینه متوسط رشد روزانه را در شهریور داشته اند.

همچنین کشور هندوستان با 2.

31 درصد و روسیه 0.

59 درصد به ترتیب بیشترین و کمترین متوسط نرخ بهبودی و نیز کشورهای هندوستان با 1.

51 درصد و آمریکا با 0.

43 درصد دارای بیشترین و کمترین نرخ متوسط روزانه فوتی را در شهریور داشته اند.

وی افزود: در میان کشورهای دسته دوم یعنی جمعیت بیمار 1000-500 هزار نفر، آرژانتین با 2.

18 درصد و آفریقای جنوبی با 0.

3 درصد بیشترین و کمترین نرخ رشد متوسط روزانه مبتلا در شهریور داشته اند.

همچنین کشورهای آرژانتین با 2.

27 درصد و اسپانیا با 0.

2 درصد دارای بیشترین و کمترین نرخ رشد متوسط فوتی بوده اند.

لازم به ذکر است که میزان نرخ متوسط فوتی روزانه اسپانیا در تیر ماه برابر با 0.

02 بود که در مرداد به 0.

05 درصد و در شهریور به 0.

2 افزایش یافته است.

دهقانی گفت: در میان کشورهای دسته سوم یعنی جمعیت بیمار 500-300 هزار نفر، کشورهای فرانسه با 2.

19 درصد و پاکستان با 0.

16 درصد به ترتیب بیشترین و کمترین متوسط نرخ رشد مبتلایان را داشته و کشورهای عراق با 1.

03 درصد و انگلیس با 0.

03 درصد به ترتیب بیشترین و کمترین متوسط نرخ رشد فوتی روزانه را در شهریور داشته اند.

کشور ایران تا پایان شهریور با جمعیت بیمار 425481 نفر در میان این دسته از کشورها با میزان متوسط نرخ رشد روزانه 0.

59 درصد در شهریور ماه بعد از کشورهای فرانسه (با 2.

19 درصد)، عراق (با 1.

61 درصد)، انگلیس (با 0.

68 درصد) و بنگالادش (با 0.

62 درصد) قرار دارد.

از نظر متوسط نرخ رشد بهبودی، ایران در همین ماه با میزان 0.

55 درصد بعد از کشورهای عراق (با 1.

99 درصد) و بنگلادش (با 1.

32 درصد) قرار دارد.

از نظر میزان متوسط نرخ فوتی روزانه در شهریور، ایران با 0.

6 درصد بعد از کشورهای عراق (با 1.

03 درصد)، بنگلادش (با 0.

83 درصد)، عربستان (با 0.

75 درصد) و ترکیه (0.

72 درصد) قرار دارد.

به طور کلی کشور از نظر میزان متوسط نرخ فوتی روزانه هم ردیف کشورهای برزیل و روسیه می باشد.

جهت اطلاع، میزان متوسط نرخ رشد فوتی برای کشورهای ایتالیا، انگلیس، فرانسه و آلمان کمتر از 0.

09 درصد می باشد.

دهقانی در ادامه گفت: در میان کشورهای دسته چهارم یعنی جمعیت بیمار 300-200 هزار نفر، کشورهای اندونزی با 1.

66 درصد و ایتالیا با 0.

5 درصد به ترتیب بیشترین و کمترین متوسط نرخ رشد مبتلا در شهریور و کشورهای فیلیپین با 1.

73 درصد و ایتالیا با 0.

03 درصد به ترتیب دارای بیشترین و کمترین متوسط نرخ رشد روزانه فوتی در شهریور بوده اند.

همچنین، از میان کل کشورهای جهان با جمعیت بیمار بیش از 200 هزار نفر، کشورهای فرانسه با 2.

19 درصد و پاکستان با 0.

16 درصد به ترتیب دارای بیشترین و کمترین متوسط نرخ رشد روزانه مبتلا بوده و نیز کشورهای آرژانتین با 2.

27 درصد و انگلیس و ایتالیا با 0.

03 درصد به ترتیب دارای بیشترین و کمترین متوسط نرخ رشد فوتی روزانه در تیرماه بوده اند.

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ( ISC )، جهت تسریع فرایند اطلاع رسانی در زمینه یافته های جدید علمی در مورد ویروس کووید -19 و کمک به پژوهشگران، سیاست گذاران حوزه سلامت و عموم مردم و نیز پاسخ دهی مطلوب به همه گیری جهانی، سامانه نماگرکووید -19 ( ISC COVID-19 Visualizer ) را از ابتدای بروز بیماری راه اندازی کرده است.

اطلاعات این پایگاه شامل جدیدترین مقالات علمی تمام متن منتشر شده و پیش چاپ و نیز آمار مربوط به وضعیت انتشار بیماری بر اساس نقشه جهانی از وضعیت همه گیری بیماری کووید -19 بوده و با جستجو در آن، تازه ترین آمار مبتلایان، مرگ و میر، درمان شدگان و همچنین نسبت های ابتلاء به جمعیت به تفکیک هر کشور و مقایسه بر اساس نمودار زمانی-مکانی قابل مشاهده است.

آدرس وبگاه این سامانه https://maps.

isc.

gov.

ir/covid19/)) بوده که از طریق وبگاه اصلی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ( ISC ) https://www.

isc.

gov.

ir) ) در دسترس می باشد.

این سامانه همچنین به درخواست سازمان همکاری های اقتصادی کشورهای عضو دی هشت (D8) برای بهره برداری کشورهای عضو، در فروردین ماه با حضور نمایندگان کشورهای عضو این سازمان به دعوت مرکز بهداشت و حمایت اجتماعی سازمان D8 (D8-HSP) و نیز مرکز بهداشت جهانی ( Chatham House ) لندن به صورت ویدئو کنفرانس رونمایی و در وبگاه آن سازمان به آدرس (http://developing8.

org/) قرار گرفت.

در حال حاضر حدود 18009 مدرک از آخرین یافته های علمی در خصوص ویروس کووید -19 در قالب مقاله تمام متن چاپ شده و پیش چاپ در این سامانه در دسترس محققان و پژوهشگران قرار دارد و البته این اطلاعات به طور روزانه به روز رسانی می شود.

از این تعداد پژوهش، کشورهای آمریکا، چین و انگلیس به ترتیب با 2812، 2406 و 1224 مقاله بیشترین مشارکت علمی را در مقایسه با سایر کشورهای دنیا در این حوزه داشته اند.

سایر کشورها از جمله ایتالیا (1179 مدرک)، فرانسه (447 مدرک)، کانادا (439 مدرک)، هند (417 مدرک)، آلمان (412 مدرک) و استرالیا (335 مدرک) به ترتیب در جایگاه های چهارم الی نهم قرار دارند.

ضمناً کشور ایران با 283 مقاله جایگاه دهم دنیا را در پژوهش و تحقیق و یافته های جدید در خصوص ویروس کووید -19 دارد.

در این سامانه همچنین مجموعه ای از دستورالعمل ها و پروتکل های صادر شده توسط سازمان های معتبر دنیا از جمله سازمان بهداشت جهانی ( WHO ) در حوزه بهداشت، سلامت و مقابله با شیوع بیماری کووید – 19 قرار دارد که می تواند مورد استفاده عموم قرار گیرد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: روزانه - متوسط - کشور - میزان - بازه زمانی - شهریور ماه - افزایش - شهریور - اطلاعات - خبرگزاری فارس - بیماری - سامانه - دهقانی - روابط عمومی - برابر - ادامه - زمانی - وزارت علوم - بازه - نشان - روند - درصد - خبرگزاری - اداره کل - سرپرست - برابری - روابط - گزارش - ویروس - اداره

آخرین اخبار سرویس:
روغن نباتی بسیار نایاب شد/ چرا روغن گران شد؟

قیمت جدید 5محصول سایپا اعلام شد

خلف وعده بانک مرکزی برای ترخیص کالاهای رسوب کرده در گمرکات

مرکز فوریت های بررسی مشکلات سرمایه گذاری در زاهدان افتتاح شد

62 کشور بازار صادراتی واحدهای تولیدی آذربایجان شرقی/ معادن با کمک دانشگاه ها به فناوری جدید مجهز می شوند

موافقت با ایجاد 10 طرح گردشگری

355 واحد مرغداری گوشتی مرکزی هنوز از سوخت فسیلی استفاده می کنند

حمایت برخی از احمدی نژادها از اصولگرایان

رشد روزانه شیوع بیماری کووید 19 در کشور

43 درصد مساحت تالاب های کشور تحت تاثیر غبارخیزی قرار دارد

طرح رجیستری موبایل لغو می شود؟

کریدور ساحلی هرمزگان تا پایان سال جاری باید تکمیل شود

طرح رجیستری موبایل لغو می شود؟

آغاز اجرای طرح حذف نسخه کاغذی بیمه سلامت در پاکدشت

با این روش از دست کاری نشدن کلیومتر شمار خودرو مطمئن شوید

افت شدید بورس در 10 دقیقه

چرا روغن کم و گران شد؟

چرا دلار جایگزین ندارد؟

بومی سازی دستگاه های بازیافت گاز Co2 از صنایع سنگین در ایران

حمایت برخی از احمدی نژادها از اصولگرایان

اطلاعیه کرمان موتور:شرایط فروش فقط از طریق سایت شرکت اعلام و فقط اینترنتی انجام می شود

بازگشت 300 میلیارد تومان به ذوب آهن با بازیافت سرباره های فولادی

کشت پاییزه کلزا

جدول| حداقل چقدر باید پول داشته باشیم تا در تهران خانه بخریم؟

عملکرد ضعیف بانک مرکزی در اجرای سامانه نهاب

متوسط قیمت مهر ماه مسکن تهران، متری 26.7 میلیون تومان

تهیه طرح موقتی برای قیمت گذاری خودرو

زمان واریز یارانه معیشتی آبان ماه اعلام شد

کاهش قابل ملاحظه موجودی پرونده و معوقه ها

مرکز شبانه روزی بررسی فوریت های سرمایه گذاری در اردبیل دایر شد

یارانه معیشتی آبان ماه شنبه واریز می شود

تامین پایدار یک پنجم آب شرب تهران با راه اندازی تصفیه خانه ششم

عارضه یابی صنایع قزوین به صورت هماهنگ انجام شود

جهش تولید برای 81 طرح تولیدی در استان

بررسی علت مهاجرت دانشجویان ایرانی به کشور های خارجی/ دانشجویان بیشتر جذب کدام کشور ها می شوند؟

کلیپ باشگاه الریان برای معرفی شجاع خلیل زاده (فیلم)

گواهی سپرده در بورس به چه معنا است؟

خطر ورشکستگی حدود 200 فرودگاه در اروپا و بیکاری 280 هزار نفر

بانک ملی ایران، حامی تولیدکنندگان

برخی به جای خصوصی سازی، دنبال رهاسازی بودند

ظهور نرخ های هراتی و فردایی در زمان تلاطمات بازار ارز

کاهش نرخ رسمی 21 ارز بانکی

جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان پروژه 6000 هکتاری «باهوکلات» را شفاف کند

افزایش 110 درصدی قیمت مسکن تا مهر 99

فولکس واگن گلف دوگانه سوز گاز و بنزین معرفی شد

حقوق بازنشستگان تراز شد

یارانه معیشتی آبان، شنبه واریز می شود

منصوری خبر داد: سامانه ملی اشتغال و کسب و کار راه اندازی شد

وضعیت بازار بورس و فرابورس +جدول/ 7 آبان 99

خلف وعده بانک مرکزی برای ترخیص کالاهای رسوب کرده در گمرکات

اپل برای بهبود هوش مصنوعی وارد عمل شد

1 تریلیون تنگه کسر بودجه قزاقستان بر اثر کرونا

نرخ رسمی 21 ارز کاهش یافت

قیمت جدید 5 محصول سایپا اعلام شد

13 هزار تن گوشت مرغ در چهارمحال و بختیاری تولید شد

9 درصد چک های مبادله ای برگشت خورد

خسارت 250 میلیارد ریالی کرونا به تاسیسات گردشگری زنجان/ 700 نفر بیکار شدند

قیمت طلا، دلار، یورو، سکه و ارز امروز 99.08.07

30 تن روغن مایع در بین خوار بارفروشی های استان زنجان توزیع شد

دوازدهمین مرحله یارانه معیشتی دهم آبان واریز می شود

قرمزپوشی نمادها در بورس

نقش حمل ونقل هوایی در صنعت توریسم

دولت به نحو احسن 10 «نباید» را انجام داد

خلف وعده بانک مرکزی برای ترخیص کالاهای رسوب کرده در گمرکات

نمایشگاه بزرگ اصفهان منبع تولید سرمایه می شود

زمان واریز یارانه معیشتی آبان مشخص شد

ریزش دلار متوقف شد/ آخرین قیمت پیش از بازگشایی بازار 7 آبان

گزارش|خبری از ثبات بازار گوشت قرمز نیست / علت گرانی گوشت را باید در چه چیزی جست وجو کرد آقای وزیر؟

قیمت نفت در پی افزایش ذخیره سازی آمریکا کاهش یافت

تعطیلی دوهفته ای مراسم مذهبی در کرمان

آیا گلکسی اس 21 سامسونگ بدون شارژر و هدفون عرضه خواهد شد؟

یارانه معیشتی آبان ماه شنبه واریز می شود

درخواست لبنیاتی‎ها برای افزایش قیمت!

یارانه معیشتی آبان ماه شنبه واریز می شود

چهار محال و بختیاری ظرفیت مناسبی برای رونق تولید و اشتغال دارد

گزارش تسنیم|بازی کثیف با نانِ مردم/بزرگنمایی یک کمبود ناچیز تا حد یک بحران! دولت مشکلات قدیمی آردونان را حل کند

پیشگیری از خطرات گاز گرفتگی

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: تکمیل زیرساخت های سواحل مکران نقش مهمی در جذب سرمایه گذاران دارد

100 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال زا در خمین پرداخت شد

زمان واریز یارانه معیشتی آبان ماه

فرماندار: محصول طلای سرخ موجب تقویت معیشت کشاورزان زرندی شد

بازار بورس مثبت می شود

تخصیص ارز 4200 تومانی برای تامین کالاهای اساسی تداوم دارد

اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی و برگزاری حراج جدید

افت جهانی قیمت نفت

پرواز بیتکوین ادامه دارد

چهار محال و بختیاری ظرفیت مناسبی برای رونق تولید و اشتغال دارد

وضعیت خطیر اقتصاد در 6 ماهه 1399

مشارکت بیمه البرز در پویش مومنانه

تکمیل زیرساخت های سواحل مکران نقش مهمی در جذب سرمایه گذاران دارد

یارانه معیشتی آبان ماه شنبه واریز می شود

یارانه معیشتی آبان ماه شنبه واریز می شود

ترکیب جذب مشاغل در دوران کرونا

دعوت تلفنی از صرافی ها

سازمان انتقال خون: پلاسمافروشی بهبودیافتگان کرونا غیرممکن است

دلایل کاهش اخیر نرخ دلار از زبان یک اقتصاددان

برندگان سی و چهارمین دوره قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک رفاه کارگران مشخص شدند

برداشت مکانیزه طلای سرخ

عملکرد مطلوب بانک ها در پرداخت تسهیلات کرونا/ تمامی پرونده ها تا پایان آبان ماه تعیین تکلیف می شوند

فردیس 100 کیلوگرم خاویار به خارج از کشور صادر کرد

رشد روزانه مبتلا به ویروس کووید-19 درکشور/ ادامه روند افزایشی متوسط نرخ رشد روزانه فوتی در شهریور

رشد روزانه مبتلا به ویروس کووید-19 درکشور/ ادامه روند افزایشی متوسط نرخ رشد روزانه فوتی در شهریور