مطالب مرتبط:
برنامه های درسی هوانوردی دانشگاه علمی کاربردی بازنگری می شود
اولویت برنامه های رزم حسینی در وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شد
اولویت برنامه های رزم حسینی در وزارت صنعت، معدن و تجارت
تاثیر برخی قوانین بر کاهش منابع ورودی و ناپایداری صندوق بازنشستگی کشوری
اولویت برنامه های رزم حسینی در وزارت صمت
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 9 مهر 1399 ساعت 02:552020-09-29دانش

برنامه وزارت علوم برای اعتلای علوم پایه/نقض قوانین در صندوق نوآوری و معاونت علمی


معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اقدام وزارت علوم برای تدوین پیش نویس برنامه هفتم توسعه، گفت: در برنامه های جدید این معاونت علاوه بر اعتلای علوم پایه و توجه به انتشار بین المللی یافته های علوم اسلامی و انسانی، - بخش اول/رویکرد جدید معاون فناوری وزیر علوم در امور علمی؛ برنامه وزارت علوم برای اعتلای علوم پایه/نقض قوانین در صندوق نوآوری و معاونت علمی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اقدام وزارت علوم برای تدوین پیش نویس برنامه هفتم توسعه، گفت: در برنامه های جدید این معاونت علاوه بر اعتلای علوم پایه و توجه به انتشار بین المللی یافته های علوم اسلامی و انسانی، درصدد اجرای قوانین و ضوابط حاکم بر روابط شورای عتف با صندوق نوآوری و کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت های دانش بنیان هستیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دکتر غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بازدیدی که از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) داشت، به سوالات خبرنگاران ایسنا در زمینه برنامه های این معاونت در یک سال باقی مانده از عمر دولت پاسخ داد.

وی بر خلاف برخی که مخالف انتشار مقاله هستند، تاکید دارد که انتشار مقاله پایه شکل گیری فناوری و تشکیل شرکت های دانش بنیان است و معتقد است که باید برای دوره ای پذیرش دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی حتی برای دانشگاه های بزرگ و برتر محدود شود و به جای آن به سمت جذب دانشجو در دوره پسا دکتری و دستیار پژوهشی حرکت کنیم.

رحیمی همچنین از نادیده گرفتن برخی از قوانین و ضوابط در تعامل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) با صندوق نوآوری و شکوفایی و همچنین کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها سخن گفت و یادآور می شود که تاکنون شواری عالی عتف در این زمینه ها به خوبی وارد نشده است و اعلام کرد که در این زمینه پیگیری های لازم انجام می گیرد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم همچنین معتقد است که صندوق نوآوری و شکوفایی در زمینه تجاری سازی اختراعات خوب عمل نکرده است.

حال باید دید با توجه به رویکرد جدید معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در امور علمی و برنامه های این معاونت، در طی یک سال باقیمانده از عمر دولت تا چه حد این برنامه ها عملیاتی خواهند شد و چه دستاوردهایی در حوزه های پژوهش، علم و فناوری کشور به همراه خواهد داشت.

مشروح این مصاحبه به این شرح است: اقدام وزارت علوم برای تدوین پیش نویس برنامه هفتم توسعه دکتر غلامحسین رحیمی در گفت وگو با ایسنا، برنامه های پنج ساله توسعه را برای تعیین مسیر توسعه کشور بسیار حیاتی دانست و افزود: این برنامه برای ما به عنوان دستگاه اجرایی مهمترین سند تلقی می شود و تدوین برنامه توسعه پنج ساله را در دستور کار داریم.

تدوین این برنامه یکسال به تعویق افتاد تا دولت جدید آن را پیگیری کند، ولی در وزارت علوم از دو ماه قبل تصمیم گیری شد تا چگونه بخش های آموزشی، پژوهشی و فناوری در تدوین این سند مشارکت داشته باشند.

وی ادامه داد: بر این اساس مقرر شد تا مرکز تحقیقات سیاست های علمی کشور در تدوین بخش های پژوهش و فناوری با حضور معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم و موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در تدوین بخش های آموزشی و دانشجویی این سند مشارکت داشته باشند.

هر دو این نهادها جزو موسسات مطالعاتی و تحقیقاتی ستادی وزارت علوم هستند، از این رو تدوین این سند به این دو موسسه پژوهشی واگذار شده است.

رحیمی، با بیان اینکه این دو موسسه پیش نویس برنامه پنج ساله هفتم در بخش های آموزشی، دانشجویی، فناوری و پژوهشی را تهیه خواهند کرد، اظهار کرد: با توجه به ماموریت های شورای عالی عتف، تهیه این پیش نویس نیز باید در این شورا پیگیری شود.

از آنجایی که دبیر شورای عالی عتف و معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم یکی است؛ از این رو این پیگیری از طریق شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) صورت خواهد گرفت.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تصریح کرد: با توجه به شرایط و مقتضیات کشور که رو به رشد است و همچنین اهتمام ویژه ای که به حوزه علم و پژوهش وجود دارد، می توانیم این حق را در برنامه هفتم توسعه ادا کنیم.

وی با اشاره به سیاست های روشن اجرایی در تدوین پیش نویس سند برنامه هفتم توسعه در بخش علمی و فناوری، خاطر نشان کرد: در حال حاضر ما اسنادی چون سند چشم انداز، نقشه جامع علمی کشور و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری را داریم که در این اسناد راهبردها و سیاست ها تعیین شده است و در تدوین پیش نویس این برنامه نیز لحاظ خواهد شد و در صورتی که سند الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت نیز به تصویب مقام معظم رهبری برسد و ابلاغ شود، حوزه پژوهش و فناوری را متاثر خواهد کرد.

توجه به مرجعیت علمی در برنامه هفتم توسعه وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه مرجعیت علمی کشور، اظهار کرد: مرجعیت علمی این نیست که ما در شهر خودمان بنشینیم و کتاب منتشر کنیم و تصور شود که ما تبدیل به مرجع شدیم.

مرجعیت علمی زمانی است که یافته های علمی ما دیده و بررسی شود و به تدریج ما را به عنوان مرجع علمی قبول کنند.

در این صورت است که ما تعیین کننده زمینه‎ های جدید علمی و نوآوری و فناوری هستیم.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با تاکید بر اینکه ما باید مقالات خود را در بسترهای علمی ملی و بین المللی توسعه دهیم، یادآور شد: ما در این زمینه توفیقات زیادی داشتیم، به گونه ای که در حال حاضر نیازی نداریم که نرخ کمی رشد بالا در مقالات داشته باشیم، بلکه باید نرخ رشد کیفی مقالات را در سطح بین المللی ارتقا دهیم.

رحیمی، تولید مقاله را جوهره توسعه فناوری دانست و اظهار کرد: کسی که ادعا می کند که فعالیت های ناب انجام داده است، از انعکاس نتایج تحقیقات انجام شده که به صورت مقاله منتشر شده است می ‎توان آن را اثبات کرد.

به گفته وی، تولید علم مترادف با تولید مقاله نیست؛ ولی قطعا یکی از مولفه های تولید علم، چاپ مقالات معتبر در بسترهای معتبر است که مورد داوری چندین دانشمند قرار گرفته باشد و از سه نفر، دو نفر مقاله را تایید کرده باشند.

رحیمی اضافه کرد: از این رو در برنامه هفتم توسعه باید این جنبه ها را لحاظ کنیم.

در این صورت باید از تحقیقات دانشگاهی، اساتید نخبه و دانشجویان نخبه حمایت شود.

برنامه وزارت علوم برای اعتلای علوم پایه معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم خاطر نشان کرد: در این راستا ما در حال تدوین برنامه ای برای اعتلای علوم پایه کشور با همکاری برخی از پژوهشگاه های موفق کشور هستیم.

اعتلای علوم پایه همیشه مورد بحث بوده است و ما سعی داریم به نحو خیلی قوی تر و گسترده تر از قبل وارد این حوزه شویم.

به گفته وی، تاکنون پیش نویس آیین نامه و برنامه اعتلای علوم پایه تدوین شده و این پیش نویس تبدیل به سند قابل ابلاغ از سوی وزیر علوم خواهد شد.

رحیمی با بیان اینکه در این زمینه با سازمان برنامه و بودجه نیز مذاکراتی انجام شده است، ابراز امیدواری کرد که بتوانند در این راستا از کمک های این سازمان بهره مند شوند، ضمن آنکه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز مذاکراتی صورت گرفته است.

قوانین تعامل شورای عتف با صندوق نوآوری نادیده گرفته شد معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به همکاری شورای عتف با صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه تمرکز من هم در وزارت علوم و هم در شورای عتف بر مستندات است، تاکید کرد: در شورای عالی عتف نیز تاکید شده است که ما خارج از قوانین مرتبط با این شورا و قوانین بعد از آن فعالیت نخواهیم کرد.

وی با اشاره به همکاری شورای عتف با صندوق نوآوری و شکوفایی، توضیح داد: طبق قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان که در سال 1389 به تصویب رسید و ابلاغ و پیاده سازی شد، نظارت بر اجرای این قانون بر عهده شورای عالی عتف است و بر اساس آن هر 6 ماه یک بار باید عملکرد این صندوق را به مجلس شورای اسلامی گزارش دهد.

رحیمی با بیان اینکه این گزارش ها تقریبا از سوی صندوق به شورا داده شده است، خاطر نشان کرد: گزارش های ارسال شده از سوی صندوق را ملاحظه کردم و گزارش های خوبی است، ولی این گزارش ها، گزارش های آماری و عملکردی از موسسات است و قضاوت، داوری و انطباق عملکرد با اهداف و وظایف و قانون نیست و لازم است که این گزارش ها از این جنبه تقویت شود.

معاون وزیر علوم خاطر نشان کرد: در این راستا دو مورد داریم که یکی کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها است که در کنار آن امتیازاتی مانند معافیت مالیاتی و گمرکی و نظایر آن دیده شده است.

این کارگروه فعال است، ولی در مقابل شورای عالی عتف باید ضوابط و شرایط اصلی در این زمینه را تدوین می کرد و به دبیرخانه شورای عالی برای تصویب ارائه می داد و ابلاغ می شد تا این کارگروه در چارچوب آن عمل می کرد.

وی با بیان اینکه احراز دانش بنیانی شرکت های دانش بنیان بسیار مهم است، اظهار کرد: تشخیص و احراز دانش بنیانی شرکت های متقاضی باید بر اساس یکسری ضوابط مصوب شورای عالی عتف باشد و شرایط و ضوابط جزیی بر عهده کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها در معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری است.

رحیمی با تاکید بر اینکه ضوابط اصلی معافیت مالیاتی شرکت های دانش بنیان نیز بر اساس مصوبات شورای عالی عتف بوده و اجرا و نظارت آن بر عهده کارگروه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری است، گفت: این روند اجرایی نشده است و ما به دنبال اجرایی شدن این روند با همکاری کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها هستیم تا مصوبات شورای عالی عتف در این زمینه اخذ و ابلاغ شود.

دبیر کل شورای عالی عتف با تاکید بر اینکه از این طریق می توان عملکرد صندوق نوآوری را با ضوابط تطبیق کرد، گفت: مورد دوم این است که در صندوق نوآوری و شکوفایی اختلالی ایجاد شده است؛ چرا که در متن قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان، تصریح شده است که این صندوق وابسته به شورای عالی عتف است که این امر اجرایی نشده است.

وی با بیان اینکه به مدت 5 سال عضو هیات عامل موظف صندوق نوآوری و شکوفایی بوده ام، افزود: ما به دنبال این موضوع نبودیم، ولی الان در موقعیتی قرار گرفتیم که این سوال مطرح شده است.

البته ما نمی‎خواهیم اختلالی ایجاد شود و کارها حتی باید سریع تر از گذشته اجرایی شود، از این رو به دنبال آن هستیم.

رحیمی، انطباق عملکرد صندوق با اهدافی که در قانون صریحا به آن اشاره شده است را از دیگر نقض های عملکرد این صندوق نام برد و یادآور شد: این نقض ها باید به تدریج با کمک اعضای صندوق حَسب نظر قانونگذار برطرف شود.

وی دلیل راه اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی را بر اساس قانون، تجاری سازی نتایج تحقیقات و اختراعات دانست و یادآور شد: این صندوق از نظر اعطای تسهیلات خوب عمل کرده است، ولی از نظر انجام این ماموریت تقریبا وارد نشده است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با بیان اینکه دبیرخانه شورای عالی عتف در این زمینه ها ضعیف عمل کرده است، افزود: ما سعی می کنیم که با همکاری صندوق این نقض را به تدریج رفع کنیم و این بخش از ماموریت های صندوق به نظر ما نه تنها مهم، بلکه حیاتی است؛ چرا که از تجاری سازی تحقیقات و اختراعات، شرکت های دانش بنیان پدید می آید؛ از این رو ما از هم اکنون باید یک برنامه برای تولید شرکت های دانش بنیان داشته باشیم.

وی با اشاره به حمایت های صندوق از شرکت های دانش بنیان با بیان اینکه برخی از آنها به طور جهشی رشد داشته اند، یادآور شد: شاهد بودیم که با حمایت از شرکت های کوچک، پس از مدتی این شرکتها به شرکت های متوسط از نظر گردش مالی در سطح کشور تبدیل شدند.

رحیمی این موفقیت کشور را مرهون حمایت ‎های صندوق نوآوری دانست و ادامه داد: ولی بخش دیگر مغفول مانده است که باید پیگیری شود.

وی با اشاره به قانون تاسیس مناطق ویژه علم و فناوری از سوی شورای عالی عتف، اضافه کرد: این ماموریت را دولت به استناد قانون تصویب و ابلاغ کرده است که بر اساس آن سیاست گذاری، برنامه ریزی و پیگیری راه اندازی این مناطق بر عهده شورای عتف گذاشته شده است؛ تاکنون این شورا در این زمینه اقدام جدی نکرده است و ما برنامه داریم که به طور جدی و به نحو تشویق آمیز پیگیری کنیم.

دبیر کل شورای عالی عتف، ماموریت اصلی شورای عالی عتف را متصل کردن بخش های پراکنده حوزه علم و فناوری چون شرکت های دانش بنیان، پارک های علم و فناوری، مراکز رشد و مناطق ویژه علم و فناوری، پژوهشگاه ها، بخش های پژوهشی دانشگاه‎ها و دستگاه‎های اجرایی و موسسات پژوهشی خصوصی به یکدیگر دانست و ادامه داد: همه این عناصر باید در زیر یک چتر و سیاست گذاری باشند تا بتوانند به طور سازگار و هم افزار و هماهنگ حرکت کنند.

به گفته وی، گزارش گیری از صندوق نوآوری ادامه دارد، ولی تلاش می‎شود که گزارش های دقیق‎تری از این نهاد دریافت شود.

رسیدگی به شکایات شرکت‎های دانش بنیان دبیر کل شورای عالی عتف با تاکید بر اینکه رسیدگی به شکایات شرکت‎های دانش بنیان همواره فعال بوده است، گفت: این امکان برای شرکت‎های دانش بنیان وجود دارد که اگر اعتراضی نسبت به عملکرد صندوق و کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت های معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری دارند، اعتراضات خود را به دبیرخانه شورای عتف منعکس کنند.

وی، تعداد اعتراضات ارسالی به این دبیرخانه را کم توصیف کرد و یادآور شد: جلساتی با حضور شرکت های دانش بنیان و کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها در دبیرخانه شورای عتف برگزار می شود و در نهایت دبیرخانه شورا نظر نهایی خود را اعلام می کند.

رحیمی تاکید کرد: اگر شرکت دانش بنیانی اعتراضی دارد، می تواند شکایات خود را به دبیرخانه شورای عالی عتف ارسال کند و ما نیز بی طرفانه اعتراضات را بررسی خواهیم کرد و رسیدگی به شکایات این شرکت ها از وظایف شورای عالی عتف است که در قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان به آن تاکید شده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) معاون وزیر علوم در ادامه با اشاره به سابقه همکاری اش با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: به نظر من "ایسنا" چندین مزیت بزرگ دارد که برخی از خبرگزاری ها از این مزیت برخوردار نیستند؛ از جمله آنکه این خبرگزاری از بدو تولد به تدریج تجربه کرد و این تجربیات ذات ایسنا شد، به این معنی که تجربه خبر رسانی و تولید خبر از بیرون از ایسنا به این خبرگزاری منتقل نشد و این مزیت بزرگی است.

وی ادامه داد: علاوه بر این، این خبرگزاری در طول این سال ها نشان داد که رو به رشد بوده و هیچ برهه زمانی نبود که وضعیت ایسنا نسبت به دوره های قبلی بدتر شده باشد، ضمن آنکه این خبرگزاری برخاسته از نهادی است که ماموریت ذاتی این نهاد پرداختن به حوزه های علمی، فناوری، پژوهشی و صنعتی است.

رحیمی اضافه کرد: بر این اساس کاری که ایسنا انجام می دهد، سازگار با ماموریت های نهاد وابسته به آن (جهاد دانشگاهی) است.

برخی از خبرگزاری ها به نهادهایی وابسته هستند که چنین ماموریت هایی ندارند؛ از این رو فعالیت های انجام شده در "ایسنا" در راستای انعکاس اخبار مرتبط با علم، فناوری و اشتغال دانش بنیان است.

معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم با بیان اینکه این حوزه ها مرتبط با ماموریت های ذاتی جهاد دانشگاهی می شود، ادامه داد: از سوی دیگر با پختگی ایسنا، مدیریت آن نیز رشد یافت و پخته شد.

شاید در برهه ای از زمان دچار تلاطم شد، ولی سیاست حاکم بر مدیریت نیز رشد کرد که مزیتی برای ایسنا است و امروز به جایگاهی رسیده است که مدت زیادی است که خبرگزاری اول کشور بوده و این افتخاری برای ایسنا است.

بخش دوم مصاحبه معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم با ایسنا در روزهای آینده منتشر خواهد شد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: علوم - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری - وزارت علوم - برنامه - معاون - صندوق نوآوری - علوم پایه - فناوری - پژوهش و فناوری - وزیر علوم - معاونت - معاونت علمی - علوم اسلامی - معاون پژوهش - وزارت - بین المللی - قوانین - نوآوری - شرکت های دانش بنیان - پایه - صندوق - تحقیقات - انتشار - اسلامی - علمی - جدید - وزیر - اقدام - تدوین - پژوهش

آخرین اخبار سرویس:
چت های واتس اپ به طور دائم میوت می شوند

راه اندازی دفتر پژوهش و تحقیق در دستور کار معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی دهاقان

جزییات لغو بخشنامه دفاع از رساله دکتری دانشگاه آزاد

رومیزی هوشمندی که غذا و مواد تشکیل دهنده آن را تشخیص می دهد

اعلام نتایج آزمون ارشد پزشکی

کسب رتبه 38 موسسه صنایع غذایی در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

استعلام مدرک تحصیلی در دانشگاه علوم پزشکی تهران الکترونیکی شد

تقویت سیستم ایمنی در زمان کرونا با فعالیت ورزشی

اولین ابررسانا در دمای اتاق کشف شد

گسترش فن دامداری با بهره برداری از مجتمع دامپروری پرورش گوسفند چندقلوزا

مطالبه گری صحیح نخستین مشخصه دانشجویان بسیجی است

مهلت امریه شدن در دانش بنیان ها تا 15 آبان است

تقویت سیستم ایمنی در زمان کرونا با فعالیت ورزشی

اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد علوم پزشکی

نکات کاربردی برای انتخاب لباس و استایل دانشجویی

وبینار تخصصی مدیریت و مهار سیلاب برگزار می شود/ استفاده از الگوی قرارگاه جهادی دانشگاه آزاد در سیل لرستان

خورشید گرفتگی حلقوی

درخشش دانشجویان دانشکده قرآنی میبد در آزمون «Ph.D»

ارائه طرح نوین آبیاری برای جلوگیری از انتشار گرد و غبار دریاچه ارومیه

ساخت فیلم منعطفی که با الهام از پوست آفتا ب پرست تغییر رنگ می دهد

بازگشت سنگ قبرهای آرامگاه رویان به حالت اول

53 درصد دانشجویان بین المللی آینده برنامه خود را تغییر می دهند

بهره برداری از مجتمع دامپروری پرورش گوسفند در مراغه

فردا، یازدهمین نشست معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها

نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی اعلام شد / آغاز ثبت نام از 7 آبان ماه

نخستین دانشجوی دکتری تخصصی حقوق جزا و جرم شناسی از رساله خود دفاع کرد

اعطای گرنت 80 هزار پوندی برای تحقیقات

معاون علمی رییس جمهور از دانشگاه آزاد اسلامی کاشان بازدید می کند

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری شهید بهشتی از امروز

توافق نامه 3 جانبه دانشگاه آزاد اسلامی اهر برای رونق گردشگری و اشتغال پایدار

سنگ قبرهای آرامگاه رویان به حالت اول بازگشت/ توضیحات یکی از اعضای هیأت امنای آرامگاه: بازماندگان باید به فکر آخرت درگذشتگان باشند

استفاده از قابلیت های دانشگاه آزاد اسلامی برای رشد و توسعه منطقه ارسباران

مجتمع پرورش گوسفند مولد دانشگاه آزاد مراغه به بهره برداری رسید

ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون دکتری دانشگاه هرمزگان از ششم آبان آغاز می شود

فضا و فناوری های فضایی چه اهمیتی برای کره زمین دارد؟

اخذ استاندارد ملی ISO/IEC17025 توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای تبریز و مشهد

اخذ استاندارد ملی IEC 17025 /ISO توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای تبریز و مشهد

استعلام مدرک تحصیلی در دانشگاه علوم پزشکی تهران الکترونیکی شد

اعلام زمان ثبت نام پذیرفته شدگان کنکور ارشد علوم پزشکی

نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی اعلام شد / اسامی پذیرفته شدگان اسـتعداد درخشان

انعقاد تفاهم نامه علمی پژوهشی پلیس گیلان با دانشگاه آزاد اسلامی

یارانه 50 درصدی برای خریداران تجهیزات داخلی

ایجاد یک دانشگاه بین المللی خصوصی در کیش

برداشت 25 تن لوبیا از مزارع تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی اقلید

دهمین همایش سالانه ملی و دانشجویی مهندسان مکانیک ایران برگزار می شود

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان کنکور ارشد علوم پزشکی از 7 آبان

نتایج آزمون کارشناسی ارشد پزشکی اعلام شد

کتاب تخصصی مبانی مهندسی سیال حفاری و اصول چاه پیمایی منتشر شد

کوچکترین کشتی روی زمین چاپ 3بعدی و روانه آب شد

برگزاری یازدهمین نشست معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها

دستکش با قابلیت خودتمیزشوندگی

استایل شیک سپیده خداوردی + عکس

اعلام نحوه فعالیت دانشگاه ها در 43 شهرستان

اینترنت مریخ توسط ماهواره های استارلینک تامین می شود

آموزش جیره نویسی طیور

مدیر گروه آموزشی آمار دانشگاه مازندران منصوب شد

سرپرست حوزه معاونت دانشگاه آزاد اسلامی نایین منصوب شد

دفاع اولین دانشجوی خارجی در مقطع کارشناسی ارشد گروه بیوشیمی دانشگاه مازندران

مصاحبه با عضو هیات علمی دانشگاه مازندران با موضوع نقش تفکرانقلابی درپدافندغیرعامل

نتایج کنکور کارشناسی ارشد علوم پزشکی اعلام شد/ 4590 نفر قبول شدند

زمان ثبت نام دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه شهید باهنر اعلام شد

ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری دانشگاه شهیدبهشتی تا فردا، ششم آبان ادامه دارد

تبدیل گیاه مخرب آزولا به گازوییل، نفت و کود زیستی

ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون دکتری تخصصی دانشگاه تهران آغاز شد

تفاهم نامه منعقد شده دانشگاه آزاد و جامعه المصطفی اجرایی می شود

مهلت دفاع از پایان نامه دانشجویان علامه تا 15 آبان تمدید شد

محققان امیرکبیری به تعیین ارتباط میان اتصالات مغزی با تغییرات بین گروهی افراد مختلف پرداختند

نیکنام حسینی پور مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیشکسوت شد

سنوات ترم هفتم دانشجویان کارشناسی ارشدشهید بهشتی تا24 آبان تمدید شد/24 آبان آخرین مهلت ثبت نام برگزاری جلسه دفاع

آغاز طرح جامع «راه مهندسی» در دانشگاه های فارس

زمان اعلام نتایج نهایی آزمون ارشد وزارت بهداشت

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری در دانشگاه شهید بهشتی از امروز

مطالعات و نیازسنجی فرهنگی زمینه ساز ارتقای فرهنگ شهروندی در جامعه

طرح جامع «راه مهندسی» با هدف آگاهی دانشجویان به مسائل کشور در آذربایجان غربی اجرا می شود

چت های واتس اپ به طور دائم میوت می شوند

کـاربرد فـوتـونـیک در صـنـعت

کرونا از کجا به ایران آمد؟

ماسک هوشمند با قابلیت تصفیه هوا+ فیلم

کیش، کانون تعامل دانشگاه های مطرح ایران

وضع مطلوب خانه های بهداشت روستایی در شاهرود و میامی/ اورژانس هوایی چند دقیقه ای حاضر می شود؟

باشگاه کارآفرینان نوجوان در مدارس سما چه اهدافی دارد؟

مدیران مشغول کار نیستند / شماره 40 نشریه دانشجویی «بی تعارف» منتشر شد

مشکلات نیروهای حق التدریسی آموزش و پرورش از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان یزد تشریح شد + فیلم

سرطان با هم افزایی نقاط کوانتومی و تصویربرداری درمان می شود

قابلیت شارژ گوشی به وسیله انرژی موجود در هوا

برنامه ریزی برای ایجاد 16سرای نوآوری در استان مرکزی/ 39 محصول فناورانه تولید شد

بومی سازی نظریه حکمرانی خوب با تأکید بر آموزه های دینی

فردا، زمان ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری اعلام می شود

سامانه ارسال درخواست الکترونیک سازمان سنجش به روزرسانی شد

«دکتری»؛ آزمونی که سراسری برگزار می شود اما مصاحبه های اختصاصی دارد!/ شِکوه دانشجویان از نگاه تبعیض آمیز اساتید دانشگاه های دولتی

زمان ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون دکتری دانشگاه رازی اعلام شد

مطالعه جو سیاره فراخورشیدی نپتون داغ

اعلام نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد 99 + آدرس سایت سنجش

اعضای جدید هیات امنای دانشگاه سوره منصوب شدند

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی تنکابن منصوب شد

تجلی مفهوم شهادت در هنر/ هنرمند می تواند فرهنگ شهادت طلبی را به جامعه معرفی کند

توزیع 700 بسته معیشتی در رزمایش کمک مؤمنانه به نیازمندان مرندی

دانشگاه پیام نور گیلان بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو جذب می کند

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری از امروز/جزییات ثبت نام غیرحضوری

لباس ها در خیابان به نیروگاه خورشیدی تبدیل می شوند / منبع تغذیه ای دردسترس برای شارژ ابزار الکترونیکی

برنامه وزارت علوم برای اعتلای علوم پایه/نقض قوانین در صندوق نوآوری و معاونت علمی

برنامه وزارت علوم برای اعتلای علوم پایه/نقض قوانین در صندوق نوآوری و معاونت علمی