مطالب مرتبط:
توسعه نجومی آموزش آن لاین ایران به برکت کرونا!
روحانی: ایران علاقه مند به توسعه و تعمیق همکاری ها با عمان است
اعلام برنامه پخش آموزش دروس دانش آموزان از مدرسه تلویزیونی ایران
تفاوت آموزش موسیقی در دانشگاه های ایران و ایتالیا +صوت
ایران علاقه مند به توسعه و تعمیق همکاری ها در همه عرصه ها با عمان است
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 9 مهر 1399 ساعت 00:352020-09-29دانش

توسعه نجومی آموزش آن لاین ایران به برکت کرونا!


اگر روزی می گفتند آموزش آن لاین در دانشگاهها و موسسات آموزشی ایران در عرض 6 ماه نجومی رونق گرفته و در صدر توسعه یافته های جهان قرار گرفته کمتر کسی باور می کرد چرا که نه زیرساختهای آموزش آنلاین در ایران به صورت فراگیر توسعه یافته و نه حداقل سرعت اینترنت .

- ایسنا/اردبیل اگر روزی می گفتند آموزش آن لاین در دانشگاهها و موسسات آموزشی ایران در عرض 6 ماه نجومی رونق گرفته و در صدر توسعه یافته های جهان قرار گرفته کمتر کسی باور می کرد چرا که نه زیرساختهای آموزش آنلاین در ایران به صورت فراگیر توسعه یافته و نه حداقل سرعت اینترنت در آن درست و حسابی است اما حالا به برکت کرونا شده، بستر ارتباطی هر روزه استاد و دانشجو با همه چالشهایش! امکان پذیر شده هر چند با دردسر فراوان؛ یک دانشجویی در فراگیری دروس تخصصی به صورت ان لاین با مشکل مواجه شده و دانشجویی دیگر در روستاست و اینترنت پرسرعت ندارد؛ دانشجویی دیگر از هزینه های بالای اینترنت می نالد و دیگری از قطعی گاه و بی گاه اینترنت در هنگام تدریس استاد.

گروهی هم از دانشجویان هم راضی به تداوم آموزش آن لاین با همه سختی هایش هستند، دست کم تا زمانی که کرونا راه به راه جان می گیرد.

از آن سو استادان دانشگاه هم راضی اند و هم ناراضی از وضع موجود؛ راضی به تنفس برای به روز کردن دانش خود در ایام قرنطینه کرونایی و ناراضی از نرم افزارهای بومی نشده برای برگزاری کلاس های آن لاین در ایران، چرا که نرم افزارهای موجود برای کلاس های دانشگاه های ایران طراحی نشده و مناسب کلاس های دانشگاه ها در سطح بین المللی است و متناسب با سیستم آموزشی این کشور نیست.

آنها معتقدند اگر در آموزش آن لاین، امکان تعریف سطح دسترسی به امکانات (مانند میکروفن، بلندگو، وب کم، تخته و .

) وجود داشته باشد.

همچنین از امکان ارسال و دریافت تکالیف، ثبت حضور و غیاب کلیه کاربران، نظارت مدیر سامانه و اخذ اطلاعات آماری از برگزاری کلاس، امکان برگزاری آزمون و صدور نمرات، امکان ایجاد تالار گفت وگو و توسعه قابلیت ها را داشته باشد، کیفیت آموزش دوچندان می شود.

خلاصه آنکه آموزش آنلاین در دانشگاه های ایران از حالت اف لاین، حضور بدون دانشجو در کلاس آن لاین و ذخیره فایل های تدریس توسط استادان گرفته تا به امروز که زیرساخت ها توسعه یافته و همه با هم در کلاس های ان لاین پرسش و پاسخ می کنند، محصول تنها حدود 6 ماه سر و کله زدن با روش های جدید آموزشی است.

دانشگاه های اردبیل نیز اعم از دولتی و غیردولتی، آموزش مجازی را از ترم گذشته در دستور قرار داده اند و در ترم جاری با استفاده از تجربه ترم گذشته و تابستان، امکانات مناسب و بهتری را برای دانشجویان خود فراهم کرده اند.

گرچه مجازی درس دادن و خواندن مزایایی داشته و از جمله آنکه در دسترس و به روز است، محدودیت زمان و مکان ندارد، هزینه کم و به صرفه ای دارد، مناسب برای افراد شاغل و پرمشغله است اما این اشکال را هم دارد که امکان پرسش و پاسخ و تعامل حضوری بین استاد و دانشجو وجود ندارد و دانشجو تمرکز دقیق بر روی درس ندارد، علاوه بر آنکه از بین رفتن ارﺗﺒﺎط ﭼﻬﺮه ﺑﻪ ﭼﻬﺮه و ﻏﻴﺮ ﻛﻼﻣﻲ اساتید و دانشجویان نیز از معایب این نوع آموزش است.

آموزش در دانشگاه آزاد اسلامی ترکیبی از حضوری و مجازی است اسحاق رسولی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه آموزش دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل در ترم جاری به صورت ترکیبی حضوری و مجازی است، گفت: آموزش در بخش مجازی نیز به دو صورت آنلاین و آفلاین خواهد بود تا تمامی دانشجویان به هر نحو ممکن با استاد مربوطه ارتباط داشته باشند و از آموزش های لازم به صورت مطلوب بهره مند شوند.

وی با بیان اینکه به منظور تقویت ارتباط میان دانشگاه، استاد و دانشجو برای هر درس در طول ترم حداقل چهار جلسه حضوری با گروه بندی و رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار خواهد شد، افزود: دروس عملی و آزمایشگاهی نیز به صورت حضوری و در گروه بندی سه تا چهار نفره برگزار خواهد شد.

رسولی در خصوص برگزاری آزمون پایان ترم نیز گفت: بر اساس اعلام سازمان مرکزی، آزمون پایان ترم نیز فعلا مجازی است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل در خصوص ثبت نام دانشجویان ورودی جدید نیز گفت: ثبت نام دانشجویان ورودی جدید نیز به صورت مجازی خواهد بود و بعد از ثبت نام مجازی به دانشجویان مهلت داده خواهد شد تا مدارک خود را به صورت حضوری تحویل دانشگاه نمایند.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی از سال های گذشته دارای واحد الکترونیک بوده و دانشجوی مجازی داشته است، تصریح کرد: در سایر واحدها نیز ترم قبل برای اولین آموزش مجازی در دستور کار قرار گرفت و در ابتدای کار با مشکلات و محدودیت هایی روبرو بودیم ولی با توجه به بستر واحد الکترونیک خیلی سریع و در عرض یک ماه توانستیم روند را عادی کنیم.

رسولی با بیان اینکه در ترم گذشته ما سطح یک آموزش آنلاین را تجربه کردیم، گفت: ترم گذشته 70 درصد دانشجویان در سامانه آنلاین حضور داشتند و 30 درصد مابقی نیز از طریق سایر شبکه های اجتماعی با اساتید مربوطه در ارتباط بودند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل با بیان اینکه در ترم جاری از تجربیات ترم گذشته استفاده کردیم و با اتخاذ تدابیر لازم نیز امیدواریم کیفیت آموزش آنلاین متفاوت از ترم گذشته باشد، اضافه کرد: سایت های کامپیوتری دانشگاه نیز در اختیار دانشجویان و اساتیدی است که به هر دلیل امکان استفاده از اینترنت، کامپیوتر و تلفن شخصی را ندارند.

کارورزی دانشجو معلمان در محل سکونت رضا عبدی رییس دانشگاه فرهنگیان استان اردبیل در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه آموزش کلیه دروس این دانشگاه و امتحانات پایان ترم به صورت مجازی است، گفت: در حال حاضر خوابگاه های دانشجویی و سلف غذاخوری دانشگاه نیز تعطیل است.

وی با بیان اینکه تنها بخش حضوری دانشجومعلمان این دانشگاه، درس کارورزی است، افزود: کاروزی نیز تحت نظر اساتید راهنما در مدارس سپری می شود ولی در این خصوص تدابیری اندیشیده شده که همه دانشجومعلمان این واحد درسی را در محل سکونت خود بگذرانند.

دانشگاه پیام نور تجربه موفقی در آموزش مجازی دارد محمد فداییان رییس دانشگاه پیام نور استان اردبیل در گفت وگو با ایسنا با اشاره به تجربه موفق این دانشگاه در آموزش مجازی، گفت: بخشی از دروس تئوری و نظری به صورت مجازی برگزار می شود و برخی از دروس که دارای واحد عملی و آزمایشگاهی هستند به صورت ترکیبی از مجازی و حضوری با رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت گروه های با تراکم کم برگزار می شود.

وی افزود: دروس این ترم در دانشگاه پیام نور به صورت استانی ارائه شده و دانشجویان همه واحدهای استان می توانند با هم انتخاب واحد نموده و از دروس مورد نظر استفاده نمایند.

نیمسال جاری در هر صورت جزو سنوات تحصیلی دانشجویان محسوب خواهد شد ترحم مصری، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه طبق مصوبه شورای آموزشی دانشگاه تمامی کلاس های نظری از 22 شهریور ماه 1399 به صورت مجازی آغاز شده است، به خبرنگاران گفته، با توجه به برگزاری دوره ها به صورت مجازی و حضوری، نیمسال جاری در هر صورت جزو سنوات تحصیلی دانشجویان محسوب خواهد شد و حذف ترم بدون احتساب سنوات، به استثنای موارد پیش بینی شده در آیین نامه آموزشی میسر نیست.

وی تاکید کرد: دانشجویانی که به دلایل مختلف امکان دسترسی به سیستم مجازی را ندارند، می توانند با هماهنگی دانشکده مربوطه یا کتابخانه مرکزی دانشگاه از امکانات کامپیوتری دانشگاه استفاده کنند.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی خاطرنشان کرد: در مورد دروس عملی که امکان اجرای آن به صورت تولید محتوا وجود دارد، کلاس های مربوط با نظارت مدیرگروه در سامانه یادگیری دانشگاه انجام خواهد شد و در صورتی که اجرای دروس نیازمند حضور دانشجو باشد، برگزاری کلاس ها بعد از عادی شدن شرایط انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه جلسات دفاع دانشجویان تحصیلات تکمیلی با توافق استاد راهنما و دانشجو به صورت حضوری، مجازی و ترکیبی قابل اجرا است، ادامه داد: دانشجویان تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری با هماهنگی استادراهنما برای تداوم فعالیت های علمی- پژوهشی و اجرای پایان نامه و رساله می بایست با رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی در دانشگاه حضور یابند.

مصری با بیان اینکه دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای حضور در خوابگاه باید تمامی پروتکل های بهداشتی جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا را به دقت رعایت کنند، تصریح کرد: به منظور حفظ سلامتی و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، خدمات غذاخوری دانشگاه نیز به صورت بیرون بر خواهد بود.

علی جابر دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد اسلامی نیز به ایسنا گفت: با سامانه آموزش مجازی دانشگاه آزاد را مطلوب و در حد قابل قبول عنوان کرد و گفت: از ابتدای مجازی شدن آموزش، کلاس های ما در سامانه دانشگاه برگزار شد و حتی در برخی مواقع که سامانه با مشکل مواجه بود اساتید با استفاده از شبکه های اجتماعی در دسترس اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی می کردند.

وی با اشاره به برگزاری آزمون های پایان ترم نیز به صورت مجازی، افزود: آزمون ها نیز به صورت آنلاین برگزار شد و در برخی دروس نیز با تشخیص استاد مربوطه ارزیابی به صورت ترکیبی آنلاین و ارائه مقاله علمی پژوهشی انجام شد.

لذت دیدار استاد و دانشجو چیز دیگری است مهدی میرزارسول زاده مدرس دانشگاه فرهنگیان اردبیل در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه آموزش مجازی شیوه تازه ای است که به علت وجود شرایط کرونایی معمول شده است اما با توجه به اینکه زیرساخت های لازم ایجاد نشده بود، طفلی نوپاست و کاستی های فراوانی دارد، گفت: کرونا ظرفیت های تازه ای ایجاد کرده و نشان داده که طور دیگری هم می توان آموزش داد و از برخی هزینه ها از قبیل خوابگاه، غذای دانشجویی، رفت وآمدها و غیره کاست.

وی با بیان اینکه با وجود این لذت دیدار استاد و دانشجو چیز دیگری است، افزود: به نظر بنده ان شاالله بعد از کرونا نیز می توان شیوه ای را راه اندازی نمود که آموزش ها نیمه حضوری باشد و تلاش زیادی که برای پردازش این زیرساخت ها شده و پیشرفت هایی که به دست آمده، بی سرانجام نباشد.

میرزارسول زاده تاکید کرد: خوشبختانه دانشگاه فرهنگیان به همت رییس این دانشگاه و سایر همکاران تلاشگر دارای ساختار مناسب بوده و در تمام ساعات پاسخگوی سوالات و مشکلات فنی استادان است.

سامانه آموزش آنلاین دانشگاه آزاد اسلامی در حد قابل قبول بود علی جابر دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل در گفت وگو با ایسنا سامانه آموزش مجازی دانشگاه آزاد را مطلوب و در حد قابل قبول عنوان کرد و گفت: از ابتدای مجازی شدن آموزش، کلاس های ما در سامانه دانشگاه برگزار شد و حتی در برخی مواقع که سامانه با مشکل مواجه بود اساتید با استفاده از شبکه های اجتماعی در دسترس اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی می کردند.

وی با اشاره به برگزاری آزمون های پایان ترم نیز به صورت مجازی، افزود: آزمون ها نیز به صورت آنلاین برگزار شد و در برخی دروس نیز با تشخیص استاد مربوطه ارزیابی به صورت ترکیبی آنلاین و ارائه مقاله علمی پژوهشی انجام شد.

امید می رود برگزاری کلاس های آموزشی دانشگاه ها باعث توسعه زیرساخت ها و ترویج آموزش آنلاین در دانشگاه ها شود و حضور نداشتن دانشجویان در دانشگاه و دور ماندن از محیط دانشگاه ها و عدم دسترسی به تجهیزات آزمایشگاهی و حضور نیافتن در کلاس های عملی تهدیدی برای افت کیفیت آموزش عالی در استان و کشور نشود.

گزارش از: علی انوار/ سمیه درازی انتهای پیام
کلید واژه ها: آموزش - توسعه - موسسات آموزشی - ایران - لاین - آموزش آنلاین - سرعت اینترنت - اینترنت - دانشجو - فراگیر - دانشجویی - در ایران - اینترنت پرسرعت - آموزشی - آنلاین - صورت - موسسات - سرعت - کرونا - قرار - برکت - روزی - رونق - جهان - باور - پرسرعت - تخصصی - دردسر - استاد - روزه

آخرین اخبار سرویس:
چت های واتس اپ به طور دائم میوت می شوند

راه اندازی دفتر پژوهش و تحقیق در دستور کار معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی دهاقان

جزییات لغو بخشنامه دفاع از رساله دکتری دانشگاه آزاد

رومیزی هوشمندی که غذا و مواد تشکیل دهنده آن را تشخیص می دهد

اعلام نتایج آزمون ارشد پزشکی

کسب رتبه 38 موسسه صنایع غذایی در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

استعلام مدرک تحصیلی در دانشگاه علوم پزشکی تهران الکترونیکی شد

تقویت سیستم ایمنی در زمان کرونا با فعالیت ورزشی

اولین ابررسانا در دمای اتاق کشف شد

گسترش فن دامداری با بهره برداری از مجتمع دامپروری پرورش گوسفند چندقلوزا

مطالبه گری صحیح نخستین مشخصه دانشجویان بسیجی است

مهلت امریه شدن در دانش بنیان ها تا 15 آبان است

تقویت سیستم ایمنی در زمان کرونا با فعالیت ورزشی

اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد علوم پزشکی

نکات کاربردی برای انتخاب لباس و استایل دانشجویی

وبینار تخصصی مدیریت و مهار سیلاب برگزار می شود/ استفاده از الگوی قرارگاه جهادی دانشگاه آزاد در سیل لرستان

خورشید گرفتگی حلقوی

درخشش دانشجویان دانشکده قرآنی میبد در آزمون «Ph.D»

ارائه طرح نوین آبیاری برای جلوگیری از انتشار گرد و غبار دریاچه ارومیه

ساخت فیلم منعطفی که با الهام از پوست آفتا ب پرست تغییر رنگ می دهد

بازگشت سنگ قبرهای آرامگاه رویان به حالت اول

53 درصد دانشجویان بین المللی آینده برنامه خود را تغییر می دهند

بهره برداری از مجتمع دامپروری پرورش گوسفند در مراغه

فردا، یازدهمین نشست معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها

نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی اعلام شد / آغاز ثبت نام از 7 آبان ماه

نخستین دانشجوی دکتری تخصصی حقوق جزا و جرم شناسی از رساله خود دفاع کرد

اعطای گرنت 80 هزار پوندی برای تحقیقات

معاون علمی رییس جمهور از دانشگاه آزاد اسلامی کاشان بازدید می کند

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری شهید بهشتی از امروز

توافق نامه 3 جانبه دانشگاه آزاد اسلامی اهر برای رونق گردشگری و اشتغال پایدار

سنگ قبرهای آرامگاه رویان به حالت اول بازگشت/ توضیحات یکی از اعضای هیأت امنای آرامگاه: بازماندگان باید به فکر آخرت درگذشتگان باشند

استفاده از قابلیت های دانشگاه آزاد اسلامی برای رشد و توسعه منطقه ارسباران

مجتمع پرورش گوسفند مولد دانشگاه آزاد مراغه به بهره برداری رسید

ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون دکتری دانشگاه هرمزگان از ششم آبان آغاز می شود

فضا و فناوری های فضایی چه اهمیتی برای کره زمین دارد؟

اخذ استاندارد ملی ISO/IEC17025 توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای تبریز و مشهد

اخذ استاندارد ملی IEC 17025 /ISO توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای تبریز و مشهد

استعلام مدرک تحصیلی در دانشگاه علوم پزشکی تهران الکترونیکی شد

اعلام زمان ثبت نام پذیرفته شدگان کنکور ارشد علوم پزشکی

نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی اعلام شد / اسامی پذیرفته شدگان اسـتعداد درخشان

انعقاد تفاهم نامه علمی پژوهشی پلیس گیلان با دانشگاه آزاد اسلامی

یارانه 50 درصدی برای خریداران تجهیزات داخلی

ایجاد یک دانشگاه بین المللی خصوصی در کیش

برداشت 25 تن لوبیا از مزارع تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی اقلید

دهمین همایش سالانه ملی و دانشجویی مهندسان مکانیک ایران برگزار می شود

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان کنکور ارشد علوم پزشکی از 7 آبان

نتایج آزمون کارشناسی ارشد پزشکی اعلام شد

کتاب تخصصی مبانی مهندسی سیال حفاری و اصول چاه پیمایی منتشر شد

کوچکترین کشتی روی زمین چاپ 3بعدی و روانه آب شد

برگزاری یازدهمین نشست معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه ها

دستکش با قابلیت خودتمیزشوندگی

استایل شیک سپیده خداوردی + عکس

اعلام نحوه فعالیت دانشگاه ها در 43 شهرستان

اینترنت مریخ توسط ماهواره های استارلینک تامین می شود

آموزش جیره نویسی طیور

مدیر گروه آموزشی آمار دانشگاه مازندران منصوب شد

سرپرست حوزه معاونت دانشگاه آزاد اسلامی نایین منصوب شد

دفاع اولین دانشجوی خارجی در مقطع کارشناسی ارشد گروه بیوشیمی دانشگاه مازندران

مصاحبه با عضو هیات علمی دانشگاه مازندران با موضوع نقش تفکرانقلابی درپدافندغیرعامل

نتایج کنکور کارشناسی ارشد علوم پزشکی اعلام شد/ 4590 نفر قبول شدند

زمان ثبت نام دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه شهید باهنر اعلام شد

ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری دانشگاه شهیدبهشتی تا فردا، ششم آبان ادامه دارد

تبدیل گیاه مخرب آزولا به گازوییل، نفت و کود زیستی

ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون دکتری تخصصی دانشگاه تهران آغاز شد

تفاهم نامه منعقد شده دانشگاه آزاد و جامعه المصطفی اجرایی می شود

مهلت دفاع از پایان نامه دانشجویان علامه تا 15 آبان تمدید شد

محققان امیرکبیری به تعیین ارتباط میان اتصالات مغزی با تغییرات بین گروهی افراد مختلف پرداختند

نیکنام حسینی پور مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیشکسوت شد

سنوات ترم هفتم دانشجویان کارشناسی ارشدشهید بهشتی تا24 آبان تمدید شد/24 آبان آخرین مهلت ثبت نام برگزاری جلسه دفاع

آغاز طرح جامع «راه مهندسی» در دانشگاه های فارس

زمان اعلام نتایج نهایی آزمون ارشد وزارت بهداشت

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری در دانشگاه شهید بهشتی از امروز

مطالعات و نیازسنجی فرهنگی زمینه ساز ارتقای فرهنگ شهروندی در جامعه

طرح جامع «راه مهندسی» با هدف آگاهی دانشجویان به مسائل کشور در آذربایجان غربی اجرا می شود

چت های واتس اپ به طور دائم میوت می شوند

کـاربرد فـوتـونـیک در صـنـعت

کرونا از کجا به ایران آمد؟

ماسک هوشمند با قابلیت تصفیه هوا+ فیلم

کیش، کانون تعامل دانشگاه های مطرح ایران

وضع مطلوب خانه های بهداشت روستایی در شاهرود و میامی/ اورژانس هوایی چند دقیقه ای حاضر می شود؟

باشگاه کارآفرینان نوجوان در مدارس سما چه اهدافی دارد؟

مدیران مشغول کار نیستند / شماره 40 نشریه دانشجویی «بی تعارف» منتشر شد

مشکلات نیروهای حق التدریسی آموزش و پرورش از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان یزد تشریح شد + فیلم

سرطان با هم افزایی نقاط کوانتومی و تصویربرداری درمان می شود

قابلیت شارژ گوشی به وسیله انرژی موجود در هوا

برنامه ریزی برای ایجاد 16سرای نوآوری در استان مرکزی/ 39 محصول فناورانه تولید شد

بومی سازی نظریه حکمرانی خوب با تأکید بر آموزه های دینی

فردا، زمان ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری اعلام می شود

سامانه ارسال درخواست الکترونیک سازمان سنجش به روزرسانی شد

«دکتری»؛ آزمونی که سراسری برگزار می شود اما مصاحبه های اختصاصی دارد!/ شِکوه دانشجویان از نگاه تبعیض آمیز اساتید دانشگاه های دولتی

زمان ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون دکتری دانشگاه رازی اعلام شد

مطالعه جو سیاره فراخورشیدی نپتون داغ

اعلام نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد 99 + آدرس سایت سنجش

اعضای جدید هیات امنای دانشگاه سوره منصوب شدند

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی تنکابن منصوب شد

تجلی مفهوم شهادت در هنر/ هنرمند می تواند فرهنگ شهادت طلبی را به جامعه معرفی کند

توزیع 700 بسته معیشتی در رزمایش کمک مؤمنانه به نیازمندان مرندی

دانشگاه پیام نور گیلان بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو جذب می کند

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری از امروز/جزییات ثبت نام غیرحضوری

لباس ها در خیابان به نیروگاه خورشیدی تبدیل می شوند / منبع تغذیه ای دردسترس برای شارژ ابزار الکترونیکی

توسعه نجومی آموزش آن لاین ایران به برکت کرونا!

توسعه نجومی آموزش آن لاین ایران به برکت کرونا!