موضوعات داغ: - هواداران استقلال - تيم فوتبال پرسپوليس - سرعت اينترنت - مداخله نظامي - نرم افزار حسابداري - عادل فردوسي پور - هافبك پرسپوليس - ريحانه پارسا - فرهاد مجيدي - عادل فردوسي - پل زنگوله - شيخ عكرمه صبري - شهر اقباليه - مجموعه تلويزيوني «صفر بيست و يك» - محمدطاها اقدامي - فيتنس - اوقاف مازندران - انتخابات سراسري انگليس - آيت الله سيد شرف الدين ملك حسيني - CNN - شهر پير - استان واسط - افسانه ماردوش

مطالب مرتبط:
گیر گردشگری در استان مرکزی کجاست؟
دفتر ایثارگران در دادگستری استان مرکزی مستقر می شود
دفاع صنعتی بخشی از تاریخ صنعت استان مرکزی
کلنگ زنی 2 مرکز آموزشی توانبخشی روزانه سالمندان در استان مرکزی
اجرای 21 عنوان برنامه در هفته گردشگری/صنایع دستی استان با 10 تا 15 درصد تخفیف ارائه می شود
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 مهر 1399 ساعت 10:252020-09-28اقتصادي

گیر گردشگری استان مرکزی کجاست؟


در سال های اخیر گردشگری به عنوان یکی از پایه های اقتصاد مطرح است و برخی حتی این صنعت را جایگزینی برای نفت می دانند و معتقدند گردشگری می تواند اقتصاد ایران را از معضل تک محصولی نجات دهد.

- ایسنا/مرکزی در سال های اخیر گردشگری به عنوان یکی از پایه های اقتصاد مطرح است و برخی حتی این صنعت را جایگزینی برای نفت می دانند و معتقدند گردشگری می تواند اقتصاد ایران را از معضل تک محصولی نجات دهد.

در سال 2019 میلادی 1.

5 میلیارد سفر گردشگری بین المللی در سراسر جهان انجام شد که حکایت از رشد چهار درصدی در مقایسه با سال 2018 دارد و سهم خاورمیانه در قیاس با دیگر کشورهای جهان بیشتر و معادل هشت درصد بوده است، البته این رشد بین المللی در مجموع نتوانست خود را به رشد هفت و شش درصدی که در سال های 2017 و 2018 حاصل شده بود، برساند.

ایران سرزمینی چهار فصل همراه با جاذبه ها و پتانسیل های مختلف است که قطعا می تواند مقصد بسیاری از گردشگران مذهبی، طبیعتی، تاریخی، صنعتی، سلامت و .

باشد، اما هنوز در جذب گردشگر آنطور که باید و شاید موفق نبوده است، تا قبل از کرونا، تحریم ها و برخی تبلیغات منفی علیه این سرزمین در جهان، قدری بر باور گردشگران تاثیر منفی داشت هرچند تلاش های بسیاری در حوزه های مختلف و بویژه بخش خصوصی برای باز شدن افق های جدید به روی گردشگری کشور و برقراری تعامل با گردشگران انجام شد، اما با شیوع کرونا عملا صنعت گردشگری و اقتصاد این حوزه ضربه فنی شد و در واقع تاکنون یکی از اهرم های تقویت اقتصاد کشور از مدار خارج شده است.

اما سوال اینجاست که چرا با وجود پتانسیل های مختلفی که در استان های ایران به لحاظ گردشگری وجود دارد، هنوز این صنعت عقب است؟ چرا هنوز استان ها یک بُعد از گردشگری خاص را به نام خود نزده اند؟ چرا هنوز یک لوگو یا نماد گردشگری در کشور یا استان ها وجود ندارد تا بتوان مشخصه های گردشگری در منطقه را بیشتر نمایش داد؟ مسلما هر یک از سوالات فوق در هر استانی دلایل و پاسخ های مختلفی دارد، اما راه دور نمی رویم، چرا در همین استان مرکزی که در واقع شاهراه مواصلاتی کشور است و قدمتی کهن دارد، می تواند در بعد گردشگری طبیعی، صنعتی و سلامت خودی نشان دهد، گردشگری رونقی ندارد؟ استان مرکزی در تاسیسات گردشگری کم و کاستی ندارد معاون گردشگری استان مرکزی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه برخی از استان ها در ابعاد مختلف گردشگری برخوردار و برخی کم برخوردار هستند، افزود: استان مرکزی شاید در اذهان مردم استانی کم برخوردار یا عبوری شناخته شده باشد، اما ظرفیت های غنی برای جذب گردشگر دارد که معرفی آنها فقط در حیطه وظایف میراث فرهنگی نیست و لازم است دستگاه های مختلف مانند شهرداری ها، منابع طبیعی، راه و شهرسازی و دستگاه های حاکمیتی مانند استانداری به این عرصه ورود کنند.

سید حسن حسینی با اشاره به پتانسیل های گردشگری استان در حوزه های صنعتی، سلامت، طبیعت گردی و جاذبه های تاریخی تصریح کرد: این استان به لحاظ تاسیسات گردشگری کم و کاستی ندارد و هرگاه متقاضی استفاده از این تاسیسات مراجعه کرده است مشکلی بروز نکرده، اما لازم است که بخش خصوصی در کنار میراث فرهنگی قوی تر ظاهر شود.

موفقیت بخش خصوصی نیازمند خلاقیت است وی گفت: میراث فرهنگی تور گردشگری برگزار نمی کند، بلکه مجوزهایی به بخش خصوصی می دهد تا جذب گردشگر را دنبال کند و در واقع این دفاتر خدمات مسافرتی هستند که طبق وظایف و رسالت کاری خود تورهای خارجی و داخلی را جذب می کنند، اما آنچه در این سال های بیشتر خودنمایی کرده، ضرورت برخورداری این دفتر از خلاقیت بیشتر بوده است تا با برنامه ریزی های خاص و ابتکار عمل تورهای خارج از استان یا خارج از کشور را جذب استان مرکزی کنند.

حسینی با بیان اینکه دفاتر خدمات مسافرتی باید با معرفی جاذبه های گردشگری استان به شکل جذاب، گردشگر را جذب کنند، افزود: شاید برخی از دفاتر اعلام کنند که زیرساخت های گردشگری در استان وجود ندارد، اما داشته های کنونی استان کاملا برای تورهای گردشگری کفایت می کند و هیچگاه تامین تقاضاهای گردشگران با مشکل روبرو نبوده است و به اندازه تقاضا، عرضه از حیث وجود هتل های مختلف، اقامتگاه های بومگردی، رستوران های سنتی و مدرن و مجتمع های خدماتی رفاهی بین راهی و .

انجام شده است.

دفاتر خدماتی خارج از استان فعال تر و خلاق ترند وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی استان مرکزی که در مسیر شاهراه عبوری کشور واقع شده و از زیرساخت های اقامتی و پذیرایی مناسبی برخوردار است، گفت: میراث فرهنگی هر ساله اقدامات و اعتبارات لازم برای تبلیغات و ارائه ظرفیت های گردشگری به استان اختصاص می دهد و در حال حاضر با توجه به شرایط، فضای مجازی ابزاری برای نمایش این پتانسیل ها قرار داده شده است ولی آنچه مسلم است لزوم همت بخش خصوصی است، مسلما تعامل بین دفاتر خدمات مسافری و هتل ها و تمهیدات و توافقاتی مانند تخفیف اقامت در هتل ها می تواند شمار تورهای ورودی به استان را افزایش دهد، استان مرکزی و برخی جاذبه های خاص استان تجربه هایی موفقی در جذب گردشگری دارند و می توان از این تجربه ها در سطح وسیع استفاده کرد.

معاون گردشگری استان مرکزی بیان کرد: زمانی که غار چال نخجیر دلیجان به عنوان یک غار طبیعی و زنده پذیرای گردشگران بود، تورهای زیادی از تهران، اصفهان، قم و دیگر نقاط کشور وارد شدند، اما تمامی تورها و دفاتر خدمات مسافری مربوط به خارج از استان بودند که این گردشگران را به استان وارد کردند، به همین دلیل بخش خصوصی و دفاتر خدمات مسافری استان باید برنامه ریزی و خلاقیت بیشتری در جذب گردشگر به خرج دهند و قطعا تعامل با هتل ها می تواند این صنعت را تکمیل کند.

برندسازی نیازمند حمایت است/خلاء نماد گردشگری در استان مرکزی وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در بخش گردشگری نیازمند تسهیل شرایط و تعامل بین دستگاهی با بخش خصوصی است، گفت: سال 1380 جشنواره گل و گیاه محلات که در واقع ظرفیتی برای استان مرکزی محسوب می شود، با همه دشوارها و مشقات به منظور معرفی این شهرستان و پتانسیل های آن برگزار شد، مسلما برای اثربخشی چنین برنامه ای باید تعامل بین بخشی صورت می گرفت که هنوز این شرایط حاصل نشده و با وجود اینکه هرسال این جشنواره برگزار می شود، اما در حد انتظارات نیست.

حسینی افزود: در سال 1395 و 1396 موضوع برندسازی روستاهای استان مدنظر قرار گرفت و با توجه به اینکه استان مرکزی جزو معدود استان هایی است که تعداد بسیاری روستا دارد، تلاش شد برندسازی در این راستا مدنظر قرار گیرد، اما مسلما این برندسازی نیازمند حمایت است.

در هیچ نقطه ای از کشور این حجم مفاخر و مشاهیر که مربوط به استان مرکزی است را نمی توان یافت، اما آنها تاکنون به معنای واقعی معرفی نشده اند و مسلما میراث فرهنگی به تنهایی نمی تواند قدم در این مسیر برندسازی بگذارد.

وی با تاکید بر خلاءهای موجود در حوزه تعریف نماد گردشگری در استان و شهرستان های مختلف، اظهار کرد: مسلما تعریف یک نماد یا لوگو برای هر منطقه لازم و ضروری است و قطعا براساس آن می توان معرفی قدرتمندی از یک منطقه داشت، اما این خلاء همچنان نه تنها در استان مرکزی بلکه در کشور وجود دارد و باید برای جبران این کمبود، اتاق فکری تشکیل شود تا براساس ظرفیت ها و داشته ها و تعریف یک نماد بهترین شکل معرفی یک منطقه انجام گیرد.

گردشگری استان خوابیده است حسینی با بیان اینکه صنعت گردشگری می تواند اقتصاد یک کشور را متحول کند، اما چالش های بسیاری را پیش رو دارد، گفت: متاسفانه صنعت گردشگری در حال حاضر وضعیت خوبی ندارد، از پیش از نوروز 99 تاکنون این صنعت خوابیده است، بخش خصوصی به دلیل کاهش درآمد شدید دست به تعدیل نیرو زده است و دفاتر خدمات مسافرتی عملا تعطیل هستند و هر روز ضرر بیشتری را متحمل می شوند و با توجه به شرایط، این ضرر و زیان ها همچنان ادامه خواهد داشت.

معاون گردشگری استان مرکزی بیان کرد: شاید تعداد تورهایی که در حال حاضر در استان برگزار می شود به تعداد انگشتان یک دست نباشد و با توجه به شرایط، برخی از فعالان این حوزه دست به برگزاری تورهای مجازی زده اند.

وضعیت بسیار بد است و هیچ راهکاری هم وجود ندارد، تمامی هتل ها پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند، اما در مقابل، صحبت از اعمال محدودیت های سفر می شود و عملا این تناقض، رونق صنعت گردشگری را کاهش داده و ضرر و زیان ها را افزایش می دهد و چاره ای هم فعلا وجود ندارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، با اتمام سال 2019 و آغاز 2020 باور و تصور همگان این بود که صنعت گردشگری در سال جدید میلادی می تواند رشدی بیشتر از سال 2019 را تجربه کند، اما صنعت گردشگری جوان نوپای ایران که رونق گرفتن آن زیرساخت و توجه می طلبد، یک پاندمی عجیب و غریب در کمین خود یافت که نه تنها گردشگری بلکه همه بخش ها و ارکان اقتصاد جهان را درگیر کرد.

در واقع ، در گیر و دار رونق بخشی به این صنعت که می توانست یکه تازی کند، کرونا آمد و همان اقتصاد دست و پا شکسته گردشگری در ایران را نیز به گل نشاند.

در هفته گردشگری، این صنعت در واقع به زمین خورده است، زمین خوردنی که شاید برخی فعالان این حوزه بلند شدنی در پی نداشته باشد، طبق آخرین آمار، خسارت ناشی از کرونا به صنعت گردشگری استان مرکزی به بیش از 6 میلیارد تومان می رسد و مشخص نیست که جبران این خسارت از چه راهی انجام خواهد شد.

صنعتی که روزی می توانست اقتصاد جهان را متحول کند، امروز به گل نشسته و کسی را یارای نجات آن نیست و شاید با ادامه دار بودن کرونا و کاهش سفرها، جبران این حجم خسارت به این زودی ها میسر نباشد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: گردشگری - اقتصاد - اقتصاد ایران - بین المللی - ایران - سال 2019 میلادی - محصولی - درصد - کشورهای جهان - یکی از - استان مرکزی - مرکزی - خاورمیانه - پایه - صنعت - جهان - معضل - نجات - پتانسیل - سرزمینی - میلیارد - میلادی - مقایسه - سال 2019 - مختلف - استان - همراه - جاذبه - قیاس - دیگر

آخرین اخبار سرویس:
مشکل کمبود کپسول اکسیژن بیمارستان های بانه حل شد

انبارهای کالاهای سلامت‎محور از نظر بهداشتی مورد بازرسی قرار می گیرد

یک سال انتظار برای یک وعده گوشت قرمز

2 باشگاه بدنسازی در مراغه به بهره برداری رسید

دو طرح چادرملو کی بهره برداری می شود؟

آخرین قیمت سکه و دلار در بازار

انبارهای کالاهای سلامت‎محور از نظر بهداشتی مورد بازرسی قرار می گیرد

حقوق بازنشستگان کشوری با افزایش های جدید امشب پرداخت می شود.

تخصیص سالانه 900 میلیارد ریال به بخش بهداشت و درمان آذربایجان غربی

پیش بینی قیمت دلار فردا 30 مهر

حال و هوای بازار ارز + عکس

آغاز طرح برق امید برای اصلاح الگوی مصرف در خراسان جنوبی

قیمت مرغ به 24 هزار تومان رسید

مشکل آب شرب در روستای خرمن خاک شوشتر رفع شد

قیمت نان در گلستان تغییر نمی کند/ مشکلی برای تامین نان و آرد در استان وجود ندارد

وزیر راه: گرانفروشان بلیت هواپیما به تعزیرات حکومتی معرفی می شوند

هنگ مرزی آستارا: انسداد کامل مرز با جمهوری آذربایجان نیازمند اعتبار است

چین: واکسن کرونا را با قیمت مناسب در اختیار جهان می گذاریم

توضیحات وزیر راه از اخد مالیات از خانه های خالی

خبر فوری افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی /حداقل حقوق بازنشستگان 3.5 میلیون تومان

دلایل گرانی گوجه فرنگی و پیاز

شب های روشن شاهرود/ خسارت میلیاردی به حمل و نقل قزوین

عوامل گرانی گوجه فرنگی و پیاز

چین: واکسن کرونا را با قیمت مناسب در اختیار جهان می گذاریم

پرواز بلیت هواپیما

فراهم شدن بستر توسعه اقتصادی در سایه همکاری اصناف با پلیس

رکورد اصفهان در مصرف گاز

برداشت عناب از اولین باغ متراکم پیوندی و الگویی رقم اکراینی در مرند

گرانفروشان بلیت هواپیما به تعزیرات حکومتی معرفی می شوند

اسلامی: پروژه مسکن ملی تا پایان سال 1400 به اتمام می رسد

اختصاص اعتبار ویژه برای پوشش بهتر شبکه موبایلی در مازندران

15 تن آب برای تولید یک کیلوگرم گوشت قرمز

بورس فردا چه می شود؟/ دو پیش بینی از روند معاملات بازار در روز آینده

آخرین قیمت ها در بازار خودرو/ ریزش شدید قیمت ها

رفع تصرف از 7 هزار متر مربع از اراضی ملی بندرماهشهر

سقوط قیمت ها در بازار ارز، سکه و خودرو / قیمت ها تا کجا پایین می آید؟

رشد 16 درصدی پرداخت صدقه در آذربایجان شرقی

راه اندازی کارگو یک ضرورت ملموس برای توسعه صادرات فارس است

مصالح ساختمانی در صدر کالا های صادراتی خراسان جنوبی

تولید روزانه 14 میلیون ماسک در کشور

ترویج فرهنگ کارآفرینی از اولویت های اداره تعاون و کار هرمزگان است

آستارا صاحب استخر شنا شد

پیگیری تسویه بدهی ارزی دو پالایشگاه نفتی بندرعباس

ظرفیت ذخیره سازی گاز مجتمع سراجه قم افزایش یافت

کشت طلای سرخ گلخانه ای در نور

قیمت خودرو فرو ریخت/ کاهش 10 تا 27 میلیونی برخی از خودروها

افزایش بستری های کرونا در خراسان شمالی

انتقاد مدیران بازار سرمایه و فولاد از رویکرد وزارت صمت

تحقق شعار جمهوری منوط به مقاومت و ایستادگی است

استاندار: کوتاهی در اجرای پروژه های عمرانی کردستان ظلم در حق مردم است

واکنش بورس بازان به کاهش دستوری قیمت فولاد

افزایش حدود 10 درصدی فرآورش گاز با احداث دو پالایشگاه جدید در پارس جنوبی

تامین اجتماعی پس از 13 سال موفق به همسان سازی حقوق بازنشستگان شد

ساخت 91 هزار مسکن برای محرومان و ایتام توسط بنیاد مسکن

آغاز برداشت میوه «ب‍ِه» از باغ های شهرستان نی ریز

آخرین قیمت ها در بازار خودرو/ ریزش شدید قیمت ها

0.65 دلار ارزش هر کیلوگرم محصول صادراتی در بخش کشاورزی برابر با / 15 تن آب برای تولید یک کیلوگرم گوشت قرمز

پول دیجیتال بانک مرکزی فشار بر جایگزینی ارزی را افزایش می دهد

دو عامل موثر در ریزش قیمت طلا

تحریم و کرونا عامل مشکلات اقتصادی نیست

ورود شرکت های روس به توسعه میادین نفت عراق

افزایش نیرو در شهرداری های کهگیلویه وبویراحمد در اولویت است

کاهش 1.8 میلیونی قیمت سکه طی یک روز

صنعت کشور نیازمند تصمیمات سخت و سریع است

مراسم قرعه کشی 8 محصول فروش فوق العاده سایپا برگزار شد

6 دلیل ریزش 4 هزار تومانی قیمت دلار

حقوق بازنشستگان با تغییر جدید واریز می شود

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز 99/07/29

آمریکا نمی تواند خللی در فروش تسلیحات ایران ایجاد کند/ مقاومت مردم باعث انزوای آمریکا شد

اوراق بدهی دولت بدون مشتری/ حراج بعدی 6 آبان

مهم ترین هدف دشمن در جنگ اقتصادی، بحث صادرات است

جدیدترین قیمت سکه در 29 مهر 99 | بازگشت سکه به کانال 13 میلیون تومانی

استاندار: کوتاهی در پروژه های عمرانی کردستان ظلم در حق مردم است

اصلاح مصرف، هدف اصلی اجرای طرح برق امید

مدیریت بازار و حذف واسطه ها اولویت فولاد خوزستان است

50 میلیون سهامدار در کشور وجود دارد

دلایل افزایش قیمت برنج خارجی

گرانی بلیت هواپیما در کمیته ویژه بررسی می شود

بانک ها تا 2 سال دیگر کاملا مجازی می شوند/ حذف کارت بانکی فیزیکی

میزان اعتبار استانی‏ کانون‎ مساجد بوشهر به صفر رسید

عامل ریزش نرخ دلار

ستاد سلامت اتاق تهران: واردات 1.5 برابری انسولین صحت ندارد / امیدواریم با توزیع مناسب منابع بازار به آرامش برسد

توجه ویژه شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی به کشاورزی صنعتی

سکه وارد کانال 13 میلیون شد

بازداشت تعدادی از کارکنان شهرداری مشکین دشت

مشکلات پیش روی احداث گلخانه ها/ حمایت از توسعه گلخانه ها، وعده ای سر خرمن!

کاهش نهاده ها قیمت تنظیم بازار مرغ را برهم زد/افزایش قیمت ها به دلیل کاهش جوجه ریزی

مدیریت بازار و حذف واسطه ها اولویت فولاد خوزستان است

همشهری TV | حال وهوای چهارراه استانبول در دومین روز نزول نرخ ارز

فیلم/ چرا دلار ریزش کرد؟

عمده مشکلات کشور به ریل گذاری غلط اقتصاد باز می گردد

گزارش|سپاه برای ساماندهی دستفروشان سنندج ورود کرد/فرمانده ای که شخصاً پیگیر دغدغه های معیشتی مردم است+تصاویر

سقوط لحظه ای قیمت خودرو | کاهش شدید قیمت ها ادامه دارد؟

اصلاح مصرف باعث می شود جامعه ای با تاب آوری بالاتر داشته باشیم

افزایش صادرات کالا از مرز تجاری شلمچه

پیگیری تسویه بدهی ارزی دو پالایشگاه نفتی بندرعباس

ریزش بورس تا کی ادامه دارد؟

تشکیل اتاق فکر تعاون با هدف آسیب شناسی ضروری است

طلا همچنان در حال ریزش | سکه وارد کانال 13 میلیون تومان شد

تجاوز به حریم نماد شهر جهانی یزد

گیر گردشگری استان مرکزی کجاست؟

گیر گردشگری استان مرکزی کجاست؟