موضوعات داغ: - هواداران استقلال - تيم فوتبال پرسپوليس - سرعت اينترنت - مداخله نظامي - نرم افزار حسابداري - عادل فردوسي پور - هافبك پرسپوليس - ريحانه پارسا - فرهاد مجيدي - عادل فردوسي - پل زنگوله - شيخ عكرمه صبري - شهر اقباليه - مجموعه تلويزيوني «صفر بيست و يك» - محمدطاها اقدامي - فيتنس - اوقاف مازندران - انتخابات سراسري انگليس - آيت الله سيد شرف الدين ملك حسيني - CNN - شهر پير - استان واسط - افسانه ماردوش

مطالب مرتبط:
کوپن 6 ماهه در اولویت مجلس/ جزییات رقم یارانه معیشتی اعلام شد
کوپن شش ماهه در اولویت مجلس/ جزییات رقم یارانه معیشتی اعلام شد
کوپن 6 ماهه در اولویت مجلس/ جزییات رقم یارانه معیشتی اعلام شد
کوپن 6 ماهه در اولویت مجلس/ جزییات رقم یارانه معیشتی اعلام شد
کوپن 6 ماهه در اولویت مجلس/ جزییات رقم یارانه معیشتی اعلام شد
-16 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 مهر 1399 ساعت 10:202020-09-28اقتصادي

کوپن 6 ماهه در اولویت مجلس/ جزییات رقم یارانه معیشتی اعلام شد


با تصمیم دیروز مجلس، طرح «اختصاص کالابرگ برای کالاهای اساسی» با اولویت بررسی می شود؛ طرحی که در صورت تصویب در صحن، دولت را مکلف می کند در نیمه دوم سال 99، - با تصمیم دیروز مجلس، طرح اختصاص کالابرگ برای کالاهای اساسی با اولویت بررسی می شود؛ طرحی که در صورت تصویب در صحن، دولت را مکلف می کند در نیمه دوم سال 99، با اصلاح بند (و) تبصره (2) قانون بودجه امسال و افزایش 35 هزار میلیارد تومانی درآمد پیش بینی شده خود، بودجه مربوط به پرداخت یارانه معیشتی خانوار را افزایش دهد.

همچنین این اعتبار صرفا برای تامین کالاهای اساسی و ضروری در نظر گرفته شده است و خانوارهای کم درآمد، از دو برابر یارانه نسبت به سایر خانوارهای مشمول بهره مند می شوند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز نو :طرح جدید کمیسیون بودجه درباره اختصاص کالابرگ برای کالاهای اساسی دیروز رونمایی شد؛ طرحی که به اصلاح بخشی از تبصره 14 قانون بودجه 99 (مربوط به هزینه کرد قانون هدفمندی یارانه ها) و همچنین بند (و) تبصره (2) این قانون می پردازد و در صورت تصویب در صحن علنی مجلس، مدت زمان اجرای آن تنها 6 ماه یعنی از مهر تا پایان اسفند 99 خواهد بود.

این همان طرحی است که در آخرین روزهای تیر امسال، مجلس به یک فوریت آن رای داده بود اما در کمیسیون برنامه و بودجه با اصلاحاتی روبه رو شد که در نهایت دیروز نمایندگان به بررسی اولویت دار این طرح در صحن علنی، رای موافق دادند و بر این اساس، بررسی کلیات و جزییات طرح اختصاص کالابرگ برای کالاهای اساسی، در اولویت دستور کارهای جلسات علنی مجلس قرار می گیرد.

نکته ای که باید در این طرح به آن توجه شود آن است که طرح یاد شده ارتباطی با یارانه نقدی خانوار نداشته و هدف آن اصلاح یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی شده در طرح معیشت خانوار است؛ یارانه ای که به یارانه معیشتی نیز شهرت دارد و منابع آن در بودجه 99 از اصلاح قیمت بنزین تامین می شود.

جزییات طرح چیست؟ اگر کلیات و جزییات این طرح به تصویب نمایندگان مجلس برسد، دولت مکلف خواهد شد برای تامین بخشی از نیازهای معیشتی خانوارهای کشور به ویژه خانوارهای کم برخوردار، در 6 ماه دوم سال 1399 و به صورت ماهانه نسبت به تامین و پرداخت یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی شده در طرح معیشت خانوار از طریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار اقدام کند.

نکته دیگر آنکه این اعتبار، صرفا برای تامین کالای اساسی و ضروری در نظر گرفته شده و در موارد دیگر کاربردی ندارد.

همچنین در ماده واحده طرح یادشده که به طرح اختصاص کوپن برای کالاهای اساسی نیز شهرت یافته، تاکید شده که در این طرح بند (و) تبصره (2) و جدول تبصره (14) قانون بودجه سال 1399 کل کشور اصلاح می شود که بخش عمده این اصلاحات به تامین منابع مورد نیاز برای اجرای طرح مربوط می شود.

کوپن 6 ماهه در اولویت مجلساصلاح اول بررسی این طرح نشان می دهد که مجلسی ها قصد دارند در اصلاح بند (و) تبصره (2) قانون بودجه، سقف درآمدی دولت از این بند را افزایش دهند.

در قانون بودجه سال 99 سقف درآمدی دولت از اجرای این بند 50 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده و حالا بر اساس طرح جدید مجلس، دولت مکلف است که 35 هزار میلیارد تومان دیگر از این بند درآمد کسب کند تا بتواند منابع مورد نیاز برای اجرای طرح اختصاص کالابرگ برای کالاهای اساسی را تامین کند.

در جزءهایی از بند (و) تبصره 2 قانون بودجه 99، پیش بینی شده که بخشی از منابع درآمدی دولت، از طریق واگذاری طرح ها و زیرطرح های تملک دارایی های سرمایه ای و طرح های سرمایه گذاری متعلق به دولت و شرکت های دولتی و همچنین واگذاری خانه های سازمانی دولتی که باید مطابق قوانین و مقررات واگذار شود، تامین می شود.

بنابراین به نظر می رسد مجلسی ها در طرح اختصاص کالابرگ برای کالاهای اساسی بر افزایش فروش و واگذاری اموال و دارایی های دولت متمرکز شده اند تا بتوانند از این طریق، منابع 35 هزار میلیارد تومانی مربوط به اجرای طرح کالابرگ را تامین کنند.

اصلاح دوم اصلاح دیگر بودجه ای بر اساس این طرح، مربوط به جدول تبصره 14 قانون بودجه است؛ آنجا که در بند 31 این جدول، بودجه اجرای حمایت معیشتی خانوارها آمده و برای آن، 31 هزار میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است و حالا قرار است 15 هزار میلیارد تومان دیگر به بودجه آن افزوده شود.

به این معنا که 15 هزار میلیارد تومان از درآمد حاصل از بند (و) تبصره 2 قانون بودجه 99 که قرار است با اجرای این طرح افزایش یابد، به بودجه اجرای حمایت معیشتی خانوارها افزوده شود.

به این ترتیب مصارف بند 31 جدول تبصره 14 بودجه 99 مربوط به اجرای حمایت معیشتی خانوارها، در صورت تصویب طرح مجلس، حدود 46 هزار میلیارد تومان خواهد شد.

جزییات رقم یارانه معیشتی همچنان که گفته شد، مشمولان این طرح همان مشمولان طرح معیشت خانوار موضوع ردیف (31) جدول تبصره 14 بودجه 99 است که دیروز حمیدرضا حاجی بابایی رییس کمیسیون بودجه مجلس تعداد آن را 60 میلیون نفر اعلام کرد.

او در دفاع از اولویت دار بودن طرح گفت در حال حاضر 60 میلیون نفر کارت طرح معیشت دریافت می کنند که 20 میلیون نفر از آنها تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند.

علاوه بر این، یکی از بندهای این طرح تاکید می کند که خانوارهایی که سطح درآمد آنها کمتر از مبلغ حداقل دستمزد است، از دو برابر یارانه سایر خانوارهای مشمول بهره مند می شوند و شناسایی این خانوارها به عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

آنچنان که دیروز حمیدرضا حاجی بابایی گفت، در صورت تصویب طرح در صحن علنی، قرار است ماهانه برای هر نفر 120 هزار تومان یعنی برای یک خانوار پنج نفره 600 هزار تومان در کارت شارژ شود.

البته این رقم برای خانوارهای کم درآمد بدون هزینه خواهد بود؛ یعنی حدود 20 میلیون نفری که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند.

اما به گفته حاجی بابایی، این رقم برای 40 میلیون نفر باقی مانده از مشمولان طرح معیشتی، متفاوت است و آنها باید 50 درصد مبلغ را خود پرداخت کنند.

مصارف طرح برخلاف تصور، مصارف این طرح تنها به افزایش یارانه معیشتی خانوار در قالب کارت های اعتباری محدود نیست.

دو ردیف هزینه ای دیگر برای این طرح در نظر گرفته شده است.

از 35 هزار میلیارد تومان منابع درنظر گرفته شده برای این طرح، علاوه بر 15 هزار میلیارد تومانی که باید برای ارائه معیشتی خانوار در قالب کارت های اعتباری تامین شود، مبلغ 10 هزار میلیارد تومان برای تکمیل طرح های عمرانی نیمه تمام و همچنین 10 هزار میلیارد تومان نیز برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تحت پوشش صندوق های تامین اجتماعی، لشکری و کشوری تخصیص می یابد.

به نظر می رسد مجلسی ها به دلیل کسری بودجه دولت در سال 99 که احتمال تکمیل پروژه های عمرانی را به شدت کاهش می دهد، فکر چاره کرده اند تا از این طریق بتوانند منابعی را نیز برای تکمیل پروژه های عمرانی و همچنین همسان سازی حقوق بازنشستگان بیابند.

گواه این مدعا اظهارات دیروز حمیدرضا حاجی بابایی رییس کمیسیون برنامه و بودجه است که تاکید کرد: با توجه به اینکه دولت قرار بوده همسان سازی حقوق بازنشستگان را انجام دهد الان 10 هزار میلیارد تومان کسری دارد که ما اختصاص این مبلغ از محل فروش اموال دولتی را نیز پیش بینی کردیم.

حال این سوال مطرح است که چه میزان از این منابع قابل تحقق است.

آیا دولت می تواند تا پایان امسال، 50 هزار میلیارد پیش بینی شده در بودجه 99 مربوط به بند (و) تبصره 2 بودجه را محقق کند که مجلسی ها این سقف را تا 85 هزار میلیارد تومان افزایش داده اند؟ این موضوعی است که اگر در عمل با پاسخ منفی روبه رو شود، اجرای طرح را کان لم یکن می کند؛ طرحی که قرار است هفته آینده در دستور کار صحن علنی قرار گیرد و در صورت تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان، دولت را برای 6 ماهه دوم سال مکلف به اجرا کند.


کلید واژه ها: کالاهای اساسی - یارانه معیشتی - کالابرگ - اساسی - اولویت - تامین کالاهای اساسی - اختصاص - خانوار - یارانه - بودجه - پرداخت یارانه - معیشتی - افزایش - قانون بودجه - تصویب - تصمیم - اصلاح - درآمد - بررسی - گزارش روز - صورت - نیمه - دولت - بهره مند - پیش بینی - کمیسیون - میلیارد - رونمایی - اعتبار - پرداخت

آخرین اخبار سرویس:
پرداخت 30 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش سازمان صمت فارس

اختصاص450 میلیارد ریال برای اتمام بیمارستانهای آذربایجان غربی

آخرین قیمت ها در بازار خودرو/ ریزش شدید قیمت ها

بازآفرینی شهری حاشیه نشینی را کاهش می دهد

آغاز توزیع مرغ منجمد از امروز در مازندران

سه نشانه برای از بین بردن حباب قیمتی ارز

15 تن آب برای تولید یک کیلوگرم گوشت قرمز/ ارزش هر کیلوگرم محصول صادراتی کشاورزی

تحویل تمامی واحد های مسکن ملی تا پایان سال 1400

معاون بانک مرکزی اعلام کرد: احتمال حذف فیزیکی کارت های بانکی/ راه اندازی بانک های مجازی تا 2 سال آینده

چین واکسن کرونا را در اختیار جهان می گذارد

توزیع لاستیک کامیون در سه شهر مازندران

مشکل کمبود کپسول اکسیژن بیمارستان های بانه حل شد

انبارهای کالاهای سلامت‎محور از نظر بهداشتی مورد بازرسی قرار می گیرد

یک سال انتظار برای یک وعده گوشت قرمز

2 باشگاه بدنسازی در مراغه به بهره برداری رسید

دو طرح چادرملو کی بهره برداری می شود؟

آخرین قیمت سکه و دلار در بازار

انبارهای کالاهای سلامت‎محور از نظر بهداشتی مورد بازرسی قرار می گیرد

حقوق بازنشستگان کشوری با افزایش های جدید امشب پرداخت می شود.

تخصیص سالانه 900 میلیارد ریال به بخش بهداشت و درمان آذربایجان غربی

پیش بینی قیمت دلار فردا 30 مهر

حال و هوای بازار ارز + عکس

آغاز طرح برق امید برای اصلاح الگوی مصرف در خراسان جنوبی

قیمت مرغ به 24 هزار تومان رسید

مشکل آب شرب در روستای خرمن خاک شوشتر رفع شد

قیمت نان در گلستان تغییر نمی کند/ مشکلی برای تامین نان و آرد در استان وجود ندارد

وزیر راه: گرانفروشان بلیت هواپیما به تعزیرات حکومتی معرفی می شوند

هنگ مرزی آستارا: انسداد کامل مرز با جمهوری آذربایجان نیازمند اعتبار است

چین: واکسن کرونا را با قیمت مناسب در اختیار جهان می گذاریم

توضیحات وزیر راه از اخد مالیات از خانه های خالی

خبر فوری افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی /حداقل حقوق بازنشستگان 3.5 میلیون تومان

دلایل گرانی گوجه فرنگی و پیاز

شب های روشن شاهرود/ خسارت میلیاردی به حمل و نقل قزوین

عوامل گرانی گوجه فرنگی و پیاز

چین: واکسن کرونا را با قیمت مناسب در اختیار جهان می گذاریم

پرواز بلیت هواپیما

فراهم شدن بستر توسعه اقتصادی در سایه همکاری اصناف با پلیس

رکورد اصفهان در مصرف گاز

برداشت عناب از اولین باغ متراکم پیوندی و الگویی رقم اکراینی در مرند

گرانفروشان بلیت هواپیما به تعزیرات حکومتی معرفی می شوند

اسلامی: پروژه مسکن ملی تا پایان سال 1400 به اتمام می رسد

اختصاص اعتبار ویژه برای پوشش بهتر شبکه موبایلی در مازندران

15 تن آب برای تولید یک کیلوگرم گوشت قرمز

بورس فردا چه می شود؟/ دو پیش بینی از روند معاملات بازار در روز آینده

آخرین قیمت ها در بازار خودرو/ ریزش شدید قیمت ها

رفع تصرف از 7 هزار متر مربع از اراضی ملی بندرماهشهر

سقوط قیمت ها در بازار ارز، سکه و خودرو / قیمت ها تا کجا پایین می آید؟

رشد 16 درصدی پرداخت صدقه در آذربایجان شرقی

راه اندازی کارگو یک ضرورت ملموس برای توسعه صادرات فارس است

مصالح ساختمانی در صدر کالا های صادراتی خراسان جنوبی

تولید روزانه 14 میلیون ماسک در کشور

ترویج فرهنگ کارآفرینی از اولویت های اداره تعاون و کار هرمزگان است

آستارا صاحب استخر شنا شد

پیگیری تسویه بدهی ارزی دو پالایشگاه نفتی بندرعباس

ظرفیت ذخیره سازی گاز مجتمع سراجه قم افزایش یافت

کشت طلای سرخ گلخانه ای در نور

قیمت خودرو فرو ریخت/ کاهش 10 تا 27 میلیونی برخی از خودروها

افزایش بستری های کرونا در خراسان شمالی

انتقاد مدیران بازار سرمایه و فولاد از رویکرد وزارت صمت

تحقق شعار جمهوری منوط به مقاومت و ایستادگی است

استاندار: کوتاهی در اجرای پروژه های عمرانی کردستان ظلم در حق مردم است

واکنش بورس بازان به کاهش دستوری قیمت فولاد

افزایش حدود 10 درصدی فرآورش گاز با احداث دو پالایشگاه جدید در پارس جنوبی

تامین اجتماعی پس از 13 سال موفق به همسان سازی حقوق بازنشستگان شد

ساخت 91 هزار مسکن برای محرومان و ایتام توسط بنیاد مسکن

آغاز برداشت میوه «ب‍ِه» از باغ های شهرستان نی ریز

آخرین قیمت ها در بازار خودرو/ ریزش شدید قیمت ها

0.65 دلار ارزش هر کیلوگرم محصول صادراتی در بخش کشاورزی برابر با / 15 تن آب برای تولید یک کیلوگرم گوشت قرمز

پول دیجیتال بانک مرکزی فشار بر جایگزینی ارزی را افزایش می دهد

دو عامل موثر در ریزش قیمت طلا

تحریم و کرونا عامل مشکلات اقتصادی نیست

ورود شرکت های روس به توسعه میادین نفت عراق

افزایش نیرو در شهرداری های کهگیلویه وبویراحمد در اولویت است

کاهش 1.8 میلیونی قیمت سکه طی یک روز

صنعت کشور نیازمند تصمیمات سخت و سریع است

مراسم قرعه کشی 8 محصول فروش فوق العاده سایپا برگزار شد

6 دلیل ریزش 4 هزار تومانی قیمت دلار

حقوق بازنشستگان با تغییر جدید واریز می شود

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز 99/07/29

آمریکا نمی تواند خللی در فروش تسلیحات ایران ایجاد کند/ مقاومت مردم باعث انزوای آمریکا شد

اوراق بدهی دولت بدون مشتری/ حراج بعدی 6 آبان

مهم ترین هدف دشمن در جنگ اقتصادی، بحث صادرات است

جدیدترین قیمت سکه در 29 مهر 99 | بازگشت سکه به کانال 13 میلیون تومانی

استاندار: کوتاهی در پروژه های عمرانی کردستان ظلم در حق مردم است

اصلاح مصرف، هدف اصلی اجرای طرح برق امید

مدیریت بازار و حذف واسطه ها اولویت فولاد خوزستان است

50 میلیون سهامدار در کشور وجود دارد

دلایل افزایش قیمت برنج خارجی

گرانی بلیت هواپیما در کمیته ویژه بررسی می شود

بانک ها تا 2 سال دیگر کاملا مجازی می شوند/ حذف کارت بانکی فیزیکی

میزان اعتبار استانی‏ کانون‎ مساجد بوشهر به صفر رسید

عامل ریزش نرخ دلار

ستاد سلامت اتاق تهران: واردات 1.5 برابری انسولین صحت ندارد / امیدواریم با توزیع مناسب منابع بازار به آرامش برسد

توجه ویژه شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی به کشاورزی صنعتی

سکه وارد کانال 13 میلیون شد

بازداشت تعدادی از کارکنان شهرداری مشکین دشت

مشکلات پیش روی احداث گلخانه ها/ حمایت از توسعه گلخانه ها، وعده ای سر خرمن!

کاهش نهاده ها قیمت تنظیم بازار مرغ را برهم زد/افزایش قیمت ها به دلیل کاهش جوجه ریزی

مدیریت بازار و حذف واسطه ها اولویت فولاد خوزستان است

همشهری TV | حال وهوای چهارراه استانبول در دومین روز نزول نرخ ارز

کوپن 6 ماهه در اولویت مجلس/ جزییات رقم یارانه معیشتی اعلام شد

کوپن 6 ماهه در اولویت مجلس/ جزییات رقم یارانه معیشتی اعلام شد