مطالب مرتبط:
کوپن 6 ماهه در اولویت مجلس/ جزییات رقم یارانه معیشتی اعلام شد
کوپن شش ماهه در اولویت مجلس/ جزییات رقم یارانه معیشتی اعلام شد
کوپن 6 ماهه در اولویت مجلس/ جزییات رقم یارانه معیشتی اعلام شد
کوپن 6 ماهه در اولویت مجلس/ جزییات رقم یارانه معیشتی اعلام شد
جزییات طرح یارانه معیشتی اعلام شد
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 مهر 1399 ساعت 10:202020-09-28اقتصادي

کوپن 6 ماهه در اولویت مجلس/ جزییات رقم یارانه معیشتی اعلام شد


با تصمیم دیروز مجلس، طرح «اختصاص کالابرگ برای کالاهای اساسی» با اولویت بررسی می شود؛ طرحی که در صورت تصویب در صحن، دولت را مکلف می کند در نیمه دوم سال 99، - با تصمیم دیروز مجلس، طرح اختصاص کالابرگ برای کالاهای اساسی با اولویت بررسی می شود؛ طرحی که در صورت تصویب در صحن، دولت را مکلف می کند در نیمه دوم سال 99، با اصلاح بند (و) تبصره (2) قانون بودجه امسال و افزایش 35 هزار میلیارد تومانی درآمد پیش بینی شده خود، بودجه مربوط به پرداخت یارانه معیشتی خانوار را افزایش دهد.

همچنین این اعتبار صرفا برای تامین کالاهای اساسی و ضروری در نظر گرفته شده است و خانوارهای کم درآمد، از دو برابر یارانه نسبت به سایر خانوارهای مشمول بهره مند می شوند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز نو :طرح جدید کمیسیون بودجه درباره اختصاص کالابرگ برای کالاهای اساسی دیروز رونمایی شد؛ طرحی که به اصلاح بخشی از تبصره 14 قانون بودجه 99 (مربوط به هزینه کرد قانون هدفمندی یارانه ها) و همچنین بند (و) تبصره (2) این قانون می پردازد و در صورت تصویب در صحن علنی مجلس، مدت زمان اجرای آن تنها 6 ماه - یعنی از مهر تا پایان اسفند 99 - خواهد بود.

این همان طرحی است که در آخرین روزهای تیر امسال، مجلس به یک فوریت آن رای داده بود اما در کمیسیون برنامه و بودجه با اصلاحاتی روبه رو شد که در نهایت دیروز نمایندگان به بررسی اولویت دار این طرح در صحن علنی، رای موافق دادند و بر این اساس، بررسی کلیات و جزییات طرح اختصاص کالابرگ برای کالاهای اساسی، در اولویت دستور کارهای جلسات علنی مجلس قرار می گیرد.

نکته ای که باید در این طرح به آن توجه شود آن است که طرح یاد شده ارتباطی با یارانه نقدی خانوار نداشته و هدف آن اصلاح یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی شده در طرح معیشت خانوار است؛ یارانه ای که به یارانه معیشتی نیز شهرت دارد و منابع آن در بودجه 99 از اصلاح قیمت بنزین تامین می شود.

جزییات طرح چیست؟ اگر کلیات و جزییات این طرح به تصویب نمایندگان مجلس برسد، دولت مکلف خواهد شد برای تامین بخشی از نیازهای معیشتی خانوارهای کشور به ویژه خانوارهای کم برخوردار، در 6 ماه دوم سال 1399 و به صورت ماهانه نسبت به تامین و پرداخت یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی شده در طرح معیشت خانوار از طریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار اقدام کند.

نکته دیگر آنکه این اعتبار، صرفا برای تامین کالای اساسی و ضروری در نظر گرفته شده و در موارد دیگر کاربردی ندارد.

همچنین در ماده واحده طرح یادشده که به طرح اختصاص کوپن برای کالاهای اساسی نیز شهرت یافته، تاکید شده که در این طرح بند (و) تبصره (2) و جدول تبصره (14) قانون بودجه سال 1399 کل کشور اصلاح می شود که بخش عمده این اصلاحات به تامین منابع مورد نیاز برای اجرای طرح مربوط می شود.

کوپن 6 ماهه در اولویت مجلساصلاح اول بررسی این طرح نشان می دهد که مجلسی ها قصد دارند در اصلاح بند (و) تبصره (2) قانون بودجه، سقف درآمدی دولت از این بند را افزایش دهند.

در قانون بودجه سال 99 سقف درآمدی دولت از اجرای این بند 50 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده و حالا بر اساس طرح جدید مجلس، دولت مکلف است که 35 هزار میلیارد تومان دیگر از این بند درآمد کسب کند تا بتواند منابع مورد نیاز برای اجرای طرح اختصاص کالابرگ برای کالاهای اساسی را تامین کند.

در جزءهایی از بند (و) تبصره 2 قانون بودجه 99، پیش بینی شده که بخشی از منابع درآمدی دولت، از طریق واگذاری طرح ها و زیرطرح های تملک دارایی های سرمایه ای و طرح های سرمایه گذاری متعلق به دولت و شرکت های دولتی و همچنین واگذاری خانه های سازمانی دولتی که باید مطابق قوانین و مقررات واگذار شود، تامین می شود.

بنابراین به نظر می رسد مجلسی ها در طرح اختصاص کالابرگ برای کالاهای اساسی بر افزایش فروش و واگذاری اموال و دارایی های دولت متمرکز شده اند تا بتوانند از این طریق، منابع 35 هزار میلیارد تومانی مربوط به اجرای طرح کالابرگ را تامین کنند.

اصلاح دوم اصلاح دیگر بودجه ای بر اساس این طرح، مربوط به جدول تبصره 14 قانون بودجه است؛ آنجا که در بند 31 این جدول، بودجه اجرای حمایت معیشتی خانوارها آمده و برای آن، 31 هزار میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است و حالا قرار است 15 هزار میلیارد تومان دیگر به بودجه آن افزوده شود.

به این معنا که 15 هزار میلیارد تومان از درآمد حاصل از بند (و) تبصره 2 قانون بودجه 99 که قرار است با اجرای این طرح افزایش یابد، به بودجه اجرای حمایت معیشتی خانوارها افزوده شود.

به این ترتیب مصارف بند 31 جدول تبصره 14 بودجه 99 مربوط به اجرای حمایت معیشتی خانوارها، در صورت تصویب طرح مجلس، حدود 46 هزار میلیارد تومان خواهد شد.

جزییات رقم یارانه معیشتی همچنان که گفته شد، مشمولان این طرح همان مشمولان طرح معیشت خانوار موضوع ردیف (31) جدول تبصره 14 بودجه 99 است که دیروز حمیدرضا حاجی بابایی رییس کمیسیون بودجه مجلس تعداد آن را 60 میلیون نفر اعلام کرد.

او در دفاع از اولویت دار بودن طرح گفت در حال حاضر 60 میلیون نفر کارت طرح معیشت دریافت می کنند که 20 میلیون نفر از آنها تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند.

علاوه بر این، یکی از بندهای این طرح تاکید می کند که خانوارهایی که سطح درآمد آنها کمتر از مبلغ حداقل دستمزد است، از دو برابر یارانه سایر خانوارهای مشمول بهره مند می شوند و شناسایی این خانوارها به عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

آنچنان که دیروز حمیدرضا حاجی بابایی گفت، در صورت تصویب طرح در صحن علنی، قرار است ماهانه برای هر نفر 120 هزار تومان یعنی برای یک خانوار پنج نفره 600 هزار تومان در کارت شارژ شود.

البته این رقم برای خانوارهای کم درآمد بدون هزینه خواهد بود؛ یعنی حدود 20 میلیون نفری که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند.

اما به گفته حاجی بابایی، این رقم برای 40 میلیون نفر باقی مانده از مشمولان طرح معیشتی، متفاوت است و آنها باید 50 درصد مبلغ را خود پرداخت کنند.

مصارف طرح برخلاف تصور، مصارف این طرح تنها به افزایش یارانه معیشتی خانوار در قالب کارت های اعتباری محدود نیست.

دو ردیف هزینه ای دیگر برای این طرح در نظر گرفته شده است.

از 35 هزار میلیارد تومان منابع درنظر گرفته شده برای این طرح، علاوه بر 15 هزار میلیارد تومانی که باید برای ارائه معیشتی خانوار در قالب کارت های اعتباری تامین شود، مبلغ 10 هزار میلیارد تومان برای تکمیل طرح های عمرانی نیمه تمام و همچنین 10 هزار میلیارد تومان نیز برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تحت پوشش صندوق های تامین اجتماعی، لشکری و کشوری تخصیص می یابد.

به نظر می رسد مجلسی ها به دلیل کسری بودجه دولت در سال 99 که احتمال تکمیل پروژه های عمرانی را به شدت کاهش می دهد، فکر چاره کرده اند تا از این طریق بتوانند منابعی را نیز برای تکمیل پروژه های عمرانی و همچنین همسان سازی حقوق بازنشستگان بیابند.

گواه این مدعا اظهارات دیروز حمیدرضا حاجی بابایی رییس کمیسیون برنامه و بودجه است که تاکید کرد: با توجه به اینکه دولت قرار بوده همسان سازی حقوق بازنشستگان را انجام دهد الان 10 هزار میلیارد تومان کسری دارد که ما اختصاص این مبلغ از محل فروش اموال دولتی را نیز پیش بینی کردیم.

حال این سوال مطرح است که چه میزان از این منابع قابل تحقق است.

آیا دولت می تواند تا پایان امسال، 50 هزار میلیارد پیش بینی شده در بودجه 99 مربوط به بند (و) تبصره 2 بودجه را محقق کند که مجلسی ها این سقف را تا 85 هزار میلیارد تومان افزایش داده اند؟ این موضوعی است که اگر در عمل با پاسخ منفی روبه رو شود، اجرای طرح را کان لم یکن می کند؛ طرحی که قرار است هفته آینده در دستور کار صحن علنی قرار گیرد و در صورت تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان، دولت را برای 6 ماهه دوم سال مکلف به اجرا کند.


کلید واژه ها: کالاهای اساسی - یارانه معیشتی - کالابرگ - اساسی - اولویت - تامین کالاهای اساسی - اختصاص - خانوار - یارانه - بودجه - پرداخت یارانه - معیشتی - افزایش - قانون بودجه - تصویب - تصمیم - اصلاح - درآمد - بررسی - گزارش روز - صورت - نیمه - دولت - بهره مند - پیش بینی - کمیسیون - میلیارد - رونمایی - اعتبار - پرداخت

آخرین اخبار سرویس:
متوسط قیمت مسکن در 22 منطقه تهران + جدول

انتقاد بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی از وضعیت بد معیشت و وام های ناکافی/ چرا سطح مستمری به 4 میلیون تومان نرسید؟

قیمت انواع موتورسیکلت در بازار+جدول/ 8 آبان 99

10 آبان؛ آخرین مهلت واحدهای تولیدی خراسان جنوبی برای ایفای تعهدات ارزی

پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی به مددجویان بهزیستی فارس

تب داغ کرونا در بازار بی توجهی ها

دلیل آلودگی هوای اردکان را شفاف سازی و طبق قانون رفع می کنیم

روابط آخال با خراسان شمالی را گسترش می دهیم

مشخصات گوشی هوشمند Moto G 5G موتورولا منتشر شد

محدودیت های کرونایی استان لرستان تمدید شد

راه اندازی مرکز فوریت های بررسی مشکلات تولیدکنندگان

اعمال محدودیت های کرونایی از شنبه 10 آبان

10 آبان؛ آخرین مهلت واحدهای تولیدی خراسان جنوبی برای ایفای تعهدات ارزی

رفع تصرف اراضی ساحلی، ملی و دولتی در قشم

تحویل 50 طرح آموزشی به آموزش و پرورش استان

توسعه کارگاه های تجمیعی صنایع دستی با نگاه به احیای هنرهای کهن در خراسان جنوبی

فرماندار شیروان: دستگاه ها در جذب اعتبارات ملی تلاش کنند

طریقه اعراب گذاری در وُرد

هنر دست هنرمند ایرانی با ضایعات آهن

جذب سرمایه گذار برای پروژه های شاخص جاذب گردشگر در اردبیل عملیاتی می شود

مشکل کمبود روغن از کجا آب می خورد؟ / از احتکار روغن با شایعه حذف ارز 4200 تومانی تا تخصیص ناعادلانه ارز

ببینید | کولاک کره ای ها؛ معرفی «جنسیس» جدید با آپشن هایی حیرت انگیز

زمان قرعه کشی فروش فوری سایپا آبان 99 + جزییات پیش فروش سایپا

تقدیر شریعتمداری از مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران برای حراست از منافع ملی

در نبود خندوانه بر تلویزیون چه گذشت؟

راه اندازی مرکز فوریتهای بررسی مشکلات تولیدکنندگان

سرمایه گذاران طرح های اقتصادی خلخال مورد حمایت قضایی قرار می گیرند

آرای بایدن بالا رفت یا ترامپ؟ +نمودار

بازنگری بنادر کشور در مقررات نگهداری کالاهای خطرناک

شکل گیری زنجیره تولید کلید رفع بیکاری چهارمحال و بختیاری است

زمان قرعه کشی فروش فوری سایپا آبان 99 + جزییات پیش فروش سایپا

استان اصفهان هیچ کمبودی از نظر کالاهای اساسی ندارد

اهدای 6دستگاه ونتیلاتور به بیمارستان لقمان حکیم سرخس

عذرخواهی رزم حسینی از کیفیت پایین خودرو های داخلی/ ابلاغ سیاست جدید صادرات و واردات در روزهای آینده

تعطیلی اصناف غیرضروری در کرمان/دورکاری 50 درصد اداری ها الزامی شد

جذب سرمایه گذار برای پروژه های شاخص جاذب گردشگر عملیاتی می شود

راه اندازی مرکز فوریت های بررسی مشکلات واحد های تولیدی

200هزار تن برنج وارداتی در گمرک فاسد می شود

شاپ اینتکس تولید کننده انواع مبل شنی ٬ هپی چیر و چادر مسافرتی

عذرخواهی رزم حسینی از کیفیت پایین خودرو های داخلی

بابت کیفیت پایین خودرو ها از مردم عذرخواهی می کنم

لزوم افزایش بودجه استان در زمینه مقابله با ریزگرد ها

هدف گذاری پرداخت 200 میلیارد تومان تسهیلات بانک توسعه تعاون در استان چهارمحال و بختیاری

افزایش کرایه آببری ها به کام کیست؟

قول زنگنه درباره تداوم جریان گاز خانگی در زمستان

نمایندگی فروش و تولید کننده انواع مبل شنی و مبل هپی چیر در ایران

طرح های سه هزار میلیاردتومانی برای آب و برق

تعیین زمان برای صادرات مرکبات مازندران

تخلیه 8 میلیون و 700 هزار تن کالای اساسی در بندر امام(ره)

ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

طرح پنجره واحد، واردات کالا را تسهیل می کند

بابت کیفیت پایین خودرو ها عذرخواهی می کنم

تعیین تکلیف 41 پروژه اقتصادی در لرستان

بازدید رییس کل دادگستری استان لرستان از دادگاه در حال تاسیس بخش ویسیان

قیمت جدید کارخانه ای 5 محصول سایپا اعلام شد

طراحی و عملیات سینمای ساحلی در کیش اجرایی می شود

بالاترین میزان بیکاری در انگلیس

تاکید بر فعال شدن واحدهای موثر تولیدی در خراسان رضوی

طرح تعریض جاده آوج - رزن عملیاتی می شود

تولید رب گوجه فرنگی در دامغان

اهتمام به توسعه گردشگری دریایی کیش

رونق بازار اسکلت مرغ و سنگدان در مغازه های پایتخت

اختصاص 2.5 میلیارد ریال اعتبار برای لایروبی قنات های فولاد محله

اختصاص 2 میلیارد ریال اعتبار برای لایروبی قنات روستای فولاد محله

50 واحد مسکونی در فولاد محله با بالا آمدن آب دچار خسارت شد

آزاد راه کنارگذر جنوبی تهران تا پایان آبان تکمیل می شود

آخرین وضعیت قیمت سهام عدالت

احداث 5 هزار واحد مسکونی برای محرومان خراسان جنوبی/ متقاضیان به بنیاد مسکن مراجعه کنند

گاز خانگی در زمستان قطع نمی شود

افزایش فوتی های کرونا در خراسان جنوبی به 281 نفر

آزاد راه کنارگذر جنوبی تهران تا پایان آبان تکمیل می شود

نقشه راه توسعه چهارمحال و بختیاری تدوین شود

صنعت بیمه؛ از اقتصاد کلاسیک تا اقتصاد رفتاری

کاهش 10 درصدی مصرف برق با اجرای طرح برق امید

ابتلای وزیر رفاه به کرونا تأیید شد

کشف یک میلیون و 400 هزار لیتر روغن احتکار شده خودرو

حمایت کیش از شرکت های دانش بنیان در حوزه پرورش ماهی

تامین 741 میلیون دلار ارز برای روغن خام در هفت ماه امسال

افزایش 10 درصدی صادرات زعفران

تایید ابتلای وزیر رفاه به کرونا

انتشار فراخوان جذب شرکت های دانش بنیان یزد برای استقرار در کارخانه نوآوری

قیمت جدید 5 محصول سایپا اعلام شد (+جزییات قیمت)

بارندگی در خراسان شمالی افزایش یافت 

پراید آماده بازگشت به نرخ کمتر از صد میلیون تومان

اهداء 6 دستگاه ونتیلاتور به بیمارستان لقمان حکیم سرخس

آینده بورس چه می شود؟

بارندگی در خراسان شمالی افزایش یافت 

قیمت ها در بازار فلزات اساسی با موج جدید کرونا کاهشی شد

قیمت جدید 5 محصول سایپا اعلام شد

ابتلای وزیر رفاه به کرونا تایید شد

انواع بست گوشواره

قیمت روز سهام عدالت چقدر است؟

ماسک زدن عجیب مجری تلویزیون + عکس

فعالان گردشگری برای دریافت تسهیلات جدید کرونایی ثبت نام کنند

قیمت جدید 5 محصول سایپا اعلام شد (+جزییات قیمت)

معادن غیرفعال مازندران بر ریل بهره برداری

103هزار تن آسفالت برای روکش محورهای مواصلاتی استان کرمانشاه مصرف شده است

سازمان تامین اجتماعی گام های بسیار بلندی برای بهبود محیط کسب و کار برداشته است

سامسونگ در فروش موبایل های خود، رشد 51 درصدی داشته است

برگزاری نمایشگاه کالاهای «ساخت تاجیکستان » به صورت آنلاین

کوپن 6 ماهه در اولویت مجلس/ جزییات رقم یارانه معیشتی اعلام شد

کوپن 6 ماهه در اولویت مجلس/ جزییات رقم یارانه معیشتی اعلام شد