مطالب مرتبط:
پشت پرده گرانی خودرو چه اتفاقی رخ داد؟
پشت پرده گرانی خودرو چه اتفاقی رخ داد؟
گرانی تخم مرغ را هم نشانه گرفت؛ سردرگمی مردم در سریال دنباله دار افزایش قیمت ها
فوران قطعات و لوازم یدکی بی کیفیت در بازار خودرو
قیمت روز خودرو های مدیران خودرو امروز دوشنبه 7 مهر 99
-49 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 مهر 1399 ساعت 10:202020-09-28اقتصادي

پشت پرده گرانی خودرو چه اتفاقی افتاد؟


دنیای اقتصاد /بررسی وضعیت صنعت و بازار خودرو نشان می دهد سه شاخص نرخ ارز، تورم انتظاری و عرضه، بیشترین وزن را در ایجاد آشفتگی بازار خودرو دارند.

- بررسی وضعیت صنعت و بازار خودرو نشان می دهد سه شاخص نرخ ارز، تورم انتظاری و عرضه، بیشترین وزن را در ایجاد آشفتگی بازار خودرو دارند.

هرچند هر سه بخش یادشده از متغیرهای کلان اقتصادی تاثیر می پذیرند با این حال همچون زنجیره ای بازار و صنعت خودرو را متاثر از خود کرده اند؛ به طوری که رشد نرخ ارز به دلیل افت پایه پولی کشور اتفاق می افتد و از سوی دیگر افت پایه پولی نیز از دلایل اصلی ایجاد تورم است؛ بنابراین رشد نرخ ارز تابعی از وضعیت تورمی کشور است.

صعودی شدن نمودار تورم در اقتصاد کشور باعث می شود که نرخ نهاده های تولید و مواد اولیه رشد کنند.

رشد هزینه نهاده های تولید و مواد اولیه خود سبب ساز کاهش تیراژ در بنگاه های تولیدی همچون شرکت های خودروساز می شود.

بعد از بازگشت تحریم های صنعت خودرو و خروج شرکای بین المللی از کشور چالش نقدینگی گریبانگیر شرکت های خودروساز شد و اجازه نداد تا آنها با خیال راحت برای قطعات موردنیاز خطوط تولید سفارش گذاری کنند.

این اتفاق با صعودی شدن نرخ تورم تشدید شد و مدیران خودروساز بیش از پیش در باتلاق تامین نقدینگی گرفتار شدند.

نبود منابع کافی برای سفارش گذاری قطعات موردنیاز خطوط تولید را می توان در افت تیراژ تولید و به دنبال آن افت عرضه به خوبی مشاهده کرد.

افت تولید شرکت های خودروساز و به دنبال آن کاهش عرضه به بازار در شرایطی که نرخ تورم نیز صعودی است، باعث خواهد شد تا در بخش تقاضا ذهنیت تحت عنوان تورم انتظاری شکل بگیرد.

تورم انتظاری به آن معناست که متقاضیان با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد کشور و همچنین وضعیت طرف عرضه این طور تحلیل می کنند که قیمت خودرو در آینده در جاده رشد با سرعت بیشتری حرکت خواهد کرد؛ بنابراین تقاضای مصرفی به دنبال این است که خرید خود را زودتر انجام دهد و از طرف دیگر وضعیت یادشده، پای تقاضای کاذب برای سرمایه گذاری را نیز به بازار خودرو باز خواهد کرد.

در کنار تاثیر رشد نرخ تورم بر وضعیت عرضه، تیراژ خودروسازان از آیتم اثرگذار دیگر بر صنعت و بازار خودرو یعنی نرخ ارز نیز آسیب می بیند.

رشد نرخ ارز در کنار چالش تامین منابع ارزی که به واسطه بازگشت تحریم ها و همچنین افت قابل ملاحظه فروش نفت سبب شد تا سیاست گذار پولی و مالی کشور ناچار به مدیریت منابع ارزی شود.

مدیریت منابع ارزی به آن معنا بود که تامین ارز موردنیاز برای کالاهای اساسی در اولویت قرار گرفت و مسیر تامین منابع ارزی موردنیاز بخش صنعت از جمله شرکت های خودروساز ناهموار شد.

در حال حاضر به رغم آغاز نهضت داخلی سازی و برگزاری 5 میز در این زمینه همچنان تامین بخشی از قطعات موردنیاز شرکت های خودروساز تنها از مسیر واردات میسر است.

تامین قطعات از مسیر واردات با وجود مارپیچ ارزی، مدیران خودروساز را تحت فشار قرار داده است.

نبود منابع ارزی کافی نیز سفارش گذاری قطعه را با چالش همراه کرده است و همین مساله سبب نزولی شدن نمودار تولید و عرضه شرکت های خودروساز می شود.

از سوی دیگر اما عرضه خودرو نیز به صورت مستقیم بر نرخ تورم و به صورت غیرمستقیم روی نرخ ارز تاثیرگذار است.

اگرچه بارها عنوان شده که یکی از دلایل افزایش قیمت خودرو تاثیرپذیری آن از نرخ تورم در کشور است، اما این کالا خود نقش بسزایی در نرخ تورم دارد.

برای تعیین نرخ تورم دو نهاد بانک مرکزی و همچنین مرکز آمار به صورت دائم متغیرهای اثرگذار روی آنها را بررسی می کنند به طوری که طبق بررسی های این دو نهاد، یکی از متغیرهای اثرگذار بر نرخ تورم قیمت خودرو است.

خودرو به عنوان یک کالای بادوام و با ضریب نفوذ بالا در زندگی مردم همواره به عنوان یکی از متغیرهای تعیین کننده نرخ تورم مورد توجه دو نهاد یادشده قرار دارد.

در شرایط فعلی شرکت های خودروساز از یک طرف با چالش تولید روبه رو هستند و این مساله روی قیمت خودرو در مبدا اثرگذار است و به نمودار قیمت محصولات خودروسازان برای صعودی شدن فشار وارد می کند.

از طرف دیگر موافقت شورای رقابت با بررسی فصلی قیمت محصولات حاضر در خطوط تولید شرکت های خودروساز به جای تعیین قیمت به صورت سالانه بیش از پیش روی نرخ تورم اثرگذار است و آن را صعودی می کند.

تاثیرگذاری وضعیت عرضه بر قیمت خودرو از مبدا باعث صعودی شدن نرخ تورم می شود و از آنجاکه نرخ ارز تابعی از وضعیت پایه پولی کشور و نرخ تورم است بنابراین وضعیت عرضه خودرو روی نمودار نرخ ارز نیز به واسطه نرخ تورم اثر می گذارد و نمودار نرخ ارز را در جهت صعودی شدن تقویت می کند.

در ادامه این گزارش از سه کارشناس خودرویی و یک کارشناس اقتصادی پرسش کردیم که از سه شاخص نرخ ارز، تورم انتظاری و عرضه، کدام یک وزن بیشتری در ایجاد آشفتگی بازار خودرو دارند که پاسخ ها عینا در ذیل منتشر شده است.

به دنبال سود آنی و آتی سعید مدنی، مدیرعامل پیشین سایپا در این مورد نوشت: در شرایط حاضر تورم انتظاری بیش از همه روی صنعت و بازار خودرو اثرگذار بوده بنابراین شاخص نرخ ارز و عرضه شرکت های خودروساز زیر سایه این گزینه قرار می گیرند.

تورم انتظاری سبب شده تا سرمایه های سرگردان به بازار خودرو ورود کنند تا علاوه بر بهره مندی از یک سود آنی این امکان را بیابند که از سود آتی نیز بهره مند شود.

همین اتفاق باعث می شود که هر روز بر تعداد دارندگان سرمایه های سرگردان برای ورود به بازار خودرو افزوده شود.

این تورم انتظاری در سایر بازارهای موازی مانند بازار ارز، طلا و سکه نیز وجود دارد با این تفاوت که حضور در این بازارها دارندگان سرمایه های سرگردان را به سود آنی نمی رساند.

اما چنانچه متقاضی بتواند از شرکت خودروساز خودرو دریافت کند همان لحظه می تواند به بازار مراجعه کرده و خودروی خود را با حداقل دو برابر قیمتی که به کارخانه پرداخت کرده در بازار به فروش برساند.

البته نمی توان از کنار بحث قیمت گذاری دستوری نیز به راحتی گذشت.

قیمت گذاری دستوری باعث شده تا شرکت های خودروساز نتوانند محصولات خود را بر اساس قیمت تمام شده همراه با سود متعارف به فروش برسانند.

اگر خودروسازان می توانستند قیمت محصولات خود را با تورم موجود در اقتصاد تراز کنند، آن گاه دارندگان سرمایه های سرگردان نیز برای خودروی در اختیار خود نه تنها تصور سود آنی نمی کردند، بلکه دیگر خبری از سود آتی هم نبود.

آشفتگی در عرضه و تقاضا حسن کریمی سنجری، کارشناس خودرو نیز نوشت: انتخاب یک گزینه موثر برای دلایل آشفتگی بازار خودرو از میان سه گزینه نرخ ارز، عرضه و تورم انتظاری سخت است.

دلیل این مساله را باید در به هم تنیده شدن گزینه های یاد شده و اثرگذاری توامان آنها بر وضعیت صنعت و بازار خودرو جست وجو کرد.

اما اگر مجبور به انتخاب یک گزینه از میان سه گزینه باشیم به نظر می رسد وضعیت عرضه بیشترین تاثیر را در میان گزینه ها داشته باشد.

اما چرا گزینه عرضه بیشترین اثرگذاری را دارد؟ همان طور که اشاره شد هر سه آیتم اثرگذار هستند اما در میان آنها افت عرضه توسط شرکت های خودروساز سنگ بنای بر هم خوردن نظام عرضه و تقاضا در بازار شده است.

بر هم خوردن نظام عرضه و تقاضا باعث شد که قیمت خودرو، ساز صعودی شدن را کوک کند.

اما افت عرضه تنها روی بازار اثرگذار نبود و خود شرکت های خودروساز به عنوان طرف عرضه کننده را نیز تحت تاثیر قرار داد.

کاهش عرضه باعث شد نقدینگی کمتری وارد چرخه تولید شرکت های خودروساز شود.

چنانچه امکان عرضه به میزان تقاضا وجود داشت، علاوه بر تزریق نقدینگی مناسب به چرخه شرکت های خودروساز شاهد خروج تقاضای سرمایه گذاری از بازار خودرو بودیم در این حالت تنها تقاضای مصرفی در کف بازار باقی می ماند و دیگر خبری از آشفتگی در بازار و صنعت خودرو نبود.

آدرس غلط ندهید فربد زاوه، کارشناس خودرو نوشت: در حال حاضر نرخ ارز، میزان عرضه خودروسازان و تورم سه مولفه اثرگذار بر وضعیت صنعت و بازار خودرو است.

دلیل اینکه تورم را به جای مولفه تورم انتظاری قرار دادم این است که زمانی می توانید از آیتم تورم انتظاری سخن بگویید که اقتصاد کشور با ابرتورم فاصله دارد و هنوز وارد آن نشده است، اما زمانی که وارد ابر تورم شود دیگر نمی توانیم از تورم انتظاری صحبت کنیم و آنچه در این زمینه اثرگذار است خود تورم است.

از میان سه گزینه اثرگذار نرخ ارز، عرضه و تورم روی وضعیت صنعت و بازار خودرو به نظر می رسد تورم بیش از سایر آیتم ها اثرگذار است.

چنانچه نرخ تورم در وضعیت فعلی نبود نه شاهد رشد نرخ ارز تا این حد بودیم و نه شاهد افت عرضه شرکت های خودروساز و بر هم خوردن تعادل میان عرضه و تقاضا.

رشد افسارگسیخته نرخ تورم سبب شده تا نرخ ارز در مسیر صعودی قرار گیرد.

از طرف دیگر تاثیرگذاری نرخ تورم روی وضعیت بازار ارز باعث شد تا هزینه نهاده های تولید نیز در مسیر افزایشی قرار بگیرد و همین اتفاق عرضه شرکت های خودروساز را محدود کرد.

اگر دولت به دنبال ایجاد آرامش در بازار خودرو است، نباید آدرس غلط بدهد.

ریشه نابسامانی بازار خودرو ارتباط چندانی به حضور دلالان ندارد بلکه اتخاذ سیاست های غلط سبب تضعیف پایه پولی کشور و رشد نرخ تورم و به دنبال آن آشفتگی صنعت و بازار خودرو می شود.

هدایت سرمایه های سرگردان یک کارشناس اقتصادی دیگر در این مورد نوشت: در حال حاضر بازارهای مختلف در کشور از جمله بازار خودرو به حدی آشفته شدند که به نظر می رسد هیچ اقدامی برای کنترل و آرام کردن آنها موثر واقع نمی شود.

در این بین تولید و بازار خودرو نیز تحت تاثیر وضعیت کلان اقتصاد کشور قرار دارد.

بر این اساس آنچه بیش از همه بازارهای مختلف را دچار آسیب و به هم ریختگی کرده نگاه تورمی شکل گرفته در طرف تقاضا است که از آن به تورم انتظاری تعبیر می شود.

در شرایط فعلی طرف تقاضا به ریال در اختیار خود ،به عنوان یک پول داغ نگاه کرده و به دنبال این است تا این پول را به کالا تبدیل کند.

اما چرا این نگاه در طرف تقاضا شکل گرفته است؟ طرف تقاضا افق روشنی در اقتصاد کشور نمی بیند همین مساله باعث می شود که این تصور در آن تقویت شود که روز به روز ریال بیشتر ارزش خود را از دست می دهد بنابراین با تبدیل آن به کالا در جست وجوی پناهگاهی برای نقدینگی خود است.

از آنجا که خودرو در لیست کالاهای بادوام قرار دارد، بخش عمده ای از دارندگان سرمایه های سرگردان بازار خودرو را به عنوان مقصد اصلی خود انتخاب می کنند.

بنابراین از میان سه گزینه یاد شده، تورم انتظاری بیشترین سهم را در ایجاد شرایط فعلی بازار خودرو دارد.

سیاست گذار کلان باید پناهگاه جدیدی برای نقدینگی مردم به وجود آورد.

در این شرایط افزایش نرخ سود بانکی می تواند جوابگو باشد.


کلید واژه ها: بازار خودرو - خودرو - نهاده های تولید - نرخ ارز - بازار - تورم - مواد اولیه - اقتصاد - پایه پولی - تولید - بنگاه های تولیدی - وضعیت - بیشترین - کشور - صنعت - آشفتگی - دنیای اقتصاد - اقتصاد کشور - گرانی خودرو - اتفاق - نهاده - بررسی - صنعت خودرو - شاخص - مواد - خودروساز - نشان - پایه - پولی - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
فعالیت تاکسی اینترنتی در کیش

آمادگی برای دوگانه سوز کردن 37 هزار مسافربر شخصی در پایتخت

بازی دولت با لغات؛ افتتاح مسکن مهر به اسم مسکن ملی!

یک هزار و 53 واحد دامی مناطق زلزله زده میانه و سراب آماده بهره برداری است

بررسی مشکلات واحد های تولیدی در شیراز

تکلیف 400 هزار واحد مسکن ملی با حضور رییس جمهور روشن شد

کسری بودجه عربستان ادامه دارد

کرونا و آغاز فصل برداشت محصول بازسازی واحدهای زلزله زده را معطل کرد

لایروبی قنات فولادمحله نیازمند اعتبار 9 میلیارد ریالی

ضرورت تأمین آب شرب مورد نیاز لرستان هنگام وقوع بحران ها

یک هزار و 53 واحد دامی مناطق زلزله زده میانه و سراب 100 درصد تکمیل شده است

قیمت جدید خودروها درب کارخانه مشخص شد

پراید آماده بازگشت به زیر 100 میلیون تومان | کدام خودروها 30 میلیون ارزان شدند؟ | پیش بینی آینده بازار خودرو

خراسان جنوبی خودکفا در تولید ماسک

یک هزار و 53 واحد دامی مناطق زلزله زده میانه و سراب 100 درصد تکمیل شده است

محدودیت های کرونایی در لرستان تمدید شد

آغاز برداشت زرشک از باغ های اصفهان

ارزش سهام عدالت یک میلیونی و 500 هزار تومانی در سامانه استعلام| امروز پنجشنبه 8 آبان 99

هجوم ملخ صحرایی در بشاگرد/ مبارزه 4 هکتاری با هجوم ملخ ها

فرماندار میانه: کرونا و آغاز فصل برداشت محصول بازسازی واحدهای زلزله زده را معطل کرد

فرماندار میانه: کرونا و آغاز فصل برداشت محصول بازسازی واحدهای زلزله زده را معطل کرد

خرید شیر خام 1500 تومان بالاتر از نرخ مصوب

بلندپروازی جنرال موتورز در مرکز طراحی جدید

فصل جدید تولید کفش از چرم شتر مرغ

خیابان سبلان در منطقه 19 تهران بهسازی شد

عرضه خودرو در بورس منتفی شد

سقوط سنگین سهام اروپا با موج جدید کرونا

معادن متخلف دزفول 80 میلیارد ریال جریمه شدند

اقدامات مطلوب پدافند غیرعامل در حمل و نقل دریایی

تکلیف 400 هزار واحد مسکن ملی روشن شد

بی اچ پی از طرح توسعه 2.1 بیلیون دلاری معدن مس المپیک دَم منصرف شد

معادن متخلف دزفول 80 میلیارد ریال جریمه شدند

برداشت زرشک از باغات خراسان جنوبی

استقبال گسترده از طرح پیش فروش محصولات سایپا

ریزش ملخ صحرایی در بشاگرد/ مبارزه 4 هکتاری با هجوم ملخ ها

افزایش سطح آب به 50 واحد مسکونی فولادمحله خسارت زد/ تسهیلات پرداخت می شود

افزایش سطح آب به 50 واحد مسکونی فولادمحله خسارت زد/ پرداخت تسهیلات به خسارت دیدگان

مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک شهری کرمان راه اندازی می شود

آزادراه های کشور تا پایان دولت به 3200 کیلومتر افزایش می یابد

اختصاص اعتبار کلان برای طرح جایگزین مالچ نفتی

واحدهای صنایع تبدیلی سیب زمینی در اردبیل توسعه یابد

قیمت دلار در بازار امروز پنجشنبه 8 آبان 99/ کاهش شاخص ارزی در کانال 27

برداشت زعفران در زرند

اقشار کم درآمد متقاضی مسکن شهری به بنیاد مسکن مراجعه کنند

متوسط قیمت مسکن در 22 منطقه تهران اعلام شد

تعاملات اردبیل با تجار مقیم ایتالیا افزایش می یابد

پراید آماده بازگشت به نرخ کمتر از صد میلیون تومان

تعیین مهلت از بهارستان برای پاستور! / موج گرانی ها در گفت و گو با دو نماینده مجلس

فعالیت کارگاه تولید اکسیژن با 100 درصد توان در بوکان

صادرات 559 هزار تنی محصولات کشاورزی

تجهیز 14 مسیر به فناوری عوارض الکترونیکی تا پایان سال

با چراغ سبز دولت به تجار، قیمت دلار کاهش می یابد؟

قیمت انواع میوه های پاییزی در 8 آبان 99

برق امید مشوق خوبی برای مصرف بهینه برق و اصلاح الگوی مصرف

اعتبارات کاهش آسیب های اجتماعی در محل خود هزینه شود

کشاورزان ابرکوه برداشت آب را مدیریت کنند

تاکید بر لزوم توسعه حقوق زندانیان بر اساس طرح تحول زندان ها

روابط آخال با خراسان شمالی را گسترش می دهیم

نشست خبری مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد با موضوع همسان سازی برگزار شد

قیمت جدید 5 محصول سایپا اعلام شد (+جزییات قیمت)

رعایت الزامات زیست محیطی توسط صنایع متعهد راهگشای توسعه متوازن است

عالیان: هیچ شرکت رسمی درخواستی برای واردات آیفون 12 ثبت نکرده است

تاوان سهل انگاری سازمان بورس را می دهیم!

ثبت 10 رکورد شرکت فولاد آلیاژی ایران در سال جهش تولید

برداشت لیموترش از باغ های شهرستان چرام

قیمت سکه در 8 آبان

دبی و ابوظبی کدام بهتر است

آزادی 249 زندانی غیرعمد یزدی در هفت ماهه امسال

متوسط قیمت مسکن در تهران اعلام شد

پوتین: لزوم اجرای واکسیناسیون گسترده کرونا در روسیه تا پایان سال جاری میلادی

تاثیر افزایش سقف وام مسکن بر قیمت ها

متوسط قیمت مسکن در 22 منطقه تهران + جدول

انتقاد بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی از وضعیت بد معیشت و وام های ناکافی/ چرا سطح مستمری به 4 میلیون تومان نرسید؟

قیمت انواع موتورسیکلت در بازار+جدول/ 8 آبان 99

10 آبان؛ آخرین مهلت واحدهای تولیدی خراسان جنوبی برای ایفای تعهدات ارزی

پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی به مددجویان بهزیستی فارس

تب داغ کرونا در بازار بی توجهی ها

دلیل آلودگی هوای اردکان را شفاف سازی و طبق قانون رفع می کنیم

روابط آخال با خراسان شمالی را گسترش می دهیم

مشخصات گوشی هوشمند Moto G 5G موتورولا منتشر شد

محدودیت های کرونایی استان لرستان تمدید شد

راه اندازی مرکز فوریت های بررسی مشکلات تولیدکنندگان

اعمال محدودیت های کرونایی از شنبه 10 آبان

10 آبان؛ آخرین مهلت واحدهای تولیدی خراسان جنوبی برای ایفای تعهدات ارزی

رفع تصرف اراضی ساحلی، ملی و دولتی در قشم

تحویل 50 طرح آموزشی به آموزش و پرورش استان

توسعه کارگاه های تجمیعی صنایع دستی با نگاه به احیای هنرهای کهن در خراسان جنوبی

فرماندار شیروان: دستگاه ها در جذب اعتبارات ملی تلاش کنند

طریقه اعراب گذاری در وُرد

هنر دست هنرمند ایرانی با ضایعات آهن

جذب سرمایه گذار برای پروژه های شاخص جاذب گردشگر در اردبیل عملیاتی می شود

مشکل کمبود روغن از کجا آب می خورد؟ / از احتکار روغن با شایعه حذف ارز 4200 تومانی تا تخصیص ناعادلانه ارز

ببینید | کولاک کره ای ها؛ معرفی «جنسیس» جدید با آپشن هایی حیرت انگیز

زمان قرعه کشی فروش فوری سایپا آبان 99 + جزییات پیش فروش سایپا

تقدیر شریعتمداری از مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران برای حراست از منافع ملی

در نبود خندوانه بر تلویزیون چه گذشت؟

راه اندازی مرکز فوریتهای بررسی مشکلات تولیدکنندگان

سرمایه گذاران طرح های اقتصادی خلخال مورد حمایت قضایی قرار می گیرند

آرای بایدن بالا رفت یا ترامپ؟ +نمودار

بازنگری بنادر کشور در مقررات نگهداری کالاهای خطرناک

پشت پرده گرانی خودرو چه اتفاقی افتاد؟

پشت پرده گرانی خودرو چه اتفاقی افتاد؟