مطالب مرتبط:
آخرین ترفند انتخاباتی ترامپ؛ ایجاد بحران نظامی
حمایت راک از رقیب انتخاباتی ترامپ
ترامپ رسما از ورود به بحران قره باغ خبر داد
ترامپ: دموکرات ها از پویش انتخاباتی ما جاسوسی کردند
سینما و بحران کرونا/ ترفند هایی که به داد هنر هفتم نرسید
-16 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 7 مهر 1399 ساعت 09:502020-09-28بين الملل

آخرین ترفند انتخاباتی ترامپ؛ ایجاد بحران نظامی


دونالد ترامپ درحالی در اجلاس سازمان ملل علیه ایران و چین سخنرانی کرد که چند روز دیگر باید با جو بایدن کاندیدای حزب دموکرات آمریکا اولین مناظره انتخاباتی خود را در ایالت اوهایو برگزار کند.

- دونالد ترامپ درحالی در اجلاس سازمان ملل علیه در سازمان همکاری های کشورهای اسلامی گفت وگو کرده است که در ادامه ماحصل این گفت وگو را می خوانید.

مواضع ترامپ درباره ایران اجلاس سالانه سازمان ملل را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا این مواضع می تواند ترامپ را به اهداف خود نزدیک تر کند؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز نو :ترامپ به شکلی در اجلاس سازمان ملل صحبت می کرد که گویا در یکی از اداره ها یا وزارتخانه های داخلی آمریکا سخنرانی می کرد.

این مساله نشان دهنده این است که ترامپ مواضع سازمان ملل را تا زمانی قبول دارد که به منافع وی و آمریکا کمک کند و در مقاطعی که مواضع سازمان ملل به ضرر آمریکاست با آن مخالفت می کند.

با این رویکرد است که ترامپ به کشورهای مخالف خود مانند ایران و چین می تازد و معتقد است کشورهای جهان باید در مقابل این کشورها اجماع کنند.

این مواضع در برخی مقاطع به مذاق متحدان سنتی آمریکا مانند کشورهای اروپایی نیز خوش نمی آید و سبب رنجش خاطر آنها می شود.

ترامپ به ایران پس از چین به عنوان یک دشمن درجه دو نگاه می کند.

به همین دلیل نیز قدرت ایران در منطقه خاورمیانه را غیرقابل پذیرش و تحمل قلمداد می کند.

مواضع ترامپ در سازمان ملل برای اغلب کشورهای جهان غیر قابل قبول است و اغلب رهبران سیاسی به وی به عنوان یک رییس جمهور مغرور و متکبر نگاه می کنند.

بدون شک رویکرد ترامپ در عرصه جهانی سرآغازی برای به هم خوردن نظم موجود جهانی و عدم تعادل بخشی به ساختــارهای موجــود تصمیــم گیــری در عرصه بین المللی بوده است.

چرا حساسیت های آمریکا و ترامپ نسبت به چین افزایش پیدا کرده به شکلی که در اجلاس سال جاری ترامپ بیشترین حملات را به چین داشت و خواستار پاسخگویی چین در مقابل ویروس کرونا شد؟ در شرایط کنونی دشمن اصلی و اولیه ترامپ چین است.

چین به دلیل قدرت و رشد اقتصادی فوق العاده ای که پیدا کرده به لحاظ روابط تجاری با کشورهای جهان نسبت به آمریکا تفوق پیدا کرده است.

این وضعیت نیز برای ترامپ و آمریکا غیرقابل تحمل بوده است.

نکته مهم اینکه ترامپ در مدیریت بحران کرونا در آمریکا ناتوان بوده و این ناتوانی با انتقادات زیادی در درون آمریکا مواجه شده است.

شرایط به شکلی رقم خورده که ناکارآمدی دولت ترامپ در مدیریت بحران کرونا جایگاه انتخاباتی وی را تا حدود زیادی در بین مردم آمریکا متزلزل کرده است.

این در حالی است که بسیاری از کشورهای جهان در بحران کرونا مدیریت بهتری نسبت به ترامپ داشتند.

به همین دلیل نیز ترامپ تلاش می کند با فرافکنی و مقصر جلوه دادن چین خود را در پیشگاه مردم آمریکا تبرئه کند و همه تقصیرها را به گردن چین بیندازد.

چین مبدأ شیوع ویروس کرونا در جهان بوده است.

با این وجود با مدیریت قدرتمندی که نسبت به این ویروس داشتند موفق شدند این بحران را به خوبی مدیریت کنند و از جمله اولین کشورهای جهان بودند که زندگی مردم آنها به حالت عادی بازگشت.

این اتفاق در حالی رخ داده که بیشترین آمار تلفات و مبتلایان در ایالات متحده آمریکا وجود داشته است.

این ناکارآمدی امروز با سوالات زیادی از سوی متحدان آمریکا نیز مواجه شده است.

بسیاری از متحدان آمریکا امروز با این سوال مواجه هستند که کشوری که مدعی رهبری جهان بود چگونه در مقابل بحران کرونا ناتوان بوده و موفق نشده این بحران را مدیریت کند.

در نتیجه تشکیک های جدی برای رهبری آمریکا در جهان در بین متحدان این کشور به وجود آمده است.

این تشکیک حتی به درون ساختارهای حاکمیتی آمریکا نیز نفوذ کرده است.

تظاهر احساس عقب ماندگی از چین در سخنان ترامپ به وضوح قابل مشاهده است.

به همین دلیل ویروس کرونا را ویروس چینی خطاب می کند و تلاش می کند همه پیامدهای شیوع این ویروس را متوجه چین کند.

ترامــپ در حــالی در اجلاس ســـازمان مــلل سخنرانی کرد که در روزهای آینده اولین مناظره انتخاباتی بین وی و بایدن برگزار خواهد شد.

ترامــپ به چه میزان با توجه به شرایط انتخابات آمریکا موضع گیری می کند؟ واقعیت این است که انتخابات آمریکا تحت تاثیر انتخابات الکترال این کشور است.

این اتفاق در انتخابات گذشته نیز رخ داد و درحالی که در انتخابات عمومی هیلاری کلینتون به پیروزی رسیده بود در انتخابات الکترال ترامپ به عنوان رییس جمهور انتخاب شد.

در نتیجه افرادی که دارای رأی الکترال هستند در نهایت قادر خواهند بود نتیجه انتخابات را مشخص کنند.

در شرایط کنونی به نظر می رسد ایالت هایی که در انتخابات گذشته از جمهوری خواهان حمایت کردند یا اینکه آرای خاکستری داشتند در انتخابات آینده به سود دموکرات ها در انتخابات حضور پیدا خواهند کرد.

ترامپ برای اقناع افکار عمومی آمریکا برای حمایت از وی با دو چالش مواجه است.

نخست اینکه در زمینه های اقتصادی آمریکا با چالش های جدی مواجه است و به همین دلیل مردم آمریکا به دنبال این هستند که وی چه برنامه ای برای بهبود وضعیت اقتصادی آمریکا در چهار سال دوم خواهد داشت.

چالش دومی که ترامپ با آن مواجه است مدیریت بحران کروناست که مردم آمریکا نسبت به مدیریت ترامپ در این زمینه انتقاد جدی دارند.

در شرایط کنونی کرونا یک چالش بزرگ برای ترامپ به شمار می رود و بعید به نظر می رسد که وی بتواند به راحتی از این چالش عبور کند و آثار منفی ناکارآمدی خود در مدیریت این بحران را در جامعه آمریکا از بین ببرد.

به همین دلیل نیز روی ویروس چینی تاکید می کند تا اذهان را نسبت به ناکارآمدی خود منحرف کند.

در چنین شرایطی ترامپ به آنچه به نام سوپرایز اکتبر تعبیر می شود چشم امید دوخته است.

سوپرایز اکتبر چیست و چه کمکی به ترامپ خواهد کرد؟ ترامپ در تلاش است که با دسترسی به واکسن کرونا از آن به عنوان یک حربه انتخاباتی استفاده کند.

به همین دلیل نیز تلاش می کند در صورتی که دانشمندان آمریکایی واکسن کرونا را کشف کنند وی در آستانه انتخابات از آن رونمایی کند تا علاوه براینکه انتقادات نسبت به خود را در این زمینه کاهش بدهد خود را به عنوان منجی مردم آمریکا در این بحران نشان بدهد.

اتفاق مهم دیگری که می تواند در شرایط انتخاباتی برای ترامپ رخ بدهد و ورق را به سود وی برگرداند این است که وی در یک منطقه ای از جهان یک جنگ نظامی به راه بیندازد و جامعه آمریکا را ناگزیر کند که از یک رییس جمهور که در حال جنگ است حمایت کند.

ترامپ دارای ذهنیت مریضی است و برای بقا در قدرت حاضر است دست به هر کاری بزند.

به همین دلیل نیز ترامپ از اسراییل حمایت می کند و تلاش کرد تا روابط بین کشورهای عربی و اسراییل به حالت عادی بازگردد.

این اقدامات ترامپ نیز بیشتر رنگ و بوی انتخابات دارد.

مقامات آمریکا تا جایی که توانسته اند کشورهای منطقه را علیه ایران بسیج کرده اند، غافل از اینکه آنها امروز هستند و فردا نیستند درحالی که ملت های این کشورها باقی خواهند بود و اینها باید برای آینده همزیستی مسالمت آمیزی داشته باشند.

اقدامات ترامپ و طرز تفکر او برای عدم هزینه کرد اعتباری مالی و نیروی نظامی در منطقه خیلی روشن و آشکار است و گام به گام هم به سمت تحقق این موضوع حرکت می کند با این وجود واگذاری برخی از ماموریت ها به کشورهای اقماری در منطقه شاهد این موضوع است.

با توجه به شرایط موجود و چالش های ترامپ در انتخابات شانس پیروزی بایدن برای پیروزی بر ترامپ را به چه میزان جدی می دانید؟ بنده معتقدم در شرایط کنونی شــانس هر دو گزینه ریاست جمـــهوری آمریــکا پنجاه- پنجاه است و هر دو به یک اندازه شانس دارند.

اینکه برخـــی به نظـرسنجی های صورت گرفته استناد می کنند دقیق نیست و این نظرسنجی ها نمی تواند ملاک پیروزی برای هر کدام از رقبای انتخابات باشد.

اگر بایدن قصد دارد در انتخابات پیروز شود باید حضور جدی تری در صحنه سیاسی آمریکا داشته باشد و لابی های گسترده تری انجام بدهد.

این لابی ها نیز نیاز به پول دارد.

این در حالی است که در شرایط کنونی متحدان منطقه ای آمریکا مانند عربستان و امارات منافع خود را در ابقای ترامپ در قدرت می بینند و به همین دلیل پول های خود را در اختیار وی قرار می دهند.

پولی که امروز به فضای انتخاباتی آمریکا از طرف عربستان و امارات تزریق می شود به سود ترامپ است.

بایدن نیز با شعارهایی مانند عقلانیت و دموکراسی و تعادل بخشی به مناقشات خاورمیانه وارد کارزار انتخابات شده است.

با این وجود کشورهای عربی خاورمیانه بین این دو گزینه ترجیح می دهند از ترامپ حمایت کنند.

آمریکا مدت هاست که به این نتیجه رسیده که اعزام نیروهای نظامی به منطقه خاورمیانه برای این کشور هزینه های زیادی به همراه داشته است.

هزینه هایی که دستاورد خاصی نیز برای منافع آمریکا به همراه نداشته است.

به همین دلیل نیز ترامپ نیروهای خود در افغانستان و سوریه را کاهش داد و سیاستی در پیش گرفت که هزینه نظامی آمریکا در خاورمیانه کاهش پیدا کند.

پس از آن به این نتیجه رسید که حضور این کشور برای امنیت آبراهه خلیج فارس تنها به سود کشورهای دیگر است و منافعی برای آمریکا نداشته است.

به همین دلیل نیز محافظت از کشتی ها را به خود کشورها واگذار کرد.

از سوی دیگر، ترامپ به این نکته پی برده که از روش مناسبی در مقابل ایران استفاده نکرده و در مسیری قرار گرفته که برای وی بازی دوسر باخت بوده است.

به همین دلیل از بهانه مذاکره برای فریب افکار عمومی جهان استفاده می کند.

در شرایط کنونی ترامپ بیش از همیشه در داخل خاک آمریکا نیاز به آرامش و رضایت عمومی است.

به همین دلیل نیز ترامپ تلاش خواهد کرد مردم آمریکا در معرض آسیب های اقتصادی قرار نداشته باشند و تا رضایتمندی از عملکرد دولت وی آسیب نبیند.

نکته دیگر اینکه میزان بدهی دولت آمریکا نسبت به گذشته افزایش داشته و از سوی دیگر اقتدار دلار نیز در عرصه جهانی از بین رفته است.

این مسائل هر کدام می تواند میزان رضایت مردم آمریکا از وضعیت زندگی خود را تحت الشعاع قرار بدهد و در نتیجه انتخابات تعیین کننده باشد.

نکته دیگر اینکه اروپا به لحاظ اقتصادی و صنعتی متحد آمریکا محسوب می شود و در زمینه های امنیتی و سیاسی هم غالبا مواضع مشترکی با آمریکا داشته اند.

با این وجود این معادله در شرایط کنونی تغییر کرده و برخی از رهبران قدرت های مهم اروپا با سیاست های ترامپ همراهی نمی کنند و اقدامات ترامپ را در راستای منافع مشترک و صلح جهانی ارزیابی نمی کنند.

به همین دلیل نیز این احتمال وجود دارد که این کشورها در انتخابات ریـاست جمهوری آمریکا احتمالا از ترامپ حمایت نخواهد کرد و ترجیح می دهند فرد دیگری رییس جمهور آمریکا شود که دیدگاه های نزدیک تری با این کشورها در زمینه اقتصادی و امنیت جهانی داشته باشد.

بایدن مدعی است اگر در انتـخابات به پیروزی دست پیدا کند به برجام بـازخـــواهد گشــت.

این بازگشت چه پیامدهای بـرای رابطه ایران و آمریکا خواهد داشت؟ بازگشت بایدن به برجام یک پیروزی برای جمهوری اسلامی قلمداد خواهد شد و در مناقشات بین ایران و آمریکا تاثیر مثبتی خواهد داشت.

این اقدام می تواند در معادلات جهانی نیز تاثیرگذار باشد.

اقدامات ترامپ در چهار سال گذشته به شکلی بوده که بسیاری از معادلات جهانی را به هم زده است.

اگر بایدن در انتخابات به پیروزی دست پیدا کند این وضعیت تغییر خواهد کرد و شکل مثبتی به خود گرفت.

جمهوری اسلامی نیز از چنین فضایی بی بهره نخواهد بود.

اینکه در چنین فضایی جمهوری اسلامی چه تصمیمی بگیرد و با چه رویکردی رفتار کند به اراده تصمیم گیران نظام بستگی دارد.


کلید واژه ها: سازمان ملل - اجلاس سازمان ملل - سازمان - ترامپ - آمریکا - دونالد ترامپ - اجلاس - مواضع - حزب دموکرات آمریکا - مناظره انتخاباتی - سخنرانی - کشورهای اسلامی - گفت وگو - دونالد - حزب دموکرات - ایران - ایران و چین - وزارتخانه - گزارش روز - علیه - جو بایدن - ارزیابی - دموکرات - اوهایو - برگزار - مناظره - اسلامی - مخالفت - سالانه - همکاری

آخرین اخبار سرویس:
آمریکا: هکرهای ایرانی پشت ایمیل های تهدیدآمیز هستند!

توافق ارمنستان و آذربایجان بر سر بحران قره باغ

سخنان ماکرون علیه اسلام باعث وخیم تر شدن اوضاع شد

عربستان به بهانه سرمایه گذاری دنبال تسلط بر عراق است

سخنان ماکرون علیه اسلام باعث وخیم تر شدن اوضاع شد

اشتاین مایر: آلمان از حملاتی مشابه نیس فرانسه مصون نیست

ایرانیان از چه می گریزند؟

توقف صادرات نفت منطقه خودمختار کردستان عراق

پوشش متفاوت بهنوش بختیاری در بوتیک + عکس

توفق جدید در جنگ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان

فیلم| انداختن ترامپ در سطل زباله!

مبتلایان به کرونا نیمی از خانواده خود را مبتلا می کنند

بایدن تاچه حد میراث ترامپ را پس می زند؟

انتخابات 2020/ترامپ در پی تدارک جشن پیروزی

حماس خواستار تحریم کالاهای فرانسوی شد

پلیس فدرال آمریکا: هکرهای ایرانی عامل ارسال ایمیل های تهدیدآمیز هستند

سرنوشت غم انگیز تنها زن پاکبان در ایران

منابع مالی شبکه های فارسی زبان ماهواره چگونه تامین می شود؟

جمهوری آذربایجان و ارمنستان توافق کردند غیرنظامیان را هدف قرار ندهند

دیپلماسی ایرانی آتش جنگ قره باغ را خاموش می کند؟

فیلم/ وقتی پلیس آمریکا دست بردار نیست

ببینید | میلیاردرهای تهران چند نفر هستند؟

ترور یکی از اعضای اطلاعاتی «حشد شعبی» عراق ناکام ماند

عناوین روزنامه های دهم آبان ماه خراسان رضوی

روزنامه های شنبه، 10 آبان 1399

حماس خواستار تحریم کالاهای فرانسوی شد

تشکیل اتاق جنگ مجازی/ ادعای آمریکا علیه ایران و روسیه

صفحه اول روزنامه های استان قم 10 آبان 1399

تشدید اقدامات امنیتی در مدارس خارج از خاک فرانسه

روزنامه های اقتصادی 10 آبان 99

دختر محسن کیایی و حیوان خانگی + عکس

دیدار عراقچی با معاون وزیر خارجه ترکیه

روزنامه های شنبه، 10 آبان 1399

نیروهای عراقی 2 مقر داعش را در «مقدادیه» دیالی منهدم کردند

قربانیان زلزله ترکیه به 24 نفر رسید

دیپلمات ها کرونا نمی گیرند؟/ ماجرای 8 دیپلماتی که بدون تست کرونا سوار هواپیما شدند

کشف هزار و 400 گوسفند قاچاق در فاریاب

مرور روزنامه های 10 آبان 99

پنتاگون پست غیرنظامی جدیدی در نیروی فضایی آمریکا ایجاد کرد

بعد از سودان نوبت عربستان است که روابط خود با اسراییل را عادی کند

کشف هزار و400 گوسفند قاچاق در فاریاب

چهره واقعی آمریکا به روایت مقامات و رسانه های آمریکایی

جلسه توجیهی در پنتاگون در مورد اقدام انتقام جویانه ایران/احضاریه دادگاه آمریکایی برای محمد بن سلمان به اتهام ترور/ پیام ویژه امیر کویت به پادشاه عربستان/آغاز عملیات امنیتی حشد شعبی در استان الانبار عراق

هکرهای ایرانی عامل ارسال ایمیل های تهدیدآمیز هستند

عراقچی: طرح ما مکمل ابتکارات مینسک است

ترامپ: بایدن جان و مال آمریکایی ها را فدای جنگ های بی پایان خارجی کرد

نیروهای عراقی 2 مقر داعش را در «مقدادیه» دیالی منهدم کردند

«اسماعیل هنیه» با «رجب طیب اردوغان» ابراز همدردی کرد

بازداشت سرکرده گروه تروریستی ضدایرانی در ترکیه

ایران و چرخش سیاست در مناقشه قره باغ

ببینید | خانه پوشالی رژیم صهیونیستی فرو ریخت

عادی سازی روابط هرگز باعث توقف مسیر مقاومت نخواهد شد

روزنامه گاردین| نابی استایلس

پوتین: هر حرفی بزنم می گویند در انتخابات آمریکا مداخله کرد

اردوغان گرفتار در شبکه تارعنکبوتی بن زاید

بدترین هفته وال استریت از ماه مارس رقم خورد

نقش ایران در صلح افغانستان سازنده و نقش آمریکا نمایشی است

برای بهبود شرایط شغلی معلمان تلاش می کنیم

برای هند تفاوت چندانی بین ترامپ یا بایدن وجود ندارد!

چه کسانی از پیروزی ترامپ یا بایدن سود می برند؟

گزینه مطلوب هند در کاخ سفید؛ «بایدن» یا« ترامپ»؟

مبتلایان به کرونا نیمی از خانواده خود را مبتلا می کنند

مدعی امام زمان(ع) دستگیر شد +تصاویر

ترامپ: بایدن نامزد هرج و مرج طلبان و آشوبگران است

زلزله شدید در ترکیه/ 24 کشته و 220 مصدوم/ثبت بیش از 200 پس لرزه

توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان

صادرات نفت منطقه خودمختار کردستان عراق متوقف شد

گزینه مطلوب هند در کاخ سفید؛ «بایدن» یا« ترامپ»؟

نقش ایران در صلح افغانستان سازنده و نقش آمریکا نمایشی است

وزنه لاتین تبار ها در انتخابات 2020 آمریکا

jvhl : بایدن نامزد هرج و مرج طلبان و آشوبگران است

دیپلمات ها کرونا نمی گیرند؟ | ماجرای 8 دیپلماتی که بدون تست کرونا سوار هواپیما شدند

آمریکایی های در حال ذخیره اسلحه و دستمال توالت+عکس

دیدار عراقچی با وزیر خارجه ترکیه

دلار در مسیر صعود

عراقچی با معاون وزیر خارجه ترکیه دیدار کرد

تقابل اژدهای زرد با گانگسترها در تایوان؛ چین برای مقابله نظامی با آمریکا آماده می شود؟

پنتاگون پست غیرنظامی جدیدی در نیروی فضایی آمریکا ایجاد کرد

استقبال زودهنگام «اکونومیست» از بایدن!

تصاویر| سرنوشت تکان دهنده خانواده ایران نژاد در راه بریتانیا

پنتاگون پست غیرنظامی جدیدی در نیروی فضایی آمریکا ایجاد کرد

مقام فلسطینی: دولت آمریکا به دنبال محو فلسطین است

تواتر کمپین ها در «فارس من»؛ مردم خواستار برخورد با توهین کنندگان به رسول مهربانی ها هستند

دوستان چین و رقابتی سنگین با آمریکا

افزایش قربانیان زلزله در ترکیه به 24 نفر

آغاز سقوط آزاد مدیریتی در پیکان/ پشت پرده تغییر کادر فنی چه بود؟

چرا نظرسنجی های انتخاباتی در آمریکا قابل اعتماد نبودند؟

شجاعیان: نگران نباشید،مهم نیست!

تجاوز وحشیانه به یک کودک توسط مرد عربستانی + فیلم لحظه تجاوز 16+

تصاویر| سرنوشت تکان دهنده خانواده ایران نژاد

توافق خارطوم و واشنگتن برای احیای مصونیت سیاسی سودان

تجاوز وحشیانه به یک کودک توسط مرد عربستانی + فیلم لحظه تجاوز 16+

افراطیون راست گرا تهدیدی در حال ظهور برای انتخابات آمریکا

ایالت تگزاس و انتخابات 2020: اتفاق مهمی که سرنوشت آمریکا را روشن می کند

بازی سیاسی ترکیه و امارات در زمین اهل سنت عراق

توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای تنش زدایی در قره باغ

ترودو: آزادی بیان بدون محدودیت نیست

دخالت ایران در انتخابات آمریکا یا دخالت آمریکا در انتخابات ایران؟

ترامپ در نظرسنجی فاکس نیوز 8 درصد از بایدن عقب است

نگرانی مقامات امنیتی رژیم صهیونیستی ازفروش جنگنده اف 35 به امارات

آخرین ترفند انتخاباتی ترامپ؛ ایجاد بحران نظامی

آخرین ترفند انتخاباتی ترامپ؛ ایجاد بحران نظامی