مطالب مرتبط:
لغو معاملات الگوریتمی چه اثراتی در بورس دارد؟ / با کاربردهای اصلی ربات در بازار سرمایه آشنا شوید
6 دلیل اصلی افت بازار سرمایه/ سه ماه آینده تعادل به بورس بازمی گردد
وظیفه نمایندگان ملت در قبال بازار سرمایه/ بورس نیازمند نظارت و استراتژی بلندمدت
بازار سرمایه | بی اعتماد تر از همیشه
دلیل ریزش های سنگین بورس چیست؟/مشکل اصلی بازار چیست؟
-205 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 مهر 1399 ساعت 22:002020-09-27اقتصادي

6 دلیل اصلی افت بازار سرمایه


یک متخصص اقتصاد مالی به اشاره به 6 دلیل اصلی افت بازار سرمایه گفت: این بازار مجدداً پس از دو تا سه ماه آینده به تعادل می رسد مگر آنکه مجدداَ با اقدامات محیرالعقول از جانب برنامه ریزان اقتصادی مواجه شود.

- ": علی کاشمری، دارای دکترای تخصصی اقتصاد مالی از  دانشگاه پوترا مالزی است.

  او دبیر اسبق انجمن علمی اقتصاد، مالی و حسابداری (EFA) دانشگاه های جنوب شرق آسیا و عضو انجمن بین المللی اقتصاددانان ایران (IIEA) است.

وی همچنین مسلط به زبانهای انگلیسی، مالایی و عربی است.

عمده فعالیتهای پژوهشی و تحقیقی کاشمری بر حوزه اقتصاد دفاعی و حوزه های پولی و بانکی متمرکز است.

وی بر این باور است، جدیدالورودها به بورس بی اعتماد شده اند و عدم اعتماد به بازار در سه مرحله نمایان شده است، مرحله بلاتکلیفی، مرحله ناامیدی و مرحله بی تفاوتی که در حال حاضر در مرحله بی تفاوتی هستیم.

کاشمری معتقد است: به مرور بسیاری از سرمایه گذاران جدیدالورود از بورس خارج شوند و این بازار مجدداً پس از دو تا سه ماه آینده به تعادل برسد مگر آنکه مجدداَ با اقدامات محیرالعقول از جانب برنامه ریزان اقتصادی مواجه شود.

کاشمری برای بهبود وضعیت بازار سرمایه پیشنهادهایی به تصمیم گیران اقتصادی دارد که نظرات این فارغ التحصیل دکترای اقتصاد از مالزی را در ادامه می خوانید: 6 دلیل اصلی افت بازار سرمایه چرا بازار سرمایه در هفته های اخیر افت زیادی داشته است؟ شاهد بودیم که از اواسط سال گذشته و به ویژه ابتدای سال، بورس دارای رشد زیادی بود و با اقبال تعداد زیادی از مردم برای سرمایه گذاری قرار گرفت ولی از اواسط تابستان برخی اتفاقات و سیاست های ناهمگون و همزمان دولت منجر به افت این بازار شد.

اول: کارگزاری ها شروع به فروختن بخشی از سهام عدالت کردند.

با توجه به آنکه به مردم اجازه انتخاب در چگونگی فروش سهام خود نداشتند ولی کارگزاری ها بر اساس تقاضای مشتریان خود، بخش زیادی از سهام ها را عرضه کردند.

دوم: اعلام خبر ناسرانجام گشایش اقتصادی و سیگنال فروش اوراق نفتی نیز منجر به آن شد که حقوقی ها بخشی از سهام های خود را بفروشند و نقدینگی لازم برای اوراق نفتی که هیچ وقت منتشر نشد تأمین کنند.

سوم: عدم شفافیت هسته معاملات و معاملات مشکوک علی رغم نظارت سازمان بورس و همچنین مصوبات غافلگیر کننده شورای عالی بورس و تصمیمات در این خصوص از جمله تغییرات چندباره ساعت معاملات، مصوبه تغییر دامنه نوسان و توجیه های عجیب برای بسته شدن نمادهای رو به رشد، منجر به سردرگمی سرمایه گذاران و افت ارزش نمادهای شاخص ساز شد.

چهارم: سلبریتی های اقتصادی یعنی برخی از چهره های دولتی و همچنین افراد نام آشنای اقتصادی، بنابر انگیزه های مختلف از جمله شاید منافع در بازارهای موازی یا شاید منافع پنهان دولت، به طور عجیبی دست به اظهار نظرهای نادرست از سقف کانال شاخص بورس گفتند و با توجه به اعتماد مردم به جایگاه این اشخاص، سرمایه گذاران برای جلوگیری از ضرر بیشتر، اقدام به فروش سریع سهام های خود نمودند.

پنجم: درگیری بین مطالبات مجلس از دولت برای حمایت حقوقی ها از بورس ظاهراً منجر به درگیری بین بازی گردان های دو طرف در بازار سرمایه شد و معلوم نبود که حمایت ها به نفع کدام گروه مجلس یا دولت تمام می شود.

بدیهی است در چنین شرایطی اجماع درستی برای حمایت از بازار ایجاد نمی شود.

ضمن آنکه حمایت حقوقی ها منجر به حمایت خودشان شده است و نه مردم، بطوری که سهام ها را در کف قیمت و ارزان می خرند تا در آینده گرانتر بفروشند.

ششم: اتفاقات مذکور در شرایطی بود که دولت دوازدهم یکی از مولفه های عملکرد اقتصادی خود را ایجاد کد بورسی بیشتر قرار داد بدون آنکه حتی یک آموزش ساده و اولیه برای تازه واردان به بورس قرار دهد.

بر این اساس افراد زیادی وارد بازار سرمایه شدند و با توجه به عدم شناختشان طبیعتا به دنبال ارائه سیگنال های مختلف در خصوص سرمایه گذاری های خود شدند.

از تبعات این موضوع، بازاری حاصل می شود که دست خوش تصمیمات سریع و احساسی بر اساس شایعات و تحلیل های غیر علمی است.

طی دو تا سه ماه آینده بورس به تعادل خواهد رسید از آینده سرمایه گذاری در بورس چه نظری دارید؟ همانطور که اشاره کردم موارد مختلفی در بازار سرمایه اتفاق افتاد که همگی منجر به عدم اعتماد سرمایه گذاران به ویژه جدیدالورود ها شد.

رفتار سرمایه گذار در عدم اعتماد به بازار در سه مرحله نمایان می شود.

مرحله اول بلاتکلیفی است؛ یعنی سرمایه گذاران به علت سیگنال های ناهمسو در بازار سردرگم می شود و پرتفوهای متعددی برای به حداکثر رسیدن سود خود می کند.

مرحله دوم ناامیدی است و در این مرحله سرمایه گذار از سناریوهای مختلفی برای حداقل کردن ضرر طراحی می کند و به دنبال بازارهای دیگر جهت انتقال سرمایه است.

آخرین مرحله نیز بی تفاوتی است؛ بطوریکه سرمایه گذاران عمدتا از آن بازار خارج شده و باقی مانده ها یا بطور شانسی و یا قهری اقدام به سرمایه گذاری می کنند که این موضوع نظم های بازار را نیز به هم می زند.

در حال حاضر در ابتدای مرحله سوم یعنی بی تفاوتی هستیم.

البته تصمیم گیران اقتصادی در مراحل یک و دو چاره ای برای اصلاح وضعیت و برگرداندن اعتماد سرمایه گذاران دارند: اول آنکه به سرمایه گذاران نشان دهند که متوجه سیاست های اشتباه خود شده اند؛ این موضع می تواند از تغییر کابینه و مسوولان اقتصادی گرفته تا اعلان رسمی تغییر مواضع اشتباه برقرار شود.

دوم آنکه برای وضعیت بهتر بازار، برنامه ریزان اقتصادی باید به سرمایه گذاران نشان دهند که راهکار ملموس و عملیاتی و زمانبندی شده دارند و به عبارتی مجموع اقدامات آتی خود را باید به سرمایه گذاران شفاف اعلام کنند.

البته با توجه به سال آخر دولت، بعید می دانم که چنین اقداماتی انجام شود و به مرور بسیاری از سرمایه گذاران جدیدالورود از بورس خارج شوند و این بازار مجدداً پس از دو تا سه ماه آینده به تعادل برسد مگر آنکه مجدداَ با اقدامات محیرالعقول از جانب برنامه ریزان اقتصادی مواجه شود.

بورس و نه هیچ بازار دیگری دارای حباب نیست آیا بورس و سایر بازارهای موازی دارای حباب هستند؟ در حال حاضر نه بورس و نه هیچ یک از بازارهای دیگر دارای حباب نیستند.

به عبارتی تعبیر حباب وقتی بکار می رود که در مقطعی خاص افزایش قیمت بیشتر از روند افزایشی آن باشد ولی در حال حاضر در تمامی بازارها، سطح قیمتها به اندازه تورم واقعی و ملموس و نه اعلامی رشد داشته است.

نه در طلا و نه در دلار و نه در بورس و نه در مسکن حباب نداریم و این افزایش قیمت ها تنها با شوک سیاسی و یا بهبود اقتصادی بلندمدت کاهش پیدا می کنند.

آنکه برخی اعلام می کنند بورس دارای حباب است یا اطلاع کافی ندارند یا منفعت در سایر بازارهای موازی دارند؛ اگرچه برخی نمادها شاید ارزششان درست برآورد نشده باشد ولی دلیلی بر تعمیم آن به کل بورس نیست.

در ابتدای تورم افسار گسیخته هستیم آیا اقتصاد دچار تورم افسار گسیخته شده است و یا با آن فاصله زیادی داریم؟ تورم افسار گسیخته یکباره پدید نمی آید بلکه نتیجه مجموعه ای از اتفاقات تورم زا طی چندین سال است.

الان ابتدای تورم افسار گسیخته هستیم و در بسیاری از بازارها، فواصل افزایش قیمت ها بسیار کاهش داشته است.

اینکه یک مدت بطور دستوری قیمت ها ثابت و بعد چند ماه چند برابر شود نشانه کنترل تورم نیست.

تاکنون دولت ها سعی داشتند تورم را در بخش های مختلف به دوره های آینده مثلا چند فصل بعد یا سال بعدی انتقال دهند و اکنون چنین چیزی دیگر موثر نیست.

در حال حاضر کمتر شدن فواصل رشد قابل توجه قیمتی و رسیدن آن به افزایش های هفته ای و روزانه، نشانه ای بر شروع تورم فزاینده است.

سیاست های پولی و مالی نادرست طی سال ها، همراه با عدم توان مدیریت اقتصادی در حل بحران رکود، منجر به چنین واقعه ای شده است.

با ادامه چنین وضعیتی، دور از انتظار نیست که در آینده ای نزدیک با تورم مثلا برق و تلفن و اینترنت، حتی انجام چنین مصاحبه ای برای من و شما نیز صرفه اقتصادی نداشته باشد؛ این یک شوخی نیست، بلکه یک واقعیت تلخ است.

راهکارهای کنترل رکود تورمی راهکارهای کنترلی در این شرایط چیست؟  در شرایط فعلی از این راهکارها می توان چنین یاد کرد که باید طی چند سال به طور مستمر ادامه داشته باشد: 1.

افزایش بهره وری نیروی کار 2.

نظارت بر تولید با کیفیت بیشتر 3.

حمایت مالی دولت فقط از طرف عرضه کننده با کیفیت و دارای توان رقابتی به جای حمایت از طرف تقاضا 4.

کاهش هزینه های دولت از طریق دولت الکترونیک و فروش اموال مازاد 5.

قطع تمامی یارانه های دولتی 6.

آزادسازی و تک نرخی کردن ارز خارجی 7.

آزاد سازی مکانیسم معاملات با ارزهای دیجیتالی به عنوان پول مجازی به موازات پول ملی 8.

افزایش اختیارات دستگاه های استانی به منظور توسعه منطقه ای بر اساس مزیت های هر منطقه .

آیندهسهامآیندگانمشابهسهامعدالتخواهدبود اخیراً طرحهایی همچون اختصاص سهام آیندگان به والدین و.

با نگاه تشویقی برای ازدیاد جمعیت مطرح شده است با این طرحها موافقید؟ افزایش جمعیت از سیاستهای نظام است و افزایش جمعیت نیز باید به شرط افزایش بهره وری صورت گیرد.

طرح سهام آیندگان به شرط اجرا، در بهترین حالت سرنوشتش مانند سهام عدالت می شود.

مثلاً بچه ای که بزرگ شود نهایتاً چیزی حدود 10 میلیون (به ارزش الان) به وی داده می شود.

در کشورهای دیگر که از فرزند بیشتر حمایت می کنند هم کشورشان رشد اقتصادی ثابت دارد، هم بهره وری نیروی کار بالاست، هم اینکه مشوق ها به جای اینکه نقدی مستقیم باشد، مزایای اجتماعی است.


کلید واژه ها: اقتصاد - بازار سرمایه - بازار - دانشگاه - سرمایه - اعتماد - مالی - جنوب شرق آسیا - اقتصاددانان - حوزه اقتصاد - انجمن - بین المللی - انجمن علمی - حسابداری - حوزه - شرق آسیا - اقدامات - اقتصادی - برنامه - پژوهشی - مالزی - دفاعی - تخصصی - متخصص - آینده - ایران - تعادل - بانکی - بورس - آسیا

آخرین اخبار سرویس:
ضرورت افزایش قیمت بلیت در چارچوب منصفانه

کمدی جدید رابرت دونیرو، بر بام سینماهای جهان

دغدغه مترو سواری با کرونا در مشهد و اصفهان

وضعیت بورس رو به بهبود است

«پردیس پورعابدینی» با دو ظاهر کاملا متفاوت/ عکس

رونق تولید در 170 سال پیش!/ تصاویر

ارسال پیامک به مالکان خانه های خالی برای به چالش انداختن آنان نیست

70 صادرکننده بدحساب کارتن خواب هستند!

اجازه دهید کرونا در تهران 15 روز به تعطیلات برود

دژپسند: وضعیت بورس رو به بهبود است

صادرات غیرنفتی راه نجات اقتصاد/ ظرفیت مغفول مانده صادرات کشور چقدر است؟

حذف قیمت گذاری دستوری از بازار خودرو/ تهاتر نفت با کالا/ بورس در سراشیبی نزول

چشم انداز بازار سرمایه در روزهای آینده

کاهش واردات نفت چین با پر شدن مخازن ذخیره سازی

دژپسند: وضعیت بورس رو به بهبود است

غیرفعال بودن 33درصد واحدهای تولیدی و صنعتی کهگیلویه و بویراحمد

کتاب «چایت را من شیرین میکنم»برای هفتمین بار منتشر شد

برای خرید جاروبرقی چقدر هزینه کنیم؟

افزایش پروازهای هفتگی در فرودگاه خرم آباد

روش تهیه قارچ برگر

بورس در وضعیت ابهام/ شاخص چه زمانی برمی گردد؟

قیمت انواع ماسک تنفسی چقدر است؟

ایجاد پیوند اقتصادی ایران و گرجستان با استفاده از ظرفیت اردبیل

9 شهرک گلخانه ای در لرستان ساخته می شود

غنی سازی بذر گندم و جو با جلبک های دریایی/ پیش بینی خرید 110 هزارتن گندم

رییس اتاق بازرگانی ایران: در کشور هیچ کس از روند خصوصی سازی رضایت ندارد

127 هزار هکتار از مزارع لرستان زیر کشت جو رفت/ورود 16 رقم جدید جو

دژپسند: وضعیت بورس رو به بهبود است

برکناری هند از پروژه توسعه میدان گازی ایران

اختصاص 38 میلیارد تومان اعتبار تملک دارایی به شهرستان ری/ کارخانه سیمان تهران به فکر جابه جایی باشد

دلار هایی که به اسم 70 کارتن خواب بازداشتی است/ از پشت پرده ها خبر دارم/ نرخ ارز کنترل خواهد شد

قیمت اقلام اساسی در 28 مهر/ گوجه گران شد

بورس در وضعیت ابهام/ شاخص چه زمانی برمی گردد؟

ظرفیت های رشد اقتصاد ایران با وجود تحریم و کرونا

انتخابات امریکا، جدیدترین گزینه روی میز تولیدکنندگان نفت

عقلانیت اقتصادی به جای جهالت اقتصادی

اعتصاب کارگران شرکت نفت از تهران تا آبادان

روز سیاه کرونا با رکورد بی سابقه 337 نفر فوتی

خبرهای امروز از استودیو خبر روزنامه ایران/ 28 مهر 99

70 صادرکننده بدحساب chr(034)کارتن خوابchr(034) هستند!/ نرخ ارز کنترل می شود

احسان علیخانی به کرونا مبتلا شد؟

حراج ملک پروژه یاس در شهرداری تهران / 7 هزار متر زمینی که یک پنجم ارزش واقعی قیمت گذاری شد +اسناد

440 هزار میلیارد تومان درآمد نفتی دولت از کجا سردرمی آورد؟

چند خبر گوناگون از استان یزد

قیمت سکه و طلا امروز دوشنبه 28 مهرماه 99

70 صادرکننده بدحساب کارتن خواب هستند!/ نرخ ارز کنترل می شود

دلار خریدار ندارد؟

سقوط قیمت دلار، ارزهای دیجیتال را در ایران نقره داغ کرد+ جدول

دلایل اصلی رکورد زدن فوتی های کرونا در شبانه روز گذشته (فیلم)

کدام محصولات در صدر فهرست کالاهای قاچاق هستند؟

عرضه مستقیم ماسک با قیمت کارخانه در شهرهای لرستان

رفتار قانونی کشور ها درباره محصولات تراریخته

واکنش دیدنی 3 جوان ایرانی به بزکوهی زخمی

وزیر اقتصاد: وضعیت بورس رو به بهبود است

سرنوشت نامعلوم چند هزار خودرو صفر در انبارهای خودروسازان/ بهانه تکراری دو خودروساز برای کاهش عرضه

استاندار تهران: باید پروژه ها را از سمت دولت به بخش خصوصی انتقال دهیم

سهامداران منتظر ریزش دلار هستند؟

گره کور خصوصی سازی سد راه کارخانه ماشین سازی/کارخانه ماشین سازی تبریز در برزخ بلاتکلیفی

کمبود470 لیتر در ثانیه آب در گرگان/ افزایش مصرف آب به میزان 320 لیتر در گرگان

السوین وی5؛ شباهت کامل سدان چانگان به مزدا 3 موجود در بازار ایران! (+عکس)

هند از پروژه توسعه میدان گازی ایران کنار گذاشته شد

در نوشتن قرارداد اجاره به این نکات توجه کنید

سیگنت؛ متفاوت ترین استون مارتین تمام دوران! (+عکس)

نظر وزیر اقتصاد درباره نوسانات اخیر بورس

قاچاق تایرهای فرسوده در انحصار چند نفر

همتی: نرخ ارز کنترل می شود

امکان سکونت روی یک سیاره چقدر است؟

افزایش چراغ خاموش قیمت بلیت هواپیما | توافق ایرلاین ها برای افزایش حداقل نرخ بلیت

اجرای عملیات ریپو توسط بانک مرکزی برای اولین بار در ایران

آخرین جزییات از کشف معدن طلا با ذخیره 8 تن در سیستان و بلوچستان

افت قیمت دلار به نفع کدام نمادهای بورسی است؟

سر لیست نمادهای پرمعامله بورس کدامند؟

رییس بانک مرکزی: شرایط بازار در خصوص نرخ ارز مثبت تر شده است/ مهار دلار در نیمه دوم سال

هشدار درباره افزایش دو برابری قیمت مرغ

آخرین آمار از میزان تولیدات فولاد در کشور

نامه جمعی از استادان دانشگاه خلیج فارس به رییس جمهور درباره مرگ دانش آموز 11 ساله

قیمت انواع موتور سیکلت، امروز 28 مهر 99

وضعیت بازار خودرو/ کاهش 10 تا 200 میلیونی قیمت خودرو

قیمت انواع میوه و تره بار در تهران، امروز 28 مهر 99

دارا سوم کی عرضه می شود؟

کاهش درآمد های ارزی دلیل افزایش نرخ ارز

پشت پرده چالش پوشالی مومو دردسر مجازی جدید (فیلم)

رونق کالاهای «ساخت ایران» در اقتصادی که ترامپ می خواست نابودش کند

در برخورد با اراذل با کسی تعاریف نداریم/کشف 200 میلیارد تومان کالای قاچاق در استان کرمان

قیمت انواع لپ تاپ، امروز 28 مهر 99

رییس بانک مرکزی: وضعیت بازار ارز مثبت تر می شود

قیمت نهایی فروش فوق العاده ایران خودرو و فروش فوری سایپا مهر 99

رییس بانک مرکزی: شرایط بازار در خصوص نرخ ارز مثبت تر شده است

همتی: ان شاءالله نرخ ارز را کنترل خواهیم کرد

رتبه سه لرستان در زمینه تولید جو دیم

اشتغال هزار هنرمند در رشته ترکه بافی

تولید سالانه 850 تن گوجه فرنگی گلخانه ای در آذربایجان غربی

واریز حقوق مهر 99 بازنشستگان کشوری

قیمت طلا به کجا رسید؟ (99/07/28)

سریعترین خودرو جهان مشخص شد؛ 533 کیلومتر بر ساعت روی زمین!!!

دعوت از وزیران برای پیوستن به پویش اهدای پلاسمای خون

حمایت یک میلیون تومانی از 30 مؤسسه قرآنی استان سمنان

همتی: دلیل افزایش نرخ دلار، کاهش درآمدهای ارزی کشور است/ ان شاء الله نرخ ارز کنترل می شود

خبرهای پشت پرده از برنامه ریزی ها برای تولید بالای یک مدل آیفون 12

زمان عرضه داراسوم اعلام می شود

6 دلیل اصلی افت بازار سرمایه

6 دلیل اصلی افت بازار سرمایه