مطالب مرتبط:
کایکاتور | رییس سابق انجمن جمعیت شناسی ایران: جوانان فوبیای ازدواج دارند
شجریان زبان معیار تاریخ و هنر ایران
تیم ملی ایران، بازی های دوستانه و نگرانی دراگان اسکوچیچ
آمریکا: مهم نیست درباره ایران چه می گویند!
دعوت از تیم های ملی کشتی ایران برای حضور در تورنمنت لهستان
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 مهر 1399 ساعت 12:402020-09-25دانش

نشانه شناسی کهن الگوها در هنر ایران باستان


یک عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اصفهان با اشاره به اهمیت کهن الگوها در بقاء و ماندگاری هویت و فرهنگ کشور گفت: کهن الگوها نقوش ساده و تزیینی نیستند و اگر امروز نشانه های کهن الگوها را از دست بدهیم احتمال دارد، - ایسنا/خراسان رضوی یک عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اصفهان با اشاره به اهمیت کهن الگوها در بقاء و ماندگاری هویت و فرهنگ کشور گفت: کهن الگوها نقوش ساده و تزیینی نیستند و اگر امروز نشانه های کهن الگوها را از دست بدهیم احتمال دارد، به فنا رفته و به سمتی برویم که نیاکان ما نگذاشتند.

فراموشی آن ها باعث بدل شدن ما به برگ بی درخت می شود؛ چرا که برگ بی درخت را باد به هر سمتی که بخواهد می برد.

دکتر صدرالدین طاهری در برنامه نشانه شناسی کهن الگوها در ایران باستان که به همت قطب علمی فردوسی و شاهنامه دانشگاه فردوسی مشهد به صورت لایو اینستاگرامی برگزار شد، در رابطه با نشانه شناسی اظهار کرد: نشانه شناسی علم نسبتا جوانی است که در ابتدای سده 20 آغاز شده و پیشگامان این دانش پرس و سوسور بوده اند.

زمانی که این دانش مطرح شده تصور می شده که شاخه ای از روانشناسی است اما امروز ما این دانش را با پهنای بسیار گسترده تری در خوانش نشانه های فرهنگی، در هنرهای گوناگون، سیاست، جامعه شناسی و هرجایی که بتوانیم یک نظام نشانه شناختی را کشف کنیم به کار می بریم.

وی افزود: اگر بخواهم تعریف ساده ای از این علم داشته باشم، باید بگویم علمی است که نشانه ها را کشف می کند، آن ها را دسته بندی می کند، نظام های نشانه شناختی را سامان دهی می کند و سپس در صدد تفسیر و خوانش نشانه ها برمی آید.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: مساله کهن الگوها امری است که برآمده از روانشناسی یونگی است، فروید به نوعی ناخوآگاه را کشف کرد که بخشی از خاطرات، نیازها، مشکلات و رنج هایی که در کودکی داشته ایم در آن قرار می گیرند و در سنین بزرگسالی این بخش ناخودآگاه بر رفتار ما اثر می گذارد.

فروید به ناخودآگاه شخصی باور داشت و در این باره صحبت می کرد، اما کارل گوستاو یونگ صحبت از ناخودآگاه جمعی کرد و در آن صحبت از جایی کرد که خاطرات، رنج ها و خاطرات ملت ها، اقوام و فرهنگ ها ذخیره و انباشته می شود.

طاهری ادامه داد: یونگ معتقد بود که وقتی فرزند انسان به دنیا می آید، برخلاف تصور بسیاری از روانشناسان پیش از او، مانند یک برگه سفید کاغذ تهی از آگاهی نیست؛ بلکه با خود اندوخته هایی را می آورد که از نظر یونگ آن ها ریشه در ناخودآگاه جمعی داشته اند، برای مثال وقتی یک فرزند یهودی به دنیا می آید، اگرچه ممکن است تا 5 نسل پیش سرزمینش در آرامش بوده و جنگ و آوارگی را تجربه نکرده باشد، اما آوارگی نیاکانی که از حدود 3 هزار سال پیش از جنگ هایی که با بابلی ها و رومی ها داشته اند در ذهن و روح آن بچه وجود دارد و باعث می شود که او ترس از آوارگی را در آینده در ذهنش داشته باشد.

وی با اشاره به اهمیت مکان ها بر ماندگاری و ارتباط انسان ها با یکدیگر عنوان کرد: برخی مکان ها برای یک قوم ویژگی های منفی ایجاد می کند، اما ممکن است یک قوم را نیز بر ماندگاری و توان ارتباط با همسایگان توانمند کند.

این استاد دانشگاه هنر اصفهان خاطرنشان کرد: در هنر، ادبیات، فرهنگ، عرفان و اخلاق کهن الگوها شکل کنش های رفتاری را برای یک گروه انسانی پیدا می کنند و شکل فرم ها و الگوهای تصویری را پیدا می کنند، بنابراین اگر بتوانیم کهن الگوهای یک قوم را کشف و تحلیل کنیم ممکن است آگاهی های بسیاری را از گذشته آن قوم به دست آوریم.

طاهری در رابطه با دسته بندی هایی که برای کهن الگوها در ایران باستان وجود دارد، اظهار کرد: اگر بخواهم یک دسته بندی از نشانه های کهن الگوها ارائه دهم، باید بگویم که یک سری نشانه های گیاهی وجود دارند که بسیار تکرار شده اند و در کتابی که با این موضوع نوشته ام آن ها را ذیل دو بخش گیاه زندگی و گل نیلوفر دسته بندی کرده ام، نمادهای جانوری نیز وجود دارد که مهم ترین آن ها در تاریخ ما بز کوهی، شیر، گاو، شاهین، مار و ماهی بوده اند که امر قدسی را می رساند.

وی ابرازعقیده کرد: بنده به امر قدسی فراتر از آن چه که در زبان فارسی رواج دارد نگاه می کنم، چون ما آن را بسیار در ارتباط با مذهب می بینیم، اما هر نیازی به متافیزیک را می توان در این دسته بندی قرار داد؛ از دوران باستان که ارواح جهان یاری رسان بوده اند تا دورانی که ادیان جدید، پیوسته دارای کتاب و قانون و فقه آمده اند جریان داشته است، بنابراین آن نشانه ها ما را به نوعی به فراسوی این جهان و به فراتر از امر فیزیکی و زمینی متصل می کنند.

این استاد دانشگاه درخصوص نشانه های ترکیبی در کهن الگوها تشریح کرد: نشانه های ترکیبی نیز وجود دارند که در اصل ترکیبی از انسان با جانوران مختلف، یا ترکیبی از چند جانور هستند، حدود 60 مورد هستند و می توان از بین آن ها به موجوداتی مانند گوپت و شیردال اشاره کرد.

گوپت دارای سر انسان و بدن شیر یا گاو است، همراه بال های شاهین و برای ما نماد چهار نیروی برتر در جهان است که ترکیب آن ها تبدیل می شود به نگهبان نیرومندی برای قصرها، دژها و قلعه ها و از آن در دوره های مختلف استفاده کرده ایم.

در این بین شیردال نیز ترکیبی از سر شیر و بدن عقاب یا برعکس است که آن هم ویژگی های خاص خود را دارا است.

طاهری در رابطه با شیردال ها افزود: شیردال ها از حدود 13 قرن پیش از میلاد، در دوره ایلام میانه و در مفرغ های لرستان، در هنر ما ظهور پیدا می کنند و مسیر خود را تا هنر هخامنشی ادامه می دهند تا زمانی که با استمرارشان به عنوان نشانه های رسمی هنر ما ثبت می شوند.

وی تصریح کرد: ما مرغان اساطیری زیادی را داریم که شاهین در بین آن ها بسیار شناخته شده است، سیمرغ را هم خیلی خوب می شناسیم.

در ادبیات پیش از اسلام سیمرغ خیلی خاص نبوده و مرغان مختلف دیگری برجسته بودند، اما شاهین همیشه نماد پادشاهی بوده و در کهن ترین و قدیمی ترین پرچم دنیا نیز از شهداد باستان وجود داشته و برای اولین بار در آن جا ظهور پیدا کرده است.

این استاد دانشگاه در رابطه با نشانه های مربوط به گیاهان گفت: در مورد گیاه زندگی، در هنر ایران باستان 8 گیاه مهم وجود دارد که نشان از زنده بودن، سبز بودن و ادامه حیات است و می توان به درخت گوکرن یا هوم سپید که توسط اهورا مزدا در دریای فراخ کرت کاشته شده اشاره کرد که دو کر ماهی دور ریشه آن می چرخند و از آن در برابر اهریمن محافظت می کنند، درخت دیگر بستوهمگ است که تمام بذرهای جهان را در خود دارد و آن ها را در آب پراکنده می کند و به سراسر جهان می فرستند تا در همه جا سبز شوند، گیاه مشی و مشیانه نیز گیاه دیگری است که همان طور که در اوستا آمده، مادر و پدر ایرانیان هستند.

طاهری خاطرنشان کرد: بَرسَم نیز گیاه دیگری است که ما آن را به شکل شاخه ای سبز بر سر سفره های جشن ها قرار می دهیم، هوم هم گیاه دیگری است که به شکل نوشیدنی استفاده می شده است.

به جز این ها گیاه مهمی وجود دارد که پس از دوره اسلامی جای بقیه را می گیرد و آن سرو است، سرو را به دلیل این که خزان و مرگ ندارد ایرانیان انتخاب کردند و فردوسی نیز با سرو بسیار زیبا برخورد کرده و در شاهنامه آمده که زرتشت آن را در کاشمر کاشته و در جایی فردوسی خود زرتشت را به سرو تشبیه می کند.

وی در رابطه با نقش کهن الگوها در ذهن و روح انسان ها بیان کرد: فکر می کنم اگر به تمام بچه های ایرانی در رده های سنی مهدکودک، پیش دبستانی و دبستان یک برگه بدهیم و به آن ها بگوییم که نقاشی بکشند، احتمال زیادی دارد که در آن درخت بکشند که آن درخت به شکل سرو است، فکر نمی کنم که در کودکی به ما گفته باشند که در نقاشی حتما درخت بکشیم اما این موضوع به ما نشان می دهد که در بین کهن الگوها، گیاه زندگی با ذهن و روح ما آمیخته است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: عضو هیئت علمی دانشگاه - دانشگاه هنر اصفهان - نشانه - ایران باستان - دانشگاه - دانشگاه هنر - دانشگاه فردوسی مشهد - هیئت علمی - ماندگاری - دانشگاه فردوسی - فردوسی - باستان - احتمال - علمی - اصفهان - فرهنگ - اهمیت - ایران - امروز - کشور - درخت - صدرالدین - هیئت - هویت - در ایران - شاهنامه - فراموشی - برگزار - برنامه - نیاکان

آخرین اخبار سرویس:
پرونده کنکور 1400 بر اساس نظام جدید بسته شد/ زمان اعلام نتایج کنکور

شیوه پذیرش دانشجوی دکتری تغییر کرد

لوکاشنکو نسخه دانشجویان معترض را پیچید

لوکاشنکو نسخه دانشجویان معترض را پیچید

بررسی همکاری های علمی بین ایران و چین در ستاد راهبری نقشه جامع علمی

لوکاشنکو نسخه دانشجویان معترض را پیچید

پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی به ویژه دکتری ساماندهی می شود

پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی به ویژه دکتری ساماندهی می شود

دوره های متنوع مدارس کسب وکار در دانشگاه شیراز برگزار می شود

چه چیزی دختران را دختر می سازد؟

ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری دانشگاه بیرجند به صورت غیرحضوری انجام می شود

شیوه پذیرش دانشجوی دکتری تغییر کرد

شیوه  جدید تعیین «ظرفیت پذیرش دانشجو» ابلاغ شددانشج

خبرهایی گوناگون از جای جای استان + فیلم

12 دانشگاه مطرح کشور تحت پوشش بیمه ای تجارت نو قرار گرفت

تمامی فرایند ثبت نام نودانشجویان دانشگاه قم به صورت مجازی خواهد بود

پذیرش 3 هزار و 157 دانشجو در دانشگاه پیام نور

تلسکوپ رصدخانه ملی ایران یکی از 5 تلسکوپ برتر دنیا است

اعلام نتایج نهایی کنکور دکتری دانشگاه آزاد

قصیده نبوی «برده» بررسی می شود

رونمایی از سامانه جلسات مجازی دانشگاه آزاد همدان

اعلام نتایج نهایی کنکور دکتری دانشگاه آزاد

نتایج دکتری آزاد اعلام شد

زمان اعلام نتایج نهایی کنکور

دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم ابلاغ کرد/ 8 کد رشته محل از پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد منع شدند

هزینه خدمات آموزشی و بیمه دانشجویی قبول شدگان مقطع دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

قبولی های دانشگاه علوم انتظامی امین در کنکور کارشناسی ارشد 99 اعلام نشد

ابلاغ دستورالعمل ثبت نام از قبولی های کنکور ارشد 99 به دانشگاه ها/ قبولی های دارای مغایرت معدل ثبت نام قطعی نشوند

نامگذاری ساختمان فنی مهندسی دانشگاه آزاد شهرقدس به نام شهدای مدافع سلامت

هزینه خدمات آموزشی و بیمه دانشجویی قبول شدگان مقطع دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

اعلام نتایج نهایی کنکور دکتری دانشگاه آزاد

نتایج نهایی کنکور تا 10 آبان اعلام می شود

سفارش تامین بیش از 100 نیاز پژوهشی به دانشگاه شریف

راهیابی چهار دانشجوی دانشگاه یزد به مسابقه قرآن و عترت کشور و چند خبر کوتاه از استان

شیوه پذیرش دانشجوی دکتری تغییر کرد

تغییر شیوه پذیرش دانشجوی دکتری 99

نتایج دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

کمک به نخبگان کشور، زیرِ سایه نوبل ایرانی + فیلم

زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری 99

دو محصول جدید یکی از شرکت های دانش بنیان دانشگاه صنعتی نوشیروانی رونمایی شد

شیوه پذیرش دانشجوی دکتری تغییر کرد

اعلام نتایج نهایی کنکور دکتری دانشگاه آزاد

اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری تا 10 آبان

اعلام نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد

اعلام نتایج نهایی کنکور دکتری دانشگاه آزاد

برگزاری هفتمین نشست شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی

پذیرش دانش پژوه در دوره های MBA و DBA موسسه بهار

ثبت نام قبولی های کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد از 7 آبان

شیوه جذب دانشجویان دکتری تغییر کرد

نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

نتیجه نهایی کنکور دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

بردگی مقدس / شماره 2 نشریه دانشجویی «قیام» منتشر شد

گیلان میزبان کنگره شهدای دانشجوی کشور شد

اعلام نتایج دکتری دانشگاه آزاد

نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری تا 10 آبان ماه

نحوه برگزاری آزمون پذیرش دانشجو در پردیس بین الملل کیش و ارس دانشگاه آزاد اعلام شد

نتیجه نهایی کنکور دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

نخستین اتوبوس خودران مبتنی بر هوش مصنوعی راه اندازی شد

پرونده کنکور 1400براساس نظام جدید بسته شد/ زمان اعلام نتیجه کنکور سراسری

نتایج دکتری آزاد اعلام شد/ ثبت نام از 7 آبان

جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری در دانشگاه الزهرا (س) اعلام شد

ادامه فرآیند ثبت نام در دانشگاه پیام نور تا 10 آبان

آخرین جزییات اعلام نتایج کارشناسی ارشد 99 دانشگاه آزاد

سفارش تامین بیش از 100 نیاز پژوهشی به دانشگاه شریف

پرونده کنکور 1400 بر اساس نظام جدید بسته شد/ اعلام نتیجه کنکور سراسری تا 10 آبان

نتایج آزمون دکتری تخصصی 1399 دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

ارتقای آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه

ثبت نام ورودی های جدید مقطع دکتری دانشگاه سیستان و بلوچستان 7 تا 12 آبان است

تناقض استفاده از برنامه های فیلترشده در سطح مسوولان

نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد 99 اعلام شد

ضرورت ورود به معاهده تحقیقات جنوبگان و پژوهش در قطب جنوب

نتایج انتخاب رشته داوطلبان آزمون دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

پروژه ساخت شتابگر ملی به زودی در کشور آغاز می شود

تناقض استفاده از برنامه های فیلترشده در سطح مسوولان

نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

نتایج آزمون دکترای دانشگاه آزاد اعلام شد

رونمایی از سامانه جلسات مجازی دانشگاه آزاد اسلامی همدان

نتایج آزمون دکتری تخصصی 1399 دانشگاه آزاد اعلام شد

پرونده کنکور 1400براساس نظام جدید بسته شد/ زمان اعلام نتیجه کنکور

اعلام نتایج دکتری تخصصی 1399 دانشگاه آزاد اسلامی/ ثبت نام از فردا آغاز می شود

نتایج نهایی کنکور تا 10 آبان اعلام می شود

اعلام نتایج دکتری تخصصی 1399 دانشگاه آزاد

اطلاعیه برگزاری آزمون اختصاصی برای پذیرش دانشجو

نتایج انتخاب رشته داوطلبان دکتری آزاد اعلام شد/ثبت نام از 7 آبان

نتایج نهایی کنکور تا 10 آبان اعلام می شود

نتایج نهایی کنکور تا 10 آبان اعلام می شود

نتایج نهایی کنکور تا 10 آبان اعلام می شود

ابلاغ الگوی جدید تخصیص ظرفیت پذیرش دانشجو

اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری 99 تا 10 آبان

جرثقیل موبایل تلسکوپی 55 تنی خاورمیانه رونمایی شد

نخستین دانشجوی دکتری زراعت دانشگاه آزاد اسلامی قائم شهر فارغ التحصیل شد

دعوت پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد از علاقه مندان برای شرکت در نظرسنجی بازار سرمایه

نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

امکان اعتراض داوطلبان آزمون ارشد تا 12 آبان

نحوه برگزاری آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو در پردیس های بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

نحوه حضور مدیران و کارکنان دانشگاه امیرکبیر تا 30 آبان ماه اعلام شد

طرح جامع مجازی «راه مهندسی» در دانشگاه های استان همدان اجرا می شود

رونمایی از سامانه جلسات مجازی در دانشگاه آزاد

نشانه شناسی کهن الگوها در هنر ایران باستان

نشانه شناسی کهن الگوها در هنر ایران باستان