مطالب مرتبط:
شرط بایدن برای بازگشت آمریکا به برجام
بایدن برای بازگشت به برجام چه خواهد خواست؟
ظریف: آمریکا در صورت بازگشت به برجام باید خسارت پرداخت کند
مشاور بایدن: اگر ایران کامل به برجام بازگردد ما هم برمی گردیم
مشاور بایدن: اگر ایران کامل به برجام بازگردد ما هم برمی گردیم
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 مهر 1399 ساعت 07:452020-09-25سياسي

شروط بایدن برای بازگشت آمریکا به برجام


شاید سئوالی که از هم اکنون برای برخی مطرح است آن باشد که در صورت پیروزی دموکرات ها در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا، نحوه برخورد دولت بایدن با ماجرای برجام و نحوه بازگشت احتمالی به این توافق چگونه خواهد بود؟ - به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از فارس، در طول تاریخ سیصد ساله ، رییس جمهور جمهوری خواه فعلی این کشور را دنبال می کنند.

در این میان شاید بسیاری در ایران در حال کنکاش برای پاسخی عقلانی به این سئوال هستند که تکلیف سیاست دموکرات ها نسبت به تهران در صورت پیروزی آنان در انتخابات ریاست جمهوری چه خواهد بود؟ آیا آن طور که برخی به دنبال ترسیم آن هستند، می توان انتظار یک تغییر اساسی را در آبان ماه داشت و یا ماجرا با برآوردهای خوش بینانه در این باره تفاوت خواهد کرد.

کسی شک ندارد که در صورت پیروزی بایدن برجام هسته اصلی سیاست دولت وی را در مقابل ایران شکل خواهد داد.

بر خلاف ترامپ، بایدن برجام را فرزند خلف خود برای سیاست خارجی آمریکا می داند؛ نقطه پرشی که شاید بتواند بسیاری از مشکلات واشنگتن در منطقه خاورمیانه را حل کند.

علاوه بر بایدن تقریباً تمام نامزدهای دموکرات در رقابت های مقدماتی نیز بر چنین مسئله ای تاکید کرده اند، با این حال مشکل اینجاست که برجام آمریکایی ها با برجام مدنظر برخی در تهران تفاوت های جدی دارد.

نگاهی به سخنان مشاوران و همچنین شخص بایدن نشان می دهد که این تفاوت های بنیادین کار را برای وقوع آن چیزی که برخی در تهران علاقه دارند معجزه آبان نامگذاری کنند، فوق العاده سخت می کند.

این تفاوت بنیادین در یادداشت مهم بایدن که برای شبکه خبری CNN به نگارش در آمده کاملاً روشن است.

جالب اینجاست که بین برخی دغدغه های بایدن در این یادداشت با تفکرات ترامپ همپوشانی هایی وجود دارد.

بازگشت متوازن؛ اولین چالش احتمالی بایدن در یادداشت خود می نویسد: اگر تهران به پایبندی دقیق به توافق هسته ای بازگردد، ایالات متحده به عنوان نقطه آغازین برای مذاکرات بعدی به این توافق باز می گردد.

بازگشت ایران به پایبندی دقیق به این توافقات به معنای این است که ایران تمام پنج گام قبلی خود را در حوزه هسته ای بار دیگر به عقب برگرداند.

این مساله به معنای کاهش قابل توجه دوباره در ذخایر اورانیوم غنی شده 4 درصد، کاهش حجم آب سنگین تولید شده توسط ایران و کاهش درصد غنی سازی و توقف آن در سایت غنی سازی فردو خواهد بود.

این درخواست بایدن در وهله اول چندان بی ربط به نظر می رسد اما تهران تجربه بدی درباره نحوه عمل آمریکا و غرب به تعهدات خود دارد.

در زمستان و بهار سال 2016 زمانی که ایران تمام تعهدات خود را بر طبق تأیید آژانس بین المللی انرژی اتمی به سرانجام رساند، با حقیقت تلخی روبه رو شد؛ با محافظه کاری بیش از اندازه مؤسسات بانکی بین المللی درباره هرگونه انجام تراکنش های مالی با طرف ایرانی عملاً تهران امکان بهره مندی از هیچ کدام تخفیفات تحریمی را پیدا نمی کرد.

نکته ای که ولی الله سیف رییس وقت بانک مرکزی ایران از آن به عنوان تقریباً هیچ یاد کرد.

بنا بر این اگر قرار به بازگشت به برجام باشد، شاید این بار ایران باید در کاهش ذخایر هسته ای خود به خصوص در مقابل بایدن با احتیاط جدی حرکت کند و یک رویکرد گام به گام را برگشت دو طرف به برجام پیشنهاد داده شود.

البته انتخاب چنین راهکاری نیز به احتمال زیاد اصلاً به مزاج دموکرات ها و همچنین دولت بایدن برای برگشت به برجام خوش نخواهد آمد.

بندهای برجام بی غروب می شوند در این میان شاید چالش اساسی تر بحث ایجاد تغییر در داخل برجام باشد.

بایدن در خط بعدی مقاله خود به این نکته اشاره می کند که با همپیمانان خود بر روی تقویت و تمدید تمهیدات توافق هسته ای کار خواهیم کرد.

با این سخن بایدن، معنای سخنانی که آنتونی بلینکن از مشاوران انتخاباتی بایدن در حوزه سیاست خارجی بیان کرد و آن هم در خصوص ادامه فشار تحریمی بر ایران تا زمان بازگشت مجدد تهران به برجام بود را درک کرد.

در حقیقت بازگشت ایران به برجام نیاز به فشار بیشتری ندارد بلکه آنچه اوضاع را حساس می کند، بازگشت ایران به توافقی است که به احتمال زیاد با تغییراتی در برخی بندها روبه رو خواهد.

درک مصادیق مورد نظر دموکرات ها چندان سخت نیست.

زمانی که دولت ترامپ در بهار سال 2018 به فکر خروج از برجام بود، اروپایی با طرحی جدی برای اصلاح برجام به سراغ وزارت امور خارجه و دستگاه سیاست خارجی وی رفتند.

یکی از مهم ترین اصول این طرح که با همکاری دموکرات ها طراحی شده بود دائمی کردن محدودیت های مرتبط با بندهای غروب آفتاب بود.

بندهای غروب محدودیت هایی زمان دار بودند که به زعم آمریکایی ها فاصله ایران را با تهیه مواد لازم برای ساخت بمب هسته ای به یک سال افزایش می دادند.

طبق نظر اولیه امریکایی ها غنی سازی ایران باید به میزان یک هزار و پانصد سو کاهش پیدا می کرد تا فاصله تخمینی با تأمین مواد مورد نیاز برای ساخت ادعایی یک بمب هسته ای از سوی تهران به دو سال کاهش پیدا کند.

این عدد به هیچ عنوان مورد قبول ایران قرار نگرفت و پس از کش و قوسی یک ساله دو طرف روی حفظ ظرفیت شش هزارسو توان غنی سازی و حفظ آن در طول 10 سال به توافق رسیدند.

بر اساس این بندها ایران با گذشت ده سال می توانست ظرفیت غنی سازی خود را به بالای 6000 هزار سو برساند و بعد از 15 غنی سازی بالای 5 درصد را انجام دهد.

بر اساس پیشنهاد اروپایی ها اما، ایران برای حفظ معافیت های خود باید محدودیت های تحمیل شده را تا زمانی بی پایان بر برنامه هسته ای خود می پذیرفت.

این طرح بنا به فوریت اجرای طرح های ترامپ در خصوص اخراج ایران از بازار انرژی دنیا به اجرا درنیامد ولی به احتمال زیاد یکی از محمتل ترین کاندیداها برای تقویت برجام به شیوه آمریکایی هاست.

موشک و فعالیت های منطقه ای در صف مذاکره بخش مهم و بیشتر چالش برانگیز، تلاش برای مذاکره احتمالی با ایران بر سر برنامه موشک های بالستیک و فعالیت های منطقه ای ایران است.

ایران در طول مذاکرات قبلی با طرف آمریکایی علی رغم فشارهای گسترده هیچ گاه حاضر به مذاکره بر سر مسائل منطقه ای یا موشکی نشد.

طبیعی است که موقعیت ایران به خصوص در این دو مورد بسیار قوی تر از 5 سال گذشته است.

علی رغم تمامی تلاش ها و تحریم های یکجانبه و چندجانبه بر سر برنامه موشک های بالستیک هم اکنون این برنامه دفاعی ایران در حال طی کردن مسیر تکامل خود است.

تمام این پیشرفت ها نیز زمانی رخ داده که آمریکایی ها حتی صادرات محصولی مانند پودر آلومینیوم را به ایران به دلیل کاربرد احتمالی در این حوزه مورد تحریم قرار می دادند.

در حوزه منطقه ای نیز ایران توانسته با سرکوب گروهک تروریستی داعش عملاً دست برتر را به دست بگیرد.

طبیعی است که در چنین حالتی ایران به هیچ عنوان حاضر به قبول مذاکره بر سر چنین گزینه ای نخواهد بود.

به خصوص آن که امضای پیمان طبیعی شدن روابط بین کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس با رژیم صهیونیستی پای تل آویو را به منطقه جنوبی مرزهای آبی ایران باز کرده و چنین رویدادی تهران را در پی گیری اهداف منطقه ای خود استوارتر خواهد کرد.

درباره این هدف بایدن می تواند بر روی همکاری کشورهای اروپایی حساب باز کند.

در طول ماه های گذشته تئوریکای اروپایی بارها بر این نکته تاکید کرده اند که در صورت بازگشت آمریکا به برجام حاضر خواهند بود تا با طرح های این کشور در خصوص فشار بر ایران در حوزه منطقه ای همکاری کنند.

موضوع موشک های بالستیک نیز به دلیل نزدیک بودن مرزهای اروپا به خاک ایران برای آنان مهم و سرنوشت ساز است.

البته در این میان قطعنامه 2231 با یک ابهام حقوقی توانسته زمینه را برای فعالیت های موشکی فراهم کند اما هیچ کس نمی تواند تضمین کند که این حفره حقوقی تا کجا کار خواهد کرد به خصوص آن که روس ها در خصوص استقرار سیستم های ضد بالستیک در مرزهای شرقی خود بسیار حساس هستند و آمریکایی ها به دنبال این خواهند بود تا با فشار بر روس ها در این حوزه زمینه را برای باز کردن یک پرونده جدید در حوزه موشکی علیه ایران باز کنند.

ایران تاکنون کمترین انعطافی را در این باره از خود نشان نداده و به نظر هم نمی رسد که در آینده زیر بار مذاکره بر سر چنین مسائلی برود.

در حقیقت ایران به خوبی متوجه شده که تحریم ها تا زمانی که لازم باشد بر سر جای خود خواهند بود و آمریکایی ها به قول استالین نرخ را بالاتر خواهند برد.

تهران هم تاکنون نشان داده است که حاضر به پرداخت قیمت بیشتری نخواهد بود.

دو راهی خطرناک دو راهی بایدن و ترامپ در مقابل ایران هر دو با مخاطرات جدی همراه است.

با این حال تجربه نشان داده که دموکرات ها در بهره برداری از مسائل سیاست خارجی برای مدیریت فضای داخلی سیاست ایران از تبحر بیشتری برخوردار هستند.

با توجه به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری در ایران یک امتیاز اقتصادی نه چندان بزرگ می تواند در موج وسیعی را در داخل افکار عمومی ایران ایجاد کند.

به عنوان مثال تنها یک مجوز از سوی وزارت خزانه داری آمریکا می تواند 7 میلیارد دلار از ذخایر انباشته ارزی ایران در بانک های کره را آزاد کند و یا مسیر تجارت بین ایران و سوییس را از قبل فعال تر کند.

البته این سیاست همیشه هم با موفقیت روبه رو نشده اما این فرض به خوبی نشان می دهد که دموکرات ها صرفنظر از بازگشت به برجام به دنبال فراهم کردن بستر مناسب تر برای تحقق اهداف خود به خصوص در حوزه موشکی و منطقه ای خواهند بود.


کلید واژه ها: ریاست جمهوری - بایدن - جمهور - انتخابات ریاست جمهوری - پیروزی - جمهوری - انتخابات - برجام - دموکرات - بازگشت - صورت - آمریکا - نحوه برخورد - سیاست - ایران - ریاست - ماجرا - رییس جمهور - دولت - در ایران - آبان ماه - انتظار - آنلاین - همشهری - برخورد - تهران - گزارش - تغییر - اساسی - تفاوت

آخرین اخبار سرویس:
سیره تقریبی فقهای فریقین نوشتاری از عبدالرحیم اباذری

صنوف یزد در هفته آینده فقط تا ساعت 16:30 مجاز به فعالیتند

لغو کنسرت ها در جزیره کیش

البرزی: دروس ارتباطاتی ما از پدیده های جدید رسانه ای عقب است

درخواست دستیار ویژه وزیر علوم از قوه قضاییه برای برخورد با مراکز جعل مدرک دانشگاهی

آخرین اخبار از واریز «یارانه جدید»/ زور مخالفت دولت می چربد یا اصرار مجلس؟

مکرون مسئول فتنه بین مسلمانان و مسیحیان

عراقچی: رویکرد جمهوری اسلامی ایران برقراری آتش بس در قره باغ است

برنامه های قزاقستان در دوره ریاست بر کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا

پویش «جُرم بزرگ» بار دیگر در فضای مجازی به جریان افتاد

اقدام تروریستی تنها کشتن شهروندان نیست، توهین به پیامبر اسلام هم هست

همایش مجازی حمایت از ساحت رسول اکرم(ص) برگزار می شود

بایدن: فلوریدا به من رای دهد، پیروز می شوم

مجمع روحانیون مبارز اجماع مورد نیاز اصلاحات را برقرار می کند؟

اجلاس روسای دیوان عالی کشورهای عضو شانگ های

اصناف متخلف در سنندج 10 روز پلمب می شوند

اموال و دارایی مجلسی ها ثبت می شود

رییس دیوان عالی کشور: ملت ایران در شدیدترین تحریم ها از سوی دولت های زورگو قرار دارد

نامه مجلس به وزارت امور خارجه

بازرسی اکیپ های نظارت بر اماکن عمومی در شیراز

فریاد «لبیک یا رسول الله» در شهرهای پاکستان طنین انداز شد

هفته وحدت فرصتی مغتنم برای اتحاد جهان اسلام در برابر اسلام ستیزی است

مهندسان بسیجی کرمانشاه توهین رییس جمهوری فرانسه را محکوم کردند

اموال و دارایی مجلسی ها ثبت می شود

تمدید شرکت در انتخابات شوراهای دانش آموزی تا پس فردا

عراقچی، ابتکار ایران برای آتش بس در قره باغ را به وزیر خارجه ارمنستان ارائه کرد

هفته ی وحدت فرصتی مغتنم برای اتحاد جهان اسلام در برابر اسلام ستیزی است

لزوم فعالیت هوشمندانه مراکز تحقیقاتی

«مکرون» مقصر اصلی وقایع فرانسه است/ مسلمانان برای بیان عقاید از خشونت استفاده نمی کنند

دولت های زورگو باید به اجرای عدالت وارد شوند

دوره همه چیزدانی تمام شده

احتمال کاهش جلسات علنی شورای شهر/تهران باید دو هفته تعطیل شود

واکنش یک مغازه دار ایرانی به اهانت ماکرون + تصویر

دیدار عراقچی با وزیر خارجه ارمنستان

نقش آرای الکترال در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا (فیلم)

54 هزار پایگاه مقاومت به پایگاه حافظان سلامت تبدیل شوند

تصویر | هماهنگی لباس ها و ماسک های نانسی پلوسی؛ روایتی از سال 2020

امامان جمعه اهل سنت خراسان اهانت به پیامبر را محکوم کردند

عراقچی، ابتکار ایران برای آتش بس در قره باغ را به وزیر خارجه ارمنستان ارائه کرد

برای رهایی از فساد به من رای دهید

افتتاح آموزشگاه علمی تخصصی شهید ورکش ناجا

وضع بحرانی کرونا ادامه دارد/ راه اندازی مجدد نقاهتگاه شاهرود

دستکاری دستگاه اکسیژن و مرگ 3 بیمار در ابهام

دعوت از هنرمندان و فعالان خوزستانی برای تولید آثار هنری در محکومیت توهین به پیامبر(ص)

تجمع دانشجویی در مقابل سفارت فرانسه

چرا آمریکاییان این قدر شیفته نظرسنجی های انتخاباتی هستند

اسماعیلی:3/5میلیون دانش آموز در کشور به شبکه های مجازی و شاد دسترسی ندارند/ضرورت توجه جدی مسئولان به آموزش و پرورش

راه اندازی شعبه 32 تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ

400 هکتار از زمین های ملی کهگیلویه وبویراحمد رفع تصرف شد

ابتلای یک عضو دیگر شورای شهر تهران به کرونا

رییس دیوان عالی کشور: ملت ایران در شدیدترین تحریم ها از سوی دولت های زورگو قرار داد

نامه 1000 استاد ایرانی به همتایان فرانسوی| نظاره گر عقبه منفعلِ سیاست مدارانِ بی اخلاق و منفعت جو نباشید

ماجرای انتشار تصاویر خصوصی ریحانه پارسا

افزایش محدودیت های کرونایی در ایلام/ وضعیت استان بحرانی است

فیلم| مشارکت سفیر ایران در جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) در یمن

هیات های مذهبی خراسان رضوی اهانت به پیامبر (ص) را محکوم کردند

حال و هوای خیابان های جنوب تهران قدیم + عکس

راه خاتم پیامبران(ص) با قدرت ادامه خواهد داشت

جهان اسلام مقابله با هتک حرمت پیامبر(ص) را از سازمان های بین المللی مطالبه کند

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات: اختیار «داده» باید از دستگاه ها سلب شود

ویژه برنامه پیامبر مهربانی ها برگزار می شود

وزیر علوم خواستار افزایش 50 درصدی حقوق کارکنان آموزش عالی شد

پلمپ واحد های صنفی نقض کننده پروتکل های بهداشتی -شیراز

ابتکار: اگر روحانی نبود، فضای کشور امنیتی تر بود

بهره برداری از 35 طرح شهری در مشهد

بسیج دانش آموزی خراسان رضوی 5000 بسته معیشتی بین نیازمندان توزیع می کند

علمای اهل سنت خراسان اهانت به پیامبر(ص) را محکوم کردند

هر نوع صید ترال ممنوع است

چرخه تولید بیماری کرونا با نهضت اجتماعی بیماریابیِ فعال، کم شود

رییس جمهور فرانسه مسیحی نماست، نه مسیحی

ویژه برنامه پیامبر مهربانی ها برگزار می شود

لزوم تغییرنگاه کالایی به اراضی ملی و انفال در استان

بررسی طرح جمعیت و تعالی خانواده در کمیسیون بهداشت

اسوه حسنه؛ اخلاق گرایی رسالت پیامبر (ص) بود / علی (ع) حکومت را داد اما اخلاق را لگدمال نکرد/ علماء وظیفه دارند جامعه را به مسیر اخلاق نبوی برگرداندند؛عبدالحسین پهلوانی درگفت وگو با شفقنا

پانزدهمین اجلاس رؤسای دیوان عالی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای برگزار شد

اموال و دارایی مجلسی ها ثبت می شود

برنامه های دومین روز سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی

مجمع آسیایی روسای دیوان عالی کشورها برای پیگیری قضایی ترور سردار سلیمانی| پخش زنده از ایران پرس

رییس دیوان عالی کشور: اعضای سازمان همکاری های شانگهای، دولت های زورگو را به اجرای عدالت و احترام به مقررات بین المللی وادار کنند

هفته آینده؛ استقرار کارشناسان قوه قضاییه در مجلس برای ثبت اموال نمایندگان

عالم برجسته پاکستانی واز منادیان تقریب مذاهب اسلامی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

توسعه ناپایدار بزرگترین اجحاف در حق شهر ها است

اهانت به پیامبر(ص) نشانه اوج تزلزل غرب در مهار اسلام گرایی

باید قوانین متناقض را از سر راه حکمرانی فضای مجازی برداریم

توزیع 180 هزار بسته معیشتی در بین نیازمندان استان سمنان

تعطیلی باغ رستوران های متخلف در شیراز

برگزاری سالگرد شهادت اولین شهید مدافع حرم درچه

ضرورت ایجاد اتحاد واقعی میان مسلمانان در هفته وحدت

طرح دکترین وحدت براساس قرآن و مهدویت / عالم نمایان استعماری و فتاوای اختلاف افکن + فیلم

جزییات جلسه اخیر مجمع روحانیون مبارز درباره انتخابات 1400

تداوم همکاری شرکت سنگ آهن با کادر درمان در موج سوم کرونا

درخواست نمایندگان برای تحقیق و تفحص از سازمان برنامه و بودجه بررسی می شود

لزوم تعطیلی دو هفته ای تهران/ کمک رسانی محله به محله با کمک نیروهای جهادی، انتظامی و بسیج انجام می شود

نامه 1000 استاد ایرانی به اساتید دانشگاه های فرانسه / زخم زدن بر عواطف مسلمانان شایسته انکار است یا حمایت؟!

فهرست شرکت های توانمند فناوری اطلاعات نهایی شد

فارس من| پیشنهاد ارتقای میان جلگه به شهرستان در کمیته ها در حال بررسی است

دولت از نمایندگان توهین کننده به رییس جمهور شکایت کرد

ایجاد 58 دفتر پیشخوان دولت جدید در آذربایجان غربی

چگونه آرای الکترال تعیین می کند چه کسی رییس جمهور آمریکا شود؟ +فیلم

مردم نیوزیلند با «مرگ خودخواسته» موافقت کردند

شروط بایدن برای بازگشت آمریکا به برجام

شروط بایدن برای بازگشت آمریکا به برجام