مطالب مرتبط:
رسیدگی به بیش از 400 پرونده در محاکم قضایی استان اردبیل
دستور رییس دستگاه قضا برای بررسی مجدد پرونده ورشکستگی و تملک کارخانه نساجی سبلان توسط بانک: رکود واحدهای تولیدی و بیکاری جوانان رنج آور است/ قابل قبول نیست کارخانه ای که ظرفیت اشتغالزایی برای 6 هزار نفر دارد با 600 نفر کار کند/ باید کارخانه در کمترین زمان ممکن به چرخه تولید بازگردد
ساختارهای فسادزا باید اصلاح شوند
پرونده های ورودی به محاکم قضایی استان اردبیل کاهش یافت
تعیین تکلیف 77درصد پرونده های قضایی در اردبیل
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 مهر 1399 ساعت 21:252020-09-24سياسي

ساختارهای فسادزا موجب تولید پرونده های قضایی می شود


ساختارهای فسادزا موجب تولید پرونده های قضایی می شود و اصل پیشگیری از جرم و برخورد با عناصر فساد ایجاب می کند مدیران سازمان ها و دستگاه های اداری نسبت به هر عامل فسادآفرین حساسیت داشته باشند.

- و اصل پیشگیری از جرم و برخورد با عناصر فساد ایجاب می کند مدیران سازمان ها و دستگاه های اداری نسبت به هر عامل فسادآفرین حساسیت داشته باشند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، رییس قوه قضاییه سوم مهرماه در جلسه شورای اداری استان اردبیل اظهار کرد: اگر مدیران دولتی در ماه های پایانی دولت عزم راسخ و اراده پولادین برای گره گشایی از زندگی مردم داشته باشند، این ایام می تواند دوره طلایی برای رفع مشکلات کشور و جامعه و به نتیجه رسیدن کارهای ناتمام باشد.

رییس قوه قضاییه بر لزوم اصلاح ساختارهای فسادزا تاکید کرد و گفت: ساختارهای فسادزا موجب تولید پرونده های قضایی می شود و اصل پیشگیری از جرم و برخورد با عناصر فساد ایجاب می کند مدیران سازمان ها و دستگاه های اداری نسبت به هر عامل فسادآفرین حساسیت داشته باشند.

آیت الله رییسی با بیان این که برخورد با جرایم و تخلفات باید ریشه ای باشد، افزود: رشد ارقام تخلفات یا تعداد متهمان پرونده های مشابه ناشی از این است که برخی مدیران نسبت به موارد و بسترهای فسادزا در نظامات اجرایی و خدماتی و نظاماتی چون بانک، بیمه، مالیات و گمرکات بی تفاوت هستند.

رییس دستگاه قضا با تأکید بر این که کوچک ترین فساد و تخلف در نظام اداری باید بزرگ شمرده شده و با آن برخوردشود، نظارت را مهم ترین عنصر در سازمان اداری کشور دانست و افزود: مدیریت بدون نظارت امکان پذیر نیست و یکی از مأموریت ها و مسئولیت های مدیران این است که خودشان قبل از هر نهاد نظارتی به موضوع نظارت مستمر درون سازمانی توجه کنند.

وی ادامه داد: اگر یک سازمان از درون کنترل و نظارت نشود، نهادهای نظارتی بیرونی مثل دیوان محاسبات و سازمان بازرسی با امکانات و نیروی انسانی اندکی که دارند، نمی توانند به خوبی بر نظام اداری عریض و طویل کشور نظارت کنند.

رییس قوه قضاییه با اشاره به اصل صیانت از دستگاه ها به عنوان یکی از الزامات کارآمدی سازمانی، خاطر نشان کرد: امروز دغدغه هایی که نسبت به فضای تجاری یا فضای مجازی وجود دارد، با مدیریت صحیح و نظارت دقیق قابل برطرف شدن است و می توانیم زمینه کسب و کارهای سالم در فضای مجازی را برای جوانان جویای کار فراهم کنیم.

رییسی مدیریت بازار و رفع دغدغه های مردم در این زمینه را نیز مورد تأکید قرار داد و خطاب به مدیران دولتی گفت که باید با نظارت دقیق بر روند تولید تا توزیع و کنترل بازار به مردم اطمینان دهند که در میدان هستند و کارها رها شده نیست.

رییس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش به تخلفات برخی تعاونی های دستگاه ها و سازمان ها اشاره کرد و گفت: تعاونی ها از بخش های مهم اقتصادی هستند که طبق قانون اساسی می توانند در رونق و جهش تولید نقش محوری داشته باشند اما برخورداری از عنوان تعاونی نباید مستمسکی برای تخلف این مجموعه ها باشد.

وی با اشاره به نقش تعاونی ها در رفع مشکلات مصرف و مسکن و موارد مشابه، در عین حال متذکر شد هرگز قابل قبول نیست تعاونی یک سازمان یا دستگاه با تغییر غیرمجاز کاربری اراضی ملی اقدام به زمین خواری کند و وزارت تعاون و اتاق تعاون و دستگاه های نظارتی و قوه قضاییه موظف به برخورد با این تخلفات هستند .

رییس قوه قضاییه با بیان این که مردم کوچک ترین فساد و ارتباط ناسالم در نظام اداری را تحمل نمی کنند و قانون شکنی ادارات و سازمان های دولتی باید به صورت مضاعف پیگیری و برخورد شود، تصریح کرد: دلیل این که برخی اشخاص جرات می کنند تخلف کنند، این است که برخی متولیان حفظ و اجرای قانون خودشان تخلف می کنند و متجاسر به قانون هستند.

وی به دستگاه های اجرایی نیز تذکر داد که نسبت به تذکرات و هشدارهای نهادهای نظارتی توجه داشته باشند و ادامه داد: در پرونده واگذاری مساله دار شرکت کشت و صنعت مغان سازمان های نظارتی در زمان خودش نسبت به قیمت گذاری و بحث صلاحیت متقاضیان تملیک هشدار داده و اعلام خطر کرده بودند اما مسئولان امر به اخطارها توجه نکردند و امروز شاهد بروز مشکلاتی در این شرکت هستیم که برای مردم گره ذهنی ایجاد کرده است.

رییس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که گره گشایی از برخی مشکلات نیاز به راهکارهای پیچیده ندارد، انجام بسیاری از کارها را با روحیه جهادی شدنی امکان پذیر دانست و گفت: جوانان ما در دوران دفاع مقدس با وجود تحریم دشمن و کمبود تجهیزات نظامی مدرن، با همت و اراده و حرکت جهادی و انقلابی و روحیه بسیجی فتح الفتوح کردند و بسیاری از توفیقات به دست آمده مرهون ایثار و مجاهدت آنهاست.

رییس قوه قضاییه گفت: ماه های پایانی کار دولت که معمولاً شرایط متفاوتی دارد، با عزم راسخ و اراده پولادین مدیران دولتی و استفاده از تجارب اندوخته شده می تواند ماه های طلایی در جهت گره گشایی از زندگی مردم و رفع مشکلات جامعه و به نتیجه رسیدن کارهای ناتمام باشد.

وی تصریح کرد: دستگاه قضایی در برخورد با تخلفات زمینه را برای کار سالم فراهم می کند اما ایجاد سازوکارهای کار فاخر، سالم و ماندگار نیازمند همکاری همه بخش ها برای رفع موانع کار و تلاش است و اگر مسئولان اجرایی وظایف و مسئولایت های خود را به موقع انجام دهند، نیازی به ورود دستگاه قضایی نخواهد بود.

رییسی سهم مدیران را در حسن انجام مسئولیت های سازمانی مهم دانست و گفت: گاهی با تغییر یک مدیر در یک سازمان شاهد تحولات عظیم در آن مجموعه هستیم در حالی که هیچ تغییری در برنامه یا بودجه آن صورت نگرفته بلکه مدیر جدید با روحیه جهادی و با استفاده بهینه از نیروی انسانی و امکانات موجود، گره های کار را باز می کند.

وی خلاقیت و نوآوری مدیران استانی را سامان بخش کارها دانست و تصریح کرد: برخی کارها نیازمند حمایت و برنامه ریزی مرکز است ولی مدیران استانی اختیارات و امکاناتی دارند که می توانند برای افزایش بهره وری و حل مسائل و مشکلات از آنها استفاده کنند و همه امور را معطل تصمیمات و پشتیبانی مرکز ندانند.

رییس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش به تأکیدات مقام معظم رهبری در اجرای اصل 44 قانون اساسی پرداخت و گفت: امروز همه اقتصاددانان می گویند دولت نمی تواند متصدی همه امور باشد و خود دولت هم با این نظریه موافق است و ما لاجرم باید خصوصی سازی را دنبال کنیم اما نه به شکلی که تاکنون بوده بلکه باید کارها حساب شده و منضبط باشد.

رییسی با بیان این که اصل 44 و سیاست های ذیل آن از ارزشمندترین اصول قانونی است، ادامه داد: اگر خصوصی سازی در جایی به درستی انجام نشده و مشکلاتی به وجود آمده، ارتباطی با اصل 44 ندارد بلکه اشکال در نحوه واگذاری شرکت ها، عدم نظارت دقیق و بی توجهی به هشدارها و اخطارها درباره صلاحیت متقاضیان شرکت هاست.

رییس دستگاه قضا با تأکید بر این که اجرای دقیق قانون و حمایت و نظارت بر بخش خصوصی می تواند چرخه تولید را در کشور به حرکت درآورد، خاطرنشان کرد: هنگامی که یک کارخانه واگذار می شود، نباید آن را رها کرد بلکه تازه کار دولت برای توانمندسازی آن کارخانه شروع می شود و باید تسهیلات صرف حمایت از تولید شود تا بخش خصوصی بتواند روی پای خود بایستد.

این وظیفه دولت است.

آیت الله رییسی لزوم تنقیح قوانین را نیز مورد تأکید قرار داد و با اشاره به مسئولیت قوای سه گانه در این زمینه، ابراز امیدواری کرد مجلس با همکاری قوه قضاییه نسبت به تنقیح حجم زیاد قوانین اقدام نماید تا با شفاف و تفسیرناپذیر شدن قوانین، مسیر برای مدیران اجرایی و دیگر ارکان مرتبط با آن روشن باشد.

همچنین در این نشست، از اشتغال، مسکن و معیشت به عنوان اساسی ترین مشکلات جامعه ایثارگری یاد و درخواست هایی مبنی بر اولویت بخشی به خانواده ایثارگران در جذب نیروی قوه قضاییه و پیگیری قوانین بر زمین مانده مربوط به ایثارگران مطرح شد.

پیگیری ایجاد مناطق آزاد در اردبیل با توجه به ظرفیت استان برای تعاملات تجاری با جمهوری آذربایجان و تأمین نیروی انسانی مورد نیاز در حوزه صنعتی از مراجع ذیربط از دیگر مطالبات مسئولان استان اردبیل بود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: پرونده های قضایی - پیشگیری از جرم - فساد - رییس قوه قضاییه - قضایی - پیشگیری - قوه قضاییه - پرونده - مدیران - برخورد - سازمان ها - اداری - تولید - جلسه شورای اداری - دستگاه - سازمان - حساسیت - مدیران دولتی - استان اردبیل - شورای اداری - مشکلات کشور - رفع مشکلات - عامل - رییس - دولت - ناتمام - مشکلات - مهرماه - اردبیل - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
توافق دولت و مجلس برای تامین منابع کالاهای اساسی و اجرای کامل همسان سازی حقوق بازنشستگان

سیره اهل بیت(ع) حجت امت اسلام در مواجهه با بحران هاست

مساجد، کانون های اصلی کمک های مردمی برای مقابله با کرونا

آغاز ولایتعهدی امام زمان(عج) مبارک

گروسی با اشاره به بازرسی های اخیر در ایران: امیدوارم بدون موانع بتوانیم فعالیت کنیم

راهپیمایی زائران به سمت سامرا همچنان ادامه دارد+ تصاویر

تعداد مادرانی که بیش از یک شهید داده اند...+عکس

ردای امامت بر تن امام رحمت

تهیه طرح تفصیلی ویژه، نسخه شفابخش منطقه 12 است

دعای عهد از مأذنه حرم مطهر حضرت معصومه(س) قرائت می شود

 ما و عصر عسکری و صبح مهدوی

پندهایی از امام حسن عسکری (ع) برای اصلاح سبک زندگی

رفع نیازهای جامعه باید در هدف گذاری بهره گیری از هوش مصنوعی لحاظ شود

طرح دریافت مالیات از مشمولان غایب هنوز تصویب نشده است/اولویت ستاد کل افزایش حقوق سربازان است

خلاصه ای از زندگی امام حسن عسکری (ع)

آغاز امامت و ولایت امام زمان (عج)؛ عید منتظران

بیانیه مجمع نمایندگان طلاب در واکنش به اهانت دولتمردان فرانسه به ساحت پیامبر (ص)

رفع نیازهای جامعه باید در هدف گذاری بهره گیری از هوش مصنوعی لحاظ گردد

واکنش ستاد کل نیروی مسلح به طرح دریافت مالیات به جای سربازی

محدودیت فعالیت 3 گروه شغلی از فردا، دوشنبه در ماکو آغاز می شود

واکنش ستاد کل نیروی مسلح به طرح مجلس برای دریافت مالیات از غایبان سربازی

 سامرا در سوگ شهادت امام حسن عسکری (ع)

جزییات محدودیت های کرونایی تهران از فردا | فعالیت کدام مشاغل ممنوع شد؟ | وضعیت مدارس و دانشگاه ها

توزیع 350 هزار وعده غذایی میان زائران امامین عسکریین(ع)

رایزنی گریفیث و وزیر امور خارجه عمان درباره آتش بس در یمن

توافق دولت و مجلس برای تامین منابع کالاهای اساسی و اجرای کامل همسان سازی حقوق بازنشستگان

مدیر عامل آپارات به خاطر انتشار این ویدئو 10 سال حبس گرفت/ عکس

آخرین قیمت انواع لپ تاپ در بازار

مجید انصاری به هتاکان به رییس جمهور؛ عده ای انقلابی گری را با فحاشی اشتباه گرفته اند

واکنش ستاد کل نیروی مسلح به طرح دریافت مالیات از غایبان سربازی

دورکاری 50 درصدی و مشاغل گروههای 3 و 4 مشمول محدودیتهای کرونایی در تهران

در دولت احمدی نژاد همسان سازی کاملا ناقص اجرا شد/ محرومان دیگر هیچ حقی در سازمان تأمین اجتماعی ندارند

 سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع) در سامراء

مدیر عامل آپارات به خاطر انتشار این ویدئو 10 سال حبس گرفت/ عکس

تعمیر اساسی موتور 16 سیلندر کامینز برای اولین بار در شمال غرب کشور

آمار و برنامه ریزی درست امکانات موجود را در مسیر توسعه پایدار رهنمون خواهد کرد

42|قیام و انقلاب مهدی(ع)/انتظار سازنده چیست؟

میزان نوشت/ علیرضا سلیمی: ریاست قوه قضاییه مقابله با ترک فعل را از گردن کلفت ها شروع کند

خلاصه ای از زندگی امام حسن عسکری (ع)

آیین جشن ولایت در پارک جنگلی یاسوج

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی: امروز وظیفه حوزویان از هر زمان دیگر بیشتر و مسئولیت آنها سنگین تر است

قدردانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از رییس قوه قضاییه / دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی سره را از ناسره جدا می کند

در گفت وگوی رو در روی رییس سازمان زندان ها با زندانیان چه گذشت؟

آمران سلامت برای مقابله با شیوع کرونا درخوزستان به کار گرفته می شوند

تبریک عضو شورای شهر به مناسبت روز جهانی هنرمند

طرح احتمالی پرچم مریخ از نظر ایلان ماسک + عکس

باید در سمنان تمرکز مدیریتی بیشتری صورت گیرد

مجمع نمایندگان طلاب، اهانت دولتمردان فرانسه به ساحت پیامبر (ص) را محکوم کرد

مجمع نمایندگان طلاب، اهانت دولتمردان فرانسه به ساحت پیامبر (ص) را محکوم کرد

مدیر عامل آپارات به خاطر انتشار این ویدئو 10 سال حبس گرفت/ عکس

رایزنی گریفیث و وزیر امور خارجه عمان درباره آتش بس در یمن

متن کامل طرح اصلاح شده ی اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در مجلس

بازخوانی تاریخی سخنان رهبر انقلاب درباره سیره رفتاری امام حسن عسکری (ع)

توافق دولت و مجلس برای تامین منابع کالاهای اساسی و اجرای کامل همسان سازی حقوق بازنشستگان

لزوم تشدید نظارت بهداشتی کرونا بر کوچ عشایر به خوزستان

توضیحات بازپرس ویژه قتل مشهد درمورد مرگ مهرداد سپهری  

کارت زرد دوم برای مجلس یازدهم

متن کامل طرح اصلاح شده ی اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در مجلس

آمادگی 14 هزار طلبه برای کمک در عرصه مقابله با کرونا، قابل تقدیر است

خبر عرف از الکترونیکی شدن انتخابات 1400

آغاز امامت امام زمان (عج) + فیلم

دفاع مقدس ماندگارترین واقعه بعد از عاشورا است

مجلس موانع سر راه تأمین مواد اولیه تولید فولاد را پیگیری می کند

حضرت آیت الله سبحانی: امروز وظیفه حوزویان از هر زمان دیگر بیشتر و مسئولیت آنها سنگین تر است

شیعیان و انتظارات امام حسن عسکری (ع)

رییس کل دادگستری خوزستان: 72 نفر از زندانیان جرائم غیرعمد و مالی آزاد شدند

آغاز همه پرسی قانون اساسی در شیلی

اجرای طرح chr(034)آمران سلامتchr(034) در خوزستان

دفاع مقدس ماندگارترین واقعه بعد از عاشورا است

مشاور اشرف غنی: حکمتیار طرح دولت موقت را از پاکستان آورده است

نسبت به امنیت و آرامش مردم کشورمان با کسی تعارف نداریم

طرح بانکداری اسلامی در نوبت بررسی کمیسیون اقتصادی

طرح آمران سلامت در البرز برای مقابله با کرونا اجرا می شود

9 روز تا انتخابات آمریکا؛ نتیجه آخرین نظرسنجی ها در ایالت های کلیدی

جزییات نشست مشترک دولت و مجلس از زبان حاجی بابایی

دبیرکل جنبش نجباء فردا به تهران می آید

اکثر آمریکایی ها نتیجه انتخابات را می پذیرند

محبیان: مدل حکمرانی رهبری روشن است؛ همواره نقد را آزاد و توهین را نادرست خوانده اند

چرا علی مطهری با تعطیلی روز شهادت امام حسن عسکری (ع) مخالف است؟

بهشتی می گفت راه شکنجه بازشود همه را داغ می کنند

پیشگویان بزرگ درباره نتیجه انتخابات آمریکا چه می گویند؟

محیط زیست: ممنوعیت صید ترال فانوس ماهیان هنوز به طور رسمی ابلاغ نشده است

طرح دریافت مالیات از مشمولان غایب هنوز تصویب نشده است

تصاویر/ مجلس عزای امام حسن عسکری (ع) در دفتر آیت الله شبیری زنجانی

سازمان ملل معاهده بین المللی منع تسلیحات اتمی اجرایی می شود

پیام سفیر اتریش به مناسبت روزملی اتریش 2020 + زیر نویس فارسی

اجرای طرح آمران سلامت در خوزستان

تصاویر| پشت پرده میدان نقش جهان اصفهان

پرداخت مطالبات کارگران عوارضی قزوین تا پایان هفته جاری

تاکید گروسی بر شفاف سازی ابعاد بررسی های بازرسان آژانس در ایران

طرح آمران سلامت در البرز برای مقابله با کرونا اجرا می شود

شرایط عضویت در انتخابات شوراهای دانش آموزی اعلام شد

مهلت نام نویسی بیمه تکمیلی هنرمندان در قزوین تمدید شد

سردار پاکپور: نسبت به امنیت مردم کشورمان با کسی تعارف نداریم

جزییات دیدار حناچی با سید حسن خمینی | تقدیر یادگار امام؛ از توقف شهرفروشی تا بازآفرینی محله ها

کاشان پایتخت نهج البلاغه کشور

سفر دبیرکل نُجَباء به تهران برای رایزنی با مقامات ارشد ایران

توزیع کمک های مومنانه را در همسو ادامه دهیم

روایت محمد بلوری، از ایران در دوره کاپیتولاسیون

توضیحات بازپرس ویژه قتل مشهد درمورد مرگ مهرداد سپهری

ساختارهای فسادزا موجب تولید پرونده های قضایی می شود

ساختارهای فسادزا موجب تولید پرونده های قضایی می شود