مطالب مرتبط:
همکاری تهران- مسکو برای رویارویی با واشنگتن
همکاری تهران- مسکو برای رویارویی با واشنگتن
لاوروف: از درخواست آمریکا برای قطع همکاری با ایران پیروی نمی کنیم/ گسترش همکاری ها میان مسکو و تهران
ظریف؛ مذاکرات تهران و مسکو در زمینه همکاری نظامی ادامه دارد
استخدام تراکت پخش کن آقا جهت همکاری در تهران
-16 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 مهر 1399 ساعت 20:202020-09-24بين الملل

همکاری تهران- مسکو برای رویارویی با واشنگتن


مبادله تسلیحاتی ایران و روسیه حتمی است روح اله نخعی: وزیر خارجه ایران آخر این هفته درحالی راهی مسکو است که از آخرین سفرش به روسیه فقط دو ماه می گذرد.

- شعیب بهمن: مبادله تسلیحاتی علیه روسیه در مسئله ایران، مسکو را در ادامه همکاری و تعامل با تهران مصمم تر کرده است.

از اینجا شروع کنیم که در این سفرِ آقای ظریف بناست چه اتفاقی کلید بخورد یا چه بحثی دنبال شود؟به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز نو کروابط ایران و روسیه در سال های گذشته با توسعه نسبتا درخور توجهی در برخی از حوزه ها مواجه بوده است.

یکی از این حوزه ها، افزایش دیدارها و تعاملات بین مقامات سیاسی دو طرف بوده است.

از آخرین سفر آقای ظریف به مسکو، مدت زمان زیادی نمی گذرد، ولی از آن زمان تا امروز تحولات متعددی رخ داده است؛ به ویژه در پرونده هسته ای ایران و موضوعات مرتبط با برجام که به واسطه تلاش های ایالات متحده، دولت آمریکا سعی می کرد بتواند این پرونده را به نوعی در شورای امنیت مطرح کند، تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را بازگرداند یا از مکانیسم ماشه برای بازگرداندن کل تحریم ها علیه ایران استفاده کند.

همه اینها تحولات مهمی محسوب می شد که به هر حال در یک سمت آن هم روسیه قرار داشت؛ به ویژه که آمریکایی ها به صراحت طرف روس را هم تهدید کرده و اعلام کرده اند اگر مسکو بخواهد با تهران همکاری گسترده ای به خصوص در حوزه دفاعی و نظامی داشته باشد، این کشور را هم تحت تحریم قرار می دهند.

بنابراین خود مسئله چگونگی مقابله با زورگویی ها و یک جانبه گرایی های آمریکا، قاعدتا می تواند محور مهم این سفر آقای ظریف به مسکو و دیدارش با مقامات روسی باشد.

در کنار آن، مسائل مهم دیگری هم در حوزه روابط دوجانبه ایران و روسیه مطرح است؛ از جمله بحث تمدید یا به روزرسانی معاهده اساس روابط متقابل بین تهران و مسکو که در سفر پیشین ظریف مطرح شده بود و دو طرف از آن زمان رایزنی های متعددی را برای این کار انجام دادند.

در نتیجه، در حوزه روابط دوجانبه درباره چگونگی و احتمالا مفاد و بندهای این معاهده هم صحبت و گفت وگو خواهد شد؛ ضمن اینکه مسائل منطقه ای و بین المللی نیز همیشه در دستور کار چنین سفرهایی بوده اند و در این سفر هم مورد توجه قرار خواهند گرفت.

الان همکاری با ایران، در عمل چالش با آمریکا، لااقل با دولت فعلی، خواهد بود.

فکر می کنید روسیه در این تعامل چقدر مصمم است؟روابط ایران و روسیه در سال های اخیر در برخی حوزه ها به خوبی گسترش پیدا کرده است، مثل همکاری های منطقه ای؛ به خصوص پرونده سوریه یکی از نقاط عطف تاریخ روابط ایران و روسیه به شمار می آید.

شما تاریخ روابط ایران و روسیه را به ویژه در دوران معاصر مرور کنید، هیچ گاه به چنین نقطه عطفی مثل همکاری در سوریه بر نمی خورید.

خود این موضوع تا حد زیادی بر سایر جنبه های روابط دوجانبه هم تأثیر گذاشته و موجب تغییر دیدگاه ها نسبت به یکدیگر شده و این ایده را در رهبران عالی دو کشور به وجود آورده که هر دو طرف از طریق همکاری با یکدیگر، منافع خودشان را پیش ببرند.

نکته دوم اینکه به هر حال ایران تنها موضوع مورد اختلاف در روابط روسیه و آمریکا نیست؛ به هر حال اینها در حوزه های مختلف دچار اختلاف نظرهای بسیار شدیدتری هستند.

شاید بتوان گفت موضوع ایران و اختلاف نظر درباره ایران، در برابر سایر اختلاف نظرهای مسکو و واشنگتن اختلاف نظر چندان بزرگ و برجسته ای به شمار نمی آید؛ هر چند موضوع مهمی است و همیشه هم در دستور کار رهبران دو طرف در مذاکراتشان بوده، ولی این یک واقعیت است که ایران تنها اختلافشان نیست، بلکه موضوعات مهم و زیاد دیگری هستند و اساسا تا این اختلاف ها حل وفصل نشوند، روابط روسیه و آمریکا در همین سطح تنش باقی خواهد ماند.

بنابراین می توانیم در شرایط فعلی این تحلیل را داشته باشیم که روس ها تمایل به همکاری با ایران دارند و از آن استقبال می کنند.

چیزی که در هفته های اخیر مزید بر علت شده، تهدیدهایی بوده که در آنها آمریکا طرف روس را خطاب قرار داده است.

آمریکایی ها به صراحت روسیه را تهدید کرده اند که درصورت همکاری با ایران، تحت تحریم قرار خواهد گرفت.

این تهدید برای روس ها چندان امر مطلوبی به شمار نمی آید؛ چرا که موقعیت آنها را به عنوان یک کشور مستقل در سطح بین الملل، زیر سؤال می برد.

بنابراین روس ها به خاطر رویارویی با آمریکا و عدم تبعیت از تهدیدها و فشارهای آن هم که شده، همکاری با ایران را ادامه خواهند داد و از فشارهای آمریکا پیروی نخواهند کرد.

مسئله دیگر اینکه در بحث سوریه، برخی می گویند شاید اختلاف نظرهای بین ایران و روسیه در سوریه پتانسیل ایجاد تنش و ضربه به روابط دو کشور را داشته باشد.

این مسئله الان در چه مرحله ای است؟در حال حاضر بین ایران و روسیه اختلاف نظر چندان عمده و بزرگی در قبال سوریه وجود ندارد.

دو کشور تا حد بسیار زیادی به اهداف از پیش تعیین شده خود دست پیدا کرده اند، موفق به تثبیت موقعیت دولت قانونی داخل سوریه شده اند، موفق به تضعیف و شکست گروه های تروریستی در داخل سوریه شده اند و موفق به ناکام گذاشتن حامیان خارجی گروه های تروریستی و حامیان خارجی بی ثباتی در داخل سوریه شده اند، بنابراین تا حد بسیار زیادی به اهدافی که در آغاز داشته اند، دست پیدا کرده اند و می شود گفت هر دو طرف در سمت پیروز این بحران ایستاده اند.

به همین علت، دلیلی ندارد که بخواهند زمین بازی را به هم بزنند و با هم به رقابت بپردازند یا دچار اختلاف نظر بشوند.

در اینکه بین دو کشور اختلاف نظرهایی درباره آینده سوریه و انجام برخی اصلاحات در قانون اساسی یا ساختار ارتش سوریه وجود دارد، تردیدی نیست، ولی اینکه اینها باعث شود همکاری دو کشور دچار خدشه شود، باید گفت چنین اتفاقی نخواهد افتاد و وضعیت ایران و روسیه در شرایط فعلی در سوریه نشان می دهد این دو کشور نسبت به تمام بازیگران دیگر ذی نفوذ، نزدیک ترین دیدگاه به هم را دارند و همچنان به همکاری ادامه می دهند که در مقایسه با سایر بازیگران، اساسا قابل قیاس نیست.

در جبهه مقابل، اگر نگاه کنید در آغاز بحران سوریه جبهه متحدی از آمریکا و کشورهای اروپایی، ترکیه، عربستان، قطر، امارات و مانند آن شکل گرفته بود، در حالی که الان عملا جبهه مقابل کاملا متلاشی شده و همکاری ایران و روسیه و ائتلاف ایران و روسیه همچنان پابرجاست.

مهم ترین موضوع روابط در این مرحله، بحث تعامل تسلیحاتی بعد از لغو تحریم هاست.

آیا باید در نتیجه این سفر منتظر اعلام توافق یا معاهده جدیدی باشیم یا فعلا در مرحله مذاکره هستیم؟عمدتا توافق ها و معاملات نظامی بین کشورها خیلی جنبه آشکار ندارند؛ حتی کشورهایی که روابط خیلی عادی دارند یا در حوزه خرید و فروش تسلیحات با منع یا فشار بین المللی هم مواجه نیستند، سعی می کنند معاملات و خریدهای نظامی خود را پنهانی انجام دهند و آشکارا اعلام نکنند؛ مگر اینکه در موارد خاص، نوع خاصی از تسلیحات را بخواهند بخرند که اعلام خرید آنها بتواند توازن قوا را بین آنها و رقبایشان به هم بزند و بنابراین در چنین شرایطی، کشورها معاملات خودشان را علنی اعلام می کنند.

در مورد ایران و روسیه هم مذاکرات مختلفی در حوزه های نظامی و دفاعی از گذشته بین دو کشور وجود داشته است.

ایران در سال های تحریم موفق شده بخش مهمی از تسلیحاتی مورد نیاز خود را خودش تولید کند و در عین حال، در حوزه هایی که نیاز به واردات تسلیحات یا تجهیزات نظامی و دفاعی باشد، روسیه شریک اول و از شرکای مهم ایران به شمار می آید و به همین دلیل احتمال اینکه چنین معامله نظامی و تسلیحاتی ای در آینده رخ بدهد، دور از ذهن نیست.

اما درباره اینکه معامله به شکل علنی اعلام خواهد شد یا نه؟ این موضوعی است که سیاست مداران در هر دو کشور باید درباره آن تصمیم بگیرند، ولی انجام معاملات نظامی و دفاعی بین ایران و روسیه قطعی است و در آن تردیدی وجود ندارد.

مسئله دیگری که هر چقدر به انتخابات آمریکا و لغو تحریم ها نزدیک می شویم، زمزمه ها درباره آن بیشتر می شود، بحث احتمال اقدام نظامی آمریکا در قبال ایران است؛ محدود و دفعتی یا درگیری جدی تر.

در این زمینه آیا ممکن است ایران با روسیه تعاملی داشته باشد و روسیه مایل به اقدام برای پیشگیری یا مقابله در این زمینه باشد؟در وهله اول واقعیت این است که احتمال وقوع درگیری گسترده بین ایران و آمریکا چندان زیاد نیست و سوابق موجود بین دو کشور هم نشان داده درگیری ها عمدتا یا به شکل مستقیم نبوده یا به شکل محدود و مدیریت شده بوده است؛ بنابراین می توان گفت نمی توانیم انتظار داشته باشیم که چنین درگیری ای اتفاق بیفتد.

اما واقعیت این است که در سال های اخیر، همکاری ایران و روسیه در حوزه های نظامی و دفاعی افزایش یافته است؛ مثلا مانوری که دو کشور به همراه چین در اقیانوس هند و دریای عمان و در آب های منطقه برگزار کردند، یا همین مانوری که به عنوان قفقاز 2020 در روسیه در حال انجام است و ایران هم از حاضران در آن مانور است، همه اینها حکایت از این دارد که دو کشور همکاری های نظامی های خودشان را در ابعاد مختلف گسترش داده اند.

برگزاری چنین مانورهایی، فارغ از آنکه بین نیروهای نظامی دو کشور هماهنگی به وجود می آورد، این پیام را هم قاعدتا به کشورهای دیگر از جمله آمریکا می دهد که به هر حال تهران و مسکو همکاری های نظامی خودشان را گسترش داده اند و در مواقع مقتضی می توانند حتی به صورت مشترک از نیروهای نظامی خودشان استفاده کنند.

هر چند به هر حال سیاست روس ها هم در منطقه این است که اساسا جنگ جدیدی اتفاق نیفتد؛ به این دلیل که هم منطقه تاب مواجه شدن با یک جنگ جدید را ندارد و نمی تواند یک جنگ جدید را تحمل کند و هم اینکه اساسا وقوع جنگ جدید ، به خصوص اگر بین ایران و آمریکا باشد، صرفا محدود به این منطقه نخواهد بود و در واقع پیامدهای گسترده تری خواهد داشت.

درنتیجه روس ها تا حد ممکن تلاش می کنند از کانال های دیپلماتیک از وقوع چنین جنگ و درگیری ای پرهیز کنند.

در عین حال، سابقه رویکردها و مواضع روسیه، به ویژه در یک دهه اخیر، در مورد مناقشات ایران و آمریکا نشان می دهد روس ها کاملا به نفع ایران موضع گیری کرده اند و در برهه های مختلف روی همکاری با ایران تأکید کرده اند؛ برای مثال هر بار آمریکایی ها بحث حضور و نفوذ منطقه ای ایران را پیش کشیده اند، روس ها کاملا از ایران دفاع کرده اند، در مسئله برجام موضع روسیه حمایت از ایران بوده، در اتفاقاتی که در آرامکو افتاد یا نفتکش هایی که در بندر فجیره امارات هدف قرار گرفتند یا حتی در هدف قرارگرفتن پهپاد آمریکایی، در همه این موارد روس ها کاملا به نفع ایران موضع گیری کردند و در ترور سردار سلیمانی هم همین اتفاق مجددا تکرار شد.

همه اینها می تواند به طرف آمریکایی این پیام و این جمع بندی را بدهد که ورود به یک درگیری با ایران می تواند محدود به ایران نماند و پای سایر کشورهای را هم وسط بکشد.


کلید واژه ها: ایران - ایران و روسیه - روسیه - پرونده هسته ای ایران - مسکو - وزیر خارجه ایران - پرونده هسته ای - پرونده - مبادله - همکاری - دولت آمریکا - تهران - تعامل - آخرین - وزیر خارجه - گزارش روز - زمان - ظریف - حوزه - مدت زمان - واشنگتن - روح اله - هسته ای - آمریکا - افزایش - مقامات - یکی از - توسعه - گزارش - سیاسی

آخرین اخبار سرویس:
نخستین ماموریت رسمی سرنشین دار اسپیس ایکس عملیاتی می شود

قرارداد آژانس فضایی اروپا با ناسا نهایی شد

اوباما: پوتین، شی و اون خواستار پیروزی ترامپ در انتخابات هستند

بررسی راهکارهای کاهش کرونا توسط مقامات ژاپن و کره جنوبی

ببینید | لحظه برخورد راکت نیروهای ارمنستان به شهر بردع آذربایجان ساعاتی پس از اعلام آتش بس

بایدن: در صورت پیروزی در انتخابات تحریم ها علیه رییس جمهور بلاروس را تشدید خواهم کرد

آنها او را دوست دارند، اما نمی توانند به وی رای دهند

بایدن: نام جورج فلوید به این زودی فراموش نخواهد شد

کرملین: تداوم درگیری میان ایروان و باکو مایه تأسف و نگرانی است

محورهای رایزنی عراقچی با وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان

اردوغان: هدف غربی ها به راه انداختن جنگ های صلیبی است

انتقاد تند رسانه ای از سهل انگاری عربستان و امارات مقابل اهانت بی شرمانه فرانسه ضد اسلام

آغاز موج دوم کرونا در پاکستان

ائتلاف سعودی مدعی انهدام چند پهپاد یمنی شد

بیانیه مهد قرآن در محکومیت اقدام رییس دولت فرانسه

مسکو: اوضاع در رابطه با شیوع کرونا در حال وخیم شدن است

آمریکا چرا مدیران نفتی را تحریم کرد؟

چابهار دوباره از تحریم های آمریکا مستثنی شد

اردوغان: آنکارا حق قانونی اقدام علیه ستیزه جویان در مرز ترکیه و سوریه را دارد

سرلشکر موسوی: تحرک از شاخصه های مهم توان رزم نیروهای ارتش است

رییسی : جنگ اقتصادی، ایران را از راهی که در پیش گرفته باز نخواهد داشت

8616 نفر دیگر در سوییس به کرونا مبتلا شدند

ترامپ: بایدن ترور می شود!/فیلم

آنها او را دوست دارند، اما نمی توانند به وی رای دهند

صدور مجوز حمل سلاح در روز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در میشیگان

برگزاری دور دوم مذاکرات میان لبنان و رژیم صهیونیستی درباره ترسیم مرزهای دریایی

سیسی اقدام اسلام ستیزانه فرانسه را محکوم کرد

پیش بینی رشد 4.3درصدی اقتصاد ایران در سال آینده

تاکید هند به عدم مداخله خارجی در تشکیل ساختار آینده افغانستان

اردوغان: مکرون از لبنان اخراج شد

غرب به دنبال شروع دوباره جنگهای صلیبی است

اردوغان: غرب به دنبال شروع دوباره جنگ های صلیبی است

مصر و عربستان سعودی هتک حرمت به ساحت رسول اکرم(ص) را محکوم کردند

گروسی: در سطح خوبی از همکاری با ایران قرار داریم

ترفند رژیم آل سعود برای حذف هشتگ مربوط به زندانیان سیاسی

امانی: فتحی شقاقی به کشورهای عربی در مبارزه با رژیم صهیونیستی اعتماد کافی نداشت

سعد حریری راه دشواری در پیش دارد

اقدام فرانسوی ها در توهین به پیامبر اسلام (ص) شیطانی و پلید بود

اولین گروه ملخ های صحرایی از هند و پاکستان وارد ایران شدند

رییس جمهور سابق قرقیزستان اعتصاب غذا کرد

اولین گروه ملخ های صحرایی از هند و پاکستان وارد ایران شدند

اندونزی سفیر فرانسه را فرا خواند

بارگذاری نماهنگ صهیونیستی علیه پیامبر اسلام (ص) در یوتیوب

تاثیر نتیجه انتخابات آمریکا بر تحولات سیاسی رژیم صهیونیستی؛ نتانیاهو با بایدن است یا ترامپ؟

حمله بی سابقه گانتز به نتانیاهو و اشاره ضمنی به تشکیل دولت جایگزین

فواد ایزدی: پیروزی ترامپ موجب تسریع افول آمریکا است

توجیهات مجدد امارات درباره توافق سازش با رژیم صهیونیستی

انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا؛ ترامپ یا بایدن؟

مفتی مسکو اقدامات ضداسلامی مکرون را موجب تحریک احساسات مسلمانان خواند

اعطای جایزه شجاعت به فیلمبردار صحنه قتل جورج فلوید

آمریکا و ادامه دخالت ها در شرق آسیا

اردوغان: غرب به دنبال شروع دوباره جنگهای صلیبی است

هانوی اعلام کرد: پمپئو به ویتنام سفر می کند

اقدام حقوقی ترکیه علیه نشریه فرانسوی به دلیل توهین به اردوغان

نگرانی ایتالیایی ها از آینده شغلی خود

طعنه زنگنه به امریکایی ها

بورسهای آمریکا، اروپا و آسیا یکپارچه قرمز پوش شدند

حمایت بایدن از رهبر مخالفان دولت بلاروس

انگلیس: ناتو از آزادی بیان حمایت کند!

اردوغان: غرب به دنبال شروع دوباره جنگهای صلیبی است

مرور بازیهای هفته پنجم سری آ ایتالیا+ویدیو

اطلاعات هزاران مشتری بانکی اروپایی هک شد

گزارش| روند صلح افغانستان؛ شکست تازه ترامپ در آستانه انتخابات آمریکا

تاریخ ارسال فضانوردان با کپسول اسپیس ایکس مشخص شد

اردوغان و پوتین درباره حملات ادلب گفت و گو کردند

احتمال عملیات مجدد ترکیه در شمال سوریه

اردوغان: غرب به دنبال شروع دوباره جنگهای صلیبی است

اردوغان: غربی ها به دنبال راه انداختن جنگ های صلیبی هستند

فرود یک هواپیمای ایران در ونزوئلا پس از نزدیک تر شدن روابط تجاری دو کشور

ترجمه دیگری از خاطرات جان بولتون منتشر شد/ تصویر یک رییس جمهوری دمدمی در «اتاق حوادث»

دومینیک راب از فرانسه حمایت کرد

آینده مبهم روابط ترکیه – آمریکا

سرقت هزاران سند محرمانه پارلمان سوئد و بانک های اروپایی

تنش میان فرانسه و ترکیه بالا گرفت

اعطای جایزه شجاعت به فیلمبردار صحنه قتل جورج فلوید

در آینده نباید روادیدی برای دیپلمات های ایرانی صادر شود

حمایت بانک های وال استریت از دموکرات ها

ربوده شدن محموله یک میلیون دلاری دستکش پزشکی در فلوریدا

ترامپ اگر در اروپا نامزد انتخابات بود هیچ شانسی برای پیروزی نداشت

مخالفان ترامپ، ماسک سران کشور های مختلف را به چهره زدند

نتانیاهو آینده رژیم صهیونیستی را به خطر می اندازد

در اثر بمباران ارمنستان در شهر برده تعداد کشته شدگان به 14 نفر رسید

ترکیه علیه عوامل شارلی ابدو پرونده باز کرد/ کاریکاتور اردوغان تلاشی مشمئز کننده است

عراقچی به روسیه سفر می کند

فیس بوک ده ها حساب کاربری را مسدود کرد

جنگل های شمال امسال سند نمی گیرد

پیشنهاد 10 میلیون یورویی زنیت به پوچتینو

گروسی: ایران سایت جدید هسته ای زیرِزمینی در نطنز احداث می کند

اقدام فرانسوی ها در توهین به پیامبر اسلام (ص) شیطانی و پلید بود

چین، آمریکا را به chr(034)شانه خالی کردن از تقصیرchr(034) متهم کرد

مرور بازیهای هفته پنجم سری آ ایتالیا

چین، آمریکا را به شانه خالی کردن از تقصیر متهم کرد

معترضان خشمگین شیشه های اداره پلیس واشنگتن را شکستند

واکنش چین به اتهام نسل کشی مسلمانان در سین کیانگ

ببینید | جهنم آمریکایی؛ غارت فروشگاه کفش و لباس در فیلادلفیا

پمپئو به ویتنام سفر می کند

کاخ سفید مدعی «پایان کرونا» شد

«هشتگ» خشم جهانی از توهین به ساحت مقدس پیامبر اسلام (ص) 

مجسمه های غول پیکر و دیدنی در جهان + عکس

آخرین پرواز توپولف/ هواپیمای روسی به خاطرات پیوست

همکاری تهران- مسکو برای رویارویی با واشنگتن

همکاری تهران- مسکو برای رویارویی با واشنگتن