مطالب مرتبط:
همکاری تهران- مسکو برای رویارویی با واشنگتن
همکاری تهران- مسکو برای رویارویی با واشنگتن
لاوروف: از درخواست آمریکا برای قطع همکاری با ایران پیروی نمی کنیم/ گسترش همکاری ها میان مسکو و تهران
ظریف؛ مذاکرات تهران و مسکو در زمینه همکاری نظامی ادامه دارد
استخدام تراکت پخش کن آقا جهت همکاری در تهران
-16 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 مهر 1399 ساعت 20:202020-09-24بين الملل

همکاری تهران- مسکو برای رویارویی با واشنگتن


مبادله تسلیحاتی ایران و روسیه حتمی است روح اله نخعی: وزیر خارجه ایران آخر این هفته درحالی راهی مسکو است که از آخرین سفرش به روسیه فقط دو ماه می گذرد.

- شعیب بهمن: مبادله تسلیحاتی علیه روسیه در مسئله ایران، مسکو را در ادامه همکاری و تعامل با تهران مصمم تر کرده است.

از اینجا شروع کنیم که در این سفرِ آقای ظریف بناست چه اتفاقی کلید بخورد یا چه بحثی دنبال شود؟به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز نو کروابط ایران و روسیه در سال های گذشته با توسعه نسبتا درخور توجهی در برخی از حوزه ها مواجه بوده است.

یکی از این حوزه ها، افزایش دیدارها و تعاملات بین مقامات سیاسی دو طرف بوده است.

از آخرین سفر آقای ظریف به مسکو، مدت زمان زیادی نمی گذرد، ولی از آن زمان تا امروز تحولات متعددی رخ داده است؛ به ویژه در پرونده هسته ای ایران و موضوعات مرتبط با برجام که به واسطه تلاش های ایالات متحده، دولت آمریکا سعی می کرد بتواند این پرونده را به نوعی در شورای امنیت مطرح کند، تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را بازگرداند یا از مکانیسم ماشه برای بازگرداندن کل تحریم ها علیه ایران استفاده کند.

همه اینها تحولات مهمی محسوب می شد که به هر حال در یک سمت آن هم روسیه قرار داشت؛ به ویژه که آمریکایی ها به صراحت طرف روس را هم تهدید کرده و اعلام کرده اند اگر مسکو بخواهد با تهران همکاری گسترده ای به خصوص در حوزه دفاعی و نظامی داشته باشد، این کشور را هم تحت تحریم قرار می دهند.

بنابراین خود مسئله چگونگی مقابله با زورگویی ها و یک جانبه گرایی های آمریکا، قاعدتا می تواند محور مهم این سفر آقای ظریف به مسکو و دیدارش با مقامات روسی باشد.

در کنار آن، مسائل مهم دیگری هم در حوزه روابط دوجانبه ایران و روسیه مطرح است؛ از جمله بحث تمدید یا به روزرسانی معاهده اساس روابط متقابل بین تهران و مسکو که در سفر پیشین ظریف مطرح شده بود و دو طرف از آن زمان رایزنی های متعددی را برای این کار انجام دادند.

در نتیجه، در حوزه روابط دوجانبه درباره چگونگی و احتمالا مفاد و بندهای این معاهده هم صحبت و گفت وگو خواهد شد؛ ضمن اینکه مسائل منطقه ای و بین المللی نیز همیشه در دستور کار چنین سفرهایی بوده اند و در این سفر هم مورد توجه قرار خواهند گرفت.

الان همکاری با ایران، در عمل چالش با آمریکا، لااقل با دولت فعلی، خواهد بود.

فکر می کنید روسیه در این تعامل چقدر مصمم است؟روابط ایران و روسیه در سال های اخیر در برخی حوزه ها به خوبی گسترش پیدا کرده است، مثل همکاری های منطقه ای؛ به خصوص پرونده سوریه یکی از نقاط عطف تاریخ روابط ایران و روسیه به شمار می آید.

شما تاریخ روابط ایران و روسیه را به ویژه در دوران معاصر مرور کنید، هیچ گاه به چنین نقطه عطفی مثل همکاری در سوریه بر نمی خورید.

خود این موضوع تا حد زیادی بر سایر جنبه های روابط دوجانبه هم تأثیر گذاشته و موجب تغییر دیدگاه ها نسبت به یکدیگر شده و این ایده را در رهبران عالی دو کشور به وجود آورده که هر دو طرف از طریق همکاری با یکدیگر، منافع خودشان را پیش ببرند.

نکته دوم اینکه به هر حال ایران تنها موضوع مورد اختلاف در روابط روسیه و آمریکا نیست؛ به هر حال اینها در حوزه های مختلف دچار اختلاف نظرهای بسیار شدیدتری هستند.

شاید بتوان گفت موضوع ایران و اختلاف نظر درباره ایران، در برابر سایر اختلاف نظرهای مسکو و واشنگتن اختلاف نظر چندان بزرگ و برجسته ای به شمار نمی آید؛ هر چند موضوع مهمی است و همیشه هم در دستور کار رهبران دو طرف در مذاکراتشان بوده، ولی این یک واقعیت است که ایران تنها اختلافشان نیست، بلکه موضوعات مهم و زیاد دیگری هستند و اساسا تا این اختلاف ها حل وفصل نشوند، روابط روسیه و آمریکا در همین سطح تنش باقی خواهد ماند.

بنابراین می توانیم در شرایط فعلی این تحلیل را داشته باشیم که روس ها تمایل به همکاری با ایران دارند و از آن استقبال می کنند.

چیزی که در هفته های اخیر مزید بر علت شده، تهدیدهایی بوده که در آنها آمریکا طرف روس را خطاب قرار داده است.

آمریکایی ها به صراحت روسیه را تهدید کرده اند که درصورت همکاری با ایران، تحت تحریم قرار خواهد گرفت.

این تهدید برای روس ها چندان امر مطلوبی به شمار نمی آید؛ چرا که موقعیت آنها را به عنوان یک کشور مستقل در سطح بین الملل، زیر سؤال می برد.

بنابراین روس ها به خاطر رویارویی با آمریکا و عدم تبعیت از تهدیدها و فشارهای آن هم که شده، همکاری با ایران را ادامه خواهند داد و از فشارهای آمریکا پیروی نخواهند کرد.

مسئله دیگر اینکه در بحث سوریه، برخی می گویند شاید اختلاف نظرهای بین ایران و روسیه در سوریه پتانسیل ایجاد تنش و ضربه به روابط دو کشور را داشته باشد.

این مسئله الان در چه مرحله ای است؟در حال حاضر بین ایران و روسیه اختلاف نظر چندان عمده و بزرگی در قبال سوریه وجود ندارد.

دو کشور تا حد بسیار زیادی به اهداف از پیش تعیین شده خود دست پیدا کرده اند، موفق به تثبیت موقعیت دولت قانونی داخل سوریه شده اند، موفق به تضعیف و شکست گروه های تروریستی در داخل سوریه شده اند و موفق به ناکام گذاشتن حامیان خارجی گروه های تروریستی و حامیان خارجی بی ثباتی در داخل سوریه شده اند، بنابراین تا حد بسیار زیادی به اهدافی که در آغاز داشته اند، دست پیدا کرده اند و می شود گفت هر دو طرف در سمت پیروز این بحران ایستاده اند.

به همین علت، دلیلی ندارد که بخواهند زمین بازی را به هم بزنند و با هم به رقابت بپردازند یا دچار اختلاف نظر بشوند.

در اینکه بین دو کشور اختلاف نظرهایی درباره آینده سوریه و انجام برخی اصلاحات در قانون اساسی یا ساختار ارتش سوریه وجود دارد، تردیدی نیست، ولی اینکه اینها باعث شود همکاری دو کشور دچار خدشه شود، باید گفت چنین اتفاقی نخواهد افتاد و وضعیت ایران و روسیه در شرایط فعلی در سوریه نشان می دهد این دو کشور نسبت به تمام بازیگران دیگر ذی نفوذ، نزدیک ترین دیدگاه به هم را دارند و همچنان به همکاری ادامه می دهند که در مقایسه با سایر بازیگران، اساسا قابل قیاس نیست.

در جبهه مقابل، اگر نگاه کنید در آغاز بحران سوریه جبهه متحدی از آمریکا و کشورهای اروپایی، ترکیه، عربستان، قطر، امارات و مانند آن شکل گرفته بود، در حالی که الان عملا جبهه مقابل کاملا متلاشی شده و همکاری ایران و روسیه و ائتلاف ایران و روسیه همچنان پابرجاست.

مهم ترین موضوع روابط در این مرحله، بحث تعامل تسلیحاتی بعد از لغو تحریم هاست.

آیا باید در نتیجه این سفر منتظر اعلام توافق یا معاهده جدیدی باشیم یا فعلا در مرحله مذاکره هستیم؟عمدتا توافق ها و معاملات نظامی بین کشورها خیلی جنبه آشکار ندارند؛ حتی کشورهایی که روابط خیلی عادی دارند یا در حوزه خرید و فروش تسلیحات با منع یا فشار بین المللی هم مواجه نیستند، سعی می کنند معاملات و خریدهای نظامی خود را پنهانی انجام دهند و آشکارا اعلام نکنند؛ مگر اینکه در موارد خاص، نوع خاصی از تسلیحات را بخواهند بخرند که اعلام خرید آنها بتواند توازن قوا را بین آنها و رقبایشان به هم بزند و بنابراین در چنین شرایطی، کشورها معاملات خودشان را علنی اعلام می کنند.

در مورد ایران و روسیه هم مذاکرات مختلفی در حوزه های نظامی و دفاعی از گذشته بین دو کشور وجود داشته است.

ایران در سال های تحریم موفق شده بخش مهمی از تسلیحاتی مورد نیاز خود را خودش تولید کند و در عین حال، در حوزه هایی که نیاز به واردات تسلیحات یا تجهیزات نظامی و دفاعی باشد، روسیه شریک اول و از شرکای مهم ایران به شمار می آید و به همین دلیل احتمال اینکه چنین معامله نظامی و تسلیحاتی ای در آینده رخ بدهد، دور از ذهن نیست.

اما درباره اینکه معامله به شکل علنی اعلام خواهد شد یا نه؟ این موضوعی است که سیاست مداران در هر دو کشور باید درباره آن تصمیم بگیرند، ولی انجام معاملات نظامی و دفاعی بین ایران و روسیه قطعی است و در آن تردیدی وجود ندارد.

مسئله دیگری که هر چقدر به انتخابات آمریکا و لغو تحریم ها نزدیک می شویم، زمزمه ها درباره آن بیشتر می شود، بحث احتمال اقدام نظامی آمریکا در قبال ایران است؛ محدود و دفعتی یا درگیری جدی تر.

در این زمینه آیا ممکن است ایران با روسیه تعاملی داشته باشد و روسیه مایل به اقدام برای پیشگیری یا مقابله در این زمینه باشد؟در وهله اول واقعیت این است که احتمال وقوع درگیری گسترده بین ایران و آمریکا چندان زیاد نیست و سوابق موجود بین دو کشور هم نشان داده درگیری ها عمدتا یا به شکل مستقیم نبوده یا به شکل محدود و مدیریت شده بوده است؛ بنابراین می توان گفت نمی توانیم انتظار داشته باشیم که چنین درگیری ای اتفاق بیفتد.

اما واقعیت این است که در سال های اخیر، همکاری ایران و روسیه در حوزه های نظامی و دفاعی افزایش یافته است؛ مثلا مانوری که دو کشور به همراه چین در اقیانوس هند و دریای عمان و در آب های منطقه برگزار کردند، یا همین مانوری که به عنوان قفقاز 2020 در روسیه در حال انجام است و ایران هم از حاضران در آن مانور است، همه اینها حکایت از این دارد که دو کشور همکاری های نظامی های خودشان را در ابعاد مختلف گسترش داده اند.

برگزاری چنین مانورهایی، فارغ از آنکه بین نیروهای نظامی دو کشور هماهنگی به وجود می آورد، این پیام را هم قاعدتا به کشورهای دیگر از جمله آمریکا می دهد که به هر حال تهران و مسکو همکاری های نظامی خودشان را گسترش داده اند و در مواقع مقتضی می توانند حتی به صورت مشترک از نیروهای نظامی خودشان استفاده کنند.

هر چند به هر حال سیاست روس ها هم در منطقه این است که اساسا جنگ جدیدی اتفاق نیفتد؛ به این دلیل که هم منطقه تاب مواجه شدن با یک جنگ جدید را ندارد و نمی تواند یک جنگ جدید را تحمل کند و هم اینکه اساسا وقوع جنگ جدید ، به خصوص اگر بین ایران و آمریکا باشد، صرفا محدود به این منطقه نخواهد بود و در واقع پیامدهای گسترده تری خواهد داشت.

درنتیجه روس ها تا حد ممکن تلاش می کنند از کانال های دیپلماتیک از وقوع چنین جنگ و درگیری ای پرهیز کنند.

در عین حال، سابقه رویکردها و مواضع روسیه، به ویژه در یک دهه اخیر، در مورد مناقشات ایران و آمریکا نشان می دهد روس ها کاملا به نفع ایران موضع گیری کرده اند و در برهه های مختلف روی همکاری با ایران تأکید کرده اند؛ برای مثال هر بار آمریکایی ها بحث حضور و نفوذ منطقه ای ایران را پیش کشیده اند، روس ها کاملا از ایران دفاع کرده اند، در مسئله برجام موضع روسیه حمایت از ایران بوده، در اتفاقاتی که در آرامکو افتاد یا نفتکش هایی که در بندر فجیره امارات هدف قرار گرفتند یا حتی در هدف قرارگرفتن پهپاد آمریکایی، در همه این موارد روس ها کاملا به نفع ایران موضع گیری کردند و در ترور سردار سلیمانی هم همین اتفاق مجددا تکرار شد.

همه اینها می تواند به طرف آمریکایی این پیام و این جمع بندی را بدهد که ورود به یک درگیری با ایران می تواند محدود به ایران نماند و پای سایر کشورهای را هم وسط بکشد.


کلید واژه ها: ایران - ایران و روسیه - روسیه - پرونده هسته ای ایران - مسکو - وزیر خارجه ایران - پرونده هسته ای - پرونده - مبادله - همکاری - دولت آمریکا - تهران - تعامل - آخرین - وزیر خارجه - گزارش روز - زمان - ظریف - حوزه - مدت زمان - واشنگتن - روح اله - هسته ای - آمریکا - افزایش - مقامات - یکی از - توسعه - گزارش - سیاسی

آخرین اخبار سرویس:
آخرین آمار کرونا در آفریقا/ شمار مبتلایان به یک میلیون و 652 هزار و 981 نفر رسید

تاس: سران ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای مذاکره در مسکو اعلام آمادگی کردند

واکنش چین به لغو تحریم تسلیحاتی ایران

وزیر دفاع از توافقات تسلیحاتی مهم ایران با روسیه و چین خبر داد

پاسخ ایران به تهدیدات تل آویو از مبدأ خلیج فارس/ هرگز درباره موشک با آمریکا گفتگو نمی کنیم

هت تریک ممفیس دیپای مقابل استراسبورگ

ورزشگاه ملی ورشو به بیمارستان موقت بیماران مبتلا به کرونا بدل می شود

ورزشگاه ملی ورشو به بیمارستان موقت بیماران مبتلا به کرونا بدل می شود

وزیر خارجه بحرین: تبادل سفیران با اسراییل هدف آینده دو طرف است

افزایش نگرانی سناتورهای جمهوری خواه از باخت ترامپ در انتخابات

اعضای پارلمان اروپا خواستار تحریم اجلاس گروه 20 شدند

وضعیت کرونا در بیمارستان های انگلیس دوباره بحرانی شد

استعفای شهردار کپنهاک بعد از اتهام آزار جنسی

جروزالم پست: ارتش اسراییل از توانایی لازم در برابر حملات شیمیایی برخوردار نیست

چند واکسن کرونا در آغاز سال 2021 آماده می شوند

گفت و گوهای سیاسی ایران و اوکراین به ریاست عراقچی-ینین برگزار شد

پنج رویداد جهان

انفجار در مسیر کاروان نیروهای آمریکایی در نزدیکی میدان نفتی chr(034)العمرchr(034) در شرق سوریه

تصویب معاهده عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی از سوی کابینه امارات

ببینید | تلخ ترین و تراژیک ترین صدرنشینی تاریخ ایران

چین: تهدیدهای پمپئو در زمینه تجارت تسلیحاتی با ایران کاملا غیرقابل توجیه است

اعمال منع آمد و شد 2 هفته ای در ولز

تحریم های آمریکا مانع ورود دارو به ایران شده است

چرا رفع تحریم تسلیحاتی ایران مهم است؟

تبادل سفیر هدف آینده بحرین و اسراییل

کارشناس همه گیرشناسی: وضع کرونا در آمریکا نگران کننده است

واکنش وزارت خارجه به درگیری ها در قره باغ: ایران نمی پذیرد به سبک تکفیری ها سری بریده شود

این ماه تحریم های جدیدی علیه ایران وضع می کنیم

انفجار در مسیر کاروان نیروهای آمریکایی در نزدیکی میدان نفتی العمر در شرق سوریه

چالش تسلیحاتی ایران

بحرین: برای حل و فصل عادلانه امور فلسطین نهایت تلاش خود را می کنیم

وزیر خارجه بحرین: موضع بحرین در خصوص فلسطین ثابت است

استعفای شهردار پایتخت دانمارک بعد از اتهام آزار جنسی

انفجار بمب در مسیر کاروان نظامیان آمریکا در سوریه

خطیب زاده: ایران نمی پذیرد به سبک تکفیری ها سری بریده شود

شکست کودتای «لیتیوم» تسلا در بولیوی

افزایش رشد اقتصادی چین، همزمان با کنترل کرونا

آمریکا از تحریم های جدید علیه ایران خبر داد

درخواست روسیه برای نظارت بین المللی بر آتش بس در قره باغ

گفت و گوی تلفنی وزیر خارجه آمریکا و رییس جمهور لبنان

شکست کودتای «لیتیوم» تسلا در بولیوی

وزیر خارجه بحرین: تبادل سفارت خانه ها با اسراییل هدف آینده دو طرف است

مکرون: فرانسه خواهان تقویت روابط با عراق است

دهباشی: شاه اگر شُل نمی کرد، پهلوی نمی پاشید

پاسخ ایران به تهدیدات تل آویو از مبدأ خلیج فارس/ هرگز درباره موشک با آمریکا گفت وگو نمی کنیم

وزیر خارجه بحرین: تبادل سفیران با اسراییل هدف آینده دو طرف است

آمریکا از تحریم های جدید علیه ایران خبر داد

تداوم رایزنی های دو جنبش حماس و فتح با هدف تحقق آشتی ملی

وزیر خارجه بحرین: تبادل سفیران با اسراییل هدف آینده دو طرف است

اندیشکده|رند: بعید است انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در آرامش برگزار شود

بولتون: ترامپ به خوبی و خوشی از قدرت کنار نمی رود

اعمال تحریم های بیشتر علیه تهران در ماه جاری میلادی

خبر مرگ صائب عریقات تکذیب شد

عراق و فرانسه سه یادداشت «اعلام حسن نیت» امضا کردند

حماس : لزوم توقف عادی سازی روابط با اشغالگران/سفر هیئت های عربی به مسجدالاقصی خنجری در پشت ملت فلسطین است

برگزاری رای گیری زودهنگام انتخاباتی در فلوریدا/بایدن پیشتاز است اما پیروزی او قطعی نیست

آمریکا: این ماه تحریم های جدیدی علیه ایران وضع می کنیم

توافقات مهمی با روسیه برای توسعه نیروی هوایی داریم

خبر وزیر دفاع از توافق تسلیحاتی ایران با چین و روسیه

تظاهرات ضدسلطنتی- تایلند

یمن|حمله توپخانه ای عربستان به صعده؛ سه غیرنظامی شهید و زخمی شدند

انتخاب اولین زن به عنوان مشاور رییس مجلس عربستان + عکس

اخبار «هفت عصر » 28 مهر 1399

chr(034)راهپیمایی فیل هاchr(034)، نمایش بمب افکن های آمریکایی

انفجار بمب در مسیر کاروان نظامیان تروریست آمریکایی در سوریه

عون در گفت و گو با پمپئو بر حفظ حقوق لبنان در مذاکره با اسراییل تاکید کرد

مشاور جو بایدن: اگر داخل توافقات بین المللی باشیم می توانیم موثرتر عمل کنیم

ترامپ، بایدن را به باد انتقاد و تمسخر گرفت

انفجار یک بمب در مسیر کاروان نظامیان آمریکایی در سوریه

تصاویر اختصاصی از مرز ایران و جمهوری آذربایجان 

این ماه تحریم های جدیدی علیه ایران وضع می کنیم

درخواست ترامپ و بایدن از طرفداران برای شرکت در رأ ی گیری زودهنگام

بن سلمان به دو وکیل آمریکایی متوسل شد

کدام کشور ها میلیارد ها دلار ایران را مسدود کرده اند؟

چین:لغو تحریم تسلیحاتی ایران نتیجه کارآمدی برجام است

انتقاد شدید رهبر انصارالله یمن از سازشکاران عرب

تکفیری ها ساخته دست آمریکا و غرب هستند

واکنش رسانه های دنیا به دوشنبه سیاه ایران | گاردین: کرونا می تازد؛ مخالفان روحانی دنبال استیضاحند | آسوشیتدپرس: تصمیمات دولت متناقض است

جنگنده های «اف-16» آمریکا در عربستان مستقر شدند

تصویب معاهده سازش با رژیم صهیونیستی توسط کابینه امارات

مذاکرات تجاری با اتحادیه اروپا عملا به پایان رسیده است

راهپیمایی فیل ها ، نمایش بمب افکن های آمریکایی

نگرانی از پیامدهای وخیم اقتصادی کرونا در روسیه

قانونگذاران اروپایی خواستار تحریم اجلاس گروه 20 به ریاست عربستان شدند

آمریکا: این ماه تحریم های جدیدی علیه ایران وضع می کنیم

آمریکا حامی گروه های تکفیری است

آمریکا: این ماه تحریم های جدیدی علیه ایران وضع می کنیم

لبنان|میشل عون به پامپئو چه گفت؟

جنگنده های «اف-16» آمریکا در عربستان مسقر شدند

بحرین پس از سازش: مسئله فلسطین اهمیت اساسی دارد

وزیر دفاع: با روسیه و چین به توافقات مهمی رسیده ایم/ رقابت تسلیحاتی، منطقه را به یک بشکه باروت تبدیل خواهد کرد

تکذیب خبر مرگ صائب عریقات

آمریکا از تحریم های جدید علیه ایران خبر داد

تحریم های جدید آمریکا در راه است!

سخنگوی وزارت کشور افغانستان: تروریست ها عامل انفجار غور هستند

اقدامات تشویقی تامین اجتماعی برای تقویت سیاست افزایش جمعیت (فیلم)

نکوهش ترکیه توسط یونان در استفاده از عبارت نابجا درخصوص دریای اژه

تعطیلی 30 درصد هتل ها، رستوران ها و کافه ها در فرانسه

آمریکا: تحریم های جدیدی علیه ایران وضع می کنیم

درخواست روسیه برای آتش بس فوری در قره باغ

همکاری تهران- مسکو برای رویارویی با واشنگتن

همکاری تهران- مسکو برای رویارویی با واشنگتن