موضوعات داغ: - دادگاه هاي عمومي - عمومي و انقلاب - شجاع خليل زاده - مهدي رسول پناه - هواداران پرسپوليس - فينال ليگ قهرمانان - سواد رسانه اي - ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان آسيا - فينال ليگ قهرمانان آسيا - اميرعلي اكبري - ژئو پارك - روزنامه حزب الله - فستيوال مجسمه هاي شني - الحسين يجمعنا - روابط امارات و اسراييل - بازگشايي - آنخل تورس - نوسازي ناوگان تاكسيراني - شمار بيكاران - مجيد راستي - فدراسيون جهاني كشتي - دانشگاه داندي

مطالب مرتبط:
راهیابی دانش آموز نرجس بابامیر به دوره کشوری المپیاد رشته علوم زمین
آغاز انتخاب رشته کنکور 99
عجیب ترین رشته های تحصیلی در دانشگاه ها؛ از «دیوید بکام شناسی» تا «مدیریت دوشیدن گاو»!
استخدام نماینده علمی (رشته زیست شناسی، مدیریت، شیمی) در تهران
انتخاب رشته 40دقیقه ای، 600 تا 2.5میلیون
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 مهر 1399 ساعت 16:302020-09-24دانش

امکان ابداع و کارآفرینی در رشته علوم تربیتی


استادیار گروه علوم تربیتی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دانشجویان نباید حتما منتظر درخواست استخدام یک سازمان باشند و می توانند با ایجاد کسب و کار به ارائه آموزش بپردازند.

- ایسنا/خراسان رضوی استادیار گروه علوم تربیتی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دانشجویان نباید حتما منتظر درخواست استخدام یک سازمان باشند و می توانند با ایجاد کسب و کار به ارائه آموزش بپردازند.

فارغ التحصیلان علوم تربیتی باتوجه به توانمندی های خود می توانند فعالیت کنند، از اداره یک مهد کودک تا مدیریت یک دانشگاه.

داوود قرونه در برنامه زنده اینستاگرامی با موضوع معرفی رشته دانشگاهی علوم تربیتی، اظهار کرد: شناخت داوطلبان از رشته های دانشگاهی و عدم تصمیم گیری بر اساس شنیده های ناقص و شایعات مسأله ای مهم و حائز اهمیت است.

در موارد بسیاری دیده شده که داوطلبان پس از ورود به رشته انتخابی خود و شناخت آن متوجه می شوند که این رشته با روحیات آنها سازگار نیست و در این مواقع داوطلبان دچار سرخوردگی و حسرت می شوند.

اهمیت شناخت آگاهانه و داشتن آینده نگری در انتخاب رشته وی با تاکید بر اهمیت انتخاب آگاهانه در انتخاب رشته، افزود: تنها راه داشتن انتخاب آگاهانه این است که شناخت خود را نسبت به دانشگاه ها و رشته ها افزایش دهند، مانند استفاده از سایت دانشگاه ها، زیرا معمولا در سایت هر دانشگاه به معرفی موارد گفته شده می پردازند.

داوطلبان می توانند گروه های درسی، درس های ارائه شده در هر رشته، رشته های ارائه شده و برنامه های دانشگاه را مطالعه کنند.

لذا دانشجویان با استفاده از این مسیر می توانند از روند آموزشی دانشگاه اطلاعات لازم را کسب کنند و اطلاعات کافی و آینده نگری لازم را نسبت به رشته انتخابی خود کسب کنند.

این استادیار گروه علوم تربیتی دانشگاه فردوسی مشهد، خاطرنشان کرد: در یک تعریف ساده رشته علوم تربیتی علمی است که به بحث آموزش می پردازد.

برای مثال مبانی فلسفی آموزش و مکاتب آموزشی که وجود دارد.

در ایران و در جهان مکاتب آموزشی مختلفی وجود دارد که به مباحثی مانند روش های آموزشی برای گروه ها و افراد و روش حاصل شدن این فرآیندهای آموزشی و نحوه ارائه این آموزش برای افراد مختلف می پردازد.

آموزش دادن به یک دانش آموز ابتدایی با یک شاغل و بزرگسال متفاوت است.

فرآیند آموزش باید متناسب با وضعیت افراد طراحی و برنامه ریزی شود قرونه تشریح کرد: روش ها و تکنیک های مختلف آموزش در این رشته بررسی می شوند و مراحل آموزشی مختلفی را طی می کنند.

ما در این رشته باید یک روش آموزشی طراحی و برنامه ریزی کنیم تا در مرحله اجرا نیز به خوبی انجام شود.

فرایند آموزش از طراحی شروع و به ارزشیابی ختم می شود، بنابراین در آموزش دوره ابتدایی برای دانش آموزان یکسری از افراد به طراحی این آموزش پرداختند و بررسی کردند که دانش آموزان دوره ابتدایی باید چه چیزی را و بر اساس چه مبانی بیاموزند.

اهداف آموزش و پرورش بر اساس اهداف نظام حاکم بر کشور است وی با اشاره به اینکه آموزش در هر کشور بر اساس اهداف نظام آموزشی و اهداف نظام کشور طراحی می شوند، اظهار کرد: رشته علوم تربیتی رشته ای است که موضوع بحث آن آموزش و تعلیم و تربیت است، که این تعلیم و تربیت در حوزه های مختلفی نمود پیدا می کند.

دانشجویان این رشته توانمند می شوند تا بتوانند آموزش های رسمی در مدارس و دانشگاه ها را به خوبی انجام دهند.

بخش دیگر شامل آموزش های غیر رسمی مانند آموزش های سازمان ها تحت عنوان آموزش های ضمن خدمت یا آموزش های مهارت آموزی در دانشگاه های غیرانتفاعی و غیردولتی می شود.

آموزش های پنهان اثرگذاری بیشتری دارند استادیار گروه علوم تربیتی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: گروه دیگری از آموزش ها به نام آموزش های ضمنی یا پنهان هستند مانند آموزش هایی که از طریق فیلم ها، صدا و سیما و رسانه ها منتقل می شوند.

امروزه گفته می شود که این نوع از آموزش که به صورت پنهان ارائه می شود اثرگذاری بیشتری دارد.

برای مثال دانش آموزان دبیرستان مطالب درسی خود را در آموزش های رسمی می آموزند و به سرعت فراموش می کنند، اما فیلم ها را تا سال های طولانی به خاطر خواهند داشت و حتی ممکن است بر شخصیت فرد نیز تاثیر بگذارد.

در چند سال اخیر رشته علوم تربیتی در مقطع کارشناسی گرایش های مختلفی مانند مدیریت پیش دبستانی، تکنولوژی آموزش، آموزش کودکان استثنایی و.

داشت و دانشجویان از ابتدا به مطالعه گرایش انتخابی خوب می پرداختند.

اما از سال 1395 این گرایش ها تلفیق شده و عنوان علوم تربیتی را گرفته است و این گرایش ها به مقاطع تحصیلی بالاتر انتقال یافتند.

تنوع بالای گرایش های رشته علوم تربیتی در ارشد و دکتری قرونه با اشاره به اینکه در مقطع دکتری و ارشد تنوع بسیار زیادی در گرایش های رشته علوم تربیتی وجود دارد، ادامه داد: این گرایش ها شامل رشته هایی مانند مدیریت آموزشی که به فعالیت هایی در حوزه مدیریت آموزش و پرورش، آموزش بهورزی، آموزش سازمانی که کار آموزش را در سازمان ها بررسی می کند، رشته برنامه ریزی درسی، رشته کودکان با نیازهای ویژه، رشته فلسفه تعلیم و تربیت، برنامه ریزی درسی در آموزش عالی و.

می شود.

عمده این رشته ها در دانشگاه فردوسی مشهد در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود.

رشته هایی که در حوزه علوم تربیتی ارائه می شود تنوع بسیار زیادی دارد و هم افرادی که علاقه مند به مباحث نظری هستند و هم افرادی که به مباحث تکنیکی و عملیاتی علاقه مندند، می توانند در این رشته تحصیل کنند.

استادیار گروه علوم تربیتی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه محور تمام رشته ها علوم تربیتی آموزش است، خاطر نشان کرد: گرایش در مقطع کارشناسی حذف شده و تمامی داوطلبان با عنوان علوم تربیتی وارد این رشته می شوند.

البته در ترم آخر زمینه هایی تحت عنوان تکنولوژی آموزشی، مدیریت و برنامه ریزی آموزشی، پیش دبستانی و دبستان و آموزش کودکان با نیازهای ویژه وجود دارد که می توانند انتخاب کنند.

دانشجویان 18 واحد درسی را در این زمینه های انتخابی خود می گذرانند ولی نهایتا مدرکی که دریافت می کنند تحت عنوان مدرک علوم تربیتی است.

سنخیت بالای رشته علوم تربیتی و روانشناسی با یکدیگر وی در رابطه با محتوای آموزشی این رشته، افزود: در این رشته یکسری درس های پایه مانند مبانی تعلیم و تربیت، نظریه ها و تکنیک های تعلیم و تربیت و.

ارائه می شود.

همچنین درس های اصلی در حوزه روش ها و راهبردهای تدریس می گذرانند.

یکسری درس هایی در حوزه روانشناسی مانند روانشناسی یادگیری، روانشناسی رشد، روانشناسی تربیتی و.

که حدودا 20 واحد درسی را شامل می شود می گذرانند و همین مسأله باعث می شود رشته علوم تربیتی با رشته روانشناسی سنخیت پیدا کند.

رشته علوم تربیتی از آموزه های رشته روانشناسی برای آموزش و تربیت کودکان استفاده می کند.

همچنین درس هایی در زمینه مدیریتی، برنامه ریزی، تکنولوژی آموزشی، شناخت مسائل آموزشی و نظارت و راهنمایی در این رشته ارائه می شود.

آموزش و پرورش مقصد شغلی دانشجویان فارغ التحصیل شده رشته علوم تربیتی قرونه در ارتباط با فرصت های شغلی رشته علوم تربیتی، گفت: در شرایط حال حاضر جامعه مسأله اشتغال بسیار با اهمیت است.

وضعیت بازار کار رشته علوم تربیتی به نسبت سایر رشته های مشابه، مناسب است.

اگر دانشجویی به خوبی در این رشته مطالعه کرده و به آن علاقه مند باشد، فرصت های شغلی بسیاری برای وی وجود خواهد داشت.

یکی از مراکز شغلی مقصد این رشته آموزش و پرورش است، هر ساله آموزش و پرورش آزمون های استخدامی را برگزار می کند که بخش بسیاری از دانشجویان این رشته در مقاطع مختلف جذب این سازمان می شوند.

استادیار گروه علوم تربیتی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: از آنجایی که دانشجویان این رشته اکثرا خانم هستند، بیشتر تمایل دارند که جذب آموزش و پرورش شوند و به عنوان معلم استخدام شوند.

در هر جایی که آموزش وجود داشته باشد رشته علوم تربیتی کاربرد دارد.

به طور خاص در سال های اخیر در سازمان های مختلف بخشی به نام آموزش کارکنان وجود دارد که برای ارائه آموزش های ضمن خدمت به کارکنان آن سازمان است که بخشی از دانشجویان ما در این سازمان ها استخدام می شوند.

امکان ابداع و کارآفرینی در رشته علوم تربیتی وی با تاکید بر اینکه امکان ایجاد کسب و کار آموزشی در این رشته وجود دارد، اظهار کرد: دانشجویان نباید حتما منتظر درخواست استخدام یک سازمان باشند و می توانند با ایجاد کسب و کار به ارائه آموزش بپردازند.

ما نیازمند این هستیم که افراد با ابتکارات خود و اتکا به دانشی که در دانشگاه کسب می کنند به ارائه خدمات آموزشی نوین بپردازند.

اشتغال و فعالیت در این حوزه از اداره یک مهد کودک تا مدیریت یک دانشگاه توسعه دارد و فارغ التحصیلان این رشته باتوجه به توانمندی های خود می توانند فعالیت کنند.

مخصوصا برای افرادی که از دانشگاه هایی برتر مانند دانشگاه فردوسی مشهد فارغ التحصیل شدند فرصت های شغلی بهتری را کسب می کنند.

علوم تربیتی رشته ای ریشه دار در دانشگاه فردوسی مشهد قرونه با اشاره به اینکه علوم تربیتی رشته ای ریشه دار در نظام آموزشی کشور است، گفت: اکثر دانشگاه های برتر کشور و حتی دانشگاه هایی که نسبتا جدید تاسیس شدند این رشته را ارائه می دهند.

از نظر اعتبار دانشگاه هایی مانند دانشگاه تهران، علامه طباطبایی، شهید بهشتی، اصفهان، شیراز و دانشگاه فردوسی مشهد جزو دانشگاه هایی هستند که اولویت اول هر داوطلب برای انتخاب این رشته هستند.

در دانشگاه فردوسی مشهد از رشته های بسیار قدیمی است که از اوایل دهه 60 تاسیس شده است و در سال های مختلف به صورت مداوم و در مقاطع تحصیلی مختلف دانشجو داشته است.

وی افزود: طبیعتا دانشگاه های تراز اول که نام برده شد، می توانند انتخاب اول داوطلبان باشند.

انتخاب های بعدی باتوجه به شرایط داوطلب است و توصیه می شود که نزدیک به شهر خود باشند.

از نظر بحث هزینه ای هم اگر بررسی شود، هزینه های مربوط به رفت وآمد دانشجویان دوره کارشناسی برابری می کند، لذا ابتدا دانشجویان دانشگاه های سطح یک، سپس دوره های نوبت دوم این دانشگاه ها و در انتها دانشگاه های شهرهای نزدیک را انتخاب کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: علوم تربیتی - دانشگاه فردوسی مشهد - دانشگاه - دانشگاه فردوسی - رشته - علوم - دانشجویان - داوطلبان - کسب و کار - درخواست - استخدام - فردوسی - سازمان - برنامه زنده - شناخت - آموزش - تصمیم گیری - کارآفرینی - گروه - مشهد - توانمندی - مهد کودک - انتخابی - شایعات - برنامه - فعالیت - مدیریت - معرفی - قرونه - تصمیم

آخرین اخبار سرویس:
31 دانشگاه ایرانی در میان موسسات علمی برتر جهان قرار گرفتند

فضانورد ناسا در حال کار روی تجهیزات تحقیقاتی در فضا

همکاری دوسویه دانشگاه و صنعت با استفاده از ظرفیت های پژوهشی/ ارائه خدمات آموزش مجازی توسعه می یابد

علاقه مندان به تحصیل در خارج دیگر نگران ارتباط با موسسه WES نباشند

کشف سیاره ای که نباید وجود داشته باشد/ تحقیق در مورد نپتون داغ ادامه دارد

برگزاری مصاحبه دکتری مجازی تجربه ای موفق در دانشگاه آزاد اسلامی بود/ عدم امکان تبادل اطلاعات با سایر مصاحبه شوندگان در مصاحبه های مجازی

نحوه نمره دهی و جلوگیری از تقلب در سال تحصیلی جدید

نحوه ثبت نام دانشجویان نو ورود دانشگاه تربیت مدرس

نحوه ثبت نام دانشجویان نو ورود دانشگاه تربیت مدرس/ زمان آغاز کلاس های دکتری

حمایت از پژوهشگران سه حوزه فناورانه در کشور/332 طرح ارسال شد

منوچهر ایرانپور، معمار برجسته زرتشتی درگذشت

نحوه جلوگیری از تقلب در سال تحصیلی جدید

زمان ثبت نام وام های دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام شد

جهادگران دانشگاه پیام نور لرستان به بازسازی واحدی مسکونی پرداختند

زمان ثبت نام وام های دانشجویان علوم پزشکی تهران اعلام شد

شرایط جدید تدریس درس اندیشه ها و وصایای امام خمینی (ره) در دانشگاه آزاد چیست؟

ارزشیابی مستمر اساتید نمره پایانی دانشجویان را تعیین می کند

پنچره های دوکاره سرما و گرمای داخل ساختمان را کنترل می کنند / از پنجره تا پنل خورشیدی

آمادگی دفتر مشاوره امین دانشگاه آزاد اسلامی شهر قدس برای همکاری عملیاتی با ناجا

جشنواره دانشجویی دل نوشته های من و نهج البلاغه کشوری شد

واکنش توییتری ها به سخنان رهبر انقلاب درباره روحانی+تصاویر

نحوه نمره دهی و جلوگیری از تقلب در سال تحصیلی کرونایی

زمان ثبت نام وام های دانشجویان علوم پزشکی تهران اعلام شد

جهادگران دانشگاه امیرالمومنین (ع) اهواز به اردوی جهادی اعزام می شوند

نحوه نمره دهی و جلوگیری از تقلب در سال تحصیلی جدید

نحوه نمره دهی و جلوگیری از تقلب در سال تحصیلی جدید

ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری پیام نور غیرحضوری شد

پارک فناوری پردیس باز هم بزرگتر شد

نحوه نمره دهی و جلوگیری از تقلب در سال تحصیلی جدید

شرایط کرونایی در دانشگاه اسکاتلندی

ثبت نام غیر حضوری پذیرفته شدگان دکتری پیام نور

اشغالگران باید به بازداشت های خودسرانه پایان دهند

پرستاران شرایط سختی دارند و حقوق آنها آنطور که باید ادا نمی شود

ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری پیام نور غیرحضوری شد

تلفن همراهتان را با فرکانس هوا شارژ کنید / فناوری نوین نانویی برای خدمت به بشر

زمان اعلام نتایج ارشد

نحوه نمره دهی و جلوگیری از تقلب در سال تحصیلی جدید

نحوه نمره دهی و جلوگیری از تقلب در سال تحصیلی جدید

آغاز کلاس های دانشجویان کارشناسی دانشگاه علم و صنعت از 14 آبان

تسهیل قوانین و حمایت مالی لازمه توسعه دیپلماسی علمی است/ تألیف کتاب های تخصصی با همکاری استاد دانشگاه آزاد اسلامی

ترافیک میدان جمهوری عامل اصلی آلودگی کرج نیست / لزوم شفافیت مالی پروژه زیرگذر بلوار جمهوری

پنجمین مسابقه از مجموعه مسابقات کتابخوانی «هشت بهشت» برگزار می شود

اختصاصی| حمایت از انجام 8014 عمل پیوند کبد و قلب در کشور

حمایت مالی و تسهیل قوانین لازمه توسعه دیپلماسی علمی

پرستاران این روزها شرایط سختی دارند و حقوق آنها آنطور که باید ادا نمی شود

چرا هزینه سنوات دانشجویان دکترا متفاوت است/ دانشجوها از نیمسال 11 مشمول پرداخت هزینه می شوند

کشف نقطه ضعف ویروس کرونا

هفته آینده هیچ کلاسی در دانشگاه علم و صنعت برگزار نخواهد شد

تجربه تدریس در دوران کرونا

تجربه تدریس در دوران کرونا

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

مشکل آموزش مجازی درس های عملی دانشجویان است

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

مشکل آموزش مجازی درس های عملی دانشجویان است

کاهش محدودیت های آزمون دکتری 1400/ آیا دانشجویان دوره دکتری می توانند در آزمون دکتری شرکت کنند؟

تضمین اشتغال فارغ التحصیلان کشاورزی با 60 درصد آموزش عملی/ حوزه های کاربردی نیازمند نگاه جدی مسئولان است

کشف نقطه ضعف کرونا

تعداد جانباختگان کرونا در استان بوشهر به 685 نفر رسید

بیژن عبدالکریمی: فروپاشی بنیادهای اخلاقی؛ ثمره ظهور مدرنیته / بی اخلاقی پدیده ای جهانی است

31 مؤسسه ایرانی در میان مؤسسه های برتر جهان

اصلاح ساختار حقوق و دستمزد کارکنان دانشگاه آزاد در آینده نزدیک/ارائه تسهیلات به اساتید دانشگاه آزاد

تعداد جانباختگان کرونا در استان بوشهر به 685 نفر رسید

عبدالمجید ارفعی به خاطر ابتلا به کرونا، در بیمارستان بستری شد

نمونه های سیارک در راه بازگشت به زمین از دست می روند

آخرین وضعیت بیماری «عبدالمجید ارفعی»

تایید دوباره هیئت علمی شدن دختر روحانی با وجود تکذیب واعظی

تشکیل گروه های مشترک حوزه و دانشگاه یگانه راه اسلامی سازی علوم انسانی است

طرح استودیوی صنایع خلاق در یزد راه اندازی می شود

زمان ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان دوره دکتری تخصصی دانشگاه پیام نور

زمان و نحوه ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان دانشگاه پیام نور کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در نظام رتبه بندی US News در سال 2021 ارتقا یافت

ساخت پهپادی با الهام از اژدها + فیلم

ثبت نام 100 هزار دانشجوی جدید در دانشگاه فنی و حرفه ای

زمان آغاز آموزش دانشجویان دکتری

فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی در کشت زراعت چوب و جنگل کاری اقتصادی مشارکتی

طراحی ساختار میکروبی برای رفع آلودگی های زیست محیطی

زمان آغاز آموزش دانشجویان دکتری

آبشاری که ستارگان را از یک کهکشان به کهکشان دیگر می ریزد

آبشاری که ستارگان را از یک کهکشان به کهکشان دیگر می ریزد

نحوه انتقال ویروس کرونا در هوا را مشاهده کنید+ فیلم

کشف نقطه ضعف ویروس کرونا

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد

علوم انسانی پیشتاز ثبت پایان نامه در سال تحصیلی گذشته

بازدید معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی از واحد زاهدان

کوچک سازی شرکت ها و خصوصی سازی مبتنی بر چالاکی، خلاقیت و نوآوری است

خرسندی: موج جدید کرونا دانشجوی فوتی برای دانشگاه امیرکبیر نداشت

راهیابی دانشجویان دانشگاه یزد به جشنواره ملی «قرآن و عترت»

اعمال اصلاحات آیین نامه حقوق در احکام فروردین کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی/ 4 بسته حمایتی تا پایان سال پرداخت می شود

نمونه های جمع آوری شده از سیارک بنو در فضا رها شدند/ نگرانی ناسا از حفظ مخزن ذخیره کاوشگر اسیریس رکس

آشنایی با مریخ نورد جدید ناسا+ فیلم

همایش ملی هوش مصنوعی و علوم اسلامی برگزار می شود

آغاز نام نویسی در رشته های بدون آزمون دانشگاه پیام نور

امکان ابداع و کارآفرینی در رشته علوم تربیتی

امکان ابداع و کارآفرینی در رشته علوم تربیتی