مطالب مرتبط:
طرح خانواده پویای کمیته امداد برای سه هزار مددجوی سمنان اجرا می شود
6 اشتباه بزرگ که بعد از طلاق رُخ می دهد
آیین تجلیل از 40 خانواده شهید گمنام در ویژه برنامه «چهل چراغ»
یک سال بعد از درگذشت برات اصلاحی خانواده او چه وضعیتی دارند؟
نماینده مردم قزوین از دریافت خودروی دنا انصراف داد
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 مهر 1399 ساعت 13:002020-09-23دانش

انصراف 250هزار خانواده از طلاق


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به گزارش سایت قطره و به نقل ازشورای اجتماعی کشور در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت در بعد جنبه های مثبت به افزایش پایداری خانواده از 7 سال به 9 سال، - کاهش میزان طلاق در دو سال گذشته، برای اولین بار می توان اشاره کرد که بر اساس مشاوره خانواده، 250 هزار خانواده در معرض طلاق نسبت به انصراف و نرفتن به سمت طلاق اقدام کرده اند.

سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه جلسه 831 شورای عالی انقلاب فرهنگی و در جمع خبرنگاران پیرامون مصوبات این جلسه اظهار کرد: دستور اصلی جلسه ارائه گزارش شورای اجتماعی کشور نسبت به مؤلفه ها و شاخص های اجتماعی کشور بود که توسط رحمانی فضلی وزیر کشور و تقی رستم وندی رییس سازمان اجتماعی کشور ارائه شد.

عاملی با بیان اینکه بر اساس مصوبه خرداد 1397 شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ شورای اجتماعی کشور وظیفه رصد و پایش آسیب های اجتماعی و همچنین سایر مؤلفه های اجتماعی را عهده دار شده است، گفت: گزارش ارائه شده حکایت از آن دارد که مجموعه سازمان های متولی مسائل اجتماعی در کشور به عنوان یک شبکه اجتماعی همکاری های تنگاتنگی را پیدا کرده اند و به این نتیجه رسیده ایم که کنترل آسیب های اجتماعی توسط مجموعه نهادهای اجتماعی و سازمان های مردم نهاد در کشور پیرامون شاخص های اجتماعی فعال و پویا هستند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به تقسیم کار ملی جامع صورت گرفته در خصوص مؤلفه های اجتماعی تصریح کرد: در خصوص آسیب های بزرگ، مانند طلاق، اعتیاد، مصرف الکل، حاشیه نشینی، آزار کودکان و مزاحمت هایی که برای بانوان ایجاد می شود مسئولیت پذیری، تقسیم کار جدی و رسیدگی مستمر در کشور وجود دارد.

وی اضافه کرد: مرکز رصد شورای اجتماعی کشور ایجاد شده برای آسیب ها (بر اساس مصوبه سال 1397)؛ داده های ثبتی، داده های محصول پیمایش و داده های رصدی از فضای مجازی را به صورت مستمر رصد و پایش کرده و گزارش های مشخص در این زمینه تولید می شود.

نگاه به شاخص های اجتماعی هم بعد ایجابی دارد و هم بعد سلبی، هم ناظر بر شاخص های مرتبط با ظرفیت های توسعه اجتماعی است و هم مربوط به آسیب های اجتماعی است.

عاملی با اشاره به طرح جامع سامان که به مجموعه ای از مؤلفه ها برای توجه به زیرساخت های اجتماعی و کاهش آسیب های اجتماعی اختصاص یافته است، گفت: در این طرح وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بعد سلامت اجتماعی، سازمان بهزیستی در حوزه پیشگیری آسیب های اجتماعی، وزارت کشور به عنوان نهاد حکمرانی برای مدیریت همه استان ها فعال بوده و همکاری های تنگاتنگی بین دستگاه ها وجود دارد.

وی افزود: طرح نماد که ناظر بر نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان است همراه با طرح سامان که شامل اقدامات و مداخلات حوزه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی را ساماندهی می کند مداخلات منظم و سه گانه شامل آموزش سبک زندگی سالم، ارزیابی و مداخل برای کاهش خطرات و مشاوره و حمایت اجتماعی را شامل می شود که در همه شهرهای کشور دارای خدمات موثر است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نکات مثبت و همچنین برخی نکات نگران کننده در گزارش ارائه شده، گفت: در بعد جنبه های مثبت به افزایش پایداری خانواده از 7 سال به 9 سال، کاهش میزان طلاق در دو سال گذشته، برای اولین بار می توان اشاره کرد که بر اساس مشاوره خانواده، 250 هزار خانواده در معرض طلاق نسبت به انصراف و نرفتن به سمت طلاق اقدام کرده اند.

عاملی اظهار کرد: در حوزه محرومیت‎زدای، 9 نهاد نقش آفرین یعنی ستاد اجرایی فرمان امام، کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی، قرارگاه محرومیت زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، خیرین و سازمان های مردم نهاد، بنیاد مستضعان، نهادهای وابسته به وزارت کشور مثل شهرداری ها و دهیاری ها و سازمان امور اجتماعی و بسیج سازندگی خدمت رسانی می کنند که در مجموع 2790 میلیارد تومان در سال 1398 در این زمینه هزینه کرده اند اما در عین حال نیازمند یک برنامه جامع برای یکپارچگی برنامه ها و اقدامات هستیم.

وی در ابعاد نگران کننده گزارش ارائه شده به افزایش آمار خودکشی در برخی از گروه های سنی و افزایش مصرف الکل به ویژه در دوره کرونا اشاره کرد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران تصریح کرد: متأسفانه باور غلطی در رابطه با مصرف الکل در برخی گروه ها به وجود آمد که الکل می تواند منجر به از بین بردن ویروس کرونا شود که قطعاً پژوهش های علمی آنرا رد می کند.

تعداد معتادان کشور به مرز دو میلیون نفر رسیده است عاملی همچنین با اشاره به اینکه تعداد معتادان در کشور متأسفانه به مرز دو میلیون نفر رسیده است، گفت: 90 درصد کسانی که به اعتیاد کشیده می شوند دارای سطح سواد پایینی هستند و در میان افراد دارای سواد بالاتر میزان آسیب های اجتماعی بسیار کمتر است.

در عین حال ایجاد یکی از بزرگترین شبکه های ارائه خدمات مراقبتی، درمان و کاهش آسیب در جهان طی 8 سال گذشته اتفاق افتاده و 8000 مرکز درمانی با یک و نیم میلیون مراجعه کننده پاسخگوی مسائل و مشکلات افراد معتاد بوده اند.

در ایران از هر 3 معتاد یک نفر به خدمات درمانی دسترسی دارد، این در حالیست که در جهان، از هر 6 نفر، یک نفر به خدمات درمانی دسترسی دارد.

در این جلسه گزارش شد که ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر در تهران از 400 نفر به 14 هزار نفر افزایش پیدا کرده و 10 مرکز بزرگ در 10 استان کشور با ظرفیت رسیدگی به 4000 نفر معتاد راه اندازی شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد: در خصوص پیشگیری و اجتماعی کردن مبارزه با آسیب های اجتماعی و به عبارتی افزایش دانش اجتماعی دانش آموزان طی سال های 1396 تا 1398، برنامه آموزشی برای جمعیت 5 میلیونی دانش آموزان و دانشجویان در دست اجراست.

عاملی با بیان اینکه جامعه با مشکل کاهش رشد جمعیت، کاهش سهم جمعیت جوان و همچنین افزایش سن ازدواج جمعیت مواجه است، افزود: واقعیت این است که عمیق نیازمند به توانمند سازی دانشی و رفتاری جامعه خصوصا اقشار در معرض آسیب های اجتماعی هستیم.

وی ادامه داد: تاکید بر این است که بتوانیم دانش اجتماعی، دانش ارتباطات بین فردی و دانش ارتباطات بین فرهنگی جامعه را ارتقا دهیم.

خصوصاً نسل جوان باید از حساسیت ها و نقاط خطرزای اجتماعی مطلع باشند و تحت تاثیر شکبه های اجتماعی در مسیر امتحان مواد مخدر، مصرف الکل یا ارتباطات نامشروع قرار نگیرند که بعضی از خطاها منجر به استمرار کج روی اجتماعی می شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه مهندسی اجتماعی توسط دشمنان برای افزایش آسیب های اجتماعی در کشور دخالت جدی در افزایش این آسیب ها دارد، گفت: افزایش دانش اجتماعی نیرنگ های دشمن را برای جامعه رمزگشایی می کند و منجر به این می شود که جامعه کمتر به سمت آسیب ها حرکت کند.

وی افزود: در این جلسه مقرر شد با توجه به ظرفیت های ایجاد شده برای سلامت اجتماعی و همچنین با توجه به آسیب هایی که با آن مواجه هستیم برنامه اقدام جامع و به روز شده ای تهیه و در جلسه آتی شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شود تا بتوانیم در مسیر بهتری در این حوزه حرکت کنیم.

عاملی با بیان اینکه برخی آمارها در جامعه آمارهایی است که محاسبه غلطی نسب به آن ها در جامعه وجود دارد، گفت: به عنوان مثال تعداد زندانی های کشور 220 هزار نفر عنوان می شود که عدد صحیح و آخرین آمار 150 هزار نفر است و همچنین در تعداد پرونده های قضایی اظهار می شود که 17 میلیون پرونده قضایی در کشور وجود دارد که این ناظر بر فرایندها بوده که مثلا یک پرونده چرخش اداری پیدا می کند که هر مرحله تشکیل پرونده، یک پرونده مستقل تلقی می شده است، این درحالی است که طبق آمار رییس محترم قوه قضاییه این عدد حدود 9 میلیون پرونده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تقویت محله گرایی برای ارائه خدمات منجر به سلامت اجتماعی و همچنین کاهش آسیب های اجتماعی از موارد مهم دیگر مورد تأکید در جلسه بود.

عاملی در خاتمه از انتخاب 4 نفر از روسای دانشگاه های کشور خبر داد و گفت: بر این اساس دکتر حسین محبی به عنوان رییس دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان، دکتر فرهاد ابول نژادیان به عنوان رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدماتی بهداشتی و درمانی جندی شاپور اهواز، دکتر پیمان نامدار به عنوان رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی قزوین و دکتر مصطفی جهانگیر برای مرکز آموزش عالی علوم پزشکی وارستگان مشهد مقدس موفق به کسب رأی اعتماد از شورای عالی انقلاب فرهنگی شدند.


کلید واژه ها: شورای عالی انقلاب فرهنگی - انقلاب فرهنگی - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - شورای اجتماعی کشور - شورای عالی - اجتماعی - شورای - فرهنگی - انقلاب - خانواده - کشور - عالی - طلاق - آسیب های اجتماعی - انصراف - تقی رستم وندی - رحمانی فضلی - رییس سازمان - گزارش - عاملی - خبرنگاران - وزیر کشور - هزار - دبیر - اساس - تقی رستم - پایداری - مصوبات - مشاوره - رحمانی

آخرین اخبار سرویس:
محمدرضا گلزار با شلوارک پلنگی + عکس

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

نحوه تدریس اساتید، ارزیابی دانشجویان و ارتباط استاد و دانشجو؛ 3 چالش آموزش غیرحضوری/ کدام دانشجویان از آموزش مجازی استقبال کردند؟

طراحی و ساخت کیت تشخیصی «کمپیلوباکتر» با قیمتی کمتر از یک دهم نمونه های خارجی

ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری دانشگاه صنعتی شریف

ثبت درخواست های داوطلبان در سامانه ارسال درخواست الکترونیک دانشگاه آزاد اسلامی

کسب رتبه ششم دانشگاه محقق اردبیلی در رتبه بندی موضوعی تایمز 2021

دانشجویان سبزوار اهانت به پیامبر اسلام (ص) را محکوم کردند

وزیر علوم خواستار افزایش 50 درصدی حقوق کارکنان آموزش عالی شد

طرح جامع «راه مهندسی» از سوی بسیج دانشجویی در گیلان اجرا می شود

سامانه ارسال درخواست الکترونیک دانشگاه آزاد اسلامی؛ جایگزینی جهت عدم مراجعات حضوری

جزییات کشف 260 سکه از دوران آل بویه در شهرری

پیدا شدن 260 سکه فخرالدوله در حفاری یک قبر ممکن نیست

تصاویر/ نشست علمی نقش علوم عقلی در تمدن نوین اسلامی

شرکت در حج عمره برای زائران سایر کشور ها آزاد شد

نقش دانش بنیانها در داخلی سازی قطعات حساس خودرو

نقش پررنگ شرکت های دانش بنیان در داخلی سازی قطعات حساس خودرو

با دست های بسته در اقیانوس پربلا شنا کردیم

مریخ نورد ناسا نیمی از راه را طی کرد

بازدید معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی از 2 واحد دانشگاهی در استان گلستان

کسب رتبه 5 دانشگاه شهید بهشتی تهران توسط دانش آموخته واحد ماهشهر

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در باره زمان و محل انجام مراحل مصاحبه از معرفی شـدگان چند برابر ظرفیت پذیرش رشته تحصیلی نیمه متمرکز فوریت های پزشکی پیش بیمارستانی در آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال 1399

فراخوان جذب اعضای هیات علمی دانشگاه ها فردا، 10 آبان ماه منتشر می شود

سلفی خشن آقای مجری در خودرو +عکس

آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی برای آبادانی شهر ایذه

ساعتی که ناشنوایان را از مرگ نجات می دهد

چهارمین مرحله اردوی جهادی «جمعه های مهربانی» از سوی دانشگاه یزد برگزار می شود

حسین شریعتمداری، مسائل سیاسی روز را برای دانشجویان و اساتید دانشگاه های آزاد اصفهان تحلیل می کند

معیار ارزش دانشگاه ها، تاثیرگذاری در حل مشکلات مردم است

علوم کشاورزی دانشگاه شهرکرد در میان دانشگاه های برتر جهان

بنیان گذار دانشگاه آزاد اسلامی ایذه درگذشت

کمیسیون آموزش باید سهمیه های پذیرش در دانشگاه ها را ساماندهی کند / حاکم شدن بینش اقتصادی بر آموزش عالی

مساعدت دانشگاه ها در دریافت شهریه از دانشجویان

برگزاری هفته پژوهش در نیمه دوم آذر

مساعدت دانشگاه ها در دریافت شهریه از دانشجویان

تولید نانوفوم مایع برای حفاظت از سر

تولید پهپاد با دوربین 360 درجه برای نقشه برداری فوق دقیق

2 روش ثبت نام نو دانشجویان خواجه نصیر اعلام شد

آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی برای توسعه همکاری فرهنگی و اجتماعی با بهزیستی استان اصفهان

بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور بندرعباس اردوی جهادی برگزار می کند

آیین نامه طرح های پژوهشی دانشگاه آزاد ابلاغ شد

پوشش عجیب خانم بازیگر پس از رهایی از کرونا + عکس

درخواست وزیر علوم برای افزایش حقوق کارکنان غیر هیئت علمی دانشگاه ها

تکمیل ظرفیت مقطع دکتری تا 16 آبان ادامه دارد

لزوم آینده پژوهی و تقویت جایگاه انقلاب اسلامی توسط استادان بسیجی

پذیرش پذیرفته شدگان آزمون دکتری و دستیاری دامپزشکی دانشگاه تهران نهم آبان ماه پایان می یابد

ماشین های نانویی به دلیل شیوع کرونا، مجازی با هم مسابقه می دهند

برنامه ملی اعطای تسهیلات به محصولات جدید فناورانه آغاز شد

افتتاح نخستین کلینیک حقوقی گلستان و چند خبر کوتاه

افتتاح نخستین کلینیک حقوقی گلستان و چند خبر کوتاه

نشست بررسی و نقد کتاب زندگی سراسر فهم مسئله است برگزار می شود

افزایش 50درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری

زمان ثبت نام پذیرفته شدگان 2 آزمون دانشگاه تهران اعلام شد

ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد علم و صنعت آغاز شد

دوره خط امام ویژه دانشجویان دختر خراسان شمالی به صورت مجازی آغاز شد

کیک تولد ساده احسان خواجه امیری در جنگل+عکس

شایستگی های علمی دانشجویان دکتری باید اثبات شود

زمان ثبت نام پذیرفته شدگان 2 آزمون دانشگاه تهران اعلام شد

وزیر علوم: حقوق کارمندان ما را 50درصد زیاد کنید

بقعه عبدالمعصوم سیدعبداله واقع در محله پنج شنبه بازار بازسازی و مرمت شد

وزیر علوم: حقوق کارمندان ما را 50 درصد زیاد کنید

صنعت و دانشگاه برای توسعه کاربرد صنعتی گرافن همکاری می کنند

شورای تعامل دانشگاه و دانشجو در حال شکل گیری است

وزیر علوم: حقوق کارمندان ما را 50 درصد زیاد کنید

آخرین رده بندی دانشگاه یزد براساس ارزیابی مؤسسه «یو. اس. نیوز»

آخرین رده بندی دانشگاه یزد براساس ارزیابی مؤسسه «یو. اس. نیوز»

مراکز تحقیقات دانشجویی مرزهای پژوهش بسیج را جلوتر بردند

حل مسائل زیست بوم محلی منطقه ای مأموریت معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی

وزیر علوم خواستار افزایش 50 درصدی حقوق کارکنان آموزش عالی شد

دانشگاه آزاد اسلامی به یکی از پایه های تمدن نوین اسلامی مبدل شده است

چه چیزی دختران را دختر می سازد؟

وزیر علوم خواستار افزایش 50 درصدی حقوق کارکنان آموزش عالی شد

وزیر علوم خواستار افزایش 50 درصدی حقوق کارکنان آموزش عالی شد

وزیر علوم خواستار افزایش 50 درصدی حقوق کارکنان آموزش عالی شد

ساعتی که جان ناشنوایان را نجات می دهد

وزیر علوم خواستار افزایش 50 درصدی حقوق کارکنان آموزش عالی شد

اصلاح شیوه نامه های آموزشی/ تدوین ضوابط حذف ترم برای 4 گروه

دانشگاه آزاد به برند ملی حوزه آزمایشگاه ها تبدیل می شود

وزیر علوم خواستار افزایش 50 درصدی حقوق کارکنان آموزش عالی شد

مرکز کارآفرینی با محور استعدادیابی و کشف ایده راه اندازی می شود/ توسعه مدارس سما در دوره متوسطه

«شیوه نامه اجرایی رویداد ملی رقابت تیم های دانشجویی در کرسی های آزاداندیشی» ابلاغ شد

شیوه نامه های آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی اصلاح شد

درخواست وزیر علوم از نوبخت برای افزایش حقوق کارکنان دانشگاه ها

ساعتی که ناشنوایان را از مرگ نجات می دهد

انتصاب جدید در دانشگاه آزاد اسلامی اراک

شیوه نامه های آموزشی دانشگاه علامه اصلاح شد

ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری دانشگاه صنعتی شریف

امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری برای کارکنان غیر هیات علمی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی افزایش یابد

بی داد کرونا در کهگیلویه و بویراحمد/تکمیل بیمارستان جلیل یاسوج/درخواست برپایی بیمارستان صحرایی

مکتب انسان ساز اسلام با اقدام سخیف رییس جمهور هتاک فرانسه تضعیف نمی شود

افزایش50 درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری برای کارکنان غیر هیئت علمی دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری وابسته به وزارت علوم

انصراف 250هزار خانواده از طلاق

انصراف 250هزار خانواده از طلاق