مطالب مرتبط:
واکنش نوازی پس از تساوی برابر الهلال
واکنش عجیب سعادتمند به شایعه حضور الکساندر نوری در استقلال: فردا الاهلی را می بریم!
ربیعی گزارش داد: افزایش 84 درصدی حقوق بازنشستگان | برنامه ای برای راهپیمایی اربعین نداریم
واکنش رامین رضاییان به شکست پرسپولیس مقابل تیم خودش
ارزیابی واکنش تهران به فعال سازی مکانیزم ماشه از سوی واشنگتن
-135 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 20:252020-09-22دانش

واکنش کچویان به سخنان نصیری در برنامه زاویه؛ از زدن لگام «حیرت» بر دهان شرع تا تن دادن به منطق تجدّدی گفتگو


عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، طی یادداشتی به برخی اظهارات طرح شده در برنامه زاویه که به موضوع «نسبت میان حجاب و سیاست در ایران» اختصاص داشت، - واکنش کچویان به سخنان نصیری در برنامه زاویه؛ از زدن لگام حیرت بر دهان شرع تا تن دادن به منطق تجدّدی گفتگو 1 مهر 1399 - 20:23عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، طی یادداشتی به برخی اظهارات طرح شده در برنامه زاویه که به موضوع نسبت میان حجاب و سیاست در ایران اختصاص داشت، واکنش نشان داد.

قسمت نخست فصل جدید برنامه زاویه که با سردبیری و اجرای حبیب الله رحیم پور ازغدی به مناظره حسین سوزنچی، دانشیار گروه علوم اجتماعی دانشگاه باقرالعلوم (ع) و مهدی نصیری، پژوهشگر حوزه دین و سیاست، پیرامون موضوع نسبت میان حجاب و سیاست در ایران اختصاص داشت، با واکنش های متعدد اساتید و اصحاب علوم انسانی مواجه شد.

در همین باره، حسین کچویان، دانشیار جامعه شناسی دانشگاه تهران و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، در یادداشتی به بیان نکاتی مصداقی و بنیادی درباره چندوچونِ مناظرهٔ برگزارشده و دیدگاه های مطرح شده در آن پرداخته است.

متن یادداشت کچویان به این شرح است؛دقت در مباحثات جاری در عرصهٔ عمومی، دلالت بر مشکلات جدی در این عرصه دارد.

بعضی از مشکلات ناشی از اضافه شدن فضای مجازی و غلبهٔ آن بر این فضاست.

نقصان، جعل، تحریف، بی اعتباری منابع آمارها و نظایر آن از این قبیل می باشد! هر کس به آنچه در اینترنت می یابد، به عنوان آمار دقیق و تحقیق علمی، بدون ارزیابی منابع و یا سنجش اطلاعات و آمارها استناد می کند.

کثرت منتشرات، سرعت و شتاب آن، تنوع غیرقابل احصای افراد و مؤسسات فعال در فضای مجازی، ناشناسی آنها و امکانات پیچیدهٔ دخل و تصرف در اطلاعات با توجه به دشواری سنجش آن، از علل بروز این مشکلات است.

اطلاعات و آمارهایی که اخیراً به عنوان تحقیقات علمی و نظرسنجی در مورد مقولاتی مثل دینداری جامعه توسط موسسه مجعول و ضد انقلاب گمان پخش و به سرعت گسترش یافت، خطر این مشکلات را برای مباحثات عمومی نشان می دهد.

اما مشکلات دیگر بعضاً به دلیل هرج و مرج حاصله در این سپهر است که گسترش سپهر عمومی بعد از انقلاب اسلامی و ورود بازیگران متنوع و کثیر به آن به وجود آورده است.

کسانی مثل آقامیری که معلوم نیست چه تخصص و دانشی داشته یا کجا و چقدر آموزش معتبر دیده، چقدر روشمند در حوزهٔ ادعایی تحقیق کرده یا اعتبار و ارزش آنها و کارهای شان چقدر است.

امروزه در این عرصه بسیار فعال اند که هر یک برای ایجاد انحراف بحث از مسیر درست، جریان سازی انحرافی، طرح ادعاهای بی پایه اما چشمگیر، مخالف خوانی، غوغاسالاری و طرح ادعاهای گزاف، شبهه سازی و زیرسوال بردن بی مبنا و دلیل اصول و ارزش ها یا آدم ها و… کفایت می کند.

گسترش امکاناتی مثل کثرت مؤسسات آزاد و غیر آزاد به اصطلاح تحصیل و مدرک فروشی و تکثیر دکتری از سویی، و ایجاد زمینهٔ ظهور مجتهدینِ مکتب نرفته و درس ناخوانده که چند صباحی در درس استادی حاضر شده و سپس با جمع آوری و کنار هم گذاشتن مطالب حدیثی و غیرحدیثی یا مأخوذ از کتب دیگران با انتشار به اصطلاح کتاب، اعتبار اجتهاد خود را تضمین می کنند از سویی دیگر، امکان تکثیر افرادی از نوع آقامیری را فوق العاده بالا برده است.

وقتی حضور این افراد با موسساتی مثل گمان یا مداخلات رسانه های بیرونی و درونی در مباحثات عرصه عمومی لحاظ شود، انتظار کشف حقیقت و روشنگری به عنوان کارکرد مباحثات عرصهٔ عمومی بسیار سخت، یا شاید ناممکن شود.

اما احتمالاً مهمترین مشکل معیارهایی باشد که برای داوری مباحثات در این عرصه حاکم است.

تفصیل این مشکل بسیار مهم در مجال اینجا نیست چون مساله به محدودیت های معرفت شاختی برمی گردد که تجدد با از دست دادن امکان کشف حقیقت دچار آن شده است.

از این منظر اینکه مباحثات عرصه عمومی در تجدد، مطابق مصداقی از آن در اندیشه های هابرماس، توافق جمعی بر پایهٔ قبول و رد جمع و جامعه باشد، منطقیِ تجدد و ویژگی ساختاری عرصهٔ عمومی آن است.

اما اینکه عرصهٔ عمومی ایران اسلامی درستی یا نادرستی اعدام افکاری یا حجاب و بی حجابی را با معیار قبول یا رد این یا آن گروه جامعه ارزیابی کند، فاقد هرگونه منطق و عقلانیت است.

جامعهٔ ایران فاقد هویت یا واجد هویت سکولار نیست که معیار درستی و نادرستی امور در آن، عقل خودبنیاد فردی یا جمعی یا جامعه باشد تا در صورت مخالفت اکثریت (مطابق فرض نادرست)، آن را تغییر داده یا حذف کنیم.

حتی اگر از دو سوی این مباحثه یکی معتقد با ارزش های غربی و عقل خودبنیاد بود، نیز منطقاً و عقلاً نبایستی معیار در این بحث خوشامد یا بدآمد جمع باشد چون ایران اسلامی به حجیت های متعدد از جمله حجیت انقلاب اسلامی بر پایهٔ معیار دین و ارادهٔ حق، داوری و ارزیابی می شود والا بحث دچار تناقض می گردد.

اما عجیب این است که وقتی طرف بحث به حجیت دین استدلال می کند، باز هم معیار مدرنیته دنیاخواه و خواست جمعی را مبنای داوری می داند؛ عجیب تر آنکه این کار با ادعای ضدیت با تجدد یا از سوی فردی انجام شد که مدعی است در ضدیت با تجدد دو ندارد و حتی عرفان و فلسفه را نیز به دلیل تعارض آن با دین و داشتن ریشه ها یا مایه های یونانی و غیراسلامی رد می کند.

آیا بنا بوده که با ادعای گُنگی دین و زدنِ لگام حیرت بر دهان شرع، حقیقت و هدایت را از عقل خودبنیاد و معیار اومانیستی پذیرشِ جمع بخواهیم؟ ظاهراً هر زمان شرع را به نحوی چه با ادعای قبض و بسط و چه با ادعای حیرت ، صامت و ساکت می کنند.

قرار بر حکمرانیِ عقل مدرن است واِلا از منظر دین، حلال و حرام محمد (ص) الی یوم القیامه بر یک حال است و هرگاه در جامعه مشکلی در عمل به دین به وجود آمد، تکلیف یا چاره رهاکردن و تغییر دین نیست.

در جامعه ای که اراده کرده بر اساس دین زندگی کند، هرگاه منکر دیده شود، تکلیف این نیست که در مقام توجیه رفتار غیردینی و ضدّدینی برآییم و اهواهِ جمع را دلیل نادرستی آن حکم و توجیه رفتار غیر دینی عده ای دیگر قرار دهیم.

بلکه بایستی مطابق تکلیف دینی در مقام نهی و اصلاح برآییم، و با تلاش برای فهم رفتار غیردینی چاره ای برای تصحیح آن بیابیم.

عجیب نیست که با دیدن رفتار غیردینیِ عده ای در جامعه بگوییم این نشان می دهد آنها این حکم را نمی خواهند؟مگر عدم عمل به آن تکلیف دینی، معنایی جز این دارد که شخص به هر دلیلی نمی خواهد از آن حکم تبعیت کند؟ عجیب تر اینکه در جامعه اولین کسانی که در مقام توجیه رفتار غیردینی و تبیین نظری آن در دین برمی آیند و خواهان تعییر حکم خدا می شوند.

مدعیان علم و فهم دین اند! درحالی که تکلیف دینی آنان این است که در مقام کمک به هدایت آنانی برآیند که گرفتار مشکل شده اند، نه اینکه با دعوت به تغییر حکم دینی، خطای آنان را موجه و به او برای ادامه رفتار نادرست کمک و گمراهی کمک کند! خود دلیل این وضع غریب، هیچ امر دیگری نیست جز غلبهٔ ذهنیت تجددی که حتی مدعیان ضدیت رادیکال با دین را نیز گرفتار کرده است.

این نوع نگاه که به طور تام و تمام اندیشه و باوری تجددگرایانه و سکولاریستی است، وقتی از سوی بی دینان دنبال می شود عجیب نیست، عجیب این است که انسان، ادعای ضدیت رادیکال با تجدد داشته باشد، اما چنین مؤمنانه به اصول آن باور داشته و در راه ارزش های آن جهاد کند!در واقع، بر اساس آنچه گفته شد، اشکال جدی و پایه ای به مناظراتی که ترتیب داده می شود، دو تاست.

اشکال اول این است که به شهرت اکتفا کرده و تخصص و قابلیت های علمی افراد لحاظ نمی گردد، در نتیجه افرادی درگیر بحث می شوند که ادعاهای گزافه و بی مبنا می کنند که انگیزه آن یا کسب شهرت یا حبّ و بغض و نظیر آن است.

اما اشکال دوم این است که افراد تکلیف شان معلوم نیست و این بسیار خطرناک است که کسی از موضع دین سخن بگوید اما ادله یا دلایل وی عمدتاً دنیاگرایانه و تجددی است.

این اشکال که ادعا کند که اکثر جامعه مخالف یک حکم دینی هستند، بدون آنکه دلیل معتبر داشته باشد یک مشکل، اما اینکه بگوید چون مثلاً با فقر نجنگیدید (درستی و نادرستی آن بماند برای جای خود) یا چون شما زیادی در مورد آن حکم، فعالیت کردید و در مورد احکام دیگر نه، یک مصیبت دیگر است!معلوم نیست این ادله چه ربطی به دین و جامعه و نظام دینی دارد؟ یا اینکه بگوییم چون منظومهٔ دین کج وکوله تصویر شده، پس باید فلان حکم را تعطیل کرد.

بله، افراد می توانند از موضع غیردینی دلیل بیاورند اما نباید خود را جای اهلِ دین یا حتی طرفدار انقلاب جا بزنند، مگر اینکه واقعاً چنین باشند و نه اینکه موجب گمراهی مردم شوند.


کلید واژه ها: برنامه زاویه - برنامه - زاویه - در ایران - سیاست - واکنش - شورای عالی - اختصاص - دانشگاه باقرالعلوم - نصیری - موضوع - ایران - اظهارات - رحیم پور ازغدی - حجاب - علوم - انقلاب - میان - علوم اجتماعی - علوم انسانی - سخنان - شورای - گفتگو - حبیب الله - الله رحیم - دهان - عالی - حیرت - رحیم پور - دانشگاه

آخرین اخبار سرویس:
دانشگاه خواجه نصیربالاترین میزان اشتغال دانش آموختگان کشور را دارد/ توسعه اقتصادی و اجتماعی سرلوحه دانشگاه کارآفرین

شیوه پذیرش دانشجوی دکتری تغییر کرد

دانشجویان دکتری از نیمسال 11 مشمول پرداخت هزینه می شوند

مشاور خوب کلید موفقیت در آزمون

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

تغییر برنامه ورود دانشجوهای جدید به دانشگاه ها/ تعویق اعلام نتایج کنکورهای امسال تقویم آموزشی دانشگاه ها را تغییر داد

«فیلتر سلولزی هوا» چه قابلیت هایی دارد؟/ اختراعی جذاب برای سرمایه گذاران + فیلم

سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به کاشان

لوکاشنکو نسخه دانشجویان معترض را پیچید

حداد عادل: مکرون می کوشد با اهانت به مقدسات مسلمانان فرانسه را از فراموش شدن حفظ کند

الگوی جدید تخصیص ظرفیت پذیرش دانشجو ابلاغ شد

پرونده کنکور 1400 بر اساس نظام جدید بسته شد/ زمان اعلام نتایج کنکور

شیوه پذیرش دانشجوی دکتری تغییر کرد

لوکاشنکو نسخه دانشجویان معترض را پیچید

لوکاشنکو نسخه دانشجویان معترض را پیچید

بررسی همکاری های علمی بین ایران و چین در ستاد راهبری نقشه جامع علمی

لوکاشنکو نسخه دانشجویان معترض را پیچید

پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی به ویژه دکتری ساماندهی می شود

پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی به ویژه دکتری ساماندهی می شود

دوره های متنوع مدارس کسب وکار در دانشگاه شیراز برگزار می شود

چه چیزی دختران را دختر می سازد؟

ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری دانشگاه بیرجند به صورت غیرحضوری انجام می شود

شیوه پذیرش دانشجوی دکتری تغییر کرد

شیوه  جدید تعیین «ظرفیت پذیرش دانشجو» ابلاغ شددانشج

خبرهایی گوناگون از جای جای استان + فیلم

12 دانشگاه مطرح کشور تحت پوشش بیمه ای تجارت نو قرار گرفت

تمامی فرایند ثبت نام نودانشجویان دانشگاه قم به صورت مجازی خواهد بود

پذیرش 3 هزار و 157 دانشجو در دانشگاه پیام نور

تلسکوپ رصدخانه ملی ایران یکی از 5 تلسکوپ برتر دنیا است

اعلام نتایج نهایی کنکور دکتری دانشگاه آزاد

قصیده نبوی «برده» بررسی می شود

رونمایی از سامانه جلسات مجازی دانشگاه آزاد همدان

اعلام نتایج نهایی کنکور دکتری دانشگاه آزاد

نتایج دکتری آزاد اعلام شد

زمان اعلام نتایج نهایی کنکور

دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم ابلاغ کرد/ 8 کد رشته محل از پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد منع شدند

هزینه خدمات آموزشی و بیمه دانشجویی قبول شدگان مقطع دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

قبولی های دانشگاه علوم انتظامی امین در کنکور کارشناسی ارشد 99 اعلام نشد

ابلاغ دستورالعمل ثبت نام از قبولی های کنکور ارشد 99 به دانشگاه ها/ قبولی های دارای مغایرت معدل ثبت نام قطعی نشوند

نامگذاری ساختمان فنی مهندسی دانشگاه آزاد شهرقدس به نام شهدای مدافع سلامت

هزینه خدمات آموزشی و بیمه دانشجویی قبول شدگان مقطع دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

اعلام نتایج نهایی کنکور دکتری دانشگاه آزاد

نتایج نهایی کنکور تا 10 آبان اعلام می شود

سفارش تامین بیش از 100 نیاز پژوهشی به دانشگاه شریف

راهیابی چهار دانشجوی دانشگاه یزد به مسابقه قرآن و عترت کشور و چند خبر کوتاه از استان

شیوه پذیرش دانشجوی دکتری تغییر کرد

تغییر شیوه پذیرش دانشجوی دکتری 99

نتایج دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

کمک به نخبگان کشور، زیرِ سایه نوبل ایرانی + فیلم

زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری 99

دو محصول جدید یکی از شرکت های دانش بنیان دانشگاه صنعتی نوشیروانی رونمایی شد

شیوه پذیرش دانشجوی دکتری تغییر کرد

اعلام نتایج نهایی کنکور دکتری دانشگاه آزاد

اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری تا 10 آبان

اعلام نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد

اعلام نتایج نهایی کنکور دکتری دانشگاه آزاد

برگزاری هفتمین نشست شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی

پذیرش دانش پژوه در دوره های MBA و DBA موسسه بهار

ثبت نام قبولی های کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد از 7 آبان

شیوه جذب دانشجویان دکتری تغییر کرد

نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

نتیجه نهایی کنکور دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

بردگی مقدس / شماره 2 نشریه دانشجویی «قیام» منتشر شد

گیلان میزبان کنگره شهدای دانشجوی کشور شد

اعلام نتایج دکتری دانشگاه آزاد

نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری تا 10 آبان ماه

نحوه برگزاری آزمون پذیرش دانشجو در پردیس بین الملل کیش و ارس دانشگاه آزاد اعلام شد

نتیجه نهایی کنکور دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

نخستین اتوبوس خودران مبتنی بر هوش مصنوعی راه اندازی شد

پرونده کنکور 1400براساس نظام جدید بسته شد/ زمان اعلام نتیجه کنکور سراسری

نتایج دکتری آزاد اعلام شد/ ثبت نام از 7 آبان

جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری در دانشگاه الزهرا (س) اعلام شد

ادامه فرآیند ثبت نام در دانشگاه پیام نور تا 10 آبان

آخرین جزییات اعلام نتایج کارشناسی ارشد 99 دانشگاه آزاد

سفارش تامین بیش از 100 نیاز پژوهشی به دانشگاه شریف

پرونده کنکور 1400 بر اساس نظام جدید بسته شد/ اعلام نتیجه کنکور سراسری تا 10 آبان

نتایج آزمون دکتری تخصصی 1399 دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

ارتقای آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه

ثبت نام ورودی های جدید مقطع دکتری دانشگاه سیستان و بلوچستان 7 تا 12 آبان است

تناقض استفاده از برنامه های فیلترشده در سطح مسوولان

نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد 99 اعلام شد

ضرورت ورود به معاهده تحقیقات جنوبگان و پژوهش در قطب جنوب

نتایج انتخاب رشته داوطلبان آزمون دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

پروژه ساخت شتابگر ملی به زودی در کشور آغاز می شود

تناقض استفاده از برنامه های فیلترشده در سطح مسوولان

نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

نتایج آزمون دکترای دانشگاه آزاد اعلام شد

رونمایی از سامانه جلسات مجازی دانشگاه آزاد اسلامی همدان

نتایج آزمون دکتری تخصصی 1399 دانشگاه آزاد اعلام شد

واکنش کچویان به سخنان نصیری در برنامه زاویه؛ از زدن لگام «حیرت» بر دهان شرع تا تن دادن به منطق تجدّدی گفتگو

واکنش کچویان به سخنان نصیری در برنامه زاویه؛ از زدن لگام «حیرت» بر دهان شرع تا تن دادن به منطق تجدّدی گفتگو