مطالب مرتبط:
راهکارهای ایجاد انگیزه برای تقویت ایده آفرینی
منوچین: آمریکا مانع پیشرفت ایران در زمینه موشک های بالستیک می شود
دفاع مقدس؛ عرصه بزرگ نمایش همدلی
امکان تامین آب برای توسعه 250 هکتاری شهرک مهرگان قزوین وجود ندارد
سلیمی: نمایش سازش اعراب با رژیم صهیونیستی تبلیغات انتخاباتی برای ترامپ است
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 09:152020-09-22سياسي

«گفت وگو»، مکتب خاتمی است/ تقویت ایده «گفت وگوی تمدن ها» می توانست مانع نمایش چهره خشن از اسلام شود/ نان افراطی ها در توسعه خشونت است


مشاور رییس دولت اصلاحات در سالگرد طرح ایده «گفت وگوی تمدن ها» گفت: تئوری«گفت وگوی تمدن ها»، تئوری نبود که جنگ طلبان آن را بپذیرند و همه تلاش خود را چه در داخل و چه در سطح بین المللی انجام دادند که این ایده به اصطلاح پا نگیرد.

- " مشاور رییس دولت اصلاحات در سالگرد طرح ایده گفت وگوی تمدن ها گفت: تئوری گفت وگوی تمدن ها ، تئوری نبود که جنگ طلبان آن را بپذیرند و همه تلاش خود را چه در داخل و چه در سطح بین المللی انجام دادند که این ایده به اصطلاح پا نگیرد.

24 سپتامبر 1998 یعنی حدودا 22 سال قبل بود که رییس جمهوری اسلامی ایران در سخرانی سالانه خود در صحن عمومی سازمان ملل متحد از گفت وگوی تمدن ها سخن گفت.

گفت وگوی تمدن ها درحالی از سوی سید محمد خاتمی مطرح می شد که چندسال پیش از این، نظریه پرداز مشهور آمریکایی از ایده خود به عنوان برخورد تمدن ها رونمایی کرده بود و دو سال پیش از این یعنی در 1996 با نگارش کتابی ایده خود را شرح و بسط داد.

اما دو سال بعد سید محمد خاتمی به عنوان رییس جمهور یک کشور اسلامی که اتفاقا یک روحانی مذهبی و دینی بود، ایده گفت وگوی تمدن ها را مطرح کرد و این سرآغازی شد برای شکل گیری روند متفاوت در روابط میان ایران به عنوان یک کشور اسلامی و جهان.

چندسال بعد سازمان ملل متحد در بیانیه ای سال 2001 را به ایده رییس جمهور ایران اختصاص داد و شعار آن سال را گفت وگوی تمدن ها نامید.

در ایران نیز روز 30 شهریور به عنوان روز گفت وگوی تمدن ها نامگذاری شد.

البته ایده خاتمی در داخل با استقبال چندانی مواجه نشد، جناح مقابل رییس جمهور هیچ گاه ایده او را نپسندیدند و البته طیف تندروی آن ها نیز برای تخریب آن از هیچ تلاشی مضایقه نکرد، به ویژه بعد از حمله آمریکا به افغانستان و عراق بود که برخی از تندروترین چهره های جریان راست ایران خاتمی را به این متهم کردند که گفت وگوی تمدن ها زمینه ساز این حمله و اشغال از سوی آمریکا بوده است.

البته آن ها تنها به این اکتفا نکردند، در 30 شهریور 1389 دبیر شورای فرهنگ عمومی در دولت محمود احمدی نژاد در نشستی از حذف برخی عناوین از تقویم رسمی ایران به دلیل آنچه که نبود متولی خاص و یا عدم جامعیت ملی مطرح می شد، خبر داد.

حال سوال این است که چنین ایده ای چگونه شکل گفت؟ مطرح کردن آن چه بازتاب هایی در عرصه های بین المللی و داخلی داشت؟ و چه عواملی مانع تداوم و توفق آن شدند؟ به همین مناسبت گفت وگویی با حجت الاسلام سید محمدعلی ابطحی رییس دفتر و مشاور رییس دولت اصلاحات داشتیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید: حجت الاسلام ابطحی در این گفت وگو در خصوص شکل گیری ایده و همچنین برهه زمانی ای که در آن دوره مطرح شد، گفت: این ایده از دوران پیش از ریاست جمهوری در زهن آقای خاتمی بود، حتی پیش از اینکه کاندیدا باشد و خود را مطرح کند.

در واقع کلا مکتب او مکتب گفت وگو بود و در آن دوره که چنین مطلبی مطرح شد، این تئوری را می توانست جایگزین اوج گیری خشونت هایی که در همان سال ها در دنیای اسلام رواج پیدا کرده بود، کند.

منظور از خشونت های آن دوران خشونت های طالبانی در وهله اول که در ادامه منجر شد به خشونت های القاعده ای و آغاز بدنام کردن جهان اسلام به وسیله این گروه های منحرف است که به تازگی دنیای اسلام در حال تجربه این اتفاقات بود.

وی ادامه داد: در چنین ظرف زمانی این ایده از سوی رییس جمهور یک کشور اسلامی که خودش هم یک شخصیت روحانی است، مطرح شد و از این جهت بسیار تاثیرگذار بود که خط متفاوتی را از خط موجود که به تازگی به سوی خشونت می رفت، جدا کند.

به همین دلیل این ایده اهمیت بسیار زیادی داشت و من افسوس می خورم که ادامه کار کشور در همان ریل تداوم نیافت اگر ما در این هیاهوهای خشونت آمیز گروه هایی که به نام اسلام در آن سال ها کار خود را شروع کردند، پرچمدار گفت وگو و صلح حداقل درون جهان اسلام و یا رابطه اسلام و غرب بودیم، بشریت می توانست از این موضوع خیلی منتفع شود.

مشاور رییس جمهور در دولت اصلاحات، در ادامه اظهار داشت: این اتفاق می توانست در سطح کل جهان رقم بخورد و گفت وگو جایگزین سلاح و خشونت های طالبانی و القاعده ای شود که بعد به 11 سپتامبر، اشغال افغانستان و عراق و اتفاقات دیگر منجر شد، در حالیکه اگر از این ایده درون کشور استقبال می شد، افتخاری بود که به جمهوری اسلامی داده می شد که پرچمدار این جریان باشد و مسیر تعامل جهان اسلام با جهان به ویژه تحولات بعدی را تحت تاثیر خود قرار دهد و حتی شاید سرنوشت بشریت نیز به گونه دیگری رقم می خورد، اما متاسفانه جنگ قدرت داخلی باعث شد که کمتر از همه جا این اتفاق در درون ایران دیده شود و بیشتر از همه جا در درون کشور با این ایده و این روند درگیر شوند.

وی افزود: در نهایت هم بحث گفت وگوی تمدن ها که می توانست یک سرنوشت متفاوت و بزرگی را برای بشریت رقم بزند، به انزوا رفت و دنیا هم دید که ادبیات گفت وگو، ادبیات نمایندگی جهان اسلام نیست و در نتیجه خشونت، خشونت آفرید و وضعیتی را ایجاد کرد که امروز همه دنیا ناظر و شاهد آن هستند.

ابطحی همچنین درخصوص علت های ناکامی این ایده، بیان داشت: این تئوری، تئوری نبود که جنگ طلبان آن را بپذیرند و همه تلاش خود را چه در داخل و چه در سطح بین المللی انجام دادند که این تئوری به اصطلاح پا نگیرد، در واقع این تئوری آن طور که باید و شاید، اصلا پا نگرفت که ما نتیجه آن را ببینیم، خود این تئوری مورد استقبال داخلی قرار نگرفت.

وی افزود: من همیشه معتقد بودم که جریان تندروی جهانی از جمله جریان تندروی آمریکایی که در میان جمهوری خواهان بیشتر جلوه می کند، در مجموع همیشه از اینکه بتوانند یک مسیر آرام را در کنار جهان اسلام داشته باشند، پرهیز می کنند و به عبارتی نان افراطی ها در خشونت و توسعه است.

به همین دلیل هم است که درست در اوج اینکه جهان ارتباط با ایران را پذیرفته بود و می توانست این ارتباط پیش از آمدن آقای بوش سازماندهی شده و منجر به حوادث تلخ القاعده و 11 سپتامبر نشود، هم در داخل و هم از سوی جمهوری خواهان و جریانات افراطی جهانی مورد قهر قرار گفت تا مبادا این فضای مسالمت آمیز که به نفع جهان اسلام بود، در دنیا شکل بگیرد.

یکی از اقدامات در این راستا به کار بردن عنوان محور شرارت توسط جرج بورش نسبت به ایران بود که همه دنیا از جمله اروپایی ها و حتی بخش های غیرجنگ طلب آمریکایی را مبهوت کرد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه با اشاره به اینکه جمهوری خواهان و جنگ طلبان آمریکایی علیه ثبات درون ایران اقدام می کنند، تصریح کرد: هدف همه این اقدامات این بود که چنین ایده ای در درون ایران و در جهان اسلام در وهله اول و سپس در سطح جهانی شکل نگیرد تا افراطی گری جایگزین آن شود و آن ها بتوانند سرکوب کنند.

من معتقدم طرح عنوان محور شرارت علیه ایران مساله ای بود که سود آن به جیب افراطی ها می رفت و این اتفاق با برنامه انجام شد.

وی گفت: شاید به همین دلیل بتوان گفت که معمولا جنگ طلبان دنیا و آمریکایی ها در طیف جمهوری خواهان، به ثبات در ایران علاقمند نیستند و چون علاقمند به ثبات نیستند، همواره تلاش می کنند که جناح های افراطی درون ایران و جهان اسلام را تقویت کنند.

یک مصداق بارز که بتوان برای این مساله مطرح کرد همین محور شرارت خواندن ایران در آن برهه زمانی و نمونه دیگر خروج از برجام بود، به طور کلی آرامش در ایران را نمی خواهند، هم آمریکا و هم برخی کشورهای منطقه خلیج فارس دشمن آرامش ایران هستند و این برنامه ریزی ها و اتفاقات را باید در آن چارچوب در نظر گرفت.


کلید واژه ها: گفت وگوی تمدن ها - رییس دولت اصلاحات - تمدن - دولت اصلاحات - رییس جمهوری اسلامی ایران - ایده - بین المللی - جمهوری اسلامی ایران - اصلاحات - سازمان ملل متحد - بپذیرند - سید محمد خاتمی - جمهوری اسلامی - رییس - سالگرد - رییس جمهوری - اسلام - مشاور - خاتمی - سازمان ملل - محمد خاتمی - تلاش - داخل - دولت - آمریکایی - سید محمد - سپتامبر - سال قبل - افراطی - اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
پنج عامل سرنوشت ساز در انتخابات آمریکا

زالی: سه رقمی شدن فوتی های کرونا در پایتخت

حمید ابوطالبی به سوگ مادرش نشست

عقب نشینی ساختمان های شهرکرد حداقل 20 هزار میلیارد ریال نیاز دارد

هشدار جدی ربیعی: لازم باشد محدودیت های کرونایی تا دوهفته تمدید می شود /قطعاً در جریمه ها سختگیری خواهیم کرد

جلسه اضطراری ستاد مبارزه با شیوع ویروس کرونا در میامی

سه رقمی شدن مرگ های کرونایی در تهران/داغ ترین نقاط انتقال ویروس

رییس جدید اتحادیه جهانی کوهنوردی اتتخاب شد

رییس جدید اتحادیه جهانی کوهنوردی اتتخاب شد

هشدار جدی ربیعی: لازم باشد محدودیت های کرونایی تا دوهفته تمدید می شود /قطعاً در جریمه ها سختگیری خواهیم کرد

پست اینستاگرامی امروز رهبر انقلاب خطاب به سازمان تامین اجتماعی و بیمه بیکاران در دوره کرونا

توضیح زاکانی؛ چرا با استیضاح همراه نبودم؟

جامعه امروز را نمی شود دستوری اداره کرد/ نیروی انتظامی درگاه اعتماد به نظام است

همه پرسی با دستور العمل های بهداشتی جالب در شیلی

توضیح زاکانی؛ چرا با استیضاح همراه نبودم؟

همه پرسی با دستور المعل های بهداشتی جالب در شیلی

تصویری دیده نشده از مناظره ترامپ و بایدن!

فال روز یکشنبه 4 آبان 1399

پیگیر مشکل مردم هستیم، اما نمی توانیم «وعده دروغ» بدهیم

آشنا: سخن رهبری را بشنوید و دست از هتاکی و پرده دری و نمایش گری بردارید

تعطیلی 5 مراسم عروسی در سقز

ربیعی: لازم باشد محدودیت های کرونایی تا دوهفته بعد نیز تداوم می یابد

زاکانی راه خود را از ذوالنوری جدا کرد؟ /طرح استیضاح روحانی، ضدامنیتی بود و می توانست منجر به آشوب شود/جزییات یک جلسه 5 ساعته

چرا با استیضاح همراه نبودم؟/ یادداشت زاکانی درباره استیضاح روحانی

آغاز واردات کالا در مرز شیخ صالح شهرستان ثلاث باباجانی

توضیحات رامبد جوان درباره «خندوانه» جدید

«هشتگ چالش» و مسائلش برای جامعه ما؛ آموزش و پرورش در ایران سیاست زده است/چرایی جهانشمول شدن فرهنگ غرب

شیوه های اعمال مدیریت صحیح و مناسب در مقابله با کرونا

کدخدایی: ایران علاقه ای به دخالت در انتخابات آمریکا ندارد

تأکید استاندار کرمان بر تکمیل طرح نسخه نویسی الکترونیکی و پزشک خانواده

چهار قانون برای بهبود رابطه در خیانت زناشویی

ترامپ یا بایدن؟!

توضیحات رامبد جوان درباره «خندوانه» جدید و سفر به خارج از کشور

کانون خادمیاری خبر و رسانه استان بوشهر رتبه نخست کشور را کسب کرد

محمدحسین آیرم ؛ شارلاتی که تا سرلشکری پیش رفت

زاکانی: جلسه 5 ساعته با طراحان استیضاح روحانی داشتم/ گفتم به 15 دلیل صلاح نیست + جزییات

مجلس نباید تریبون ناامیدی باشد

اردوغان: اروپا به پایان خود نزدیک می شود

هرگونه تغییر در ژئوپلیتیک مرزی، خط قرمز ایران است

مراسم شب شهادت امام حسن عسکری(ع) در حرم مطهر امام خمینی(س)

خاتمی می آید؟

زالی: ستاد ملی مقابله با کرونا ظرفیت نهادی نوین، فرابخشی و بین نهادی مستقل دارد

رییس جمهور از دولت منتخب بولیوی اعلام پشتیبانی کرد

لازم باشد محدودیت های کرونایی تداوم می یابد

توضیحات رامبد جوان درباره «خندوانه» جدید و سفر به خارج از کشور

ویدئو : ویژه شهادت امام حسن عسگری(ع) با نوای مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج سید رضا مدرسی

با عوامل مخل سلامت مردم قاطعانه برخورد می شود

کانون خادمیاری خبر و رسانه استان بوشهر رتبه نخست کشور را کسب کرد

توضیح زاکانی؛ چرا با استیضاح همراه نبودم؟

پدر اولین شهید انقلاب اسلامی در رفسنجان به لقاءالله پیوست

خبر خوش برای مشمولان سربازی؛ طرح جدید خرید خدمت در راه است | جزییات را ببینید

32 درصد روستاییان عضو صندوق بیمه اجتماعی هستند

بازنشر/ تصاویر دیدار هزاران نفر از طلاب غیر ایرانی با رهبر معظم انقلاب 3 آبان 89

قطعاً در سختگیری جریمه های کرونایی بیشتر اهتمام خواهیم داشت

موفقیت با عمل انقلابی مدیران و مردم حاصل می شود/ دستاورد مهم انقلاب ایجاد تحول انسانی در بین ملت بود/

هشدار جدی ربیعی: لازم باشد محدودیت های کرونایی تا دوهفته تمدید می شود

ایران بارها اعلام کرده در امور داخلی کشورها دخالت نمی کند

راهنمایی تلفنی معاضدت قضایی دادگستری در یزد

ارتباط تصویری رییس دادگستری یزد با مردم در روزهای شیوع کرونا

افشین حبیب زاده : 275 گود پرخطر در تهران شناسایی شده است

سنت حسنه وقف را رونق دهید

ضرورت بازخوانی نقش مردم کردستان در دفاع مقدس

ایران علاقه ای به دخالت در انتخابات آمریکا ندارد

حرم مطهر رضوی تعطیل نمی شود

ببینید | توضیحات کامل سخنگوی دولت درباره محدودیت های کرونایی

شناخت امام زمان(عج) زمینه سازی برای ظهور است

ربیعی: لازم باشد محدودیت ها تداوم می یابد

سخنگوی دولت اعلام کرد: سیاست های سخت گیرانه در انتظار افراد بی توجه به محدودیت های کرونایی

بازنشر/ صوت بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار طلاب غیرایرانی 3 آبان 89

تاکید جهانگیری بر تلاش برای حفظ حقوق اصناف در عین تأمین حقوق شهروندان

ضرورت بازخوانی نقش مردم کردستان در دفاع مقدس

توزیع 12 هزار بسته معیشتی در قالب پنج مرحله رزمایش مواسات توسط اوقاف قم

تعطیلی 5 مراسم عروسی در سقز

تصاویر/ مراسم تودیع و معارفه نماینده رهبر معظم انقلاب در سوریه

تعطیلی 5 مراسم عروسی در سقز کردستان/ فرماندار: با صاحبان مکان های برگزاری عروسی برخورد می شود

ربیعی: لازم باشد محدودیت های کرونایی تا دو هفته بعد نیز تداوم می یابد

فرماندهان سپاه و نیروی انتظامی در هر شرایط و مأموریتی کنار هم هستند

توزیع 12 هزار بسته معیشتی در قالب پنج مرحله رزمایش مواسات توسط اوقاف قم

هشدار جدی ربیعی: لازم باشد محدودیت های کرونایی تا دوهفته تمدید می شود /قطعاً در جریمه ها سختگیری خواهیم کرد

لازم باشد تا دوهفته محدودیت های کرونا را افزایش می دهیم/ جریمه ها برای پیشگیری و بازدارندگی است نه مجازات

سفر یک روزه مدیرعامل بنیاد برکت به استان قزوین

سه رقمی شدن مرگ های کرونایی در تهران

پیام قدردانی نوجوانترین فرمانده کشور ازمدیرعامل شرکت همراه اول

توزیع 12 هزار بسته معیشتی در قالب پنج مرحله رزمایش مواسات توسط اوقاف قم

زهرا نژادبهرام : دولت از اقشار آسیب پذیر حمایت کند

انتقاد سندرز از رویکرد ترامپ در زمینه مقابله با کرونا

گسترش همکاری های رسانه ای ایران و اوگاندا در حوزه وحدت و تقریب

32 درصد روستاییان عضو صندوق بیمه اجتماعی هستند

ببینید | سخنگوی دولت: اگر مردم رعایت نکنند سیاست های سخت گیرانه اتخاذ می کنیم

امام جمعه اراک: ایران با داشتن ظرفیت های عظیم از قطب های بزرگ اقتصاد منطقه ای است

تعداد پارک های جدید تبریز به 60 پارک می رسد

استمرار، شرط اثربخشی مطالبه گری

فضیلت و ثواب قرائت سوره فاطر

توضیحات سخنگوی دولت درباره تعطیلی مشاغل و مقررات سختگیرانه تر کرونا

مهم ترین خبر های جامعه که در 3 آبان ماه رخ داد

استقرار یگان های سپاه در مرز درگیری در قره باغ

سندرز: آقای ترامپ کرونا را نمی توانیم دور بزنیم!

پنجمین مرحله رزمایش مواسات و همدلی اوقاف قم برگزار شد

ربیعی: سیاست های پیشگیرانه در صورت عدم کنترل شرایط، بیشتر می شود

سخنگوی دولت: لازم باشد محدودیت های کرونایی تا دوهفته بعد نیز تداوم می یابد

«گفت وگو»، مکتب خاتمی است/ تقویت ایده «گفت وگوی تمدن ها» می توانست مانع نمایش چهره خشن از اسلام شود/ نان افراطی ها در توسعه خشونت است

«گفت وگو»، مکتب خاتمی است/ تقویت ایده «گفت وگوی تمدن ها» می توانست مانع نمایش چهره خشن از اسلام شود/ نان افراطی ها در توسعه خشونت است