مطالب مرتبط:
پایان داستان سعید مرتضوی
سعید مرتضوی باز هم به در بسته خورد/ دادگاه اعاده دادرسی پرونده بازداشتگاه کهریزک را رد کرد
پایان داستان سعید مرتضوی
سعید مرتضوی باز هم به در بسته خورد/ دادگاه اعاده دادرسی پرونده بازداشتگاه کهریزک را رد کرد
دادستان خاش: حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، نیاز مهم جامعه است
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 09:102020-09-22سياسي

دادستان سابق به آخر خط رسید: دفاعیه سعید مرتضوی رد شد


طبق اعلام دادگاه، دفاعیه سعید مرتضوی در دادگاه اعاده دادرسی پرونده موسوم به بازداشتگاه غیرقانونی کهریزک از سوی قضات شعبه 8 دادگاه کیفری یک استان تهران با نظر اکثریت قضات رد شده است.

- " " به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران؛ دفاعیه سعید مرتضوی در دادگاه اعاده دادرسی پرونده موسوم به پرونده بازداشتگاه غیرقانونی کهریزک با نظر اکثریت قضات رد شده است.

میرمجید طاهری، وکیل عبدالحسین روح الامینی و زهره حقیقی، والدین محسن روح الامینی از رد دفاعیه سعید مرتضوی در دادگاه اعاده دادرسی پرونده بازداشتگاه کهریزک خبر داده است.

سعید مرتضوی متولد سال 1346 در شهر تفت مدت ها به عنوان قاضی فعالیت کرد.

او از 1382 تا 1389 دادستان تهران و از 1388 تا 1389 معاون دادستان کل کشور بود و از 1390 تا 1392 ریاست سازمان تأمین اجتماعی را بر عهده داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک، او به دلیل پرونده های تعطیلی مطبوعات و شکنجه معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری 1388 و مرگ مشکوک زهرا کاظمی شناخته می شود.

از روزی که در پرونده کهریزک از قضاوت تعلیق و مجبور به ترک دادستانی شد، روزهای بسیاری را در قامت یک متهم پله های دادگستری را بالا و پایین رفت و در نهایت هم راهی زندان اوین شد که سال 88 بسیاری با حکم او پشت میله های همان روزگار را سپری کرده بودند.

البته آنها متهمان سیاسی بودند و معترض به نتیجه انتخابات و مرتضوی محکوم پرونده قتل سه نفر از همان معترضان.

دنیا کوچک تر از آن بود که مرتضوی تصور می کرد.

او در 19سالگی با پذیرش در دانشگاه علوم قضایی مشغول به تحصیل در رشته حقوق شد و پس از آن به عنوان دادرس دادگاه عمومی شهر بابک منصوب شد و در نهایت به ریاست دادگاه حقوقی شهر بابک هم رسید؛ اما این جایگاه برایش کوچک بود.

به تهران آمد و در سال 1373 از طریق اسدالله بادامچیان در 27سالگی به ریاست شعبه 9 دادگاه عمومی تهران منصوب شد و مدتی بعد توسط محمد یزدی به شعبه 34 مجتمع قضایی کارکنان دولت و سپس به شعبه 1410 دادگاه مطبوعات رفت.

دادگاه مطبوعات از سعید مرتضوی چهره ای مطرح ساخت و او به عنوان قاضی شعبه 1410 مجتمع قضایی کارکنان دولت معروف به دادگاه مطبوعات رسانه های بسیاری را توقیف کرد.

در دوران دادستانی اش بیش از 120 روزنامه و نشریه به دستور او توقیف شده اند.

البته او به این حد بسنده نکرد و در سال 1377 در جریان محاکمه روزنامه کیهان، پنج نفر از اعضای هیئت منصفه را به بهانه حضورنیافتن در دادگاه برای دو سال از عضویت در هیئت منصفه محروم کرد.

وی گفت که این حکم قطعی و غیر قابل اعتراض است.

یکی از اعضای دیگر هیئت منصفه در همان زمان گفت این تصمیم باعث خواهد شد دادگاه مطبوعات تا مدت ها برگزار نشود و در واقع دادگاه مطبوعات از آن زمان به بعد جلسه ای تشکیل نداد.

از اردیبهشت 1382 مسئولیت دادستانی عمومی و انقلاب تهران را بر عهده گرفت و با انتصاب آیت الله آملی لاریجانی به ریاست قوه قضاییه، مرتضوی از سمت دادستانی تهران برکنار و به سمت معاون دادستان کل کشور، منصوب شد.

هرچند سالیان طولانی قدرت بسیاری داشت، اما در نهایت همین اختیارات و قدرت منتج به اتهام قتل در پرونده کهریزک شد.

او دادستانی بود که بسیاری از دستورهای بازداشت های 88 را صادر کرد و 147 نفر را هم به اقرار خودش به بازداشتگاه کهریزک فرستاد.

این دستور برایش گران تمام شد، زیرا پنج نفر در این بازداشتگاه کشته شدند.

پس از آن مجلس هشتم نیز کمیته ویژه ای تشکیل داد تا موارد مطرح شده درباره شکنجه ، ضرب و جرح ، نحوه نگهداری بازداشت شدگان و در نهایت قتل برخی از شهروندان معترض را بررسی کند.

براساس گزارش کمیته حقیقت یاب مجلس که دی ماه سال 88 در مجلس قرائت شد، فرد آمر در انتقال بازداشت شدگان به کهریزک، سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، معرفی شد.

مرتضوی همراه حسن حداد دهنوی معروف به قاضی حداد (معاونت امنیت وقت دادستان تهران) و علی اکبر حیدری فرد (دادیاری که دستور انتقال بازداشت شدگان به کهریزک را داده بود) مردادماه 1389 و با دستور دادگاه انتظامی قضات از سمت های خود تعلیق شدند و هم زمان مصونیت قضایی آنها نیز لغو شد.

البته این پایان مرتضوی نبود؛ از یک سو همچنان به عنوان متهم به قتل در رسانه ها از او یاد می شد، از سویی رفیق شفیق احمدی نژاد بود و همین سبب شد در دی 1388 از سوی محمود احمدی نژاد به عنوان رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تعیین شود.

نکته جالب اینجا بود که علی اکبر حیدری فرد، دادیاری که دستور انتقال بازداشت شدگان به بازداشتگاه کهریزک را داده بود نیز به عنوان مشاور سعید مرتضوی در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب شد.

هرچند نمایندگان مجلس منتقد این انتخاب بودند، اما رییس جمهور حامی او بود و اسفند 1390 مرتضوی را به ریاست سازمان تأمین اجتماعی منصوب کرد، اتفاقی که موضوع استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در مجلس هشتم مطرح کرد.

البته این انتصاب و حمایت از مرتضوی برای خود دادستان سابق خیلی خوش یمن نبود و پرونده تخلفات او در اداره سازمان تأمین اجتماعی هم نشان از افول ستاره بخت او داشت.

در تاریخ 10 مرداد 1391 دیوان عدالت اداری در راستای رسیدگی به شکایت چند نفر از نمایندگان مجلس در رابطه با ریاست مرتضوی بر صندوق تأمین اجتماعی، این دیوان رأی بر ابطال انتصاب او به عنوان ریاست این صندوق داد و این حکم را غیر قابل تجدیدنظر و قطعی اعلام کرد.

البته مرتضوی با وجود حکم قضایی همچنان بر صندلی ریاست جلوس کرده بود تا اینکه در 27 مرداد 92 طی حکمی از سوی علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت روحانی، صمدالله فیروزی به سمت سرپرست صندوق تأمین اجتماعی منصوب شد.

پا پس نکشیدن شاکیان پرونده قتل کهریزک و پرونده تأمین اجتماعی، مرتضوی را بالاخره با رأی محکومیت مواجه کرد و مرتضوی آذر 1396 به دو سال حبس محکوم شد.

با وجود صدور این حکم مرتضوی خود را برای اجرای حکم معرفی نکرد تا در تاریخ دوم اردیبهشت 97 در شمال کشور بازداشت شد.

هرچند او در 16 شهریور 1398 پس از تحمل دو سوم از مدت محکومیت خود از زندان آزاد شد.

بعد از آزادی به دنبال اعاده دادرسی رفت و درخواست رسیدگی مجدد پذیرفته شد؛ اما در مرحله رسیدگی در نهایت دادگاه کیفری رأی به محکومیت مرتضوی داد.

به گفته میرمجید طاهری اسفندماه سال گذشته شعبه اول دیوان عالی کشور با استناد به ماده 474 با درخواست سعید مرتضوی برای اعاده دادرسی موافقت کرد و بررسی این درخواست را به شعبه 8 دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع داد.

اواسط مرداد گذشته خبرهایی مبنی بر درخواست اعاده دادرسی از سوی سعید مرتضوی شنیده شد تا اینکه صبح سه شنبه، 21 مرداد، ساعت 10 صبح در شعبه 8 دادگاه کیفری استان تهران اولین جلسه رسیدگی مجدد به پرونده سعید مرتضوی برگزار شد.

همان زمان وکیل خانواده روح الامینی گفت او و موکلش در جریان این جلسه نبوده اند و گویا مرتضوی به دلیل پرونده بازداشت غیرقانونی که منجر به صدور حکم انفصال از خدمت برای او شده ، درخواست اعاده دادرسی داشته است که اولین جلسه آن 21 مرداد برگزار شد.

میرمجید طاهری گفته است که طبق اعلام دادگاه، دفاعیه سعید مرتضوی در دادگاه اعاده دادرسی پرونده موسوم به بازداشتگاه غیرقانونی کهریزک از سوی قضات شعبه 8 دادگاه کیفری یک استان تهران با نظر اکثریت قضات رد شده است.

البته بنا بر قانون مرتضوی می تواند ظرف 20 روز پس از ابلاغ در دیوان عالی کشور فرجام خواهی کند.

مدتی پس از ماجرای کهریزک سازمان قضایی نیروهای مسلح در سال 89 آمریت و مشارکت در بازداشت سه نفر از کشته شدگان در کهریزک را تأیید و در همین راستا مرتضوی و دو قاضی دیگر برکنار شدند.

او اگرچه پس از برکناری در دولت احمدی نژاد پست گرفت اما بالاخره بعد از قریب به شش سال حکم دادگاه او صادر شد.

مرتضوی به پرداخت 200 هزار تومان جریمه نقدی محکوم شده بود.

این حکم با اعتراض اولیای دم کشته شدگان پس از تجدید نظر به دو سال حبس تبدیل شد که با گذراندن یک سوم آن، شهریورماه 98 آزاد شد و پس از آزادی هم به دنبال بازگشت به مناصب دولتی بود که دفاعیات او فعلا رد شده است.

مرتضوی همچنین از ارائه خدمات قضایی برای همیشه منع شد .


کلید واژه ها: سعید مرتضوی - دادگاه - پرونده - مرتضوی - بازداشتگاه - دادستان - سعید - عبدالحسین روح الامینی - سازمان تأمین اجتماعی - دادرسی - غیرقانونی - کهریزک - دادستان کل کشور - دادستان تهران - تأمین اجتماعی - معاون دادستان - قضات - دادگاه کیفری - استان تهران - تهران - گزارش - دادستان کل - طبق اعلام - اجتماعی - معترضان - مطبوعات - شهر تفت - تعطیلی - والدین - فعالیت

آخرین اخبار سرویس:
فارس من| دیوان عدالت اداری معافیت مالیات حقوق پرسنل شرکت های دانش بنیان را باطل کرد

زینب 7ساله، ملکه قلعه باستانی شوش

تنظیم سند امنیت قضایی و الحاق آن به مقررات وزین، قابل احترام است

ملت های مسلمان ذلت سازش با صهیونیست ها را تحمل نمی کنند

اعلام حمایت ترامپ برزیل از انتخاب مجدد دونالد ترامپ در انتخابات 2020

حل مشکلات استان ها با ورود استادان و دانشجویان

جوک های خنده دار واتساپی

«ابن ابی اَشْعَث فارسی» طبیب کاربلد موصل

15میلیون ماسک در بقاع متبرکه تولید شد

وجود بیش از 70 بنیاد علم و فناوری در کشور

برجام اقتصاد کشور را شرطی کرد

مترجمان باتجربه به سراغ نویسندگان تازه بروند

تصویب انحلال ساواک

شورای انقلاب اسلامی تشکیل شد

تیپ جدید علیرضا جهانبخش+ تصویر

انحلال تشکیلات حزب رستاخیز

امام جمعه اردبیل به کرونا مبتلا شد

«کمند امیرسلیمانی» از نمایی نزدیک/ عکس

تجلیل از خیران و فعالان حوزه وقف ر آذربایجان شرقی

علت اصلی تورم چیست؟

چگونه ربیع الأول و جشن های میلاد پیامبر(ص) در جهان اسلام، نماد مقابله با تکفیر شد؟

پوستر رویداد عکاسی گلاریژان رونمایی شد

حضور فعال زنان استان کرمانشاه در مراسم روز جهانی زن روستایی

«فقیهه سلطانی» پس از رهایی از کرونا/ عکس

عقد زوج مسلمان لبنانی و اوکراینی در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)

دیدگاه رهبر انقلاب درباره لزوم حمایت از زنان

دور سوم مذاکرات ایران و اوکراین درباره هواپیما اواخر نوامبر یا اوایل دسامبر در ⁧‫کی یف

این داوطلبان عمداً به ویروس کرونا آلوده می شوند

نقش موثر ایران در عرصه مبارزه با مواد مخدر در سطح بین المللی/ ردپای آمریکا در مافیای تولید مواد مخدر در منطقه

فیروزی پوربادی: مسئولان با رعایت پروتکل ها الگوی مشوقی برای مردم باشند

تماشای اجرای ارکستر سمفونیک به صرف پیتزا!

«فقیهه سلطانی» پس از رهایی از کرونا/ عکس

یکی از بهترین راهکارهای روانی در دوران کرونا

بازنشر/ فیلم حضور رهبر معظم انقلاب در منزل شهیدان یزدی 29 مهر 89

تماشای اجرای ارکستر سمفونیک به صرف پیتزا!

بازنشر/ فیلم حضور رهبر معظم انقلاب در منزل شهید حقانی در 29 مهر 89

جزایر سه گانه ایرانی است و تا ابد ایرانی خواهد ماند

افسوس مقام انگلیسی از اتمام محدودیت تسلیحاتی ایران

روزنامه گل| قول و قرار با استقلالی ها، حضور در اصفهان!

آسمان قم در شب میلاد پیام(ص) نورافشانی می شود

ما قطره ای از ارتش تو هستیم، خمینی

اعتصاب مطبوعات

تشکیل دولت موقت

دیوارها انقلاب را فریاد می زنند

شاه رفت

صید ترال از اول آذرماه به مدت 2 سال ⁧‫ممنوع‬⁩ شد

صدای انقلاب شما را شنیدم

وضعیت قرمز اردوگاه ترامپ، کمپین بایدن آبی

از پاریس تا تهران

تندروها در پی »دولت زدایی« هستند

ملت های مسلمان ذلت سازش با صهیونیست ها را تحمل نمی کنند

نماینده چابهار: این آب را بدهید سران قوا بخورند!

اطلاعیه سازمان زندان ها درباره حکم نسرین ستوده

دعوا بر سر آتش زدن صندوق رای در کالیفرنیا بالا گرفت

صید ترال از اول آذرماه به مدت 2 سال ⁧‫ممنوع‬⁩ شد

منطقه رزمایش مدافعان آسمان ولایت 99

واگذاری 924 واحد طرح اقدام ملی مسکن ایثارگران تا پایان دولت

وقف گره گشای مشکلات جامعه است

بازخوانی 30 مهر 57 همدان/ پیام حمایت امام(ره) از نوفل لوشاتو

آمادگی لازم برای برگزاری همایش دوم برای توسعه پایدار در سطح استانی وجود دارد

تخت روانچی: جزایر سه گانه تا ابد به ایران تعلق دارد

تخت روانچی: جزایر سه گانه تا ابد به ایران تعلق دارد

تخریب ساخت وساز غیرمجاز در حریم قلعه تاریخی خیرآباد داراب

آسمان قم در شب میلاد پیامبر نورافشانی می شود

حناچی می توانست جهت مقابله با کرونا فعال تر عمل کند

آمادگی لازم برای برگزاری همایش دوم برای توسعه پایدار در سطح استانی وجود دارد

تصاویر/ دیدار آیت الله سلیمانی با نماینده ولی فقیه در منابع طبیعی استان اصفهان

رفتار شورای نگهبان در قبال اصلاح طلبان تغییر می کند؟

تصاویر/ دیدار آیت الله سلیمانی با رییس و کارکنان اداره اوقاف و امور خیریه کاشان

توقف صید ترال سرانجام قطعی شد

اهداف اساسی بایدن و ترامپ یکسان است

ببینید | موشک های پیشرفته ارتش و سپاه در نخستین روز رزمایش آسمان ولایت

توقف صید ترال سرانجام قطعی شد

جزایر سه گانه تا ابد به ایران تعلق دارد/امنیت باید از درون، سرچشمه بگیرد و نمی توان آن را از خارج خریداری کرد

پربازدیدترین اخبار سیاسی 29 مهر ایسنا

انتقال جسد داریوش فروهر و پروانه اسکندری به سردخانه

برپایی کنسرت خواننده پرطرفدار پس از 8 ماه/عکس

1000 روز از بازداشت فعالان محیط زیستی گذشت/ هیچکس آزاد نشد

محسن رضایی: رهبر انقلاب به سران قوا برای عبور از شرایط کنونی اختیار کامل داده اند

ترتیل صفحه 519 قرآن کریم+فیلم و متن

برپایی کنسرت خواننده پرطرفدار پس از 8 ماه/عکس

وقف، فاصله طبقاتی را از بین می برد/ وقف ابزاری مناسب برای تحقق عدالت اجتماعی

آموزش صفر تا صد بورس از شبکه هفت سیما

پیاده راه شهرداری رشت نیازمند حضور جدی نیروی انتظامی است

شهردار ارومیه به کرونا مبتلا شد

نگاهی به سوابق استاندار جدید خراسان رضوی | آیا معتمدیان می تواند سکان دار خوبی باشد؟

زینب 7 ساله، ملکه قلعه باستانی شوش خوزستان (عکس)

پربازدیدترین اخبار سیاسی 29 مهر ایسنا

واقفان شاخص در گلستان تجلیل شدند

روحانی: تا 2 سال آینده با کرونا مواجه هستیم

امام جمعه اردبیل به کرونا مبتلا شد

سگ خنده رویی که ستاره اینستاگرام شد + عکس

تقریری بر مطالعات دین و مدیریت در غرب

پیاده راه شهرداری رشت نیازمند حضور جدی نیروی انتظامی است

کسر بودجه، عامل اصلی مشکلات اقتصادی است

هشدار قاضی القضات به حاشیه سازان سیاسی

رای گیری زود هنگام انتخابات آمریکا در آیووا + عکس

عقد زوج مسلمان لبنانی و اوکراینی در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)

سگی که به خاطر چهره جذابش ستاره اینستاگرام شد+عکس

استاندار ایلام: عملکرد برخی ادارات در مستندسازی مناسب نیست

دادستان سابق به آخر خط رسید: دفاعیه سعید مرتضوی رد شد

دادستان سابق به آخر خط رسید: دفاعیه سعید مرتضوی رد شد