مطالب مرتبط:
پایان داستان سعید مرتضوی
سعید مرتضوی باز هم به در بسته خورد/ دادگاه اعاده دادرسی پرونده بازداشتگاه کهریزک را رد کرد
پایان داستان سعید مرتضوی
سعید مرتضوی باز هم به در بسته خورد/ دادگاه اعاده دادرسی پرونده بازداشتگاه کهریزک را رد کرد
دادستان خاش: حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، نیاز مهم جامعه است
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 09:102020-09-22سياسي

دادستان سابق به آخر خط رسید: دفاعیه سعید مرتضوی رد شد


طبق اعلام دادگاه، دفاعیه سعید مرتضوی در دادگاه اعاده دادرسی پرونده موسوم به بازداشتگاه غیرقانونی کهریزک از سوی قضات شعبه 8 دادگاه کیفری یک استان تهران با نظر اکثریت قضات رد شده است.

- " " به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران؛ دفاعیه سعید مرتضوی در دادگاه اعاده دادرسی پرونده موسوم به پرونده بازداشتگاه غیرقانونی کهریزک با نظر اکثریت قضات رد شده است.

میرمجید طاهری، وکیل عبدالحسین روح الامینی و زهره حقیقی، والدین محسن روح الامینی از رد دفاعیه سعید مرتضوی در دادگاه اعاده دادرسی پرونده بازداشتگاه کهریزک خبر داده است.

سعید مرتضوی متولد سال 1346 در شهر تفت مدت ها به عنوان قاضی فعالیت کرد.

او از 1382 تا 1389 دادستان تهران و از 1388 تا 1389 معاون دادستان کل کشور بود و از 1390 تا 1392 ریاست سازمان تأمین اجتماعی را بر عهده داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک، او به دلیل پرونده های تعطیلی مطبوعات و شکنجه معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری 1388 و مرگ مشکوک زهرا کاظمی شناخته می شود.

از روزی که در پرونده کهریزک از قضاوت تعلیق و مجبور به ترک دادستانی شد، روزهای بسیاری را در قامت یک متهم پله های دادگستری را بالا و پایین رفت و در نهایت هم راهی زندان اوین شد که سال 88 بسیاری با حکم او پشت میله های همان روزگار را سپری کرده بودند.

البته آنها متهمان سیاسی بودند و معترض به نتیجه انتخابات و مرتضوی محکوم پرونده قتل سه نفر از همان معترضان.

دنیا کوچک تر از آن بود که مرتضوی تصور می کرد.

او در 19سالگی با پذیرش در دانشگاه علوم قضایی مشغول به تحصیل در رشته حقوق شد و پس از آن به عنوان دادرس دادگاه عمومی شهر بابک منصوب شد و در نهایت به ریاست دادگاه حقوقی شهر بابک هم رسید؛ اما این جایگاه برایش کوچک بود.

به تهران آمد و در سال 1373 از طریق اسدالله بادامچیان در 27سالگی به ریاست شعبه 9 دادگاه عمومی تهران منصوب شد و مدتی بعد توسط محمد یزدی به شعبه 34 مجتمع قضایی کارکنان دولت و سپس به شعبه 1410 دادگاه مطبوعات رفت.

دادگاه مطبوعات از سعید مرتضوی چهره ای مطرح ساخت و او به عنوان قاضی شعبه 1410 مجتمع قضایی کارکنان دولت معروف به دادگاه مطبوعات رسانه های بسیاری را توقیف کرد.

در دوران دادستانی اش بیش از 120 روزنامه و نشریه به دستور او توقیف شده اند.

البته او به این حد بسنده نکرد و در سال 1377 در جریان محاکمه روزنامه کیهان، پنج نفر از اعضای هیئت منصفه را به بهانه حضورنیافتن در دادگاه برای دو سال از عضویت در هیئت منصفه محروم کرد.

وی گفت که این حکم قطعی و غیر قابل اعتراض است.

یکی از اعضای دیگر هیئت منصفه در همان زمان گفت این تصمیم باعث خواهد شد دادگاه مطبوعات تا مدت ها برگزار نشود و در واقع دادگاه مطبوعات از آن زمان به بعد جلسه ای تشکیل نداد.

از اردیبهشت 1382 مسئولیت دادستانی عمومی و انقلاب تهران را بر عهده گرفت و با انتصاب آیت الله آملی لاریجانی به ریاست قوه قضاییه، مرتضوی از سمت دادستانی تهران برکنار و به سمت معاون دادستان کل کشور، منصوب شد.

هرچند سالیان طولانی قدرت بسیاری داشت، اما در نهایت همین اختیارات و قدرت منتج به اتهام قتل در پرونده کهریزک شد.

او دادستانی بود که بسیاری از دستورهای بازداشت های 88 را صادر کرد و 147 نفر را هم به اقرار خودش به بازداشتگاه کهریزک فرستاد.

این دستور برایش گران تمام شد، زیرا پنج نفر در این بازداشتگاه کشته شدند.

پس از آن مجلس هشتم نیز کمیته ویژه ای تشکیل داد تا موارد مطرح شده درباره شکنجه ، ضرب و جرح ، نحوه نگهداری بازداشت شدگان و در نهایت قتل برخی از شهروندان معترض را بررسی کند.

براساس گزارش کمیته حقیقت یاب مجلس که دی ماه سال 88 در مجلس قرائت شد، فرد آمر در انتقال بازداشت شدگان به کهریزک، سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، معرفی شد.

مرتضوی همراه حسن حداد دهنوی معروف به قاضی حداد (معاونت امنیت وقت دادستان تهران) و علی اکبر حیدری فرد (دادیاری که دستور انتقال بازداشت شدگان به کهریزک را داده بود) مردادماه 1389 و با دستور دادگاه انتظامی قضات از سمت های خود تعلیق شدند و هم زمان مصونیت قضایی آنها نیز لغو شد.

البته این پایان مرتضوی نبود؛ از یک سو همچنان به عنوان متهم به قتل در رسانه ها از او یاد می شد، از سویی رفیق شفیق احمدی نژاد بود و همین سبب شد در دی 1388 از سوی محمود احمدی نژاد به عنوان رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تعیین شود.

نکته جالب اینجا بود که علی اکبر حیدری فرد، دادیاری که دستور انتقال بازداشت شدگان به بازداشتگاه کهریزک را داده بود نیز به عنوان مشاور سعید مرتضوی در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب شد.

هرچند نمایندگان مجلس منتقد این انتخاب بودند، اما رییس جمهور حامی او بود و اسفند 1390 مرتضوی را به ریاست سازمان تأمین اجتماعی منصوب کرد، اتفاقی که موضوع استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در مجلس هشتم مطرح کرد.

البته این انتصاب و حمایت از مرتضوی برای خود دادستان سابق خیلی خوش یمن نبود و پرونده تخلفات او در اداره سازمان تأمین اجتماعی هم نشان از افول ستاره بخت او داشت.

در تاریخ 10 مرداد 1391 دیوان عدالت اداری در راستای رسیدگی به شکایت چند نفر از نمایندگان مجلس در رابطه با ریاست مرتضوی بر صندوق تأمین اجتماعی، این دیوان رأی بر ابطال انتصاب او به عنوان ریاست این صندوق داد و این حکم را غیر قابل تجدیدنظر و قطعی اعلام کرد.

البته مرتضوی با وجود حکم قضایی همچنان بر صندلی ریاست جلوس کرده بود تا اینکه در 27 مرداد 92 طی حکمی از سوی علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت روحانی، صمدالله فیروزی به سمت سرپرست صندوق تأمین اجتماعی منصوب شد.

پا پس نکشیدن شاکیان پرونده قتل کهریزک و پرونده تأمین اجتماعی، مرتضوی را بالاخره با رأی محکومیت مواجه کرد و مرتضوی آذر 1396 به دو سال حبس محکوم شد.

با وجود صدور این حکم مرتضوی خود را برای اجرای حکم معرفی نکرد تا در تاریخ دوم اردیبهشت 97 در شمال کشور بازداشت شد.

هرچند او در 16 شهریور 1398 پس از تحمل دو سوم از مدت محکومیت خود از زندان آزاد شد.

بعد از آزادی به دنبال اعاده دادرسی رفت و درخواست رسیدگی مجدد پذیرفته شد؛ اما در مرحله رسیدگی در نهایت دادگاه کیفری رأی به محکومیت مرتضوی داد.

به گفته میرمجید طاهری اسفندماه سال گذشته شعبه اول دیوان عالی کشور با استناد به ماده 474 با درخواست سعید مرتضوی برای اعاده دادرسی موافقت کرد و بررسی این درخواست را به شعبه 8 دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع داد.

اواسط مرداد گذشته خبرهایی مبنی بر درخواست اعاده دادرسی از سوی سعید مرتضوی شنیده شد تا اینکه صبح سه شنبه، 21 مرداد، ساعت 10 صبح در شعبه 8 دادگاه کیفری استان تهران اولین جلسه رسیدگی مجدد به پرونده سعید مرتضوی برگزار شد.

همان زمان وکیل خانواده روح الامینی گفت او و موکلش در جریان این جلسه نبوده اند و گویا مرتضوی به دلیل پرونده بازداشت غیرقانونی که منجر به صدور حکم انفصال از خدمت برای او شده ، درخواست اعاده دادرسی داشته است که اولین جلسه آن 21 مرداد برگزار شد.

میرمجید طاهری گفته است که طبق اعلام دادگاه، دفاعیه سعید مرتضوی در دادگاه اعاده دادرسی پرونده موسوم به بازداشتگاه غیرقانونی کهریزک از سوی قضات شعبه 8 دادگاه کیفری یک استان تهران با نظر اکثریت قضات رد شده است.

البته بنا بر قانون مرتضوی می تواند ظرف 20 روز پس از ابلاغ در دیوان عالی کشور فرجام خواهی کند.

مدتی پس از ماجرای کهریزک سازمان قضایی نیروهای مسلح در سال 89 آمریت و مشارکت در بازداشت سه نفر از کشته شدگان در کهریزک را تأیید و در همین راستا مرتضوی و دو قاضی دیگر برکنار شدند.

او اگرچه پس از برکناری در دولت احمدی نژاد پست گرفت اما بالاخره بعد از قریب به شش سال حکم دادگاه او صادر شد.

مرتضوی به پرداخت 200 هزار تومان جریمه نقدی محکوم شده بود.

این حکم با اعتراض اولیای دم کشته شدگان پس از تجدید نظر به دو سال حبس تبدیل شد که با گذراندن یک سوم آن، شهریورماه 98 آزاد شد و پس از آزادی هم به دنبال بازگشت به مناصب دولتی بود که دفاعیات او فعلا رد شده است.

مرتضوی همچنین از ارائه خدمات قضایی برای همیشه منع شد .


کلید واژه ها: سعید مرتضوی - دادگاه - پرونده - مرتضوی - بازداشتگاه - دادستان - سعید - عبدالحسین روح الامینی - سازمان تأمین اجتماعی - دادرسی - غیرقانونی - کهریزک - دادستان کل کشور - دادستان تهران - تأمین اجتماعی - معاون دادستان - قضات - دادگاه کیفری - استان تهران - تهران - گزارش - دادستان کل - طبق اعلام - اجتماعی - معترضان - مطبوعات - شهر تفت - تعطیلی - والدین - فعالیت

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری برنامه های سالروز آغاز امامت حضرت مهدی«عج» در سراسر کشور

سوال 8 نماینده از وزیر نفت در کمیسیون انرژی مجلس

وزیر بهداشت: تصمیمی برای تعطیلی حرم ها نگرفته ایم

وزیر بهداشت: تصمیمی برای تعطیلی حرم ها نگرفته ایم

آغاز امامت امام زمان/ چگونگی اثبات امامت حضرت مهدی (عج) بین مسلمین

السَّلامُ عَلَیْکَ یَا خَلِیفَهَ اللّٰهِ وَناصِرَ حَقِّه

سنجش و حضور نوآموزان پیش دبستانی باید به قانون الزام آور تبدیل شود

دورکاری 50 درصدی و مشاغل گروههای 3 و 4 مشمول محدودیتهای کرونایی در تهران

انتقاد عماد افروغ از هتاکان به رییس جمهور: مفهوم آزادی نباید از سوی هر جاهل و بی خردی به بازی گرفته شود

برنامه های سالروز آغاز امامت حضرت مهدی«عج» برگزار می شود

تعمیر اساسی موتور 16 سیلندر کامینز برای اولین بار در شمال غرب کشور

اعمال روز نهم ماه ربیع الاول چیست؟

تصویری از شهید قاسم سلیمانی در جوار حرم امامین عسکریین (ع)

آیین بزرگداشت علامه طباطبایی(ره)در قم برگزار می شود

ترامپ تئوری تقلب انتخاباتی از سوی دموکرات ها را تشدید کرد

ببینید | آیا ایران آماده جنگ می شود؟

MBS مخفف محمد بن سلمان

تامین جهیزیه نوعروسان به همت قرارگاه شهید هادی

تصویری از شهید حاج قاسم سلیمانی در جوار حرم امامین عسکریین

سامانه علم سنجی دانشگاه بیرجند راه اندازی شد

استقرار تیپ های مکانیزه سپاه در مرز های شمالغرب

وزیر بهداشت: تصمیمی برای تعطیلی حرم ها نگرفته ایم

توافق دولت و مجلس برای تامین منابع کالا های اساسی

یادداشت رسیده | چند نکته از روایت امام حسن عسکری(ع) درباره امام زمان (عج)

مدیر عامل آپارات به خاطر انتشار این ویدئو 10 سال حبس گرفت

تقدیر سید حسن خمینی از خدمات شهرداری تهران در دوره اخیر + تصاویر دیدار

کمک مومنانه 850 میلیون تومانی پیشکسوتان بسیجی به اقشار آسیب دیده از کرونا درآذربایجان غربی

واکنش عجیب یک نماینده به بیانات رهبری : رهبری مصداقی برای توهین ها تعیین نکرده اند!

برون سپاری خدمات شهرسازی شهرداری/مراجعه مستقیم مردم آفت عملکرد مدیریت شهری

طرح جاماندگان سهام عدالت در نوبت بررسی است

پس از 43 سال نامزد اپوزیسیون برنده انتخابات ریاست جمهوری سیشل شد

می دانی چطور زمانی را به خودت اختصاص دهی؟

رایزنی گریفیث و وزیر امور خارجه عمان درباره آتش بس در یمن

وضعیت مهاباد در شیوع بیماری کرونا بحرانی است

آغاز امامت و ولایت امام زمان(عج)؛ عید منتظران

توافق دولت و مجلس برای تامین منابع کالاهای اساسی و اجرای کامل همسان سازی حقوق بازنشستگان

سیره اهل بیت(ع) حجت امت اسلام در مواجهه با بحران هاست

مساجد، کانون های اصلی کمک های مردمی برای مقابله با کرونا

آغاز ولایتعهدی امام زمان(عج) مبارک

گروسی با اشاره به بازرسی های اخیر در ایران: امیدوارم بدون موانع بتوانیم فعالیت کنیم

راهپیمایی زائران به سمت سامرا همچنان ادامه دارد+ تصاویر

تعداد مادرانی که بیش از یک شهید داده اند...+عکس

ردای امامت بر تن امام رحمت

تهیه طرح تفصیلی ویژه، نسخه شفابخش منطقه 12 است

دعای عهد از مأذنه حرم مطهر حضرت معصومه(س) قرائت می شود

 ما و عصر عسکری و صبح مهدوی

پندهایی از امام حسن عسکری (ع) برای اصلاح سبک زندگی

رفع نیازهای جامعه باید در هدف گذاری بهره گیری از هوش مصنوعی لحاظ شود

طرح دریافت مالیات از مشمولان غایب هنوز تصویب نشده است/اولویت ستاد کل افزایش حقوق سربازان است

خلاصه ای از زندگی امام حسن عسکری (ع)

آغاز امامت و ولایت امام زمان (عج)؛ عید منتظران

بیانیه مجمع نمایندگان طلاب در واکنش به اهانت دولتمردان فرانسه به ساحت پیامبر (ص)

رفع نیازهای جامعه باید در هدف گذاری بهره گیری از هوش مصنوعی لحاظ گردد

واکنش ستاد کل نیروی مسلح به طرح دریافت مالیات به جای سربازی

محدودیت فعالیت 3 گروه شغلی از فردا، دوشنبه در ماکو آغاز می شود

واکنش ستاد کل نیروی مسلح به طرح مجلس برای دریافت مالیات از غایبان سربازی

 سامرا در سوگ شهادت امام حسن عسکری (ع)

جزییات محدودیت های کرونایی تهران از فردا | فعالیت کدام مشاغل ممنوع شد؟ | وضعیت مدارس و دانشگاه ها

توزیع 350 هزار وعده غذایی میان زائران امامین عسکریین(ع)

رایزنی گریفیث و وزیر امور خارجه عمان درباره آتش بس در یمن

توافق دولت و مجلس برای تامین منابع کالاهای اساسی و اجرای کامل همسان سازی حقوق بازنشستگان

مدیر عامل آپارات به خاطر انتشار این ویدئو 10 سال حبس گرفت/ عکس

آخرین قیمت انواع لپ تاپ در بازار

مجید انصاری به هتاکان به رییس جمهور؛ عده ای انقلابی گری را با فحاشی اشتباه گرفته اند

واکنش ستاد کل نیروی مسلح به طرح دریافت مالیات از غایبان سربازی

دورکاری 50 درصدی و مشاغل گروههای 3 و 4 مشمول محدودیتهای کرونایی در تهران

در دولت احمدی نژاد همسان سازی کاملا ناقص اجرا شد/ محرومان دیگر هیچ حقی در سازمان تأمین اجتماعی ندارند

 سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع) در سامراء

مدیر عامل آپارات به خاطر انتشار این ویدئو 10 سال حبس گرفت/ عکس

تعمیر اساسی موتور 16 سیلندر کامینز برای اولین بار در شمال غرب کشور

آمار و برنامه ریزی درست امکانات موجود را در مسیر توسعه پایدار رهنمون خواهد کرد

42|قیام و انقلاب مهدی(ع)/انتظار سازنده چیست؟

میزان نوشت/ علیرضا سلیمی: ریاست قوه قضاییه مقابله با ترک فعل را از گردن کلفت ها شروع کند

خلاصه ای از زندگی امام حسن عسکری (ع)

آیین جشن ولایت در پارک جنگلی یاسوج

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی: امروز وظیفه حوزویان از هر زمان دیگر بیشتر و مسئولیت آنها سنگین تر است

قدردانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از رییس قوه قضاییه / دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی سره را از ناسره جدا می کند

در گفت وگوی رو در روی رییس سازمان زندان ها با زندانیان چه گذشت؟

آمران سلامت برای مقابله با شیوع کرونا درخوزستان به کار گرفته می شوند

تبریک عضو شورای شهر به مناسبت روز جهانی هنرمند

طرح احتمالی پرچم مریخ از نظر ایلان ماسک + عکس

باید در سمنان تمرکز مدیریتی بیشتری صورت گیرد

مجمع نمایندگان طلاب، اهانت دولتمردان فرانسه به ساحت پیامبر (ص) را محکوم کرد

مجمع نمایندگان طلاب، اهانت دولتمردان فرانسه به ساحت پیامبر (ص) را محکوم کرد

مدیر عامل آپارات به خاطر انتشار این ویدئو 10 سال حبس گرفت/ عکس

رایزنی گریفیث و وزیر امور خارجه عمان درباره آتش بس در یمن

متن کامل طرح اصلاح شده ی اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در مجلس

بازخوانی تاریخی سخنان رهبر انقلاب درباره سیره رفتاری امام حسن عسکری (ع)

توافق دولت و مجلس برای تامین منابع کالاهای اساسی و اجرای کامل همسان سازی حقوق بازنشستگان

لزوم تشدید نظارت بهداشتی کرونا بر کوچ عشایر به خوزستان

توضیحات بازپرس ویژه قتل مشهد درمورد مرگ مهرداد سپهری  

کارت زرد دوم برای مجلس یازدهم

متن کامل طرح اصلاح شده ی اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در مجلس

آمادگی 14 هزار طلبه برای کمک در عرصه مقابله با کرونا، قابل تقدیر است

خبر عرف از الکترونیکی شدن انتخابات 1400

آغاز امامت امام زمان (عج) + فیلم

دفاع مقدس ماندگارترین واقعه بعد از عاشورا است

مجلس موانع سر راه تأمین مواد اولیه تولید فولاد را پیگیری می کند

حضرت آیت الله سبحانی: امروز وظیفه حوزویان از هر زمان دیگر بیشتر و مسئولیت آنها سنگین تر است

شیعیان و انتظارات امام حسن عسکری (ع)

دادستان سابق به آخر خط رسید: دفاعیه سعید مرتضوی رد شد

دادستان سابق به آخر خط رسید: دفاعیه سعید مرتضوی رد شد