مطالب مرتبط:
گشایش سیاسی در پاییز؟
جیمز جفری در سوریه برای نظارت بر توافق سیاسی بین احزاب کرد
چشم امید گوجه کاران بوشهر به گشایش دروازه های صادرات
پاییز امسال چه رنگ هایی بپوشیم؟ معرفی رنگ های ترند پاییز 2020
پاییز؛ بهترین زمان سفر به تالاب هسل
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 09:052020-09-22سياسي

گشایش سیاسی در پاییز؟


باید تاکید کرد که اگرچه «رفع حصر» تنها مطالبه سیاسی میلیون ها ایرانی نیست که 7 سال پیش و نیز 3 سال پیش، در دو انتخابات سراسری به حسن روحانی رای دادند، - باید تاکید کرد که اگرچه رفع حصر تنها مطالبه سیاسی میلیون ها ایرانی نیست که 7 سال پیش و نیز 3 سال پیش، در دو انتخابات سراسری به حسن روحانی رای دادند، اما به طور نمادین بهترین شروع برای انجام و عملیاتی کردن چنین راهبردی است.

آفتاب نیوز : "سه هزار و پانصد و ششمین روز از دورانی سخت گذشته بود و دو، سه دقیقه ای از سه هزار و پانصد و هفتمین روز هم گذشته بود که وقتی بالاخره هر 3 عقربه ساعت روی عدد 12 به هم رسیدند، شبیه به آن چه همیشه از ساعت 12 شامگاه 30 شهریورماه به یاد داریم، زمان درست یک ساعت به عقب بازگشت تا ایرانیان این یک روز سال را بتوانند یک ساعت را دو بار زندگی کنند.

این بار، اما درست 3 دقیقه پس از آنکه هر 3 عقربه به عدد 12 رسیدند، انتشار یک عکس در کانالی تلگرامی، حاکی از رویدادی متفاوت بود با آن چه این 3507 روز به یاد داریم.

تصویر چهره های خندان از چند کنشگر سیاسی اصلاح طلب کنار حجت الاسلام والمسلمین مهدی کروبی، دبیرکل محصور حزب اعتمادملی که دقایق و ساعت های پس از بامداد سی ویک شهریورماه 99 را شبیه به انگشت شمار روز های این 3507 روزی کرد که از آغاز حصر پشت سر گذاشتیم.

هرچند حدود 20 روز پیش از این هم خبر و تصویری مشابه از مهدی کروبی در جمع چند چهره اصلاح طلب، فضایی نسبتا مشابه آن چه طی ساعات گذشته در فضای سیاسی-رسانه ای کشور شاهد بودیم، رقم زد.

این بار، اما تفاوتی شاید ناچیز، اما از برخی جوانب، حائز اهمیت در کار بود که این دیدار دوستانه را از یکی، دو نمونه مشابه این چندسال اخیر متفاوت می ساخت.

چه آنکه تصویری که چند هفته پیش منتشر شده بود، کروبی را محصور در جمع چند روحانی عضو مجمع روحانیون مبارز تصویر می کرد و اگرچه آن تصویر هم حاکی از یک نشست سیاسی میان چند چهره شاخص سیاسی بود، اما تصویری که بامداد 31 شهریور منتشر و طی ساعات بعد، بار ها و بار ها بازنشر شد، دبیرکل محصور اعتماد ملی را نشان می داد که کنار دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی و یکی از اعضای این تشکل اصلاح طلب ایستاده و به دوربین لبخند می زند.

عکسی که همچون تصویر چند هفته قبل، در منزل شیخ قدرت علیخانی ثبت شده بود و کنار کروبی، علاوه بر صاحبخانه و حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی، غلامحسین کرباسچی و محمد قوچانی، سردبیر روزنامه سازندگی -که ارگان رسانه ای کارگزاران سازندگی است- ایستاده اند.

11 سال پیش از این، وقتی مهدی کروبی در کسوت دبیرکل حزب اعتمادملی و به واسطه سال ها سابقه مدیریت کلان ازجمله ریاست بر مجلس شورای اسلامی و مناصب کلیدی از این دست، از عزم خود برای کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری 88 خبر داد، زمانی که هیچکس حتی تصور این را هم نمی کرد که این تصمیم سیاسی و متعاقبا ورود میرحسین موسوی، نخست وزیر دولت جنگ به انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم، آینده این دو چهره شاخص جناح چپ و به تعاقب، آینده کلیت این جریان سیاسی و البته بسیاری از کنشگران این جریان را دستخوش تحولاتی اساسی خواهد کرد، یک سیاستمدار کارکشته به عنوان معاون اول کروبی، وارد میدان رقابت انتخابات شد.

سیاستمداری که برخلاف انتظار نه ازجمله اعضای حزب اعتمادملی، بلکه دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی بود و کروبی که با شعار تغییر و با کمپینی متفاوت از آن چه تا آن زمان در ذهن داشتیم، وارد گود رقابت شده بود، از همان ابتدای مسیر، شمایی از کابینه موردنظرش را نیز به ملت و رای دهندگان معرفی کرد؛ کابینه ای که چنان چه اشاره شد، غلامحسین کرباسچی ازجمله اعضای شاخص آن بود و البته به جز او، چهره هایی، چون عطاءالله مهاجرانی و محمدعلی نجفی را که از نزدیکان کارگزاران سازندگی بودند، در جمع خود می دید.

هرچند دایره حامیان انتخاباتی کروبی به هیچ عنوان به اعضای شاخص اعتماد ملی و کارگزاران سازندگی محدود نماند و برخلاف آن چه در روز های نزدیک به انتخابات و به ویژه پس از آن تصور شد، کروبی به تعبیری کاندیدای اصلی جریان اصلاحات بود و بسیاری از اصلاح طلبان شاخص را نیز پشت خود و در تیم انتخاباتی اش داشت.

حالا بیش از یک دهه از آن روزها، دوباره کرباسچی کنار کروبی ایستاده، اما با روایتی متفاوت.

6 ساعت صحبت از ایران انتشار یک تصویر و چند خط توضیح در این رابطه با این دیدار 6 ساعته که ظاهرا روز یکشنبه هفته جاری در منزل شیخ قدرت علیخانی انجام شده و نیز اینکه این دیدار در ادامه دیدار های اخیر آشنایان کروبی با ایشان و به درخواست کرباسچی و قوچانی انجام شده، تصویر کاملی از آنچه در این نشست نسبتا طولانی گذشته، به دست نمی داد.

آن هم باتوجه به اینکه در اخبار اولیه با ادبیاتی کلی و بدون اشاره به جزییات صحبت ها و مباحث مورد گفتگو، به این اشاره شده بود که بحث ها اغلب درباره اوضاع سیاسی کشور و اصلاحات و ریشه های وضع فعلی مملکت بوده است یا اینکه آسیب شناسی مناسبات حاکمیت و اصلاحات از موضوع های موردبحث در دیدار یکشنبه بوده و دغدغه اصلی آقای کروبی آینده کشور و جبهه اصلاحات و به خصوص اوضاع اجتماعی و اقتصادی مردم بوده است.

خبری مختصر که درپایان از این حکایت داشت که با توجه به روند طی شده در دیدار ها با آقای کروبی -که اکنون از دایره روحانیون و نزدیکان به دیگر سیاسیون رسیده- برخی ناظران و تحلیلگران سیاسی معتقدند که می شود در انتظار اخبار بهتری از حصر بود.

نکته ای که ازقضا در روایت مختصر دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی نیز بازتاب یافت و مشخصا تکمله این روایت بود: امیدوارم شاهد خبر های خوبی بیش از این باشیم.

روایت دبیرکل از دیدار با دبیرکل جز این، اما غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی هم روایتی با همان میزان ایجاز و اختصار در اختیار خبرگزاری برنا گذاشت و در این رابطه گفت: در این دیدار کروبی با وجود کسالت جسمی که داشت، اما از روحیه و حال خوبی برخوردار بود.

آن طور که این چهره سیاسی اصلاح طلب گفته، بحث های مختلفی در این دیدار مطرح شده و وضعیت گذشته، حال و آینده کشور مورد بحث قرار گرفته است.

همچنین بنابر آنچه به نقل از غلامحسین کرباسچی به عنوان روایت دیدار 6 ساعته روز یکشنبه او و دبیرکل محصور اعتماد ملی منتشر شده، شیخ محصور بیش از هر چیز، نگران مشکلات ملت و مملکت است و در این دیدار با رفقای دیرین هم از نگرانی های خود در این رابطه گفته است.

خبری که شاید اگر کرباسچی هم از آن صحبتی به میان نیاورده بود، بر ناظران آشکار است و نه فقط سال ها مبارزه کروبی برای پیروزی انقلاب و دهه ها نقش آفرینی اش در مهم ترین مناصب سیاسی و مدیریتی کشور، بلکه علاوه بر آن، همین یک دهه گذشته و استقامت ماندگارش در حصر بهترین شاهد مثال است.

جالب آنکه سخن تکمیلی کرباسچی درباره این دغدغه های وطن دوستانه کروبی هم تاکید بر این سابقه است: همیشه دغدغه او مردم و انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی و منافع کشور بوده و او همه عمرش را به پای این دغدغه گذاشته است.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی که ازقضا جزو معدود احزاب اصلاح طلب بود که در جریان انتخابات اخیر مجلس یازدهم، اقدام به انتشار فهرستی از چند کاندیدا در پایتخت کرد، به پرسش خبرنگار در این رابطه که آیا در آن جلسه 6 ساعته صحبتی از انتخابات 1400 شده یا خیر، گفته که فعلا آقای کروبی در حال بررسی اوضاع، احوال و شرایط انتخابات است.

بیم و امید برای گشایش سیاسی کرباسچی به هر تفسیر، سخن خود را با ابراز امیدواری از روز های بهتر از این پایان برده و جالب آنکه شاید مهم ترین و درعین حال عجیب ترین واکنش به انتشار این خبر نیز به این نکته اشاره داشت که باید منتظر تحولاتی اساسی در کنشگری سیاسی باشیم.

آنجا که علی قلهکی، فعال رسانه ای اصولگرا - برخلاف برخی از همفکرانش که انتشار تصویر دیدار کروبی را وسیله ای برای زیرسوال بردن مشقات حصر قرار دادند- از این نوشت که حسن روحانی برنامه ای جدی و نظامند برای اجرای یک طرح اساسی گشایش سیاسی مدنظر دارد.

این فعال رسانه ای اصولگرا مدعی شد که جلسه 6 ساعته مهدی کروبی با کرباسچی و قوچانی در 30 شهریور 99، مهیاسازی پروسه رفع حصر در 3 ماه آینده است و بر این پایه ادامه داد: گویا حسن روحانی می خواهد در آذر 99 به گشایش سیاسی برسد که البته بعید به نظر می رسد سرانجامی داشته باشد.

مثبت، اما دیرهنگام اینکه طرح چنین ادعایی ازجانب یک چهره رسانه ای منتسب به جناح راست با چه انگیزه ای مطرح شده، بحثی است علی الحده، اما به هر تفسیر نمی توان این مهم را از قلم انداخت که برفرض تحقق این مساله، مطالبه گشایش سیاسی ، نه اقدامی ویژه از سوی روحانی که مشخصا ازجمله شعار ها و وعده های اوست و انجام و عملیاتی ساختنش، وظیفه رییس جمهوری.

فراموش نکنیم که لزوم تحول در فضای سیاسی کشور، نکته ای است که تمامی این 7 سال اخیر - و البته پیش از آن- بار ها و بار ها از جانب بسیاری از چهره های اصلاح طلب و همچنین اصولگرایان توصیه شده و در این میان، نکته حایز اهمیت دیگر آن است که مصادیق تحقق این وعده انتخاباتی، فهرستی است بلند که تحقق هرکدام می تواند راهگشای بخشی از مشکلات ملت و مملکت باشد.

همین طور باید تاکید کرد که اگرچه رفع حصر تنها مطالبه سیاسی میلیون ها ایرانی نیست که 7 سال پیش و نیز 3 سال پیش، در دو انتخابات سراسری به حسن روحانی رای دادند، اما به طور نمادین بهترین شروع برای انجام و عملیاتی کردن چنین راهبردی است.

این میان، اما یک نکته را نمی توان از قلم انداخت و آن، اینکه درصورت تحقق این مهم و پایان نزدیک به یک دهه حصر خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، آنچه رخ داده، اتفاقی است مبارک و حایز اهمیت، اما دیرهنگام.

هرچند دست کم حسین مرعشی، سخنگوی کارگزاران سازندگی در گفت وگویی مختصر، چندان نسبت به تحقق این ایده خوشبین نبود.

به هر تفسیر، اما اینکه پاییز پیش رو -که آخرین پاییز دولت روحانی نیز هست- می توان بالاخره شاهد آن بود که وعده های روحانی پوسته و موانع را شکسته و حیات یابند یا خیر، اما پرسشی است که برای یافتن پاسخ آن، باید منتظر آخر پاییز ماند.


کلید واژه ها: حسن روحانی - ایرانی - انتخابات - ساعت - سیاسی - یک ساعت - رفع حصر - میلیون - مطالبه - سراسری - روحانی - گذشته - دقیقه - هفتمین روز - هزار - درست - ایرانیان - عملیاتی - راهبردی - بازگشت - انتشار - هفتمین - بهترین - زندگی - آفتاب - همیشه - زمان - شروع - نیوز

آخرین اخبار سرویس:
مدافع سلامت بیمارستان سلمان فارسی بوشهر به همکاران شهیدش پیوست

کهنه جلگه کی معاینه می شود؟

ترامپ یا بایدن؟!

انتشار کتاب «وحدت اسلامی از دیدگاه قرآن و عترت» به قلم آیت الله حکیم

وزیر فرهنگ: نهیب رهبری را تا سال 1400 از یاد نبریم

روند شکل گیری پروژه باغ هنر بم | آخرین وضعیت میراث ماندگار استاد شجریان در بم

دوران امام عسکری(ع)سخت وطاقت فرسابود/بسترسازی برای قیام امام زمان

گزارش زاکانی از جلسه 5 ساعته با طراحان استیضاح روحانی/ چرا با استیضاح همراه نبودم؟

واکنش مشاور روحانی به صحبت های فرمانده سپاه

کنایه آشنا به منتقدان دولت

دیدار جمعی از همسران شهدای انقلاب اسلامی با خانواده شهید محمدی

ذوالنوری پس از تذکر صریح رهبر انقلاب هم عذرخواهی نکرد

عادی سازی روابط با اسراییل، اهانت به ارزشهای انسانی است

واکنش کدخدایی نسبت به انتخابات آمریکا

به بهانه ماهِ ربیع

برگزاری مسابقه «سیره سیاسی امام رضا(ع)» به 4زبان زنده دنیا

آیت الله رحمت: حاج آقا مصطفی امید امام و اسلام بود

حرکت کاروان سلامت در روستاهای محروم لامرد

نماینده جدید ولی فقیه در سوریه معارفه شد

حال و روز ما بعد از سر زدن به اینستاگرام!

توضیح نماینده مجلس درباره اصل ماجرای صید ترال

بررسی وضعیت بیمه آسیب دیدگان کرونا در کمیسیون اجتماعی مجلس

واکنش توییتری مشاور روحانی به صحبت های فرمانده کل سپاه؛ حرف حق...

پدر اولین شهید انقلاب اسلامی در رفسنجان به لقاءالله پیوست

افشاگری علی مطهری از پشت پرده تعطیلی هشتم ربیع الاول

پلیس بازوان توانمند دستگاه قضایی است

دیدار روسای اصناف با جهانگیری

ضرورت ایجاد آرایش نوین جنگی در دستگاه های ذی ربط برای مقابله با کرونا

تصاویر/ حضور مدیر حوزه علمیه قزوین در منزل شهید مدافع حرم زکریا شیری

انتخابات آمریکا موضوعی است داخلی که ایران علاقه ای به دخالت در آن ندارد

نگرانی ها از پر شدن قبرستان مسلمانان در بیرمنگام

کدخدایی:انتخابات آمریکا موضوعی داخلی است/ ایران علاقه ای به دخالت ندارد

پیام تسلیت سردار حاجی زاده در پی درگذشت رزمنده دوران دفاع مقدس

پارلمان عراق پیوست قانون جدید انتخابات را تصویب کرد

تاکید استاندار خوزستان بر اقدام جدی تر فرمانداران در مقابله با کرونا

هیچ پادزهری جز برادری انسانی برای نژادپرستی وجود ندارد

ممنوعیت دوساله صید ترال در خلیج فارس و دریای عمان

افشاگری علی مطهری از پشت پرده تعطیلی هشتم ربیع الاول

سه رقمی شدن مرگ های کرونایی در تهران/داغ ترین نقاط انتقال ویروس

وزیر فرهنگ: تا پایان فعالیت دولت تدبیر و امید این نهیب را از یاد نبریم

تاکید استاندار خوزستان بر اقدام جدی تر فرمانداران در مقابله با کرونا

رحیم نیکبخت: شهادت آقا مصطفی باعث تسریع در انقلاب شد

محلات اهواز هفته آینده شاهد خدمات رسانی جهادی دولت و قرارگاه خاتم الانبیا است

راه اندازی مراکز نقاهتگاهی برای کاهش بار بستری بیماران کرونایی در بیمارستان ها

محمدعلی نجفی به کدام زندان منتقل شده است ؟

ناجا و سپاه در کنار یکدیگر، برای خدمت به کشور

اقدامات خلاقانه دادسرای قم در حمایت از محجورین و کودکان بدسرپرست

آقای قالیباف!خود را مصداق انتقاد رهبری بدانید /در بداخلاقی ها شریک هستید وقتی سکوت می کنید

کدخدایی: ایران علاقه ای به دخالت در انتخابات آمریکا ندارد

سه رقمی شدن مرگ های کرونایی در تهران/ فروشگاه های زنجیره ای و پاساژها؛ داغ ترین نقاط انتقال ویروس

دیدار رؤسای صنوف با معاون اول رییس جمهور

اخلالگران اقتصادی تحت پیگرد خواهند بود /با قوت و قدرت در کنار پلیس هستیم

سخنگوی شورای نگهبان: ایران لزومی به دخالت در انتخابات آمریکا نمی بیند

برگزاری همایش برای حوزه انقلابی لازم است؛ اما کافی نیست/ باید تربیت انقلابی انجام دهیم

پیام توییتری سخنگوی شورای نگهبان به ترامپ

پیام توییتری سخنگوی شورای نگهبان به ترامپ

هرگونه تغییر در ژئوپلیتیک مرزی، خط قرمز ایران است

درخواست فرمانده عملیات کرونای پایتخت از رییس جمهور برای آرایش جنگی در تهران برای مقابله با کرونا

وزارت امور خارجه کشورمان: جهان باید یکجانبه گرایی و زورگویی را رد کند

رادیو معارف راوی روزگار دراز رنج می شود

هفته آینده محلات اهواز شاهد خدمات رسانی جهادی دولت و قرارگاه خاتم الانبیا است

نورافشانی تپه نورالشهداء درسالروز امامت، ولی عصر

خدمت در بسیج ارزش بزرگی است

تازه ترین آمار کرونا در کرمان/ داستان طولانی نان برای رسیدن به سفره/ پیرغلام امام حسین (ع) به دیدار معبود شتافت

کارکنان ناجا در برقراری نظم و امنیت مانند مجاهد در راه خدا هستند

تاثیر نتیجه انتخابات سوم نوامبر بر اقتصاد ایران

آخرین وضعیت سهام عدالت جدید

آخرین وضعیت سهام عدالت جدید

هشدار صریح مقام بلندپایه سپاه به طرف های درگیر در جنگ قره باغ

آخرین وضعیت پرونده ضرب و شتم دختر آبادانی

10میلیون ایرانی زمین 200متری می گیرند؟

آخرین وضعیت پرونده ضرب و شتم دختر آبادانی

تاثیر نتیجه انتخابات سوم نوامبر بر اقتصاد ایران

سه رقمی شدن مرگ های کرونایی در تهران/داغ ترین نقاط انتقال ویروس

آقای قالیباف!خود را مصداق انتقاد رهبری بدانید /در بداخلاقی ها شریک هستید وقتی سکوت می کنید

محمدعلی نجفی به کدام زندان منتقل شده است ؟

هرگونه تغییر در ژئوپولوتیک مرزی، خط قرمز ایران است/ استقرار یگان هایی نیروی زمینی سپاه

هفته ششم اردی ویزه| نیمکت نشینی قوچان نژاد مقابل ویلم تیلبورگ

ببینید: حال و روز ما بعد از سر زدن به اینستاگرام!

10میلیون ایرانی زمین 200متری می گیرند؟

ذوالنوری: تبعیت از فرامین الهی رهبر عزیز را از اوجب واجبات می دانم

عذرخواهی مدیرعامل آبفا هرمزگان از عدم دسترسی روستاها به آب شرب

تداوم فعالیت حرم ها و بقاع متبرکه در شهر های غیر بحرانی

رییس جمهور آمریکا: به مردی به اسم ترامپ رای دادم

آشنا خطاب به هتاکان به دولت: سخن رهبری را بشنوید و دست از هتاکی و پرده دری و نمایش گری بردارید

نماینده جدید مقام معظم رهبری در سوریه معارفه و از خدمات آیت الله طباطبایی تجلیل شد

روسای اصناف با جهانگیری دیدار کردند

امروز تمامی دشمنان دست به دست هم دادند تا امنیت کشور را خدشه دار کنند

انتقاد عضو هیئت رییسه از بذل و بخشش یک نماینده از جیب مجلس

رییس جمهور آمریکا: به مردی به اسم ترامپ رای دادم

فیلم| پایان 35 سال چشم انتظاری مادر شهید اهل تسنن

انتقاد عضو هیئت رییسه از بذل و بخشش یک نماینده از جیب مجلس

انتخابات آمریکا موضوعی داخلی است/ ایران علاقه ای به دخالت ندارد

پیام توییتری سخنگوی شورای نگهبان به ترامپ

برخی گزارشات ارائه شده به مرکز برای حفظ موقعیت و غیرواقعی است

دومین کارت زرد به مجلس یازدهم

چه کسانی در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور رهبر انقلاب حضور داشتند؟ + تصاویر

آخرین وضعیت سهام عدالت جدید

پارلمان عراق پیوست قانون جدید انتخابات در تقسیم حوزه های استانی را تصویب کرد

دانشگاه های خراسان شمالی ظرفیت بین المللی شدن را دارند

گشایش سیاسی در پاییز؟

گشایش سیاسی در پاییز؟