مطالب مرتبط:
4 دهه پس از جنگ ایران و عراق و دردی که التیام نمی یابد؛ روایتی دردناک از قربانیان حمله شیمیایی
جنگ تحمیلی محل تلاقی استکبار، ارتجاع منطقه و صدام ضد ایران بود
هفته دفاع مقدس 99 از شهدای جنگ تحمیلی تا آتش بس + خلاصه
فیلم/ مقایسه تسلیحات ایران و عراق در جنگ تحمیلی
براتی: راهکار «صبر راهبردی» در برجام باعث ایجاد تعهدات نابرابرتری می شود
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 09:002020-09-22سياسي

از جنگ تحمیلی تا برجام؛ چهار دهه پایداری و پایبندی به تعهدات بین المللی


ایرنا- پس از آغاز جنگ از سوی رژیم بعث عراق علیه ایران در 31 شهریور 1359 و هشت سال دفاع مقدس، به رغم پیروزی های به دست آمده، قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل در 29 تیر 1366 صادر و از سوی ایران نیز پذیرفته شد؛ - " تهران-ایرنا- پس از آغاز جنگ از سوی رژیم بعث عراق علیه ایران در 31 شهریور 1359 و هشت سال دفاع مقدس، به رغم پیروزی های به دست آمده، قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل در 29 تیر 1366 صادر و از سوی ایران نیز پذیرفته شد؛ امری که بیش از هر چیز گفتمان منطق و عقلانیت و تعهد نظام جمهوری اسلامی به مقررات و حقوق بین الملل را از همان سال های نخستین انقلاب اسلامی ایران به رخ جهانیان کشاند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357، منطق جمهوری اسلامی ایران و گفتمان سیاست خارجی بر مبنای نفی سلطه جویی و سلطه پذیری قرار گرفته که این امر صراحتاً در اصل یکصد و پنجاه و دوم قانون اساسی نیز منعکس شده است.

در پس تجاوز آشکار رژیم بعثی صدام به ایران که بعدها در راستای بند (6) قطعنامه (کمیته حقیقت یاب) در دسامبر 1991 میلادی (آذر 1370 شمسی) در گزارشی به دبیرکل وقت سازمان ملل متحد نیز رژیم بعث عراق به عنوان متجاوز جنگ معرفی شد، حمایت های پیدا و پنهان کشورهای غربی قرار داشت.

تجهیز رژیم بعث عراق به سلاح های شیمیایی از سوی اروپا و آمریکا که حملات فجیع به سردشت و شهادت و مجروح شدن جمع کثیری از هموطنان رابه دنبال داشت و حمله هوایی به شهرها و خانه های مردم بی دفاع، تنها بخشی از ثمرات شوم حمایت غرب از صدام است.

در همین راستا وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در تیر ماه امسال و در سالروز جنایت حمله شیمیایی به سردشت در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: 33 سال از حمله شیمیایی به سردشت می گذرد.

ما هرگز حمایت و همراهی آمریکا و اروپا از صدام را در این حمله وحشتناک فراموش نکرده و نخواهیم کرد.

ما هرگز سکوت شورای امنیت را در این جنایت فجیع از یاد نبرده و نخواهیم برد.

ما هر چه را که آن ها ویران کرده اند، دوباره می سازیم .

فرزندان دلیر ایران به رغم برخورداری از حداقل تجهیزات نظامی در طول جنگ هشت ساله به رویارویی با رژیم بعثی رفتند که آمریکا و غرب انبارهایش را با انواع مدرن ترین سلاح های شیمیایی و مرگبار؛ میراژهای F1؛ موشک های پیشرفته هوا به زمین اگزو سه EM-59؛ موشک های هدایت شونده لیزری ESC؛ هواپیمای میراژ 2000 و.

و.

پر کرده بودند.

ثمره مقاومت غیرتمندانه سربازان، جانبازان، ایثارگران و شهدای هشت سال دفاع مقدس، به زانو درآوردن غرب و تسلیم شدن آنان در برابر اقتدار جمهوری اسلامی ایران بود.

نکته حائز اهمیتی که در ورای این پیروزی باید بدان توجه کرد آن است که ایران در مقایسه با وحشی گری های رژیم صدام و حامیانش، هم در زمان جنگ، حقوق بشردوستانه لازم الرعایه حین مخاصمات مسلحانه را نه تنها نادیده نگرفت بلکه بیشترین پایبندی را به تعهدات بین المللی نسبت به سربازان و اسرای عراقی روا داشت و هم برخلاف غرب و در راس آن آمریکا که این روزها به نماد بدعهدی در جهان مبدل شده است، در مقابل تعهدات بین المللی از قطعنامه 598 گرفته تا امروز در تعهدات برجام و قطعنامه 2231 همواره بیشترین پایبندی و وجهه ای معقول و منطقی از خود به نمایش گذارده است؛ امری که بر اوج اقتدار و ثبات کشور در عرصه بین المللی افزوده است.

حقوق بشردوستانه حاکم در زمان جنگ؛ پایبندی حداکثری ایران در برابر نقض گسترده رژیم بعث عراق از جمله مهمترین قواعد حقوقی حاکم بر جنگ (Jus ad bellum) ممنوعیت توسل به زور در بند (4) ماده (2) منشور است که صراحتاً از سوی رژیم بعث وقت عراق و با چراغ سبز حامیان غربی-امریکایی اش که مدام بر طبل دفاع از حقوق بشر می کوبند، نقض شد.

در مورد قواعد در جنگ (Jus in Bello) نیز قواعد حقوق بین الملل بشردوستانه بسیاری در اسناد و کنوانسیون های بین المللی منعکس شده است.

مهمترین کنوانسیون ها در این زمینه کنوانسیون های چهارگانه ژنو 1949 و پروتکل های الحاقی اول و دوم 1977 میلادی به آن هاست که ایران پایبندی خود به تعهدات این اسناد بین المللی را در طول هشت سال دفاع مقدس به منصه ظهور رسانید.

یکی از جدی ترین تعهدات بین المللی که از سوی رژیم بعث عراق نقض شد، تعهد به ممنوعیت کاربرد سلاح های شیمیایی است.

در این زمینه، یکی از مهمترین اسنادی که مستقیماً به سلاح های شیمیایی ارتباط می یابد، پروتکل 1925 میلادی ژنو راجع به ممنوعیت کاربرد گازهای سمی، خفه کننده و سایر گازها در جنگ و نبردهای باکتریولوژیک است که دو کشور ایران و عراق به ترتیب در سال های 1929 و 1931 میلادی آن را امضا کردند.

به دنبال تاسیس سازمان ملل متحد در 1945 میلادی و پس از کاربرد گسترده­ سلاح ­های شیمیایی از جانب آمریکایی ­ها در جنگ ویتنام، کمیته­ ای تحت عناوین مختلفی چون کمیته­ 18 ملیتی خلع سلاح (ENDC)؛ کمیته­ خلع سلاح (CCD) و کمیته­ خلع سلاح ژنو مامور بررسی ابعاد مختلف این موضوع شد.

در 5 دسامبر سال 1966 میلادی مجمع عمومی سازمان ملل با صدور قطعنامه ­ای سلاح ­های کشتار جمعی را تهدیدی علیه بشریت توصیف کرد.

در سال 1972 میلادی کنوانسیون منع سلاح ­های شیمیایی (BWC) تصویب و در سال 1975 میلادی لازم الاجرا شد.

همچنین در سال 1993 میلادی در پاریس کنوانسیونی تحت عنوان منع گسترش، تولید، انباشت و بکارگیری سلاح های شیمیایی و انهدام آنها تصویب شد که جمهوری اسلامی ایران نیز در سال 1376 خورشیدی با تصویب مجلس شورای اسلامی به این کنوانسیون پیوسته است.

در ماده­ (1) این کنوانسیون آمده است: هردولت عضو این کنوانسیون متعهد می شود که هرگز تحت هیچ شرایطی دست به اقدامات زیر نزند: الف - توسعه، تولید، اکتساب به هر طریق، انباشت یا نگهداری سلاح های شیمیایی، یا انتقال مستقیم یا غیرمستقیم سلاح های شیمیایی به دیگران، ب - استفاده از سلاح های شیمیایی، پ – زمینه سازی جهت هر نوع آمادگی ­های نظامی برای کاربرد سلاح های شیمیایی، ت - کمک رسانی، تشویق یا ترغیب دیگران، به هر صورت ممکن برای درگیرشدن در فعالیت­ هایی که به موجب این کنوانسیون برای دولت های عضو ممنوع شده است.

[.

] کنوانسیون 1993 سلاح ­های شیمیایی توسط دولت های عضو منعقد گردید تا ساخت، تولید، ذخیره سازی و استفاده از سلاح­ های شیمیایی را ممنوع و بحث نابودی آن را پیگیری کند.

کنوانسیون سلاح­ های شیمیایی دو هدف عمده و اساسی را دنبال می کند: 1- عاری کردن جهان از سلاح ­های شیمیایی 2-همکاری در عرصه­ علوم شیمیایی برای اهداف صلح آمیز همچنین اقدام رژیم بعث عراق نقض قواعد مربوط به ممنوعیت کاربرد سلاح های نامتعارف و سلاح هایی بوده است که منجر به درد و رنج مضاعف می شوند.

به کارگیری سلاح هایی که کورکورانه عمل کرده و قادر به تفکیک میان نظامیان و غیرنظامیان نیستند بر اساس مقررات متعدد حقوق بین الملل از جمله جزء (ب) و (ج) بند (4) ماده (51) پروتکل اول الحاقی 1977 و نیز ماده (14) پروتکل دوم الحاقی به کنوانسیون های ژنو ممنوع شده است.

کنوانسیون سوم ژنو، مصوب (1949) مهم ترین و جامع ترین سند در حمایت از حقوق اسرای جنگی است که متاسفانه رژیم بعث عراق با نقض گسترده آن کمترین پایبندی به آن نداشت.

فراز پایانی ماده (13) کنوانسیون سوم ژنو اشعار می­دارد: [.

] اسیران جنگی باید همواره در برابر هرگونه اقدام خشونت آمیز یا شرم­ آور و ناسزا و کنجکاوی مردم حمایت شوند .

شکنجه های وحشیانه و غیرانسانی جسمی و روحی؛ محرومیت از حقوق طبیعی و اولیه ای نظیر خوراک مناسب؛ فضای نگهداری نامطلوب و .

که بخش زیادی از آن ها را باید در خاطرات اسرا و رزمندگان ایرانی و گزارشات بین المللی مطالعه کرد، حاکی از نقض و عدم پایبندی طرف مقابل نسبت به قواعد و تعهدات بین المللی مربوطه است حال آنکه جمهوری اسلامی ایران بسیار فراتر از چنین تعهداتی با تاسی از آموزه های اسلامی و مضامین و مفاهیم عمیق دینی، همواره رفتار همراه با عطوفت و مهربانی با اسیران عراقی داشته و به دستور حضرت امام خمینی (ره) با عراقی ها همچون مهمان رفتار کرده اند.

عقلانیت ایران در برجام؛ قطعنامه 2231 و نمایاندن چهره پیمان شکن سردمداران غربی امروز سال های زیادی از وقوع جنگ تحمیلی علیه ایران گذشته است.

شرایط کنونی جهان و مواضع کشورهای غربی تقریباً هنوز همان مواضع روزهای نخست انقلاب است زیرا آرمان ها، اهداف و گفتمان جمهوری اسلامی ایران تغییر نکرده است.

بر اساس توافقنامه برجام میان ایران و اعضای 1+5 که پس از سال ها مذاکره به امضا رسیده بود و به قطعنامه 2231 شورای امنیت ضمیمه شد، تحریم های هسته ای علیه ایران به حالت تعلیق درآمد.

اما بدعهدی آمریکا به خروج یکجانبه این کشور منتهی شد و آمریکا رسما در 8 می 2018 (18 اردیبهشت 1397) از برجام خارج شد.

سوء نیت غرب به ویژه آمریکا در ماجرای برجام و قطعنامه 2231 بیش از پیش برای جامعه بین المللی نمایان شد و پس از آن که تصویری عهدشکن و ناقض تعهدات و قوانین بین المللی از آمریکا در ذهن همگان نقش بست، تقلای بیهوده این کشور برای توسل به مکانیسم ماشه و تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران با واکنش سرد و مخالفت قاطعانه شورای امنیت روبرو شد.

بدون تردید مقاومت، ایستادگی، صبوری ایران و پایبندی دیرینه کشور به تعهدات خویش که ریشه در باور دینی افوا بالعقود دارد، بیش از چهل سال است که کمترین بهانه ای برای هجمه کشورهای غربی فراهم نکرده و همواره تصویری مقتدر از جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی به نمایش گذارده است؛ نظامی که نه اهل ظلم و تجاوز است و نه ظلم می پذیرد .


کلید واژه ها: شورای امنیت سازمان ملل - ایران - جمهوری اسلامی - انقلاب اسلامی - رژیم بعث عراق - اسلامی - شورای امنیت - سازمان ملل - پیروزی انقلاب اسلامی - قطعنامه 598 - انقلاب اسلامی ایران - پیروزی - جمهوری اسلامی ایران - بین الملل - نظام جمهوری اسلامی - قطعنامه - حقوق بین الملل - هشت سال - سازمان - جمهوری - انقلاب - گفتمان - شهریور - سیاست خارجی - شورای - امنیت - بین المللی - جنگ تحمیلی - صادر - سلطه

آخرین اخبار سرویس:
تداوم فعالیت های گروه های جهادی تا ریشه کنی کرونا + فیلم

ورود عراقچی به آنکارا؛ نقش ایران در حل مناقشه قره باغ مورد تایید باکو و ایروان

نامه یک زن تازه مسلمان به رییس جمهور فرانسه

امام جمعه قم: پرسش از هولوکاست در فرانسه جرم است، ولی توهین به پیامبر آزاد؟!

نظرسنجی عجیب حجت الاسلام زائری درباره خودش!

سید حسن نصرالله: غرب از حمایت تکفیری ها دست بردارد

وزیر کشور ایران به همتای ترکیه ای تسلیت گفت

بازداشت اعضای 2 خانواده در مراسم عروسی در لرستان

نصرالله: حادثه نیس فرانسه نباید به پای اسلام نوشته شود/سهل انگاری در برابر کرونا، حرام است

وبینار جنوب آفریقا با تاکید بر همکاری های اسلامی در مواجهه با بلایا، برگزار شد

آخرین خبرهای هلال احمر از زلزله ازمیر ترکیه

ایجاد ستاد فرماندهی مشترک میان کشورهای اسلامی برای مدیریت بحران ها

وزیر کشور ایران به همتای ترکیه ای تسلیت گفت

پیام تسلیت وزیر کشور به همتای ترکیه ای/اعلام آمادگی برای کمک رسانی

مجلس یازدهم به دنبال استیضاح ظریف است؟

وبینار جنوب آفریقا با تاکید بر همکاری های اسلامی در مواجهه با بلایا، برگزار شد

بادامچیان: سیدحسن خمینی زرنگ است و کاندیدای اصلاح طلبان در 1400 نمی شود /احمدی نژاد می تواند کاندیدا شود

شهید قاضی طباطبایی دوست قدیمی و عالم انقلابی

وبینار «ظرفیت های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با بلایا و مصائب» برگزار شد

روزنامه گل| مجلس متعجب از انتخاب سمیعی!

آخرین خبرهای هلال احمر از زلزله ازمیر ترکیه

ورود عراقچی به آنکارا؛ نقش ایران در حل مناقشه قره باغ مورد تایید باکو و ایروان

فیلم| تظاهرات در پایتخت آلمان علیه سخنان اسلام هراسانه ماکرون

»تعیین« یا »تأمین« منابع

استقبال »باکو« و »ایروان« از ابتکار عمل ایران

گره زدن اقتصاد ایران به انتخابات امریکا زیانبار است

وحدت؛ الزامات و آسیب ها

دامنه بلندِ یک پیام کوتاه

سخنرانی نصرالله به مناسبت سالروز تولد پیامبر اسلام

سیاست بایدن در قبال ایران چگونه خواهد بود؟

واکنش مراجع تقلید به اظهارات جنجالی مکرون

راه اندازی مجدد نقاهتگاه شاهرود / استمرار وضعیت بحرانی کرونا

نصرالله: حادثه نیس فرانسه نباید به پای اسلام نوشته شود/سهل انگاری در برابر کرونا، حرام است

دیدار سفیر ایران با مفتی مسلمانان بلاروس

وبینار «ظرفیت های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با بلایا و مصائب» برگزار شد

آموزش در سه شهرستان دیگر خراسان رضوی غیرحضوری شد

پیام تسلیت وزیر کشور به همتای ترکیه ای خود در پی جان باختن تعدادی از مردم این کشور براثر وقوع زلزله

آغاز فعالیت 200 گروه جهادی استان قم در موج سوم مقابله با ویروس کرونا

دیدار سفیر ایران با مفتی مسلمانان بلاروس

پیام تسلیت وزیر کشور به همتای ترکیه ای/اعلام آمادگی برای کمک رسانی

نصرالله: حادثه نیس فرانسه را به شدت محکوم می کنیم/ فاشیسم اسلامی وجود ندارد

آتش بس در مرحله دوم طرح ایران برای حل مناقشه قره باغ قرار دارد

پیام تسلیت وزیر کشور به همتای ترکیه ای/اعلام آمادگی برای کمک رسانی

پیام ظریف به همتای ترکیه ای در پی زلزله ازمیر/ آمادگی ایران برای ارائه کمک

نشست اقلیت های دینی در محکومیت حرکت رییس جمهور فرانسه

پرسش ها و پاسخ های خواندنی از سرگذشت حضرت نوح (ع)

سیدحسن نصرالله: دفاع از شأن پیامبر(ص) بالاترین اولویت مسلمانان است/محکومیت حادثه نیس

سیره تقریبی فقهای فریقین

ایجاد ستاد فرماندهی مشترک میان کشورهای اسلامی 

مسلمانان هیچ گونه اهانت به پیامبر اکرم (ص) را تحمل نمی کنند

شوق رسیدن به پاستور به سبک محمود احمدی نژاد

​پیام تسلیت وزیر کشور به همتای ترکیه ای/ اعلام آمادگی برای هر نوع کمک رسانی به آسیب دیدگان

سیدحسن نصرالله: حادثه نیس فرانسه نباید به پای اسلام نوشته شود

سیدحسن نصرالله: حادثه نیس فرانسه نباید به پای اسلام نوشته شود

اجرای دومین دوره طرح جهاد تحول برای تربیت دبیر دینی و انقلابی

ببینید | سرقت باورنکردنی از ال 90 مقابل ساختمان شورای شهر

فیلم | بدون تعارف با ماموستا ملاقادر قادری امام جمعه اهل سنت پاوه

تحریم کالا های فرانسوی پاسخ مناسبی به جنایات آن ها در توهین به پیامبر است

نشست اقلیت های دینی در محکومیت حرکت رییس جمهور فرانسه

تصاویر| مسابقه تایم تریل کوهستان

جمهوری آذربایجان سفر عراقچی به باکو را مثبت خواند

سید حسن نصرالله: غرب دست از حمایت از تکفیری ها بردارد

سید حسن نصرالله: حادثه نیس محکوم است و نباید آن را به پای اسلام نوشت

آیا واکسن جانسون ناجی جهان می شود؟

نشست بصیرتی شورای پایگاه های بسیج طلاب در نجف آباد برگزار شد

فیلم | حقوق آیت الله اعرافی چقدر است؟!

رییس جمهور آذربایجان از آزادسازی 9 روستا در منطقه قره باغ کوهستانی خبر داد

سخنرانی دبیرکل حزب الله لبنان به مناسبت ولادت پیامبر (ص)

اهانت به پیامبر اسلام توهین به همه ادیان است

ایجاد ستاد فرماندهی مشترک میان کشورهای اسلامی 

طرح سپاه برای جستجوی خانه به خانه ی کرونا

فرانسوی ها به سرعت در حال مسلمان شدن هستند

علم الهدی: غرب در مقابل اسلام شکست خورده و به فحش متوسل شده اند

فرمانده کل سپاه: به نقاط کرونایی حمله می کنیم

تصویری از جاسوس استرالیایی که به بند محکومان امنیتی زندان اوین بازگشت

آتش بس در مرحله دوم طرح ایران برای حل مناقشه قره باغ قرار دارد

واکنش سران اقلیت های دینی در مورد توهین به پیامبر اکرم: آزادی برای اعتلای انسانیت است نه توهین به مقدسات ادیان الهی

تسلیت مدیر حوزه علمیه یزد به استاد حوزه

بیماری قالیباف در مرحله خفیف است

جزییات طرح شفافیت آرای نمایندگان/ نتایج رای گیری و آرای نمایندگان در اختیار مردم قرار می گیرد

آغاز سخنرانی سید حسن نصرالله به مناسبت ولادت پیامبر (ص)

بادامچیان: سیدحسن خمینی زرنگ است و کاندیدای اصلاح طلبان در 1400 نمی شود /احمدی نژاد می تواند کاندیدا شود

سید حسن نصرالله: هر گونه اهانت به پیامبر اکرم (ص) را محکوم می کنیم

سید حسن نصرالله : اسلام کشتن افراد بی گناه ولو با ما هم عقیده نباشند را محکوم می کند/ حاکمان فرانسه نباید مسئولیت حوادث اخیر را به نام اسلام بدانند

توهین به اسلام و ادیان الهی گویای فطرت علیل توهین کنندگان است

هلال احمر ترکیه: زلزله ازمیر در سطح حوادث ملی است

ایجاد ستاد فرماندهی مشترک میان کشورهای اسلامی برای مدیریت بحران ها

«2035»، رمز تبدیل شدن چین به یک کشور سوسیالیستی پیشرفته در جهان

نگاه گفتمانی به نحوه مشارکت افراد دارای معلولیت در تصمیم سازی‏ها

این چرخ گردون می چرخد/ از دولت محبوب خود نیز همین گونه انتقاد کنید

4 تاکتیک مبارزه با حواس پرتی

نیروهای مسلح آماده پاسخ دندان شکن به هر گونه ماجرا جویی دشمنان هستند

پزشک معالج قالیباف : کرونای رییس مجلس، خفیف است

عراقچی : آتش بس در مرحله دوم طرح ایران برای حل مناقشه قره باغ قرار دارد

مسلمانان هیچ گونه اهانت به پیامبر اکرم (ص) را تحمل نمی کنند

جنگ اقتصادی و روانی حربه جدید دشمن برای مقابله با ملت ایران است

نتیجه 2 تلاش ترامپ برای جنگ نظامی با ایران

عراقچی: باکو و ایروان ایفای نقش ایران در حل وفصل مناقشه قره باغ را قبول دارند

ماجرای درگیری شهید سلیمانی با داعش در زمان سقوط موصل و تیر خوردن اتومبیل حاج قاسم

ترامپ تولد ایوانکا را تبریک گفت + عکس

از جنگ تحمیلی تا برجام؛ چهار دهه پایداری و پایبندی به تعهدات بین المللی

از جنگ تحمیلی تا برجام؛ چهار دهه پایداری و پایبندی به تعهدات بین المللی