مطالب مرتبط:
اقدام جدید دولت ترامپ علیه ایران؛ 27 نهاد و فرد تحریم شدند | بهروز کمالوندی در لیست؛ فهرست کامل تحریم ها
دولت من تحریم های جدیدی علیه 27 فرد و نهاد مرتبط با ایران وضع کرد
تحلیلگر آمریکایی: تحریم های جدید دولت ترامپ علیه ایران تماماً نمایشی است
تحلیلگر آمریکایی: تحریم های جدید دولت ترامپ علیه ایران تماماً نمایشی است
وزیر خارجه آمریکا: نقض کنندگان تحریم های ایران را تحریم می کنیم/ خزانه داری آمریکا: مسائل موشکی ایران را زیر نظر داریم
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 08:402020-09-22سياسي

دولت در حال گره زدن تمامی مسائل به انتخابات آمریکاست / در صورت برگرداندن تحریم ها، کلیه تعهدات ایران باید لغو شود


حسین حاجیلو، پژوهشگر مسائل بین ­الملل و فعال دانشجویی در گفتگوی تصویری با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، پیرامون اقدام اخیر آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه گفت: - " پژوهشگر مسائل بین الملل گفت: متاسفانه شواهد زیادی وجود دارد که دولت ما دل بسته است به روی کار آمدن دموکرات ها در انتخابات آمریکا و به نوعی بازگشت دموکرات ها به برجام.

حسین حاجیلو، پژوهشگر مسائل بین ­الملل و فعال دانشجویی در گفتگوی تصویری با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو"، پیرامون اقدام اخیر آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه گفت: اگر بخواهیم راجع به اقدام اخیر آمریکا در مورد مکانیزم ماشه صحبت بکنیم باید به خود برجام بازگردیم باید ببینیم که پنج سال بعد از پذیرش برجام چه دردسرهای جدیدی به وجود می آید.

ما اگر تحریم ها را دسته بندی بکنیم، سه دسته تحریم داریم.

یک دسته تحریم های آمریکاست و بعد از آن تحریم های اروپا و سپس تحریم های سازمان ملل و شورای امنیت.

آنچه که در حال حاضر در مورد آن صحبت می کنیم، تحریم های شورای امنیت است.

تحریم های شورای امنیت در سه دسته علیه ایران وضع شده بود.

تحریم های هسته ای و تسلیحاتی و موشکی که بخش تسلیحاتی آن در همان برجام تعلیق شد و همه دردسر هایی که در حال حاضر می بینیم، به خاطر تمام شدن مدت زمان تحریم های تسلیحاتی است که در بیست و هفتم مهرماه پایان می یابد و آمریکایی ها از الان اقداماتی را در پیش گرفتند و می خواهند جلوی رفع تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را بگیرند.

مشخص است که اگر تحریم های تسلیحاتی ایران رفع شود، ایران می تواند تسلیحات جدید و به روزی بخرد و به لحاظ بین المللی مسئله ای در این زمینه دیگر برای ایران وجود نخواهد داشت.

ایران می تواند با خرید تجهیزات، مثلاً از روسیه ارتقای جدی پیدا کند.

به خاطر وجود فضایی به نفع آمریکا در شورای امنیت و داشتن حق وتو، آمریکا توان برگرداندن قطعنامه ها را دارد حاجیلو در ادامه گفت: یک مکانیزمی در قطعنامه برجام تنظیم شده است به نام مکانیزم ماشه و آمریکایی ها ادعا می کنند با اینکه از برجام خارج شدند اما به عنوان یک عضو مشارکت کننده در برجام و طبق اسناد موجود، خروج از آن معنا ندارد.

به همین خاطر می توانند بر روی آن استناد بکنند و می خواهند از حقوق خود در استفاده از مکانیزم ماشه استفاده کنند که این حفره حقوقی در قطعنامه 2931 وجود دارد و آمریکایی ها دارند از این حفره سوءاستفاده می کنند.

مکانیزم ماشه در قطعنامه برجام برای این پیش بینی شده است که اگر کشوری اعتراض به اجرای تعهدات طرفین داشته باشد، می تواند ظرف مدت 30 روز تمام تعهدات را برگرداند و طبق این دعا آمریکا الان می تواند سی ام شهریور ماه تمام تحریم ها را برگرداند.

یک آمار عجیب نیز آقای ظریف اعلام کردند و آن اینکه 92 درصد از تمرکز و انرژی آژانس بر روی ایران بوده است و این نشان می دهد که 92 درصد از بازرسی های آژانس از ایران و 8 درصد از مابقی کشورها بوده است.

ما رسماً یک الی دوتا از مراکز امنیتی خود را به آژانس لو داده ایم و این یک مسئله امنیتی جدی برای ما در آینده خواهد بود.

حاجیلو بیان کرد: به خاطر حق مکانیزم ماشه و همینطور حق وتوی آمریکا در سازمان ملل، در حال حاضر هیچ مانع حقوقی در مقابل آن ها وجود ندارد.

اما استناد ما در کشورمان برعکس این قضیه است و ما پیش بینی می کنیم که آمریکا موفق نخواهد شد و انشالله نیز همین گونه خواهد بود، اما جمهوری اسلامی باید درصدی احتمال بدهد، که مانند سال 97 بشود و بر روی تضمین اروپایی ها نمانند و همانند گذشته با خروج آمریکا از برجام اروپایی ها نیز تحریم ها را برگرداند.

لذا به قرائت مسلطی که دولت از عدم موفقیت آمریکا در اجرای مکانیزم ماشه در کشور ارائه می دهد، نباید دلخوش بود و درصدی احتمال وجود دارد که همه چیز برگردد.

مسئله مهم دیگر این است که آیا آمریکایی ها با وجود خارج شدن از برجام، توان برگرداندن تحریمها را نیز ندارند؟ به خاطر وجود فضای به نفع آمریکا در شورای امنیت و داشتن حق وتو، آمریکا توان برگرداندن قطعنامه ها را دارد و حق داشتن آمریکا با توانایی آن در انجام این کار متفاوت است.

وی افزود: روسیه و چین اعضای دائم شورای امنیت هستند و همچنین حق وتو دارند که این حق وتو یک دارایی ویژه سیاسی امنیتی هست که این پنج کشور بعد از جنگ جهانی دوم این امتیاز را کسب کردند.

اساساً برای اینکه این امتیاز را از دست ندهند، می خواهند ساختار شورای امنیت سازمان ملل دچار تغییر نشود.

احتمال این وجود دارد که سی ام شهریورماه تحریم های آمریکا برگردد.

همینطور اروپاییان نیز یک واکنش میانه ای خواهند داشت و روسیه و چین نیز ادعا می کنند که تحریم ها برنگشته است و چنین چیزی از نظر من بعید است.

روسیه و چین اعضای دائم شورای امنیت هستند و همچنین حق وتو دارند که این حق وتو یک دارایی ویژه سیاسی امنیتی هست که این پنج کشور بعد از جنگ جهانی دوم این امتیاز را کسب کردند.

اساساً برای اینکه این امتیاز را از دست ندهند، می خواهند ساختار شورای امنیت سازمان ملل دچار تغییر نشود.

دولت و رسانه های آن در حال گره زدن تمامی مسائل به انتخابات آمریکا هستند حسین حاجیلو اظهار کرد: متاسفانه شواهد زیادی وجود دارد که دولت ما دل بسته است به روی کار آمدن دموکرات ها در انتخابات آمریکا و به نوعی بازگشت دموکرات ها به برجام.

در هر دوره ای دولت ما یک مسئله خارجی را پیدا می کند و تمام مسائل را به آن ربط می دهد،یک دوره مذاکره بود و یک دوره برجام و بعد از آن اف ای تی اف و بعد از خروج آمریکا از برجام نیز اینستکس بود و الان نیز که چیز دیگری باقی نمانده است برخی از رسانه های وابسته به دولت تمام مسائل را در حال گره زدن به انتخابات آمریکا هستند و همین جا که بود که رهبری فرمودند معیشت مردم را به انتخابات فلان کشور گره نزنید.

حتی در صورتی که جو بایدن به کاخ سفید ورود پیدا کند، آنها رسماً اعلام کردند که ما بدون گرفتن تضمین در زمینه های مختلف به برجام باز نخواهیم داشت.

حاجیلو گفت: اساساً تصوری که ما از پیروز شدن جو بایدن در انتخابات داریم با تصوری که خود آنها دارند، زمین تا آسمان متفاوت است.

آنها قطعاً با روی کار آمدن در نقطه تعادل قرار خواهند داشت و به سال 97 باز نخواهند گشت و مطالبات جدیدی را از ایران خواهند داشت.

بنابراین این موضوع که آمریکا بدون گرفتن هیچ امتیازی به برجام باز خواهد گشت، هیچ موقع امکان نخواهد داشت.

آمریکایی ها نیز به این نتیجه رسیدند که از الان تا انتخابات آمریکا، ایرانی ها هیچ واکنشی به اقدامات آنان نخواهند داشت و به همین دلیل نیز هشدار داده و طرح مکانیزم ماشه را فعال کرده اند.

متاسفانه اگر اقدام متقابل انجام نگیرد، احتمال افزایش فشارها وجود دارد و حتی برخی از مراکز تصمیم ساز کشور نیز در حال امتیاز دادن در در زمینه های تسلیحاتی و هسته ای به آمریکایی ها هستند.

باید اقدام ما این باشد که در صورت برگرداندن قطعنامه ها، کلیه تعهدات ایران لغو شود.

در هر دوره ای دولت ما یک مسئله خارجی را پیدا می کند و تمام مسائل را به آن ربط می دهد،یک دوره مذاکره بود و یک دوره برجام و بعد از آن اف ای تی اف و بعد از خروج آمریکا از برجام نیز اینستکس بود و الان نیز که چیز دیگری باقی نمانده است برخی از رسانه های وابسته به دولت تمام مسائل را در حال گره زدن به انتخابات آمریکا هستند و همین جا که بود که رهبری فرمودند معیشت مردم را به انتخابات فلان کشور گره نزنید.

برجام باعث دسترسی بی سابقه آژانس بین المللی انرژی اتمی در تأسیسات هسته ای کشورمان شده است پژوهشگر مسائل بین ­الملل افزود: به لحاظ اقتصادی برجام باعث شده است که ما به جای این که تمرکز اصلی مان را روی مسائل جدی تر و داخلی تر و کشورهای غیر غربی باشد، حواس دولت به سمت غرب و اروپا پرت شده است و دولت در دو سال گذشته با یک چیز موهومی به نام اینستکس سر و کار داشته است و تمام هزینه و توانایی اقدامات ما به جای خرج و صرف در جای درست، صرف اینستکس شده است.

مسئله دیگر مسئله بلاتکلیفی و شرطی شدن است و اگر قرار است یک تحول اقتصادی صورت بگیرد، باید یک ثباتی وجود داشته باشد و فضای برجام و قبل از آن باعث شده بود که این ثبات از بین برود.

یعنی در همه این سال ها یک مسئله ای به نام برجام وجود داشته است و تمام مسائل مان را درگیر خودش کرده است.

وی مطرح کرد: ما می دانیم که برجام باعث دسترسی بی سابقه آژانس بین المللی انرژی اتمی در تأسیسات هسته ای کشورمان شده است.

یک آمار عجیب نیز آقای ظریف اعلام کردند و آن اینکه 92 درصد از تمرکز و انرژی آژانس بر روی ایران بوده است و این نشان می دهد که 92 درصد از بازرسی های آژانس از ایران و 8 درصد از مابقی کشورها بوده است.

ما رسماً یک الی دوتا از مراکز امنیتی خود را به آژانس لو داده ایم و این یک مسئله امنیتی جدی برای ما در آینده خواهد بود.

بنابراین تا روز انتخابات آمریکا برجام مایه دست درازی و بازیچه بودن ایران برای آمریکا خواهد شد و در سیاست خارجی نیز برجام هیچ امتیازی برای ما ندارد موجب آبروریزی ما خواهد شد.

لذا به نوعی در سه حوزه سیاسی و امنیتی و اقتصادی برجام برای ما تهدید شده است و باید آن را برطرف کنیم.

لذا ما طرح صفر در برابر صفر را مطرح می کنیم و می گوییم اگر مکانیزم ماشه اجرا شود ما نیز تمام تعهدات خود را صفر می کنیم که به طور عینی باید تمام دوربین ها و بازرسی های آژانس جمع شود.

امید ما نیز در این قضیه به مجلس است که طرح خوبی را بیاورند و مقابل این قضیه بایستند.

حاجیلو در پایان گفت: از لحاظ تحریم ها نیز دموکرات ها اعلام کردند که ما تحریم ها را تخفیف یا کاهش نخواهیم داد.

همانطور که رهبری نیز فرمودند ما باید راه حل هایی به غیر از برجام برای وضعیت کشور داشته باشیم .

بنابراین چه آمریکای جمهوریخواه و چه آمریکای دموکرات از فشارها کوتاه نخواهند آمد.

ما این را نباید فراموش کنیم که موثرترین و قوی ترین تحریم ها در دوره اوبامای جمهوری خواه اتفاق افتاد و علیه ایران اعمال شد.

لذا جمهوری خواهان را دست کم نگیریم و اتفاقاً دشمن پیچیده تر و خطرناک تر و هوشمندتری خواهند بود.

دانشجویان نیز باید تمام حواس خود را جمع کنند و مراقب باشند که دولت دست از پا خطا نکند و همینطور مجلس نیز طرحی قوی و درست و متناسب با این مسئله ارائه دهد.


کلید واژه ها: آمریکا - انتخابات آمریکا - مکانیسم ماشه - پژوهشگر - مسائل - فعال - انتخابات - دانشجویی - خبرگزاری - تحریم ها - اقدام - برجام - دانشگاه - خبرنگار - مکانیسم - دموکرات - تصویری - گفتگوی - مکانیزم ماشه - تحریم - بین الملل - گروه - دولت - حسین - بازگشت - تعهدات - پذیرش - ایران - مورد - بسته

آخرین اخبار سرویس:
روزانه 30 نفر به تعداد بستری های کرونایی در کردستان افزوده می شود

اهانت به پیامبر اسلام، نشانه شکست حامیان غربی گروه های تکفیری در مقابل اسلام است

چند پیشنهاد برای آقایانی که ریش کم پشت دارند

پاکستان از لیست خاکستری خارج نشد

شریعتی: آقای روحانی! تدبیرتان برای مسائل اقتصادی کدام است

گزیده روزنامه های 6 آبان 1399

پاکستان از لیست خاکستری خارج نشد

جلسات بی خاصیت مسئولان بورس

تکریم ارباب رجوع، مهمترین رکن در دستگاه قضایی

بعیدی نژاد: ملت و دولت علیه تحریم متحد هستند

تجمیع فرایندهای نظام مهندسی ساختمان یزد در سامانه سینا

کوهدشت تعطیل شد

واکنش شهرداری مشهد به ماجرای تندیس چوبی شجریان

تشکیل کارگروه بانوان در فرمانداری یزد برای توسعه اقدامات مقابله با کرونا

اطلاعیه سپاه خوزستان در محکومیت هتک حرمت پیامبر اسلام

بازخواست مدیران قبلی در صورت ترک فعل یا تضییع حقوق عامه

نجات 4 هزار اصله درخت و درختچه در کمربندی امام علی(ع)

افزایش 30 نفری بستری های روزانه کرونایی در کردستان /برخورد قضایی با تجمع ها در اماکن عمومی و خصوصی

خسروپناه به شبهه عبدالکریم سروش درباره دین و روحانیت پاسخ داد

دستیابی به جایگاه «حیات طیّبه» نیازمند معرفت ولی خداست

بعیدی نژاد: آمریکا یک قانون تحریمی را صد بار اجرا می کند

جدول پخش برنامه های صدا و سیمای چهارمحال و بختیاری در روز سه شنبه ششم آبان 99

بورس و مسئولیت اجتماعی، سیاسی و اخلاقی سازمان حکمرانی

چرا فرانسه دست از اهانت به پیامبر(ص) برنمی دارد؟

پیامبر گرامی اسلام(ص) احترام به سایر ادیان را به ما آموخته اند

چهره مغموم «شهره سلطانی»/ عکس

باید انتقادها را مطرح کرد تا بتوان راه حل یافت

تصویر متفاوت حاج قاسم سلیمانی در یک کشور خارجی

سفیر جدید ایران استوارنامه خود را تقدیم رییس جمهور زیمبابوه کرد

علت قداست سرداب مشهور سامرا

بازخواست مدیران قبلی در صورت ترک فعل یا تضییع حقوق عامه

سیستم تماس اضطراری در حوزه خودروهای تجاری تعریف شد/ پیگیری هوشمند سازی خطوط ریلی

در یک بیانیه تاکید شده است؛ بدرفتاری ها را نمی توان با شعار دفاع از «آزادی بیان» توجیه کرد

ضرروت تهیه تاریخ شفاهی فعالیت قرآنی بانوان استان مرکزی / بهره گیری از توانایی بانوان مطلوب نیست

نیاز مبرم گفتمان انتظار به «نقشه راه» و «پشتیبانی رسانه»

نماینده مجلس بر تحریم کالاهای فرانسوی تأکید کرد

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

بعیدی نژاد: ملت و دولت ایران برای شکست سیاست تحریم آمریکا متحد هستند

از خاطره تلخ سقوط هواپیما تا آرزوی ایستادن بر فراز اورست...

نماینده مردم تهران بر اهمیت تشکیل ارتش بهداشت و درمان تاکید کرد

ایجاد شهرک گلخانه ای و پایانه گل و گیاه در شهرستان تبریز/ احیای دشت تبریز با انتقال آب از ارس

سخنان مهم رهبری درباره زرنگ بازی ترامپ

برگزاری جشن آغاز امامت امام زمان(عج) در حرم رضوی

بعیدی نژاد: دولت آمریکا یک قانون تحریمی را صد بار اجرا می کند

پربازدیدترین اخبار سیاسی 5 آبان ایسنا

آمریکا وزیر و وزارت نفت ایران را در لیست تحریم قرار داد

رویای پسر ترامپ برای انتخابات 2024 آمریکا + عکس

واکنش جامعه مدرسین به حرمت شکنی رییس جمهور فرانسه / هتاکان را پشیمان خواهیم کرد / دولت های اسلامی کالاهای فرانسوی را تحریم کنند

واکنش شهرداری مشهد به ماجرای تندیس چوبی شجریان/ ساخت مجسمه باید به تایید شورای یادمان ها برسد

توافق پایِ دار!

3 کتابخانه عمومی در زنجان افتتاح می شود

فیلم/حقانی:حقوقی ها در انتظار گذر از انتخابات آمریکا هستند!/کدیور:بورس جای اصلاح بیشتر ندارد!

چوب حراج اینستاگرامی به خطِ قرمزهای «خانواده»/ چالشی که ذکر نامش هم حیا می خواهد؛ بفرمایید لایک!

برگزاری جشن آغاز امامت امام زمان(عج) در حرم رضوی

سلامی: بایستی بر قلب مردم حاکم شد

ترتیل صفحه 525 قرآن کریم+فیلم و متن آیات

تصویری دیدنی از سردار سلیمانی در خارج از کشور

اتهامات مطرح شده علیه مورالس لغو شد

تکرار ادعاهای بی اساس پمپئو علیه ایران

ترامپ: تنها را ه باخت من در انتخابات تقلب است

مادر شهید والامقام امیـدوار سلحشوری به دیدار حق شتافت

مدیرکل پدافند غیرعامل استان سمنان تجلیل شد

پربازدیدترین اخبار سیاسی 5 آبان ایسنا

تصاویری متفاوت از رهبر معظم انقلاب

اظهارات مهم رییسی درباره پرداخت مهریه

اوقات شرعی ششم آبان در سمنان

نباید گرمخانه ها تبدیل به کانونی برای گسترش کرونا شوند

جزییات طرح تامین کالاهای اساسی

مدیرکل پدافند غیرعامل استان تجلیل شد

انتقادات تند علی مطهری از شیرین کاری های احمدی نژاد | نقش اصلی در سختی معیشت مردم به گردن هتاکان است

پمپئو: هزینه پول نفت ایران برای ماجرا های بی ثبات کننده سپاه

آلمان: آژانس قوی ترین بازرسی ها را در ایران اجرا کرد

لاریجانی به خاطر یکشنبه سیاه از رهبری عذرخواهی کرد | آقایان به جای عذرخواهی توییت می‎زنند

واکنش نماینده آمریکا در امور ایران درباره لغو تحریم ها در صورت پیروزی بایدن/ الیوت آبرامز:

مهدویت پاسخ به نیاز امروز بشریت است

تاکید ارمنستان بر نقش روسیه در حل بحران در قره باغ

حجت الاسلام قمی: فضای مجازی در کشور رها شده است

مراقب تماس های تلفنی مومو باشید!

مهدویت پاسخ به نیاز امروز بشریت است

اتهامات مطرح شده علیه مورالس لغو شد

تشریح ویژگی های سند امنیت قضایی/ کسانی که در دوره های مدیریتی قبل اعمالی انجام داده باشند که موجب خسارت به مردم و یا تضییع حقوق عامه شده باشند امروز بایستی پاسخگو باشند

تأکید نایب رییس مجلس بر تسهیل همکاری های ایران و عراق

داماد ترامپ: سیاه پوستان آمریکا به بایدن رای می دهند

واکنش شهرداری مشهد به ماجرای تندیس چوبی شجریان/ ساخت مجسمه باید به تایید شورای یادمان ها برسد

سخنگوی قوه قضاییه: کسانی که در دوره های مدیریتی موجب خسارت به مردم شده اند، باید پاسخگو باشند

ممنوعیت های جدید مقابله با کرونا در چهارمحال و بختیاری اعمال می شود

بررسی چگونگی مقابله با ویروس کرونا در جلسه نمایندگان تهران با ستاد مبارزه با کرونا

آغاز طرح آمران سلامت در چهارمحال و بختیاری

گزارش گزارشگر حقوق بشر وجاهت حقوقی ندارد

آیین گرامیداشت واقفان و خیران فقید قم برگزار شد

کوتاهی کنندگان در رعایت شیوه نامه های بهداشتی معرفی می شوند

سپاه ولی عصر هتک حرمت پیامبر(ص) توسط رییس جمهور فرانسه را محکوم کرد

آیت الله سیفی مازندرانی اهانت به ساحت پیامبر اعظم(ع)را محکوم کرد 

میثم مطیعی از شیعه شدن یک جوان خارجی خبر داد

توزیع 750 پرس غذای گرم بین اقشار آسیب دیده از کرونا

کسانی که در دوره های مدیریتی موجب خسارت به مردم شده اند، باید پاسخگو باشند

سخنگوی قوه قضاییه: افراد باید در قبال اعمال خود به قانون پاسخگو باشند

وجود معتادین متجاهر یکی از عوامل مهم نقض کننده امنیت در شهر

کوهنوردان داوطلب عملیات اطفای حریق زاگرس تجلیل شدند

ترامپ، جو بایدن را به خاطر فراموشی مسخره کرد

دولت در حال گره زدن تمامی مسائل به انتخابات آمریکاست / در صورت برگرداندن تحریم ها، کلیه تعهدات ایران باید لغو شود

دولت در حال گره زدن تمامی مسائل به انتخابات آمریکاست / در صورت برگرداندن تحریم ها، کلیه تعهدات ایران باید لغو شود