مطالب مرتبط:
یونان از آغاز گفتگو ها با ترکیه در آینده نزدیک خبر داد
توییت ظریف درباره گفتگو با شورای روابط خارجی آمریکا
گفتگو با رسول کاهانی، درباره تجربه ساخت فیلم «مَنگی»
دین محمدی: ساده بودن کار استقلال در بازی با الاهلی تفکر غلطی است
دولت کویت برخلاف ادعای ترامپ اقدام کرد
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 08:352020-09-22سياسي

از ادعای گنگی دین و زدن لگام «حیرت» بر دهان شرع تا تن دادن به منطق تجدّدی گفتگو


عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، طی یادداشتی به برخی اظهارات طرح شده در برنامه زاویه که به موضوع «نسبت میان حجاب و سیاست در ایران» اختصاص داشت، - عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، طی یادداشتی به برخی اظهارات طرح شده در برنامه زاویه که به موضوع نسبت میان حجاب و سیاست در ایران اختصاص داشت، واکنش نشان داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار مهر"، قسمت نخست فصل جدید برنامه زاویه که با سردبیری و اجرای حبیب الله رحیم پور ازغدی به مناظره حسین سوزنچی، دانشیار گروه علوم اجتماعی دانشگاه باقرالعلوم (ع) و مهدی نصیری، پژوهشگر حوزه دین و سیاست، پیرامون موضوع نسبت میان حجاب و سیاست در ایران اختصاص داشت، با واکنش های متعدد اساتید و اصحاب علوم انسانی مواجه شد.

در همین باره، حسین کچویان، دانشیار جامعه شناسی دانشگاه تهران و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، در یادداشتی به بیان نکاتی مصداقی و بنیادی درباره چندوچونِ مناظره برگزارشده و دیدگاه های مطرح شده در آن پرداخته است متن یادداشت کچویان به این شرح است؛ دقت در مباحثات جاری در عرصه عمومی، دلالت بر مشکلات جدی در این عرصه دارد.

بعضی از مشکلات ناشی از اضافه شدن فضای مجازی و غلبه آن بر این فضاست.

نقصان، جعل، تحریف، بی اعتباری منابع آمارها و نظایر آن از این قبیل می باشد! هر کس به آنچه در اینترنت می یابد، به عنوان آمار دقیق و تحقیق علمی، بدون ارزیابی منابع و یا سنجش اطلاعات و آمارها استناد می کند.

کثرت منتشرات، سرعت و شتاب آن، تنوع غیرقابل احصای افراد و موسسات فعال در فضای مجازی، ناشناسی آنها و امکانات پیچیده دخل و تصرف در اطلاعات با توجه به دشواری سنجش آن، از علل بروز این مشکلات است.

اطلاعات و آمارهایی که اخیراً به عنوان تحقیقات علمی و نظرسنجی در مورد مقولاتی مثل دینداری جامعه توسط موسسه مجعول و ضد انقلاب گمان پخش و به سرعت گسترش یافت، خطر این مشکلات را برای مباحثات عمومی نشان می دهد.

اما مشکلات دیگر بعضاً به دلیل هرج و مرج حاصله در این سپهر است که گسترش سپهر عمومی بعد از انقلاب اسلامی و ورود بازیگران متنوع و کثیر به آن به وجود آورده است.

کسانی مثل آقامیری که معلوم نیست چه تخصص و دانشی داشته یا کجا و چقدر آموزش معتبر دیده، چقدر روشمند در حوزه ادعایی تحقیق کرده یا اعتبار و ارزش آنها و کارهای شان چقدر است، امروزه در این عرصه بسیار فعال اند که هر یک برای ایجاد انحراف بحث از مسیر درست، جریان سازی انحرافی، طرح ادعاهای بی پایه اما چشمگیر، مخالف خوانی، غوغاسالاری و طرح ادعاهای گزاف، شبهه سازی و زیرسوال بردن بی مبنا و دلیل اصول و ارزش ها یا آدم ها و… کفایت می کند.

گسترش امکاناتی مثل کثرت موسسات آزاد و غیر آزاد به اصطلاح تحصیل و مدرک فروشی و تکثیر دکتری از سویی، و ایجاد زمینه ظهور مجتهدینِ مکتب نرفته و درس ناخوانده که چند صباحی در درس استادی حاضر شده و سپس با جمع آوری و کنار هم گذاشتن مطالب حدیثی و غیرحدیثی یا ماخوذ از کتب دیگران با انتشار به اصطلاح کتاب، اعتبار اجتهاد خود را تضمین می کنند از سویی دیگر، امکان تکثیر افرادی از نوع آقامیری را فوق العاده بالا برده است.

وقتی حضور این افراد با موسساتی مثل گمان یا مداخلات رسانه های بیرونی و درونی در مباحثات عرصه عمومی لحاظ شود، انتظار کشف حقیقت و روشنگری به عنوان کارکرد مباحثات عرصه عمومی بسیار سخت، یا شاید ناممکن شود.

اما احتمالاً مهمترین مشکل معیارهایی باشد که برای داوری مباحثات در این عرصه حاکم است.

تفصیل این مشکل بسیار مهم در مجال اینجا نیست چون مساله به محدودیت های معرفت شاختی برمی گردد که تجدد با از دست دادن امکان کشف حقیقت دچار آن شده است.

از این منظر اینکه مباحثات عرصه عمومی در تجدد، مطابق مصداقی از آن در اندیشه های هابرماس، توافق جمعی بر پایه قبول و رد جمع و جامعه باشد، منطقیِ تجدد و ویژگی ساختاری عرصه عمومی آن است.

اما اینکه عرصه عمومی ایران اسلامی درستی یا نادرستی اعدام افکاری یا حجاب و بی حجابی را با معیار قبول یا رد این یا آن گروه جامعه ارزیابی کند، فاقد هرگونه منطق و عقلانیت است.

جامعه ایران فاقد هویت یا واجد هویت سکولار نیست که معیار درستی و نادرستی امور در آن، عقل خودبنیاد فردی یا جمعی یا جامعه باشد تا در صورت مخالفت اکثریت (مطابق فرض نادرست)، آن را تغییر داده یا حذف کنیم.

حتی اگر از دو سوی این مباحثه یکی معتقد با ارزش های غربی و عقل خودبنیاد بود، نیز منطقاً و عقلاً نبایستی معیار در این بحث خوشامد یا بدآمد جمع باشد چون ایران اسلامی به حجیت های متعدد از جمله حجیت انقلاب اسلامی بر پایه معیار دین و اراده حق، داوری و ارزیابی می شود والا بحث دچار تناقض می گردد.

اما عجیب این است که وقتی طرف بحث به حجیت دین استدلال می کند، باز هم معیار مدرنیته دنیاخواه و خواست جمعی را مبنای داوری می داند؛ عجیب تر آنکه این کار با ادعای ضدیت با تجدد یا از سوی فردی انجام شد که مدعی است در ضدیت با تجدد دو ندارد و حتی عرفان و فلسفه را نیز به دلیل تعارض آن با دین و داشتن ریشه ها یا مایه های یونانی و غیراسلامی رد می کند.

آیا بنا بوده که با ادعای گُنگی دین و زدنِ لگام حیرت بر دهان شرع، حقیقت و هدایت را از عقل خودبنیاد و معیار اومانیستی پذیرشِ جمع بخواهیم؟ ظاهراً هر زمان شرع را به نحوی چه با ادعای قبض و بسط و چه با ادعای حیرت ، صامت و ساکت می کنند، قرار بر حکمرانیِ عقل مدرن است واِلا از منظر دین، حلال و حرام محمد (ص) الی یوم القیامه بر یک حال است و هرگاه در جامعه مشکلی در عمل به دین به وجود آمد، تکلیف یا چاره رهاکردن و تغییر دین نیست.

در جامعه ای که اراده کرده بر اساس دین زندگی کند، هرگاه منکر دیده شود، تکلیف این نیست که در مقام توجیه رفتار غیردینی و ضدّدینی برآییم و اهواهِ جمع را دلیل نادرستی آن حکم و توجیه رفتار غیر دینی عده ای دیگر قرار دهیم.

بلکه بایستی مطابق تکلیف دینی در مقام نهی و اصلاح برآییم، و با تلاش برای فهم رفتار غیردینی چاره ای برای تصحیح آن بیابیم.

عجیب نیست که با دیدن رفتار غیردینیِ عده ای در جامعه بگوییم این نشان می دهد آنها این حکم را نمی خواهند؟ مگر عدم عمل به آن تکلیف دینی، معنایی جز این دارد که شخص به هر دلیلی نمی خواهد از آن حکم تبعیت کند؟ عجیب تر اینکه در جامعه اولین کسانی که در مقام توجیه رفتار غیردینی و تبیین نظری آن در دین برمی آیند و خواهان تعییر حکم خدا می شوند، مدعیان علم و فهم دین اند! درحالی که تکلیف دینی آنان این است که در مقام کمک به هدایت آنانی برآیند که گرفتار مشکل شده اند، نه اینکه با دعوت به تغییر حکم دینی، خطای آنان را موجه و به او برای ادامه رفتار نادرست کمک و گمراهی کمک کند! خود دلیل این وضع غریب، هیچ امر دیگری نیست جز غلبه ذهنیت تجددی که حتی مدعیان ضدیت رادیکال با دین را نیز گرفتار کرده است.

این نوع نگاه که به طور تام و تمام اندیشه و باوری تجددگرایانه و سکولاریستی است، وقتی از سوی بی دینان دنبال می شود عجیب نیست، عجیب این است که انسان، ادعای ضدیت رادیکال با تجدد داشته باشد، اما چنین مومنانه به اصول آن باور داشته و در راه ارزش های آن جهاد کند! در واقع، بر اساس آنچه گفته شد، اشکال جدی و پایه ای به مناظراتی که ترتیب داده می شود، دو تاست.

اشکال اول این است که به شهرت اکتفا کرده و تخصص و قابلیت های علمی افراد لحاظ نمی گردد، در نتیجه افرادی درگیر بحث می شوند که ادعاهای گزافه و بی مبنا می کنند که انگیزه آن یا کسب شهرت یا حبّ و بغض و نظیر آن است.

اما اشکال دوم این است که افراد تکلیف شان معلوم نیست و این بسیار خطرناک است که کسی از موضع دین سخن بگوید اما ادله یا دلایل وی عمدتاً دنیاگرایانه و تجددی است.

این اشکال که ادعا کند که اکثر جامعه مخالف یک حکم دینی هستند، بدون آنکه دلیل معتبر داشته باشد یک مشکل، اما اینکه بگوید چون مثلاً با فقر نجنگیدید (درستی و نادرستی آن بماند برای جای خود) یا چون شما زیادی در مورد آن حکم، فعالیت کردید و در مورد احکام دیگر نه، یک مصیبت دیگر است! معلوم نیست این ادله چه ربطی به دین و جامعه و نظام دینی دارد؟ یا اینکه بگوییم چون منظومه دین کج وکوله تصویر شده، پس باید فلان حکم را تعطیل کرد.

بله، افراد می توانند از موضع غیردینی دلیل بیاورند اما نباید خود را جای اهلِ دین یا حتی طرفدار انقلاب جا بزنند، مگر اینکه واقعاً چنین باشند و نه اینکه موجب گمراهی مردم شوند.


کلید واژه ها: برنامه زاویه - شورای عالی - در ایران - سیاست - برنامه - اختصاص - انقلاب - دانشگاه باقرالعلوم - زاویه - موضوع - ایران - شورای - دانشگاه - اظهارات - رحیم پور ازغدی - دانشگاه تهران - حجاب - عالی - علوم - میان - علوم اجتماعی - علوم انسانی - جامعه شناسی - واکنش - حبیب الله - الله رحیم - حسین - رحیم پور - خبرنگار - پژوهشگر

آخرین اخبار سرویس:
اعلام حمایت ترامپ برزیل از انتخاب مجدد دونالد ترامپ در انتخابات 2020

حل مشکلات استان ها با ورود استادان و دانشجویان

جوک های خنده دار واتساپی

«ابن ابی اَشْعَث فارسی» طبیب کاربلد موصل

15میلیون ماسک در بقاع متبرکه تولید شد

وجود بیش از 70 بنیاد علم و فناوری در کشور

برجام اقتصاد کشور را شرطی کرد

مترجمان باتجربه به سراغ نویسندگان تازه بروند

تصویب انحلال ساواک

شورای انقلاب اسلامی تشکیل شد

تیپ جدید علیرضا جهانبخش+ تصویر

انحلال تشکیلات حزب رستاخیز

امام جمعه اردبیل به کرونا مبتلا شد

«کمند امیرسلیمانی» از نمایی نزدیک/ عکس

تجلیل از خیران و فعالان حوزه وقف ر آذربایجان شرقی

علت اصلی تورم چیست؟

چگونه ربیع الأول و جشن های میلاد پیامبر(ص) در جهان اسلام، نماد مقابله با تکفیر شد؟

پوستر رویداد عکاسی گلاریژان رونمایی شد

حضور فعال زنان استان کرمانشاه در مراسم روز جهانی زن روستایی

«فقیهه سلطانی» پس از رهایی از کرونا/ عکس

عقد زوج مسلمان لبنانی و اوکراینی در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)

دیدگاه رهبر انقلاب درباره لزوم حمایت از زنان

دور سوم مذاکرات ایران و اوکراین درباره هواپیما اواخر نوامبر یا اوایل دسامبر در ⁧‫کی یف

این داوطلبان عمداً به ویروس کرونا آلوده می شوند

نقش موثر ایران در عرصه مبارزه با مواد مخدر در سطح بین المللی/ ردپای آمریکا در مافیای تولید مواد مخدر در منطقه

فیروزی پوربادی: مسئولان با رعایت پروتکل ها الگوی مشوقی برای مردم باشند

تماشای اجرای ارکستر سمفونیک به صرف پیتزا!

«فقیهه سلطانی» پس از رهایی از کرونا/ عکس

یکی از بهترین راهکارهای روانی در دوران کرونا

بازنشر/ فیلم حضور رهبر معظم انقلاب در منزل شهیدان یزدی 29 مهر 89

تماشای اجرای ارکستر سمفونیک به صرف پیتزا!

بازنشر/ فیلم حضور رهبر معظم انقلاب در منزل شهید حقانی در 29 مهر 89

جزایر سه گانه ایرانی است و تا ابد ایرانی خواهد ماند

افسوس مقام انگلیسی از اتمام محدودیت تسلیحاتی ایران

روزنامه گل| قول و قرار با استقلالی ها، حضور در اصفهان!

آسمان قم در شب میلاد پیام(ص) نورافشانی می شود

ما قطره ای از ارتش تو هستیم، خمینی

اعتصاب مطبوعات

تشکیل دولت موقت

دیوارها انقلاب را فریاد می زنند

شاه رفت

صید ترال از اول آذرماه به مدت 2 سال ⁧‫ممنوع‬⁩ شد

صدای انقلاب شما را شنیدم

وضعیت قرمز اردوگاه ترامپ، کمپین بایدن آبی

از پاریس تا تهران

تندروها در پی »دولت زدایی« هستند

ملت های مسلمان ذلت سازش با صهیونیست ها را تحمل نمی کنند

نماینده چابهار: این آب را بدهید سران قوا بخورند!

اطلاعیه سازمان زندان ها درباره حکم نسرین ستوده

دعوا بر سر آتش زدن صندوق رای در کالیفرنیا بالا گرفت

صید ترال از اول آذرماه به مدت 2 سال ⁧‫ممنوع‬⁩ شد

منطقه رزمایش مدافعان آسمان ولایت 99

واگذاری 924 واحد طرح اقدام ملی مسکن ایثارگران تا پایان دولت

وقف گره گشای مشکلات جامعه است

بازخوانی 30 مهر 57 همدان/ پیام حمایت امام(ره) از نوفل لوشاتو

آمادگی لازم برای برگزاری همایش دوم برای توسعه پایدار در سطح استانی وجود دارد

تخت روانچی: جزایر سه گانه تا ابد به ایران تعلق دارد

تخت روانچی: جزایر سه گانه تا ابد به ایران تعلق دارد

تخریب ساخت وساز غیرمجاز در حریم قلعه تاریخی خیرآباد داراب

آسمان قم در شب میلاد پیامبر نورافشانی می شود

حناچی می توانست جهت مقابله با کرونا فعال تر عمل کند

آمادگی لازم برای برگزاری همایش دوم برای توسعه پایدار در سطح استانی وجود دارد

تصاویر/ دیدار آیت الله سلیمانی با نماینده ولی فقیه در منابع طبیعی استان اصفهان

رفتار شورای نگهبان در قبال اصلاح طلبان تغییر می کند؟

تصاویر/ دیدار آیت الله سلیمانی با رییس و کارکنان اداره اوقاف و امور خیریه کاشان

توقف صید ترال سرانجام قطعی شد

اهداف اساسی بایدن و ترامپ یکسان است

ببینید | موشک های پیشرفته ارتش و سپاه در نخستین روز رزمایش آسمان ولایت

توقف صید ترال سرانجام قطعی شد

جزایر سه گانه تا ابد به ایران تعلق دارد/امنیت باید از درون، سرچشمه بگیرد و نمی توان آن را از خارج خریداری کرد

پربازدیدترین اخبار سیاسی 29 مهر ایسنا

انتقال جسد داریوش فروهر و پروانه اسکندری به سردخانه

برپایی کنسرت خواننده پرطرفدار پس از 8 ماه/عکس

1000 روز از بازداشت فعالان محیط زیستی گذشت/ هیچکس آزاد نشد

محسن رضایی: رهبر انقلاب به سران قوا برای عبور از شرایط کنونی اختیار کامل داده اند

ترتیل صفحه 519 قرآن کریم+فیلم و متن

برپایی کنسرت خواننده پرطرفدار پس از 8 ماه/عکس

وقف، فاصله طبقاتی را از بین می برد/ وقف ابزاری مناسب برای تحقق عدالت اجتماعی

آموزش صفر تا صد بورس از شبکه هفت سیما

پیاده راه شهرداری رشت نیازمند حضور جدی نیروی انتظامی است

شهردار ارومیه به کرونا مبتلا شد

نگاهی به سوابق استاندار جدید خراسان رضوی | آیا معتمدیان می تواند سکان دار خوبی باشد؟

زینب 7 ساله، ملکه قلعه باستانی شوش خوزستان (عکس)

پربازدیدترین اخبار سیاسی 29 مهر ایسنا

واقفان شاخص در گلستان تجلیل شدند

روحانی: تا 2 سال آینده با کرونا مواجه هستیم

امام جمعه اردبیل به کرونا مبتلا شد

سگ خنده رویی که ستاره اینستاگرام شد + عکس

تقریری بر مطالعات دین و مدیریت در غرب

پیاده راه شهرداری رشت نیازمند حضور جدی نیروی انتظامی است

کسر بودجه، عامل اصلی مشکلات اقتصادی است

هشدار قاضی القضات به حاشیه سازان سیاسی

رای گیری زود هنگام انتخابات آمریکا در آیووا + عکس

عقد زوج مسلمان لبنانی و اوکراینی در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)

سگی که به خاطر چهره جذابش ستاره اینستاگرام شد+عکس

استاندار ایلام: عملکرد برخی ادارات در مستندسازی مناسب نیست

سیاستمداری دیگر از سمنان برای ریاست جمهوری نامزد می شود؟

روز پرکار کمیسیون های مجلس

چقدر من و همکارانم باید التماس کنیم؟

تخت روانچی: جزایر سه گانه ایرانی است و تا ابد ایرانی خواهد ماند

از ادعای گنگی دین و زدن لگام «حیرت» بر دهان شرع تا تن دادن به منطق تجدّدی گفتگو

از ادعای گنگی دین و زدن لگام «حیرت» بر دهان شرع تا تن دادن به منطق تجدّدی گفتگو