مطالب مرتبط:
جیمز جفری در سوریه برای نظارت بر توافق سیاسی بین احزاب کرد
پربازدیدترین اخبار سیاسی 31 شهریور ایسنا
چشم امید گوجه کاران بوشهر به گشایش دروازه های صادرات
پاییز امسال چه رنگ هایی بپوشیم؟ معرفی رنگ های ترند پاییز 2020
پاییز؛ بهترین زمان سفر به تالاب هسل
-13 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 08:352020-09-22سياسي

گشایش سیاسی در پاییز؟


- اعتماد: سه هزار و پانصد و ششمین روز از دورانی سخت گذشته بود و دو، سه دقیقه ای از سه هزار و پانصد و هفتمین روز هم گذشته بود که وقتی بالاخره هر 3 عقربه ساعت روی عدد 12 به هم رسیدند، شبیه به آن چه همیشه از ساعت 12 شامگاه 30 شهریورماه به یاد داریم، زمان درست یک ساعت به عقب بازگشت تا ایرانیان این یک روز سال را بتوانند یک ساعت را دو بار زندگی کنند.

این بار اما درست 3 دقیقه پس از آنکه هر 3 عقربه به عدد 12 رسیدند، انتشار یک عکس در کانالی تلگرامی، حاکی از رویدادی متفاوت بود با آن چه این 3507 روز به یاد داریم.

تصویر چهره های خندان از چند کنشگر سیاسی اصلاح طلب کنار حجت الاسلام والمسلمین مهدی کروبی، دبیرکل محصور حزب اعتمادملی که دقایق و ساعت های پس از بامداد سی ویک شهریورماه 99 را شبیه به انگشت شمار روزهای این 3507 روزی کرد که از آغاز حصر پشت سر گذاشتیم.

هرچند حدود 20 روز پیش از این هم خبر و تصویری مشابه از مهدی کروبی در جمع چند چهره اصلاح طلب، فضایی نسبتا مشابه آن چه طی ساعات گذشته در فضای سیاسی-رسانه ای کشور شاهد بودیم، رقم زد.

این بار اما تفاوتی شاید ناچیز اما از برخی جوانب، حائز اهمیت در کار بود که این دیدار دوستانه را از یکی، دو نمونه مشابه این چندسال اخیر متفاوت می ساخت.

چه آنکه تصویری که چند هفته پیش منتشر شده بود، کروبی را محصور در جمع چند روحانی عضو مجمع روحانیون مبارز تصویر می کرد و اگرچه آن تصویر هم حاکی از یک نشست سیاسی میان چند چهره شاخص سیاسی بود اما تصویری که بامداد 31 شهریور منتشر و طی ساعات بعد، بارها و بارها بازنشر شد، دبیرکل محصور اعتماد ملی را نشان می داد که کنار دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی و یکی از اعضای این تشکل اصلاح طلب ایستاده و به دوربین لبخند می زند.

عکسی که همچون تصویر چند هفته قبل، در منزل شیخ قدرت علیخانی ثبت شده بود و کنار کروبی، علاوه بر صاحبخانه و حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی، غلامحسین کرباسچی و محمد قوچانی، سردبیر روزنامه سازندگی -که ارگان رسانه ای کارگزاران سازندگی است- ایستاده اند.

11 سال پیش از این، وقتی مهدی کروبی در کسوت دبیرکل حزب اعتمادملی و به واسطه سال ها سابقه مدیریت کلان ازجمله ریاست بر مجلس شورای اسلامی و مناصب کلیدی از این دست، از عزم خود برای کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری 88 خبر داد، زمانی که هیچکس حتی تصور این را هم نمی کرد که این تصمیم سیاسی و متعاقبا ورود میرحسین موسوی، نخست وزیر دولت جنگ به انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم، آینده این دو چهره شاخص جناح چپ و به تعاقب، آینده کلیت این جریان سیاسی و البته بسیاری از کنشگران این جریان را دستخوش تحولاتی اساسی خواهد کرد، یک سیاستمدار کارکشته به عنوان معاون اول کروبی، وارد میدان رقابت انتخابات شد.

سیاستمداری که برخلاف انتظار نه ازجمله اعضای حزب اعتمادملی، بلکه دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی بود و کروبی که با شعار تغییر و با کمپینی متفاوت از آن چه تا آن زمان در ذهن داشتیم، وارد گود رقابت شده بود، از همان ابتدای مسیر، شمایی از کابینه موردنظرش را نیز به ملت و رای دهندگان معرفی کرد؛ کابینه ای که چنان چه اشاره شد، غلامحسین کرباسچی ازجمله اعضای شاخص آن بود و البته به جز او، چهره هایی چون عطاءالله مهاجرانی و محمدعلی نجفی را که از نزدیکان کارگزاران سازندگی بودند، در جمع خود می دید.

هرچند دایره حامیان انتخاباتی کروبی به هیچ عنوان به اعضای شاخص اعتماد ملی و کارگزاران سازندگی محدود نماند و برخلاف آن چه در روزهای نزدیک به انتخابات و به ویژه پس از آن تصور شد، کروبی به تعبیری کاندیدای اصلی جریان اصلاحات بود و بسیاری از اصلاح طلبان شاخص را نیز پشت خود و در تیم انتخاباتی اش داشت.

حالا بیش از یک دهه از آن روزها، دوباره کرباسچی کنار کروبی ایستاده اما با روایتی متفاوت.

6 ساعت صحبت از ایرانانتشار یک تصویر و چند خط توضیح در این رابطه با این دیدار 6 ساعته که ظاهرا روز یکشنبه هفته جاری در منزل شیخ قدرت علیخانی انجام شده و نیز اینکه این دیدار در ادامه دیدارهای اخیر آشنایان کروبی با ایشان و به درخواست کرباسچی و قوچانی انجام شده، تصویر کاملی از آنچه در این نشست نسبتا طولانی گذشته، به دست نمی داد.

آن هم باتوجه به اینکه در اخبار اولیه با ادبیاتی کلی و بدون اشاره به جزییات صحبت ها و مباحث مورد گفت وگو، به این اشاره شده بود که بحث ها اغلب درباره اوضاع سیاسی کشور و اصلاحات و ریشه های وضع فعلی مملکت بوده است یا اینکه آسیب شناسی مناسبات حاکمیت و اصلاحات از موضوع های موردبحث در دیدار یکشنبه بوده و دغدغه اصلی آقای کروبی آینده کشور و جبهه اصلاحات و به خصوص اوضاع اجتماعی و اقتصادی مردم بوده است.

خبری مختصر که درپایان از این حکایت داشت که با توجه به روند طی شده در دیدارها با آقای کروبی -که اکنون از دایره روحانیون و نزدیکان به دیگر سیاسیون رسیده- برخی ناظران و تحلیلگران سیاسی معتقدند که می شود در انتظار اخبار بهتری از حصر بود.

نکته ای که ازقضا در روایت مختصر دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی نیز بازتاب یافت و مشخصا تکمله این روایت بود: امیدوارم شاهد خبرهای خوبی بیش از این باشیم.

روایت دبیرکل از دیدار با دبیرکلجز این اما غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی هم روایتی با همان میزان ایجاز و اختصار در اختیار خبرگزاری برنا گذاشت و در این رابطه گفت: در این دیدار کروبی با وجود کسالت جسمی که داشت اما از روحیه و حال خوبی برخوردار بود.

آن طور که این چهره سیاسی اصلاح طلب گفته، بحث های مختلفی در این دیدار مطرح شده و وضعیت گذشته، حال و آینده کشور مورد بحث قرار گرفته است.

همچنین بنابر آنچه به نقل از غلامحسین کرباسچی به عنوان روایت دیدار 6 ساعته روز یکشنبه او و دبیرکل محصور اعتماد ملی منتشر شده، شیخ محصور بیش از هر چیز، نگران مشکلات ملت و مملکت است و در این دیدار با رفقای دیرین هم از نگرانی های خود در این رابطه گفته است.

خبری که شاید اگر کرباسچی هم از آن صحبتی به میان نیاورده بود، بر ناظران آشکار است و نه فقط سال ها مبارزه کروبی برای پیروزی انقلاب و دهه ها نقش آفرینی اش در مهم ترین مناصب سیاسی و مدیریتی کشور، بلکه علاوه بر آن، همین یک دهه گذشته و استقامت ماندگارش در حصر بهترین شاهد مثال است.

جالب آنکه سخن تکمیلی کرباسچی درباره این دغدغه های وطن دوستانه کروبی هم تاکید بر این سابقه است: همیشه دغدغه او مردم و انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی و منافع کشور بوده و او همه عمرش را به پای این دغدغه گذاشته است.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی که ازقضا جزو معدود احزاب اصلاح طلب بود که در جریان انتخابات اخیر مجلس یازدهم، اقدام به انتشار فهرستی از چند کاندیدا در پایتخت کرد، به پرسش خبرنگار در این رابطه که آیا در آن جلسه 6 ساعته صحبتی از انتخابات 1400 شده یا خیر، گفته که فعلا آقای کروبی در حال بررسی اوضاع، احوال و شرایط انتخابات است.

بیم و امید برای گشایش سیاسیکرباسچی به هر تفسیر، سخن خود را با ابراز امیدواری از روزهای بهتر از این پایان برده و جالب آنکه شاید مهم ترین و درعین حال عجیب ترین واکنش به انتشار این خبر نیز به این نکته اشاره داشت که باید منتظر تحولاتی اساسی در کنشگری سیاسی باشیم.

آنجا که علی قلهکی، فعال رسانه ای اصولگرا - برخلاف برخی از همفکرانش که انتشار تصویر دیدار کروبی را وسیله ای برای زیرسوال بردن مشقات حصر قرار دادند- از این نوشت که حسن روحانی برنامه ای جدی و نظامند برای اجرای یک طرح اساسی گشایش سیاسی مدنظر دارد.

این فعال رسانه ای اصولگرا مدعی شد که جلسه 6 ساعته مهدی کروبی با کرباسچی و قوچانی در 30 شهریور 99، مهیاسازی پروسه رفع حصر در 3 ماه آینده است و بر این پایه ادامه داد: گویا حسن روحانی می خواهد در آذر 99 به گشایش سیاسی برسد که البته بعید به نظر می رسد سرانجامی داشته باشد.

مثبت اما دیرهنگاماینکه طرح چنین ادعایی ازجانب یک چهره رسانه ای منتسب به جناح راست با چه انگیزه ای مطرح شده، بحثی است علی الحده اما به هر تفسیر نمی توان این مهم را از قلم انداخت که برفرض تحقق این مساله، مطالبه گشایش سیاسی ، نه اقدامی ویژه از سوی روحانی که مشخصا ازجمله شعارها و وعده های اوست و انجام و عملیاتی ساختنش، وظیفه رییس جمهوری.

فراموش نکنیم که لزوم تحول در فضای سیاسی کشور، نکته ای است که تمامی این 7 سال اخیر - و البته پیش از آن- بارها و بارها از جانب بسیاری از چهره های اصلاح طلب و همچنین اصولگرایان توصیه شده و در این میان، نکته حایز اهمیت دیگر آن است که مصادیق تحقق این وعده انتخاباتی، فهرستی است بلند که تحقق هرکدام می تواند راهگشای بخشی از مشکلات ملت و مملکت باشد.

همین طور باید تاکید کرد که اگرچه رفع حصر تنها مطالبه سیاسی میلیون ها ایرانی نیست که 7 سال پیش و نیز 3 سال پیش، در دو انتخابات سراسری به حسن روحانی رای دادند اما به طور نمادین بهترین شروع برای انجام و عملیاتی کردن چنین راهبردی است.

این میان اما یک نکته را نمی توان از قلم انداخت و آن، اینکه درصورت تحقق این مهم و پایان نزدیک به یک دهه حصر خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، آنچه رخ داده، اتفاقی است مبارک و حایز اهمیت اما دیرهنگام.

هرچند دست کم حسین مرعشی، سخنگوی کارگزاران سازندگی در گفت وگوی مختصر خود با خبرنگار اعتماد ، چندان نسبت به تحقق این ایده خوشبین نبود.

به هر تفسیر اما اینکه پاییز پیش رو -که آخرین پاییز دولت روحانی نیز هست- می توان بالاخره شاهد آن بود که وعده های روحانی پوسته و موانع را شکسته و حیات یابند یا خیر اما پرسشی است که برای یافتن پاسخ آن، باید منتظر آخر پاییز ماند.


کلید واژه ها: ساعت - مهدی کروبی - یک ساعت - حجت الاسلام - سیاسی - کروبی - گذشته - تصویر - دقیقه - هفتمین روز - اصلاح طلب - هزار - مهدی - درست - ایرانیان - بازگشت - دبیرکل - متفاوت - انتشار - هفتمین - تصویری - پشت سر - اصلاح - زندگی - انگشت - مشابه - همیشه - روزی - چهره - حدود

آخرین اخبار سرویس:
آیا حامیان دولت هم استاندار را تحریم کردند؟

کاشانی و دهباشی با هم مناظره می کنند

فشار قدرت های ذینفوذ و انفغال برخی از مدیران

برگزاری مراسم 13 آبان به صورت حقیقی در استان بوشهر ممنوع شد

پژمانفر:باید یکپارچه در مقابل رفتار رییس جمهور فرانسه واکنش نشان دهیم

نشست تخصصی وحدت اسلامی

کتاب 20 از بیست در همدان رونمایی شد

«چهره رحمانی اسلام» مخدوش شدنی نیست/ جریان مشکوک یک توهین

درخواست امام جمعه قلعه رییسی در مراسم تودیع و معارفه رییس دادگستری چاروسا از رییس گل دادگستری استان/ جلوی هدر رفت بیت المال در چاروسا را بگیرید

بازسازی 213 واحد مسکونی استان لرستان توسط بسیج سازندگی اصفهان

وضعیت جسمانی مهدی کروبی پس از عمل جراحی

ویژه برنامه هفته وحدت در حرم رضوی برگزار می شود

نظرات ارزی دولت فقط از بانک مرکزی اعلام می شود

پیام رییس سازمان تعزیرات به مناسبت بیست و ششمین سالروز تاسیس این سازمان

546 نفر از روحانیون اهل سنت کرمانشاه بیمه تامین اجتماعی دارند

دورنسیف: ترامپ برنده انتخابات است

«دانایی؛ مانایی» شعار هفته کتاب شد

سی وچهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی فردا آغاز به کار می کند

ویژه برنامه هفته وحدت در حرم رضوی برگزار می شود

آغاز جشن های هفته وحدت در جنوب فارس

پیام علی عسکری در پی درگذشت مرحوم حسینی طباطبایی

کلیپ | معرفی کتاب هایی با موضوع مهدویت

رییسی: مناسبات دولت های دست نشانده آمریکایی با اسراییل مناسبات ملت ها نیست

فتوکلیپ | معرفی کتب زندگانی امام حسن عسکری (ع)

توضیح آیت الله کعبی درباره اطلاعیه جامعه مدرسین در خصوص کمال حیدری

مراسم یوم الله 13 آبان در خراسان جنوبی به صورت محدود برگزار می شود

رونمایی از ادوات و تجهیزات بازتولید دفاعی

سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی فردا آغاز به کار می کند

درهای ورود به آمریکا با انتخاب ترامپ همچنان بسته می ماند

محکومیت اهانت به پیامبر اسلام درتجمع روز 13 آبان

آیت الله مکارم شیرازی: مفهوم آزادی بیان غربی توهین به مقدسات مسلمانان است/رییس جمهور فرانسه نادان است

سعید سجادی حاشیه جلسه هیأت وزیران / 7 آبان 1399

تعدادی از مدیران خراسان شمالی حتی هر 6 ماه به شهرستان ها سر نمی زنند

مهدی جعفری نشست مشترک مدیران استان قم با آیت الله سعیدی

دستگاه دیپلماسی کشور بی حرمتی به پیامبر را بی پاسخ نگذارد

دانایی؛ مانایی

لطفی: دستان ناپاک ایادی استکبار به دنبال تفرقه افکنی میان شیعیان و اهل تسنن است

رییسی در دیدار با سفیر سوریه: ایران را از راهی که در پیش گرفته باز نخواهد داشت

اهانت مکرون به پیامبر (ص) نشانه ای از رفتارهای دوگانه مدعیان دمکراسی غرب است

اهانت به ساحت پیامبر اکرم غیرقابل گذشت است

حاشیه جلسه هیات دولت

دستگاه دیپلماسی کشور بی حرمتی به پیامبر را بی پاسخ نگذارد

قرارگاه عملیاتی، مسئول اجرای تصمیمات ستاد ملی کرونا

پیام رییس بنیاد شهید به مناسبت سالگرد شهادت شهید فهمیده

بیانیه شورای شهر همدان در پی توهین به ساحت پیامبر اسلام(ص)

روایت روز های آغازین جنگ از زبان خلبانان نیروی هوایی ارتش

آنچه سوریه را ماندگار کرد، مقاومت و ایستادگی بود/«راهبرد مقاومت» بهترین و کارآمدترین راهبرد در منطقه است

جمهوری اسلامی به مبارزه با تفرقه بین امت اسلام می پردازد

تصمیم دولت برای رفع آلودگی های محیط زیستی در منطقه ویژه اقتصادی پارس

لطفی: دستان ناپاک ایادی استکبار به دنبال تفرقه افکنی میان شیعیان و اهل تسنن است

مشارکت کهگیلویه و بویراحمد در طرح حرم مطهر امام حسن عسکری(ع) در سامرا

طرح الکترونیکی شدن خدمات در سمنان اجرایی می شود

نشست مشترک اعضای ستاد بزرگداشت دهه کرامت برگزار شد

بیانیه شورای شهر همدان در پی محکومیت رییس جمهور فرانسه در حمایت از توهین به پیامبر اسلام(ص)

محکومیت اهانت به ساحت مقدس نبی مکرم اسلام در فرانسه

رسالت خطیر مسئولان، شکوفا کردن اقتصاد کشور

علاوه بر کرونا شاهد جنگ روانی نیز هستیم

2شعبه ویژه رسیدگی به تخلفات کرونایی در دلفان فعال شد

جشنواره موسیقی خانقاهی به مناسبت هفته وحدت برگزار می شود

نقش مهم آراء فلوریدا در تعیین رییس جمهور آمریکا

جلسه علنی مجلس

اسلامی: لیست خانه های خالی در اختیار سازمان مالیاتی قرار دارد

اسلامی: لیست خانه های خالی در اختیار سازمان مالیاتی قرار دارد

فضای مجازی بستر تببین دستاورد های جامعه مهدوی شود

پیام تسلیت مدیر حوزه های علمیه در شهادت پزشک مدافع سلامت میبدی

رونمایی از ادوات و تجهیزات بازتولید شده نیروی زمینی ارتش

مشروعیت زدایی از نهادی کهن

تابع سیاست های ستاد مقابله با کرونا در خصوص اعزام حجاج هستیم

خیابان نوفل لوشاتو را به خیابان «نبی اکرم» تغییر دهید

تسلیت محمدرضا عارف به شهردار تهران

دولت صندوق خسارت ناشی از ابتلا به کرونا ایجاد کند

امروز ابتکار عمل در دست جریان مقاومت است/ تحریم مردم ایران و روسیه، جنایت علیه بشریت است

ژست مخوف جغد در شب + عکس

نماینده ولی فقیه در گیلان:منعی برای پرداختن به ابعاد مختلف قیام میرزا کوچک خان جنگلی وجود ندارد

اعتراض انگلیسی ها علیه پروتکل های بهداشتی! + عکس

درخواست 50 نماینده برای واکنش وزارت خارجه در پی اهانت مکرون به پیامبر اسلام (ص)

مجلس و دولت هر دو به دنبال رفع مشکلات مردم هستند

درخواست نمایندگان مجلس برای احضار سفیر فرانسه

گرامیداشت سالروز میلاد پیامبر اسلام(ص) و امام صادق(ع) در ورامین

اصرار دولت فرانسه برای توهین به اعتقادات مسلمانان! + عکس

محکومیت پلتفرم ها باعث عدم اعتماد به پایداری سرویس های داخلی می شود

تصویب جزییات طرح تامین کالای اساسی

اصلاح مصوبه استخدام معلمین حق التدریس و آموزشیاران سوادآموزی در هیئت دولت

مسئولین لطفا ماسک را درست بزنید! + عکس

مرکز ملی فضای مجازی، مرحله دوم حمایت از پیام رسان های داخلی را آغاز می کند

دفاع نماینده مجلس از سخنانش علیه روحانی: در نقش سوپاپ اطمینان عمل کردیم!/ حمایت رهبری از دولت یک ایثار بزرگ بود

پیکر آیت الله سیدرضا فاضلیان در جوار حضرت ثامن الحجج(ع) خاکسپاری می شود

گرامیداشت یاد 36 هزار شهید دانش آموز

احمد مرادی: ابهامات فراوان و شائبه های فسادانگیزی درقشم وجود دارد

مراسم تودیع و معارفه رییس دادگستری چاروسا برگزار شد+تصاویر

راه اندازی کاروان «نغمه مهربانی» در هفته وحدت+نشانی

فضای مجازی بستر جنگ حق علیه با طل در زمین دشمن است

تکمیل و ساخت 60 میلیارد تومان پروژه در مناطق محروم روستایی لرستان توسط سپاه

تأکید مقامات ازبکستان و مالزی بر مبارزه با فساد

فقط یک راه برای جلوگیری از قطب بندی بیشتر و از هم گسیختن آمریکا وجود دارد

اصلاح مصوبه مربوط به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس و آموزشیاران سوادآموزی

رییس جمهور فرانسه قلب همه آزادی خواهان جهان را متأثر کرد

درباره رسم از پیش تعیین نشده شعرخوانی نمایندگان برای انتقاد یا مدح مسئولان

انتقاد یک نماینده مجلس: چرا مردم به جای دولت هزینه کنند؟

سفیر اتریش در ایران به خراسان شمالی سفر می کند

گشایش سیاسی در پاییز؟

گشایش سیاسی در پاییز؟