مطالب مرتبط:
جلسه ستاد مقابله با کرونا در ورزش برگزار شد
ستاد ملی کرونا با بازگشایی صنوف تعطیل موافقت نکرد
برگزاری نمایشگاه رینوتکس 2020 تبریز منوط به تأیید ستاد کرونا/ 16 درصد فناوری های رینوتکس تجاری سازی شده است
ارائه پیشنهاد دورکاری مجدد کارمندان ادارات به ستاد ملی مقابله با کرونا
استاندار چهارمحال و بختیاری:رعایت نکردن مصوبات ستاد کرونا تخلف اداری است
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 08:202020-09-22پزشكي

از ضعیف شدن هماهنگی بین دستگاه ها تا دفاع از تصمیمات ستاد کرونا


عباسعلی جوادی، متخصص عفونی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، رییس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان و دستیار ویژه استاندار و عضو ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان اصفهان معتقد است تصمیماتی که تاکنون برای پیشگیری .

- متخصص عفونی و دستیار ویژه استاندار اصفهان در ستاد مقابله با کرونا مطرح کرد: از ضعیف شدن هماهنگی بین دستگاه ها تا دفاع از تصمیمات ستاد کرونا ایسنا/اصفهان عباسعلی جوادی، متخصص عفونی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، رییس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان و دستیار ویژه استاندار و عضو ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان اصفهان معتقد است تصمیماتی که تاکنون برای پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا گرفته شده کاملا علمی است.

دکتر عباسعلی جوادی در گفت و گو با ایسنا، با دفاع از تصمیمات گرفته شده در ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا، تاکید دارد که شاید در بین این تصمیمات برخی خوشایند من و شما نبوده باشد، اما تصمیمات براساس مباحث کارشناسی، مطالعات و مقالات علمی و توجه به استانداردها گرفته شده است.

دستیار ویژه استاندار و عضو ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان اصفهان با یادآوری هماهنگی بسیار خوبی که در اوایل همه گیری کرونا بین دستگاه های مختلف در استان وجود داشت، تایید می کند که با گذشت زمان این هماهنگی ها ضعیف تر شده، اما این موضوع فقط مختص استان و کشور ما نیست، بلکه در همه جای دنیا در ابتدای شیوع کرونا رعایت اصول و قوانین و هماهنگی بین بخشی به طور جدی تری صورت می گرفت، اما به تدریج شرایط عادی فرض می شود.

این متخصص عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با ارزیابی وضعیت شیوع ویروس کرونا در اصفهان، اظهار کرد: در اوایل شیوع کرونا در اسفندماه اصفهان وضعیت اصفهان قرمز و سپس در اردیبهشت و خردادماه نارنجی شد، اما با اوج گیری دوباره بیماری از مردادماه هم اکنون وضعیت اصفهان بار دیگر قرمز شده است.

وضعیت شهرستان های استان اصفهان نیز به طور مداوم تغییر کرده و قرمز، نارنجی و زرد می شود.

وی افزود: بعد از اسفند ماه شیوه نامه های زیادی به اجرا گذاشته شد و تعطیلی بسیاری از مشاغل و کسب و کارها، بازارها، مدارس، مراکز تفریحی، فرهنگی و .

باعث کاهش رفت و آمد شهروندان در سطح شهر و در نتیجه کاهش روند شیوع بیماری شد، درحالی که مشکلات اقتصادی و به خطر افتادن معیشت مردم باعث شد تصمیم به بازگشایی هایی در جامعه گرفته شود که همین امر به مرور باعث بالا رفتن دوباره آمار مبتلایان به کرونا شد.

رییس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان در خصوص چشم انداز پیش روی شهر اصفهان از نظر شیوع کرونا، گفت: اصفهان در هفته های اخیر شاهد پیک های شدید بیماری بوده و پیش بینی می شود در فصل پاییز با شیوع بیماری هایی همچون آنفلوآنزا، روند بیماری همچنان سیر صعودی داشته باشد.

در این شرایط، دسترسی گروه های حساس مانند افراد بالای 69 سال، بیماران خاص و افراد دارای بیماری زمینه ای و نیز کارکنان بهداشت و درمان به واکسن آنفلوآنزا ضروری است.

از همکاری مردم در فروردین تا جدی نگرفتن بیماری در شهریور این متخصص عفونی در پاسخ به علت اجرا نشدن دقیق شیوه نامه های بهداشتی در هنگام بازگشایی مشاغل و نیز حضور مردم در اجتماعات، خاطرنشان کرد: در اوایل فروردین شیوه نامه های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی به خوبی رعایت شد که دلیل اصلی آن نیز همکاری مردم بود.

وی ادامه داد: به خاطر مسائلی همچون نیاز مردم، طولانی شدن دوران بیماری، حضور طولانی مدت در منزل، نرفتن به سفر، تعطیل شدن بسیاری از تفریحات و عادی شدن شرایط، با وجود وضعیت قرمز اصفهان و خطر بیماری، شاهد جدی نگرفتن توصیه های پیشگیرانه و حضور تعداد زیادی از شهروندان در مراکز تفریحی همچون پارک ها، بوستان های شهر و حاشیه رودخانه زاینده رود هستیم.

جوادی به غیرحضوری شدن آموزش در مدارس و دانشگاه ها اشاره و تصریح کرد: آموزش حضوری باعث افزایش خطر شیوع بیماری می شود، درحالی که مشکلات بسیاری نیز در زمینه آموزش مجازی وجود دارد، مانند دسترسی نداشتن برخی دانش آموزان به فضای مجازی، ارتباط سخت با معلمان و اساتید، افت کیفیت آموزش و .

با این وجود با قاطعیت نمی توان درباره درست یا نادرست بودن تصمیم آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس صحبت کرد.

دفاع از تصمیمات گرفته شده در ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا عضو ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان اصفهان با یادآوری اینکه برای تصمیم گیری درباره هر موضوعی، بحث و بررسی زیادی در زیرگروه های ستاد مقابله کرونا انجام می شود تا نهایتا یک تصمیمی گرفته شود، گفت: براین اساس به نظر من تصمیماتی که تاکنون گرفته شده کاملا علمی بوده است.

شاید در بین تصمیمات تعدادی خوشایند من یا شما نبوده باشد، اما تصمیمات براساس مباحث کارشناسی، مطالعات و مقالات علمی و توجه به استانداردها گرفته شده است.

جوادی با بیان اینکه تنها راهکار برای کاهش آسیب های ناشی از شیوع ویروس کرونا، افزایش دوره پیک های شیوع بیماری در ایران و جهان بود، تصریح کرد: این امر موجب می شود تا همه افراد همزمان بیمار نشوند و امکان ارائه خدمات درمانی به مبتلایان وجود داشته باشد.

ضعیف تر شدن هماهنگی بین دستگاه ها در استان دستیار ویژه استاندار اصفهان با اشاره به اینکه در اوایل همه گیری کرونا هماهنگی بسیار خوبی بین دستگاه های مختلف در استان وجود داشت، افزود: با گذشت زمان این هماهنگی ها ضعیف تر شده است، البته این موضوع فقط مختص استان و کشور ما نیست و در همه جای دنیا در ابتدای شیوع کرونا رعایت اصول و قوانین و هماهنگی بین بخشی به طور جدی تری صورت می گرفت، اما به تدریج شرایط عادی فرض می شود، همانطور که با وجود افزایش میزان مرگ و میرها مردم هم به شرایط عادت کرده و متاسفانه کمتر به مباحث پیشگیری و مراقبت توجه می کنند.

وی همچنین پیرامون وضعیت پسماندهای پزشکی در اصفهان توضیح داد: در دنیا فرایند از بین بردن پسماندهای عفونی به سمت سوزاندن رفته است، چراکه دفن زباله های عفونی موجب آلوده شدن محیط زیست می شود.

پسماندهای بیمارستانی باید سوزانده شود رییس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی با همکاری استانداری اصفهان باید در این زمینه تصمیم بگیرد، چراکه شهرداری مسئولیتی در قبال این پسماندها ندارد و تولید کننده باید تمهیدات لازم را برای از بین بردن آنها بیندیشد، بنابراین لازم است با همکاری بخش های مربوط این زباله ها سوزانده شود تا خطری برای محیط زیست و آیندگان نیز نداشته باشند.

این متخصص عفونی با اشاره به اینکه در پسماندهای بیمارستانی امکان انتقال ویروس از راه هوا و تنفس وجود ندارد، گفت: ویروس کرونا تنها از طریق تماس دست با پسماندها و سپس تماس دستان آلوده با چشم و صورت منتقل می شود، در عین حال که در پسماندهای عفونی امکان انتقال بیماری های دیگری مانند سل، دیسانتری و بیماری های اسهالی حتی بیشتر از انتقال ویروس کرونا است.

بنابراین لازم است، افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند حتما آموزش دیده باشند و به هیچ وجه بدون استفاده از وسایل حفاظتی با پسماندها تماس دستی نداشته باشند و موارد بهداشتی را به طور جدی رعایت کنند.

شدت بیماری از ابتدا تاکنون هیچ تغییری نکرده است عضو ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان اصفهان در بخش دیگری از سخنانشان با بیان اینکه شدت بیماری از ابتدا تاکنون هیچ تغییری نکرده، اما به علت توجه و بررسی های بیشتر، تنوع علائم بیماری افزایش پیدا کرده است، توضیح داد: علائم افراد مبتلا به کرونا متفاوت است؛ در برخی افراد عارضه پوستی، در برخی عارضه دستگاه تنفسی فوقانی (مانند گلو درد، عطسه، آبریزش بینی)، در افراد دیگری اسهال، استفراغ، معده درد و در برخی افراد فقط تب و بدن درد مشاهده می شود.

جوادی در ادامه افزود: این ویروس حتی روی قلب و دستگاه اعصاب نیز تاثیر می گذارد و موجب آنسفالوپاتی، از دست دادن حس بویایی، چشایی و حتی ناشنوایی می شود، این درحالی است که برخی افراد هیچ علامتی ندارند اما وقتی آزمایش پی سی آر از آنها گرفته می شود کرونا مثبت می شوند.

وی با یادآوری اینکه در ابتدای شیوع ویروس کرونا سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه ای به عنوان افراد در معرض خطر این بیماری نام برده می شدند، اظهار کرد: سالمندان و بیماران در معرض خطر، اصول بهداشتی را بیشتر رعایت کرده و بیشتر مراقب سلامت خود هستند و به همین خاطر هم کمتر مبتلا می شوند، درحالی که در گروه سنی جوانان به دلیل بی توجهی به توصیه های بهداشتی شاهد افزایش موارد بیماری و حتی مرگ و میر هستیم.

خطر سرایت کرونا در کودکان مانند بزرگسالان است این پزشک متخصص عفونی خاطرنشان کرد: خطر سرایت ویروس کرونا در کودکان نیز مانند بزرگسالان است، با این تفاوت که شدت بیماری در آن ها کمتر دیده شده، بنابراین کودکان نیز به کرونا مبتلا می شوند اما درگیری تنفسی و مرگ و میر در آنها کمتر است.

وی در مورد کارایی واکسن کرونا برای پیشگیری از این بیماری نیز توضیح داد: هنوز مطالعات قطعی در زمینه میزان تاثیرگذاری واکسن کرونا صورت نگرفته و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد، با این وجود واکسنی که مراحل مختلف را طی کرده و به تولید انبوه می رسد قطعا کارایی خوبی در مقابله با بیماری خواهد داشت.

واکسن کرونا می تواند جلوی شیوع بیماری را بگیرد جوادی بیان کرد: اگر بتوانیم تمام افراد جامعه را با واکسن موثری واکسینه کنیم، حتی در مدت زمان دو ماه، جلوی شیوع بیماری گرفته می شود، چرا که وقتی همه افراد ایمن باشند ویروس از شخصی به شخص دیگر منتقل نمی شود.

عضو ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان اصفهان با بیان اینکه کادر درمان همیشه تحت فشار بوده، توضیح داد: شیوع ویروس کرونا و احتمال ابتلای کادر درمان به بیماری کووید19 باعث دیده شدن بیشتر زحمات آنها شده است.

در چنین شرایطی باید تمهیدات لازم جهت استراحت کادر درمان به دلیل کار سختی که در خط مقدم مقابله با بیماری به عهده دارند و پوشیدن لباس های مخصوص و ماسک و شیلد برای چندین ساعت، درنظر گرفته شود و زحمات آن ها بیشتر دیده شده است.

این پزشک متخصص بیماری های عفونی با یادآوری اینکه عمده انتقال ویروس از طریق تماس صورت به صورت و از راه قطرات تنفسی است، استفاده از ماسک را تا 85 درصد مانع انتشار ویروس عنوان کرد و افزود: استفاده از ماسک و شستن مرتب دست ها به ویژه هنگام تماس با صورت و چشمان تاثیر زیادی در جلوگیری از انتقال ویروس دارد.

وی با بیان اینکه هرچه تجمع افراد در اماکن بیشتر، فاصله آنها کمتر و بدون استفاده از وسایل حفاظتی باشد، امکان انتقال بیماری افزایش می یابد، خاطرنشان کرد: خطر انتقال بیماری در محیط های جمعی همچون وسایل نقلیه عمومی وجود دارد و این خطر در ساعات خاصی مانند 7 و نیم تا 8 صبح به اوج خود می رسد که در شرایط فعلی به نظر راهکاری به جز استفاده از ماسک وجود ندارد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: اصفهان - شورای اسلامی شهر اصفهان - مقابله با کرونا - عضو هیئت علمی دانشگاه - دانشگاه علوم پزشکی - کرونا - تصمیمات - پیشگیری - استان - مقابله - استاندار - استان اصفهان - ستاد پیشگیری - شورای اسلامی - رییس کمیسیون - عباسعلی - ستاد - خدمات شهری - علوم پزشکی - شهر اصفهان - ستاد مقابله با کرونا - هیئت علمی - جوادی - متخصص - استاندار اصفهان - دانشگاه - کمیسیون - هماهنگی - دستگاه - ویژه

آخرین اخبار سرویس:
خورشت ملاقورمه شمالی؛ غذایی به صرفه و بدون گوشت

کدام بیماران کرونایی دچار کرونای بلند مدت می شوند؟

فعالیت دانشکده و کلینیک دندانپزشکی استان مرکزی از سر گرفته شد

ابتلای 12 هزار قزوینی به کرونا

این آجیل به آرامش اعصاب خانم ها کمک می کند

کمبود پرستار داریم/ هرچه تعداد پرستار بیشتر شود، مرگ بر اثر کرونا کاهش می یابد

نسخه خانگی برای از بین بردن بوی بد دهان

عوارضی که بعد از کرونا در بدن می ماند/ آسیب کرونا به سد خونی مغز

راه حلی برای رفع مشکل اکسیژن مورد مراکز درمانی کهگیلویه و بویراحمد

بیمار ی های شایع خاص دوران بارداری

عوارضی که بعد از کرونا در بدن می ماند

تشکر عبدالمجید ارفعی از کادر درمانی و مردم ایران

دانستنی هایی درباره حجامت

عمر طولانی می خواهید؟ از این رژیم غافل نشوید

دیابت و دو نوشیدنی مفید برای مدیریت آن

تازه ترین خبر از وضعیت سلامتی عبدالمجید ارفعی پس از ابتلا به کرونا

3 علامت دردناک کمبود ویتامین ب 12 در بدن

فوت یک مدافع سلامت در بردسکن خراسان رضوی

فرماندار: دستگاه اکسیژن ساز، مهمترین نیاز بیمارستان خاتم است

فرماندار: دستگاه اکسیژن ساز، مهمترین نیاز بیمارستان خاتم است

کوچ عشایر یکی از دلایل افزایش کرونا در مسجدسلیمان است

ماندن در خانه تنها راهکار مهار کروناست

عوارضی که بعد از رهایی از بند کرونا در بدن می ماند

سرطان سینه دیگر ترس ندارد

با خوردن این خوراکی ها بی اعصاب می شوید

کرونا ارتباط دانشگاهیان با دنیا را تسهیل کرده است

کرونا بیخ گوش ماست

پروتکل های بهداشتی در کرمانشاه رنگ باخته است/ معرفی بانیان 12 مراسم عروسی و عزا به مراجع قضایی

کمترین آمار ابتلا به ویروس کرونا در گرمخانه ها

عوارضی که بعد از رهایی از بند کرونا در بدن می ماند

آخرین آمار کرونا در مازندران| 122 بیمار جدید به جمع مبتلایان اضافه شد

کرونا و عوارضی که تا مدت ها با ما است!

بهترین تکنیک برای تربیت کودکان چیست؟

بیمارستان ها کمبود نیروی انسانی دارند / 7000 کادر درمان جذب می شوند / هر تخت ای سی یو 3 پرستار نیاز دارد

آیا بهبودیافتگان کرونایی باز هم مبتلا می شوند؟

3هشدار درباره خطر مرگ و میر گاز استنشاقی قرص برنج

تمدید محدودیت های کرونایی برای هفته پنجم در استان قزوین / احتمال تبدیل محدویت ها به ممنوعیت ها

لزوم رعایت فاصله ایمن در نانوایی ها برای در امان ماندن از کرونا

میوه ای با ویتامین C فراوان

معاون وزیر بهداشت در گفت وگو با تسنیم: بسیاری از مبتلایان به کرونا را پدران و مادران تشکیل می دهند

آشنایی با ناسالم ترین خوراکی ها برای سلامت قلب

هشدار: این خوردنی ها شما را بداخلاق می کند!

خبر بد: با ماسک هم کرونا می گیریم!؟

پروتکل های بهداشتی در کرمانشاه رنگ باخته است/ 85 تالار پذیرایی پلمب شد

بازیافت روغن خوراکی مصرف شده با اسفنج جادویی

7 پایگاه آمران سلامت در اشنویه دایر شد

مراجعه روزانه 200 بیمار مشکوک کرونا به مراکز درمانی گیلان/ شناسایی و بستری 70 بیمار جدید

دلیجان قرمزتر از همیشه

شیوه درمان طب سنتی ایرانی در مواجهه با کووید 19 چگونه است؟

شما هم در اولویت نیستید؟ / گزارشی از وضع توزیع واکسن آنفلوآنزا

محدودیت های اجتماعی تهران و البرز یکسان دیده شود

ناکافی بودن پرستاران دلیل افزایش موارد مرگ/ 70 درصد بودجه مطالبات کادر درمان سهم پزشکان است/ توزیع منابع در وزارت بهداشت ضعف های جدی دارد

استان مرکزی زیر چکمه های کرونا

میدان داری کمپ های فاقد مجوز ترک اعتیاد در سایه کرونا

میدان داری کمپ های فاقد مجوز ترک اعتیاد در سایه کرونا

پیام تسلیت و همیاری وزیر بهداشت به همتای ترکیه ای

با خوردن این خوراکی ها بی اعصاب می شوید

کمبود ویتامین ب 12 چه بلایی سرمان می آورد؟

حال ناخوش یزد در روزهای اوج گیری کرونا

جهش موج سومی همه گیری ویروس کرونا در مازندران

«نوسکاپین» تکثیر ویروس کرونا را مهار می کند؟

516 مرگ کرونایی دیگر در مکزیک

میوه ضد چاقی

شیوع کرونا بهداشت عمومی را ارتقا بخشید/ پیک آنفلوآنزا را سال گذشته تجربه کردیم

دولت چین، فکری برای فارغ التحصیلان بیکار دارد

«نوسکاپین» تکثیر ویروس کرونا را مهار می کند؟

نبود یک نظام منسجم سلامت عمومی، پاشنه آشیل مقابله موثر با کووید 19

ویدئو / راهکارهایی برای ارتقای سلامت روان

ایمی پرامین؛ موارد مصرف، عوارض جانبی

ویوا کرونا

نبود یک نظام منسجم سلامت عمومی، پاشنه آشیل مقابله موثر با کووید 19

شرایط جذب و فعالیت chr(034)همیاران سلامتchr(034) در بیمارستان ها طی روزهای کرونایی

فایده شنا در آب سرد

شرایط جذب و فعالیت همیاران سلامت در بیمارستان ها طی روزهای کرونایی

کمبود نیروی انسانی داریم/7 هزار کادر درمان جذب می شوند/هر تخت ای سی یو 3 پرستار نیاز دارد

آمران سلامت در پیشوا

چه افرادی باید تست کرونا بدهند؟

10 قانون مهم غذا خوردن را فراموش نکنید!

حفظ حرمت با تزریق امید به سربازان عرصه سلامت از ارکان مقابله با کروناست

علت نفخ معده چیست؟

اعمال محدویت ها، مهم ترین عامل کنترل کرونا / بیمارانی که باید به بیمارستان مراجعه کنند

آمار ابتلا به کرونا در مصر

850هزار ویروس ناشناخته، انسان را تهدید می کنند!

فواید خرما برای سلامت کودکان

نوع جدید ویروس کرونا+ جزییات

بهبودیافتگان کرونا، با عوارض تنفسی چه کنند؟

غذا هایی که به داشتن خواب راحت کمک می کند

فواید خرما برای سلامت کودکان

تازه ترین آمار از مبتلایان و فوتی های کرونا در ایران 9 آبان 99

فواید خرما برای سلامت کودکان

وزیر بهداشت تسلیت خود را به همتای ترکیه ای اعلام کرد

ادامه روزهای سیاه کرونا با ثبت رکورد 415 جان باخته/ هر 3 دقیقه یک قربانی

حدود 850 هزار ویروس ناشناخته، انسان را تهدید می کنند!

7 نکته کلیدی برای زیبایی پوست صورت

حدود 850 هزار ویروس ناشناخته، انسان را تهدید می کنند!

جذب کلسیم در شیر پرچرب بیشتر است یا کم چرب؟

افزایش کرونا در شهر های برگزاری تجمع انتخاباتی ترامپ

هر آنچه که باید در مورد میکرودرم بدانید / عوارض، مزایا، هزینه

برای داشتن پوستی زیبا چه بخوریم !!

فوت وفن های تهیه سوپی معجزه گر برای رفع سرماخوردگی

از ضعیف شدن هماهنگی بین دستگاه ها تا دفاع از تصمیمات ستاد کرونا

از ضعیف شدن هماهنگی بین دستگاه ها تا دفاع از تصمیمات ستاد کرونا