مطالب مرتبط:
گزارش| سردرگمی روح لطیف کودکان در هیاهوی فضای مجازی؛ وقتی غفلت والدین آینده کودک را به چالش می کشد
خواص خرمالو و تاثیر آن بر رشد کودکان
خواص خرمالو و تاثیر آن بر رشد کودکان
خواص خرمالو و تاثیر آن بر رشد کودکان
رشد اقتصادی جهان تا اواسط سال 2021به سطوح پیش از پاندمی برمی گردد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 08:102020-09-22پزشكي

غفلت از خشونت رو به رشد علیه کودکان


ایرنا- غفلت از خشونت علیه کودکان به عنوان یکی از رایج ترین انواع کودک آزاری شامل تامین نشدن نیازهای اساسی کودک مانند دریافت نکردن غذای کافی، - پوشاک، بهداشت و مراقبت است که به دلیل فرایند پیچیده بررسی و بروز آن نمی توان آمار دقیق در این زمینه ارائه کرد.

خشونت علیه کودکان و زنان همیشه به عنوان بدترین و خشن ترین انواع خشونت های خانگی مطرح بوده و علل شکل گیری و راه های جلوگیری از آن نیز یکی از موضوعات جذاب برای تحلیلگران و پژوهشگران علوم اجتماعی و جامعه شناسان است.

جامعه شناسان و روانشناسان بر این عقیده اند که فشارهای زندگی مدرن، مشکلات اقتصادی و معیشتی و عدم توانایی افراد برای مقابله با آنها و عدم برخورداری از مهارت های زندگی موجب رشد خشونت در جامعه شده است.

کاهش آستانه تحمل افراد، عدم توانایی کنترل بر رفتار و گفتار در زمان بروز عصبانیت و هیجانات، حوادث دلخراش ناشی از درگیری های خیابانی و خشونت های خانگی را رقم زده است.

از جمله قربانیان خشونت های خانگی که جزو بی دفاع ترین ها و مظلوم ترین افراد محسوب می شوند، کودکان هستند که هر از گاهی با رسانه ای شدن یکی از شمار فراوان این دست حوادث دل هر خواننده و شنونده ای به درد می آید.

کودکان قربانی خشونت و بی ثباتی والدین خود می شوند و زخم های این بی مبالاتی ها و رفتارهای غیرانسانی بر تن و روحشان اثر ماندگار و قابل مشاهده می گذارد.

هرچه جامعه و زندگی صنعتی رو به جلو حرکت می کند آسیب ها و عوارض این روند در جامعه پررنگ تر شده و حتی تغییر شکل می یایند به طوری که تا دیروز بیشترین جنبه مشهود و شناخته شده آن میان مردم، خشونت فیزیکی و جسمی بود در حالی که امروزه کارشناسان، دست اندرکاران و متولیان این حوزه، چهره دیگری از این خشونت را معرفی می کنند.

"غفلت" یا "ˈبی توجهی" روی دیگر سکه خشونت علیه کودکان است که اخیرا رشد و گسترش آن بین خانواده ها سرعت گرفته است، این روزها روح و روان بیشتر کودکان آثار بی توجهی و غفلتی را متحمل می شود که به مراتب سخت تر و بی رحمانه تر است و تعاریف قانونی هم برای آن به صورت شفاف وجود ندارد.

بی توجهی به نیازهای اساسی کودکان، عدم رسیدگی به خواسته های به حق آنان، بی توجهی به تعلیم و تربیت و پرورش کودکان، رها کردن آنان در جامعه و بی مسوولیتی والدین نسبت به نحوه گذران اوقات فراغت کودکان از اشکال گوناگون غفلت و بی توجهی هستند.

والدینی که با تهیه لپ تاپ، تبلت، گوشی تلفن همراه و امثال آن بدون هیچگونه نظارت و کنترل خود را از حضور کودک در نزدیکی شان راحت می کنند، بزرگترین ظلم و خشونت را علیه او مرتکب می شوند.

مادری که غذا دادن به کودک را به تاخیر انداخته و گرسنگی طولانی را به وی تحمیل می کند، پدری که هیچ تلاشی برای تربیت فرزندش نمی کند و زمانی را به این امر اختصاص نمی دهد، خانواده ای که کودک را از فرستادن به مهد کودک و آموزش های معمول جامعه محروم می کند، والدینی که مراقبت و نگهداری از فرزند را در فصول سرد سال برای جلوگیری از ابتلا به بیماری ها انجام نمی دهند از مصادیق بارز غفلت و کودک آزاری محسوب می شوند.

امروزه به دلیل فشارهای اقتصادی و معیشتی، فعالیت اقتصادی و کار پدران به تنهایی به همه نیازهای خانواده پاسخ نمی دهد و افزایش هزینه های زندگی اشتغال مادران در بیرون از خانه را به ضرورتی اجتناب ناپذیر تبدیل کرده است.

چنین مادری با به دنیا آمدن نوزادش، نمی تواند وی را به راحتی از شیر خود تغذیه کند و با بودن در کنار نوزاد حس امنیت و آرامش او را در ماه های اولیه تامین کند.

این هم گونه دیگری از غفلت و بی توجهی به کودکان محسوب می شود که خواسته یا ناخواسته سلامت جسمی، روحی و اجتماعی کودک و در دراز مدت آینده و سرنوشت زندگی مشترک او را تحت تاثیر قرار می دهد.

غفلت، نوعی محرومیت کودک از حقوق قطعی معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی در این زمینه گفت: در دنیای پیشرفته امروز دیگر کودک آزاری تنها محدود به کتک زدن، سیاهی و کبودی بدن کودک و تعرض و آزار جنسی و امثال آن نیست بلکه دسته بندی های جدید و البته مهمی به این پدیده و نوع خشونت افزوده شده است.

غلامحسین حقدادی افزود: کودک آزاری عاطفی یکی از رایج ترین نوع کودک آزاری در دنیای امروز است که شامل بی توجهی، قهر و محرومیت از عاطفه یا بدرفتاری روانی شامل فحاشی و از بین بردن اعتماد به نفس کودک می شود که در گذشته از آن به عنوان روش تربیتی یاد می شد اما روش درستی نیست.

وی ادامه داد: اصلی ترین نوع کودک آزاری در دنیای کنونی غفلت و مصامحه است که در یک کلام به معنای بی توجهی و عدم احقاق حقوق حقه کودک که برگردن والدین است، می باشد.

معاون بهزیستی خراسان رضوی گفت: کودک نمی تواند از خود دفاع کند و باید اسباب و ملزومات حیات و زیست را والدین برایش فراهم کنند اما گاهی در انجام وظایف خود غفلت و مصامحه می کنند.

وی افزود: عدم رسیدگی به تغذیه کودک، عدم پیگیری آموزش و ثبت نام وی در مدرسه، نزدن واکسن و انجام ندادن مراقبتهای بهداشتی لازم، رها کردن و بی توجهی به تامین امکانات مورد نیاز کودک برای زیست و تغذیه از مهمترین و شایع ترین مصادیق غفلت است.

حقدادی ادامه داد: به تعبیر دیگر هر نیازی که در حوزه تربیتی، تغذیه ای، بهداشتی و رفاهی برای کودک از سوی والدین تامین نشود مصداق غفلت است.

60 درصد گزارشات کودک آزاری مصداق غفلت است معاون بهزیستی خراسان رضوی با اشاره به شیوع این مدل کودک آزاری گفت: به شکل معمول عمده ترین و شایع ترین کودک آزاری در کشور و این استان که معادل بیش از 60 درصد از گزارشات کودک آزاری را به خود اختصاص داده، غفلت است.

وی افزود: در خراسان رضوی در هر سه بخش خطوط مداخله در آسیب، خدمات سیار و اورژانس اجتماعی با 123 بیشترین میزان گزارش را غفلت به خود اختصاص داده است.

حقدادی ادامه داد: در کودک آزاری از نوع غفلت، سهم والدین بیش از 90 درصد و سهم بقیه مسوولان نگهداری از کودک حدود 10 درصد است.

افزایش 3.

5 برابری گزارش کودک آزاری وی با بیان اینکه امسال گزارش کودک آزاری در خراسان رضوی نسبت به پارسال 3.

5 برابر افزایش داشته است گفت: طی سه ماه نخست امسال هزار و 850 گزارش مردمی از وقوع کودک آزاری در تماس با بهزیستی استان ثبت شده که این شمار در مدت مشابه پارسال 504 مورد بوده است.

معاون بهزیستی خراسان رضوی افزود: البته این افزایش نشانه افزایش شیوع کودک آزاری نیست بلکه حاکی از افزایش شناخت مردم از بهزیستی و مرکز اورژانس اجتماعی و شماره تلفن 123 است.

وی ادامه داد: بسیاری از موارد گزارش شده کودک آزاری با ارائه مشاوره تلفنی مددکاران حل و رفع شده است و در سه ماه نخست امسال شمار ماموریت و اعزام نیرو برای رسیدگی به کودک آزاری حاد نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش داشته است.

حقدادی گفت: شمار ماموریت و خدمات سیار در سال گذشته 530 مورد بود که امسال با کاهش 25 درصدی به 380 مورد رسیده است.

وی افزود: در مجموع طی سال گذشته 2 هزار و 260 مورد کودک آزاری در این استان که منجر به حضور تیم مددکار و عملیات امداد اجتماعی شده به ثبت رسیده است.

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی با بیان اینکه شیوع کرونا و اعلام شماره 123 برای پاسخگویی به مشکلات خانوادگی و مسائل ناشی از بیماری کووید 19 موجب افزیش تماس با این مرکز شده است ادامه داد: شمار تماسها با مرکز اورژانس اجتماعی و خط 123 در پنج ماه گذشته 34 هزار و 500 مورد بوده در حالی که این تعداد طی مدت مشابه پارسال چهار هزار و 200 مورد بوده است.

وی گفت: آمار ثبت شده نشان از افزایش هشت برابری تماسهای مردمی با خط 123 بهزیستی خراسان رضوی دارد.

شیوع غفلت آموزشی مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی نیز با بیان اینکه افزایش غفلت نسبت به سایر انواع خشونت های جسمی و جنسی علیه کودکان به خاطر ناآگاهی و کوتاهی نسبت به کودک است گفت: انگیزه خشونت و آسیب در معنای عام همانند سایر انواع کودک آزاری ها در پدیده غفلت وجود ندارد.

حمیدرضا پوریوسف افزود: فراهم نکردن محیط تربیتی و فضای شاد برای کودکان، عدم توجه به نیازهای بهداشتی، آموزشی، غذایی، امنیتی و آرامش برای کودکان از مصادیق غفلت و کوتاهی نسبت به آنان است و آسیب های متعدد را برای آنها به همراه دارد.

وی ادامه داد: در این میان غفلت آموزشی شیوع فراوان دارد و ضرورت آموزش و تحصیل کودکان در برخی والدین کم اهمیت انگاشته می شود.

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: حتی انتظارات زیاد آموزشی نیز می تواند نوعی غفلت محسوب شود زیرا کودک در شرایط سنی قرار دارد که بازی های کودکانه برایش لازم است حال آنکه برخی والدین انتظار فراگیری حجم بسیاری از مواد آموزشی را از وی دارند.

وی با بیان اینکه مهمترین عامل پیشگیری از غفلت آموزشی، آگاهی بخشی به جامعه و توسعه امکانات و فضاهای آموزشی در مناطق مختلف است افزود: مردم باید بدانند اگر کودکی در سن مدرسه توسط والدین خود راهی مدرسه نمی شود باید آن را به اورژانس اجتماعی گزارش دهند.

پوریوسف ادامه داد: توسعه تجهیزات و امکانات آموزشی نیز از مواردی است که می تواند با تسهیل تحصیل در مناطق مختلف موجب شود کودکان بازمانده از تحصیل به کلاس درس بروند.


کلید واژه ها: خشونت علیه کودکان - خشونت - کودک - کودکان - جامعه - مهارت های زندگی - مشکلات اقتصادی - خشونت در جامعه - گیری - علیه - توان - علوم اجتماعی - یکی از - روانشناسان - زندگی - انواع - افراد - کودک آزاری - پژوهشگران - برخورداری - اجتماعی - اقتصادی - خیابانی - عصبانیت - مقابله - معیشتی - مشکلات - بهداشت - درگیری - دلخراش

آخرین اخبار سرویس:
آشنایی با ناسالم ترین خوراکی ها برای سلامت قلب

هشدار: این خوردنی ها شما را بداخلاق می کند!

خبر بد: با ماسک هم کرونا می گیریم!؟

پروتکل های بهداشتی در کرمانشاه رنگ باخته است/ 85 تالار پذیرایی پلمب شد

بازیافت روغن خوراکی مصرف شده با اسفنج جادویی

7 پایگاه آمران سلامت در اشنویه دایر شد

مراجعه روزانه 200 بیمار مشکوک کرونا به مراکز درمانی گیلان/ شناسایی و بستری 70 بیمار جدید

دلیجان قرمزتر از همیشه

شیوه درمان طب سنتی ایرانی در مواجهه با کووید 19 چگونه است؟

شما هم در اولویت نیستید؟ / گزارشی از وضع توزیع واکسن آنفلوآنزا

محدودیت های اجتماعی تهران و البرز یکسان دیده شود

ناکافی بودن پرستاران دلیل افزایش موارد مرگ/ 70 درصد بودجه مطالبات کادر درمان سهم پزشکان است/ توزیع منابع در وزارت بهداشت ضعف های جدی دارد

استان مرکزی زیر چکمه های کرونا

میدان داری کمپ های فاقد مجوز ترک اعتیاد در سایه کرونا

میدان داری کمپ های فاقد مجوز ترک اعتیاد در سایه کرونا

پیام تسلیت و همیاری وزیر بهداشت به همتای ترکیه ای

با خوردن این خوراکی ها بی اعصاب می شوید

کمبود ویتامین ب 12 چه بلایی سرمان می آورد؟

حال ناخوش یزد در روزهای اوج گیری کرونا

جهش موج سومی همه گیری ویروس کرونا در مازندران

«نوسکاپین» تکثیر ویروس کرونا را مهار می کند؟

516 مرگ کرونایی دیگر در مکزیک

میوه ضد چاقی

شیوع کرونا بهداشت عمومی را ارتقا بخشید/ پیک آنفلوآنزا را سال گذشته تجربه کردیم

دولت چین، فکری برای فارغ التحصیلان بیکار دارد

«نوسکاپین» تکثیر ویروس کرونا را مهار می کند؟

نبود یک نظام منسجم سلامت عمومی، پاشنه آشیل مقابله موثر با کووید 19

ویدئو / راهکارهایی برای ارتقای سلامت روان

ایمی پرامین؛ موارد مصرف، عوارض جانبی

ویوا کرونا

نبود یک نظام منسجم سلامت عمومی، پاشنه آشیل مقابله موثر با کووید 19

شرایط جذب و فعالیت chr(034)همیاران سلامتchr(034) در بیمارستان ها طی روزهای کرونایی

فایده شنا در آب سرد

شرایط جذب و فعالیت همیاران سلامت در بیمارستان ها طی روزهای کرونایی

کمبود نیروی انسانی داریم/7 هزار کادر درمان جذب می شوند/هر تخت ای سی یو 3 پرستار نیاز دارد

آمران سلامت در پیشوا

چه افرادی باید تست کرونا بدهند؟

10 قانون مهم غذا خوردن را فراموش نکنید!

حفظ حرمت با تزریق امید به سربازان عرصه سلامت از ارکان مقابله با کروناست

علت نفخ معده چیست؟

اعمال محدویت ها، مهم ترین عامل کنترل کرونا / بیمارانی که باید به بیمارستان مراجعه کنند

آمار ابتلا به کرونا در مصر

850هزار ویروس ناشناخته، انسان را تهدید می کنند!

فواید خرما برای سلامت کودکان

نوع جدید ویروس کرونا+ جزییات

بهبودیافتگان کرونا، با عوارض تنفسی چه کنند؟

غذا هایی که به داشتن خواب راحت کمک می کند

فواید خرما برای سلامت کودکان

تازه ترین آمار از مبتلایان و فوتی های کرونا در ایران 9 آبان 99

فواید خرما برای سلامت کودکان

وزیر بهداشت تسلیت خود را به همتای ترکیه ای اعلام کرد

ادامه روزهای سیاه کرونا با ثبت رکورد 415 جان باخته/ هر 3 دقیقه یک قربانی

حدود 850 هزار ویروس ناشناخته، انسان را تهدید می کنند!

7 نکته کلیدی برای زیبایی پوست صورت

حدود 850 هزار ویروس ناشناخته، انسان را تهدید می کنند!

جذب کلسیم در شیر پرچرب بیشتر است یا کم چرب؟

افزایش کرونا در شهر های برگزاری تجمع انتخاباتی ترامپ

هر آنچه که باید در مورد میکرودرم بدانید / عوارض، مزایا، هزینه

برای داشتن پوستی زیبا چه بخوریم !!

فوت وفن های تهیه سوپی معجزه گر برای رفع سرماخوردگی

مجموع قربانیان کرونا در کشور از 34 هزار نفر گذشت/ شناسایی 8293 بیمار جدید در کشور

افزایش شمار مبتلایان کرونا در سوییس

عجیب ترین افراد تاریخ

دستورالعمل تهیه پایلا

اعمال محدویت ها، مهم ترین عامل کنترل کرونا / بیمارانی که باید به بیمارستان مراجعه کنند

طرز تهیه چیکن پیکاتا با سس لیمویی

آمار جدید ابتلا به کرونا در لبنان

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

کروناویروس به سد خونی مغز آسیب می رساند

وزیر بهداشت به همتای ترکیه ای خود پیام تسلیت و همیاری داد

وزیر بهداشت به همتای ترکیه ای خود پیام تسلیت و همیاری داد

با این خوردنی ها دیرتر پیر شوید!  

کروناویروس به سد خونی مغز آسیب می رساند

مجوز جذب 7000 پرستار در وزارت بهداشت اخذ شد

توصیه های کرونایی؛ خریدها را مستقیم وارد خانه نکنید

طرز تهیه یک نوع ساندویچ خوشمزه

مجوز جذب 7000 پرستار در وزارت بهداشت اخذ شد

طرز تهیه چیکن پاستا سوفله

فجیع تری تاثیر کرونا بر بدن چیست؟

چگونه با خوردن مایعات وزن کم کنیم؟

طرز تهیه پیتزا پنیر نیویورکی

کنسرت هایی برابر با کارناوال مرگ

دولت انگلیس صادرات واکسن آنفلوانزا را محدود می کند

آیا ویروس کرونا از طریق مواد غذایی منتقل می شود؟

اینجا سکوت را رعایت نکنید!

این غذا ها بداخلاقتان می کند!

طرز تهیه ساندویچ چیویتو

اینجا سکوت را رعایت نکنید!

جوانب مثبت و منفی موقعیت های مختلف خوابیدن

خیران آمادگی تأمین تجهیزات پزشکی را دارند / اجرای طرح «آمران سلامت»

با عوارض تنفسی کرونا چه کنیم؟

با معنای سروصداهای عجیب بدن آشنا شوید

برخی مواد غذایی که می تواند بر خلق و خو شما تاثیر بگذارد

بهبودیافتگان، با عوارض تنفسی کرونا چه کنند؟

با عوارض تنفسی کرونا چه کنیم؟

نانو در برابر کرونا/ مواد ضدعفونی کننده بر پایه نانونقره به جنگ ویروس می آیند

آخرین آمار کرونا در مازندران|122 بیمار جدید به جمع مبتلایان اضافه شد

آیا ویروس کرونا از طریق مواد غذایی منتقل می شود؟

پزشک معالج: کرونای رییس مجلس، خفیف است

آمار ابتلا به کرونا در ترکیه

غفلت از خشونت رو به رشد علیه کودکان

غفلت از خشونت رو به رشد علیه کودکان