مطالب مرتبط:
تدوین اعلامیه اسلامی حقوق بشر با استفاده از آیات و روایت انبیای الهی
پنجمین نشست «مصادیق حقوق عامه در حقوق اسلامی» برگزار می شود
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر: دفاع مقدس مهم‏ترین جهاد در راه حفظ حقوق انسانی بود
نژادپرستان آزاد، مهاجران در بند؛ حقوق بشر به روایت ژرمن‎ها!
استخدام راننده آقا بدون خودرو با حقوق عالی در شرکت به پخش فارس
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 08:002020-09-22سياسي

تدوین اعلامیه اسلامی حقوق بشر با استفاده از آیات و روایات


رییس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: تکریم الهی یا به عبارتی کرامت انسانی منشأ حقوقی برای انسان شده است و سران کنفرانس اسلامی نیز در راستای حفظ کرامت انسانی با استفاده از آموزه های قرآن و روایت های پیامبر(ص) این قوانین را جهت تکریم انسان، - " رییس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: تکریم الهی یا به عبارتی کرامت انسانی منشأ حقوقی برای انسان شده است و سران کنفرانس اسلامی نیز در راستای حفظ کرامت انسانی با استفاده از آموزه های قرآن و روایت های پیامبر(ص) این قوانین را جهت تکریم انسان، تدوین کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا رییسیان، رییس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد، در گفت وگو با ایکنا از خراسان رضوی، در خصوص اعلامیه های جهانی حقوق بشر و حقوق بشر اسلامی اظهار کرد: فلسفه این تدوین ها و تصویب ها به دلیل سامان دادن به روابط انسانی و کنترل رفتار افرادی است که در جوامع ملی و فراملی، قانون شکنی می کنند، رفتاری متناقض دارند و حقوق دیگران را نیز زیر پا می گذارند، با وجود این اعلامیه ها امیدواریم که همگی به این قوانین پایبند باشند تا آسایش و رفاه کامل بر سر جامعه بشری سایه اندازد.

وی ادامه داد: در واقع منظور از حقوق، آن دسته از اختیارات، توانایی ها، قابلیت ها، قانون، شرع، عرف و قرارداد است که برای انسان ها مصوب و تعریف می شود و انسان ها را با یکدیگر در روابط فرمانبران در حقوق عمومی تنظیم می کند.

رییسیان با اشاره به کرامت انسان و اینکه همواره انسان مورد تکریم خداوند قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: تکریم الهی یا به عبارتی کرامت انسانی منشا حقوقی برای انسان شده است، از این رو برای اینکه کرامت انسانی که مورد تکریم الهی قرار گرفته حفظ شود باید حقوقی برای او در نظر گرفته می شد و بر همین اساس سران کنفرانس اسلامی با استفاده از آموزه های قرآن و روایت های پیامبر(ص) این قوانین را در جهت تکریم انسان، تدوین کرده اند.

رییس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: در آیه 7 سوره اسراء خداوند می‎فرماید: وَلَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُمْ مِنَ الطَّیِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَیٰ کَثِیرٍ مِمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِیلًا و محققا ما فرزندان آدم را بسیار گرامی داشتیم و آنها را (بر مرکب) در برّ و بحر سوار کردیم و از هر غذای لذیذ و پاکیزه آنها را روزی دادیم و آنها را بر بسیاری از مخلوقات خود برتری و فضیلت کامل بخشیدیم در این آیه، کرامت انسان و اینکه مورد تکریم الهی قرار گرفته است را می توان مشاهده کرد.

در واقع این تکریم انسان از سوی خداوند به گونه ای است که خداوند مقام خلیفه الهی را به انسان داده است و می فرماید: وَهُوَ الَّذِی جَعَلَکُمْ خَلَائِفَ الْأَرْضِ .

کرامات ذاتی و اکتسابی انسان وی اضافه کرد: این کرامت به دو دسته ذاتی و اکتسابی تقسیم بندی می شود، کرامت ذاتی آن دسته از کراماتی است که خداوند فارغ از نژاد، دین و.

به بشر بخشیده است.

رییسیان یکی از کرامات ذاتی را، اعطای عقل به آدمی که وسیله خیر و شر است، دانست و عنوان کرد: در واقع افرادی که حقوق بشر جهانی را تدوین کردند، از هیچ اندوخته دینی برخوردار نبودند اما از عقلی که خداوند به آن ها داده است، استفاده و این قوانین را تصویب کردند.

بنابراین عقل را می توان یکی از نمودهای تکریم های الهی نسبت به انسان دانست که همین موضوع وجه تمایز انسان از سایر موجودات به شمار می رود و این در حالی است که در روایتی آمده که خداوند برای انسان دو حجت فرستاده دارد، یکی حجت و رسول درونی که عقل است و دیگری هم حجت و رسول بیرونی که انبیای الهی هستند.

رییس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد مطرح کرد: این ها نمونه هایی از کرامت های ذاتی انسان هستند که خداوند صرف نظر از اینکه انسان چه ویژگی های شخصیتی، دینی و.

دارد به او عطا کرده است.

در واقع این تکریم و کرامت الهی اقتضا می کند که حق و حقوقی برای بشر در نظر گرفته شود.

وی اظهار کرد: اما در این میان نیز علاوه بر کرامت ذاتی انسان می توان کرامت اکتسابی هم برای او در نظر گرفت که ملاک ارزش گذاری انسان بوده و تفاوت انسان ها با یکدیگر را نشان می دهد که اگر انسان این کرامات الهی را در راه عبودیت، طاعت و بندگی خداوند گام بردارد، از یک کرامت خاصی هم برخوردار خواهد شد.

رییسیان بیان کرد: در حقیقت معیار کرامت اکتسابی انسان، تقواست که در بخشی از آیه 13 سوره حجرات إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ خَبِیرٌ خداوند به آن اشاره دارد و با این وجود می توان گفت مبنا، اصل و اساس حقوق بشر همین معیار است و با توجه به اینکه انسان مورد تکریم الهی قرار گرفته است، از این رو باید توسط جامعه و دیگر افراد نیز تکریم شود.

رییس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: یک روایت زیبا از پیامبر اکرم(ص) وجود دارد که می فرماید: ای مردم پروردگار شما و پدر شما یکی است، پس آگاه باشید که هیچ برتری برای شخص عرب بر غیر عرب و هچ برتری هم برای غیر عرب بر عرب نیست، سرخ پوست بر سیاه پوست هم برتری ندارد و سیاه پوست نیز بر سرخ پوست هیچگونه برتری ندارد .

وی اضافه کرد: از این رو می توان گفت که پایه و اساس حقوق بشر تقوا است که پیامبر اکرم(ص) نیز به آن اشاره فرموده اند و این نشان می دهد که ملاک حقوق بشر، رنگ، نژاد و زبان نیست و ما انسانیم و انسانی که در مسیر عبودیت و بندگی خداوند قرار می گیرد ملاک برتری و فضیلت است و همگی در برابر خداوند یکسان و مساوی هستیم.

اشتراکات میان حقوق جهانی بشر و حقوق بشر اسلامی رییسیان با اشاره به اشتراکاتی که میان حقوق بشر اسلامی و حقوق جهانی بشر وجود دارد نیز اظهار کرد: اشتراکاتی در اعلامیه جهانی حقوق بشر و حقوق بشر اسلامی دیده می شود از جمله حق حیات داشتن، کرامت داشتن، تعلیم و تربیت، حق آزادی و مساوات در برابر قانون و مقررات، ممنوعیت برده داری و شناسایی حق مالکیت از جمله موارد مشترکی است که در این دو حقوق ملاحظه می شود و وجود دارد.

رییس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: البته گفتنی است که حقوق بشر جهانی در 20 ماده و حقوق بشر اسلامی در 25 ماده تنظیم شده است و دلیل این اختلاف این است که سران کنفرانس اسلامی آن دسته از حقوقی که در حقوق بشر جهانی آمده و با مبانی ما سازگار نیستند را حذف کرده و موارد دیگری را به این حقوق افزوده اند.

وی با بیان اینکه همچنین میان این دو حقوق علی رغم اشتراکاتی که وجود دارد، تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند، بیان کرد: تفاوت اساسی این دو حقوق، بعد معنوی است که در حقوق بشر اسلامی وجود دارد، بدین منظور که در اعلامیه جهانی حقوق بشر حقوقی که در نظر گرفته شده است، حقوق مادی هستند و بعد معنوی و روحانی در آن به چشم نمی خورد، از این رو عمده ترین تفاوتی را که می توان میان این دو حقوق دانست خدامحوری بودن حقوق بشر اسلامی است، چرا که در نگاه اسلامی، محوریت، خدای متعال و خالق هستی است.

رییسیان ادامه داد: اما این در حالی است که عمدتا در تفکر غربی ها انسان ، محور اصلی است و اصطلاحی تحت عنوان امانیسم را در این زمینه که به معنای انسانی است به کار می برند که این موضوع برای آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

رییس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد ابراز هار کرد: همچنین تفاوت دیگری که میان این دو وجود دارد این است که در اعلامیه حقوق اسلامی بشر توجه ویژه ای به تربیت روحیه معنوی و بالا بردن سبک اخلاق، معنویات و فضائل انسانی شده، اما این مباحث در اعلامیه جهانی حقوق بشر پرداخته نشده است.

وی اضافه کرد: حتی آزادی که در اعلامیه جهانی حقوق بشر لحاظ شده، مطلق و رها است، اما در اعلامیه اسلامی حقوق بشر مشروط است، مشروط به اینکه در رفتار فردی و اجتماعی که ناشی از حقوق مردم در جامعه است اخلالی وارد نشود، به عنوان مثال ممنوعیت استعمارگری، حق زندگی در محیطی پاک و به دور از مفاسد اخلاقی، امنیت دینی یا حتی تکریم و حرمت به جنازه انسان از جمله این حقوق است و یا حتی مسائلی در مورد جنین انسان و سقط آن که باید با شرایط خاصی باشد نیز در حقوق اسلامی بشر توجه ویژه ای شده که در اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچگونه اشاره ای نشده است.

رییسیان عنوان کرد: همچنین از دیگر مواردی که در اعلامیه حقوق اسلامی بشر توجه شده می‎توان به حفاظت از افراد بی گناه، زنان، کودکان و سالمندان در جنگ اشاره کرد که در حقوق جهانی بشر نیامده است، البته گفته شده که بعدها در معاهدات ژنو مورد توجه قرار گرفته شده اما در اعلامیه جهانی حقوق بشر از این موارد سخن به میان نیامده است.

عوامل تضعیف و خدشه دار شدن کرامت انسانی رییس دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به عواملی که می تواند کرامت انسانی را تغییر دهد و منجر به این شود که جوامع اسلامی نیز مطابق با این تغییرات رفتار کنند، گفت: در واقع تضعیف و خدشه دار شدن کرامت انسانی به عامل درونی فرد باز می گردد که انسان ممکن است کرامت نفسانی و انسانی خود را با پیروی از هواهای نفسانی، زیر پا گذاشتن قوانین الهی و با ارتکاب گناه این جایگاه و عظمتی که دارد را خدشه دار کند.

وی تصریح کرد: در واقع اگر کسی به کرامت خود توجه داشته باشد و نفسش نیز نزد خودش بزرگترین باشد و برای خود ارزش قائل شود شهواتش به همان ترتیب در نزد او خار و ذلیل خواهد بود و لذا به خواهش های نفسانی که خارج از محدوده شریعت است تن نمی دهد و خود را به هر عملی آلوده نمی کند.

رییسیان خاطرنشان کرد: این در حالی است که شهید مطهری نیز در این خصوص گفته است که انسان وقتی جایگاه خود را پیدا کند و بداند که مورد تکریم الهی قرار گرفته، نفس او در نزدش عزیز خواهد بود و هیچگاه او را آلوده نخواهد کرد.

بنابراین، این کرامت انسانی گاهی توسط خود شخص مورد خدشه قرار می گیرد، تضعیف می شود و از بین می رود و گاهی نیز توسط افراد بیرونی ممکن است این کرامت خدشه دار شود و اینجاست که انسان باید از کرامت خود با تکیه بر حقوقی که برای او تعیین شده، دفاع کند.

رییس دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در واقع به دلیل اینکه انسان مورد تکریم خداوند قرار گرفته پس این شخص حقوقی دارد و این حقوق در حقیقت باید رعایت شود و رعایت حقوق نیز به معنای تکریم انسان است و اگر حقوق انسان توسط اشخاص، حاکمیت و نظام ضایع شود، این فرد حق دارد در مقام تکریم خود که خداوند او را مکرم کرده است، حضور پیدا کرده و از حقوق خود دفاع کند.

وی افزود: در واقع انسان باید از کرامت و حقوقی که از آن برخوردار است، از جمله حق آزادی بیان و عقیده در چارچوب قوانین تعیین شده تعیین سرنوشت، تعلیم و تربیت، حق برخورداری از زندگی شرافتمندانه، حق برخورداری از امنیت روحی و روانی که همگی حقوقی هستند که از اسلام و قرآن و روایات برگرفته شده است، دفاع کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشکده الهیات و معارف اسلامی - دانشگاه فردوسی مشهد - کرامت انسانی - اسلامی - دانشگاه فردوسی - دانشکده الهیات - انسان - معارف اسلامی - حفظ کرامت انسانی - حقوق بشر - دانشگاه - دانشکده - استفاده - تکریم - الهی - کرامت - حقوق - فردوسی - الهیات - رییس - معارف - تدوین - کنفرانس - حقوق بشر اسلامی - جهانی حقوق بشر - قوانین - مشهد - حجت الاسلام - حقوقی - روایت

آخرین اخبار سرویس:
«بهنوش طباطبایی»، خانم دکتر شد/ عکس

تشریح برنامه های دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت در هفته وحدت

اثرات بلوغ زودرس یا دیررس در نوجوانان

«بهنوش طباطبایی»، خانم دکتر شد/ عکس

تشریح برنامه های دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت در هفته وحدت

نمایندگان با وجود سازوکار نظارت بر دولت، چرا توهین می کنند؟

تیپ مشکی «بابک جهانبخش»/ عکس

غرب می خواهد با توهین به پیامبر(ص) رشد اسلام را محدود کند

افراد فاقد تحصیلات دانشگاهی بهتر از ترامپ کشور را اداره می کنند

نمایندگان با وجود سازوکار نظارت بر دولت، چرا توهین می کنند؟

تعبیر خواب کرگدن امام صادق

تیپ مشکی «بابک جهانبخش»/ عکس

سردار کوثری: مسئولان نسبت به اجرای مصوبه ایجاد معاونت پدافند غیر عامل در وزارتخانه ها حساس باشند

عراقچی وارد مسکو شد

مجازات دزدی برق چیست؟

عراقچی با طرح ایران برای حل مناقشه قره باغ وارد مسکو شد

طرح | ستایش خداوند به پاس فرستادن پیامبر مهربانی برای امت

بیانیه شدید آیت الله یزدی علیه یک روحانی

مصطفی معین به حضورش در انتخابات 1400 پاسخ منفی داد

ترامپ همسر بایدن را مسخره کرد

داعشی های در حقیقت فرزند خوانده شیوخ مرتجع عرب بودند

فیلم | تمام خیرات از مسیر سیدالشهداء(ع) می گذرد

مدیران حقوقی بورس بازداشت شدند؟

جلیل محبی، آمار کرونا را به تدفین شجریان ربط داد

طعنه زنگنه به امریکایی ها/ تحریم اخیر امریکا هیچ تأثیری ندارد

عناوین روزنامه های سیاسی 8 آبان 99/ یارانه مجلس به مردم +تصاویر

از ضرب و شتم دختر آبادانی تا مرگ جوان مشهدی در اخبار حقوقی هفته

اسکله خور غزاله بندر ماهشهر ثبت ملی شد

یارانه مجلس به مردم/ پاییز سیاه مدام رکورد می زند/ از رییس جمهورتان بپرسید ...

احمدلو: سند امنیت قضایی باید ناظر داشته باشد

طرح الزام دولت به پرداخت یارانه تامین کالاهای اساسی تصویب شد

عراقچی وارد مسکو شد

احمدلو: سند امنیت قضایی باید ناظر داشته باشد

عراقچی: طرح ایران برای حل مناقشه قره باغ بر مبنای اصول انسان دوستانه است

می خواهید با رودخانه کرج چه کار کنید؟

آیت الله عیسی قاسم: سکوت در برابر کمترین اهانت به پیامبر اکرم (ص) جایز نیست

می خواهید با رودخانه کرج چه کار کنید؟

القاب و کنیه های امام رضا(ع)

محدودیت های کرونایی در فارس تشدید می شود

امیرعبداللهیان: سفیر جدید ایران در یمن فصل نوینی از روابط سازنده ⁧‫دو کشور را رقم می زند

عراقچی: طرح ابتکاری ایران بسیار مورد توجه جمهوری آذربایجان قرار گرفت

بازدید شهردار ساری از مناطق کم برخوردار و دستور رسیدگی مشکلات +فیلم و عکس

محرومیت از اقامه نماز جمعه به 21 شهرستان فارس رسید

پخش طنز سیاسی «سگ ها و گربه ها» با موضوع انتخابات آمریکا

درخواست خطیب مسجد الاقصی برای برگزاری تظاهرات «جمعه خشم» در دفاع از رسول اکرم (ص)

تیزپرواز نهاجا از لحظات انس با حضرت حق در آسمان می گوید

امیرعبداللهیان: سفیر جدید ایران در یمن فصل نوینی از روابط سازنده ⁧‫دو کشور را رقم می زند

پخش طنز سیاسی «سگ ها و گربه ها» با موضوع انتخابات آمریکا

قرارگاه جهادی مقابله با کرونا در بسیج دانشجویی شاهرود تشکیل شد

شکایت جدید از محمود صادقی

نشست مشترک مجمع نمایندگان ایلام با نائب رییس مجلس برگزار می شود

رییس مجلس و کرونا

#کوپن

آیت الله قدوسی شهید شد

بودجه غیرشفاف از جیب مردم

آزاد سازی 13000 معدن در راه است

آیت الله مدنی به شهادت رسید

ترور حسن آیت

اقتصاد یا سیاست؛ اولویت کدام است؟

رونمایی از چهارمین یارانه توسط مجلس

عزل نخستین رییس جمهوری

حسین پور: دولت از ظرفیت دورکاری حداکثری کارمندان استفاده کند

تعویق برگزاری انتخابات هیئت کشتی هرمزگان/ صلاحیت چند نامزد هیئت خوزستان احراز شد

حجت الاسلام خامنه ای در خانه خدا مورد سوء قصد قرار گرفت

وحدت معقول امت اسلام موجب پیشرفت می شود / ارائه دو تحلیل برای اظهارات مکرون

گل ها همه آفتاب گردانند!

روحانی پاکستانی: مکرون باید عذرخواهی کند

آغاز هفته وحدت و تبریک سالروز ولادت پیامبر گرامی اسلام (ص)

عراقچی با طرح ابتکاری ایران برای حل مناقشه قره باغ وارد روسیه شد

تیزر | شما مهمان ویژه جشنواره نجم هستید...

حسین پور: دولت از ظرفیت دورکاری حداکثری کارمندان استفاده کند

عراقچی با طرح ابتکاری ایران برای حل مناقشه قره باغ وارد روسیه شد

محکومیت اقدامات خصمانه آمریکا علیه سلامت ایرانیان

توهین به مقدسات، نشانه ناتوانی دشمنان در مواجهه با منطق روشن انبیاء الهی است

نگاه جمهوری آذربایجان به طرح ابتکاری ایران مثبت بود

اظهارات مکرون، بیانگر کینه حکام غرب علیه اسلام است

اعلام آمادگی 20 گروه جهادی متخصص جهت کمک به کادر درمان استان مرکزی

تعویق برگزاری انتخابات هیئت کشتی هرمزگان/ صلاحیت چند نامزد هیئت خوزستان احراز شد

برقراری پرواز گرگان ـ عسلویه، پیام نماینده ولی فقیه و استاندار و اخبار کوتاه گلستان

مطالبه گری از مسوولان رویکرد ستاد امر به معروف باشد

حمایت از عراق مستقل، قوی و یکپارچه؛ سیاست جمهوری اسلامی ایران

هفته وحدت چگونه نامگذاری شد؟

برقراری پرواز گرگان ـ عسلویه، پیام نماینده ولی فقیه و استاندار و دیگر اخبار کوتاه گلستان

نگاه جمهوری آذربایجان به طرح ابتکاری ایران مثبت بود/ طرح ایرانی به آتش بس یک نگاه واقع بینانه دارد

مطالبه گری از مسوولان رویکرد ستاد امر به معروف باشد

اظهارات جدید احمدی نژاد درباره کوروش

کلیپ | رفتاری درس آموز از پیامبر اکرم(ص) که اغلب پیروی نمی کنیم

سرانجام طرح ساماندهی باغ خیابان ولیعصر(عج)

گلایه متسابق حذف شده از مرحله کشوری مسابقات قرآن اوقاف / در عمل نیروی قرآنی تربیت کنیم

لزوم استفاده از پایان نامه ها و طرح های پژوهشی در حل مشکلات استان

لزوم استفاده از پایان نامه ها و طرح های پژوهشی در حل مشکلات استان

عراقچی باکو را به مقصد مسکو ترک کرد

انصارالله: ملت یمن روز پنجشنبه محکم‎ ترین سیلی را به صورت ماکرون می‎ زنند

عراقچی: نگاه جمهوری آذربایجان به طرح ابتکاری ایران مثبت بود

گزیده روزنامه های 8 آبان 1399

واکنش مجری مشهور به اهانت به پیامبر اکرم (ص)/ عکس

جمهوری خواهانی که مخفیانه زیر پای ترامپ را خالی می کنند

یمن زمین بازی متجاوزان نیست

ابوترابی: ایران و عراق مبدل به یک واحد شده اند

استاندار البرز شهادت مدافع سلامت را تسلیت گفت

تدوین اعلامیه اسلامی حقوق بشر با استفاده از آیات و روایات

تدوین اعلامیه اسلامی حقوق بشر با استفاده از آیات و روایات