مطالب مرتبط:
رقابت 35 دوومیدانی کار معلول در 9 مهر برای پوشیدن پیراهن تیم ملی
استخدام حسابدار با حقوق ثابت و مزایای قانون کار در تهران
جلد 25 «فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران» منتشر شد
وبینار ملی «بوم مدل کسب و کار» برگزار شد
پویش ملی «آگاه سازی جامعه نسبت به کم شنوایی و ناشنوایی» آغاز به کار کرد
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 07:552020-09-22سياسي

یک پژوهشگر: کتابخانه ملی قانون منع به کارگیری بازنشستگان را دور زده است/ بروجردی: هیچ بازنشسته ای را به کار نمی گیریم مگر شرکتی ها


محمدعلی امید، مولف، پژوهشگر و از اعضای کتابخانه ملی که انتقاداتی را نسبت به مدیریت این مجموعه به ویژه در دوره کرونا وارد کرده بود، می گوید: - به کارگیری مجدد مدیران بازنشسته در کتابخانه ملی باعث عدم پویایی در کارمندهای سازمان شده که از جمله آن کمتر توجه کردن به نوآوری و ایده پردازی، رقابت ضعیف در زمینه ارتقای کیفیت ارائه خدمات و جلب رضایت مراجعان است.

اما رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در گفتگو با ایلنا تاکید می کند هیچ نیروی بازنشسته ای در این سازمان به کار گرفته نشده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، کرونا در ماه های اخیر تبدیل به چالشی بزرگ برای پژوهشگرانی شده بود که کتابخانه ملی ایران اصلی ترین پاتوق شان محسوب می شد؛ اما در این میان نه فقط خود بیماری که تصمیماتی که مدیران کتابخانه ملی به دلیل آن گرفتند و باعث ایجاد موجی از نارضایتی میان اعضا و مراجعان شد، دشواری های آمد و شد به این پاتوق را بیش از پیش کرد.

موجی که از اعتراض به تعطیلی چند ماهه کتابخانه ملی بدون استناد به دستورالعملی از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا آغاز شد و به پرسش درباره چرایی به کارگیری بازنشستگان در سازمان اسناد و کتابخانه ملی رسید.

کتابخانه ملی ایران پس از انتشار گزارشی در خبرگزاری ایلنا با عنوان آیا کتابخانه ملی بدون دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا تعطیل شد؟/ از تعلیق کارت تا لغو عضویت برخی اعضا" بازگشایی شد و خبر رسید که این سازمان شکایات خود را از اعضای معترض، پس گرفته است.

با این وجود، استفاده کنندگان از این منبع مکتوب مدعی هستند ضرری که به روند پژوهشی برخی از مراجعان آن رسیده، جبران ناپذیر بوده است.

ازجمله این افراد، محمدعلی امید مولف و پژوهشگر است که می گوید پروسه حدود شش ماهه تعطیلی کتابخانه ملی و تعلیق کارت عضویتش، موجب شده تا نتواند در موعد مقرر به تعهدات خود در رساندن کتابش به ناشر عمل کند.

این پژوهشگر در گفتگو با ایلنا تشریح کرد: من می بایست تا تاریخ 31/6/99 فایل کتابم را به ناشر تحویل می دادم که به دلیل تعطیلی چندماهه کتابخانه و شکایتی که از من شده و کارتم تعلیق شده بود، نتوانستم این کار را انجام دهم و اکنون باید به ناشر خسارت بدهم.

امید در ادامه با اشاره به اینکه برخلاف صحبت های اشرف بروجردی مبنی بر اینکه بازنشستگان را دعوت به کار نکرده، 3 نفر متصدی شیف شب کتابخانه ملی در حال حاضر بازنشسته هستند، گفت: تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حالی انجام شده که متأسفانه اخیراً با توجه به شدت عمل برای اجرایی کردن این قانون توسط دستگاه های دولتی به خصوص سازمان اسناد و کتابخانه ملی، شاهد آن هستیم که در برخی از معاونت های آن سازمان از مدیران بازنشسته مجدداً دعوت به کارشده یا تعدادی از کارمندهای بازنشسته را به صورت روزمزد یا ساعتی به کار گرفته اند.

او با اشاره به تاکید صریح قانون در ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان گفت: این قانون می گوید به کارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقررات مربوط بازنشسته یا بازخرید شده یا بشوند، در دستگاه های اجرایی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 8/7/1386 و کلیه دستگاه هایی که به نحوی از انحاء بودجه عمومی کل کشور استفاده می کنند، ممنوع است.

امید با تاکید بر اینکه به کارگیری مجدد مدیران بازنشسته در کتابخانه ملی باعث عدم پویایی در کارمندهای سازمان شده که ازجمله آن کمتر توجه کردن به نوآوری و ایده پردازی، رقابت ضعیف در زمینه ارتقای کیفیت ارائه خدمات و جلب رضایت مراجعان است.

گفت: همچنین موجب شده که انبوه شاغلان حرفه کتابداری در جایگاه مناسب خود فعالیت نکنند و نیروهای جوان و تحصیل کرده که در بین آنان افراد باتجربه بسیارند و آمادگی پذیرفتن مسئولیت با ایده های جدید و همگام با نوآوری روز دنیا را دارند و برای همکاری با نیروهای قدیمی تربیت شده اند، این فرصت از آنان سلب شود.

پویایی شبکه اقتصادی هر جامعه ای به سه عامل اساسی؛ منابع طبیعی، نیروی انسانی و علم و فناوری بستگی دارد که در صنعت خدمات عامل نیروی انسانی مهم ترین عامل به شمار می رود و بررسی های انجام شده در کشور نشان می دهد، سهم نیروی انسانی در اقتصاد و ایجاد ارزش افزوده در مقایسه با دیگر کشورها قابل قبول نیست.

دلیل این امر را در عوامل مختلفی همچون مشکل سیستم آموزشی، فقدان شایسته سالاری و غیره باید جستجو کرد.

این پژوهشگر و مولف خاطرنشان کرد: قانون منع به کارگیری بازنشستگان را مجلس شورای اسلامی با انگیزه و نظر خاص تصویب کرده است، اگر قانون اصرار بر رفتن بازنشستگان از دستگاه ها را دارد، برای آن بوده که از گزینه های تازه نفس، جوان و در عین حال صاحب تخصص و تجربه، حمایت و بهره برداری شود.

امید با بیان اینکه عوامل بی شماری بر تغییر و تحولات سازمان ها ازجمله سازمان های خدماتی اثر می گذارند.

گفت: به ویژه سازمان های ارائه دهنده خدمات فرهنگی برای بقا، به اندیشه های نو و نظرات بدیع و تازه نیاز دارند.

افکار و نظرات جدید، همچون روحی در کالبد سازمان دمیده می شود و آن را از نیستی و فنا نجات می دهد.

او ادامه داد: در عصر ما، برای بقا و پیشرفت میان رقبا و حتی حفظ وضع موجود، باید جریان نوجویی و نوآوری را در سازمان تداوم بخشید تا از رکود و نابودی آن جلوگیری شود.

سازمان های موفق جهان به خلاقیت و نوآوری به عنوان فعالیتی حیاتی می نگرند و به کارگیری ایده ها و تفکرات جدید و سازنده برای سازمان هایی که در این صحنه با رقابت های شدید جهانی مواجه هستند، یک امر اجتناب ناپذیر است.

این پژوهشگر با تاکید بر اینکه بهره گیری از جریان ها و دیدگاه های نو در تمام مشاغل جهان موردپذیرش همگان است، چراکه خلاقیت امری ضروری بوده و شرط اساسی پیشرفت و بقا در دنیای متمدن است.

گفت: حضور بیش ازحد بازنشستگان موجب تثبیت دیدگاه های قدیمی و مانع رشد انگیزه پرسنل شده و انتخاب جوان ترها و میدان دادن به آن ها را مرتبا به تعویق می اندازد.

امید تشریح کرد: از آنجا که کتابخانه ملی ایران یکی از ارکان فرهنگی کشور است، لازم است پیرامون علل عدم توسعه فرهنگ و نارضایتی نخبگان کشور با وجود ظرفیت ها و داشته های فراوان، بررسی و ریشه یابی شود و تحقیق در این رابطه باید از درون مکان های فرهنگی آغاز شود.

او خاطرنشان کرد: اگر به فکر توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی که کتابخانه ها از زیرساخت های آن محسوب می شود، هستیم باید افراد شایسته سکان دار خدمت رسانی باشند، نه افرادی که با رابطه در رأس هرم تصمیم گیری قرار می گیرند؛ بنابراین باید از افراد مبتکر و خلاق قدردانی شود زیرا جهان آینده متعلق به افراد شایسته و خلاق است.

به اعتقاد این پژوهشگر، در بینش های کنونی آنچه بر افراد سازمان می گذرد این است که اشخاص به عنوان عضوی انتخاب شونده و انتخاب کننده در سازمان در نظر گرفته می شوند، در حقیقت افراد جزیی از دستگاه اند و عامل اصلی و فعال در دگرگونی سیستم هستند.

او با بیان اینکه قانون منع به کارگیری بازنشستگان تمام کارمندان و مدیران دولت را دربرمی گیرد و بر اساس آن اگر به سن بازنشستگی رسیده باشند، ظرف مدت حداکثر دو ماه پس از ابلاغ (24 شهریور 97) باید پست خود را واگذار کنند، خاطرنشان کرد: عدم به کارگیری بازنشستگان طرحی است که در کمیسیون اجتماعی مجلس دنبال شده و با مصوب شدن آن اکنون تغییر و تحولی به لحاظ کیفی در کشور ایجاد خواهد شد.

این مولف و پژوهشگر با اشاره به اینکه باید این قانون اجرا و جابه جایی رخ دهد تا اشتغال زایی و کارهای نو و خلاقانه در کشور زیاد شود، گفت: قانون منع به کارگیری بازنشستگان تا 26 آبان 1397 سال لازم الاجرا بوده و تا آن تاریخ، مدیران بازنشسته فرصت ترک پست های خود را دارند، در غیر این صورت تخلف صورت گرفته است و با مشکل قانونی مواجه خواهند شد.

قانون صراحت دارد و تنها کسانی را که مستثنی کرده وزرا هستند، اما هرکسی غیر از وزرا که با بازنشستگی در سمتی مدیریت می کند باید حتماً استعفا کند.

او حسن قانون منبع به کارگیری بازنشستگان را در این دانست که کسانی به سن بازنشستگی رسیده اند، کنار می روند و مزایا و منافع آن ها هم تأمین می شود و نسل جوان با علم روز وارد بازار کار می شود و تصریح کرد: وقت آن رسیده که عرصه را برای اندیشه های جدید و سالم باز کنیم و باعث رونق تمام صنایع شویم.

محمدعلی امید در پایان اظهار امیدواری کرد که رییس محترم سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، دکتر اشرف بروجردی این نکته ها را در نظر داشته باشد ؛ به ویژه تأثیر سویی که این روال بر کنشگران و کارشناسان این عرضه می گذارد.

این صحبت ها در حالی است که رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی درباره به کارگیری نیروهای بازنشسته به ایلنا می گوید: در سطح بدنه، مدیران و معاونان سازمان، هیچ فرد بازنشسته ای را به کار نگرفته ایم.

اشرف بروجردی تشریح کرد: ما کارمندان بازنشسته را به کار نمی گیریم مگر در پروژه ای که در آن افرادی با سازمان قرارداد می بندند و نیروی شرکتی محسوب می شوند.

بنابراین به هیچ وجه هیچ فرد بازنشسته ای را بدون مجوز و شناسه از سازمان امور اداری آن هم در مقام مشاور به همکاری دعوت نمی کنیم.

او همچنین درباره سه متصدی شیفت شب گفت: این سه تن ممکن است شرکتی باشند و دلیلی ندارد که حتما نیروی رسمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی باشند.


کلید واژه ها: کتابخانه ملی - کتابخانه - سازمان اسناد و کتابخانه ملی - بازنشسته - پژوهشگر - سازمان - مدیران - ارائه خدمات - رییس سازمان - بازنشستگان - کرونا - محمدعلی - خبرنگار - ارتقای - نوآوری - بیماری - مدیریت - رضایت - اسناد - کیفیت - گزارش - نیروی - ایران - رقابت - گفتگو - پاتوق - خدمات - قانون - ویژه - ایده

آخرین اخبار سرویس:
کار جهادی یعنی تبدیل تهدیدها به فرصت

یک فروشگاه با مدلینگ زنان در آمل تعطیل شد

اقامه نماز جمعه بعلت شیوع کرونا در سراسر استان یزد لغو شد

فلاحت پیشه: نه بایدن وارد جنگ با ایران می شود نه ترامپ

خیریه هایی برای تکاثر ثروت؛ 40 هزار موسسه خیریه در ایران چه می کنند؟

وحدت اسلامی یا اتحاد در مذهب؟

چه کسانی مشمول کوپن می شوند؟ چه کالا هایی کوپنی خواهند شد؟

تحقق اجرای قانون تسری فوق العاده خاص کارکنان زندان های کشور پس از 8 سال

طرح یک فوریتی تامین کالا های اساسی در دستور کار هفته آتی مجلس

تبریک تولد خواجه امیری به سبک بابک جهانبخش/ عکس

شماره جدید افق حوزه منتشر شد

ساماندهی ورودی شهر از سمت مغان با اولویت انجام شود

نمایشگاه توانمندی ها و معرفی مراکز تحقیقاتی بسیج دانشجویی فارس

بررسی گزارش هشت کمیسیون تخصصی در دستور هفته آتی مجلس

قرارگاه جهادی مقابله با کرونا بسیج دانشجویی آذربایجان غربی دوباره آغاز به کار کرد

تحریم کالاهای فرانسوی از سوی کشورهای اسلامی

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

ولایت مدار دلسوز انقلاب هیچ گاه فریب نمی خورد

حجت الاسلام مروی: روح کالبد آستان قدس رضوی بنیاد پژوهش های اسلامی است

اعمال مذهبی مشترک به تقویت روابط همسران کمک می کند

تجمع روحانیون در محکومیت هتک حرمت پیامبر رحمت - ساوه

همکاری نظامی محور دیدار رییس جمهور ازبکستان و وزیر دفاع ملی ترکیه

امت اسلامی طرح اسلام ستیزانه فرانسه را بی پاسخ نخواهند گذاشت

«کرونا» اقامه نماز جمعه این هفته کرمانشاه را تعطیل کرد

قدردانی ناظر مجلس در شورای عالی بورس از دستگاه قضا| ابلاغ دستورالعمل رسیدگی و ساماندهی پروند ه های بازار سرمایه تصمیم بجا و منطقی بود

وزارت امور خارجه جواب محکمی به سخنان هتاکانه «مکرون» بدهد

انسداد هزار و 141 ﺣﻠﻘﻪ ﭼﺎه ﻏﯿﺮ ﻣﺠﺎز بدون تشکیل پرونده قضایی در خراسان رضوی/ﺳﺎﻣﺎﻧﺪﻫﯽ ﭘﺴﻤﺎﻧﺪﻫﺎی ﭘﺰﺷﮑﯽ ﻣﺸﻬﺪ ﻣﻘﺪس با ورود دادستانی

3 نکته مهم پیرامون فضایل نهفته در ولادت «پیامبر اکرم(ص)» و هفته وحدت اسلامی

تبریک تولد خواجه امیری به سبک بابک جهانبخش/ عکس

سی و چهارمین دوره کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی افتتاح شد

نه بایدن وارد جنگ با ایران می شود نه ترامپ

در رابطه با وحدت بین شیعه و سنی چه روایاتی داریم؟

لزوم بررسی 67 لایحه دولتی ارائه شده به مجلس

انتخابات آمریکا؛ چه کسی برای مذاکره بهتر است؟

آغاز هفته وحدت بر مسلمانان جهان مبارک باد

اعلام برنامه های فرهنگی و هنری ویژه هفته وحدت در کیش

جراحی های متعدد شیخ اصلاحات | حسین کروبی از عفونت چشم پدرش خبر داد | چه کسی کروبی را جراحی کرد؟ 

جدول پخش برنامه های رادیوی شبکه دنا

محکومیت هتک حرمت پیامبر رحمت با تجمع روحانیون در ساوه

توییت سید عباس عراقچی پس از دیدار با علی اف

شرایط دریافت وام ازدواج برای فرزندان بازنشستگان+ جزییات

واکنش مکارم به هتاکی رییس جمهور فرانسه

برداشت زعفران در استان گلستان

طرح مشکلات امور قرآنی کشور در کمیسیون برنامه و بودجه

همدلی و وحدت امت اسلامی ؛ زمینه ساز موفقیت های بزرگ

پیام رهبر انقلاب اسلامی خطاب به جوانان فرانسه در پی اظهارات توهین آمیز رییس جمهور فرانسه درباره پیامبر اعظم (ص)

جلیلی، نزدیکترین فرد به کرسی ریاست جمهوری

واکنش خانم مجری معروف به اهانت به پیامبر اکرم (ص) + عکس

طرز تهیه کیک خیس یخچالی خانگی

عملکرد قوه مجریه در ماه های پایانی عمر دولت/علیخانی: امید چندانی به بهبود اوضاع نیست/ کریمی: بی انگیزگی همه جا را فرا گرفته است

نماز جمعه این هفته در 49 شهر استان فارس اقامه نمی شود

اولین مدیر پخش رادیو پس از انقلاب درگذشت

شکوه پیامبر خوبی ها از دیدگاه شرق شناسان غربی

پیام ائمه جمعه شیعه و سنی اردبیل به مناسبت هفته وحدت

درگذشت فرمانده ارشد ارتش به علت ابتلا به کرونا

تجهیز مردم به سواد رسانه ای ناظر بر پدافند غیر عامل است

تقدیر سرلشکر فیروز آبادی از نوجوانترین فرمانده کشور

اجرای مراسم با پول بیت المال و ضد مصوبات ستاد کرونا/انتخابات آمریکا و انتخابات ایران 1400! ‏/دو روی سکه مسئولیت دولت در قبال سرمایه بورسی مردم‎ ‎

«مهارت خانه» فرصتی برای مهارت افزایی طلاب

فیلم | همخوانی قرآن نوجوانان یزدی

انتقاد امام جمعه کاشان از اسراف بیش از حد در کشور / باید به سبک اسلامی برگردیم

جدول پخش برنامه های سیمای شبکه دنا

میزان تاثیر دانشگاه در حل مشکلات مردم سنجیده شود

حل مساله کرونا نیازمند تصمیمات قاطع حاکمیتی است

«مهارت خانه» بستری برای مهارت افزایی طلاب

صفحه اول روزنامه های پنجشنبه 8 آبان 99

وزارت بهداشت اگر در مبارزه با کرونا موفق بود که آمار فوتی ها دوباره رکورد نمی شکست

مدیر حوزه علمیه فارس از دفتر اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان بازدید کرد

امت اسلام باید صبور باشد، وحدت و تقریب خود را حفظ نماید و از الطاف الهی مایوس نگردد

رصد تحرکات دشمن توسط سامانه های پدافندی ارتش

عدم برگزاری نمازجمعه در 21 شهرستان فارس

نامه رییس حماس به 5 هزار شخصیت؛ وحدت، هدفی راهبردی است

هوای مشهد سالم است

معتادان متجاهر جمع آوری و مرکز ماده 16 راه اندازی شود

عملکرد ضعیف دولت و وزارت راه علت نابسامانی در بازار مسکن

درگذشت فرمانده ارشد ارتش به علت ابتلا به کرونا +عکس

رأی الکترال انتخابات آمریکا چیست و چه اهمیتی در انتخابات دارد؟

ضرورت راه اندازی فن بازارها در استان سمنان/ تعامل با دانشگاه ها تقویت شود

استقبال جمهوری آذربایجان از طرح ابتکاری ایران

40 قرارگاه به نام سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در کاشان تشکیل می شود

سپاه برای محرومیت زدایی در مناطق محروم زنجان برنامه ویژه دارد

دوازدهم ربیع الاول، آغاز هفته وحدت

واکنش آیت الله مکارم شیرازی به هتاکی رییس جمهور فرانسه / اگر عقل سیاسی داشتید خود را با جهان اسلام درگیر نمی کردید

برگزاری غیرحضوری جلسات در استان اردبیل

قالیباف به کرونا مبتلا شد؛ آیا حق با روحانی بود؟

میزان تاثیر دانشگاه در حل مشکلات مردم سنجیده شود

توهین به پیامبر اسلام (ص) توهین به همه مسلمانان و ادیان است

تصاویر| رونمایی از دستاوردهای جدید ارتش

تمایل ایران به حفظ روابط دوستانه با آذربایجان و ارمنستان

افراطی ها خواهان پیروزی ترامپ هستند/مردم از سیاست مداران تکراری خسته شدند

خبر جدید از همسان سازی حقوق بازنشستگان + فیلم

از نیروهای بسیجی در بازرسی بازار استفاده می شود

همدلی و وحدت امت اسلامی؛زمینه ساز موفقیت های بزرگ

همت بلند قرارگاه های جهادی کاشان برای شکست کرونا/رزمایش لشگریان محمد(ص)، حافظان سلامت اجرایی می شود

جو بایدن: ترامپ یک شارلتان حقه باز است

نسبت تعداد فوتی های کرونا در ایران بیشتر از سایر کشورها

جهان در آستانه تحولات بزرگ

دولت های اسلامی با فشار بر دولت فرانسه جلوی تکرار این گونه جسارت ها را بگیرند

فرمانده سپاه کردستان: سپاه 3.5 میلیارد تومان بسته معیشتی بین مردم توزیع کرد

اظهارات جدید احمدی نژاد درباره کوروش و مدیریت جهان! | نه می گویم ذوالقرنین است نه پیغمبر اما ...

یک پژوهشگر: کتابخانه ملی قانون منع به کارگیری بازنشستگان را دور زده است/ بروجردی: هیچ بازنشسته ای را به کار نمی گیریم مگر شرکتی ها

یک پژوهشگر: کتابخانه ملی قانون منع به کارگیری بازنشستگان را دور زده است/ بروجردی: هیچ بازنشسته ای را به کار نمی گیریم مگر شرکتی ها