مطالب مرتبط:
خلبانان عملیات «کمان 99» در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تجلیل می شوند
هفته دفاع مقدس فرصتی برای بازخوانی رشادت های 8 ساله مردم ایران است
هفته دفاع مقدس فرصتی برای بازخوانی رشادت ها و مقاومت مظلومانه 8 ساله ملت ایران است
7 سال هم نفسی با مجاهدان/ روحانی رزمنده ای که در 6 عملیات شرکت کرد
تصاویر | عکس های آرشیوی از عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 07:402020-09-22بين الملل

بازخوانی عملیات «کمان 99 »


نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اجرای بزرگترین عملیات هوایی خود، رژیم بعثی صدام که یکی از بزرگترین ارتش های جهان در آن زمان را در اختیار داشت در بهت و حیرت فرو برد.

- نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اجرای بزرگترین عملیات هوایی خود، رژیم بعثی صدام که یکی از بزرگترین ارتش های جهان در آن زمان را در اختیار داشت در بهت و حیرت فرو برد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، امروز اول مهرماه، سالروز پاسخ همه جانبه نیروی هوایی ارتش به حملات رژیم بعث عراق به کشورمان در سال 1359 است که عملیات کمان 99 یا 140 فروندی نام گرفت.

این عملیات بزرگ ترین عملیات هوایی تاریخ تیزپروازان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که عملیاتی موفق بود، باعث اقتدار و برتری نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای چند سال در جنگ شد.

زمانی که حمله سراسری رژیم بعث صدام علیه میهن اسلامی آغاز شد، عملیات تاکتیکی انهدام نیروی هوایی رژیم بعث صدام به منظور کسب برتری هوایی توسط نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در روز یکم مهر ماه 1359 انجام شد.

طرح نبرد البرز این عملیات بر پایه ی طرح نبرد البرز صورت گرفت.

سوابق طرح نبرد البرز به جلسه هماهنگی 1358/8/18 در ستاد مشترک ارتش برمی گردد که رژیم بعث صدام دست به تحرکات و اقدامات مشکوک و خصمانه بر علیه جمهوری اسلامی زده بود و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با متجاوز اقدام به صدور راهنمای طرح ریزی طرح البرز و ابلاغ آن به نیروی هوایی کرد.

در این طرح نیروی هوایی از پیش دستی و غافلگیر کردن دشمن منع شده بود.

پس از اینکه طرح به دستور عملیاتی تبدیل شد، طراحان و افسران زبده و خلاق عملیاتی نیروی هوایی دستور عملیاتی را در قالب 99 صفحه تدوین، تصویب ودر تاریخ 59/4/27 به کلیه یگان های عملیاتی ابلاغ کردند و یگان های عملیاتی دستورات رزمی لازم را تهیه و منتظر دستور اجرای این طرح بودند.

بلافاصله پس از تجاوز رژیم بعثی صدام در روز 31 شهریورماه 59، با دستور فرمانده نیروی هوایی شهید سرلشکرخلبان جواد فکوری مسئولان عملیات یگان ها مشغول برنامه ریزی برای اجرای دستور عملیاتی نبرد البرز شدند.

خلبانان و طراحان عملیاتی در هر پایگاه به فرماندهی فراخوانده شدند و تا صبح بر روی برنامه پروازی، نوع مأموریت و مشخص کردن اهدافی که باید هدف قرار بگیرد، کار کردند.

کارکنان فنی، آماد و پشتیبانی و ترابری و.

یگان ها تا صبح با کار طاقت فرسا و جهادی، 140 فروند هواپیما را به انواع مهمات، راکت، موشک، بمب ام- ک82، بمب های MK82/83/84، بمب های خوشه ای، موشک های ماوریک، موشک های حرارتی و موشک های راداری مجهز و آماده پرواز کردند.

در واپسین دقایق 31 شهریور 1359 طرح نبرد البرز با رمز کمان 99 با عبور 140 فروند هواپیمای جنگنده شکاری از مرز آماده و اجرایی شد.

تصورات عراق رنگ باخت نیروی هوایی در ساعت 16 روز 59/6/31 در کمتر از دو ساعت پس از حمله رژیم بعث صدام، اولین اقتدار و قدرت هوایی خود را به نمایش گذاشت و نظر اصلی فرماندهان نیروی هوایی از اجرای سریع اولین عملیات در اولین ساعات پس از هجوم متجاوز، در حقیقت آغاز جنگی روانی علیه استراتژیست های ارتش عراق بود، چرا که آنان حملات هوایی خود علیه نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران را با اتکا بر این باور طراحی کرده بودند که نیروی هوایی توان پاسخگویی به تهاجم را نخواهد داشت و بی درنگ پس ازحملات، شیرازه این نیرو ازهم گسیخته شده و ارکان نظام فرو خواهد ریخت.

از سوی دیگر، نظر فرماندهان، اعلام توان مقاومت، مقابله به مثل، سرعت، قدرت کوبندگی و قابلیت انعطاف نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به زمامداران عراق بود تا شاید آنان را از ادامه خشونت و دشمنی آشکار باز دارد.

اما اصرار نیروی هوایی عراق بر ادامه حملات باعث شد تا صبح روز یکم مهرماه 1359با یکی از بزرگترین و کوبنده ترین پاسخ های جنگ های هوایی جهان مواجه شوند.

به این ترتیب نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اجرای بزرگترین عملیات هوایی خود، رژیم بعثی صدام که یکی از بزرگترین ارتش های جهان در آن زمان را در اختیار داشت در بهت و حیرت فرو برد.

اهداف این عملیات پایگاه های هوایی، مخازن سوخت و مهمات، پالایشگاه ها، آشیانه هواپیماها، پناهگاه های تعمیرات و نگهداری هواپیما، باندهای پروازی، رادارهای هدایت کننده هواپیماهای جنگی، برج های مراقبت و مراکز مخابراتی عراق در مناطق کرکوک، موصل، رشید، حبانیه، ناصریه، شعیبیه، کوت و المثنی بودند و علت انتخاب این اهداف از بعد تاکتیکی، انجام حملات هوایی علیه این اهداف، دشمن را در ابعاد خدمات پشتیبانی رزمی و آتش پشتیبانی هوایی، دفاع هوایی و اطلاعات و هشدار اولیه در میدان جنگ با موانع زیادی روبرو می ساخت و در نهایت می توانست به تهاجم عراق در خوزستان پایان داده و حرکت دشمن را متوقف سازد.

از بعد استراتژیک دفاعی، از آنجایی که برآورد دشمن حاکی از زمین گیر بودن نیروی هوایی ایران بود، لذا انجام چنین عملیات سنگینی می توانست معادلات استراتژیک دشمن را با شکست روبرو سازد.

نوع هواپیماهای به کار رفته در عملیات در این عملیات از جنگنده بمب افکن های اف-5 و اف-4 برای بمباران و شکاری-رهگیرهای اف-14 برای محافظت از هواپیماها و بویینگ 747 و بویینگ 707 برای سوخت رسانی و سی-130هرکولس برای جمع آوری اطلاعات الکترونیکی برای مشخص کردن محل پایگاه های موشکی استفاده شد و در مجموع در این عملیات 200 فروند هواپیما شرکت داشتند و حدود 400 نفر از پرسنل عملیاتی و فنی، درگیر مستقیم با این عملیات بودند.

نحوه اجرای عملیات نحوه اجرای عملیات چنین بود که در ساعت مقرر تانکرهای سوخت رسان در محل ملاقات حضور داشته باشند و ابتدا فانتوم های پایگاه همدان به پرواز درآیند و بدون سوختگیری هوایی به اهداف خود حمله کنند.

دو دقیقه بعد از آن ها، فانتوم های پایگاه تهران به پرواز درآیند و با سوخت گیری هوایی، به اهداف خود حمله کنند.

دو دقیقه بعد فانتوم های پایگاه بوشهر به پرواز درآیند و آن ها نیز با سوخت گیری هوایی به اهداف خود حمله کنند.

در همین زمان هم اف-5 های پایگاه های تبریز و دزفول به پرواز درآمده و اهداف خود را بمباران کنند و در این زمان اف-14 ها از پایگاه های مربوطه به پرواز درآیند و کار پشتیبانی عملیاتی را از پشت مرزها به عهده بگیرند.

همچنین مقرر شد پایگاه های هوایی شرکت کننده در عملیات پایگاه های تهران، همدان و بوشهر با یگان های اف-4 (فانتوم-2)خود و پایگاه های تبریز و دزفول با یگان های اف-5 (تایگر-2) خود در این عملیات شرکت کنند و پایگاه های هفتم و هشتم شکاری با یگان های اف-14 (تامکت) خود، کار پشتیبانی را برعهده بگیرند.

زمان عملیات هم زمان با طلوع آفتاب روز یکم مهرماه 1359 در سرزمین عراق انتخاب شد.

چون خورشید از شرق طلوع می کرد و جنگنده بمب افکن های نیروی هوایی از شرق به غرب به سوی اهداف خود پرواز می کردند بنابراین در هوای گرگ و میش صبحگاهی و تیغ تیز شعاع آفتاب، کار هدف گیری را برای پدافند هوایی عراق که به سوی آفتاب نگاه می کردند، مشکل می کرد.

عملیات ضد پدافندهوایی قبل و همزمان با ورود بمب افکن ها به خاک عراق انجام شد تا رادارها و پدافندهای مناطقی که قرار بود به آن ها حمله شود، از سر راه بمب افکن ها برداشته شود.

با انجام این کار برتری کامل هوایی از آن خلبانان نیروی هوایی شد و این باعث شد توان دشمن به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند.

قبل از ورود به خاک عراق، فانتوم ها به دو دسته تقسیم شدند و با کم کردن ارتفاع از مرز گذشتند و وارد خاک عراق شدند.

وقتی به بغداد رسیدند، پدافند عراق که از حمله آگاه شده بود، آسمان بغداد را به گلوله گرفته بودند و دودهای ناشی از آن آسمان را پوشانده بود.

خلبانان نیروی هوایی به سمت اهداف خود در پایگاه الرشید و فرودگاه بغداد شیرجه رفتند و تمام بمب های خود را بر روی اهداف ریختند که در نتیجه آن باند فرودگاه، ساختمان های آن و ماشین آلاتی که در آن قرار داشت، تقریباً منهدم شد.

نتایج عملیات کمان 99 با نگاهی دقیق تر به این عملیات از زاویه استراتژیک مشخص می شود برآوردهای هوایی دشمن حکایت از زمین گیر بودن نیروی هوایی ایران داشت و انجام چنین عملیات هوایی سنگینی در مدتی کوتاه که تخمین آن برای بزرگترین استراتژیست های نظامی نیز آسان به نظر نمی رسید، می توانست معادلات دشمن درسرنگونی نظام اسلامی و جداسازی استان خوزستان از پیکر ایران را باطل کند.

در پی این عملیات رعدآسا، نیروی هوایی عراق برای مدت طولانی نیمی از توان عملیاتی خود را از دست داد و تا مدت ها پس از آن پایگاه های هوایی این کشور قادر به استفاده از تمام و یا بخشی از توان رزمی خود نبودند، به طوری که پایگاه هوایی الرشید به عنوان یکی از مهمترین پایگاه های هوایی عراق تا 69 روز پس از این رزم هوایی غیرعملیاتی بود و موجب کاهش توان رزمی هوایی دشمن و کاهش فعالیت های هوایی بر فراز جبهه های زمینی و کسب برتری هوایی برای دلاور مردان عرصه پیکار شد.

بازتاب های سیاسی نظامی عملیات کمان 99 کشورهای دوست و هم پیمان عراق شامل کشورهای عرب منطقه و برخی کشورهای اروپایی نظیر فرانسه و آلمان و از همه مهم تر ایالات متحده آمریکا با پاسخ قاطع نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بی هیچ تردیدی دریافتند که محاسبات آنان چندان دقیق و مبتنی بر اطلاعات درست و حقایق نبوده و ارتش ایران، از توان دفاعی قابل توجهی برخوردار است.

خبرگزاری های خارجی نیز پس از این عملیات با اذعان به مهارت خلبانان ایرانی و قابلیت هایی که در عرف این جنگنده ها پیش بینی نشده، مجبور به بازتاب این حمله گسترده شدند.

آنان پرواز خلبانان ایرانی را اعجاب برانگیز و قابلیت مانور آنان را در برابر پدافند هوایی بغداد بی نظیر توصیف کردند، اما آنچه در لابلای این اخبار بیشتر به چشم می خورد ضربه روحی شدید و وحشتی بود که زمامدار عراق و سیاست مداران غربی متحمل شدند.

به این ترتیب عملیات کمان 99 یا 140 فروندی بزرگ ترین عملیات هوایی تاریخ تیزپروازان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که عملیاتی موفق بود، باعث اقتدار و برتری نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای چند سال در جنگ شد.

در این عملیات 11 فروند هواپیمای جنگنده بمب افکن از دست رفت و هشت نفر خلبان شهید شدند، دو نفر اسیر و یک نفر مفقودالاثر شد که بعدها به جمع شهدا پیوستند.

در پایان گرامی می داریم یاد و خاطره شهیدان این عملیات غرورآفرین شهید سرلشکر خلبان منصور ناظریان، همایون شوقی ، غفار رامین فر، غلامحسین عروجی ، بهرام عشقی پور، عباس اسلامی نیا، تورج یوسف و علی مراد جهانشاه لو و تمام کسانی که برای حفظ کیان و تمامیت ارضی میهن عزیزمان ایران، در اوج گمنامی و سلحشوری، بی هیج ادعایی رفتند تا پروانه وار شمع وجود خویش را در راه دفاع از ارزش های والای انقلاب اسلامی نثار کنند و باید نسل حاضر و نسل های بعد این واقعیت ها را بدانند که سربازان فداکار این کشور اسلامی در طول هشت سال دفاع مقدس با رشادت، پایمردی و نثار جان خود اجازه ندادند یک وجب از خاک پر افتخار میهن اسلامی لگدکوب دشمن شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: ارتش جمهوری اسلامی ایران - نیروی هوایی ارتش - جمهوری اسلامی ایران - ارتش جمهوری اسلامی - نیروی هوایی - جمهوری اسلامی - عملیات - هوایی - بزرگترین - نیروی - اسلامی - ارتش - ارتش های جهان - جمهوری - رژیم - ایران - بزرگ - رژیم بعثی - رژیم بعث صدام - رژیم بعث عراق - زمان - صدام - یکی از - بزرگ ترین - حیرت - جهان - کمان - کشورمان - عملیاتی - انهدام

آخرین اخبار سرویس:
شتاب چشمگیر ابتلا به کرونا در هند؛ تعداد مبتلایان از مرز 8 میلیون نفر گذشت

ترکیب وزرای کابینه سعد حریری در حال نهایی شدن است

ابتدا همه شهروندان خودمان را به طور رایگان واکسینه می کنیم

حمایت مکرون از اهانت به پیامبر (ص) نتیجه ضعف حاکمان عربی است

حمله تروریستی به بزرگ ترین پالایشگاه ونزوئلا

شهاب سنگی که سال 2018 به زمین خورد حاوی عناصر ایجاد حیات است

17 سال زندان برای رییس جمهور سابق کره جنوبی

درخواست خطیب مسجد الاقصی برای برگزاری تظاهرات

توهین ترامپ به زن جو بایدن: او خیلی چاق است!

تاکید ولیعهد ابوظبی بر حمایت از سودان در تماس با نخست وزیر این کشور

تنبیه عجیب کارکنان در چین! +عکس

ترامپ: پسرم فقط 15 دقیقه به کرونا مبتلا بود

چین اقدامات آمریکا را تلافی می کند/تحریم تسلیحاتی در راه است

تصمیم جدی امریکا برای توسعه برنامه موشک های بالستیک این کشور

صفحه نخست روزنامه های کشور - پنجشنبه 8 آبان 1399

سازمان حقوق بشری| 5 نوجوان در عربستان سعودی در آستانه اعدامند

عراقچی برای حل مناقشه قره باغ وارد مسکو شد

تیر خلاص ترامپ به برجام | جزییات اقدام خصومت بار آمریکا علیه ایران | رفع تحریم های برجامی غیرممکن می شود؟

انتقاد نخست وزیر هند از فساد دودمانی

درگذشت ارشد نظامی ارتش در استان مرکزی

آغاز هفته وحدت/ تاکید مسلمانان شیعه و سنی استان بر اتحاد بیشتر دنیای اسلام

حماس: مهلت اسراییل تمام است؛ محاصره غزه را تحمل نمی کنیم

بازداشت تروریست خطرناک داعشی در کرکوک

عکس| تجمع در برابر سفارت فرانسه در بیروت؛ ماکرون عذرخواهی کند

واکنش ترامپ به عملیات رهگیری هواپیما

پرونده برانکو بسته شد و پنجره پرسپولیس،باز

تاکید نتانیاهو بر ادامه شهرک سازی ها در کرانه باختری رود اردن

حماس: آمریکا در ظلم به ملت فلسطین، شریک اسراییل است

تیر خلاص ترامپ به برجام | جزییات اقدام خصومت بار ترامپ علیه ایران | رفع تحریم های برجامی غیرممکن می شود؟

آغاز هفته وحدت/ تاکید مسلمانان شیعه و سنی استان براتحاد بیشتر دنیای اسلام

روزنامه های اقتصادی 8 آبان 99

رهگیری هواپیما بر فراز گردهمایی انتخابانی ترامپ در آریزونا

انتقاد ترامپ از رسانه های آمریکایی: تنها اخبار جعلی منتشر می شود

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های پنجشنبه 8 آبان 99

واکنش روزنامه آمریکایی به اظهارات رتکلیف درباره ایران

پیتزاخوری آقای شهردار در صف رای! +عکس

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های پنجشنبه 8 آبان 99

اقدام سخیفانه رییس جمهور فرانسه نشانه نفوذ اسلام در جهان است

اختلافات داخلی دیواره های اسراییل به لرزه درآورده است

صفحه اول روزنامه های گیلان 8 آبان 99

کریمی به وعده اش وفا کرد!

انتخابات 2020/افشاگری که آشکار شد

تفاوتی میان ترامپ و بایدن وجود ندارد

عراقچی وارد مسکو شد

ببینید: بالاخره سیگاری ها کرونا می گیرند یا نمی گیرند؟!

درگذشت یکی از فرماندهان ارتش بر اثر کرونا

آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته

مهران غفوریان و دخترش هانا + عکس

حمله تروریستی به بزرگ ترین پالایشگاه ونزوئلا

اروپا در موج دوم عمیق کرونا قرار دارد

حال و هوای سرخوشانه مجری مشهور/ عکس

شناسایی 113مبتلای جدید و فوت 6 نفر به دلیل کرونا در افغانستان

هشدار به یک هواپیما بر فراز گردهمایی ترامپ

جولان کرونا در امریکا

انتخابات 2020 آمریکا: آخرین وضعیت بایدن و ترامپ در 6 ایالت کلیدی (نمودار)

گسترش درگیری ها در فیلادلفیا

فرانسوا اولاند: حضور ترکیه در ناتو باید مورد تجدید نظر قرار گیرد

مرور روزنامه های 8 آبان 99

حمله تند و بی سابقه باراک اوباما به ترامپ + فیلم

ویدئو / از ثروتمندترین سیارک کشف شده تا ساخت کوچکترین کشتی دنیا

عراقچی: طرح ایران برای حل مناقشه قره باغ بر مبنای اصول انسان دوستانه است

آزادی بیان در فرانسه؛اسلام ستیزی آزاد،یهودستیزی ممنوع!

مرور روزنامه های 8 آبان 99

اعلام آماده باش حزب الله در جنوب لبنان/هشدار آمریکا به اتباعش در عربستان درباره حملات موشکی/ قاچاق 37 تانکر نفت سوریه از سوی آمریکا/ انتقاد تند دیده بان حقوق بشر از نقض حقوق زنان در عربستان

مرگ بیش از 233 هزار آمریکایی مبتلا به کرونا

فرانسه بار دیگر قرنطینه شد

سیاست های نا بخردانه مکرون

سفارت ایران حمله موشکی به شهر برده جمهوری آذربایجان را محکوم کرد

ایران، تهاجم گازانبری دیپلماتیک، صف آرایی جهانی قابل احیا

جانز هاپکینز: شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا به هشت میلیون و 800 هزار نفر رسید

صفحه اول روزنامه ها پنجشنبه 8 آبان

بررسی فهرست احتمالی اسکوچیچ برای بازی دوستانه پیش رو

سفیر آذربایجان: مسائل منطقه باید در منطقه حل و فصل شود/ هیچ نیروی خارجی به قره باغ نبرده ایم

آیا طرح ایران صدای توپخانه ها را در منطقه قره باغ قطع می کند؟

سرشاخ شدن چین با آمریکا بر سر تایوان از راه تحریم تسلیحاتی

کودک ایرانی، سوژه روزنامه دیلی تلگراف شد

بن بست در مذاکرات تهران اوتاوا

سرشاخ شدن چین با آمریکا بر سر تایوان از راه تحریم تسلیحاتی

ببینید | خودرو پرنده هلندی در جاده های اتحادیه اروپا به حرکت در می آید

«آناهیتا افشار» با نگاهی نگران/ عکس

رسوایی های مالی ترامپ، بی پایان اما بی اثر

زنگ خطر برای بایدن به صدا درآمد

جانز هاپکینز: شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا به 8.8 میلیون نفر رسید

آمریکا در آستانه آنتخابات، اروپا در اندیشه احیای چندجانبه گرایی

ابراز نگرانی از اقدامات کاسبان تحریم

داستان مرگ و زندگی برای دونالد ترامپ

ترامپ رهگیری هواپیما را با آتش بازی اشتباه گرفت!

کلید حل بحران قره باغ در دست ایران

احتیاط کره جنوبی در قبال مطالبات ایران

هوشیاری ایران در برابر بازی منطقه ای

اسکوچیچ,علی کریمی را خط می زند؟

نتانیاهو: اسراییل بدون کرانه باختری در خطر است

ماکرون: فرانسه برای دومین بار قرنطینه می شود

دلایل تردید در آمار نظرسنجی های آمریکا

برنامه ایران بعد از خرابکاری در نطنز

ویزای دیجیتال کار، واقعیت یا سراب؟ /کلاهبرداران در کمین مهاجران ساده لوح

گمانه زنی ها درباره سیاست آتی دولت جدید آمریکا

حمله ترک ها به تظاهرکنندگان ارمنی در فرانسه

ببینید | رونمایی از ادوات و تجهیزات باز تولید ارتش

رهگیری یک هواپیما بر فراز گردهمایی انتخابانی ترامپ در آریزونا

بازخوانی عملیات «کمان 99 »

بازخوانی عملیات «کمان 99 »