موضوعات داغ: - دادگاه هاي عمومي - عمومي و انقلاب - شجاع خليل زاده - مهدي رسول پناه - هواداران پرسپوليس - فينال ليگ قهرمانان - سواد رسانه اي - ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان آسيا - فينال ليگ قهرمانان آسيا - اميرعلي اكبري - ژئو پارك - روزنامه حزب الله - فستيوال مجسمه هاي شني - الحسين يجمعنا - روابط امارات و اسراييل - بازگشايي - آنخل تورس - نوسازي ناوگان تاكسيراني - شمار بيكاران - مجيد راستي - فدراسيون جهاني كشتي - دانشگاه داندي

مطالب مرتبط:
قیمت گذاری شانه ای تخم مرغ صحیح نیست
حداکثر قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ فله برای مصرف کننده 14 هزار و 500 تومان
حداکثر قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ فله 14 هزار و 500 تومان اعلام شد
کلامی: قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ 14 هزار و 500 تومان تعیین شد
قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ 14 هزار و 500 تومان تعیین شد
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 07:352020-09-22اقتصادي

چرا قیمت مرغ و تخم مرغ سر به فلک کشید؟ / موافق قدیری: شبکه توزیع نهاده های دامی ناکارآمد است


گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، چند روزی است که قیمت گوشت مرغ و گاو و گوسفند از گرانی های اخیر سبقت گرفته و سر به فلک کشیده است.

وضعیت به حدی برای سبد غذایی مردم به ویژه اقشار ضعیف جامعه سخت شده که صدای همه را درآورده است.

- چرا قیمت مرغ و تخم مرغ سر به فلک کشید؟ / موافق قدیری: شبکه توزیع نهاده های دامی ناکارآمد است " رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران گفت: عدم تخصیص ارز برای واردات نهاده های دامی از سوی بانک مرکزی و فقدان استراتژی مناسب و شبکه توزیع و عدم هماهنگی وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی عامل گرانی مرغ و تخم مرغ است.

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، چند روزی است که قیمت گوشت مرغ و گاو و گوسفند از گرانی های اخیر سبقت گرفته و سر به فلک کشیده است.

وضعیت به حدی برای سبد غذایی مردم به ویژه اقشار ضعیف جامعه سخت شده که صدای همه را درآورده است.

حتی قیمت تخم مرغ هم پرواز کرده و در بعضی شهر ها تا دانه ای 2 هزار تومان یا شانه ای 40 هزار تومان رسیده و البته مسئولین مربوطه دائما از قیمت مصوب و برخورد تعزیراتی با متخلفان سخن می گویند و وزیر جهاد کشاورزی هم وعده ی حل مشکل تا چند روز آینده را می دهد.

برای درک بهتر علت گرانی گوشت و تخم مرغ با مجید موافق قدیری؛ رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران و عضو هییت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفتگو کردیم که در ادامه مشاهده می کنید.

ایران تا چه اندازه به واردات نهاده های دامی وابسته است؟ایران در واردات نهاده های دامی تولید خوراک دام کشور مطرحی در عرصه بین المللی است، به نحوی که به طور متوسط 80 درصد از نهاده های دامی تولید خوراک ایران وارداتی است، واردات نهاده های دامی را نمی توان به چند سال اخیر نسبت داد، بلکه از 50 سال گذشته تا کنون ایران یکی از کشور های واردکننده نهاده های دامی به شمار می رود.

ایران به دلیل شرایط ژئوپلتیکی و موقعیت جغرافیایی، هوای گرم و خشک و کمبود منابع آبی و نبود ماشین آلات و تکنولوژی های لازم و البته استراتژی های مناسب تولید محصولات کشاورزی، یک کشور وارد کننده در نهاده های دامی به شمار می رود که تا امروز هم این موضوع تداوم داشته است.

از طرفی باید بدانیم 70 درصد از هزینه های تمام شده محصولات پروتیینی همچون شیر، گوشت، تخم مرغ به خوراک دام مربوط است؛ بنابراین با دو معضل بزرگ رو به رو هستیم؛ یکی اینکه بیش از 80 درصد مواد اولیه تولید خوراک دام کشور وارداتی است و دوم اینکه 70 درصد قیمت تمام شده محصولات پروتیینی مستقیما به خوراک دام مرتبط است، لذا در صورتی که در واردات نهاده های دامی با کوچکترین چالشی مواجه شویم، مرغدار، دامدار و کارخانه خوراک دام موفق به دریافت به موقع نهاده های دامی و خوراک آماده دام نمی شود و در نتیجه این موضوع به افزایش قیمت تمام شده محصولات پروتیینی منتهی می شود.

قیمت تخم مرغ و مرغ در روز های اخیر به شدت افزایش یافته است، آیا پیش از رسیدن به این وضعیت برای جلوگیری از این موضوع راهکار های لازم اندیشیده نشده بود؟ هشدار هایی مبنی بر ایجاد مشکلاتی از این دست که این روز ها مشاهده می کنیم، از پاییز سال گذشته به سیاست گذاران اقتصادی، وزارت صمت، وزارت جهاد و بانک مرکزی داده شده بود، لذا متهم اصلی در این قصه که از آذر ماه سال گذشته شروع شده بانک مرکزی است که ارز مورد نیاز جهت واردات نهاده های دامی را تأمین نکرد.

متهم دوم وزارتخانه های اقتصادی مثل وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی است که ارز را به موقع تخصیص ندادند و استراتژی مناسبی برای واردات کنجاله ی سویا، جو و ذرت اعمال نکردند.

معضل مهم بعدی فقدان شبکه توزیع مناسب نهاده های دامی است، حتی علی رغم اینکه سامانه بازارگاه راه اندازی و با مشکلاتی همراه بود، سامانه جدید بازار نیز که جزو مصوبات ستاد تنظیم بازار بود، علی رغم اینکه باید در پنج شش ماه گذشته به سرعت راه اندازی می شد متاسفانه عملیاتی نشد، لذا همچنان با چالش مناسب توزیع نهاده های دامی مواجه هستیم، بنابراین متهم اصلی گرانی نهاده های دامی بانک مرکزی به دلیل عدم تامین به موقع ارز، عدم انتقال ارز و عدم تامین ارز برای واردکنندگان بخش خصوصی است، همچنین بروکراسی های پیچیده اداری و موازی کاری و فقدان استراتژی مناسب در وزارتخانه های صمت و جهاد کشاورزی و نبود شبکه توزیع مناسب نهاده های دامی نیز متهمان اصلی به شمار می روند که موجب بالا رفتن قیمت تخم مرغ و مرغ از نرخ مصوب شدند.

با اینکه جلسه تنظیم بازار با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار شد آیا ممکن است همچنان با مشکلاتی در این موضوع مواجه شویم؟هر چند که قیمت مرغ چهارشنبه هفته جاری در جلسه تنظیم بازار با حضور معاون اول رییس جمهور بررسی و قیمت جدید ابلاغ می شود، اما لازم به ذکر است سیاستگذار اقتصادی باید متوجه این موضوع باشد که کشور با چالش جدی نهاده های دامی مواجه است و اگر بانک مرکزی به موقع نیاز های ارزی وارد کنندگان را تامین نکند و به درخواست های فعالین اقتصادی جامه عمل نپوشاند، به طور حتم کشور با بحران جدی تری مواجه خواهد شد.

برای ماه های پیش رو آیا اولویت های اصلی تامین نهاده های دامی برنامه ریزی شده است؟تخصیص ارز بخش عمده ای از نهاده های دامی توسط وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی انجام شده است.

موضوع تامین جو دامی به دلیل اهمیت آن قرار است در اولویت کاری بانک مرکزی قرار بگیرد.

بانک مرکزی باید پاسخگوی این موضوع باشد که چه زمانی ارز به حساب تامین کننده و فروشنده خارجی واریز می شود، ضمن اینکه قرار بر این است وقتی وزارت صمت لیست را اعلام کند ظرف یک هفته ارز مورد نیاز تامین شود.

در حال حاضر کالا های مورد نیاز دامی و محصولات پروتیینی وجود دارد که از گمرک ترخیص نشده باشد؟بله.

متاسفانه کالا هایی در گمرک دپو شده اند که بعضا شش ماه از رسوب آن می گذرد، به این دلیل که بانک مرکزی ارز مورد نیاز را تامین نکرده است.

کالا های دپو شده ای که زیر آفتاب و باران در حال فاسد شدن و کپک زدن هستند به دلیل عدم مساعدت بانک مرکزی در تامین ارز مراحل فاسد شدن را طی می کنند.

عدم تخصیص ارز برای واردات نهاد ها های دامی چه تبعات اقتصادی به دنبال دارد؟این موضوع از چند جهت حائز اهمیت است و دامنه نگرانی را افزایش می دهد چرا که می تواند موجب کاهش انگیزه وارد کنندگان و سرمایه گذاران این عرصه شود، همچنین به اعتبار ایران در عرصه بین المللی آسیب وارد کند چرا که فروشندگان نهاده های دامی اعتماد خود را به ایران از دست می دهند، این امکان وجود دارد که دیگر به ما کالا نفروشند، همچنین کالایی که قرار بر ترخیص آن است تا در واحد های تولیدی شیر، گوشت و تخم مرغ استفاده شود باید استاندارد و کیفیت مورد قبول را داشته باشد تا دام را با چالش های بعدی همچون بیماری مواجه نکند ومحصولات پروتیینی با کاهش کیفیت رو به رو و نشوند.

همچنین این اقدام موجب از دست رفتن تعادل در بازار هم می شود.

قیمت مصوب جو در حال حاضر چقدر است و چرا برای تامین جو دامی نگران هستید؟قیمت مصوب جو در حال حاضر 1450 تومان است، اما در بازار غیررسمی بیش از 3 هزار تومان خرید و فروش می شود، در حالی که متاسفانه جو در گمرکات دپو شده ترخیص نمی شود.

واردکننده هم به دلیل عدم ترخیص بار اقدام به واردات مجدد نمی کند.

از سوی دیگر تامین ارز نیز از سوی سیاست گذاران اقتصادی انجام نمی شود، همه ی این عوامل دست به دست هم می دهند و تعادل بازار را بر هم می زنند.

بنده از این جهت نگرانم که مشکلات جدی ما در خصوص تامین و نیاز به جو از مهر و آبان شروع می شود به این دلیل که دام های روستایی و عشایر در شش ماه اول سال از علوفه مراتع و جو داخلی و پسچر استفاده می کنند، با سرد شدن هوا دامداران مجبور به تامین احتیاجات آن ها با جو دامی و کنسانتره در دامداری می شوند، ضمن اینکه فصل برداشت جو هم تمام شده، بنابراین نیاز به جو دامی افزایش می یابد.

ضمن اینکه ذخایر استراتژیک کشور هم در این بخش مناسب نیست بنابراین همان اتفاقی که امروز برای کنجاله سویای 2450 تومانی که در بازار غیر رسمی و قاچاق بیش از 14 هزار تومان خرید و فروش می شود، ممکن است یکی دو ماه آینده شاهد همین رخداد برای جو دامی باشیم.

ما از همین امروز این هشدار را به ستاد تنظیم بازار دادیم، لذا مقرر شد تخصیص و تامین ارز در اولویت بانک مرکزی قرار بگیرد.


کلید واژه ها: نهاده های دامی - مرغ و تخم مرغ - شبکه توزیع - قیمت گوشت مرغ - تخم مرغ - سبد غذایی - وزارت جهاد کشاورزی - قیمت گوشت - قیمت - خبرگزاری - گوشت مرغ - توزیع - نهاده - قیمت مرغ - گرانی - اقتصادی - شبکه - گوسفند - دامی - جهاد کشاورزی - جامعه - اقشار - وضعیت - وزارت - بانک مرکزی - وزارت صمت - تخصیص ارز - گرانی مرغ - ویژه - گوشت

آخرین اخبار سرویس:
صدور بیش از 2 میلیون کارت هوشمند ملی تولید داخل

جزییات تغییرات تورم از سال 96

ممنوعیت جابجایی دام بدون مجوز دامپزشکی

اجرای طرح های فضای سبز شهر اصفهان

سهولت خدمات دهی به شرکتهای تجاری در راه آهن مشهد

حساب و کتاب دلار های 4200 تومانی در هفت ماه گذشته/ پیش بینی کارشناسان و سرمایه گذاران از قیمت طلا/ جدیدترین خبر از کارت اعتباری سهام عدالت/ روبل دیجیتال عرضه می شود/ چهار ستاره کیفی به کدام خودرو رسید؟

نتایج کنکور ارشد چه زمانی اعلام می شود؟

برگزیده اخبار استان فارس در 60 ثانیه

آخرین وضعیت فرآوری طلا در معدن تکاب | استخراج یک میلیون تن در سال

افتتاح مرکز شبانه روزی فوریت های مشکلات واحد های تولیدی

پیش بینی افزایش صادرات استان اردبیل به 150 میلیون دلار

افزایش 26 درصدی صادرات نفت ایران به چین در سپتامبر

مرکز شبانه روزی فوریت های بررسی مشکلات واحدهای تولیدی فردا در اراک افتتاح می شود

سازندگان توانمند برای اجرای مسکن ملی انتخاب شوند

آغاز برداشت سویا در شهرستان جویبار

آخرین خبر از صدور کارت هوشمند ملی

شرایط استفاده از بخاری تاکسی ها در زمان شیوع ویروس کرونا

پرداخت 167 میلیارد تومان تسهیلات کرونا در لرستان

محدودیت های صادرات برای شرکت های صادراتی حذف می شود

آخرین خبر از صدور کارت هوشمند ملی

یک شستای دیگر در بورس؟

خودروهای گشت حفاظتی منابع طبیعی از سوخت به نرخ دولتی محروم هستند

ثبت نام مالکان تاکسی های فرسوده شهر تهران برای نوسازی تاکسی

قیمت گازوییل امسال وسال اینده افزایش نمیابد

سایه رکود همچنان بر سر بازار صنایع دستی استان فارس/ تسهیلات حمایتی چقدر گره گشاست؟

طرح جاماندگان سهام عدالت در نوبت بررسی است/ مشخص شدن منابع مالی طرح

میزان صادرات از گمرکات آذربایحان غربی کاهش یافت

سرقت 5میلیاردی از خانه زن ثروتمند

ماجرای گوجه فرنگی های برگشت خورده از عراق چیست؟

توزیع 80 هزار بسته غذایی در طرح آمران سلامت هلال احمر

آخرین خبر از صدور کارت هوشمند ملی

کرونایی های جهان 43 میلیونی می شوند

یارانه 120 هزار تومانی به چه کسانی می رسد؟

سه پروژه راه و شهرسازی کردستان بزودی به بهره برداری می رسد

شلوغی بازار، افزایش نگران کننده آمار کرونا

ستادکرونادرمحدودیت مسافرگیری هواپیماهاتجدیدنظرکند

بخش زیادی از اعتبارات شهری صرف جابه جایی تاسیسات می شود / تکلیف مدیریت کمربندی شیراز مشخص شود

تقاطع غیرهمسطح شهیدان یغمور در شیراز افتتاح و به بهره برداری رسید

آخرین وضعیت گازرسانی در استان آذربایجان شرقی تشریح شد

تقدیر ازعملکرد شرکت گاز استان آذربایجان شرقی در تأمین گاز بخش کشاورزی

تجارت جهانی ضربه سختی از همه گیری ویروس کرونا خورده است

ابتلای حدود 43 میلیون نفر به کرونا در جهان

شمار مبتلایان روزانه کرونا در انگلیس به بالاترین حد رسید

برداشت برنج از شالیزارهای جنوب سیستان و بلوچستان

ساعت کار بانک های خصوصی تغییر کرد

برداشت 15000 میلیارد تومانی از جیب فقرا توسط نمایندگان مجلس

پیش بینی برداشت 105 هزار تن چغندر قند از باغ های میامی

حذف معافیت مالیاتی سلبریتی ها به کجا رسید؟

سه پروژه راه و شهرسازی کردستان بزودی بع بهره برداری می رسد

35 طرح نوآورانه حوزه برق به بازار راه می یابد

35 طرح نوآورانه حوزه برق به بازار راه می یابد

اقداماتی که تاکسی داران برای نوسازی تاکسی خود باید انجام دهند

مسیرهای ورود به مناطق گردشگری مسدود شد

شرایط استفاده از بخاری تاکسی ها در زمان شیوع ویروس کرونا اعلام شد

با ارزش ترین برندهای جهان معرفی شدند

60 درصد از بنزین صادراتی ایران راهی بازار عراق می شود

مرکز شبانه روزی فوریت های مشکلات واحد های تولیدی و طرح های سرمایه گذاری افتتاح شد

مالکان تاکسی های فرسوده شهر تهران برای نوسازی تاکسی ثبت نام کنند

قیمت های نجومی در بازار گوشی تلفن همراه

جهانگیری مصوبه پرداخت مطالبات دوساله کارخانجات آرد را ابلاغ کرد

5 خودروی سواری 4 ستاره کیفیت گرفتند

آخرین قیمت ها در بازار خودرو/ بهای207 اتوماتیک 19 میلیون تومان کاهش یافت

تولید روزانه 12 هزار سبد میوه برای باغداران

با ارزش ترین برندهای جهان معرفی شدند

اجرای 23 طرح آبخیزداری در آوج

ماسک زدن برای رانندگان اجباری شد

زیر پوشش بیمه سلامت بودن 70 درصد جمعیت کهگیلویه و بویراحمد

مقدار نفت خام فرآوری شده هند در بالاترین سطح 6 ماهه

فارس من| توزیع 70تن مرغ گرم در استان گیلان

ضرورت گسترس فرهنگ بیمه در بین کشاورزان و عشایر لرستانی

مصرف گاز در استان سمنان 10 درصد افزایش یافت/ صنعت؛ جلودار مصرف

آخرین قیمت ها در بازار خودرو/ بهای207 اتوماتیک 19 میلیون تومان کاهش یافت

التهابات بازار فولاد زیر سر واسطه ها

70 هزار واحد مسکونی گرگان فاقد بیمه است

ضرورت گسترس فرهنگ بیمه در بین کشاورزان و عشایر لرستانی

اعلام گشایش راه آهن خواف – هرات؛ بزودی

آخرین قیمت ها در بازار خودرو

رهاسازی 48 هزار قطعه بچه ماهیان گرمابی در تربت حیدریه

تغییر ساعت کار بانک های خصوصی از فردا

جهانگیری مصوبه پرداخت مطالبات دوساله کارخانجات آرد را ابلاغ کرد

مسیرهای ورود به مناطق گردشگری مسدود شد

هاکی بازان چمنی مستعد المپیکی شدن هستند

91 درصد از جمعیت روستایی استان سمنان از نعمت گاز طبیعی برخوردارند

افزایش قیمت بلیت هواپیما پروازها را خالی تر کرد/جبران هزینه ها از جیب مردم

تکرار|گلایه مدیر ارشد گمرک از بازی با الفاظ در ترخیص 10میلیون تن کالا/ چرا فقط محموله 2خودروساز با شرایط ویژه ترخیص شد؟

برآورد برداشت 105 هزارتن چغندر قند از باغات میامی

عاملان گرانی طلا در سال آینده

رشد تولید 6 محصول معدنی و افت تولید 4 محصول

فعالیت کدام شغل ها از فردا ممنوع است؟

اجرای 8 کیلومتر آبیاری قطره ای در محدوده شهرداری منطقه چهار شیراز

تحلیل تکنیکال آینده بورس را چطور پیش بینی کرد؟

تولید یخچال صنعتی در گرمه

افزایش 40درصدی ابتلا به کرونا در انگلستان

نقش موثر واسطه ها و ارز در تشدید قیمت فولاد

سردار اشتری: پلیس کانادا برای بازداشت خاوری همراهی نکرد

خودروسازان در 6 ماه نخست سال چقدر ضرر کردند؟

زمان آغاز معاملات صندوق پالایشی یکم در بورس مشخص نیست

طرز تهیه شیر موز بستنی خانگی

تحریم آمریکا علت کمبود انسولین است؟/ گمرک: بیشتر از سال قبل انسولین وارد شده است

اجرای 15 طرح کلان اقتصادی در قزوین

چرا قیمت مرغ و تخم مرغ سر به فلک کشید؟ / موافق قدیری: شبکه توزیع نهاده های دامی ناکارآمد است

چرا قیمت مرغ و تخم مرغ سر به فلک کشید؟ / موافق قدیری: شبکه توزیع نهاده های دامی ناکارآمد است