مطالب مرتبط:
زبان هنر سبب بازگو کردن مجاهدت های کادر درمان به نسل های بعدی می شود
عملکرد کادر درمان فارس در مقابله با بیماری کرونا درخشان است
بُعد انسانی دفاع مقدس در خاطرات کادر درمان موج می زند
عملکرد کادر درمان فارس در مقابله با کرونا درخشان است
کادر درمان؛ رزمندگان حاضر در خط مقدم مقابله با کرونا
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 07:252020-09-22پزشكي

دود کمبود کادر درمان به چشم مردم می رود


دبیر کل خانه پرستار با بیان اینکه اضافه شدن 50 درصد به حقوق پرستاران در بحران کرونا حقیقت ندارد، گفت: پرستاری جزء مشاغل خاص و استرس زایی است که سختی کار دارد که برای ایجاد حداقل استانداردهای مراقبتی در کشور نیازمند دو برابر شدن جمعیت پرستاران هستیم.

- محمد شریفی مقدم در گفت وگو با خبرنگار ایمنا"، اظهار کرد: فارغ از بحث کرونا پرستاری شغل پر استرسی است چون مسئولیت جان بیمار با پرستار است از سویی دیگر فضای بیمارستان نیز استرس زا است.

وی با بیان اینکه با انتشار ویروس کرونا تنیدگی های شغلی و استرس جامعه پزشکی بیشتر شد، افزود: این ویروس استرس روانی جامعه و مردمی که تنها از دور شاهد هستند و فقط باید پروتکل ها رو رعایت کنند زیاد کرده و این در حالی است که پرستار با بیمارانی روبه رو است که نفس شان میلیون ها ویروس کووید 19 را منتشر می کند و با هر سرفه آنها ده ها میلیون ویروس پرتاب می شود، بیمار کرونایی یک بیمار خاص است و مراقبت های ویژه ای نیاز دارد که باعث افزایش کار پرستار می شود همچنین علاوه بر استرس و تنیدگی شغلی مسائل روحی و دوری از خانواده نیز مطرح است.

دبیر کل خانه پرستار اضافه کرد: علم عفونی به این امر اشاره می کند که هر کسی بیشتر با عامل عفونی بیماری زای پر خطر مواجه باشد بیشتر در معرض ابتلاء است این عامل بیماری زا برای پرستاران یک زمانی سل، ایدز، آنفولانزا بود و امروز کروناست که تاکنون نه درمانی و نه واکسنی دارد و تنها از طریق رعایت پروتکل های بهداشتی ارائه شده پیشگیری می شود و گروه پرستاری جزو گروهی است که بیشترین خدمات بهداشتی را ارائه می دهد و بیشترین بار کرونا روی دوش پرستاران است.

ایجاد حداقل استانداردهای مراقبتی نیازمند جمعیت دو برابری پرستار است شریفی مقدم خاطرنشان کرد: درست است که از همکاران پزشک بیشتر صحبت می شود، اما کمترین مداخله با بیماران کرونایی را همکاران پزشک دارند، طی چهار دوره حضورم در سازمان نظام پرستاری در دهه هشتاد پژوهشی در رابطه با میزان اضطراب در پرستاران انجام دادیم که به دلیل بالا بودن میزان این آمار امکان ارائه پیش نیامد.

وی ادامه داد: طولانی شدن بحران کرونا از یک سو باعث خستگی های مفرط و مزمن در گروه پرستاری شده است و در این بین هم خود آنها و هم خانواده هایشان به شدت درگیر هستند و از سویی دیگر با کمبود کادر پرستاری مواجه هستیم.

وی اضافه کرد: کشور ما یک دوم حداقل استانداردهای جهانی پرستار دارد اگر مردم ما بخواهند حداقل استانداردهای مراقبت های پرستاری را دریافت کنند باید جمعیت پرستاری دو برابر شود تا به کف استانداردهای جهانی برسیم.

قائم مقام پیشین سازمان نظام پرستاری ایران تاکید کرد: در کشورهای دیگر زیر ساخت پرستاری کاملاً متفاوت است برای مثال در اروپا به ازای هر هزار نفر جمعیت ده پرستار وجود دارد، یا در کشورهای همسایه گرجستان و ارمنستان به ازای همین جمعیت چهار تا پنج پرستار، اما اگر مردم ما بخواهند کف مراقبت های پرستاری را دریافت کنند باید حداقل سه پرستار داشته باشیم که اکنون تنها یک و نیم پرستار ارائه خدمات می کنند.

شریفی مقدم اضافه کرد: ما با یک زیر ساخت بسیار خراب از گذشته روبه رو هستیم این جمعیت و تعداد پرستار یک شبه اتفاق نیفتاده است به دلیل عدم توجه مسئولین بهداشت و درمان به این مسئله تخت های بیمارستانی اضافه شده پرستارها بازنشسته شده اند و ورودی پرستاری نداشتیم.

وی گفت: طی مذاکراتی که با وزیر بهداشت در هفته دولت صورت گرفت به این موضوع اشاره شد که در سال گذشته به طور بی سابقه ای یازده هزار تخت بیمارستانی اضافه شده است که هر تخت دو و نیم کادر پرستاری لازم دارد.

در اصفهان نسبت پرستار به تخت های بیمارستانی نه دهم است قائم مقام پیشین سازمان نظام پرستاری ایران ادامه داد: طی آمارهای دولت طی هفت سال گذشته چهل هزار تخت بیمارستانی اضافه شده که نیازمند 100 هزار نیروی پرستار جدید هستیم در حالی که ما در سال 97 و 98 با وجود اخذ مجوز در زمان وزارت دکتر قاضی زاده هاشمی برای استخدام 10 هزار پرستار در سال هیچ استخدامی نداشته ایم و در سال 99 و هیاهوی استخدام پرستار در بحران کرونا فقط 3800 نفر از 30 هزار مجوز به تازگی به کار گرفته شده اند.

شریفی مقدم خاطرنشان کرد: در خصوص آزمون استخدامی پیش رو باید بگویم در کل 4 هزار نفر قرار است استخدام شوند ما حداقل 700 بیمارستان دولتی داریم که به هر بیمارستان 20 نیرو می رسد که رقمی نیست، در اصفهان نسبت پرستار به تخت بیمارستان نه دهم است که باید با توجه به نرم کشور خودمان طبق اعلام وزارت بهداشت دو برابر این میزان باشد.

وی اضافه کرد: در کشور ایتالیا در بحران کرونا هزار پرستار با حقوق تقریباً چهار تا پنج هزار دلار به کار گرفته شدند این در حالی است که پرستار ما حدود 150 دلار حقوق می گیرد.

بحث اضافه شدن 50 درصد به حقوق پرستاران در بحران کرونا حقیقت ندارد در واقع این افزایش حقوق اجرای فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری بود که برای همه کارمندان دولت قبل از سال 95 اجرایی شد و این مهم برای گروه پرستاری به عنوان آخرین گروه در اسفند 98 لحاظ شد.

پاداش کرونا به اسم پرستاران شریفی مقدم گفت: فیش همکاران را دیده ام که از 20 هزار تومان، 50 هزار تومان تا 400 هزار تومان برای سه ماه، پاداش کرونا دریافت کرده اند.

وظیفه دولت این است که سلامتی مردم را تأمین کند و مهم ترین ابزار تأمین سلامتی هم پرستاران هستند.

وی اضافه کرد: تشکل ها و نهادها به دلیل نداشتن اختیارات اجرایی نمی توانند کاری انجام دهند، اما وزارت بهداشت، دولت و سیستم های اجرایی باید موانع خدمتی و کمبود کادر پرستاری که در واقع مطالبه مردم است و مشکلی برای جامعه پرستاری به حساب می آید را رفع کنند.

عضو پیشین شورای عالی نظام پرستاری تاکید کرد: دولت می توانست جذابیتی برای پرستاران ایجاد کند ولی هیچ کاری تا کنون انجام نداده است، در این وضعیت کرونا شما در هر اداره ای بروید یک سوم کاهش نیرو، کاهش ساعات کاری، تعطیلی و دورکاری لحاظ شده اما پرستاران علاوه بر اضافه شدن بار کاری و تحمیل شدن اضافه کاری های اجباری، نداشتن تعطیلی و نبود تجهیزات مناسب اکنون مشغول به فعالیت هستند.

شریفی مقدم گفت: از مردم می خواهیم با رعایت پروتکل های بهداشتی به کادر درمان کمک کنند، پرستاران خسته اند و توان کافی ندارند و مسئولان مدام می گویند کادر درمان خسته شده اند این درست است مردم باید رعایت کنند اما دولت هم باید هزینه کند.

دبیر کل خانه پرستار اظهار کرد: بودجه ای که وارد نظام سلامت می شود حداقل 85 هزار میلیارد تومان به طور مستقیم و همین مقدار به صورت غیر مستقیم از طریق بیمه ها است، استخدام هر پرستار ماهیانه با برآورد حقوق، بیمه، عیدی و سایر هزینه ها هفت میلیون تومان می شود که سالیانه برای هزار پرستار حدود هزار میلیارد تومان می شود که می تواند تحولی بزرگ در این حوزه ایجاد کند و قطعاً دود این کمبود کادر درمان در چشم مردم می رود.


کلید واژه ها: پرستار - استرس - ویروس - بیمار - پرستاران - کرونا - پرستاری - حقوق پرستاران - میلیون - ویروس کووید 19 - جامعه پزشکی - خانه پرستار - ویروس کرونا - بحران کرونا - جامعه - بیمارستان - بیان - مردم - خبرنگار - نیازمند - مراقبتی - گفت وگو - کووید 19 - انتشار - پروتکل - پرتاب - منتشر - روانی - حقیقت - برابر

آخرین اخبار سرویس:
تمدید محدودیت های کرونایی برای هفته پنجم در استان قزوین / احتمال تبدیل محدویت ها به ممنوعیت ها

لزوم رعایت فاصله ایمن در نانوایی ها برای در امان ماندن از کرونا

میوه ای با ویتامین C فراوان

معاون وزیر بهداشت در گفت وگو با تسنیم: بسیاری از مبتلایان به کرونا را پدران و مادران تشکیل می دهند

آشنایی با ناسالم ترین خوراکی ها برای سلامت قلب

هشدار: این خوردنی ها شما را بداخلاق می کند!

خبر بد: با ماسک هم کرونا می گیریم!؟

پروتکل های بهداشتی در کرمانشاه رنگ باخته است/ 85 تالار پذیرایی پلمب شد

بازیافت روغن خوراکی مصرف شده با اسفنج جادویی

7 پایگاه آمران سلامت در اشنویه دایر شد

مراجعه روزانه 200 بیمار مشکوک کرونا به مراکز درمانی گیلان/ شناسایی و بستری 70 بیمار جدید

دلیجان قرمزتر از همیشه

شیوه درمان طب سنتی ایرانی در مواجهه با کووید 19 چگونه است؟

شما هم در اولویت نیستید؟ / گزارشی از وضع توزیع واکسن آنفلوآنزا

محدودیت های اجتماعی تهران و البرز یکسان دیده شود

ناکافی بودن پرستاران دلیل افزایش موارد مرگ/ 70 درصد بودجه مطالبات کادر درمان سهم پزشکان است/ توزیع منابع در وزارت بهداشت ضعف های جدی دارد

استان مرکزی زیر چکمه های کرونا

میدان داری کمپ های فاقد مجوز ترک اعتیاد در سایه کرونا

میدان داری کمپ های فاقد مجوز ترک اعتیاد در سایه کرونا

پیام تسلیت و همیاری وزیر بهداشت به همتای ترکیه ای

با خوردن این خوراکی ها بی اعصاب می شوید

کمبود ویتامین ب 12 چه بلایی سرمان می آورد؟

حال ناخوش یزد در روزهای اوج گیری کرونا

جهش موج سومی همه گیری ویروس کرونا در مازندران

«نوسکاپین» تکثیر ویروس کرونا را مهار می کند؟

516 مرگ کرونایی دیگر در مکزیک

میوه ضد چاقی

شیوع کرونا بهداشت عمومی را ارتقا بخشید/ پیک آنفلوآنزا را سال گذشته تجربه کردیم

دولت چین، فکری برای فارغ التحصیلان بیکار دارد

«نوسکاپین» تکثیر ویروس کرونا را مهار می کند؟

نبود یک نظام منسجم سلامت عمومی، پاشنه آشیل مقابله موثر با کووید 19

ویدئو / راهکارهایی برای ارتقای سلامت روان

ایمی پرامین؛ موارد مصرف، عوارض جانبی

ویوا کرونا

نبود یک نظام منسجم سلامت عمومی، پاشنه آشیل مقابله موثر با کووید 19

شرایط جذب و فعالیت chr(034)همیاران سلامتchr(034) در بیمارستان ها طی روزهای کرونایی

فایده شنا در آب سرد

شرایط جذب و فعالیت همیاران سلامت در بیمارستان ها طی روزهای کرونایی

کمبود نیروی انسانی داریم/7 هزار کادر درمان جذب می شوند/هر تخت ای سی یو 3 پرستار نیاز دارد

آمران سلامت در پیشوا

چه افرادی باید تست کرونا بدهند؟

10 قانون مهم غذا خوردن را فراموش نکنید!

حفظ حرمت با تزریق امید به سربازان عرصه سلامت از ارکان مقابله با کروناست

علت نفخ معده چیست؟

اعمال محدویت ها، مهم ترین عامل کنترل کرونا / بیمارانی که باید به بیمارستان مراجعه کنند

آمار ابتلا به کرونا در مصر

850هزار ویروس ناشناخته، انسان را تهدید می کنند!

فواید خرما برای سلامت کودکان

نوع جدید ویروس کرونا+ جزییات

بهبودیافتگان کرونا، با عوارض تنفسی چه کنند؟

غذا هایی که به داشتن خواب راحت کمک می کند

فواید خرما برای سلامت کودکان

تازه ترین آمار از مبتلایان و فوتی های کرونا در ایران 9 آبان 99

فواید خرما برای سلامت کودکان

وزیر بهداشت تسلیت خود را به همتای ترکیه ای اعلام کرد

ادامه روزهای سیاه کرونا با ثبت رکورد 415 جان باخته/ هر 3 دقیقه یک قربانی

حدود 850 هزار ویروس ناشناخته، انسان را تهدید می کنند!

7 نکته کلیدی برای زیبایی پوست صورت

حدود 850 هزار ویروس ناشناخته، انسان را تهدید می کنند!

جذب کلسیم در شیر پرچرب بیشتر است یا کم چرب؟

افزایش کرونا در شهر های برگزاری تجمع انتخاباتی ترامپ

هر آنچه که باید در مورد میکرودرم بدانید / عوارض، مزایا، هزینه

برای داشتن پوستی زیبا چه بخوریم !!

فوت وفن های تهیه سوپی معجزه گر برای رفع سرماخوردگی

مجموع قربانیان کرونا در کشور از 34 هزار نفر گذشت/ شناسایی 8293 بیمار جدید در کشور

افزایش شمار مبتلایان کرونا در سوییس

عجیب ترین افراد تاریخ

دستورالعمل تهیه پایلا

اعمال محدویت ها، مهم ترین عامل کنترل کرونا / بیمارانی که باید به بیمارستان مراجعه کنند

طرز تهیه چیکن پیکاتا با سس لیمویی

آمار جدید ابتلا به کرونا در لبنان

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

کروناویروس به سد خونی مغز آسیب می رساند

وزیر بهداشت به همتای ترکیه ای خود پیام تسلیت و همیاری داد

وزیر بهداشت به همتای ترکیه ای خود پیام تسلیت و همیاری داد

با این خوردنی ها دیرتر پیر شوید!  

کروناویروس به سد خونی مغز آسیب می رساند

مجوز جذب 7000 پرستار در وزارت بهداشت اخذ شد

توصیه های کرونایی؛ خریدها را مستقیم وارد خانه نکنید

طرز تهیه یک نوع ساندویچ خوشمزه

مجوز جذب 7000 پرستار در وزارت بهداشت اخذ شد

طرز تهیه چیکن پاستا سوفله

فجیع تری تاثیر کرونا بر بدن چیست؟

چگونه با خوردن مایعات وزن کم کنیم؟

طرز تهیه پیتزا پنیر نیویورکی

کنسرت هایی برابر با کارناوال مرگ

دولت انگلیس صادرات واکسن آنفلوانزا را محدود می کند

آیا ویروس کرونا از طریق مواد غذایی منتقل می شود؟

اینجا سکوت را رعایت نکنید!

این غذا ها بداخلاقتان می کند!

طرز تهیه ساندویچ چیویتو

اینجا سکوت را رعایت نکنید!

جوانب مثبت و منفی موقعیت های مختلف خوابیدن

خیران آمادگی تأمین تجهیزات پزشکی را دارند / اجرای طرح «آمران سلامت»

با عوارض تنفسی کرونا چه کنیم؟

با معنای سروصداهای عجیب بدن آشنا شوید

برخی مواد غذایی که می تواند بر خلق و خو شما تاثیر بگذارد

بهبودیافتگان، با عوارض تنفسی کرونا چه کنند؟

با عوارض تنفسی کرونا چه کنیم؟

نانو در برابر کرونا/ مواد ضدعفونی کننده بر پایه نانونقره به جنگ ویروس می آیند

دود کمبود کادر درمان به چشم مردم می رود

دود کمبود کادر درمان به چشم مردم می رود