مطالب مرتبط:
باج گیری به شیوه زنگنه
فارس من |دلایل گرانی کولر گازی اعلام شد
کویت: از گزینه های ملت فلسطین برای بازپس گیری حقوقشان حمایت می کنیم
موج دوم همه گیری و تشدید محدودیت های کرونایی در جهان
سایه تهدید باج افزار بر سر مردم
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 07:152020-09-22اقتصادي

باج گیری و باج دهی گازی به شیوه ژنرال نفتی!


برخلاف آنچه زنگنه وزیر نفت ایران مدعی است، ترکمنستان به دنبال باج خواهی نبوده است و نبود دیپلماسی گازی منجر به توقف واردات گاز از این کشور شده است.

- در حالیکه ایران با واردات گاز ترکمنستان و صادرات آن به کشورهایی همچون عراق و ترکیه می توانسته به هاب انرژی تبدیل شود.

ترکمنستان از دیگر مزایای تجارت گاز به این کشور بوده که به دلیل نبود دیپلماسی تجاری حالا به ترکیه واگذار شده است.

دولت عشق آباد برای دریافت طلب خود واردات از ایران را افزایش داده بوده و به نوعی به دنبال تهاتر کالا در برابر گاز بود.

ایران به ازای گازی که از ترکمنستان وارد می کرد ، کالا به آن صادر می کرد و همین مساله به توسعه صادرات غیر نفتی ایران به این کشور شده بود افزایش صادرات کالا با واردات گاز درخواست عشق آباد افزایش قیمت صادرات گاز به ایران بود.

درخواستی که خیلی هم خارج عرف نبود و نمی توان آن را بهانه ای برای توقف مروادات گازی بین دو کشور دانست.

جدای از این به خاطر شرایط تحریم عملا امکان پرداخت پول گاز به ترکمن ها وجود نداشت و با وجود تاخیرهایی که در روند پرداخت وجود داشت، اما این کشور هیچ گاه صادرات گاز به ایران را متوقف نکرد تا اینکه بدهی ایران به حدود 2 میلیارد دلار رسید.

به دنبال قطع مراودات گازی بین دو کشور ایران و ترکمنستان، عملا صادرات کالا به این کشور هم متوقف شد و کالاهای ترک جای محصولات ایران را در این کشور گرفتند.

در شرایطی ترکیه بخش عمده نیاز ترکمنستان را تامین می کند که هیچ مرز مشترکی با این کشور نداشته و تمام محصولات خود را از مرز ایران به این کشور صادر می کند واگذاری بازار" ترکمن ها به ترک ها دولت عشق آباد در آن روزها برای دریافت طلب خود واردات از ایران را افزایش داده بوده و به نوعی به دنبال تهاتر کالا در برابر گاز بود.

ایران به ازای گازی که از ترکمنستان وارد می کرد ، کالا به آن صادر می کرد؛ تا اینکه بیژن زنگنه به عنوان وزیر نفت سکان ساختمان طالقانی را در دست گرفت.

به دنبال قطع مراودات گازی بین دو کشور، عملا صادرات کالا به این کشور هم متوقف شد و کالاهای ترک جای محصولات ایران را در این کشور گرفتند.

در شرایطی ترکیه بخش عمده نیاز ترکمنستان را تامین می کند که هیچ مرز مشترکی با این کشور نداشته و تمام محصولات خود را از مرز ایران به این کشور صادر می کند.

یک منبع آگاه می گوید: ایران خیلی راحت می توانست بدهی 2 میلیارد دلاری خود را در قالب صادرات کالا پرداخت کند و بازار بزرگی همچون ترکمنستان که مزیت بالایی برای ایران دارد را به تصاحب خود درآورد.

به دلیل حجم بدهی که ترکمنستان به چین دارد، صادرات گاز به این کشور عملا درآمد زیادی را نمی تواند برای این کشور داشته باشد.

در چنین شرایطی نقطه اتکای درآمد ارزی این کشور ایران بوده است.

در چنین شرایطی چرا باید کشوری ریسک کند و مهم ترین بازار خود را از دست دهد.

به نظر می رسد برخلاف آنچه ادعا می شود آقای زنگنه به دنبال گرفتن باج از دولت عشق آباد بوده است ایران بی نیاز از واردات گاز از ترکمنستان! اعتقاد آقای زنگنه بر این بود که ایران به لحاظ تولید گاز در شرایط مناسبی بوده و نیازی به واردات گاز از ترکمنستان نیست.

غافل از اینکه تامین گاز از این کشور به لحاظ اقتصادی صرفه بالایی برای ایران داشت.

سلیمان پور یک کارشناس حوزه گاز در اینباره به بازار گفت: ایران می توانست از ترکمنستان گاز ارزان وارد کرده و در مقابل گاز گران به عراق و ترکیه صادر کند و از تجارت گازی با این کشور سود ببرد.

به گفته او، درحال حاضر در فصول سرد سال که مصرف گاز در بخش خانگی افزایش می یابد، صادرات گاز کاهش یافته و در برخی موارد ناچار به قطع گاز صنایع و نیروگاه ها می شویم.

در حالیکه اگر واردات گاز از ترکمنستان را ادامه می دادیم نه در تامین گاز داخل به مشکل برمی خوردیم و نه در صادرات.

کارشناس حوزه گاز: ایران می توانست از ترکمنستان گاز ارزان وارد کرده و در مقابل گاز گران به عراق و ترکیه صادر کند و از تجارت گازی با این کشور سود ببرد ادعای پوچ آقای ژنرال در چنین فضایی زنگنه مدعی شد که ایران بدهی به ترکمنستان ندارد.

به گفته وزیر نفت، کیفیت گازی که ایران از ترکمنستان وارد می کرد، مناسب نبوده و همین مساله خسارت های سنگینی را به تجهیزات ایرانی وارد کرده که بیش از طلب گازی ترکمن هاست.

تصور ژنرال نفتی ایران این بود که ایران به لحاظ تولید در شرایط مطلوبی قرار داشته و اگر صادرات گاز هم متوقف شود عملا خللی در تامین گاز کشور صورت نمی گیرد.

ضمن اینکه گمان می شد که دولت عشق آباد به درآمد ارزی حاصل از فروش گاز به ایران نیاز دارد و تحت هر شرایطی صادرات را ادامه می دهد.

در واقع برخلاف آنچه ادعا می شود این ایران بود که به دنبال گرفتن باج از این همسایه شمالی خود بوده است.

به دنبال این رفتار ترکمن ها صادرات گاز به ایران را قطع کرده و شکایت از ایران به مجامع بین المللی بردند.

ترکمنستان به لحاظ فنی و مهندسی کشوری ضعیفی است.

عمده تجهیزات به کار رفته در صنعت گاز این کشور از زمان شوروی سابق باقی مانده که در سال های گذشته عملا دیگر کارایی و بهره وری گذشته را ندارند.

بنابر این اینکه کیفیت گاز در این مدت کاهش یافته، ادعای عجیبی نیست آیا ترکمنستان مجاز به قطع گاز بود؟ شاید برای شما هم این سئوال پیش آید که آیا ترکمنستان اجازه قطع گاز به ایران را داشته است.

بر اساس قراردادی که بین ایران و ترکمنستان منعقد شده، چنانچه ایران به مدت 3 ماه پول دریافت گاز را پرداخت نکند، این کشور مجاز به توقف صادرات است.

کما اینکه ما می توانیم این کار را با عراق و ترکیه انجام دهیم.

بنابر این ترکمنستان طبق قرارداد مجاز به قطع گاز به ایران بود اما چرا این کار را پیش از این انجام نداده بود؟ دلیلش را باید در تعامل با ایران و حفظ تجارت گازی بین دو کشور جستجو کرد.

اما از زمانی که ایران مدعی شد که بدهی بابت واردات گاز به ترکمنستان ندارد، دولت عشق آباد هم در برخورد با دولت ایران تغییر رویه داد و برخورد قهری را در پیش گرفت.

ضمن اینکه شاهد بودیم که دادگاه های بین المللی حق را به این کشور داده و در نهایت در تیر امسال ایران محکوم به پرداخت 2 میلیارد دلار غرامت به ترکمنستان شد.

آیا کیفیت گاز ترکمنستان افت کرده بود؟ اینکه کیفیت گاز وارداتی از ترکمنستان افت کرده، شاید ادعای درستی باشد.

اما دلیل این افت کیفیت کارشکنی ترکمن ها نبوده است.

آنگونه که سلیمان پور کارشناسان حوزه گاز می گوید: ترکمنستان به لحاظ فنی و مهندسی کشوری ضعیفی است.

عمده تجهیزات به کار رفته در صنعت گاز این کشور از زمان شوروی سابق باقی مانده که در سال های گذشته عملا دیگر کارایی و بهره وری گذشته را ندارند.

بنابر این اینکه کیفیت گاز در این مدت کاهش یافته، ادعای عجیبی نیست.

اما مساله اصلی اینجاست که اثبات این ادعا در دادگاه های بین المللی کار بسیار سختی است.

او با اشاره به مشخص شدن نتیجه شکایت گازی ترکمنستان در تیر امسال، شاهد بودیم که شکایت ایران بابت افت کیفیت به نتیجه نرسید و در نهایت بدهی 2 میلیارد دلاری ایران به ترکمنستان به تایید دادگاه بین المللی هم رسید.

وابستگی ترکمن ها به درآمد صادرات گاز به ایران ترکمنستان که منابع عظیمی از نفت و گاز دارد چیزی حدود 70 درصد درآمد ارزی خود را از محل فروش گاز و نفت کسب کرده و 30 درصد مابقی هم به صنعت نخ ریسی و پارچه بافی مربوط می شود.

در گذشته روسیه خریدار اصلی گاز ترکمنستان بود و تا زمان بروز مناقشه بین دو کشور در سال 2009 تقریبا سالیانه 50 میلیارد متر مکعب گاز از ترکمنستان خریداری می کرد.

ترکمنستان همچنین در گذشته به ایران نیز گاز می فروخت اما این مساله نیز به علت مناقشه بر سر قیمت گاز تا حد زیادی متوقف شده است.

راه اندازی خط لوله گاز آسیای میانه – چین (CACG) در سال 2009 مسیر صادرات گاز ترکمنستان را تا حد زیادی به سمت شرق تغییر داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه خبری "اوراسیانت"، چین حالا تقریبا 80 درصد صادرات گاز کشور ترکمنستان را به خود اختصاص می دهد.

بر اساس آماری که اعلام شده در نیمه نخست سال 2019، واردات چین از ترکمنستان (که تقریبا تمام آن گاز وارداتی است) به ارزش 4.

4 میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 18 درصد افزایش داشته است.

با وجود اینکه بخش عمده صادرات این کشور به چین انجام می شود اما مشخص نیست که این کشور چه مبالغی برای گاز ترکمنستان پرداخت می کند زیرا این ارقام اسرار تجاری هستند اما تحلیلگران آگاه فرض می کنند که زیرساختهای ساخت چین که انتقال گاز ترکمنستان به چین را با طی مسیر هزاران کیلومتر امکان پذیر ساخته است، ارزان نبوده و عشق آباد هنوز در حال بازپرداخت هزینه آن است.

ضمن اینکه چینی ها علاوه بر توسعه میادین و ایجاد خطوط انتقال 8 میلیارد دلار هم به صورت نقدی وام به این شرکت پرداخت کرده اند.

بدین ترتیب نمی توان انتظار داشت که ترکمن ها درآمد چندانی را از محل صادرات گاز به این کشور داشته باشند.

در چنین شرایطی ترکمنستان وابستگی شدیدی به درآمدهای ارزی ایران داشت.

در چنین فضایی این ترکمنستان است که نیازمند حفظ تعاملات با ایران و ادامه صادرات گاز بوده است.

به طور قطع در چنین شرایطی ترکمن ها نمی توانند به دنبال باج گیری یا مبلغی بیش از قرارد داد را نمی توانند باشند.

یک کارشناس حوزه گاز در اینباره به بازار گفت: تنها در شرایطی ترکمنستان می تواند به دنبال باج گیری از کشور ما باشد که ایران وابستگی شدیدی به واردات گاز از ترکمنستان داشته باشد، اما شاهد بودیم که اتفاقا اینطور نبوده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز به تازگی اعلام کرده ایران از تجارت گاز به ترکمنستان استقبال می کنند.

آنگونه که تربتی اعلام کرده ایران در دوران داوری چند بار به ترکمنستان اعلام کرده که مانعی برای دریافت گاز ندارد.

این گفته ها در شرایطی مطرح می شود که بسیاری از کشورها به ایران به عنوان یک شریک غیر قابل اطمینان نگاه می کنند و به مثابه نوش دارو بعد از مرگ سهراب است نوش دارو بعد از مرگ سهراب مدیرعامل شرکت ملی گاز به تازگی اعلام کرده ایران از تجارت گاز به ترکمنستان استقبال می کنند.

آنگونه که تربتی اعلام کرده ایران در دوران داوری چند بار به ترکمنستان اعلام کرده که مانعی برای دریافت گاز ندارد.

این گفته ها در شرایطی مطرح می شود که بسیاری از کشورها به ایران به عنوان یک شریک غیر قابل اطمینان نگاه می کنند و به مثابه نوش دارو بعد از مرگ سهراب است.

آمارها نشان می دهد 18 درصد از ذخایر گاز جهان در کشور ماست با این وجود از فرصت های صادرات گاز در قرنی که با عنوان قرن گاز نام گرفته است، استفاده نکرده ایم.

قرار بود در پایان اجرای برنامه چشم انداز بیست ساله 1404 به سهمی 10 درصدی در تجارت جهانی گاز دست یابیم، اما امروز سهم ما از تجارت گاز تنها دو درصد است.

سهم کمتر از 5 درصدی ایران از تجارت گاز منطقه ایران به عنوان دومین دارنده منابع گاز دنیا، متاسفانه در بازار گاز منطقه هم نتوانسته به خوبی نقش آفرینی کند.

آنگونه که آمارها نشان می دهد سهم ایران از بازار 500 میلیارد مترمکعبی مصرف گاز همسایگان خود تنها 24 میلیارد مترمکعب است.

سهم کمتر از 5 درصدی ایران از تجارت گاز منطقه به خوبی نشان می دهد که مسئولین کشور ما، دیپلماسی فعالانه ای را برای صادرات گاز در پیش نگرفته اند.

اما بی توجهی به دیپلماسی گازی در شرایطی است که صادرات گاز طبیعی ایران برخلاف صادرات نفت خام که عمدتا با نفتکش صورت می گیرد، تنها از طریق خط لوله است؛ این بدان معنی است که در صادرات گاز امکان تحریم تجاری و دریایی از سوی کشورهایی همچون ایالات متحده وجود ندارد.

مزیت دیگر صادرات گاز، قراردادهای بلند مدت بین دو کشور است.

به طوری که باعث پایداری روابط و تضمین کننده منبع اقتصادی برای کشور خواهد بود.


کلید واژه ها: ترکمنستان - ایران - واردات - صادرات - صادر - افزایش - کشور - دیپلماسی - عشق آباد - صادرات غیر نفتی - درخواست - افزایش صادرات - کالا - گازی - توسعه صادرات - افزایش قیمت - صادرات کالا - ترکیه - صادرات گاز - نفت ایران - توقف - نفتی - آباد - توان - وزیر نفت - توسعه - ژنرال - برابر - تهاتر - زنگنه

آخرین اخبار سرویس:
صفحه اول روزنامه های اقتصادی 10 آبان 1399

پرداخت 3500 میلیارد تومان برای مطالبات بازنشستگان تا پایان آبان ماه

پرداخت 3500 میلیارد تومان برای مطالبات بازنشستگان تا پایان آبان ماه

کاهش هزار نفری جمعیت کیفری در کرمانشاه/اعطای مرخصی به زندانیان36 درصد افزایش یافت

پرداخت 3500 میلیارد تومان برای مطالبات بازنشستگان تا پایان آبان ماه

انگشتری عجیب با بیشترین تعداد الماس که رکورد گینس را زد! (+عکس)

گوسفندداری؛ عاقبت برند «آزمایش»

رشد 10 درصدی تولید آند، 7 درصدی کاتد و 5 درصدی کنسانتره مس

زور دعای مردم به گرانی ها نمی رسد

80 درصد ظرفیت سدهای گلستان خالی است

 واردات کالا های غیرضرور و کمبود ارز برای دارو/ «موز» و «اپل» مهم تر از سلامت مردم است؟

33 مزرعه تولید بچه ماهی در چهارمحال وبختیاری فعالیت می کنند

بیش از 3 هزار میلیارد ریال کمک معیشتی در آذربایجان غربی توزیع شد

کاهش هزار نفری جمعیت کیفری در کرمانشاه/افزایش 36 درصدی اعطای مرخصی به زندانیان

برق امید، حفظ سهم آیندگان از انرژی کشور

آغاز به کار ستاد مرکزی امور خیر فارس

مبلغ جریمه رانندگان و مسافران بدون ماسک

چالش های صنایع پلیمر

مدیرعامل مجمع هنرمندان: گذر صنایع دستی تهران به حمایت نیاز دارد

توجه به مسائل ایمنی وسایل گازسوز در فصل سرما

470 تن آهن اسفنجی در چهارمحال و بختیاری تولید شد

48 میلیون مترمکعب آب در سدهای گلستان موجود است

گوسفند داری؛ عاقبت برند آزمایش

احتمال افزایش قیمت شیرخام در هفته آینده

سگی که قهرمان زلزله مهیب ازمیر لقب گرفت

چرخ صادرات با خط ریلی شلمچه

رانت 100 هزار میلیارد تومانی در بازار خودرو| استخدام نزدیکان در صنعت خودرو، زیان یک پنجمی به بار آورد

سپاه خراسان شمالی 41 پروژه برای جهش تولید آماده کرد

توزیع 2 هزار تن روغن نباتی خانوار درفروشگاه های اصفهان

رویترز: ابتلا به کرونا در آمریکا از 9 میلیون نفر گذشت

دماسنج کج نما

قیمت آهن ,میلگرد 1399/08/10

محدودیت اصناف ضروری برای نخستین بار در یزد/ بازاریان از خودگذشتگی کنند

سگ غول پیکر لیونل مسی چقدر می ارزد؟

گشت های مشترک نظارتی با متخلفان برخورد می کنند

امیدواری ها برای بازگشت به روزهای سبز: آیا بورس باز می گردد؟!

آخرین قیمت ها پیش از بازگشایی بازار 10 آبان/ ریزش ادامه دارد؟

ارزش پولی ملی در 40سال 3500برابر کاهش یافت

پرداخت تسهیلات برای ذخیره سلول های بنیادی خون بند ناف

پیگیر آموزش خط بریل به روشندلان اسدآبادی هستیم

ابزار مشتقه چیست؟

یک میلیارد و 200 میلیون ریال به دانش آموزان بی بضاعت خمین کمک شد

امروز، یارانه معیشتی واریز می شود

پرداخت 3500 میلیارد تومان برای مطالبات بازنشستگان تا پایان آبان ماه

چرا ماسک 1300 تومانی در داروخانه ها کمیاب است

کاهش شاخص بورس به نتایج احتمالی انتخابات آمریکا مرتبط است؟

عکس: جهانگیری در حال رفع گرانی!

درخواست گمرک برای ورود نهادهای نظارتی به ماجرای رسوب 200هزار تن برنج

استخدام نیروهای غیربومی در پروژه های نفتی ایلام قابل قبول نیست

905 طرح اشتغالزایی برای مددجویان کمیته امداد لرستان اجرا شد

بلایی که سقوط بورس ها سر میلیاردرها آورد

قیمت جهانی طلا امروز 99/08/10|هر اونس طلا 1878 دلار شد

وزیر اقتصاد باید استعفا دهد/ احتمال سقوط یکباره نرخ ارز/ قیمت خودرو در بازار آزاد کاهش یافت /پیشخوان

افزایش 30 درصدی برداشت گردو

افزایش سود فولکس واگن طی سه ماهه سوم 2020

گزارش ویدئویی| محرومیت در قلب استان فارس/ روستا ییان گرمه آب خو ردن ندارند/ مردم اینجا چشم انتظارند تا محرومیت ها رنگ ببازد

قیمت نهاده های دامی در بازار آزاد به زودی کاهش می یابد

قیمت جهانی نفت امروز 99/08/10

نروژ بالاترین شاخص تاب آوری را در دنیا دارد

کشف 19 دستگاه استخراج ارز دیجیتال

قیمت پراید امروز چند؟

قیمت نفت به پایین ترین سطح 5 ماهه سقوط کرد

18 طرح مهم صنعتی در سیستان و بلوچستان در دست اجرا است

قرعه کشی فروش فوری سایپا امروز شنبه 10 آبان 99 + اسامی برندگان و نحوه جستجو با کد پیگیری/ اسامی برندگان قرعه کشی سایپا با کد پیگیری و کد ملی

شمارش معکوس برای صعود دوباره بازار سهام

رانت 100هزار میلیارد تومانی در بازار خودرو

مرگ های کرونایی تا کجا پیش خواهد رفت؟

وزیر راه در گفت وگو با تسنیم: زمین 400 هزار واحد مسکن ملی تهیه شد/ بسته های تشویقی دولت برای برای پیمانکاران طرح های ملی مسکن

تعطیلی مراکز خرید کالا های غیرضروری در بلژیک

قرعه کشی فروش فوری سایپا امروز شنبه 10 آبان 99/ جزییات زمان قرعه کشی سایپا آبان 99 + لینک اسامی برندگان سایپا

تجارت دریایی فرصت مناسبی برای تحقق اقتصاد مقاومتی است

آغاز برداشت یاقوت سرخ در شهرضا به روایت تصویر

راهکاری برای کاهش مشکلات همسران افراد معتاد

واریز یارانه معیشتی امشب به حساب سرپرستان خانوار زنجانی

تشکیل 900 پرونده تخلف برای نانوایی های آذربایجان شرقی

100 میلیارد تومان یارانه برای خرید کشمش از تاکداران استان قزوین اختصاص یافت

نتایج اولیه همه پرسی در نیوزیلند: مرگ خودخواسته آری، شاهدانه نه

قیمت هر کیلو شقه گوسفندی در مغازه 130 هزار تومان

زنجیر سرقت شده علی دایی،80 میلیون تومان است!

امسال کدام کالا بیشتر قاچاق شد؟

راغفر: امیدی به اصلاح بودجه 1400 نیست / دولت در قبضه منافع رانت خواران و صاحبان ثروت و قدرت

ساخت فرودگاه در کاشمر وعده ای قدیمی

سالیانه 23 هزار تن علوفه خشک در خاش تولید می شود

افزایش تولید و رکود فروش قالی خراسان جنوبی

سفر به شهر مَله ایران / وقتی بانوان برای احیای مله پنبه دست به کار شدند

508 فوتی دیگر در برزیل

هشدار بهمن موتور در مورد سودجویی با پیش فروش دیگنیتی

افزایش تولید و رکود فروش قالی خراسان جنوبی

قیمت نفت به پایین ترین سطح 5 ماهه سقوط کرد

تعداد مبتلایان به کرونا در آمریکا

رنو مگان 2021 یک تلیسمان کوچولو + عکس

چرا ماسک 1300 تومانی در داروخانه ها کمیاب است

آخرین قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 10 آبان 99

چرا ماسک 1300 تومانی در داروخانه ها کمیاب است

رتبه دوم گیلان در تولید ماهیان خاویاری

زنجیره ناقص، چالش زنبورداری کردستان است

مهم ترین رویدادهای خبری اصفهان در هفته ای که گذشت

آغاز به کار مرکز بررسی مشکلات واحدهای تولیدی تا فعالیت 22 موقوفه درمانی درقم

بیش از 35 درصد خرمای استان بوشهر صادر می شود/کاهش قیمت خرما در نخلستان ها

فرماندار : 100 سالمند آسایشگاه مهریز به یاری خیران نیاز دارند

باج گیری و باج دهی گازی به شیوه ژنرال نفتی!

باج گیری و باج دهی گازی به شیوه ژنرال نفتی!