مطالب مرتبط:
آخرین جزییات طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان
طراز همسان سازی حقوق بازنشستگان با 90 درصد میانگین حقوق شاغلان
طراز همسان سازی حقوق بازنشستگان با 90 درصد میانگین حقوق شاغلان
طراز همسان سازی حقوق بازنشستگان با 90 درصد میانگین حقوق شاغلان
اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان فولاد از مهرماه قطعی است
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 07:152020-09-22اقتصادي

تامین اعتبار؛ چالش مهم طرح هم سان سازی حقوق بازنشستگان


طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری در حالی از امروز اجرایی می شود که همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در حاله ای از ابهام قرار دارد.

- اگرچه مسئولان همسانسازی حقوق ها را دشوار می دانند اما تلاش ها برای افزایش حقوق ها تحت عنوان همسان سازی و به منظور جبران بخشی از قدرت خرید این قشر ادامه دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، بر اساس سخنان مسئولان در چند ماه اخیر، طرح هم سان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی از امروز اجرایی می شود.

در شرایط اقتصادی کنونی کشور به دلیل افزایش هزینه های زندگی، فشار بسیاری به بازنشستگان وارد می شود.

این در حالی است که این قشر بیش از حتی افراد شاغل نیاز به دریافت کالا و خدمات دارد بنابراین میزان مبلغ دریافتی این گروه که اکنون کمتر از افراد شاغل است، باید به مقادیر بیشتری افزایش یابد.

دریافت خدمات پزشکی کم هزینه و با کیفیت و دریافت بن خرید کالا شاید کمترین چیزی باشد که پس از ترمیم حقوق کارمندان بازنشسته باید به آن ها تعلق گیرد؛ بازنشستگانی که 30 سال از عمر خود را برای انجام خدمات مختلف در کشور گذرانده اند و اکنون که پس از این مدت بازنشسته شده و بعضاً توان کار ندارند، باید تحت تأثیر تصمیمات مختلف مسئولانی قرار گیرند که خود شاغل اند و حقوق و مزایای مناسبی دریافت می کنند.

با این حال نمی توان تلاش هایی که برای کاهش فاصله حقوق دریافتی کارمندان و بازنشستگان انجام شده است را نادیده گرفت.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در این باره اظهار می کند: تلاش ما کاهش فاصله هاست و اینکه علاوه بر افزایش حقوق، طرح های دیگری برای کمک به معیشت و زندگی بازنشستگان اجرا کنیم.

افتخاری با بیان اینکه تأمین اعتبار و بودجه همسان سازی کار دشوار اما شدنی است، گفت: از ابتدای مهرماه خبرهای خوشی برای همسان سازی اعلام می شود؛ در حال نهایی کردن احکام هستیم.

همچنین در تفاهم با بیمه ملت انواع بیمه نامه ها با تخفیف و تقسیط در اختیار بازنشستگان قرار می گیرد.

به گفته وی برای نخستین بار سازمان برنامه و بودجه و مسئولان امر به جای وابسته کردن همسان سازی به تخصیص اعتبار و بودجه محوری، به سمت مدل محور شدن همسان سازی حرکت کردند.

در حالی که مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری تاکید کرده است که تأمین اعتبار و بودجه همسان سازی کار دشوار اما شدنی است، به نظر می رسد، این موضوع مهم ترین چالش اجرایی شدن این طرح باشد.

آنچنان که اصغر برشان در گفت وگو با خبرنگار ایمنا"، اظهار می کند: در این وضعیت بد معیشتی جامعه، هزینه های حداقل بگیر روز به روز افزایش یافته زیرا همسان سازی تا کنون اجرایی نشده است.

به گفته وی، سازمان تأمین اجتماعی متعلق به بیمه شدگان است و باید مطالبه خود از دولتمردان به هر شکل ممکن بگیرد تا توان پرداخت مابه التفاوت و رفع نقیصه هم سان سازی در تکمیل متناسب سازی را داشته باشد.

متناسب سازی اجرای کامل هم سان سازی نیست دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان معتقد است: متناسب سازی در راستای اجرای همسان سازی است اما اجرای کامل آن نیست زیرا در متناسب سازی بر اساس ضوابطی از جمله میزان قدمت بازنشستگی و یا سابقه پرداخت حق بیمه میزان دریافتی بازنشستگان به دریافتی شاغلان نزدیک نمی شود اما لازم است از تاریخی که این قانون برای بازنشستگان کشوری و لشگری اجرایی شده، مابقی حقوق هم سان نشده بازنشستگان تأمین اجتماعی نیز به آن ها پرداخت شود.

برشان می افزاید: همسان سازی یا متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی چند سالی است که بر خلاف کارمندان کشوری و لشگری، برای بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی اجرایی نشده بود.

وی اضافه می کند: با پیگیری های تشکل های کارگری از جمله خانه کارگر و کانون های بازنشستگان مستمری بگیران مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی این امر در لایحه برنامه ششم توسعه اجرایی شدن آن مصوب شد و قرار شد در سال اول برنامه، دولت پنج هزار میلیارد تومان بودجه در اختیار سازمان تأمین اجتماعی قرار دهد تا این مهم اجرایی شود اما این کار انجام نشد تا اینکه دولت اعتباری را برای بازنشستگان خود مصوب کرد.

دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان می گوید: با این مصوبه جامعه کارگری معترض شد که چرا هم سان سازی حقوق برای آن ها هنوز انجام نشده است.

با پیگیری ها پس از عبور از این فراز و نشیب ها از ابتدای مرداد ماه با 23 هزار میلیارد تومانی که قرار شد دولت به صورت کمک یا جبران مطالبات سازمان تأمین اجتماعی به سازمان تأمین اجتماعی برای اجرای این مصوبه پرداخت کند.

برشان می افزاید: دولت 30 هزار میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی بدهکار است که می تواند این مبلغ را نیز پرداخت کند، بر اساس یک فرمول متناسب سازی یا همسان سازی به حقوق افراد بازنشسته واریز شد.

نقایص طرح همسان سازی رفع شود وی با بیان اینکه این متناسب سازی نیز اشکالات عمده ای دارد، اضافه می کند: متأسفانه متناسب سازی را با ترمیم حقوق در هم آمیخته اند.

تضادهایی که بین حق مسکن شاغلان، بازنشستگان و حق همسر و عائله مندی وجود دارد را با ترمیم حقوق که بر اساس آن حداقل حقوق از مقداری نباید کمتر باشد در هم آمیخته و آن را متناسب سازی نامیده اند.

دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان می گوید: بنابراین مسئولان سازمان تأمین اجتماعی و دولت جمهوری اسلامی بر اساس مصوبات قانون برنامه ششم توسعه مکلف اند کمک های لازم از طرف دولت برای اجرایی شدن همسان سازی را انجام دهد و یا حداقل بدهی هایش را در قالب جنس، کالا یا واگذاری کارخانجات به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کند.

برشان می افزاید: مسئولان سازمان تأمین اجتماعی نیز باید تکلیف خود بدانند که همسان سازی حقوق را اجرایی کرده و نسبت به پرداخت مابه التفاوت حقوق بازنشستگان از سال اجرای این قانون برای بازنشستگان کشوری و لشگری اقدام کند.

وی تصریح می کند: این طرح از مردادماه اجرایی شده اما اجرای آن نقایصی دارد که دولت و سازمان تأمین اجتماعی مکلف است این نقایص را برطرف کند.

در این طرح بر اساس حقوق، سنوات بازنشستگی و حفظ تفاوت حقوق زمان بازنشسته شدن فرد با شاغلان، دریافتی کنونی آنان هم سان سازی شود.

دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان می گوید: هر تفاوتی حقوق دریافتی زمان بازنشسته شدن فرد نسبت به شاغلان باشد در همسان سازی کنونی نیز باید رعایت شود.

باید رفع تبعیض شده و همان نسبت سقف برای حقوق امروز وی رعایت شود، از تاریخ تصویب قانون همسان سازی نیز مابه التفاوت ها پرداخت شود.

برشان می افزاید: روش های افزایش حقوق در سالیان گذشته به نحوی بوده که همیشه حداقلی ها بر اساس ماده 96 قانون تأمین اجتماعی افزایش یافته اما سایر سطوح مزدی به میزانی که باید و شاید افزوده نشده به همین دلیل درصد جامعه حداقل بگیران نسبت به کل بازنشستگان سازمان افزوده شده و در واقع روز به روز فقرا فقیرتر شده اند.


کلید واژه ها: حقوق بازنشستگان - بازنشستگان - همسان سازی حقوق بازنشستگان - همسان سازی - همسان سازی حقوق - سازی - حقوق - بازنشستگان تأمین اجتماعی - بازنشستگان تامین اجتماعی - افراد شاغل - افزایش - بازنشستگان کشوری - اجتماعی - مسئولان - شرایط اقتصادی - تأمین اجتماعی - تامین اجتماعی - افزایش حقوق - خدمات پزشکی - تامین - هزینه - خدمات - افراد - امروز - قدرت خرید - کشور - شاغل - کم هزینه - خبرنگار - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
رشد 54درصدی تولید ایران خودرو با فروش 250 هزار خودرو در 7 ماه

بازرسی از 300 هزار مرکز توزیع کالا در کشور

واکنش گمرک به اعلام بانک مرکزی در مورد ترخیص بخشی از برنج وارداتی/ امضای نماینده بانک مرکزی هم هست

بازار ارز در کشاکش انتخابات آمریکا/ پیش بینی قیمت دلار در هفته پیش رو

عدم توجه به فرهنگ کار باعث کاهش بهره وری تولید می شود

تصویب مقررات جدید برگشت ارز صادراتی

تسویه حساب غرامت بیمه دام و بخش زارعی خراسان رضوی

کاهش دوباره قیمت نفت

خبر مهم سازمان حمایت درباره قیمت خودروهای موعد تحویل مهرماه سایپا

پاسخ مستند گمرک به بانک مرکزی: سند ارائه کنید

پرواز فوق العاده برای دانشجویان تهران- تفلیس- تهران/ از سرگیری پروازهای تهران- استانبول

اظهارات رییس کل بانک مرکزی درباره مقررات جدید بازگشت ارزهای صادراتی

نخستین خودروی پرنده جهان را بشناسید/ تصاویر

ابلاغ قوانین جدید بورس به کارگزاری ها باعث جمع شدن صف های فروش صوری می شود؟

تیژتیژ گاران تا پایان سال مالی جاری به بهره برداری می رسد

سیاهترین روزهای فارس/بیمارستان های فارس در آستانه وضعیت قرمز

تعیین تکلیف معادن غیرفعال در مازندران

امسال 580 هزار تن برنج به ارزش 533 میلیون دلار ترخیص شده است

آغاز فعالیت صیادی در خوزستان/ رونق اقتصادی در استان به واسطه صید و صیادی

اتاق ایران| شفاف سازی مناسبات بازار و همکاری شهروندان در اولویت باشد

یادداشت رییس کل بانک مرکزی در خصوص “مقررات جدید تسهیل روند برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی و کنترل نرخ رشد پایه پولی و نقدینگی”

پیشرفت فیزیکی 78 درصدی ورزشگاه بناب

تلاش دایی برای گیر انداختن سارق زنجیر 80 میلیونی اش/عکس

12هزار تن آسفالت برای مناسب سازی معابر خمین مصرف شد

افزایش سرعت عرضه ارز در سامانه نیما

بورس هفته بعد چه می شود؟

ترخیص 580 هزار تن برنج از گمرکات کشور

بانک مرکزی| مشکل برنج های رسوبی، ترخیص درصدی کالا خارج از روال است/ رسانه ها قیمت فروش محصول به مصرف کننده نهایی را رصد کنند

سامسونگ از گسترش سبد سهام گوشی های هوشمند انعطاف پذیر خبر داد

مصوبه خراسان رضوی گوشت را در کرمان نایاب کرد

انجام نیمی از تعهد اشتغال بهزیستی در فارس

برخورد قانونی سازمان بورس با سهامداران متخلف

برخورد قانونی سازمان بورس با سهامداران متخلف

افزایش موارد مسمومیت با مصرف استامینوفن

فنر بورس آماده رها شدن | رالی جدید بازار بورس پس از انتخاب بایدن در ریاست جمهوری آمریکا

کاهش دوباره قیمت نفت در بازار جهانی

مقیمی: با توسعه محصول و حفظ و ارتقای کیفیت، مطالبات مشتریان را محقق می کنیم

فرصت ثبت نام مسکن ملی برای دومین بار وجود دارد

خسارت یک هزار میلیارد تومانی کرونا به منافع شهر/ارتقای نهاد شورای معتمدین به سازمان

درخواست گمرک برای ورود نهادهای نظارتی به ماجرای رسوب200هزار تن برنج

مقیمی: با توسعه محصول و حفظ و ارتقای کیفیت، مطالبات مشتریان را محقق می کنیم

اعلام جرییات تسهیل بازگشت ارز صادراتی؛ هفته آینده

خرید خودرو زیر 150 میلیون تومان!

اجرای طرح استقرار مدیریت یکپارچه حوضه های آبریز

تامین مسکن مددجویان بهزیستی با حمایت نهادهای دولتی و خیرین

توضیحات همتی در خصوص مقررات جدید روند تهسیل بازگشت ارزهای صادراتی

عکاسی از نهنگ ها

واکنش گمرک به اطلاعیه بانک مرکزی

اجرای طرح استقرار مدیریت یکپارچه حوضه های آبریز

اوپک باید برای افزایش تولید نفت ایران آماده شود

چالش های سیاسی و اقتصادی پیش روی شیخ نواف

نخستین خودروی پرنده جهان را بشناسید/ تصاویر

خداحافظی استقلال با حاشیه ها و مشکلات مالی؟

عرضه ارز در سامانه نیما شدت گرفت

تولید بیش از 285 هزار خودرو در ایران خودرو از ابتدای سال

عرضه ارز در سامانه نیما شدت گرفت

صادرات 9.3 میلیارد دلاری خودرو کره جنوبی در 3 ماه

استاندارد 300 هزار مرکز توزیع کالا را بازرسی می کند

کوتاهی وزارت صمت و اتاق ایران در قضیه کارت های بازرگانی

عزیزی: 11 درصد مشترکان تهران کم مصرف هستند / ایراد طرح برق امید در مراحل بعدی اصلاح می شود

پیست اسکی خلخال آماده می شود

108 میلیارد تومان از اعتبار سنندج - مریوان در اختیار دستگاه های اجرایی قرار گرفت

پیست اسکی خلخال آماده می شود

تحقق بند 19 اقتصاد مقاومتی، با عرضه کل املاک وزارت دفاع در بورس کالا

برداشت چای قرمز از مزارع شهرستان کارون - اهواز

پوتین: عملکرد اقتصاد روسیه در مواجهه با بحران کرونا از اکثر کشورها بهتر است

اعلام مقررات جدید ارزی صادرات-واردات، هفته آینده/ نرخ رشد نقدینگی 18درصد شد

تلاش برای بازگرداندن آرامش به بازار روغن

بردسکن تامین کننده بذر ورامین و خورشید 6 استان کشور

تمدید فرصت ثبت نام اقدام ملی مسکن

واکنش گمرک به اطلاعیه بانک مرکزی/باتخصیص ارز،کالا قابل ترخیص نیست

تلاش دایی برای گیر انداختن سارق زنجیر 80 میلیونی اش/عکس

فرصت ثبت نام مسکن ملی برای دومین بار وجود دارد

رقابت نرخ مبتلایان کرونا با قیمت ها!

واکنش گمرک به اطلاعیه بانک مرکزی/باتخصیص ارز، کالا قابل ترخیص از گمرکات نیست

توضیحات بانک مرکزی درباره رسوب 200 هزار تن برنج در گمرک

پلمب 14 واحد صنفی متخلف در مهریز

رشد 54درصدی تولید ایران خودرو با فروش 250 هزار خودرو در 7 ماه/ دلیل تولید خودرو با کسری قطعه اعلام شد

تکمیل 2 خطه ریلی تهران – قزوین – زنجان تا بهار 1400/سیاست شهرسازی ما ریل پایه است

بخش تعاون در تابستان نمره 6.01 گرفت/ بدون تغییر محسوس نسبت به فصل بهار

اجرای طرح استقرار مدیریت یکپارچه حوضه های آبریز

استاندار زنجان: کسب مهارت، اولویت اول برای اشتغال است

توضیحات همتی درباره مقررات جدید بازگشت ارزهای صادراتی

افزایش 6 درصدی نزاع در آذربایجان شرقی

پربیننده ترین سهام در بورس چیست؟

فرصت ثبت نام مسکن ملی برای دومین بار

اوپک باید برای افزایش تولید نفت ایران آماده شود

عرضه اولیه در سامانه نیما به سرعت افزایش یافت/ رشد خوب روند معاملات حواله های ارزی

چرا گوشت قرمز گران شد؟

سیگنال جدید همتی به بازار ارز/تصمیمات جدید برای بازگشت ارز صادراتی

رییس کل بانک مرکزی میزان رشد نقدینگی مهر ماه را اعلام کرد

رییس کل بانک مرکزی میزان رشد نقدینگی مهر ماه را اعلام کرد

توضیحات همتی درباره مقررات جدید بازگشت ارزهای صادراتی

آخرین وضعیت کرونا در خراسان جنوبی| از فوت 6 بیمار تا کاهش 35 درصدی رعایت مسائل بهداشتی

ایجاد 20 هزار شغلی با اجرای طرح های «جهش تولید» در زنجان

افراد جدید جایگزین متقاضیان بدحساب مسکن ملی می شوند

تشکیل 900 پرونده تخلف برای نانوایان آذربایجان شرقی/ توزیع 40 هزار عدد دستکش و ماسک

رییس کل بانک مرکزی میزان رشد نقدینگی مهر ماه را اعلام کرد

اعلام مقررات جدید ارزی صادرات-واردات، هفته آینده/ نرخ رشد نقدینگی 18درصد شد

توسعه صادرات با تهاتر ارزی بین صادرکنندگان و واردکنندگان

تامین اعتبار؛ چالش مهم طرح هم سان سازی حقوق بازنشستگان

تامین اعتبار؛ چالش مهم طرح هم سان سازی حقوق بازنشستگان