مطالب مرتبط:
رییس جمهوری لبنان روند تشکیل دولت جدید این کشور را «بحرانی» خواند
رایزنی مصطفی ادیب برای تشکیل دولت جدید در لبنان
میشل عون: مکرون دولت لبنان را نمی چیند
تشکیل ستاد اصلاح طلبان حامی دمکرات ها در تهران/ رویای 1400 جریان اصلاحات از انتخابات آبان آمریکا می گذرد؟
هشدار «عون» درباره تاخیر در تشکیل کابینه لبنان؛«شرایط لبنان اجازه تلف شدن زمان را نمی دهد»
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 07:002020-09-22بين الملل

کارشکنی های آمریکا در مسیر تشکیل دولت لبنان


ایرنا - ناظران و کارشناسان سیاسی معتقدند که اصرار برخی از گروهها و احزاب غربگرا برای خارج کردن حزب الله و جنبش امل از وزارت دارایی در دولت آینده این کشور در راستای تحقق اهداف آمریکا به منظور تضعیف نیروهای مقاومت در ساختار سیاسی لبنان است.

- تهران - ایرنا - ناظران و کارشناسان سیاسی معتقدند که اصرار برخی از گروهها و احزاب غربگرا برای خارج کردن حزب الله و جنبش امل از وزارت دارایی در دولت آینده این کشور در راستای تحقق اهداف آمریکا به منظور تضعیف نیروهای مقاومت در ساختار سیاسی لبنان است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، ناظران سیاسی لبنان معتقد هستند که آمریکا قصد دارد با دخالت غیر مستقیم در حذف دو حزب شیعی یعنی جنبش امل و حزب الله از کرسی وزارت دارایی موجب تضعیف مقاومت در این کشور شود، موضوعی که با واکنش نبیه بری رییس مجلس لبنان همراه شده و او با صراحت اعلام کرده است که اگر گزینه وزارت دارایی از میان طیف جنبش امل و حزب الله لبنان نباشد در تشکیل دولت مشارکت نخواهد کرد.

فرانسه گرچه اعلام کرد که خواستار تشکیل سریع دولت لبنان است اما به اعتقاد بسیاری از کارشناسان سیاسی، این کشور و گروه های غربگرا در لبنان قصد دارند در فرآیند معرفی وزرای دولت به ویژه وزارتخانه های مهم دخالت کنند.

پیش از این برخی رسانه ها و منابع لبنانی فاش کردند که فرانسه بنا به درخواست آمریکا تلاش دارد تا مانع در اختیار گرفتن وزارت دارایی از سوی جنبش امل یا حزب الله شود زیرا به اعتقاد ناظران سیاسی، آمریکا قصد دارد با دخالت غیر مستقیم در حذف دو گروه شیعه یعنی جنبش امل و حزب الله از کرسی وزارت دارایی موجب تضعیف مقاومت در این کشور شود.

روزنامه نداء الوطن لبنان در این خصوص نوشت که اختلاف نظر بین آمریکایی ها و فرانسوی ها درباره لبنان و تشکیل دولت، ممکن است ادیب را به استعفا از تشکیل دولت وادار کند، به خصوص اگر گره انتخاب وزیر برای تصدی وزارت دارایی بدون راه حل بماند.

این روزنامه اشاره کرد که نخست وزیران سابق لبنان و در راس آن ها سعد حریری، طرح فرانسه را نادیده گرفتند و قصد دارند شروط آمریکا در تشکیل دولت جدید را اعمال کنند.

بنابر این سعد حریری با اصرار بر مسأله وزارت دارایی می خواهد از توافق خود با دو حزب شیعه خارج شود تا طرح آمریکا و عربستان را اجرا کند و از این طریق پشتیبانی این دو کشور از خود را دوباره به دست بیاورد و در نتیجه احتمال ایجاد راه حل میانجی بین طرف های این اشکال سخت تر می شود.

شکی نیست که افزون بر سهم خواهی گروه های سیاسی لبنان در دولت آینده این کشور، دخالتهای خارجی نیز در عدم موفقیت جهت انتخاب وزیران و تشکیل دولت تاثیرگذار بوده است.

عصر سه شنبه 14 مردادماه گذشته در پی وقوع آتش سوزی گسترده در یکی از انبارهای مواد آتش زا واقع در بندر بیروت، انفجار مهیبی در انبارهای مجاور آن که حاوی دو هزار و 700 تن نیترات آمونیوم بود، رخ داد و به دنبال آن 190 نفر کشته و بالغ بر شش هزار و 500 نفر زخمی شدند.

پس از این انفجار تظاهرات مردمی شکل گرفت و معترضان که از حمایت برخی داخلی ها و خارجی ها برخوردار بودند، شماری از وزارتخانه ها را در اختیار گرفتند.

به دنبال این انفجار و آغاز فشارهای داخلی و خارجی به دولت، " حسان دیاب " نخست وزیر وقت لبنان از سمت خود کناره گیری کرد و هدف از این فشارها را بازگرداندن طبقه فاسد به قدرت از سوی عوامل داخلی و خارجی ارزیابی کرد.

پس از استعفای دیاب از سمت نخست وزیری لبنان، " مصطفی ادیب " دپیلمات لبنانی که از تابعیت فرانسه برخوردار است روز 31 اوت با رأی اکثریب پارلمان به عنوان مأمور تشکیل کابینه در لبنان انتخاب شد.

پس از انتخاب وی، " امانوئل ماکرون " رییس جمهوری فرانسه 2 روز پس از انفجار بندر بیروت که با 100 سالگی تاسیس لبنان بزرگ به بیروت سفر کرد، سفری که با انتقاد مردم لبنان همراه شد و آن ها اظهارت رییس جمهور فرانسه در جریان این سفر را دخالت در امور لبنان توصیف کردند.

وی در سخنانی غیر دیپلماتیک و مداخله جویانه، با تعیین ضرب الأجل برای اصلاحات سیاسی به مقامات لبنانی اعلام کرد که اگر تا ماه سپتامبر (شهریور) اصلاحات انجام نشود خود مسئولیت این اصلاحات را برعهده خواهد گرفت.

رییس جمهوری فرانسه در 14 مرداد ماه 1399 برای دومین بار پس از حادثه انفجار بندر بیروت برای دیدار با مقام های لبنانی وارد بیروت شد.

مکرون روز 12 شهریور نیز در مصاحبه مطبوعاتی که در کاخ صنوبر پایتخت لبنان برگزار شد، اظهار داشت که نیروهای سیاسی لبنان به وی قول داده اند که دولت جدید را ظرف 15 روز آینده تشکیل دهند و نقشه راهی را برای اصلاح تهیه کنند.

به رغم فشارهای داخلی و مداخله های خارجی، پس از پایان این مهلت نیز احزاب و جریان های سیاسی به دلیل اختلاف برای در اختیار گرفتن وزارتخانه ها از جمله وزارت دارایی برای تشکیل دولت به جمع بندی نرسیدند و در این زمینه موفقیتی حاصل نشد.

اکنون در فرآیند تشکیل کابینه، برخی گروه های غرب گرا تلاش دارند وزارتخانه های مهم را در اختیار گیرند تا از وزن ائتلاف مقاومت در ساختار قدرت لبنان بکاهند.

بنا به گزارش سایت قطره و به نقل ازرسانه های لبنان، میشل عون رییس جمهور این کشور روز جمعه گذشته در کاخ بعبدا با مصطفی ادیب نخست وزیر منتخب، نتایج مذاکرات برای تشکیل دولت را بررسی کردند.

در این دیدار عون از ادیب درخواست کرد تا تماس ها و مذاکرات را ادامه دهد تا گره های مانع تشکیل دولت به راه حل برسد به خصوص که وضعیت کنونی کشور نیاز به تلاش فوری برای ایجاد راه حل ها دارد.

مصطفی ادیب نیز در سخنانی پس از دیدار با عون گفت: با رییس جمهور مشکلاتی را که در مسیر تشکیل دولت با آن ها مواجه بودم، در میان گذاشتم.

من خوب می دانم که زمانی برای تلف کردن نداریم و درصدد همکاری با همه برای تشکیل دولتی هستم که اختیار اجرای توافقات صورت گرفته با امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه را داشته باشد.

وی افزود: ما با میشل عون توافق کردیم که کمی صبر کنیم تا وقت بیشتری به رایزنی ها برای تشکیل دولت اختصاص بدهیم و ما امیدوار به کسب بهترین نتایج هستیم.

در همین حال رسانه های لبنانی از دیدار " مصطفی ادیب " نخست وزیر منتخب که مأمور تشکیل دولت لبنان شده است، با " علی حسن خلیل " معاون سیاسی " نبیه بری " رییس مجلس و " حسین الخلیل " معاون سیاسی دبیر کل حزب الله به منظور تبادل نظر در خصوص پست وزارت دارایی دولت آینده لبنان دیدار و گفت وگو کرده اند اما در دیدار، معاون سیاسی رئس مجلس و معاون سیاسی دبیر کل حزب الله به ادیب تأکید کردند که درخواست آن ها وزارت دارایی است و این درخواست میثاقی مذهب شیعه، و حقی طبیعی است تا شریک اساسی در قوه اجرایی باشند.

در مقابل ادیب نیز درخواست نخست وزیران اسبق برای بازگرداندن وزارت دارایی به اهل سنت و انتقال وزارت خانه ها بین مذاهب مختلف را تکرار کرده است.

با این حال رییس جمهور لبنان امروز (دوشنبه) در سخنانی با اشاره به تاخیر در روند تشکیل دولت جدید این کشور از سوی مصطفی ادیب، بر بحرانی بودن این روند اذعان کرد و گفت: با مواضع متصلب و دشوار، هیچ راه حل نزدیکی در چشم انداز پیش رو وجود ندارد چرا که در هر راه حلی، برنده و بازنده وجود دارد.

میشل عون تصریح کرد: به رغم چهار بار مراجعه به نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه، او قادر به ارائه هیچ گونه برداشت، جمع بندی، توزیع پست ها و انتخاب نام ها نبوده است اما با این حال قرار قبلی برای تشکیل کابینه دولت لبنان لغو نشده است.

وی تاکید کرد که حذف احزاب و گروه های پارلمانی از روند تشکیل دولت مجاز نیست زیرا این احزاب هستند که به دولت رای اعتماد یا عدم اعتماد می دهند.

رییس جمهوری لبنان گفت: برای نخست وزیر منتخب، در نظر گرفته شده است که اگر توافق ملی در مورد تشکیل [ کابینه ] وجود نداشته باشد، از آن خودداری کند.

عون با بیان اینکه ما راه حل های منطقی و عادلانه ای را برای تشکیل دولت پیشنهاد داده ایم، افزود: اما این راه حل ها مورد موافقت این دو حزب (جنبش امل و حزب الله) واقع نشد و بازگشت به متون قانون اساسی و احترام به آن ها همچنان راه حلی است که در آن غالب و مغلوب وجود ندارد.

طی روزهای اخیر برخی رسانه های لبنان، اصرار حزب الله و جنبش امل مبنی بر اختصاص کرسی وزارت دارایی به شیعیان را به عنوان مهمترین مانع در مسیر تشکیل دولت، عنوان کرده اند.

وزارت دارایی در کنار وزارتخانه های کشور، خارجه و دفاع وزارتخانه های استراتژیک لبنان خوانده می شود.

نبیه بری رییس پارلمان و رهبر جنبش امل لبنان که از سیاستمداران برجسته شیعه لبنان است، بارها تاکید کرده که طبق توافق های قبلی وزارت دارایی باید به شیعیان اختصاص یابد.

شبکه NBN لبنان (وابسته به جنبش امل) هم به نقل از نبیه بری رییس پارلمان اعلام کرد ما به طرح فرانسه کاملا پایبند هستیم، در این طرح به هیچ وجه به انتقال وزارت دارایی بین مذاهب مختلف اشاره نشده است.


کلید واژه ها: سیاسی - لبنان - دارایی - آمریکا - حزب الله - جنبش امل - وزارت - مقاومت - کارشناسان - ناظران - تضعیف - تشکیل دولت لبنان - ایرنا - جنبش - کشور - ساختار - دولت - الله - آینده - احزاب - دولت لبنان - تشکیل دولت - رییس مجلس - تحقق - مستقیم - تهران - دخالت - گزارش - اعلام - تشکیل

آخرین اخبار سرویس:
عراقچی: طرح ایران برای حل مناقشه قره باغ بر مبنای اصول انسان دوستانه است

رهگیری یک هواپیما بالای میتینگ انتخابانی ترامپ

فرانسه برای دومین بار قرنطینه می شود

اجرای منع رفت و آمد در فیلادلفیا برای مقابله با موج جدید اعتراض ها

اجرای منع رفت و آمد در فیلادلفیا برای مقابله با موج جدید اعتراض ها

پالتیکو: برخی اظهارات رتکلیف درباره مداخله ایران در انتخابات آمریکا خارج از متن بود

گل دوم منچستریونایتد به لایپزیش توسط رشفورد

خطر ناسیونالیستی شدن واکسن کرونا؛ رمزگشایی از هشدار رییس جمهور آلمان

طرح اختصاصی/ آلوارو موراتا و هت تریک در گل آفساید!

محکومیت اهانت به پیامبر اعظم (ص) در لبنان

گفت وگوی تلفنی لاوروف و لودریان درباره «قره باغ»

تشدید محدودیت ها در اروپا با شیوع کووید 19

رهگیری یک هواپیما بالای میتینگ انتخابانی ترامپ در آریزونا

ماکرون: فرانسه برای دومین بار قرنطینه می شود

ماکرون: فرانسه برای دومین بار قرنطینه می شود

تجمع علمای مسیحی فلسطین در اعتراض به اهانت فرانسه به پیامبر اکرم (ص)

تلاش مفتی های عربستان برای توجیه سازش با اشغالگران

تقویت دیوار دفاعی ارتش در مرزهای شمال غربی | تصاویر آن را ببینید

ابتکار عمل در دست جریان مقاومت است/ تحریم نفس های آخر را می کشد

رهگیری یک هواپیما بالای میتینگ انتخابانی ترامپ در آریزونا

تداوم درگیری ها در نزدیکی قره باغ/ 21 نظامی آذربایجان کشته شدند

عراقچی وارد مسکو شد

پیش بینی تشکیک در نتایج انتخاباتی و اعتراضات آمریکا

عراقچی باکو را به مقصد مسکو ترک کرد

تداوم درگیریها در نزدیکی قره باغ/ 21 نظامی آذربایجان کشته شدند

نهادهای جاسوسی ائتلاف سعودی پشت پرده ترور وزیر دولت نجات ملی یمن

گستاخی مجدد پاریس در دفاع از توهین به ساحت پیامبر اکرم (ص)

تداوم درگیریها در نزدیکی قره باغ/ 21 نظامی آذربایجان کشته شدند

پالتیکو: برخی اظهارات رتکلیف درباره مداخله ایران در انتخابات آمریکا خارج از متن بود

صعود جهانی دلار

حمله تروریستی به پالایشگاه آموای ونزوئلا

ماسک زدن به سبک «نجمه جودکی»/ عکس

گل سوم منچستریونایتد به لایپزیش توسط رشفورد+ویدئو

کیفیت ذخیره پیام های شخصی در واتساپ

چابهار دوباره از تحریم های امریکا مستثنی شد

فرانسه باید حمله جنون آمیز علیه اسلام را متوقف کند

گل دوم منچستریونایتد به لایزیش توسط رشفورد+ویدئو

اعتراف صهیونیست ها به یک جنایت ضد انسانی

روزنامه شوت| کریمی، جای بشار را پُر کرد!

ترکیه کاردار سفارت فرانسه را احضار کرد

هزاران بنگلادشی خواستار تحریم محصولات فرانسوی شدند

تصویب تمدید قرارداد خرید برق پاکستان از ایران

چشم پوشی نیرو های آمریکایی از تحرکات داعش

جنجالِ کاریکاتوری از اردوغان به شکل یک تروریست

ذوق زدگی پمپئو از برگزاری کنفرانس صهیونیستی در امارات

ذوق زدگی پمپئو از برگزاری کنفرانس صهیونیستی در امارات

سرقت دستکش یک میلیون دلاری

جانبداری دانمارک از اقدامات ضد اسلامی فرانسه

تجمع مقابل سفارت فرانسه مجوز نداشت/عکس

آمریکا به فضای سیاه رسانه های خود اعتراف کرد

عراقچی باکو را به مقصد مسکو ترک کرد

آنهایی که گرا به تحریم را کلید زدند!

تمجید عطوان از تحریم کالا های فرانسوی

عراقچی: طرح ابتکاری ایران مورد توجه مقام های آذری قرارگرفت

بایدن رأی خود را به صندوق انداخت/عکس

عراقچی: طرح ابتکاری ایران مورد توجه مقام های آذری قرارگرفت

راه اندازی نخستین مرکز مشاوره هپاتیت در کهگیلویه و بویراحمد

«فرانسه» قرنطینه می شود

رییس جمهوری الجزایر برای درمان راهی آلمان شد

از سانحه غرق شدن مهاجران در کانال مانش چه می دانیم؟

دختر ایزدی چگونه در بند داعش شد؟

ترکیه کاردار سفارت فرانسه را احضار کرد

اعلام مقررات منع تردد در فیلادلفیا در پی تشدید ناآرامی ها

ماکرون: اگر کاری نکنیم 400هزار فرانسوی می میرند

سفیر آذربایجان: مسائل منطقه باید در منطقه حل و فصل شود/ هیچ نیروی خارجی به قره باغ نبرده ایم

ترکیه کاردار سفارت فرانسه را احضار کرد

بایدن رأی خود را به صندوق انداخت/عکس

بدترین بحران انسانی جهان در یمن؛ سوء تغذیه هزاران کودک در جریان جنگ 5 ساله

ترامپ نخستین جمهوری خواه بازنده در تگزاس طی 44 سال می شود؟

رشد جریان سلفی در منطقه کردستان عراق

ترکیه کاردار فرانسه را احضار کرد

تلاش صهیونیست ها برای عدول ایران از راهبرد اصولی در قفقاز

آمریکا جنگنده های «اف-35» سفارش ترکیه را به یونان می دهد

سفیر آذربایجان: مسائل منطقه باید در منطقه حل و فصل شود/ هیچ نیروی خارجی به قره باغ نبرده ایم

ویدئو: گل تماشایی دمبله به یوونتوس روی پاس دیدنی مسی

آغاز قرنطینه کروناییِ جدید در آلمان

فلسطین| عضو دفتر سیاسی حماس: مقاومت ادامه محاصره نوارغزه را تحمل نخواهد کرد

آغاز قرنطینه کروناییِ جدید در آلمان

گل اول منچستریونایتد به لایپزیش توسط گرینوود+ویدئو

فائوچی: تا ژانویه 2021 خبری از واکسن کرونا نیست

درخواست حقیرانه ولی عهد ابوظبی از امارات

ادعای جدید ائتلاف سعودی از رهگیری موشک

حمایت دانمارک از اقدامات ضد اسلامی ماکرون

باراک اوباما در کنار جو بایدن در روزهای آخر انتخابات

فرانسه بار دیگر قرنطینه شد

گل اول بارسلونا به یوونتوس توسط عثمان دمبله+ویدئو

فرانسه بار دیگر قرنطینه شد

نوری المالکی: حشد غیرقابل انحلال است؛ عراق با اسراییل عادی سازی نخواهد کرد

ورود اوباما به کارزار انتخاباتی آمریکا به نفع بایدن

ماجرای اسلام رادیکالی که دولت فرانسه از آن می گوید، چیست؟

تصاویر | تجمع اعتراضی مقابل سفارت فرانسه در تهران به دلیل اهانت به پیامبر اعظم (ص)

آمریکا به اتباع خود در امارات هشدار داد

خروج از برجام پایه گذار توافقات صلح با اسراییل

هشدار سفارت آمریکا در امارات به اتباع آمریکایی

ترامپ: دموکرات ها برای پس از ترور بایدن آماده می شوند

آمریکا به اتباع خود در امارات هشدار داد

نوری المالکی: حشد الشعبی تحت هیچ بهانه ای منحل نمی شود

ترامپ نخستین جمهوری خواه بازنده در تگزاس می شود؟

ترامپ: رای به بایدن پایان حمل سلاح در آمریکا است

اعلام مقررات منع تردد در فیلادلفیا در پی تشدید ناآرامی ها

کارشکنی های آمریکا در مسیر تشکیل دولت لبنان

کارشکنی های آمریکا در مسیر تشکیل دولت لبنان