مطالب مرتبط:
توانمندسازی دختران در جامعه محور اصلی فعالیت های ما است
جوانان مخاطبان اصلی برنامه های هفته دفاع مقدس هستند
افشای فساد 2 تریلیون دلاری در فعالیت های مالی آمریکا
نقش اصلی «اجوکیشی سیتی»؛ یک پرسپولیسی علیه پرسپولیس
تلاش زنان داعشی اردوگاه الهول برای فرار ناکام ماند
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 03:052020-09-21دانش

نبود بستر فعالیت اصلی ترین دلیل فرار مغزهاست/شان اساتید لطمه خورده است


معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی گفت: بیشترین دلیل فرار مغزها نبود بستر فعالیت است.

در واقع نخبگان از این جهت که بسترهای فعالیت مناسب در شان ایشان فراهم نیست، - ایسنا/خراسان رضوی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی گفت: بیشترین دلیل فرار مغزها نبود بستر فعالیت است.

در واقع نخبگان از این جهت که بسترهای فعالیت مناسب در شان ایشان فراهم نیست، گلایه دارند.

دکتر احمدرضا بهرامی در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: گلایه و شکوه همکاران و دانشجویان ما به جهت نبودن بستر آرامش برای فعالیت است و گاهی اوقات ممکن است با یک ذهن مکدر به فکر مهاجرت باشند.

ایجاد بستر آرامش در حوزه توانمندی و اختیارات مسئولانی مانند من نیست.

بستر آرامش ایجاد کردن برای یک دانشمند و فرهیخته، برنامه ریزی فراسازمانی می طلبد و دانشگاه به تنهایی نمی تواند در این زمینه موفق باشد.

ما در ایام گذشته موفقیت هایی در زمینه ایجاد بسترهای فیزیکی و آیین نامه ای ایجاد کرده ایم.

وی در رابطه با مسئولیت اجتماعی دانشگاه و دانشگاهیان در قبال جامعه بیان کرد: یکی از مسئولیت های اجتماعی دانشگاه، آموزش و ترویج علم در بالاترین سطح است.

آموزش تربیت و تعلیم بسیار اهمیت دارد زیرا ما در جامعه باید نمایندگانی داشته باشیم که بدانند چگونه هم در فرهنگ عمومی و هم در تولید ثروت فعالیت داشته باشند.

بهرامی افزود: نکته دوم این است که ما نمی توانیم از مطالبات جامعه از دانشگاه غافل باشیم.

در خصوص دستیابی به نقطه رهبری جهانی کشور در حوزه علم و دانش باید فعالیت کنیم و جوابگو باشیم.

فرهیختگان، نام آوران، انتشارات علمی و کتاب های فاخر، رتبه های علمی و نیز نظریه های علمی متفاوتی محصول دانشگاه فردوسی است.

همه این موارد در راستای انجام مسئولیت اجتماعی دانشگاه با هدف افزایش نشان علمی ملی است.

مسئولیت دیگر دانشگاه این است که در مشکلات مختلف جامعه نظیر تولید ثروت، بحران کرونا، ناهنجاری های اجتماعی، مشکلات صنعت، تحریم ها و بحران کم آبی و خشک سالی بی تفاوت نباشد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی ادامه داد: در راستای ایفای نقش اجتماعی آیین نامه ها و قوانین خود را تغییر داده ایم و اگر کسی در جامعه به حل مشکلی پرداخت، ما در جبران کمبودهای مالی و پشتیبانی از او و برای ترفیع وی آیین نامه های جدیدی تعریف کرده ایم تا روشن شود چگونه همکاران ما در جامعه حضور پیدا کنند و مشکلات جامعه را حل کنند و ما هم از آن ها حمایت کنیم.

این مساله باید ترویج پیدا کند که اگر مقاله فاخر چاپ می کنیم، به این دلیل است که جایگاه علمی کشور را در جهان ارتقا دهیم و جمهوری اسلامی را در جهان مطرح کنیم.

دانشجویان باید خود را مدیون جامعه بدانند بهرامی خاطرنشان کرد: دانشجویان آینده سازان و به نحوی راهبران حوزه‎ های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی هستند و آینده ما بستگی به این دارد که دانشجویان در این فرصتی که در دانشگاه بوده اند، چه اندوخته هایی داشته اند.

اگر دانشجویان خود را متعهد بدانند، از فرصت دانشگاه اندوخته هایی کسب خواهند کرد.

دانشجویان باید خود را مدیون جامعه بدانند زیرا جامعه بهای بسیاری پرداخته است تا آن‎ها در محیط امن دانشگاهی حضور پیدا کنند.

دانشجویان برای اینکه در آینده کمک رسان جامعه باشند، باید خوب یاد بگیرند.

دانشجویانی که متخصص نشدند، خود را دانش آموخته دانشگاهی معرفی نکنند وی با تاکید بر اینکه دانشجویان باید فرهنگ خدمت به جامعه را در خود نهادینه کنند، بیان کرد: دانشجویان باید مهارت افزایی داشته باشند تا خود را متخصص بدانند.

بنابراین انتظار ما از دانشجویان این است که مطالبه گر باشند و خود را آماده پاسخگویی به مطالبات اجتماعی کنند؛ به این معنی که همیشه طلبکار نباشند بلکه این طلبکاری را در زمینه آموزش فنی به کار بگیرند.

دانشجویان حتما خود را برای آینده آماده کنند زیرا در اجتماع مدیون هستند و باید آماده باشند که جامعه از آن ها مطالبه داشته باشد.

اگر دانشجویی به عنوان دانش آموخته دانشگاه فردوسی وارد جامعه شد، در صورتی که به جایگاه تخصص دست نیافته، نباید خود را دانش آموخته این دانشگاه معرفی کند.

بهرامی اظهار کرد: خسارت های وارده به دلیل بحران های تحریم و کرونا، ناشی از ضعف در تاب آوری بود و موفقیت ها و پیشرفت های مان در این زمان ناشی از تاب آوری بالای ملت ما بوده است.

فرهیختگان و دانشجویان ما باید برای روزهای سخت تمرین کنند تا بتوانند تاب آوری خود و جامعه را افزایش دهند.

تاب آوری زمانی ارتقا پیدا می کند که ما خود را مجهز به دانش و فن کنیم.

اعلام آمادگی کامل دانشگاه فردوسی برای همکاری با بنیاد ملی نخبگان معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی در رابطه با برنامه های بنیاد نخبگان و نحوه فعالیت آن‎ها تصریح کرد: بنیاد ملی نخبگان برنامه های مدون خود را ادامه می دهد و از دانشگاه های مختلف به ویژه دانشگاه های تراز اول انتظار دارد برای پیشبرد فعالیت های خود با این سازمان همکاری کنند.

در این راستا دانشگاه فردوسی نیز به صورت تمام و کمال آمادگی خود جهت همکاری با این نهاد را اعلام کرده است.

وی با اشاره به فعالیت های مشترک دانشگاه فردوسی و بنیاد نخبگان افزود: برنامه های مختلفی در رابطه با پژوهش، آموزش و کاربست دانشگاه با بنیاد ملی نخبگان مدنظر داریم.

همچنین برنامه های ارتقای پژوهش ها در قالب دوره های پسادکتری با بنیاد ملی نخبگان طرح ریزی شده و حمایت هایی از جانب این نهاد داشته ایم.

بر همین اساس نخبگانی که توسط ما غربال گری و هدایت شدند، حمایت هایی از سوی بنیاد نخبگان دریافت کرده اند.

در تصویب پروژه های ویژه دانشگاه فردوسی که نیازمند حمایت هایی از خارج دانشگاه بود نیز روابطی با بنیاد نخبگان برقرار شده که کاملا هم سو و هم جهت با اهداف بنیاد فعالیت بوده است.

بنیاد ملی نخبگان را جزو دارایی های ملی می دانیم بهرامی گفت: در راستای جذب نخبگان خارج از کشور با بنیاد ملی نخبگان همکاری های بسیاری داشته ایم و از این طریق برای تعدادی از همکاران ایرانی ما در خارج از کشور فرصت های مطالعاتی ایجاد شد که بعضا خیلی کارساز بوده است.

ما بنیاد ملی نخبگان را جزو دارایی های ملی می دانیم و این نهاد نیز دانشگاه ها را به عنوان دارایی هایی می داند که موجب همکاری و پشتیبانی می شود.

علاوه بر بنیاد نخبگان، با صندوق پژوهشگران نیز همکاری هایی داشته ایم و پروژه های فاخری را برای آن ها ارسال کرده ایم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد خاطر نشان کرد: اعضای هیات علمی و دانشجویان، دو بال اصلی حوزه پژوهش و فناوری هستند اما آنچه که ما دانشگاهیان نسبت به آن گلایه داریم، بستر مناسب فعالیت است.

ما همواره تلاش کرده ایم تسهیل گر باشیم و این بستر فعالیت را هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ روحی، روانی و آرامشی ایجاد کنیم.

در ایجاد بستر فیزیکی تا حدودی موفق بوده ایم ولی هنوز در ایجاد بستر آرامش موفق نشده ایم.

بهرامی با اشاره به پایه های ایجاد بستر آرامش برای اساتید و فرهیختگان، ادامه داد: جامعه ما هنوز به باور لازم برای سپردن مشکلات به دانشگاه نرسیده است.

تصور این است که مسائل و مشکلات می تواند جدای از محیط های کلینیکی حل شود.

ارزشی که در دهه های گذشته برای علم وجود داشت، امروز وجود ندارد؛ بنابراین باید این ارزش دهی و باور به علم به جامعه بازگردانده شود.

نکته ای که به همکاران دانشگاهی عدم اعتماد به نفس و مفید بودن را القا کرده، این است که شان آن ها در جامعه از لحاظ اقتصادی و اجتماعی لطمه دیده است.

همکاران ما مقایسه می کنند که همان کاری که در ایران انجام می دهند، اگر در یک کشور خارجی انجام دهند، چقدر اهمیت و حقوق و مزایای شان رعایت می شود.

دولت باید دانشگاه را در بدنه خود به رسمیت بشناسد معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی اظهار کرد: مجلس باید در مشکلاتی که ما در حوزه قوانین داریم، ورود کند.

دولت نیز حتما باید دانشگاه را در بدنه خویش به رسمیت بشناسد؛ همانطور که در برخی کشورها در بدنه هیات دولت ریاست دانشگاه اول کشور نیز حضور دارد.

بنابراین ما نمی توانیم صرفا با حرف و شعار شان دانشگاه را بازگردانیم؛ مگر اینکه در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها دانشگاه را دخالت دهیم.

برای مثال این سوال وجود دارد که در افتتاح یک پروژه فنی یا علمی، در میان سخنرانان و صف مقدم افتتاح پروژه چه تعداد از دانشمندان اثبات شده همان حوزه حضور دارند؟ مسئولان تراز اول باید در این زمینه ها خود را عقب بکشند و به لحاظ شکلی هم که شده نشان دهند که اگر به علم و فناوری بها می دهند، به صاحبان علم و فناوری هم احترام می گذارند.

متاسفانه در کشوری که ما ادعای فرهنگ و علم داریم، نه محیط های علمی و نه صاحبان علم و فناوری مقدس تلقی نمی شوند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: فعالیت - بستر - فرار مغزها - دانشگاه فردوسی - پژوهش و فناوری - دانشگاه - معاون پژوهش - آرامش - بیشترین - احمدرضا بهرامی - فرار - نخبگان - فردوسی - فناوری - برنامه ریزی - مناسب - ایشان - ایسنا - معاون - پژوهش - گلایه - دانشجویان - اختیارات - توانمندی - دانشمند - گفت وگو - برنامه - بهرامی - اساتید - تنهایی

آخرین اخبار سرویس:
کلاس های آموزشی دانشجویان جدید6 ساعت در هفته برگزار می شود/ حضور دانشجویان در دانشگاه منوط به شرایط ویروس کرونا

نوکیا مامور ساخت نخستین شبکه سلولاری در ماه شد

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

کمیت و کیفیت مطالب درسی چه تاثیری بر یادگیری دارد؟/ روش های تدریس متفاوت برای آموزش نداریم

آزمایشگاه همکار استاندارد صنایع غذایی در مرحله صدور مجوز/ 900 تجهیز و خدمت آزمایشگاهی در «ساها» ثبت شد

معاونان فرهنگی دانشگاهها از پشت میزنشینی اجتناب کنند

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از نظر علمی در کشور جایگاه ویژه ای دارد

تبیین برنامه پنج ساله راهبردی عملیاتی دانشگاه آزاد اسلامی

ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان سوابق تحصیلی در دانشگاه بیرجند از 29 مهر آغاز می شود

دانشجویان نباید به دنبال استخدام در مراکز دولتی باشند

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در کشور جایگاه ویژه ای دارد

چه چیزی دختران را دختر می سازد؟

مکانیسم دین برای باور به دانسته ها

مسئول جدید بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند معرفی شد

معاون علمی رییس جمهور: استخدام دولتی بزرگترین خیانت در حق جوانان نخبه و نوآور است

نشست معاونان فرهنگی و دانشجویی واحدهای مراکز استان دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد

ستاری: جوانان مشغول ساخت قطعات تحریمی صنعت کشور هستند

از سوی صندوق رفاه دانشجویان؛ جدول انواع وام های دانشجویی اعلام شد

ثبت نام براساس سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه آموزشیار آغاز شد

ثبت نام پذیرفته شدگان ورودی جدید دانشگاه رازی غیرحضوری انجام می شود

تبیین ویژگی های دانشگاه تمدن ساز/ دانشگاه مدرن و ناقص ایران با آنچه اسلام گفته تفاوت دارد

انعقاد تفاهم نامه بین دانشگاه تهران با مرکز ساماندهی ترجمه و نشر

بدهی دانشجویان به دانشگاه پیام نور چهارمحال و بختیاری بخشیده شد

قهرمانی دانشگاه آزاد اسلامی شهرقدس در مسابقات ملی بتن دانشگاه های کشور

سیاه ترین دوران کرونا پیش روی آمریکا

دو مرکز نوآوری در دانشگاه علم و صنعت افتتاح شد

برگزاری وبینار چگونگی راه اندازی کسب و کار تولیدی توسط باشگاه پژوهشگران دانشگاه آزاد یزد

باید از پتانسیل دانشجویان برای فعالیت رسانه ای استفاده کرد/ تعیین مزایای مناسب برای خبرنگاران افتخاری در واحدهای دانشگاه آزاد

اعطای جایزه دکتر محمود افشار به استاد پیشکسوت دانشگاه تهران

بهترین و سریع ترین روش ها برای دریافت اقامت ترکیه

باید از پتانسیل دانشجویان برای فعالیت رسانه ای استفاده کرد/ تعیین مزایای مناسبی برای خبرنگاران افتخاری در واحدهای دانشگاه آزاد

معاونان فرهنگی دانشگاه آزاد به ارتقای سواد رسانه و فضای مجازی توجه کنند

معاونان فرهنگی با کمک فعالان دانشجویی مشکلات را شناسایی کنند

تلاش برای تسریع در صدور مجوز نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی

باید سفیران فرهنگی و ورزشی تربیت کنیم/ معاونان فرهنگی دانشگاه آزاد در زمینه ورزش همگانی کار و تلاش کنند

شهردار هشتگرد از وجود پرجمعیت ترین مرکز توان بخشی روانی در شهر خود بی خبر است!

راه یابی گروه «آوای وصال» یزد به مرحله فینال مسابقات قرآن اوقاف

جدول انواع وام های دانشجویی اعلام شد

کمک نتایج یک رساله دکتری به طراحان و بهره برداران شبکه توزیع برق

تلاش برای ساماندهی مراکز مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی/ 158 مرکز مشاوره فعال در دانشگاه وجود دارد

مبالغ انواع وام های دانشجویی در نیمسال تحصیلی 99-1400

کارشناسان نیروی انتظامی دانشجویان را با خطرات احتمالی آشنا کنند

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه صنعتی سهند از اول آبان ماه

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه امروز در مسیر بین المللی سازی گام بر میدارد/ظرفیت خوابگاه های این دانشگاه پذیرای قریب 1600 نفر می باشد

استفاده از تکنیک های شبکه های عصبی در بهبود یادگیری خودروهای خودران

پژوهشگران ایرانی با تصفیه پساب صنایع، برق تولید کردند

بازگشت 75 زندانی جرائم غیرعمد به آغوش خانواده

لیست انواع وام های دانشجویی اعلام شد

محققان دانشگاه آزاد و صنعتی شریف به اندازه گیری سریع دوپامین دست یافتند

3 رشته تحصیلی به رشته های دانشگاه ارومیه اضافه شد

جزییاتی از انواع وام های دانشجویی

بهبود یادگیری خودروهای خودران مبتنی بر رفتار رانندگی واقعی

طرح «جیکو»، پاسخی به نیاز اشتغال دانشجویان

طراحی و ساخت «کارواش سبز» توسط محققان دانشگاه رازی+ عکس

حادثه تلخ برای احسان خواجه امیری + عکس

گسترش فعالیت های دانش بنیان از راهبردهای دانشگاه آزاد اسلامی است

مراحل اخذ کالا کارت دانشجویان دانشگاه پیام نور اعلام شد

بوستان زندگی، بزرگ تر از پارک شهر و دانشگاه تهران

قرنطینه یک باره بیش از 200 دانشجو

فعالیت دانشکده‎ های دندانپزشکی تخلف محسوب نمی شود

صدور حکم درباره تصمیم های دانشگاه آزاد اسلامی باب گفتگو را می بندد/ مطالبه گری باید صورت سوالی داشته باشد

قرنطینه 138 دانشجو برای جلوگیری از شیوع کرونا

ناامیدی دانشجویان از افزایش کرونا در محوطه دانشگاه

نتیجه بخشی رعایت پروتکل ها در محوطه دانشگاه

فناوری لایه نشانی اتمی در جهت تولید مواد آندی باتری به کار گرفته می شوند

نتیجه بخشی رعایت پروتکل ها در محوطه دانشگاه

اعلام انواع وام های دانشجویی از سوی صندوق رفاه دانشجویان

دانشگاه در دوران کرونا امید گشایش در افق آینده است

کارگاه آشنایی با الزامات حقوقی در استفاده از منابع چاپ مقالات

قبولی 39 دانش آموخته دانشگاه آزاد اسلامی تنکابن در آزمون دستیاری پزشکی + اسامی

همایش ملی پژوهش های نوین در ورزش های رزمی در یاسوج برگزار می شود 

جدول انواع وام های دانشجویی سال تحصیلی جدید

دفاع از پایان نامه دانشجویان بصورت مجازی

دو مرکز نوآوری امروز 28 مهرماه ر دانشگاه علم و صنعت افتتاح می شود

رساله دانش آموخته دکتری برق قدرت دانشگاه آزاد اسلامی دزفول حائز رتبه برتر شد

رویکرد تسهیل گری فرهنگی و گردشگری در مناطق آزاد

ثبت نام پذیرفته شدگان مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه آزاد لامرد آغاز شد

ساخت باتری لیتیوم-یونی که ضد حریق است

رویکرد تسهیلگری فرهنگی و گردشگری در مناطق آزاد

زمان بندی اعطای وام های دانشجویی به دانشگاه ها ابلاغ شد

برگزاری آزمون متمرکز استخدامی گروه صنعتی ایران ترانسفو برای جذب 300 نفر

آغاز نام نویسی پذیرفته شدگان بدون آزمون دانشگاه آزاد

پذیرش بدون کنکور کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار MBA

احیای دانشگاه های نسل چهارم با ایده ایجاد شرکت تعاونی های دانش بنیان دانشگاهی

زمان اعلام نتایج آزمون ارشد و دکتری پزشکی

احیای دانشگاه های نسل چهارم با ایده ایجاد شرکت تعاونی های دانش بنیان دانشگاهی

ساخت باتری های لیتیوم یونی ضد حریق که 80 درصد سبک تر هستند

افزایش تعداد دانشجویان مبتلا به کرونا در دانشگاه واشنگتن

پذیرش بدون کنکور کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار MBA

قرنطینه یک باره بیش از 200 دانشجو

دفاع از 249 پایان نامه به صورت مجازی در دانشگاه چمران اهواز

نبود بستر فعالیت اصلی ترین دلیل فرار مغزهاست/شان اساتید لطمه خورده است

نبود بستر فعالیت اصلی ترین دلیل فرار مغزهاست/شان اساتید لطمه خورده است