مطالب مرتبط:
صدور حکم بدوی عوامل حمله تروریستی رژه اهواز
صدور حکم عوامل حادثه تروریستی رژه اهواز
آغاز بکار نمایشگاه 40 سالگی در خرم آباد+عکس
تازه ترین خبر از سلامت استاد شجریان در آستانه 80 سالگی
صدور حکم بدوی عوامل حادثه تروریستی رژه اهواز
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 00:002020-09-21پزشكي

عوامل بیخوابی از نوزادی تا 18 سالگی


همهٔ پدر و مادرها به دنبال یافتن و اجرای الگوی صحیح خواب کودک هستند تا هم به کارهای خود برسند و هم سلامتی نوزادشان حفظ شود.

با این حال خواب نوزاد بسته به شرایط جسمی و سلامتی او و نیز شرایط سنی کودک، - " جی پلاس"، پس از به دنیاآمدن کودک از همان روزهای اولیه یکی از مهم ترین دغدغه های والدین خواب نوزاد و خواب کودک است.

این مسئله هم بر روی سلامتی نوزاد و کودک اثر می گذارد و هم در صورت اختلال، بر روی زندگی کاری و نیز شخصی والدین تأثیرات بسیار زیادی دارد.

بنابراین همهٔ پدر و مادرها به دنبال یافتن و اجرای الگوی صحیح خواب کودک هستند تا هم به کارهای خود برسند و هم سلامتی نوزادشان حفظ شود.

با این حال خواب نوزاد بسته به شرایط جسمی و سلامتی او و نیز شرایط سنی کودک، متفاوت است و در سنین مختلف میزان خواب متفاوتی نیاز دارد.

برای اینکه بدانید کودک شما به چه میزان خواب نیاز دارد ادامه مطلب را بخوانید تا علاوه بر میزان خواب کودک در سنین مختلف، عوامل مؤثر در خواب کودک و خواب نوزاد را نیز بررسی نماییم.

میزان خواب موردنیاز نوزاد تا هفته چهارم در هفته های اول زندگی نوزاد هنوز الگوهای زیستی و شبانه روزی او شکل نگرفته است بنابراین میزان خواب آنها بسیار زیاد است و از الگوی خاصی هم تبعیت نمی کند.

در این هفته ها نوزاد به بیش از 15 ساعت خواب نیاز دارد و در برخی از نوزادان نارس میزان خواب به 20 ساعت نیز می رسد.

میزان خواب نوزاد از ماه اول تا چهار ماهگی از ماه دوم به تدریج الگوهای خواب در نوزادان منظم تر می شود و در چند مقطع از روز این نیاز بدن نوزادان تأمین می شود.

نوزاد در این سن خواب های طولانی 4 تا 6 ساعته دارد و البته هر دو تا چهار ساعت برای رفع گرسنگی از خواب بیدار می شود و به خوردن شیر نیاز دارد.

توجه کنید که باید نیاز بدن نوزادان به مواد غذایی در وقفه های بین خواب حتماً تأمین شود.

نوزادان دو ماهه در طول خواب دائم تکان می خورند تا جایی که پدر و مادر فکر می کنند مشکلی برای آنها پیش آمده است اما صداهای مختلف از نوزاد و یا خندیدن و یا حالت مکیدن در آنها نباید شما را نگران کند چرا که همه این موارد در این سن طبیعی است.

بدن نوزاد در این سن به خواب نیاز دارد بنابراین سعی کنید با روش های مختلف از جمله تکان دادن آنها باعث به خواب رفتنشان شوید.

پس از دو ماهگی خواب نوزاد شامل خواب 6 ساعت در شب نیز می شود.

بااین حال ممکن است در صورت ساعات خواب زیاد در طول روز نوزاد نتواند شب را به خوبی بخوابد.

وظیفه پدر و مادر این است که با بازی کردن با او و عدم اجازه خواب زیاد، الگوی منظم خواب شبانه را در نوزاد ایجاد کنند.

ساعت خواب نوزاد 4 تا 6 ماهه با رسیدن نوزاد به سن چهارماهگی کم کم عادت خوردن شیر شبانه در آنها ترک می شود و می توانند 6 تا 12 ساعت در طول شب بخوابند.

بسیاری از کودکان تا رسیدن به سن 6 ماهگی به خواب طولانی شبانه عادت می کنند اما اگر کودک شما هنوز به خواب شبانه عادت نکرده است نباید زیاد نگران نباشید چرا که بسیاری از کودکان تا نه ماهگی به این عادت دست پیدا کنند.

میزان خواب کودک 6 تا 12 ماهه کودک در این سنین دچار اضطراب جدایی می شود و اگر پدر و مادر خود را در هنگام خواب کنار خود نبیند ممکن است آشفته شود و نتواند خوابی خوبی داشته باشد.

در این صورت کودک بعد از بیدار شدن از خواب شروع به گریه کردن می کند و لازم است که برای آرامش او به او غذا بدهید و یا بغلش کنید.

پس از دادن آرامش به کودک سعی کنید با خواباندن روی پایتان و تکان دادن کودک دوباره او را بخوابانید.

به طور معمول 15 ساعت خواب در این سنین را ایدئال می دانند بااین حال با رسیدن نوزاد به حدود یازده ماهگی خواب تا 12 ساعت کاهش پیدا می کند.

ممکن است نوزاد از حوالی ساعت 9 صبح میزان یک ساعت و نیز از حوالی دو بعدازظهر به میزان یک تا 2 ساعت بخوابد.

میزان خواب کودک یک تا سه ساله بین ماه های 18 تا 21 کودک شما احتمالاً چرت اول صبح و نیز ظهر خود را ترک می کند و تنها یک بار در روز چرت می زند.

در این سن کودک به 14 ساعت خواب احتیاج دارد که البته به طور معمول کودکان در این سن حدود 10 ساعت می خوابند.

اکثر کودکان 21 تا 36 ماهه به خواب کوتاهی در طول روز نیز نیاز دارند که معمولاً یک تا سه ساعت و نیم طول می کشد.

ساعت خواب معمول کودکان در این سنین از 7 و 9 شب تا 6 و 8 صبح است.

میزان خواب کودک 3 تا 6 ساله همانند بازی سنی قبلی کودکان در بازی سنی 3 تا 6 سال نیز از 7 و 9 شب تا 6 و 8 صبح می خوابند.

کودکان در سن 3 تا 6 سالگی به 10 تا 12 ساعت خواب احتیاج دارند.

در سن 3 سالگی همچنان اکثریت کودکان خواب کوتاه روزانه دارند اما در سن 5 سالگی بیشتر آنها این خواب کوتاه روزانه را ترک می کنند.

میزان خواب روزانه از 3 تا 5 سالگی به مرور کمتر و کمتر می شود.

7 تا 12 ساله بر رسیدن کودک به سن مدرسه ساعت خواب شبانه او به مرور دیرتر و دیرتر می شود و دیگر خبری از خوابیدن در ساعت 7 و 8 شب نیست.

با اینکه بسیاری از کودکان در سنین گفته شده از حدود ساعت 9 می خوابند، بااین حال بازه زمانی خواب کودکان در این سن 7:30 تا 10 شب است.

میزان خواب موردنیاز کودکان 7 تا 12 ساله بین 9 تا 12 ساعت است که میانگین آن همان 9 ساعت می باشد.

12 تا 18 ساله با اینکه خواب یکی از عناصر حیاتی زندگی است و برای سلامتی بسیار مهم می باشد اما فشار فعالیت های اجتماعی و نیز سرگرم شدن بیشتر کودکان در این سنین باعث می شود که میزان خواب آنها کمتر نیز شود بنابراین میانگین میزان خواب در این سن از 9 ساعت فراتر نمی رود.

عادت های خوب برای خواب منظم کودک و نوزاد خواب کودک و خواب نوزاد باید به اولویت برای خانواده تبدیل شود.

خواب کافی و نیز خواب مناسب تأثیر زیادی بر روی سلامتی کلی و آینده کودک شما دارد.

فراموش نکنید که شما یک الگو برای کودک خود هستید بنابراین باید الگوی خوبی باشید.

اگر برای کار یا فعالیت دیگر تمام شب را بیدار بمانید و یا حتی همراه با کودک خود به فعالیت شبانه بپردازید پیام خوبی در مورد خواب کافی به کودک خود نخواهید داد.

اهمیت دادن به خواب کافی و مناسب این پیام را به کودک شما می دهد که همانند خوردن غذا و یا کارهای ضروری دیگر برای سالم ماندن، خواب نیز اهمیت زیادی دارد.

نظم روزانه داشته باشید داشتن برنامه ای منظم و روزانه برای زمان پیاده روی، ناهار و شام، خواب روزانه و زمان بازی به کودک شما کمک می کند که احساس راحتی و امنیت داشته باشد و زمان خواب شبانه اش تنظیم شود.

برای نوجوانان، داشتن این برنامه منظم باعث می شود که در ساعات ابتدایی شب به خواب روند.

در برنامه ریزی به این نکته توجه کنید که برنامه تان همه جا قابل اجرا باشد و کودک شما حتی در مسافرت و یا جاهای دیگر بتواند خواب کافی را تجربه کند.

در طول روز فعال باشید اگر کودک در طول روز فعالیت فیزیکی نداشته باشند و فاقد تحرک باشد نمی تواند خواب مناسبی در شب تجربه کند.

فعالیت منظم هم می تواند کودک را خسته و برای خواب کافی آماده کنند و هم هوای تازه و اکسیژن کافی را به بدن او می رساند.

کنترل کار با گوشی و کامپیوتر حتماً وسایلی مانند گوشی یا تبلت یا تلویزیون را از اتاق خواب کودک مخصوصاً هنگام شب دور کنید.

برای اینکه کودک شما خواب مناسب و کافی داشته باشد باید حداقل یک ساعت قبل از خواب همه موارد گفته شده را از دسترس خارج کرده و آنها را خاموش کنید.

برای استفاده خانواده از وسایل الکترونیکی برنامه ای بچینید تا با نظم آن را انجام دهید.

فضای خواب کودک باید مناسب و راحت باشد.

اتاق خواب کودک باید هم از نظر نور و هم از نظر دما به گونه ای باشد که به خواب کودک آسیب نرساند.

تخت کودک خود را پر از وسایل بازی نکنید.

این کار تختخواب کودک را از محلی برای خواب به محلی برای بازی تبدیل می کند.

نهایتاً می توانید از یک یا دو عروسک و وسیله اسباب بازی کودک در تخت او استفاده کنید تا احساس امنیت کند.

نوجوان ها به خواب بیشتری نیاز دارند.

علی رغم این ذهنیت که نوجوانان نسبت به کودکان و نوزادان خوبی کمتری نیاز دارند باید توجه کنید که آنها نباید خواب خود را کاهش دهند.

به همین خاطر توصیه می شود که مدارس زودتر از 8:30 کار خود را شروع نکنند تا نوجوانان بتوانند میزان خواب کافی مورد احتیاج بدن خود را دریافت کنند.

خوراکی و نوشیدنی در زمان خواب کودک ممنوع است قراردادن خوراکی و یا بطری شیر و آبمیوه در کنار تختخواب کودک می تواند به دندان های او آسیب برساند چرا که کودک بعد از مسواک زدن و در هنگام خواب نباید چیزی بخورد مگر اینکه دوباره پس از آن مسواک بزند.

کنارگذاشتن شیر مادر ممنوع است پیش از سن 6 ماهگی کودک هرگز به او غذاهای سفت ندهید چرا که هیچ کمکی به بهبود خواب او نخواهد کرد.

غذاهای صفر نیاز به هضم بیشتری دارند و می توانند خواب کودک را آشفته کنند.

فعالیت بیش از حد ممنوع است برنامه ریزی کارهای بسیار زیاد در طول بعدازظهر و غروب می تواند خواب شبانه کودک شما را به هم بزند؛ بنابراین از برنامه های سنگین مانند ورزش یا درس و بازی های زیاد در طول غروب خودداری کنید.

اگر کودک در طول روز فعالیت فیزیکی نداشته باشند و فاقد تحرک باشد نمی تواند خواب مناسبی در شب تجربه کند.

فعالیت منظم هم می تواند کودک را خسته و برای خواب کافی آماده کنند و هم هوای تازه و اکسیژن کافی را به بدن او می رساند.

از رفتن به دکتر نترسید گاهی با وجود رعایت همه موارد گفته شده کودک شما نمی تواند خواب خوبی داشته باشد چرا که دچار یک اختلال یا بیماری است.

در این موارد باید با مراجعه به پزشک کودک خود اقدامات لازم برای برطرف کردن این اختلالات را انجام دهید تا کودک بتواند به خوبی بخوابد.

با معلم کودک خود صحبت کنید اگر کودک شما دچار اختلالات خواب است در طول روز و یا در مدرسه نمی تواند عملکرد خوبی داشته باشد بنابراین لازم است که تا برطرف شدن این اختلالات با مراقب و یا معلم او صحبت کنید تا از این اختلال و نتایج و عوارض آن آگاه شود.

نکات کلی برای خواب کودک و نوزاد معمولاً خواب کودکانی که پدر و مادر شاغل دارند نامنظم تر از چرا که والدین این کودکان ساعات کمتری در طول روز آنها را می بینند و تمایل دارند که تا پاسی از شب با کودک خود بازی کنند و یا با او حرف بزنند.

این کار می تواند آسیب جدی به الگوی خواب کودک وارد کند.

همچنین بیدار ماندن کودک تا پاسی از شب می تواند به عصبی شدن و بدخلق شدن او منجر شود.

اگر فکر می کنید کودکتان نیاز به خواب دارد و یا با حالت خستگی چشمان خود را می مالد او را به رختخواب ببرید.

مشارکت پدر و مادر در خوابیدن کودک به او آرامش می دهد بنابراین سعی کنید نیم ساعت قبل از خواب کارهای منظمی که برای خوابیدن او انجام می دهید را تکرار کنید.

می توانید از قصه گفتن و نیز کتاب خواندن به عنوان راهی برای به خواب رفتن کودک استفاده کنید.

گاهی اوقات کودک به یک شیء و یا اسباب بازی علاقه دارد.

می توانید با قراردادن آن در کنار کودک به آرامش و در طول خواب کمک کنید.

تاریک کردن کامل اتاق خواب کودک می تواند باعث اضطراب به او شود بنابراین اگر کودک از شما می خواهد اتاق او را با نوری کم روشن نگه دارید اما فراموش نکنید که این نور نباید زیاد باشد چرا که خواب او را آشفته می کند.

سعی کنید تا می توانید اتاق خواب کودک را از سروصداهای محیطی مصون نگه دارید.

اگر کودک به خوابیدن در کنار شما عادت کرده است هرگز به صورت ناگهانی این عادت را ترک نکنید چرا که باعث آشفتگی در خواب او می شود بنابراین کم کم و به تدریج این عادت را ترک بدهید.

اگرچه هنوز اطلاعات درستی از خواب های کودک تا یک سالگی در دست نیست اما گاهی اوقات به دلیل دیدن خواب های آشفته کودک می ترسد.

در این موارد سعی کنید با آرامش بدهید و دقایقی در کنار او باشید تا بتواند دوباره بخوابد.

اگر این آشفتگی و کابوس ها ادامه دار باشد باید فعالیت روزانه کودک و نیز نحوه برخورد خود با کودک را اصلاح کنید.

مشکلات خواب کودک و نوزاد حالا وقت آن رسیده است که مشکلات خواب کودکان و نوزادان را بررسی و ببینیم برای رفع آنها چه کاری می توان انجام داد.

این مشکلات می توانند در درازمدت بر سلامت کودک تأثیر زیاد و مخربی داشته باشند بنابراین هرگز نباید از درمان و رفع آن ها غفلت کنید.

کابوس شبانه همان طور که گفته شد ممکن است کودک ناگهان نیمه شب و یا حتی اوایل شب با استرس و گریه از خواب بیدار شود و پدر و مادر خود را صدا کند.

این حالت که در اثر کابوس و یا خواب های بد ایجاد می شود دلایل مختلفی می تواند داشته باشد.

برای جلوگیری از ایجاد کابوس شبانه نباید در وعده شام به کودک غذای سنگین یا محرک دهید.

فاصله بین شام و خواب در کودکان باید حداقل 2 ساعت باشد تا سنگینی فرایند هضم باعث ایجاد بدخوابی و کابوس نشود.

راه رفتن در خواب یکی از مشکلاتی که برای بخش کوچکی از کودکان ایجاد می شود اما می تواند عوارضی جدی داشته باشد راه رفتن در خواب است.

اگر در کودک خود این مشکل را مشاهده کردید باید حتماً به روان شناس مراجعه کنید تا با طی مراحل درمانی حل شود.

بی خوابی این مسئله یکی از شایع ترین مشکلات کودکان است و می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود.

اضطراب و استرس می تواند کودک را بی خواب کند.

اختلالات روانی مانند افسردگی و بیش فعالی در کنار بیماری هایی مانند آسم از جمله عوامل ایجاد بی خوابی هستند.

کودکان دارای بیماری اوتیسم نیز ممکن است دچار بی خوابی شوند.

وقفه تنفسی خواب دیگر اختلالی است که باعث بی خوابی در کودک می شود.

وقفه تنفسی یا همان آپنه خواب انواع مختلفی دارد که باید با مراجعه به پزشک نسبت به درمان آن اقدام کنید.

کافیین موجود در برخی نوشیدنی ها نیز باعث بی خوابی کودک خواهد شد.


کلید واژه ها: خواب - نوزاد - کودک - سلامتی - پدر و مادرها - شرایط - متفاوت - والدین - میزان - نیاز - صحیح - بسته - جسمی - مهم ترین - یکی از - مختلف - زندگی - دغدغه - ادامه - سالگی - شخصی - همان - صورت - مطلب

آخرین اخبار سرویس:
کشف علت بوی نامطبوع پنیر

شیوع نگران کننده قوز قرنیه د ربرخی مناطق ایران

جذب کلسیم پایین در لبنیات پرچرب

مضرات زالزالک و قند خون

هشدار برای یزد؛ رفت و آمد مردم کنترل نشود، نمودار مرگ و میر کرونا عمودی می شود

کرونا جانِ 19 تن دیگر را گرفت

این 3 نشانه غیرعادی در پاها را جدی بگیرید

یک مصری شکمش را با کمد اشتباه گرفت!

اخذ مجوز جذب 7 هزار پرستار در وزارت بهداشت

آمادگی 47 درمانگاه حاشیه مشهد برای پذیرش بیماران مشکوک و یا مبتلا به کرونا

تاثیر غیر قابل انکار سبک زندگی بر سرطان پستان

حریرچی: وضعیت قرمز کرونایی یزد نتیجه دورهمی های خانوادگی است

تقویت سیستم ایمنی بدن با ورزش

356 بیمار کرونا در ایلام بستری هستند

اخذ مجوز جذب هفت هزار پرستار در وزارت بهداشت

356 بیمار کرونا در ایلام بستری هستند

تشدید برخورد با تخلفات کرونایی در کرمان

5 علامت که نشان دهنده احتمال ابتلا به کرونای بلندمدت است

واکسن کرونا برای چه کسانی بی اثر است؟

جذب 7 هزار پرستار جدید در کشور

وزارت بهداشت: از برگزاری مراسم عروسی خودداری کنید

قاتلان اهلی

ویروس شناس روس: ایجاد ایمنی جمعی برابر ویروس کرونا غیرممکن است

بازرسی از اصناف کرمان

آمران سلامت به 6 هزار ایلامی خدمات ارائه دادند

وضعیت یزد کنترل نشود، شاهد افزایش مرگ و میر خواهیم بود

معاون وزیر بهداشت: وضعیت یزد کنترل نشود، شاهد افزایش مرگ و میر خواهیم بود

وضعیت یزد کنترل نشود، شاهد افزایش مرگ و میر خواهیم بود

تعیین جنسیت فرزند باخوردن مواد غذایی ممکن است؟

پرواز فوق العاده برای دانشجویان تهران- تفلیس- تهران

4 فایده بی نظیر سیر برای دفع بیماری ها مرگبار

17 نفر بر اثر کرونا در البرز جان باختند

آخرین آمار کرونا در ایران، 9 آبان 99: مجموع مبتلایان به کرونا در کشور از 600 هزار نفر گذشت / 365 نفر دیگر طی 24 ساعت گذشته فوت کردند / مجموع قربانیان به 34478 نفر رسید

آخرین آمار کرونا در ایران، 9 آبان 99: مجموع مبتلایان به کرونا در کشور از 600 هزار نفر گذشت / 365 نفر دیگر طی 24 ساعت گذشته فوت کردند / مجموع قربانیان به 34478 نفر رسید

علت ناباروری در مردان چیست؟

با این خوراکی ها بی اعصاب می شوید

همکاری شرکت سنگ آهن با کادر درمان با اهدای تجهیزات پزشکی

کرونا جان چهارمین معلم ایذه ای را گرفت

پایانی برای حملات وحشت زدگی در خواب

نشانه های بیماری پوستی در بیماران مبتلا به کووید-19

الکل در پاندمی کرونا بلای جان ها شد

نیاز به بررسی تاثیر آلودگی هوا بر افزایش شیوع کرونا در تهران

به این 5 دلیل به پهلوی چپ بخوابید

نیاز به مطالعه درباره تاثیر آلودگی هوا بر افزایش شیوع کرونا در تهران

نشانه های بیماری پوستی در بیماران مبتلا به کووید-19

جذب 7 هزار پرستار جدید در کشور

تشدیدبرخورد با تخلفات کرونایی در کرمان

تشدیدبرخورد با تخلفات بهداشتی وصنفی در کرمان

ببینید: خبر خوب برای مبتلایان به دیابت نوع 2

بستری 590 بیمار کرونایی در بیمارستان های قم/ 9نفر فوت کردند

رکوردشکنی موارد ابتلا به کرونا در کرمان

بستری 590 بیمار کرونایی در بیمارستان های قم/ 9نفر فوت کردند

بستری 265بیمار کرونایی در خراسان جنوبی/ فوتی ها به 287 نفر رسید

5 ویروس تنفسی که از مهر ماه شایع می شود

وزارت بهداشت: از برگزاری مراسم عروسی خودداری کنید

رکورد شکنی موارد ابتلا به کرونا در کرمان

چرا قبل از به خواب رفتن از جای مان می پریم؟

همه چیز بعد از ابتلا به کرونا

اخذ مجوز جذب هفت هزار پرستار در وزارت بهداشت

867 بیمار کرونایی در بیمارستان های البرز بستری هستند

چند ترفند برای افزایش انرژی بدن و مبارزه با خستگی

ادامه روند افزایشی شیوع کرونا در استان اردبیل با 73 بیمار بستری جدید

ترامپ: عملکرد ما در مقابله با کرونا بهتر از اروپا است

آخرین آمار کرونا در ایران| فوت 365 نفر در 24 ساعت گذشته

آمار کرونا استان فارس 9 آبان؛ 19 فوتی و 1783 ابتلای جدید

آمار کرونا چهارمحال و بختیاری 9 آبان؛ 7 فوتی و 26 ابتلای جدید

آمار کرونا زنجان 9 آبان؛ 6 فوتی و 35 ابتلای جدید

آخرین آمار از وضعیت بستری و فوت ناشی از کرونا در کرمان

کرونا در عراق؛ ثبت 2878 مورد جدید ابتلا و مرگ 47 مبتلای دیگر

یکه تازی کرونا در فارس از روزهای قرمز به روزهای سیاه

97 بیمار کرونایی در بیمارستان های قم پذیرش شدند

افزایش چشمگیر شمار مبتلایان به کرونا در کردستان

آمار کرونا در ایران تا 9 آبان| کرونا جان 365 نفر دیگر را در ایران گرفت

کرونا با سالمندان بی رحم تر است

آخرین آمار کرونا در ایران| فوت 365 نفر در 24 ساعت گذشته

سوالات کرونایی مردم از پزشک

بهره مندی سه هزار نفر از خدمات هلال احمر قزوین در طرح نذر آب

آمار کرونا کرمان 9 آبان؛ 11 فوتی و 152 ابتلای جدید

افراد روان پریش را چگونه شناسایی کنیم؟

افسردگی بعد از طلاق و مقابله با آن

کارگران در معرض بیماری کرونا/ چرا آمار مرگ و میر کارگران از کرونا منتشر نمی شود؟

چند هشدار مهم برای جلوگیری از مسمومیت با منواکسید کربن

طرز تهیه آش چغندر

آمادگی 47 درمانگاه حاشیه مشهد برای پذیرش بیماران مشکوک و یا مبتلا به کرونا

آمار کرونا اردبیل 9 آبان؛ 5 فوتی و 73 ابتلای جدید

5 علامت که نشانه ابتلا به کرونای بلند مدت است

شناسایی سه دارو برای کمک به درمان کووید 19

چه شامپویی برای مو مضر است؟

 سلاخی کوسه ها برای ساختن واکسن کرونا

آمار کرونا قزوین 9 آبان؛ 8 فوتی و 299 ابتلای جدید

هر شهروند خوزستانی ناظر بهداشتی باشد/ تکذیب یک شایعه

عسل معجزه ای برای سلامتی بدن

استان گلستان در آستانه وضعیت قرمز کرونا

افاضات اضافه: خاطرات دو هفتگی!

شایع ترین دلایل شکم درد

خوراکی هایی که برای مغز شما حکم سم را دارند

خوراکی هایی که برای مغز شما حکم سم را دارند

وزارت بهداشت: نگران برگزاری مراسم عروسی هستیم

روزهای مرگبار کرونا در استان ایلام

جدیدترین فاجعه کرونا در بدن انسان چیست؟

عوامل بیخوابی از نوزادی تا 18 سالگی

عوامل بیخوابی از نوزادی تا 18 سالگی