مطالب مرتبط:
آخرین وضعیت تولید واکسن ایرانی کرونا | واکسن جهانی تا سال 2021 می رسد؟ | دولت ضعیف عمل کرد | بستن جاده های شمال کار سختی بود؟
عکس| دیدار با پدر و مادر بعد از 38 سال
فیلم | اخبار خبرگزاری حوزه در شبکه قرآن
فیلم| عینکی ها کرونا نمی گیرند
عکس | دیدار کرباسچی با مهدی کروبی پس از 10 سال | چه کسی کرباسچی را همراهی کرد؟
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 10:452020-09-21سياسي

کهگیلویه و بویراحمد| کَمَکی های نیازمند کُمک/ جاده ای که 16 سال به حال خود رها شده است + فیلم


مهاجرت از روستاها به شهرهای نوپایی چون یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد همواره دغدغه مسئولان و مردم بوده است - از یاسوج ، هم اکنون بیش از 100 هزار نفر در حاشیه شهر یاسوج و روستاهای اطراف این شهر سکونت داشته که اغلب آنان بدلیل نامناسب بودن وضعیت رفاهی و خدماتی روستاها به این شهر هجوم آورده اند.

بخش لوداب یکی از بخش های شهرستان بویراحمد در این استان بوده که دارای روستاهای متمرکز و پراکنده با حجم جمعیتی بالا است.

محور ارتباطی ملی پاتاوه – دهدشت که از دل کوه های سربه فلک کشیده " بخش لوداب " می گذرد محصول کلنگ زنی سفر رهبری انقلاب به یاسوج در سال 1373 بوده که البته تاکنون به بهره برداری نرسیده است.

پنج روستای متمرکز " کَمَک ها " با این محور ملی تنها هفت کیلومتر فاصله زمینی داشته بنا به گفته روستانشینان، یکی از عوامل اصلی مهاجرت آنان به شهر یاسوج است.

بنا به گفته اهالی این روستاها، کشته شدن روستاییان در تصادفات جاده ای، ترک تحصیل مستمر دانش آموزان بویژه دختران در مقطع راهنمایی و دبیرستان ، نبود امکانات بهداشتی از قبیل مرکز بهداشت، بی توجهی به بالا رفتن نرخ بیکاری جوانان، فرسوده بودن بافت منازل روستایی، هدر روی محصول باغات آنان از قبیل انجیر و انگور و ده ها مشکل دیگر ناشی از دسترسی نداشتن آنان به یک محور ارتباطی مناسب است.

یکی از روستانشینان به تسنیم می گوید: برای گرم نگه داشتن خانه های خود مجبور هستیم درختان جنگلی را قطع کنیم چرا که نه گاز داریم و نه کپسول گاز خانگی.

روستانشین دیگر " کَمَکی " می گوید: برای انتقال مصالح ساختمان به این روستا به دلیل نبود جاده ارتباطی باید پنج برابر قیمت های معمول پرداخت شود و البته اغلب مردم از ساخت و سازهای جدید به دلیل پایین بودن شرایط اقتصادی خودداری و در همان منازل با بافت های فرسوده قدیمی سکونت دارند.

فرد دیگری نیز با اظهار نگرانی شدید خود از پاسخگو نبودن اغلب مسئولان در برابر مشکلات روستاهای " کَمَک لوداب " چنین می گوید که سال هاست مسئولی به این روستا سفر نکرده تا از نزدیک مشکلات ما را ببیند و شاهد کشته شدن جوانان و فرزندان ما در یک جاده هفت کیلومتری باشند.

خانم روستانشینی از شرایط سخت خود برای تزریق واکسن فرزند در این روستا هم سخن می گوید و خاطرنشان کرد: برای اینکه فرزندم را به درمانگاه بُرده تا واکسن خود را بزند باید حداقل شش ساعت پیاده روی آن هم در گرمای تابستان به دلیل نبود جاده نامناسب بکنم.

وی گفت: متاسفانه شرایط ما در این روستاها روزانه در حال سخت شدن است و نمی دانیم چرا کسی به فکر ما نیست.

پیرمرد روستایی دیگری نیز با بیان اینکه روستاهای " کَمَک لوداب " ، هفت پاره روستا بوده که راه عبور و مرورشان به یک جاده ناهموار ختم می شود، ادامه داد: بیش از 600 نفر در این روستاها اکنون گرفتار این جاده شده و راهی هم ندارند که به شهر یاسوج مهاجرت بکنند.

وی افزود: شرایط زندگی در این روستاها به سختی در حال جلو رفتن بوده و همه ما از خدمات مسئولان ناامید شده ایم و دیگر نمی دانیم به خاطر آسفالت یک جاده هفت کیلومتری به چه کسانی التماس کنیم.

خانم دیگر روستایی از فرار جوانان این روستاها به سوی شهرهای جنوبی کشور بویژه شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد خبر می دهد و اظهار داشت: فرزندان تحصیلکرده ما بدلیل نامناسب بودن شرایط زندگی در این روستاها از ساکن شدن در نزد خانواده ها خودداری کرده و فرار را بر قرار ترجیح می دهند.

وی گفت: جاده ناهموار و نامناسب روستای " کَمَک " عامل اصلی تمامی بدبختی ما بوده و در 16 سال گذشته تنها یک پیمانکار اقدام به کار نموده و البته چون پول به وی ندادند این جاده هم آسفالت نشد.

فرد مُسن دیگری از روستا می گوید: هفته های گذشته به دلیل سقوط ماشینی از پرتگاه جاده، متاسفانه یک مادر بهمراه دختر هشت ماهه اش در دم کشته شدند و برای انتقال اجساد آن مادر و دختر ، ساعت ها زمان صرف شد.

وی آسفالت نشدن جاده هفت کیلومتری روستای " کَمَک لوداب " را بسترساز تمام مشکلات کنونی این روستا عنوان و اظهار داشت: برای ما جای تعجب و البته نگرانی است که چرا جاده ای تنها به هفت کیلومتر مسافت آن هم در کنار جاده ملی پاتاوه – دهدشت بعد از گذشت حداقل 40 سال همچنان به حال خود رها شده و هر ساله ما شاهد کشته شدن جوانان مان در این محور هستیم.

روستانشین دیگری با ذکر تاریخ احداث جاده روستای " کَمَک لوداب " می گوید: احداث این جاده به سال 1341 و حضور یک شرکت نفتی ایتالیایی در روستا برمی گردد و در 15 سال گذشته تنها یک پیمانکار توانست تا حدودی مشکلات این جاده را کمتر اما بعد از مدتی نیز ادامه کار به حال خود رها شده است.

وی از موجود بودن سه حلقه چاه نفتی سرپوشیده در روستای " کَمَک " لوداب هم خبر داد و تصریح کرد: به دلیل نبود جاده ارتباطی مناسب، اکنون کپسول گاز برای گرم کردن غذاهای خود نداشته و مجبوریم درختان جنگلی را قطع کنیم.

روستانشین دیگری از افزایش نرخ بیکاری جوانان با وجود ظرفیت های متعدد اشتغالزایی در این روستا خبر می دهد و گفت: اینجا دارای اراضی شیب دار مناسب جهت کشت محصولات باغی بوده اما جوانان از ادامه کار پدران خود به دلیل شرایط سخت کنونی خودداری می کنند.

وی افزود: نبود محور ارتباطی مناسب، هزینه های فراوان جهت انتقال محصولات باغی و پایین بودن قیمت های خرید در بازار، همه را مایوس نموده و جوانان دل به کار نمی بندند و بیکاری را بر ادامه کشت و کار پدران خود ترجیح می دهند.

" غلام حسین اوحدی " مدیر اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای مارگون و لوداب با تاکید براینکه جاده روستاهای " کَمَک " از شرایط سختی برخودار هستند، اظهار داشت: در سال جاری یک ریال هم برای آسفالت جاده این روستاها تخصیص داده نشده و نمی شود.

وی گفت: متاسفانه اعتباراتی که برای این جاده هفت کیلومتری در ردیف بودجه ای مشخص شده از محل اعتبارات ملی بوده که تخصیص این اعتبارات برای آسفالت این جاده خطرناک در سال جاری صفر است.

وی با بیان اینکه ردیف اعتباری برای آسفالت این جاده بایستی از ملی به استانی تغییر پیدا کند، خاطرنشان کرد: اداره راه و شهرسازی مارگون هیچ امکانات مناسبی برای تسطیح و یا حذف نقاط حادثه خیز جاده روستای " کَمَک " را ندارد.

اوحدی نیا گفت: ما نیز برای مردم و روستانشینان در این روستاها بشدت نگران بوده اما کاری از دستمان برای آسفالت نمودن تنها محور ارتباطی شان از سوی این اداره به دلیل نبود اعتبارات و امکانات بر نمی آید.

اوحدی از رخ دادن تصادفات متعدد در جاده هفت کیلومتری روستای " کَمَک بویراحمد " اظهار تاسف می کند و یادآورشد: متاسفانه در هفته های گذشته شاهد کشته شدن مادر و دختر هشت ماهه اش در اثر سقوط از یک پرتگاه این جاده بودیم اما واقعیت این است که ما توانی برای آسفالت نمودن این جاده نداریم.

وی خود را همدرد روستاییان " کَمَک لوداب در شهرستان بویراحمد " دانست و ادامه داد: پیمانکار با تجربه ما سال گذشته این جاده را زیرسازی و آماده آسفالت نمود اما متاسفانه بدلیل نبود اعتبارات، کار آسفالت آن رها و البته بخشی از جاده اکنون نیز آسیب دیده است.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی دولت دوازدهم در روز سیزدهم شهریورماه جاری از محور ملی پاتاوه – دهدشت از نزدیک بازدید کرد.

" مهدی روشنفکر " نماینده بویراحمد ، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی در آیین کلنگ زنی تقاطع غیرهمسطح مهریان یاسوج که با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، اظهارداشت: جناب آقای وزیر ، در دیگر استان ها دنبال تکمیل آزادراه ها هستند در حالی در استان ما هنوز 50 درصد راه روستایی خاکی و شنی است.

روشنفکر تاکیدکرد: اتصال بخش کبگیان به جاده پاتاوه _ دهدشت و آسفالت روستاهای این مسیر نیز از خواسته مردم است که امیدوارم حضرتعالی در این زمینه نیز توجه ویژه داشته باشید.

وزیر راه و شهرسازی هم در این آیین گفت: در سال گذشته همکاران ما 2450 کیلومر راه روستایی تکمیل کردند و 3500 کیلومتر هم تا پایان دولت تحویل خواهیم داد.

محمد اسلامی افزود: میانگین راه های روستایی در کشور 51 درصد است و در حال افزایش این میانگین هستیم و استان های کمتر توسعه یافته در اولویت ما هستند.

مثلا در کهگیلویه و بویراحمد برای جمعیت های بالای 50 خانواره در نوبت اول و برای خانواده های بالای 20 خانوار در نوبت دوم در اولویت هستند.

وی با اشاره به استراتژی بودن محور ملی پاتاوه – دهدشت هم اظهارداشت: در پروژه های سال جهش تولید، پروژه پاتاوه به دهدشت یک پروژه راهبردی است و مسئولان مربوطه متعهد هستند که این جاده را تا پایان سال به بهره برداری برسانند تا تحولی ایجاد کند و در اقتصاد منطقه تاثیرگذار باشد.

وزیر راه و شهرسازی دولت دوازدهم گفت: پروژه راه اصلی پاتاوه به دهدشت، یکی از پروژه های محوری در احداث راه های اصلی کشور است که موجب خروج این منطقه از استان کهکیلویه و بویراحمد از بن بست شده و شرایط را برای شکوفایی اقتصادی فراهم می کند.

اسلامی با اشاره به اینکه طول این پروژه 136 کیلومتر و هزینه احداث آن 3000 میلیارد تومان برآورد شده است، افزود: با تحرکی در در دو سال گذشته به این پروژه داده شده، امیدواریم این پروژه قبل از پایان سال آماده افتتاح باشد.

وی گفت: بخشی از کریدور شمال-جنوب که از مسیر استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری به خلیج فارس منتهی می شود، این مسیر یک مسیر کمکی است که می تواند حجم قابل ملاحظه ای از بارهای ترانزیتی را جابجا کند.

اسلامی ادامه داد: نکته مهم این است که در ناحیه غربی استان دسترسی ها آنتنی و جاده فرعی بوده اند.

این مسیر هم هنگام طراحی یک مسیر فرعی در نظر گرفته شده بود اما مطالعات کریدوری که در وزارت راه صورت گرفت، این مسیر را به یک راه اصلی با ظرفیت متفاوت تبدیل کرد.

این جاده تمام راگرس را قطع می کند و با باندهای سبقت یک جاده امن برای دسترسی محلی و کریدور عبوری به سمت گناوه بوشهر و بهبهان خوزستان فراهم می کند.

وزیر راه و شهرسازی از پروژه احداث جاده پاتاوه-دهدشت به عنوان یکی از پروژه های سال جهش تولید یاد کرد و گفت: این پروژه اکنون با یک راندمان خوب کار می کند.

استان هم به صورت ویژه پیگیر است، چراکه احداث این مسیر به یک مطالبه مردمی تبدیل شده است.

این مسیر در واقع هدیه مقام معظم رهبری به مردم استان است، چراکه احداث آن از جمله مصوبات سفر ایشان بود.

وی افزود: قول و فعل ما به لطف حق تعالی یکی است و در کل مسیر هیچ جبهه تعطیلی نیست، زمان افتتاح پروژه بر اساس محاسبات مهندسی بر مبنای ریاضی اعلام می شود.

مهم ترین مساله ای که معمولا پروژه ها را متوقف می کند پول نیست، بلکه مشکل این است که مسیر با معارضان مواجه می شود.

البته مبلغ قابل ملاحظه ای نیز باید به این پروژه تزریق شود.


کلید واژه ها: کهگیلویه و بویراحمد - روستاها - بویراحمد - استان کهگیلویه و بویراحمد - یاسوج - روستاهای - مهاجرت از روستاها - کهگیلویه - شهرستان بویراحمد - استان کهگیلویه - مهاجرت - یکی از - بهره برداری - استان - شهر یاسوج - حاشیه شهر - محور - کلنگ زنی - شهرستان - نیازمند - مسئولان - نامناسب - کیلومتر - رها شده - روستای - پاتاوه - خدماتی - انقلاب - سکونت - حاشیه

آخرین اخبار سرویس:
دستورات مهم روحانی به قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا

باید عوامل تشکیل اجتماع مشهد شناسایی و با آن ها برخورد قانونی شود

فوری/ روحانی برجسته پاکستانی درگذشت

واکنش باکو به اهانت نشریه فرانسوی «شارلی ابدو»

کرونا جوامع اسلامی را با چالش های معنوی بسیاری رو به رو کرده است

تاکید رییس سازمان زندان ها بر لزوم توسعه حقوق زندانیان بر اساس طرح تحولی زندان ها

چرایی استکبار ستیزی برای دانش آموزان تبیین شود

خسارت وارد کردن به دیگران مطلقاً حرام و موجب ضمان و مسئولیت است

فرماندار آستارا: مدیران برای حفاظت تاسیسات زیربنایی برنامه ریزی کنند

امام جمعه خلخال: بسیج هراسی در دل دشمن وحشت انداخته است

پربازدید های خبرگزاری صداوسیما

باید فعالیت گروه های جهادی قزوین در مقابله با کرونا چندبرابر شود

حل بسیاری از مشکلات استان باجذب نیروی جوان، متخصص و حزب الهی

کشورهای اسلامی باید در قدرت سیاسی، امنیتی و علمی به دنبال هم افزایی باشند

امام جمعه موقت تهران: صدای شکستن استخوان های رژیم صهیونیستی بیش از هر زمان دیگری شنیده می شود

بخش مراقبت های ویژه بیماران کرونایی در بیمارستان شهید مفتح ایجاد می شود/ بهره برداری از دستگاه اکسیژن ساز

تعدادی از نمایندگان مجلس در تصادف زنجیره ای مصدوم شدند

تحقق مطالبه دیرینه جامعه ایثارگری/ تبدیل وضعیت استخدامی فرزندان ایثارگران

هفته بسیج دانش ‎آموزی آغاز شد/ دانش‎ آموزان: مشت محکم دیگری بر دهان یاوه گوی استکبار خواهیم زد

8 آبان روز نوجوان و شهادت محمدحسین فهمیده + وصیت نامه و داستان

دستور جهانگیری به وزیر کشور: عوامل تشکیل اجتماع مشهد شناسایی و با آنان برخورد شود

تحقق مطالبه دیرینه جامعه ایثارگری/ تبدیل وضعیت استخدامی فرزندان ایثارگران

دستور جهانگیری به وزیر کشور: با عوامل تجمع در مشهد برخورد قانونی شود/ موارد مشابه تکرار نشود

باید عوامل تشکیل اجتماع مشهد شناسایی و با آن ها برخورد قانونی شود

سید عبدالملک الحوثی: تمامی مشکلات ما از انحراف از تعالیم الهی سرچشمه می گیرد

چرا حرف زدن از هولوکاست آزادی بیان نیست؟

مرگی نبود که به تب راضی باشیم!

فرمانده نزاجا: هیچ خطری مرزهای کشورمان را تهدید نمی کند

فشار سنای آمریکا بر توییتر برای واکنش به سخنان رهبر انقلاب

رایزنی های عراقچی با معاونان وزیر خارجه روسیه درباره مناقشه قره باغ

هفته وحدت فرصتی برای گسترش همبستگی مسلمانان است

طرح آمایش حوزوی تدوین شد

دانش آموزان باید با کسب علم روز به تکنولوژی های نوین دست یابند

هفته وحدت فرصتی برای گسترش همبستگی مسلمانان است

کاهش جمعیت کیفری زندان ها فرصتی برای اصلاح و بازپروری مجرمان است

بررسی نسبت دین و دنیا از نگاه مهندس بازرگان و مرحوم راشد

اختصاص اعتبار 2 میلیارد ریالی برای لایروبی قنات فولادمحله

مهدی سماواتی؛ مهمان یازدهمین جلسه ارتقای دعاخوانان ممتاز + عکس

اعتلای معنوی و فرهنگی، دو رسالت اصلی ائمه جمعه است

نماینده ولی فقیه در کردستان: صدا و سیما مسائل و مشکلات کردستان را منعکس کند

آمریکا با نظام و مردم ایران مشکل دارد

تشکیل زنجیره انسانی 13 آبان، در ساحل اروند

نماینده ولی فقیه در کاشان: طرح تحول سلامت تقویت شود

جان باختن 4 بیمار مبتلا به کرونا

بررسی مشکلات حاشیه نشینی در کلان شهر اصفهان

مراسم بزرگداشت شهید فهمیده در بهشت زهرا (س) برگزار شد

سعد حریری: توهین به پیامبر تعدی به احساسات مسلمانان جهان است

اهانت به رسول گرامی اسلام اوج خباثت و دشمنی استکبار جهانی علیه اسلام است

حل مشکلات با استفاده از نیروی جوان حزب اللهی و متخصص

امت اسلام با عزت و اقتدار توطئه های دشمنان را خنثی کنند

صلاحیت مجلسی که ذوالنوری در آن صلاحیت دارد اما علی مطهری نه، چگونه تایید شد؟

مشکلات نظام تعلیم و تربیت باید در کمترین زمان ممکن برطرف شود

مدیران حقوقی بورس بازداشت شدند؟

پیامبر خدا یا پیامبر اسلام؟ کدام عبارت درست است؟

باید عوامل تشکیل اجتماع مشهد شناسایی و با آن ها برخورد قانونی شود

وبینار منطقه ای شرق و جنوب شرق آسیا برگزار شد

جلیل مالکی انتخاب جعفر کوشا به عنوان رییس اسکودا را تبریک گفت

مسموم سازی قلم، توطئه دشمنان برای ایجاد تفرقه بین مسلمانان است

حوزه مبانی حکمرانی سایبری بومی را تدوین کند

روحانی جویای روند درمان رییس مجلس شد

اذعان رهبر جمهوری خواهان سنا: رقابت با دموکراتها نفس گیر است

کاریکاتور واقعی، دموکراسی و آزادی بیان غرب است

تمامی اقدامات و مصوبات ستاد ملی از طریق سخنگو اعلام می شود

رییس مرکز فقهی ائمه اطهار: فقه پدافند غیرعامل در حوزه ایجاد شود

تمامی اقدامات و مصوبات، ستاد ملی از طریق سخنگو اعلام می شود

60 میلیون هزینه ایاب و ذهاب نیروهای تهرانی شاغل در آموزش وپرورش قرچک/ بی دقتی در جذب نیروی انسانی

واکنش مردم گلپایگان در توهین به ساحت مقدس پیامبر نور و رحمت

ایران در مسئله فلسطین ثابت قدم مانده است

آیین بزرگداشت قیصر شعر ایران برگزار شد

نگرانی و مخالفت جامعه کارگری با اصلاح ماده 5 قانون بیمه کارگران ساختمانی

احوالپرسی تلفنی روحانی از قالیباف پس از ابتلای وی به کرونا

تمدید محدودیت های کرونایی لرستان برای چهارمین هفته پیاپی

دستورات مهم روحانی به قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا

نمایشنامه هایی درباره دفاع مقدس و شخصیت های جنگ

جشن مردم یمن به مناسبت میلاد حضرت رسول اعظم (ص)

تمامی اقدامات و مصوبات، ستاد ملی از طریق سخنگو اعلام می شود

تست کرونای وزیر کار هم مثبت شد

60 موقوفه خراسان شمالی با نیت حوزه علمیه ثبت شده است

مطالعه قرآن و سیره نبوی نیاز امروز مسلمانان است/ تقابل علم و دین در بحران کرونا

قم| در بیمارستان ها در کنار توجه به موازین بهداشتی معنویت باید مورد تاکید قرار گیرد

دستورات کرونایی روحانی

تاکید رییس سازمان زندان ها بر توسعه حقوق زندانیان

کرونا جوامع اسلامی را با چالش های معنوی بسیاری روبرو کرده است

ایران در مسئله فلسطین ثابت قدم مانده است

جدال لفظی تند مشاور روحانی و یک نماینده

بیانیه مشترک مدیر عامل سازمان منطقه آزادکیش، امام جمعه کیش و امام جمعه اهل تسنن درمحکومیت اقدام شرم آور فرانسه دراهانت به پیامبر(ص)

تجمع مردم یمن به مناسبت میلاد حضرت رسول اعظم (ص)

تشریح برنامه های فرهنگی و هنری ویژه هفته وحدت در کیش

احوالپرسی تلفنی روحانی از قالیباف پس از ابتلای وی به کرونا

سیاست های امپریالیستی به دنبال تفرقه افکنی در بین مسلمانان است

اعتبار موضوع فلسطین با گذر زمان ساقط نمی شود

برنامه ریزی برای کاهش برداشت از آب های زیرزمینی استان تهران

کمک 5 میلیاردی دانش آموزان در ایام کرونا

مذاکره دوم عراقچی در مسکو درباره قره باغ آغاز شد

جدال لفظی تند مشاور روحانی و یک نماینده مجلس

نقش دوربین های مداربسته در پیشگیری از وقوع جرم و شناسایی مجرمان

مطالعه قرآن و سیره نبوی نیاز امروز مسلمانان است

مسلمانان می توانند نظم نوین جهان اسلام را تشکیل دهند/وحدت اسلامی؛ ضرورت فعلی جهان اسلام

اعتبار موضوع فلسطین با گذر زمان ساقط نمی شود

مذاکره دوم عراقچی درباره قره باغ آغاز شد

کهگیلویه و بویراحمد| کَمَکی های نیازمند کُمک/ جاده ای که 16 سال به حال خود رها شده است + فیلم

کهگیلویه و بویراحمد| کَمَکی های نیازمند کُمک/ جاده ای که 16 سال به حال خود رها شده است + فیلم