مطالب مرتبط:
مشاعره عاشورایی در «ماه به روایت آه»
حکایت پرماجرای گمنانی ام احمد؛ مادری که در همسایگی فرزند سرشناسش، ناشناس ماند
نسخه جدید ویندوز 10 ماه آینده عرضه می شود
تامین ارز مورد نیاز واردکنندگان مواد اولیه تولید دارو در مهر ماه
ریشه اصلی تورم در ماه های اخیر؟
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 10:452020-09-21سياسي

روایت سَر شهیدی که سه ماه نزد پدر ماند


16 ساله بود که برای دفاع از وطن راهی جبهه و در همان سن به مقام شهادت نائل شد.

بدن محمدرضا همان زمان به خانواده اش برای خاکسپاری تحویل داده می شود اما سرش.

- .

.

روایت عجیبی دارد شهادت محمدرضا آل مبارک؛ پیش از اعزام به مادرش می گوید به گونه ای شهید می شوم که دیدن پیکرم ناراحتت می کند.

هنگام شهادت سر از بدن نوجوان 16 ساله که آن روز روزه هم بوده، جدا می شود و آن گونه که خود شهید گفته بود، بدنش به شکل دلخراشی تحویل خانواده اش داده می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، برای شنیدن روایت شهادت محمدرضا آل مبارک شهیدی که بدنش برای سه بار به خاک سپرده شد و اولین شهید جبهه جنگ در محله یوسفی اهواز بوده است، پای صحبت های محمد آل مبارک، برادر این شهید که در زمان شهادت برادر 11 سال سن داشته است، نشستیم.

برادر این شهید صحبت های خود را با اشاره به آیه ای از قرآن آغاز می کند و می گوید: در قرآن آیه ای داریم که می فرماید "اکنون شهدا نزد خداوند روزی می خورند" و برادر من نیز یکی از هزاران شهیدی است که در راه وطن شهید شد.

شهید محمدرضا آل مبارک حضور در جبهه در سن 16 سالگی وی درباره نحوه به جبهه رفتن محمدرضا این گونه توضیح می دهد: محمدرضا متولد 1345 و فرزند بزرگ خانواده بود که در سن 16 سالگی با رضایت کامل پدر و مادر به جبهه رفت و در بار دوم حضور خود در جبهه برای دفاع از وطن به مقام والای شهادت نائل شد.

محمدرضا در دوره دبیرستان تحصیل می کرد و جزو درس خوان ها و از انسان های بسیار مظلوم بود.

ما هفت هشت برادر بودیم که خیلی فضول و پر سروصدا بودیم و در محله یوسفی اهواز زندگی می کردیم.

وقتی محمدرضا شهید شد کسی نمی دانست فرزند خانواده آل مبارک است.

وقتی به درجه شهادت نائل شد، دوستان و همسایه ها می پرسیدند که مهدی (برادر بزرگتر من) یا محمد (خود من) شهید شده است؟ که وقتی عکس شهید را دیدند باورشان نمی شد که این شهید متعلق به خانواده ما باشد.

شهادت در سال 61 و عملیات محرم آل مبارک ادامه می دهد: محمدرضا متولد 28 صفر است که در سال 61 و در عملیات محرم و شب اربعین شهید شد.

آن زمان من عضو پایگاه بسیج آیت الله شفیعی بودم و محمدرضا نیز عضو گردان کربلای همین پایگاه بود.

جدا شدن سر از بدن هنگام شهادت آل مبارک به سال های بسیار دور برمی گردد و از چگونگی به شهادت رسیدن محمدرضای 16 ساله این گونه می گوید: آن موقع ماه محرم بود و کسانی که شاهد شهادت برادرم بودند می گویند که محمدرضا آن روز روزه بوده است.

در سنگر، کلاس قرآن در حال برگزاری بود که با توجه به پر بودن سنگر، محمدرضا کنار درِ سنگر می نشیند و گویا گلوله 106 که روی جیپ قرار می گیرد پس از شلیک از سوی دشمنان به صورت مستقیم به سر محمدرضا اصابت می کند و سر او از تنش جدا می شود.

جالب این است که محمدرضا پیش از رفتن به جبهه به مادرم می گوید که من رفتنی هستم و شهید می شوم و به گونه ای هم شهید می شوم که دیدن پیکرم ناراحتت می کند.

البته او بارها به خانوده گفته بود که در شهادت بدنش تکه تکه خواهد شد.

خبر شهادت توسط صادق آهنگران وی درباره آن روزی که خبر شهادت محمدرضا به خانواده اطلاع داده می شود این گونه توضیح می دهد: آن زمان گروه هایی برای خبررسانی وجود داشت که خبر شهادت فرزندان خانواده ها را اطلاع رسانی می کردند.

زمانی که آقای صادق آهنگران که جزو همین گروه ها بود، به خانه ما آمد تا خبر شهادت محمدرضا را به پدرم بدهد، پدرم در خانه نبود و به مسجد رفته بود.

مادر در منزل را باز می کند و حاج آهنگران تاکید دارد که خبر را به پدرم بگوید که مادرم می گوید چیزی شده که به او می گویند خیر.

ولی وقتی مادرم متوجه گروه اطلاع رسانی شهادت می شود، از آقای آهنگران می پرسد محمدرضا شهید شده است؟ آقای آهنگران می گوید محمدرضا کمی زخمی شده است.

مادر شهید محمدرضا آل مبارک و نوه اش خواب عجیب مادر تداعی خاطرات شهادت محمدرضا، امان برادر را می برد و پس از دقایقی بغض و اشک ادامه می دهد: مادرم به آقای آهنگران می گوید می دانم که محمدرضا شهید شده زیرا خواب محمدرضا را دیدم.

در خواب سر بریده محمدرضا را روی پایم گذاشته بودم و در حال شست وشوی سر فرزندم با گلاب بودم.

همین گروه نزد پدرم به حسینیه اعظم اهواز می روند تا خبر کامل را به او بگویند که متوجه می شوند پدرم در حال خواندن روضه علی اکبر است.

پس از پایان روضه به پدرم می گویند حاجی خبر داشتی که محمدرضا شهید شده که روضه علی اکبر را می خواندی؟ پدرم اظهار بی اطلاعی می کند و بعد در خیابان حسینیه سجده شکر به جا می آورد و می گوید من می دانستم فرزندم شهید می شود زیرا روز آخری که می خواست به جبهه برود نزد من آمد و گفت پدر موهای من را اصلاح کن و وقتی داشتم موهای پشت سر او را کوتاه می کردم در سر محمدرضا نور عجیبی دیدم که تا حالا ندیده بودم.

پدر شهید محمدرضا آل مبارک بدن تکه تکه به خوزستان رسید اما سَر .

وی ادامه می دهد: آن زمان تنها بدن تکه تکه محمدرضا به خوزستان برمی گردد و سرش به دست ما نمی رسد و استان به استان می چرخد.

آن موقع با توجه به این که به صورت همزمان تشییع 15 شهید انجام می شود، بزرگترین تشییع شهدا انجام شد.

به هر حال بدن بی سر برادرم در روز اربعین تشییع شد.

البته هفت روز پس از خاکسپاری نیز در حالی که پدرم سر مزار محمدرضا نشسته بود، فَک محمدرضا را به پدرم تحویل می دهند و بعد هم فَک را کنار پیکر بی سر به خاک می سپارند.

یعنی تا این جا پیکر محمدرضا برای 2 با به خاک سپرده شده است.

رسیدن سر به تن پس از 7 سال آل مبارک از رسیدن سر به تن پس از هفت سال می گوید: سر محمدرضا پس از هفت سال و انجام آزمایشات DNA برگردانده می شود.

شبانه سر محمدرضا را به پدرم تحویل می دهند که پدرم نیز دو تا سه ماه یعنی تا زمانی که اجازه نبش قبر گرفته شود، سر شهید را بدون اطلاع ما و مادرم، در کمد نگهداری می کند.

واقعا سخت است برای پدر و مادری که سر بریده فرزندش را تحویل شان بدهند.

به هر حال پدرم برای این که اعضای خانواده شوکه نشوند، حرفی در این خصوص به ما نمی گوید ولی در این مدت شب ها با محمدرضا در اتاق درددل می کرده و ما نیز احساس می کردیم که پدرم روز به روز در حال تحلیل رفتن است.

شهید محمدرضا آل مبارک مقابل مسجد آیت الله شفیعی اهواز آرام گرفتن سر کنار بدن وی به زمان نبش قبر و قرارگرفتن سر کنار بدن تکه تکه شهید اشاره می کند و ادامه می دهد: پدرم می گوید زمانی که نبش قبر صورت گرفت و سر بریده محمدرضا کنار بدنش قرار گرفت، دیدم که هنوز لباس های محمدرضا پس از هفت سال به همان صورت قبل است و انگار همین دیروز به خاک سپرده شده بود و این یعنی پیکر محمدرضا برای سومین بار خاک سپاری شد.

پدرم می گوید زمانی که می خواستند بدن محمدرضا را به خاک بسپارند به آن عطر زدیم و هنگام نبش قبر نیز باز بوی همان عطر به مشامم رسید.

پدر تا این جای کار هم به هیچ کدام از اعضای خانواده حرفی نزد و ما بعد از 2 سال از زبان آیت الله موسوی جزایری متوجه این قضیه شدیم.

برادر این شهید می گوید: پدرم با توجه به این که بدن محمدرضا تکه تکه شده بود و سرش نیز مثل امام حسین (ع) شهر به شهر چرخید، خانه ویلایی مان را به آقا ابا عبدالله حسین (ع) اهدا کرد و در سال 84 خانه ویلایی محل سکونت مان تخریب و به حسینه آل مبارک تبدیل شد.

تاکنون نیز مراسم های باشکوهی در این حسینه برگزار شده است.

از جمله این برنامه ها برگزاری 60 شب روضه محرم و صفر است.

شهید محمدرضا آل مبارک وصیت نامه آغشته به خون آل مبارک درباره وصیت نامه این شهید نیز توضیح می دهد: وصیتی که در جیب برادر شهیدم بود، آغشته به خون بود و قابل خواندن نبود.

البته جملاتی مثل این که "خیالتان راحت باشد نمازهایم را خوانده ام" مشخص بود.

نماز شب محمدرضا قطع نمی شد و مطمئن هستیم که نمازی هم به گردن او باقی نمانده است.

او اغلب به پشت بام می رفت و نمازش را با آرامش می خواند.

بیشتر مواقع هنگام اذان ظهر و مغرب نیز روی پشت بام می رفت و اذان می گفت.

آرامش عجیب محمدرضای 16 ساله وی درباره خصوصیات اخلاقی این شهید می گوید: از خصوصیات این شهید آرامش عجیبی بود که در تمام شهدا دیده می شد.

او خیلی مسائل را بزرگ نمی کرد و به طور مرتب در حال کمک به خانواده بود.

از دیگر خصوصیات اخلاقی اش کریم بودن او بود.

محمدرضا از منبع درآمدش برای ما که برادران کوچکترش بودیم، خامه و رولت می خرید و این کار او در خانه معروف بود.

با توجه به این که پدر ما بیشتر در جبهه یا آموزش مداحان بود، محمدرضا فرزند بزرگ خانواده برای ما مثل پدرمان بود.

محمد، برادر شهید محمدرضا​​​​​​ وفا به یک قول آل مبارک که طلبه است درباره قولی که به محمدرضا داده بود توضیح می دهد: شبی که محمدرضا می خواست به جبهه برود، هنگام خداحافظی با من، دستم را گرفت و گفت ممکن است که برنگردم و تو قول بده که راه من را ادامه دهی.

من هم از آن موقع تاکنون خیلی محکم در حال ادامه دادن راهش هستم و در عرصه های مختلف فعالیت داشته ام.

گاهی راوی راهیان نور و گاهی امام جماعت مدارس و سخنران بوده ام.

به قولم عمل کرده ام و همچنان راه این شهید را ادامه می دهم.

جوانان نیازمند آشنایی با شهدا این طلبه درباره چگونگی آشنا شدن نسل جدید با مقوله جنگ، شهادت و ادامه راه این شهدا نیز می گوید: متاسفانه روی مقوله شهدا کم می گذاریم.

خاطرات شهدا تنها به راهیان نور یا هفته بسیج ختم می شود.

ما قبلا هم این پیشنهاد را داده بودیم که در کتاب های درسی، زندگی نامه شهدایی مثل شهید حججی ها و قاسم سلیمانی ها عنوان شود.

شهدای مدافع حرم در مکتب امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) بزرگ شدند که اکنون حضور جوانان در چنین کلاس هایی، کم و حضورشان به مساجد محدود شده است.

البته برخی جوانان به مسجد هم نمی روند که باید فکری کرد و بهترین فکر نیز تعلیم از طریق مدارس است.

مدرسه اکنون باید توضیح دهنده شرح حال خیلی از شهدا باشد.

باید مکتب امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) توسعه پیدا کند و باید بخش فرهنگی حسینیه ها قوی شود و برای معلمان مدارس و طلبه ها نیز دوره آموزشی برگزار کنیم تا راه شهدا ترویج داده شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: شهید - شهادت - محمدرضا - محمد - مبارک - برادر - روایت - خانواده - تحویل - گونه - همان - زمان - خاکسپاری - داده - جبهه - قرآن - جبهه جنگ - نوجوان - سپرده - گزارش - یوسفی - اهواز - اعزام - هنگام - اولین - روزه - دفاع - محله - مقام

آخرین اخبار سرویس:
کارگران چرا اعتراض می کنند؟

دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن ابلاغ شد

فاز اول سامانه سینا به زودی در یزد عملیاتی می شود

تحصیل در علوم حوزوی پایانی ندارد/ پژوهش با دروس خارج عجین است

ایران از زیرساخت های رسانه ای خود برای دخالت در انتخابات آمریکا استفاده می کند

نگرانی مدیریت شهری تهران از فرصت های طلایی رقیب/ شورای شهری ها به انتظار ثمره کدام عملکردشان هستند؟

ارزیابی و تحلیل انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

جلسه ستاد ملی کرونا در محضر امام خامنه ای برگزار شد

رییس جمهور لهستان هم به کرونا مبتلا شد

نمایشگاه مجازی «اورامانات؛ دامان آسمان» افتتاح شد/ رونمایی از نگین غرب ایران +عکس

مرور نظر رهبر انقلاب درباره ترامپ

ایران از زیرساخت های رسانه ای خود برای دخالت در انتخابات آمریکا استفاده می کند

نامزدی دختر و پسر خردسال جنجال برانگیز شد

مستند جماران از محل زندگی و کار مرحوم آیت الله العظمی صانعی +فیلم

اعمال محدودیت های کرونایی در مهریز

دستگاه ها بر ایمن سازی ساختمان ها در قزوین نظارت داشته باشند

تکمیل طرح امنیتی سامرا در آستانه سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع)

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه آزاد

بازی بی فرجامی در عرصه قانونگذاری انتخاباتی شکل گرفته است/ بودجه بیت المال صرف بررسی های بی نتیجه می شود

پاسخ به نیاز های فناورانه نمایش عروسکی

ببینید | اولین دیدار در بیت رهبری پس از 8ماه

توضیحات عضو کمیسیون آموزش درباره استخدام 100 هزار معلم غیررسمی

ابراز نگرانی روسیه درباره تضعیف جایگاه سازمان ملل

نقش احمدی نژاد در گرفتاری های امروز کشور از زبان یک اصلاح طلب /مردم روی نماینده ای که طلب اعدام می کند حساب باز نخواهند کرد

اقتصاد کشور را با ارز صادراتی صادرکنندگان رونق دهیم

رییس جمهور لهستان به کرونا مبتلا شد

احتمال بازگشت محدودیت های کرونایی به خوزستان

طرحی که به ضرر بازنشستگان تمام می شود

ویترین روزنامه ها/ بازتاب آخرین مناظره ترامپ و بایدن در قاب روزنامه ها

بازی بی فرجامی در عرصه قانونگذاری انتخاباتی شکل گرفته است/ بودجه بیت المال صرف بررسی های بی نتیجه می شود

سازمان های مردم نهاد گناوه ماسک رایگان توزیع کردند

جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در حضور رهبر انقلاب

صحبت های جنجالی نماینده ایلام در مجلس +فیلم

خیر اندیشان استان فارس سرآمد واقفان کشور

رهاسازی یک جوجه تیغی

پالایشگاه گاز ایلام رتبه نخست سلامت اداری کشور را کسب کرد

شهدای مقاومت قهرمانان اسلام و منادیان وحدت هستند

الزام داشتن نتیجه تست PCR برای سفر هوایی

حاشیه را رها کنید

دولت پیشنهاد تخصیص ردیف اعتباری برای تالاب بین المللی زریوار را به مجلس می دهد

نماینده ایران نماد یادبود سازمان ملل را امضا کرد

گزارش| روایت تسنیم از یک وقف زندگی ساز / وقتی وقف و بهداشت بر ترنج زندگی گره می خورند

الزام همراه داشتن تست PCR هنگام سفر هوایی

تأثیر همسان سازی بر حقوق بازنشستگان

تهیه ملزومات تحصیلی دانش آموزان، نیازمند حمایت خیرین و متولیان است

تفاوت معنای رحمان و رحیم

بخشی از عواید موقوفات سبزوار صرف امور بهداشتی نیازمندان شد

چرا طرح استیضاح رییس جمهور جایز نیست؟

بررسی آخرین مشکلات حوزه راه استان باحضورمسئولین کشوری

نمایشگاه مجازی «اورامانات؛ دامان آسمان» افتتاح شد/ رونمایی از نگین غرب ایران

وقتی همسرتان عصبانی است، این 9 رفتار را انجام ندهید

درخواست نماینده آمریکا برای برسمیت شناختن قره باغ

راهنمای لباس پوشیدن برای خانم های مو کوتاه

دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان ابلاغ شد

ابلاغ دستورالعمل مقابله با ترک وظایف مدیران و کارمندان

تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه در کمیسیون اقتصادی مجلس

راه اندازی مرکز داده قابل حمل مایکروسافت با مشارکت اسپیس ایکس!

خداوند دعای چه کسی را مستجاب نمی کند؟

عشایر از عدم پرداخت مطالبه بیمه گلایه دارند

واکنش تند امام خمینی(ره) به قانونی که یک آدم کم مغز به مجلس برد

نباید معلمان غیررسمی را بلاتکلیف بگذاریم

قدردانی انوش معظمی بازیگر سینما و تلویزیون از زحمات مهرشاد سهیلی

بزرگ سالان برای یادگیری موسیقی چه سازی را انتخاب می کنند؟

آیت الله رییسی دستورالعمل «نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان» را ابلاغ کرد

عزاداری شهادت امام حسن عسکری(ع) در دفتر حضرت آیت الله شبیری زنجانی

تاکید روسای پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران و ترکیه بر همکاری ها دوجانبه

غلامعلی رجایی: با کلیدواژه نظارت میدانی قصد تضعیف دولت را دارند

اعلام روش متفاوت جشنواره تلاوت مجلسی برای انتخاب برترین حافظ قرآن

دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن

خاتمی می آید جای برادرش؟

فرماندار: دفاتر تسهیل گری در کرمانشاه دایر می شود

برگزاری دوره آموزشی آنلاین با موضوع «بی طرفی ترکمنستان»

دیدار امیر موسوی با فرماندهان و رزمندگان ارتش در دوران جنگ تحمیلی

هاشمی طباء: همه سردرگم هستند/ هیچ کس برنامه ای برای برون رفت از شرایط فعلی ندارد

حجب در ارث یا موانع ارث چیست؟

تاکتیک های رسانه ای جریان تحریف| از توازن دروغین تا جابجایی اصل و فرع/ ضرورت حضور آفندی در شبکه های مجازی

دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان ابلاغ شد

«بگذارید زنگ آزادی به صدا درآید»

مؤدبانه اما واضح به گرانی بنزین اعتراض کردیم/متن مذاکرات جلسه حتی برای اعضا هم محرمانه اعلام شد

لزوم همراهی والدین با کودکان در استفاده از برنامه شاد

درخواست نماینده آمریکا در مورد قره باغ

میادین میوه و تره بار تهران فردا باز است

غلامعلی رجایی: با کلیدواژه نظارت میدانی قصد تضعیف دولت را دارند

در مقابله با کرونا 14 شهید داده ایم/ نبش قبر هیچ فایده ای به حال کشور ندارد

در حرکتی میان ادیانی، مسلمانان، هندوها و سیک ها مسجد می سازند

یک نماینده: 3.5 میلیون دانش آموز یا اینترنت ندارند یا گوشی و تبلت

3.5 میلیون دانش آموز یا اینترنت ندارند یا گوشی و تبلت

مشارکت زودهنگام 51 میلیون آمریکایی در انتخابات

طرح امنیتی ویژه در سامراء در آستانه شهادت امام حسن عسکری علیه السلام

میادین میوه و تره بار تهران فردا باز هستند

شورای شهر تویسرکان همچنان در گرداب اختلاف ها!

بیمه آسماری «هتل آوینا قشم» را تحت پوشش خدمات بیمه ای خود قرار داد

دیدار فرمانده کل ارتش با پیشکسوتان دفاع مقدس

ابلاغ سند امنیت قضایی نشانگر عزم قوه قضاییه برای احیای حقوق مردم است

بررسی طرح کالابرگ و سوال از وزیر راه

لزوم حمایت دولت از اقشار آسیب پذیر

معرفی تفسیر منسوب به امام حسن عسکری (ع)

کمک مومنانه به مردم، انقلابی گری واقعی است

بزرگترین المان دفاع مقدس استان فارس در شهر شیراز ساخته می شود

خاتمی می آید جای برادرش؟

روایت سَر شهیدی که سه ماه نزد پدر ماند

روایت سَر شهیدی که سه ماه نزد پدر ماند