مطالب مرتبط:
مطهرنیا: تمامیت خواهی مانع پایان جنگ و جاری شدن آزادی است/قدرت های نوظهور، صلح را به نفع خود تئوریزه می کنند/ تدریس فرهنگ صلح مهم است، نه نمایش آن
کتاب نقش زنان مازندران در انقلاب و هشت سال دفاع مقدس رونمایی می شود/ تجلیل از شهیده سلامت ساروی
حسینی و چالش آسیایی؛ نه خوب، نه بد!
ترامپ:برجام هرکار ممکنی را ممکن می ساخت به آن خاتمه دادم و حالا ایران یک کشور فقیر است!/این توافق مانع صلح اسراییل با عرب ها بود
تأکید نماینده ویژه آمریکا بر اهمیت کاهش خشونت در بحبوحه مذاکرات صلح افغانستان
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 10:402020-09-21بين الملل

زنان افغان و چالش افکار طالبانی در روند صلح


ایرنا- بسیاری از زنان افغانستان و شخصیت های فرهنگی و سیاسی این کشور از تسلط افکار طالبانی در این کشور ابراز نگرانی کرده و می گویند: پس از ایجاد هیأت مذاکره کننده و آغاز مذاکرات بین افغانستانی با گروه طالبان با چالش های جدی در روند مذاکرات صلح با .

- کابل- ایرنا- بسیاری از زنان افغانستان و شخصیت های فرهنگی و سیاسی این کشور از تسلط افکار طالبانی در این کشور ابراز نگرانی کرده و می گویند: پس از ایجاد هیأت مذاکره کننده و آغاز مذاکرات بین افغانستانی با گروه طالبان با چالش های جدی در روند مذاکرات صلح با طالبان برای دفاع از حقوق خود و حفظ دستاوردهای 20 سال گذشته مواجه هستند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز دوشنبه ایرنا، گروه طالبان بتازگی موضوعی را به نام طالبان مدافعان واقعی حقوق زنان در وب سایت رسمی خود منتشر کرده که تصویر زنی با پوشش کامل برقع در آن بحث های تازه ای را در افکار عمومی زنان افغانستان و به ویژه فضای مجازی مرتبط با این کشور دامن زده است.

این گروه در سایت الااماره گفته که یکی از دلایل جنگ طالبان دفاع از حقوق زنان بوده است.

طالبان در این اطلاعیه که حین مذاکرات صلح با نمایندگان دولت افغانستان منتشر شده به صراحت آورده است: این گروه از نوع حقوقی که دولت افغانستان به زنان داده ، بیزار است و هرگز فریب و نیرنگ ها در این زمینه را نمی خورد.

نشر این موضوع در صفحات اجتماعی باردیگر بحث برسر حقوق زنان و وضعیت آنها پس از صلح احتمالی با طالبان را در افغانستان دامن زده است و تعداد زیادی فعالان شبکه های مجازی نوشته اند در افکار طالبان برای زنان حقوقی وجود ندارد و تصویر آنها در این زمینه بسیار تاریک است.

شکیلاابراهیم خیل یکی ازخبرنگاران سابق زن در افغانستان و فعال حقوق زنان هم با نشر تصویر یک زن با برقع که دوربین عکاسی در دست دارد، نوشته است: چه جای شک که فردای من چنین باشد! ابراهیم خیل به نقل از محمدنعیم وردک سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر همچنین نوشت: زنان حق قاضی شدن و رییس جمهور شدن را ندارند.

وردک گفته که حق زنان باید از دیدگاه اسلام تعیین شود نه از دید جاهلیت.

به باور این بانوی افغانستانی، دیدگاه طالبان نسبت به زنان حتی در تضاد با دین اسلام است.

نهاد "برابری برای صلح و دمکراسی" هم با انتشار گزارشی نبود امنیت در دهه های اخیر به ویژه 13 سال گذشته را بزرگترین چالش برای زنان افغانستان دانسته و اعلام کرد که خواستار اعاده حقوق زنان در جریان گفت وگوی صلح بین افغانی است.

نرگس نهان رییس این نهاد در نشستی خبری در کابل گفت: این نهاد در جریان 6 ماه اخیر، دیدگاه زنان را در مورد صلح و آشتی جمع آوری کرده است و یافته های آنها نشان می دهد که بزرگترین چالش مشترک پیش روی زنان افغانستان در مسیر صلح و آشتی داخلی، نبود امنیت، نفوذ زورمندان، وجود سنت ها و عرف های ناپسند و مرد سالاری است.

نهان گفت: این یافته ها نشان می دهد که رویه های غیر اخلاقی و ناصواب علیه زنان در استان های جنوبی و شرقی نسبت به استان های شمالی و مرکزی بیشتر مروج است.

رییس این نهاد حقوق بشری افغانستان "رعایت ملاحظات، دغدغه ها و ضرویات زنان در ایجاد پیش شرط های گفت وگوهای داخلی، حمایت از حقوق زنان در روند تغییرات سیاسی، بهبود دسترسی به عدالت با تمرکز بر دفع خشونت علیه زنان و حصول اطمینان از حضور زنان در تمامی مراحل مذکرات صلح" را از دغدغه ها و خواسته های اساسی این نهاد از دولت آینده افغانستان دانسته است.

وی همچنین از جامعه جهانی خواست تا از ابتکارات افغان ها در راستای دادخواهی، اعمال فشار برای اعاده و حفظ حقوق مختلف زنان حمایت همه جانبه داشته باشند.

به گفته این زن فعال مدنی در افغانستان، ایجاد سازوکار نظارتی در مسیر اجرای صلح و امنیت، دادخواهی با صدای واحد، ترویج گفتمان ها مبنی بر ایفاد حقوق زنان و توسعه ساختارهای نظارتی و ارزیابی های دقیق و مستمر سخت افزاری و آنلاینی در زمینه حفظ حقوق فردی ، خانوادگی و اجتماعی بانوان از مطالبات عموم زنان در این کشور بحران زده است.

علاوه بر زنان افغان ، شماری از آگاهان سیاسی افغانستان نیز در این زمینه هشدار دادند : در هیأت گفت وگو کننده صلح دولت با طالبان باید نمایندگانی از اقشار مختلف زنان به ویژه حقوقدان و صاحب نظر حضور بیشتری داشته باشد.

فرامرز تمنا رییس سابق مرکز مطالعات استراتژیک وزارت خارجه و استاد دانشگاه در صفحه فیسبوک خود دراین خصوص نوشت: موضوع زنان، جایگاه حقوقی و میزان آزادی های سیاسی- مدنی آنها در افغانستان، از اختلافات اساسی میان دو گفتمان جمهوریت و امارت در مذاکرات صلح است.

به باور وی، در این میان طالبان با برداشت خاصی از دین اسلام رویکرد متصلب و حداقلی در مورد زنان دارند و حتی کمترین آزادی ها و جایگاه کنونی زنان را در افغانستان نپذیرفته و آن را خلاف دیدگاه خود می دانند.

این درحالی است که رویکرد متعادل در این زمینه بر تمسک به حقوق فردی- اجتماعی- سیاسی و مدنی زنان مطابق عرف بین المللی، اعلامیه های جهانی و اهداف متعالی اسلام در مورد زنان تاکید دارد.

وی افزود: اگرچه نمی توان کتمان کرد که در این قرائت بعضا نگرش های فمنیستی - لیبرالیستی رادیکال هم وجود دارد که این نیز در افکار عمومی زنان و مردان افغانستان مطرود است.

تمنا درعین حال گفت: اما رویکردهای افراطی و غیرواقع بینانه در افغانستان درسال های گذشته همواره موجب شدت عمل گروه های تندرو طالبان و غیر طالبان علیه زنان شده و آنها را از حقوق اولیه خود بازداشته است.

برخی دیگر از صاحب نظران در افغانستان هم بر این باورند که بدون در نظر گرفتن جایگاه زنان صلح پایدار و ثبات در کشور تأمین نخواهد شد.

زرقا یفتلی از شخصیت های فرهنگی افغانستان دراین خصوص گفت: روندواقعی صلح بدون در نظر گرفتن اقشار مختلف جامعه به ویژه نقش زنان منجر به صلح عادلانه، فراگیر و پایدار نخواهد شد.

وی هشدار داد: زنان درکنار سایر اقشار جامعه افغانستان، در شرایط جنگی و منازعات دهه های اخیر بیشترین میزان رنج و آسیب را متحمل شده و می شوند و بدون آنان هرگز گفت وگوهای صلح نتیجه نخواهد داد.

وی تصریح کرد: زنان حق دارند که در رویدادهای سرنوشت ساز کشور مانند روند ملی صلح، سهم فعال و موثر داشته باشند و حقوق آنها باید ازحیث یک اصل معتبر در روند صلح مطرح باشد، نه اینکه روند صلح برای زنان محدودیت ایجاد کند.

طبق گزارش های رسانه ای اکنون در ترکیت هیأت 21 نفری دولت افغانستان که در دوحه پایتخت قطر در مقابل طالبان به گفت وگو نشسته اند، چهار شخصیت زن از جمله فوزیه کوفی عضو سابق مجلس نمایندگان و رییس جریان سیاسی موج تحول ، فاطمه گیلانی رییس سابق هلال احمر افغانستان، حبیبه سرابی وزیر سابق امور زنان و شریفه زرمتی حضور دارند .

تاکنون هنوز مذاکرات رسمی برای صلح آغاز نشده است اما دو طرف در 10 روز اخیر نشست هایی را برای شناسایی پیش شرط های گفت وگو برگزار کردند که از جزییات آن اطلاعاتی منتشر نشده است.


کلید واژه ها: طالبان - افغانستان - گروه طالبان - افغان - مذاکرات - ابراز نگرانی - مذاکرات صلح - زنان - افکار - کشور - صلح با طالبان - گروه - روند - مذاکره - نگرانی - فرهنگی - چالش - افکار عمومی - سیاسی - شخصیت - حقوق زنان - گزارش روز - حقوق - هیأت - وب سایت - دوشنبه - منتشر - گزارش - عمومی - گذشته

آخرین اخبار سرویس:
احزاب سیاسی سودان جبهه مخالفت با عادی سازی روابط با اسراییل تشکیل می دهند

کاهش شدید فعالیت های تجاری منطقه یورو

بایدن از ترس آرای پنسیلوانیا، حرفش را پس گرفت

اتیوپی امروز سفیر آمریکا را احضار کرد

نفتکش روسیه آتش گرفت

گردان های حزب الله عراق: تصمیم سودان میزان وابستگی آن به آمریکا را نشان داد

مصطفی الکاظمی: ما به برگزاری انتخابات در زمان تعیین شده آن پایبند هستیم

توافق سازش سودان در راستای منافع اسراییل و نابودی فلسطین است

گل زیبای وین رونی مقابل وستهام به مناسبت تولدش

اردوغان: مکرون نیاز به آزمایش سلامت ذهنی دارد

گل زیبای وین رونی مقابل وستهام به مناسبت سالروز تولدش

حماس اهانت فرانسه به مقدسات مسلمانان را محکوم کرد

وزیر خارجه عراق: عناصر داعش دنبال سازماندهی دوباره خود هستند

برنی سندرز: آقای ترامپ، ما نمی توانیم کرونا را دور بزنیم

افزایش تنش میان آنکارا و پاریس/ فرانسه سفیر خود را فراخواند

2 انفجار در یک نفتکش روسی/ 10 نفر نجات یافتند

وقوع انفجار در نفتکش روسیه

اتیوپی سفیر آمریکا را احضار کرد

وزیر خارجه عراق: عناصر داعش دنبال سازماندهی دوباره هستند

ترامپ: رسانه ها و نظرسنجی ها در تلاشند با انتشار آمار نادرست بر انتخابات تاثیر بگذارند

جهان باید یکجانبه گرایی و زورگویی را رد کند

لوکاشنکو با پمپئو گفت وگو کرد

عادی سازی روابط خارطوم با تل آویو خیانت به ملت فلسطین است

فرانسه سفیر خود را از ترکیه فراخواند

احضار سفیر آمریکا در اتیوپی

فرانسه سفیر خود را از ترکیه فرا خواند

فرانسه سفیر خود را از آنکارا فراخواند

امین زاده: صرفا با قطعنامه نمی توان به حکمرانی جهانی پرداخت

انفجار در یک نفتکش در نزدیکی روسیه

کاخ الیزه، اظهارات اردوغان درباره ماکرون را محکوم کرد

اردوغان: مکرون نیاز به آزمایش سلامت ذهنی دارد

نحوه رای دادن ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری

بایدن بر استخراج نفت به روش نوین تاکید کرد

از بحرین تا فلسطین صدای واحد مخالفت با عادی سازی

عادی سازی روابط خارطوم با تل آویو خیانت به ملت فلسطین است

وقتی الهه هندو هم ماسک می زند!+عکس

ناپدید شدن سه نفر پس از انفجار نفت کش روسی

تصاویر / نشست هم اندیشی امامان محله آذربایجان شرقی

کانترپانچ بررسی کرد؛ چگونه ترامپ 220 هزار آمریکایی را به کشتن داد؟

تجمع حامیان آزادی یک اسیر فلسطینی مقابل بیمارستان صهیونیستی

وزارت خارجه: ایران سابقه ای ثابت شده از تعهد به اهداف منشور ملل متحد دارد

آنکارا: هدف از آزمایش «اس-400» تامین امنیت شهروندان ترکیه است

اتیوپی سفیر آمریکا را احضار کرد

واکنش حماس به اظهارات مقام های فرانسوی علیه مقدسات مسلمانان

تشدید تنش میان فرانسه و ترکیه در پی اظهارات اردوغان؛ فرانسه سفیر خود را از ترکیه فرا خواند

وزیر اماراتی به آزار جنسی یک زن انگلیسی متهم شد/عکس

وقوع انفجار در کشتی حمل سوخت روسیه در دریای آزوف

فرانسه سفیر خود را از ترکیه فرا خواند

فرانسه سفیر خود را از ترکیه فراخواند

تجمع همبستگی با ماهر الاخرس اسیر فلسطینی مقابل بیمارستان صهیونیستی

فرانسه سفیر خود را از ترکیه فراخواند

وزیر اماراتی به آزار جنسی یک زن انگلیسی متهم شد/عکس

جنجال ازدواج دختر و پسر 10ساله+عکس

کشته شدن 5 کودک براثر حمله مسلحانه به یک مدرسه در کامرون

خاندان علیف در تنگنای فشارهای ترکیه

فرانسه سفیر خود را از ترکیه فراخواند

وزیر اماراتی به آزار جنسی یک زن انگلیسی متهم شد

افزایش 40 درصدی مبتلایان به کرونا در انگلیس

اعتراض های مردمی به تحریم ایران در مقابل هتل ترامپ

هشدار حماس به مقامات فرانسه: اهانت به ادیان و پیامبران، آزادی بیان نیست

از ادامه درگیری ها در منطقه قره باغ تا باقی ماندن ایران در لیست سیاه اف ای تی اف و هشدار ترامپ درباره منفجر شدن بزرگترین سد آفریقا

ترامپ رای خود را به صندوق انداخت

سخنگوی ارتش ملی لیبی: به توافق آتش بس پایبندیم

هشدار مقامات ایرلند به ناقضان مقررات کرونایی

انفجار در غرب شهر کابل، 13 غیرنظامی کشته شدند

فرانسه سفیر خود در ترکیه را فراخواند

اعتراض های مردمی به تحریم ایران در مقابل هتل ترامپ

وزیر اماراتی به آزار جنسی یک زن انگلیسی متهم شد

آزادی بیان و عقیده به معنای توهین به عقاید دیگران نیست

اردوغان: مکرون نیاز به آزمایش سلامت ذهنی دارد

فرانسه سفیر خود را از ترکیه فرا خواند

هشدار کره شمالی به مردمش درباره وزش باد از چین!

وزیر اماراتی به آزار جنسی یک زن انگلیسی متهم شد

نودمین روز اعتصاب غذای اسیر فلسطینی؛ خانواده الاخرس هم دست به اعتصاب زد

ترامپ رای خود را به صندوق انداخت

ادعای دخالت ایران در انتخابات آمریکا با چه اهدافی صورت گرفت؟

ارتش یمن از حمله پهپادی به 2 فرودگاه و یک پایگاه سعودی خبر داد

حمله پهپادی ارتش یمن به سعودی ها

فرانسه سفیر خود را از آنکارا فراخواند

ترامپ رای خود را به صندوق انداخت

حماس اظهارات مقام های فرانسوی علیه مقدسات مسلمانان را محکوم کرد

ترامپ: بایدن فاسد و سازشکار است

فرانسه سفیر خود را از ترکیه فرا خواند

ارمنستان میانجی گری روسیه را پذیرفت

خاندان علیف در تنگنای فشارهای ترکیه

رویای ترامپ برای خودروسازی آمریکا تبدیل به کابوس شد

نه به تحریم ایران در مقابل هتل بین المللی ترامپ

کمپین تحریم کالاهای فرانسوی در عراق در محکومیت اظهارات مکرون

تحریم سفیر ایران در عراق؛ بی تأثیر در روابط تهران - بغداد

تحسین مهرداد محمدی توسط گزارشگر قطری به زبان فارسی!+ویدئو

توییت وزارت خارجه به مناسبت سالروز تاسیس سازمان ملل/جهان باید یکجانبه گرایی و زورگویی را رد کند

فرانسه اظهارات اردوغان را محکوم کرد

وزارت خارجه: ایران سابقه ای ثابت شده از تعهد به اهداف منشور ملل متحد دارد

برنامه دولت آمریکا برای تامین واکسن مجانی برای همه

وزارت خارجه: ایران سابقه ای ثابت شده از تعهد به اهداف منشور ملل متحد دارد

وزارت خارجه: جهان باید یکجانبه گرایی و زورگویی را رد کند

پیام وزارت امور خارجه در سالروز تأسیس سازمان ملل

داعش مدعی دستن داشتن در انفجار کابل شد

وزارت خارجه: ایران سابقه ای ثابت شده از تعهد به اهداف منشور ملل متحد دارد

اهانت به ادیان و پیامبران، آزادی بیان نیست

زنان افغان و چالش افکار طالبانی در روند صلح

زنان افغان و چالش افکار طالبانی در روند صلح