مطالب مرتبط:
ضرورت توجه به الگوپذیری بیشتر از دفاع مقدس در گام دوم انقلاب
بازخوانی دفاع مقدس عزم ها را ذر گام دوم انقلاب راسخ تر خواهد کرد
نقش جوانان در گام دوم انقلاب/ خاطرات دوران دفاع مقدس بازخوانی شود
مهم ترین تجربه دفاع مقدس اثبات دشمنی قدرت های غربی با انقلاب اسلامی ایران است
هفته دفاع مقدس فرصتی برای تبیین بیانیه گام دوم انقلاب است
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 10:402020-09-21سياسي

چگونگی تجدید تجربه موفق دفاع مقدس در گام دوم انقلاب


حوزه/ دفاع مقدس از تجربیات ناب و موفق گام اول انقلاب اسلامی است که درس آموزی و الگوپذیری از آن در گام دوم انقلاب اسلامی ضروری است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری حوزه"، دفاع مقدس از تجربیات ناب و موفق در گام اول انقلاب اسلامی است که درس آموزی و الگوپذیری از آن برای تحقق آرمان ها، اهداف و سرفصل های هفت گانه ی تعیین شده در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ضروری است.

در واقع، تجربه ی موفق دفاع مقدس در عین آنکه از مصادیق عمل به نظریه نظامند انقلاب اسلامی است، از مصادیق عمل به شعارهای فطری انقلاب اسلامی و میدان دادن به جریان انقلابی کشور است که در گام دوم نیز باید به عنوان سرمشقی مطمئن بدان توجه شود.

این تجربه از چند جهت حائز اهمیت اساسی است؛ اول آنکه این تجربه در شرایطی حاصل شد که کشورمان در مقابل ائتلافی از کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای در حال دفاع از خود بود و ثانیاً به لحاظ عوامل و متغیرهای مادی، تمام زمینه های لازم و تجهیزات کافی برای شکست دادن کشورمان در این رویارویی فراهم شده بود، اما در نهایت، تمام این تدارکات در مقابل نصرت های الهی و قدرت ایمان و اراده ی رزمندگان اسلام رنگ باخت.

بنابراین، ایران اسلامی در حالی توانست جنگ تحمیلی را در قالب دفاع مقدس به تجربه ای ماندگار و موفق تبدیل کند که کمتر کسی تصور می کرد این کشور بتواند در مقابل هجمه ی دشمنان، موجودیت، و بقای و ارزشهای والای خود را حفظ کند.

این جنگ، یک جنگ دفاعی بود.

جنگ دفاعی با جنگ تهاجمی فرق دارد؛ جنگ تدافعی و دفاعی، محل بروز غیرت و تعصب و وفاداری عمیق انسانها به آرمانهایی است که به آنها پایبند است.

مقام معظم رهبری 29/7/1385 شرایط امروز کشور با زمان دفاع مقدس مشابهت های زیادی دارد؛ اکنون نیز شاهد صف آرایی تمام عیار دشمن در مقابل نظام اسلامی در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فضای مجازی و نفوذ اطلاعاتی هستیم.

بنابراین، در این شرایط باید با مبنا قراردادن تجربیات موفق دفاع مقدس و اجرایی کردن الگوی دفاع مقدس در حوزه های چندگانه ی مذکور، در مقابل دشمن، صف آرایی متناسب و بازدارنده ایجاد شود.

تجربه ی بیش از چهار دهه ای حیات جمهوری اسلامی نشان می دهد که این نظام، زایش ها و رویش هایی در دل بحران داشته است.

به عبارت دیگر، این نظام در طول حیات 42 ساله ی خود با انواع بحران های نظامی، سیاسی، امنیتی، اقتصادی و.

مواجه بوده و دستیابی آن به پیشرفت ها و نایل شدن به قله های افتخار در زمینه های مختلف با وجود شرایط پیچیده ی مذکور به وقوع پیوسته است.

دقت در ماهیت بحران ها و مسائلی که این نظام با آن روبرو بوده، نشانگر یک گذار از بحران های سخت مانند جنگ تحمیلی و مواجه شدن با جنگ ترکیبی؛ با تمرکز بر جنگ روانی، رسانه ای و جنگ اقتصادی، معیشتی است؛ بدین ترتیب که تهاجم عراق به میهن اسلامی، به شکل رویارویی نظامی تمام عیار، در دهه ی نخست حیات جمهوری اسلامی، مهمترین مسأله ی کشور بود.

از آن پس، تا حدود یک دهه آرامش و ثبات نسبی در کشور، در تیرماه 1378 غائله ای در کشور شکل گرفت که در فتنه ی 88 به تکامل رسید.

ماهیت این فتنه مبتنی بر شبهه افکنی، تردیدآفرینی و در یک کلام، جنگ باورها و اراده ها بود.

با این حال، با عبور پیروزمندانه ی نظام اسلامی از بحران های مذکور، بعد از فتنه ی 88 در شیوه ی رویارویی نظام سلطه با نظام اسلامی، تغییراتی اساسی ایجاد شد؛ بدین نحو که در کنار عملیات روانی – رسانه ای و تلاش برای ترویج نفرت و بی اعتمادی نسبت به نظام و مسئولان در جامعه، با اعمال تحریم های فلج کننده (Crippling sanctions) اقتصاد و معیشت مردم مورد هجوم ظالمانه قرار گرفت.

هشت سال دفاع مقدس ما صرفاً یک امتداد زمانی و فقط یک برهه ی زمانی نیست؛ گنجینه ی عظیمی است که تا مدتهای طولانی ملت ما میتواند از آن استفاده کند، آن را استخراج کند و مصرف کند و سرمایه گذاری کند.

مقام معظم رهبری 24/6/1388 دفاع مقدس حداقل به چهار طریق در حفظ و ماندگاری انقلاب اسلامی تأثیر داشته است؛ تربیت نسل جوان و ارائه ی نسخه ای اطمینان بخش برای اداره کشور مبتنی بر ظرفیت های داخلی؛ جبهه به دانشگاه عظیم انسان سازی و پرورش فضیلت و معنویت در نهاد جوانان خداجو تبدیل شده بود.

شاید بتوان گفت که بیشترین تأثیر دفاع مقدس در ماندگاری انقلاب اسلامی را باید در این حوزه جستجو کرد؛ زیرا جوانانی که تازه انقلاب کرده و فاقد هرگونه تجربه و راه طی شده ای بودند، در دوران دفاع مقدس بود که در قامت فرماندهانی توانمند و تمدن ساز ظاهر شدند.

به بیان دقیق تر، دفاع مقدس اندوخته ی دانشی و عملی لازم را برای معتبر بودن اعتماد به ظرفیت های داخل کشور را فراهم کرد.

من مشتاقم که جوان های ما قصه ی جنگ تحمیلی هشت ساله را بدانند که چه بود.

این را بارها گفته ایم؛ افراد هم گفته اند و تشریح کرده اند؛ اما یک نگاه کلان به این هشت سال، با اطلاع از جزییاتی که وجود داشته است، خیلی برای برنامه ریزی آینده ی جوان در روزگار ما مهم است.

مقام معظم رهبری 8/8/1378 - شکوفایی ظرفیت های نهفته در کشور؛ دفاع مقدس از یک نگاه دیگر کارگاه عظیمی بود که استعدادها و ظرفیت های بالقوه ملت را باتوجه به شرایط اضطراری و تنگناهایی که با آن مواجه بودند، به میدان آورد و شکوفا ساخت؛ استعدادها و ظرفیت هایی که شاید در شرایط عادی هیچ گاه زمینه ای برای بروز و ظهور آنها وجود نداشت.

- ایجاد بازدارندگی دفاعی؛ در دفاع مقدس، قدرت بازدارندگی قابل توجهی برای نظام ایجاد شد و باتوجه به این مهم که پایه گذاری بخشی از توان دفاعی بازدارنده کنونی کشور مانند توانایی راهبردی دفاع موشکی، در دوره ی دفاع مقدس صورت گرفته که سایه ی جنگ از سر کشور برای همیشه کنار رفت.

یکی از برکات دفاع هشت ساله ما، همین پیشرفتهای علمی و تکنولوژیکی و ساخت دقیقترین ابزارهاست که با دست خالی و بدون هیچ سابقه ای آنها را به دست آوردیم و جزو موجودی ملت ایران شده است.

مقام معظم رهبری 29/6/1374 بهره گیری و استفاده از تجربه ی موفق دفاع مقدس در شرایط کنونی، منوط به تحقق این مواردی مهم است از جمله: تلاش برای روی کار آمدن دولت جوان حزب اللهی: این مهم از مهمترین راه حل های مشکلات داخلی موجود است.

درواقع، باتوجه به افزایش حجم و عمق مشکلات موجود و کم تحرکی و ضعف دولت فعلی در این راستا، ضرورت یک دولت جوان حزب اللهی، کاملا عیان است.

دولت جوان حزب اللهی؛ یعنی دولتی که براساس مبانی، الزامات و نیازهای انقلاب اسلامی در گام دوم آن، جهت گیری های سیاستی و برنامه ایِ انقلابی را با دقت، دغدغه و سرعت عمل بالا پیگیری می کند.

-اعتماد به جوانان در تداوم راهبرد مقاومت فعال، تجربه دفاع مقدس اساساً سرشار از الگوی موفق اعتماد به جوانان است؛ این تجربه، امروز باید در میان نخبگان و مسئولان سرمشق قرار گیرد.

در طول دفاع مقدس، جوانان هم در میدان رزم و در خطوط مقدم و هم در تدارکات و پشتیبانی جنگ، نقش محوری بر عهده داشتند؛ فرماندهان دسته اول و مشهور زمان دفاع مقدس همگی جوانانی بودند که سن آنها تا 25 سال بود، که برگ هایی زرین و ماندگار در تاریخ ایران خلق کردند که نمونه های آن را در تاریخ معاصر ایران نمی توان دید.

میدان دادن به جوانان و پرورش جوانانی خداجو، نترس، شجاع و البته بادرایت و محاسبه، فتح الفتوح دفاع مقدس بود.

مواظب باشید از مسأله ی دفاع مقدس که در این کشور اتفاق افتاد، غافل نشوید؛ کار بزرگی انجام گرفت.

آن جوانها مثل شماها بودند؛ اکثر این جوانهایی که در جنگ نقشهای مؤثر ایفا کردند، از قبیل همین دانشجوها بودند و خیلی هایشان هم جزو نخبه ها بودند.

دلیل نخبه بودنشان هم این بود که یک جوان بیست ودو، سه ساله فرمانده ی یک لشکر شد؛ آن چنان توانست آن لشگر را هدایت کند و آن چنان توانست طراحی عملیات را، که هرگز نکرده بود، بکند که نه فقط دشمنانی را که مقابل ما بودند متعجب کرد، بلکه ماهواره های دشمنان را هم متعجب کرد.

در شرایط کنونیِ کشور نیز، جوانان آماده ی جانفشانی، جهادی و انقلابی در گام دوم انقلاب اسلامی می باشند.

که البته حضور خودجوش عناصر مؤمن و انقلابیِ جوان در صحنه های مختلف امدادرسانی به سیل زدگان، زلزله زدگان، دفاع از حرم اهل بیت (علیهم السلام) در عراق و سوریه و جهادگران و مدافعین سلامت و مشارکت گسترده در اجرای طرح مواسات و کمک های مؤمنانه، در کنار حضور موفقیت آمیز جوانان در رویدادهای متعدد علمی و پژوهشی کشور و کسب عناوین برتر علمی در میادین جهانی، نشانگر لزوم همین اعتماد است.

از همین رو مخاطب اصلی مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی نیز جوانان هستند.

مقاومت فعال با تشکیل هسته های نامتقارن برای رفع چالش ها و بن بست های ظاهری، در تجربه دفاع مقدس، نظام اسلامی تازه مستقر شده بود و هنوز تثبیت نشده بود، ایران به هیچ وجه آمادگی برای ورود به یک نبرد همه جانبه، آنهم در این مقیاس وسیع را نداشت.

با این وجود، اما آنچه در عمل رخ داد، عبور از این موانع و بن بست ها بود.

امروز کشور به فعالیت های قرارگاهی و هسته های مقاومت فعال در حوزه ی تولید فکر و محتوای عمیق و اثربخش نیاز دارد تا بتوان با ارائه ی محتوای فکری صحیح و انقلابی بر جنگِ نرمِ دشمن فایق آید.

در این زمینه، به نظر می رسد که نقطه ی کانونی باید با ابتکار عمل، تلاش برای گرفتن ابزار رسانه از دست دشمن باشد.

توجه به واقعیت هایی همچون، سه واقعیت انکار ناپذیر در ارتباط با شرایط کشور؛ اوّل عظمت و عزت ایران اسلامی، دوّم اقتدار جمهوری اسلامی و سوّم شکست ناپذیری ملّت ایران و پوشالی بودن ابهت استکبار جهانی.

اوّل عظمت ایران، دوّم اقتدار جمهوری اسلامی و سوّم شکست ناپذیری ملّت ایران.

اینها رجزخوانی نیست، شعار محض نیست، سخن توخالی مثل بعضی از شعارها و حرفهایی که بعضی دیگر میزنند نیست؛ اینها واقعیّاتی است که دشمنان ملّت ایران آرزو میکنند که ما اینها را ندانیم یا از آنها غفلت کنیم و گمان دیگری در مورد خودمان و کشورمان و ملّتمان ببریم؛ ولی این حقایق واضح تر از این است که کسی بتواند آنها را انکار کند.

مقام معظم رهبری 12/07/1397 آن عزتی، اعتماد به نفسی، احساس اقتداری که از ناحیه ی معنویت رزمندگان ما و جامعه ی اسلامی ما احساس شد و توانست آن حادثه ی عجیب و شگفت انگیز - یعنی پیروزی در دفاع مقدس و شکست نخوردن در مقابل تهاجم این همه دشمن - را رقم بزند، آن خصوصیات، آن خصلتها، برای ملت ما، برای کشور ما، یکی از بزرگترین نیازهاست.

مقام معظم رهبری 1388/06/24 - قاطعیت در اقدامات برای حل مشکلات: دفاع مقدس الگویی از عمل انقلابی و کارآمد در مقابل مسأله زمانه؛ یعنی جنگ بود.

از این رو، اکنون که مسأله ی عمده ی زمانه برای مردم عزیزمان، مسائل معیشتی است، اقدام جهادی، انقلابی، قاطع، سریع، مقتضی و متناسب برای حل مشکلات از یک سو و برخورد بدون مماشات و ملاحظه با اخلال گران و مفسدان از سوی دیگر نیز راه حل مفیدی است که می تواند به تزریق امید و اعتماد به جامعه منجر شود و ضمن خنثی سازی تحریم ها، سم پاشی های روانی جریان تحریف را نیز خنثی کند.

- حفظ وحدت و یکپارچگی: امروز حفظ وحدت و هم صدایی بویژه در میان سران قوا، مسئولان و نخبگان بسیار مؤثر است؛ زیرا به میزانی که انسجام نخبگانی در کشور حفظ و تقویت شود، امید و اعتماد مردم به حل مشکلات بیشتر می شود.


کلید واژه ها: انقلاب اسلامی - انقلاب - گام دوم انقلاب اسلامی - گام دوم انقلاب - اسلامی - دفاع مقدس - بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی - گام دوم - دفاع - بیانیه گام دوم انقلاب - مقدس - موفق - تجربیات - بیانیه گام دوم - کشورهای منطقه - کشور - مصادیق - ضروری - منطقه - خبرگزاری - کشورمان - انقلابی - بیانیه - آرمان - گزارش - اساسی - مطمئن - اهمیت - میدان - سرفصل

آخرین اخبار سرویس:
فشار سنا بر توییتر برای حذف توییت های رهبر انقلاب

مرگی نبود که به تب راضی باشیم!

دیدار نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با علماء اهل سنت

انتخاب وزیر بهداشت جدید جمهوری چک

اقامه نماز جمعه در 5 شهر مازندران

وحدت شیعه و سنی باید در عمل اجرا شود/ لازمه عزت وحدت است

امام جمعه تبریز: محتواسازی بسیج دانش آموزی برای شبکه شاد ضروری است

با عوامل تشکیل اجتماع در مشهد باید برخورد قانونی شود

ماموستا راستی: فتواهای مفتی های وهابی عامل اصلی وضع کنونی جهان اسلام است

مسجد نقطه عطف پیوند معنویت خانه و مدرسه است

دستور جهانگیری به وزیر کشور

امام جمعه تبریز: محتواسازی بسیج دانش آموزی برای شبکه شاد ضروری است

دستورات مهم روحانی به قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا

باید عوامل تشکیل اجتماع مشهد شناسایی و با آن ها برخورد قانونی شود

فوری/ روحانی برجسته پاکستانی درگذشت

واکنش باکو به اهانت نشریه فرانسوی «شارلی ابدو»

کرونا جوامع اسلامی را با چالش های معنوی بسیاری رو به رو کرده است

تاکید رییس سازمان زندان ها بر لزوم توسعه حقوق زندانیان بر اساس طرح تحولی زندان ها

چرایی استکبار ستیزی برای دانش آموزان تبیین شود

خسارت وارد کردن به دیگران مطلقاً حرام و موجب ضمان و مسئولیت است

فرماندار آستارا: مدیران برای حفاظت تاسیسات زیربنایی برنامه ریزی کنند

امام جمعه خلخال: بسیج هراسی در دل دشمن وحشت انداخته است

پربازدید های خبرگزاری صداوسیما

باید فعالیت گروه های جهادی قزوین در مقابله با کرونا چندبرابر شود

حل بسیاری از مشکلات استان باجذب نیروی جوان، متخصص و حزب الهی

کشورهای اسلامی باید در قدرت سیاسی، امنیتی و علمی به دنبال هم افزایی باشند

امام جمعه موقت تهران: صدای شکستن استخوان های رژیم صهیونیستی بیش از هر زمان دیگری شنیده می شود

بخش مراقبت های ویژه بیماران کرونایی در بیمارستان شهید مفتح ایجاد می شود/ بهره برداری از دستگاه اکسیژن ساز

تعدادی از نمایندگان مجلس در تصادف زنجیره ای مصدوم شدند

تحقق مطالبه دیرینه جامعه ایثارگری/ تبدیل وضعیت استخدامی فرزندان ایثارگران

هفته بسیج دانش ‎آموزی آغاز شد/ دانش‎ آموزان: مشت محکم دیگری بر دهان یاوه گوی استکبار خواهیم زد

8 آبان روز نوجوان و شهادت محمدحسین فهمیده + وصیت نامه و داستان

دستور جهانگیری به وزیر کشور: عوامل تشکیل اجتماع مشهد شناسایی و با آنان برخورد شود

تحقق مطالبه دیرینه جامعه ایثارگری/ تبدیل وضعیت استخدامی فرزندان ایثارگران

دستور جهانگیری به وزیر کشور: با عوامل تجمع در مشهد برخورد قانونی شود/ موارد مشابه تکرار نشود

باید عوامل تشکیل اجتماع مشهد شناسایی و با آن ها برخورد قانونی شود

سید عبدالملک الحوثی: تمامی مشکلات ما از انحراف از تعالیم الهی سرچشمه می گیرد

چرا حرف زدن از هولوکاست آزادی بیان نیست؟

مرگی نبود که به تب راضی باشیم!

فرمانده نزاجا: هیچ خطری مرزهای کشورمان را تهدید نمی کند

فشار سنای آمریکا بر توییتر برای واکنش به سخنان رهبر انقلاب

رایزنی های عراقچی با معاونان وزیر خارجه روسیه درباره مناقشه قره باغ

هفته وحدت فرصتی برای گسترش همبستگی مسلمانان است

طرح آمایش حوزوی تدوین شد

دانش آموزان باید با کسب علم روز به تکنولوژی های نوین دست یابند

هفته وحدت فرصتی برای گسترش همبستگی مسلمانان است

کاهش جمعیت کیفری زندان ها فرصتی برای اصلاح و بازپروری مجرمان است

بررسی نسبت دین و دنیا از نگاه مهندس بازرگان و مرحوم راشد

اختصاص اعتبار 2 میلیارد ریالی برای لایروبی قنات فولادمحله

مهدی سماواتی؛ مهمان یازدهمین جلسه ارتقای دعاخوانان ممتاز + عکس

اعتلای معنوی و فرهنگی، دو رسالت اصلی ائمه جمعه است

نماینده ولی فقیه در کردستان: صدا و سیما مسائل و مشکلات کردستان را منعکس کند

آمریکا با نظام و مردم ایران مشکل دارد

تشکیل زنجیره انسانی 13 آبان، در ساحل اروند

نماینده ولی فقیه در کاشان: طرح تحول سلامت تقویت شود

جان باختن 4 بیمار مبتلا به کرونا

بررسی مشکلات حاشیه نشینی در کلان شهر اصفهان

مراسم بزرگداشت شهید فهمیده در بهشت زهرا (س) برگزار شد

سعد حریری: توهین به پیامبر تعدی به احساسات مسلمانان جهان است

اهانت به رسول گرامی اسلام اوج خباثت و دشمنی استکبار جهانی علیه اسلام است

حل مشکلات با استفاده از نیروی جوان حزب اللهی و متخصص

امت اسلام با عزت و اقتدار توطئه های دشمنان را خنثی کنند

صلاحیت مجلسی که ذوالنوری در آن صلاحیت دارد اما علی مطهری نه، چگونه تایید شد؟

مشکلات نظام تعلیم و تربیت باید در کمترین زمان ممکن برطرف شود

مدیران حقوقی بورس بازداشت شدند؟

پیامبر خدا یا پیامبر اسلام؟ کدام عبارت درست است؟

باید عوامل تشکیل اجتماع مشهد شناسایی و با آن ها برخورد قانونی شود

وبینار منطقه ای شرق و جنوب شرق آسیا برگزار شد

جلیل مالکی انتخاب جعفر کوشا به عنوان رییس اسکودا را تبریک گفت

مسموم سازی قلم، توطئه دشمنان برای ایجاد تفرقه بین مسلمانان است

حوزه مبانی حکمرانی سایبری بومی را تدوین کند

روحانی جویای روند درمان رییس مجلس شد

اذعان رهبر جمهوری خواهان سنا: رقابت با دموکراتها نفس گیر است

کاریکاتور واقعی، دموکراسی و آزادی بیان غرب است

تمامی اقدامات و مصوبات ستاد ملی از طریق سخنگو اعلام می شود

رییس مرکز فقهی ائمه اطهار: فقه پدافند غیرعامل در حوزه ایجاد شود

تمامی اقدامات و مصوبات، ستاد ملی از طریق سخنگو اعلام می شود

60 میلیون هزینه ایاب و ذهاب نیروهای تهرانی شاغل در آموزش وپرورش قرچک/ بی دقتی در جذب نیروی انسانی

واکنش مردم گلپایگان در توهین به ساحت مقدس پیامبر نور و رحمت

ایران در مسئله فلسطین ثابت قدم مانده است

آیین بزرگداشت قیصر شعر ایران برگزار شد

نگرانی و مخالفت جامعه کارگری با اصلاح ماده 5 قانون بیمه کارگران ساختمانی

احوالپرسی تلفنی روحانی از قالیباف پس از ابتلای وی به کرونا

تمدید محدودیت های کرونایی لرستان برای چهارمین هفته پیاپی

دستورات مهم روحانی به قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا

نمایشنامه هایی درباره دفاع مقدس و شخصیت های جنگ

جشن مردم یمن به مناسبت میلاد حضرت رسول اعظم (ص)

تمامی اقدامات و مصوبات، ستاد ملی از طریق سخنگو اعلام می شود

تست کرونای وزیر کار هم مثبت شد

60 موقوفه خراسان شمالی با نیت حوزه علمیه ثبت شده است

مطالعه قرآن و سیره نبوی نیاز امروز مسلمانان است/ تقابل علم و دین در بحران کرونا

قم| در بیمارستان ها در کنار توجه به موازین بهداشتی معنویت باید مورد تاکید قرار گیرد

دستورات کرونایی روحانی

تاکید رییس سازمان زندان ها بر توسعه حقوق زندانیان

کرونا جوامع اسلامی را با چالش های معنوی بسیاری روبرو کرده است

ایران در مسئله فلسطین ثابت قدم مانده است

جدال لفظی تند مشاور روحانی و یک نماینده

بیانیه مشترک مدیر عامل سازمان منطقه آزادکیش، امام جمعه کیش و امام جمعه اهل تسنن درمحکومیت اقدام شرم آور فرانسه دراهانت به پیامبر(ص)

تجمع مردم یمن به مناسبت میلاد حضرت رسول اعظم (ص)

تشریح برنامه های فرهنگی و هنری ویژه هفته وحدت در کیش

چگونگی تجدید تجربه موفق دفاع مقدس در گام دوم انقلاب

چگونگی تجدید تجربه موفق دفاع مقدس در گام دوم انقلاب