مطالب مرتبط:
تجلیل از 37000 رزمنده دفاع مقدس در آذربایجان غربی
آذربایجان غربی رتبه دوم صنایع تبدیلی
برگزاری 100 عنوان برنامه همزمان با هفته دفاع مقدس توسط سپاه شهدای آذربایجان غربی
300 هزار راس دام سنگین در آذربایجان غربی واکسینه می شوند
ضرورت شناسایی و آموزش استعداد های برتر آذربایجان غربی
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 10:302020-09-21اقتصادي

اما و اگرهایی پیش روی کشت کلزا در آذربایجان غربی


ایرنا- در حالی که زمان طلایی کشت دانه روغنی کلزا در مزارع آذربایجان غربی تا پنجم مهر است، کشاورزان استان با اما و اگرهایی نظیر مشخص نشدن قیمت تضمینی، - مهاباد- ایرنا- در حالی که زمان طلایی کشت دانه روغنی کلزا در مزارع آذربایجان غربی تا پنجم مهر است، کشاورزان استان با اما و اگرهایی نظیر مشخص نشدن قیمت تضمینی، کشت های رقیب و مشکل تامین آب برای کشت این محصول روبرو هستند که می تواند میزان تولید این محصول مهم روغنی را تحت الشعاع قرار دهد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، یکی از طرح های حمایتی دولت در بخش کشاورزی توسعه کشت دانه روغنی کلزاست و کشت این محصول به سبب بهره وری بیشتر، رشد در فصل بارش باران، نیاز کمتر به آبیاری و خرید تضمینی آن در چند سال اخیر مورد توجه کشاورزان قرار گرفته است.

سهمیه ابلاغی کشت کلزا در آذربایجان غربی برای سال زراعی آتی (1399- 1400) در حدود هفت هزار هکتار تعیین شده که برای تحقق این سهمیه، جهادکشاورزی، بذر وارداتی و داخلی، کودشیمیایی و سموم مورد نیاز را با قیمت یارانه ای در اختیار کشاورزان قرار داده است.

از طرفی دیگر آذربایجان غربی با برخورداری از 700 هزار تا یک میلیون هکتار اراضی قابل کشت یکی از استان های مستعد کشت انواع محصولات کشاورزی است که سالانه از این میزان بیش از 50 درصد به کشت گندم اختصاص داده می شود.

با توجه به اینکه مزارع گندم نیز برای بهره وری بیشتر نیاز به تناوب کشت دارند و هر 2 سال یکبار می توان غلات را در مزارع کشت کرد، از مدت ها قبل کشاورزان به دنبال کشت جایگزینی بودند که بتواند هم از زمین بهره مناسبی بگیرند و هم تناوب کشت را رعایت کرده باشند؛ از این رو برای تولید پایدار گندم، کشت دانه روغنی کلزا ضروری است زیرا این محصول در تناوب کشت با گندم سبب تقویت خاک، کاهش آفات و بیماری ها، استفاده بهینه از آب و در نهایت افزایش تولید گندم می شود.

طرح 10 ساله خودکفایی دانه روغنی طی سال های اخیر در کشور شروع شده است و جهاد کشاورزی از افزایش سطح کشت این محصول با خرید تضمینی، توزیع بذر داخلی و خارجی، کودشیمیایی و سموم مورد نیاز با قیمت یارانه ای حمایت می کند.

یکی از دیگر عوامل ضرورت توسعه کشت کلزا، نیاز کشور به این محصول است زیرا سالانه 90 درصد دانه روغنی و مواد اولیه کارخانه های روغن خوراکی کشور از خارج وارد می شود و هر سال برای این منظور میلیاردها دلار ارز هزینه می شود.

علاوه بر خودکفایی در تولید دانه های روغنی، صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی، کنترل آفت ها، درآمد 2 برابری از هر هکتار نسبت به کشت گندم و رعایت تنوع کشت در مزارع از دیگر مزایای کشت کلزاست.

اما با توجه زمان طلایی برای کشت کلزا از 15 شهریور تا پنجم مهر کشاورزان این استان با مشکل تامین آب در این فصل روبرو هستند که می تواند همه مزیت های این نوع کشت را تحت الشعاع قرار دهد.

مشخص نشدن قیمت تضمینی کلزا افزایش قیمت تضمینی خرید کلزا قبل از پایان فصل کشت این محصول، می تواند رغبت کشاورزان را برای کشت آن بیشتر کند هر چند برای سال زراعی آینده قیمت تضمینی هر کیلوگرم کلزا 90 هزار ریال از سوی جهادکشاورزی پیشنهاد شده اما تاکنون این قیمت در شورای عالی اقتصاد تایید نشده است.

یکی از کشاورزان روسنای "حاجی خوش" مهاباد گفت: کشاورزان برای مزارع خود برنامه ریزی می کنند و اگر ببیند کشت محصولی نمی تواند هزینه های تمام شده آن را جبران کند و یا سود بسیار کمی داشته باشد، هرگز آن را کشت نمی کنند.

ناصر بهروش که امسال در سه هکتار از مزارع خود کلزا کشت کرده، افزود: امسال قیمت تضمینی کلزا به ازای هر کیلوگرم 46 هزار و 602 ریال تعیین شده بود که این مبلغ با توجه به افزایش هزینه های کاشت، داشت و برداشت محصول مطلوب نبود و علاوه بر این مطالبه کلزاکاران با تاخیر پرداخت شد.

وی اضافه کرد: کشاورزان اگر تشخیص دهند که هزینه تمام شده یک محصول بیشتر از درآمد آن است تمایلی به کشت آن ندارند و در عوض محصولات دیگری از جمله چغندرقند و ذرت که بهره وری بیشتری دارد، کشت می کنند.

این کشاورز مهابادی گفت: دولت باید با افزایش قیمت تضمینی و حمایت های دیگری مانند اعطای تسهیلات بانکی، کود و سموم یارانه دار از کشت کلزا حمایت بیشتری داشته باشد و کشاورزان را برای کشت ترغیب کند.

کشت کلزا زودتر از برداشت محصول امسال است در حالی که هنوز برداشت برخی محصولات از جمله ذرت علوفه ای و چغندرقند انجام نشده، کشاورزان نمی توانند در زمان طلایی کشت کلزا، این محصول را در مزارع آبی خود کشت کنند.

یکی از کشاورزان روستای "خورخوره" مهاباد گفت: امسال در 6 هکتار از مزارع آبی چغندرقند کشت کردم و می خواستم برای سال زراعی آینده در این قسمت از مزرعه کلزا کشت کنم اما هنوز زمان مناسب برای برداشت چغندرقند فرا نرسیده و حتی کارخانه های چغندرقند محصول را از کشاورزان تحویل نمی گیرند.

محمد احمدی افزود: برداشت زودهنگام محصول باعث زیاندهی و نرسیدن چغندرقند به عیار بالا می شود و به همین خاطر امسال از کشت کلزا صرفه نظر کردم و پس از برداشت چغندر، گندم آبی کشت می کنم.

این کشاورز مهابادی بر این باور است که باید حمایت های دولت از کشاورزان کلزاکار افزایش یابد.

یکی دیگر از کشاورزان دشت شهریوران مهاباد نیز گفت: آب مزارع و باغات این دشت از طریق دریاچه سد مهاباد تامین می شود و چون کشت کلزا در اواخر شهریور ماه انجام می شود در این فصل رهاسازی آب سد متوقف شده است.

هیوا محمدی افزود: حمایت از کشت کلزا باید از حالت شعاری خارج و به رفتار تبدیل شود و تنها در این صورت است که تعداد زیادی از کشاورزان برای کشت این محصول تمایل پیدا می کنند و از طرفی دیگر امکان رهاسازی آب برای کشت کلزا دراین منطقه میسر می شود.

تامین 26 تُن بذر کلزا در آذربایجان غربی که به خاطر برنامه های احیای دریاچه ارومیه مساله آب از اهمیت بیشتری برخوردار است، تلاش مسوولان جهاد کشاورزی برای ترغیب کشاورزان برای کشت کلزا بیشتر از دیگر مناطق است و به همین خاطر بذر مورد نیاز، تجهیز ریزدانه کارها و کود مورد نیاز کشاورزان تامین شده است.

کارشناس مسوول دانه های روغنی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: 26 تُن بذر کلزای وارداتی و داخلی برای کشت پاییزه کشاورزان استان تامین شد.

صولت قلی زاده با اشاره به شروع کشت کلزا در مزارع استان از 15 شهریور تا پنجم مهر اظهار داشت: تاکنون 26 تُن بذر کلزای وارداتی و تولید داخل برای کشاورزان تامین و از این مقدار، 12 تُن بین کلزاکاران استان توزیع شده است.

وی با اشاره به اینکه سهمیه ابلاغی کشت کلزا در آذربایجان غربی هفت هزار هکتار است، اضافه کرد: تاکنون برای 2 هزار و 100 هکتار قرارداد کشت کلزا بسته شده و در یک هزار و 50 هکتار از مزارع آبی استان این محصول کشت شده است.

کارشناس مسوول دانه های روغنی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: شهرستان های نقده، بوکان، پلدشت و میاندوآب شهرستان های پیشرو در کشت دانه روغنی در آذربایجان غربی هستند.

وی در خصوص ادوات مورد نیاز کشت کلزا نیز بیان کرد: در تمامی شهرستان هایی که برای کشت کلزا سهمیه ابلاغی دارند، به اندازه کافی دستگاه ریزدانه کار در اختیار کشاورزان قرار دارد و از این لحاظ مشکلی نداریم.

"قلی زاده" اضافه کرد: با هماهنگی که با شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی صورت گرفته آب مورد نیاز کشاورزان کلزاکار برای آبیاری از منابع آبی رها خواهد شد و کلزاکاران مشکلی در خصوص تامین 2 نوبت آبیاری پاییزه برای سبزشدن محصول هم ندارند.

کارشناس مسوول دانه های روغنی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در خصوص سایر حمایت های دیگری هم که از کلزاکاران می شود، افزود: به ازای کشت هر هکتار کشت کلزا علاوه بر اعطای تسهیلات بانکی 60 میلیون ریالی، 600 کیلوگرم کودشیمیایی از سه نوع اوره، فسفات و پتاسیوم با قیمت یارانه ای در اختیار کشاورزان قرار داده می شود.

وی در خصوص برداشت امسال کلزا در مزارع آذربایجان غربی نیز گفت: در سال زراعی جاری در مجموع در بیش از سه هزار و 300 هکتار از مزارع استان کلزا کشت شده بود و در مجموع بیش از پنج هزار و 300 تُن محصول برداشت شد.

کلزا (Brassica napus) از گیاهان دانه روغنی مهم در مناطق معتدل بوده و دارای طیف به نسبت وسیعی از سازگاری اقلیمی است؛ دانه کلزا دارای 25 تا 55 درصد روغن، 18 تا 24 درصد پروتیین بوده و به خاطر اسیدهای چرب اشباع نشده و فاقد کلسترول از کیفیت تغذیه ای بالایی برخوردار است.

سالانه بیش از 55 میلیون تن کلزا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، چین و کانادا به عنوان سه تولیدکننده اصلی این محصول به دست می آید؛ میزان تولید این محصول در ایران بسیار اندک و کمتر از 300 هزار تن در سال برآورد می شود که این رقم نیز در سال های اخیر با توجه ویژه وزارت جهاد کشاورزی به دست آمده است.

تامین روغن مورد نیاز کشور و جلوگیری از خروج ارز، تامین علوفه مورد نیاز دام و طیور و تامین امنیت غذایی و سلامت جامعه از اهداف توسعه کشت دانه های روغنی است.

کشت دانه روغنی کلزا در تناوب با گندم موجب تقویت خاک و پایداری تولید گندم در کشور می شود و ترویج آن طی سال های اخیر تدبیری از سوی مسوولان برای افزایش بهره وری در بخش کشاورزی آذربایجان غربی بوده است.


کلید واژه ها: آذربایجان غربی - دانه روغنی کلزا - آذربایجان - دانه روغنی - کشاورزان - کلزا - روغنی - تضمینی - غربی - محصول - کشت کلزا - خرید تضمینی - بخش کشاورزی - طلایی - استان - مزارع - قرار - قیمت - زمان - پنجم - تامین آب - بهره وری - کشاورزی - حمایتی - آبیاری - یکی از - توسعه - تامین - تولید - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
200 هزار تن برنج وارداتی در گمرک فاسد می شود

 ساخت بزرگترین پارکینگ مترو تا پایان آبان ماه

توزیع روغن نباتی به بازار از هفته آینده

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در ده ونک

بهترین یوگای صورت برای رفع چروک پوست

رکورد جدید ابتلای هفتگی به کرونا در آمریکا

صرافان دلار نمی خرند / بازار ارز به کدام سو می رود؟

توزیع روغن نباتی به بازار از هفته آینده/قیمت ها تغییر نخواهد کرد

توزیع روغن نباتی به بازار از هفته آینده/قیمت ها تغییر نخواهد کرد

مدیرعامل آمازون در بین خریداران احتمالی سی ان ان

سرنوشت ترخیص میلیون ها تن کالا در دست بانک مرکزی

بعد از این از بنود بیشتر خواهید شنید

اجرای عملیات واکسیناسیون رایگان طیور روستایی در دماوند

انسداد چاه های غیرمجاز در روستای کلفور و لاسم چشمه فیروزکوه

صدور دومین موافقت اصولی گاوداری شیری در شهرستان گرمی

استاندار بر ضرورت تقویت زیرساخت های شهرک های صنعتی مازندران تاکید کرد

برنامه ملی اعطای تسهیلات به محصولات جدید فناورانه آغاز شد

توزیع 150 سبد غذایی در شب میلاد پیامبر(ص) بین بیماران سخت درمان

قیمت آپارتمان های محله نیروهوایی تهران

کاروان «100استارتاپ» به هفته چهارم رسید؛1.6 میلیارد تومان سرمایه گذاری روی استارتاپ های برگزیده

سرنوشت ترخیص میلیون ها تن کالا در دست بانک مرکزی

ریزش قابل توجه قیمت خودرو / قیمت 206 بیش از 30 میلیون کاهش یافت

 ساخت بزرگترین پارکینگ مترو تا پایان آبان ماه

بهره برداری از بوستان شهید زین الدین با اعتبار 10 میلیارد تومان

به ازای هر 30 هکتار اراضی کشاورزی یک تراکتور وجود دارد

کوچ مردم تهران به قرچک

اجرای طرح مطالعاتی بهره وری شهرداری قم تا پایان سال

رکورد روزانه مبتلایان به کووید 19 در جمهوری آذربایجان

نبود تعادل در عرضه و تقاضا عامل اصلی بی ثباتی در اقتصاد ایران است

بازار آتی سکه احیا می شود؟

پیش بینی بازار معاملات آتی سکه

سوداگران حوزه آرد و نان در گلستان دستگیر شدند

دستورالعمل تهیه اگ نودل کریسپی با میگو

بازار آتی سکه احیا می شود؟

سوداگران حوزه آرد و نان در گلستان دستگیر شدند

یک اتفاق احتمالی در بورس از هفته بعد

جاروبرقی را چند بخریم؟

قیمت انواع موتورسیکلت در 8 آبان

با رعایت چند نکته سلفی بهتری بگیرید

وزیر صمت از مردم عذرخواهی کرد

قیمت روز نبشی در بازار (8 آبان) + جدول

جاروبرقی چند؟ | جدول قیمت برندهای مختلف جاروبرقی

طوفان زیتا در آمریکا؛ قطعی برق و توقف تولید نفت خام خلیج مکزیک

طوفان زیتا در آمریکا؛ قطعی برق و توقف تولید نفت خام خلیج مکزیک

پیش بینی بازار بورس در آینده نزدیک

برنی سندرز: ترامپ 287 میلیون دلار از بدهی های خود را لغو کرد

آمریکا چند شهروند و نهاد فعال در بخش پتروشیمی ایران را تحریم کرد

227 هزار هکتار اراضی ملی استان بوشهر نهال کاری شد

عرضه تمام محصولات فولادی به زودی در بورس

شرایط جدید ثبت نام ایران خودرو و سایپا

صرافان دست از خرید دلار کشیدند/ بازار ارز در آستانه تغییر فاز

سندرز: ترامپ 885 میلیون دلار یارانه را به امپراتوری املاک خود اختصاص داد

سندرز: ترامپ 885 میلیون دلار یارانه را به امپراتوری املاک خود اختصاص داد

آمریکا 8 شرکت فعال در بخش پتروشیمی ایران را تحریم کرد

آمریکا 8 شرکت فعال در بخش پتروشیمی ایران را تحریم کرد

آخرین مرکز شبانه روزی فوریت های بررسی مشکلات واحد های تولیدی، شنبه افتتاح می شود/ مرکز ویژه ای بر عملکرد این مراکز نظارت خواهد کرد

بیان مشکلات بورس از زبان یک مسئول

راه اندازی30مرکز فوریتهای بررسی مشکلات تولیدیها

راه اندازی30 مرکز فوریتهای بررسی مشکلات واحدهای تولیدی

بورس قطعا صعودی می شود!

قیمت روز صفحه ستون در بازار (8 آبان) + جدول

استاندار بر ضرورت تقویت زیرساخت های شهرک های صنعتی مازندران تاکید کرد

چرا آمار مبتلایان به کرونا در ایران صعودی شد؟ + فیلم

پاداش بازنشستگی سال 98 آماده واریز است

سرمایه گذار بخش خصوصی آماده احیای ایران پوپلین/ آیا رؤیای احیای صنعت نساجی در گیلان محقق می شود؟

آمادگی بنیاد برکت برای سرمایه گذاری در مازندران

آغاز برداشت بِه در بردسیر

توضیحات وزیر صمت درباره علت کمبود روغن در بازار+ ویدیو

علت مشکلات عرضه فولاد در بورس چیست؟

خودرو های موعد تحویل مهر سایپا مشمول افزایش قیمت نمی شوند

رییس انستیتو پاستور: به دنبال افزایش تعداد تست ها، آمار مبتلایان نیز بیشتر شده است

علت اینکه ماهی کپور را در شالیزار های برنج پرورش می دهند چیست؟+ عکس

افت شاخص بورس در هفته اول آبان

گاز خانگی هرگز قطع نمی شود

ماشه بی اعتمادی به بورس کشیده شده است

سوداگران حوزه آرد در گلستان دستگیر شدند

صدور 54 گواهی انطباق برای محصولات دانش بنیان

یارانه 120 هزار تومانی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

کمیاب شدن روغن خوراکی در شیراز

ترامپ عاشق سوسیالیسم برای خودش است

بازار کار و شرایط پیچیده اقتصادی

قیمت روز ناودانی در بازار (8 آبان) + جدول

تشدید سطح هشدار کرونایی در برخی مناطق انگلیس

مرکز شبانه روزی بررسی واحدهای تولیدی لرستان راه اندازی می شود

آیاحقوق بازنشستگان صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر همسان سازی می شود

کارخانه «آزمایش» طویله گوسفندان شد!

اجرای سینمای ساحلی در دستور کار منطقه آزاد کیش

افزایش هزار درصدی قیمت مواد اولیه لوازم خانگی|قدردانی ناظر مجلس در شورای عالی بورس از دستگاه قضا|نیاز 1.9 میلیون تنی واردات روغن خام برای تنظیم بازار روغن

تصاویر| برداشت توتون در مازندران

پرداخت مطالبات مراکز درمانی و پزشکان طرف قرار داد بیمه سلامت

توصیه ایمیدرو به سهام داران: به وضعیت بنیادی و سوددهی شرکت ها توجه کنید

ببینید | خبرخوش وزیر صمت درخصوص واردات و صادرات

قیمت روز پروفیل در بازار (8 آبان) + جدول

سرمایه گذار بخش خصوصی آماده احیای ایران پوپلین در گیلان/ آیا رؤیای احیای صنعت نساجی در گیلان محقق می شود؟

سقوط آزاد ارزش صندوق پالایش یکمِ دولت| تخفیف قیمت خوراک برای کاهش ضرر سهامداران پالایشی

صرافان دست از خرید دلار کشیدند

قیمت 206 بیش از 30 میلیون کاهش یافت

بازداشت رییس یکی از بانک های دورود لرستان/ علت: بی توجهی به مصوبات ستاد کرونا

شرکت هواپیمایی اتریش ظرفیت خود را کاهش داد

«هالک»؛ سگ غول پیکر لیونل مسی چقدر می ارزد؟

اما و اگرهایی پیش روی کشت کلزا در آذربایجان غربی

اما و اگرهایی پیش روی کشت کلزا در آذربایجان غربی