مطالب مرتبط:
ضرورت توجه به کودکان کار در فضای مجازی
کودکان کار مجازی حکایتی تلخ از بردگی و کودک آزاری مدرن
آغاز به کار نمایشگاه «کاروان شهدای رسانه» در رسانه ها
آغاز به کار نمایشگاه «کاروان شهدای رسانه» در رسانه ها
اتمام کار نزدیک به 100 اثر پژوهشی در پژوهشکده آستان مقدس حضرت معصومه(س)
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 09:502020-09-21اقتصادي

کودکان کار قم، از تکدی فال تا اعتمادی که دیگر به اجتماع ندارند


عمده کودکان کار قم در مناطق حاشیه نشین و کودکان اتباع دیده می شود که متاسفانه به دلیل عدم پوشش گسترده خدماتی در شرایط نامناسبی قراردارند.

- ایسنا/قم عمده کودکان کار قم در مناطق حاشیه نشین و کودکان اتباع دیده می شود که متاسفانه به دلیل عدم پوشش گسترده خدماتی در شرایط نامناسبی قراردارند.

از آنجایی که آسیب ها و ضعف های اقتصادی درجوامع جهان سوم مستقیما متوجه دولت ها نیست و صراحتا گریبان اقشار ضعیف اجتماع را میگیرد،رفته رفته این قشر محصولی تحت عنوان کودک کار را پدید می آورد که نوعی تراژدی اجتماعی است.

این کودکان با توجه به به کمبودهای امنیتی،روانی و مادی که در زندگی خود با آن مواجه بوده اند،تحت تاثیر خورده فرهنگ هایی که بین خود ایجاد کرده اند؛ این امکان را دارند که بعد ها حتی امنیت اجتماعی را نیز تهدید کنند.

اما در بررسی این موضوع نمی توان نقش و تاثیر دولتها برآن را نادیده گرفت لذا بر اساس ماده 32پیمان جهانی حقوق کودک،آنان باید در برابر هرکاری که رشد و سلامت آن هارا تهدید میکند،حمایت شوند و دولتها باید سن کار کودکان را مشخص کنند.

کودکانی که علی رغم کنش ظاهری شان صرفا تحت آسیب های تکدی گری و فروش نیستند بلکه متوجه آسیب های بشدت مخرب اجتماعی و روانی اند، آنچه یک کودک در خیابان رها شده را تهدید می کند شاید فراتر از آن چیزی باشد که به ذهن عده ای خطور کند زیرا بسیاری از آنها قربانی وسوسه مادی و حیوانی شیطان صفتانی می شوند که بویی از انسانیت نبرده اند.

براساس آمار سازمان جهانی کار، سالانه 250 میلیون کودک 5 تا 14ساله در جهان از کودکی محروم می شوند، طبق این آمار 120 میلیون نفر از آنها وارد بازار کار شده و مشغول به کار تمام وقت هستند، 61 درصد این کودکان در آسیا، 32 درصد در آفریقا و 7 درصد در آمریکای لاتین زندگی می کنند.

با وجود عدم چاره اندیشی های حال حاضر مسئولین و رفتار های توهین آمیز مردم،چاقو به دست دیدن آن ها در سالها بعد پدیده ای ناباور نیست، به بیانی دیگر ممکن است بعدها با فرد جوانی رو برو شویم که مرتکب عاملی مجرمانه شده است که در این فضا زندگی کرده و رشد کرده است،در میان اذهان مردم صرفا فعل مجرمانه وی مطرح است و کسی به این فکر نمیکند که این فعل نتیجه حقارت ها،آسیب های روانی متحمل شده،نا امنیتی های جنسی،کمبود های عاطفی و امنیتی وی در معرض فضای مخرب کودک خیابان و کار بودن وی بوده است و گمان میرود با مجازات سنگین و گاهی مشخصا اعدام ریشه ی این موضوع را هم بریده اند.

اما در تبیین عامل پدید آمدن کودکان کار باید خاطر نشان کرد که اینها قربانی فقر اقتصادی و فرهنگی خانواده های خود هستند که فقر فرهنگی و اقتصادی این خانواده ها نیز ناشی از عدم آموزش صحیح مردم توسط دولتمردان و حکمرانان جامعه است.

نکته جالب توجه این است که ایران کنوانسیون حقوق کودکان را پذیرفته است ولی در عین حال تا کنون اقدامات گسترده ای در سطح این کنوانسیون در حوزه حقوق کودکان کار صورت نگرفته است.

طبق آمارها، در ایران 308 هزار کودک10 تا 14ساله کار و370 هزار کودک کار فصلی وجود دارد و درمجموع 700 هزار کودک زیر 15سال در کشور زندگی می کنند.

فعالیت می کنند.

در نتیجه قبل از آنکه بخواهیم فکری به حال این کودکان بکنیم باید از معضل فقر که عامل اصلی بی نظمی و عدم سلامت روانی جامعه است،جلوگیری کنیم.

به این شکل که به خانواده های بی بضائت کمک های مالی مناسب با شان انسانی شان صورت گیرد و سپس برای ترک سرپرست های معتاد این کودکان چاره ای اندیشیده شود و به اشتغال سرپرست های آنها که موضوع بسیار مهمی است توجه زیادی گردد.

از آنجایی که موضوع کودک کار در جامعه امروزی ما بسیار مهم و جدی شده است تمام آحاد جامعه در برابر آن مسئولیم و باید توجه داشته باشیم که زمانیکه حرف از حمایت میشود موضوع مان صرفا خرید کردن و نکردن از آنها با چاشنی ترحم و حس حقارت دادن به آنها نیست.

اما یک سوال همیشه ذهن افراد را در مواجه با این مساله درگیر میکند که چرا سازمان ها و ارگان ها دولتی برنامه کامل و جامعی برای رفع این پدیده اجتماعی ندارند؟ و تنها کنش نهاد های دولتی، در جمع آوری کودکان کار آن هم به فجیع ترین شکل ممکن خلاصه می شود؟ اساسا چرا در مواجهه با این کودکان به جای نیروهای اجتماعی پای پلیس به میدان می آید؟ سابق بر این برای تهیه خبر به مرکز قرنطینه رفته بودم و مسئول آن مدعی بود برای هر کودک که به صورت خودجوش یا توسط شهرداری به آنجا آورده شود، تشکیل پرونده صورت می گیرد و مددکار مسئولیت بررسی وضعیت خانوادگی آنهارا به عهده می گیرد و سپس اگر کودک صرفا به دلیل مشکلات مالی کار می کرد از طریق اعطا وام به سرپرست خانواده یا سایر کمک های مالی ازقبیل تسهیلات مسکن و درمان و.

از کارکودک جلوگیری می کنند؛ من هم بسیار امیدوار به این موضوع با کارت های چتر حمایت این مرکز به سراغ این کودکان رفتم، بعد از صحبت با ماموران انتظامات که مدعی بودند برخورد بسیا ر مناسبی با کودکانی که در آن محدوده دست فروشی می کنند اعمال می شود به سراغ خود کودکان رفتم.

جلو درب مسجد نشستیم، جایی که چند کودک بسیار کم سن وسال مشغول فال فروشی بودند و کمی آن طرف تر چند کودک افغان که کفش زائران را واکس می زدند.

در حالی که از یکی از آنها فال می خریدم، از اوضاع و احوالش پرسیدم؛ کودک بود اما غمگین و پر از مسئولیت.

خواستم بزرگ ترین ابهام راجع به این نوع کودکان که آیا باند هستند یا نه را حداقل برای خودم رفع کنم، هیچ کدام آنها در قالب باند سازمان دهی نشده بودند همگی به اجبار والدین شان کار می کردند و از این وضعیت ناراضی بودند.

با امیرحسین کودک بسیار کم سن که مشغول واکس زدن بود سوال مشغول صحبت شدم.

گفت هفته پیش ماموران شهرداری تمام واکس ها و وسایل مان را گرفته بودند.

کمی که از حرف هایم با امیر حسین و برادرش گذشت کم کم بچه ها اطرافم جمع شده بودند و در کمال صداقت برایم درد دل می کردند.

همگی مجبور بودند برای اینکه بتوانند به مدرسه بروند تا نصفه شب کار کنند و اگر نتواند تا شب مبلغی که خانواده هایشان تعیین کرده بود را تهیه کنند بشدت مورد کتک واقع شوند، مادرشان را کمی دور تر می دیدم که روی سکویی نشسته بودند.

میان گله هایشان از آرزو هایشان گفتند که اگر مقداری پول داشتند که تمامش برای خودشان بود چقدر خوشحال می شدند، از عوض کردن تیوپ دوچرخه تا خریدن کاغذ رنگی برای کاردستی که آبرویشان پیش همکلاسی ها نرود، از کیف مدرسه از دفترچه رنگی از دوچرخه تا موبایل و خوراکی و.

اندوه بزرگی که تا عمق جانم را می سوزاند و خشم از اینهمه نامهربانی نسبت به آنها.

تجربه هایشان دروغ نبود این را هرکسی میتوانست متوجه شود.

از خاطرات دستگیری شان گفتند از کم کاری های بهزیستی و مرکز قرنطینه.

من که گمان می کردم کم کاری از سمت مراکز بهزیستی و قرنطینه نیست خواستم با ارائه ی کارت های چتر حمایت که مرکز نگهداری موقت این کودکان بود، دلشان را گرم کنم که حرف های عجیبی زدند.

چند تا از بچه ها که به آن مرکز رفته رفته بودند از شرایطی که تجربه کرده بودند گفتند، از فضای ترسناک و نامناسب و کثیف آن مرکز، از رفتار بد مسئولین در قبال کودکان و اینکه هیچ پیگیری در خصوص وضعیت شان انجام نشده بود و صرفا با مراجعه والدین شان به محل زندگیشان برگشته بودند و خبری از مددکار و اعطای وام و تسهیلات نبود.

بیشتر کنجکاو شدم و از تجربیات دستگیری شان پرسیدم، همگی از کتک خوردن هایشان می گفتند به قدری عادی تعریف می کردند که چشم هایم از تعجب گرد مانده بود.

می گفتند از کسانی که با مسئولیت و بدون و مسئولیت آنها را به باد کتک گرفته اند و و ترس و وحشت و بدبینی که نسبت به آدم های رسمی و غیر رسمی دارند.

انی هستند.

رو به پسرفال فروش کردم و گفت: خاله اگر کسی از ما دزدی کنه بقیه باهاش قهر میکنند و با عصبانیت گفت بخدا ما دزد نیستیم وگرنه انقدر داد نمی زدیم که ازما کسی فال بخرد.

برای پیگیری این وضعیت با مدیر امور کنترل و پیشگیری شهرداری تماس گرفتم و موضوع را مطرح کردم، وی تاکید داشت پدیده کودک کار در استان در اقلیت است و هیچگاه رفتار مامورین شهرداری نسبت به کودکان با خشونت همراه نبوده است و افردا به محض مشاهده خشونت از سمت ماموران شهرداری با شماره 137تماس بگیرند.

با این روز و حال کرونایی که دیگر همین فال و تکدی گری های شبه کارگری هم معلق شده است و کودکان برای به دست آوردن پول برای پدر و مادرانی که از مادر و پدر بودن فقط اسم آن را یدک می کشند، روزهای سخت تری دارند.

عاقبت این آمارهای گل و بلبل بهزیستی و مراکز مسئول در این حوزه تا واقعیتی که کف خیابان است که آینده کودکان را به باد می دهد به کجا خواهد رسید؟ انتهای پیام
کلید واژه ها: کودکان - مناطق حاشیه نشین - کودکان کار - کودک - مناطق حاشیه - حاشیه نشین - اجتماعی - امنیت اجتماعی - گسترده - خدماتی - مناطق - حاشیه - شرایط - اتباع - امنیت - رفته - پوشش - عمده - دولت - کودک کار - اعتمادی - اقتصادی - آسیب ها - تراژدی - محصولی - فرهنگ - اقشار - زندگی - موضوع - تهدید

آخرین اخبار سرویس:
جذب 1521 میلیارد تومان تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی

احتمال ریزش شدید قیمت دلار وجود دارد

ارزش روز و بازده دارادوم /عکس

فهرست مشاغل دو، سه و چهار شامل محدودیت های کرونایی

افتتاح مرکز بررسی مشکلات تولیدکنندگان آذربایجان شرقی

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران: تشدید بازرسی ها از معادن مازندران در ایام کرونا ادامه دارد

چقدر بنزین در کارت های سوخت ذخیره شده است؟

ماهانه 17.5 میلیارد تومان از بیمه شدگان حمایت می کنیم

فعالیت 149 مرکز نیکوکاری محله در یزد

زمان آغاز معاملات «صندوق پالایشی یکم» در بورس مشخص نیست

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار امروز 99/08/03

زمان آغاز معاملات «صندوق پالایشی یکم» مشخص نیست

هزینه 41 میلیون ریالی بیمه سلامت برای بیماران کرونایی

کروسین دارویی از زعفران در مشهد تولید شد

شاخص بورس در اولین روز هفته چقدر ریخت؟

43 شهرستان وضعیت قرمز دارند/ از 5 آبان کارمندان دولت 50 درصدی سر کار خود حاضر شوند

ابزارهای افراد موفق برای پیشرفت سریع در زندگی

تامین مالی 1535 طرح نیمه تمام صنعتی در نیمه اول امسال

کرونا یک اجلاس جهانی گردشگری در ایران را لغو کرد

رشد 93 درصدی صدور مجوز واحدهای صنعتی در منطقه آزاد اروند

ابلاغ نحوه دورکاری 50 درصد کارکنان

مصوبه تعیین تکلیف تجهیزات استخراج رمز ارز موجود اصلاح شد

ایتالیا یک بار دیگر به اعمال تعطیلی های گسترده فکر می کند

اعلام جزییات وام 16 تا 900 میلیون تومانی گردشگری

نحوه دورکاری 50 درصد کارکنان ابلاغ شد

سقوط 350 هزاری قیمت سکه

سکه ارزان شد/ روند نزولی قیمت سکه ادامه دارد؟

کاهش صادرات محصولات زنجیره فولاد

دولت مصوبه تعیین تکلیف تجهیزات استخراج رمز ارز را اصلاح کرد

300 تن مرغ منجمد در خراسان جنوبی توزیع می شود

از خرید 21 نردبان تا استفاده از دو پهپاد در عملیات های آتش نشانی تهران

کاهش 38 هزار واحدی شاخص بورس تهران

قیمت جدید خودرو های سایپا امروز شنبه 3 آبان 99 +قیمت بازار

کاهش یک و نیم درصدی مرگ ومیر کرونا در تهران

نحوه دورکاری 50 درصد کارکنان ابلاغ شد

43 شهرستان وضعیت قرمز دارند/ از 5 آبان کارمندان دولت 50 درصدی سر کار خود حاضر شوند

آخرین وضعیت بیمه قالیبافان

سرقت 5 میلیاردی از خانه زن ثروتمند

توزیع حدود 15 هزار بسته معیشتی طی 5 مرحله

افزایش 14درصدی مرگ بر اثر انواع مسمومیت

قیمت مصوب هر شانه تخم مرغ چند؟

دولت نظارت بر بانک ها را تشدید کند/ نرخ سود بانکی پایین است

بهترین هتل ها برای خرید تور کیش کدامند؟

اخلالگران اقتصادی تحت پیگرد خواهند بود

کشف آرد دولتی از کارگاه چوبری در هشترود

آمادگی صنایع کوچک و متوسط برای رشد صادرات

عکس|متفاوت ترین تانک دنیا!

نحوه دورکاری 50 درصد کارکنان ابلاغ شد

حمایت100میلیاردی بانک کشاورزی از طرح پرورش ماهی در استان بوشهر

وام 50 میلیونی ازدواج، 2 میلیون و 500!

کرونا یک اجلاس جهانی گردشگری در ایران را لغو کرد

تغییر نحوه فعالیت واحدهای صف و ستاد بانک ملی ایران

حمایت 100میلیاردی بانک کشاورزی از راه اندازی طرح پرورش ماهی در دریا در پایتخت انرژی ایران

تعیین قیمت نهایی مرغ تا چهارشنبه؛ چرا مرغ خراسان شمالی به سایر استان ها می رود؟ + فیلم

کرونا یک اجلاس جهانی گردشگری در ایران را لغو کرد

پرداخت بیش از 7 هزار فقره تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده از ویروس کرونا

نظرسنجی بانک سرمایه از مشتریان به منظور ارتقای کیفی خدمات بانکداری الکترونیک

تغییر شغل یک چهارم رستوران های پایتخت | رستوران ها مشاور املاک و بنگاه خودرو شده اند

مصوبه تعیین تکلیف تجهیزات استخراج رمز ارز اصلاح شد

مشکل تملک 9 شرکت در ستاد اقتصاد مقاومتی زنجان رفع شد

عرضه اوراق گواهی سپرده الکترونیکی 18درصد در بانک تجارت

تست کرونا از کارکنان بانک ملی کهگیلویه و بویراحمد

علل اصلی کمبود انسولین قلمی در کشور از زبان سخنگوی سازمان غذا و دارو

جزییات وام جدید کرونا

بخشنامه عدم حضور نیمی از کارکنان دولت ابلاغ شد

بروجرد؛ دومین تولید کننده محصول گردو در لرستان

قیمت گوشت گوسفندی رکورد زد؛ شقه کیلویی 140

بخشنامه عدم حضور نیمی از کارکنان دولت ابلاغ شد

ارائه سه نسخه جدید از خانواده دوج چارجر و چلنجر

قیمت گوشت گوسفندی رکورد زد؛ شقه کیلویی 140

چه کسی یارانه 120 هزار تومانی می گیرد؟

بخشنامه دورکاری نیمی از کارکنان دستگاه های اجرایی ابلاغ شد

بخشنامه نحوه اجرای دورکاری کارکنان به میزان 50 درصد ابلاغ شد

ساماندهی کودکان کار در مشهد

افزایش 14 درصدی مرگ ناشی از مسمومیت دارویی

شرکت های هواپیمایی خواهان تجدید نظر در محدودیت ظرفیت هواپیما ها

گران فروشی 8 هزار تومانی شانه تخم مرغ در بازار

منابع مصوب از صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه تزریق می شود

ابلاغ نحوه اجرای دورکاری کارکنان به میزان 50 درصد

نکات کلیدی در خرید و فروش انواع گریس ها و روغن های هیدرولیک بهران

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار در شنبه 3 آبان 99/ کاهش اندک قیمت سکه

ارزش سهام عدالت امروز 3 آبان 99 | سهام عدالت 532 هزار تومانی چقدر می ارزد؟

مصرف گوشت شتر نیازمند فرهنگ سازی است

ضدعفونی مجتمع ها و پاساژهای ارومیه در دستورکار قرار گرفت/ افزایش تعداد خودروهای ویژه حمل زباله های کرونایی

بخشنامه نحوه اجرای دورکاری کارکنان به میزان 50 درصد ابلاغ شد

پهلوگیری کشتی با 31 هزار تن برنج در بندر شهید رجایی

زیرساخت های درمانی استان بوشهر نیازمند توسعه است

بخشنامه عدم حضور نیمی از کارکنان دولت ابلاغ شد

آزادی 808 زندانی با اجرای طرح غربالگری زندانیان در گلستان

نحوه دورکاری 50 درصد کارکنان ابلاغ شد

شوک جدید در بورس / واکنش های منفی آغاز شد

گزارشی عجیب از علاقه خانواده های ایرانی به عروسک به جای فرزند!

قیمت گوشت گوسفندی رکورد زد

گران فروشی 8 هزار تومانی شانه تخم مرغ در بازار

نمای پایانی بازار سهام در 3 آبان 99 /عکس

معاون دادستان به وزیر صمت هشدار داد

اجرای 290 برنامه در هفته پدافند غیر عامل

نحوه دورکاری 50 درصد کارکنان دولت اعلام شد | دورکاری تا چه زمانی لازم الاجرا شد؟

برنج خارجی از ابتدای امسال چقدر گران شد؟

توزیع 2 هزار بسته لوازم التحریر و اقلام بهداشتی در شاهرود

کودکان کار قم، از تکدی فال تا اعتمادی که دیگر به اجتماع ندارند

کودکان کار قم، از تکدی فال تا اعتمادی که دیگر به اجتماع ندارند