مطالب مرتبط:
نبویان رییس فراکسیون تقریب مذاهب مجلس شد
رییس شورای عالی سیاسی یمن: مسیری که سازشکاران با رژیم صهیونیستی در پیش گرفته اند، تهی است
هیچ صدای مردم پسندی از بهارستان به گوش نمی رسد/مجلس یازدهم هم برای حل مشکلات مردم کاری نکرد/نماینده فارس: مردم انتظار معجزه نداشته باشند
رییس شورای عالی سیاسی یمن: عادی سازی هیچ منفعتی برای ملت های عربی نخواهد داشت/ یمن تمام قد کنار فلسطین ایستاده است
انتخاب هیات رییسه فراکسیون تقریب مذاهب مجلس
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 09:152020-09-21سياسي

یک رییس و هزار اختیار؛ «مستقلان ولایی» به عنوان دومین فراکسیون سیاسی مجلس یازدهم تشکیل می شود


اعضای شورای مرکزی فراکسیون جبهه نیرو های انقلاب که پیش تر قالیباف را با اتکا به جایگاه ریاستش بر مجلس پس از آنکه موفق به اخذ آرای لازم برای عضویت در شورای مرکزی این فراکسیون نشد، - " ـ آن روز که شورای نگهبان با اتکا به تفسیر و تعبیر شخصی از کلیدواژه نظارت استصوابی در اقدامی بحث انگیز، اکثریت قریب به اتفاق چهره های اصلاح طلب و اعتدال گرا را از حضور در یازدهمین دوره انتخابات مجلس منع کرد و اصولگرایان در انتخاباتی بدون رقیب به کرسی های سبز ساختمان هرمی شکل میدان بهارستان رسیدند، پایان کار چندین و چند فراکسیون سیاسی شکل گرفته در پارلمان دهم و حضور اصولگرایان در یک فراکسیون حداقل در سال نخست، قابل پیش بینی بود ولی حالا و با گذشت حدود 3 ماه از عمر تشکیل پارلمان یازدهم، اندک مستقل ها و اصلاح طلبان ساکن مجلس نیز به خود آمده و از قرار معلوم قول و قرار های لازم برای تشکیل فراکسیون مستقلین ولایی را گذاشته اند تا شاید بدین شیوه تک صدایی فراکسیونی حاکم بر بهارستان ، برای اندکی هم که شده، شکسته شود.

هرچند اگر متر و معیار اظهارات ذبیح اله اعظمی، نماینده مستقل جیرفت و عنبرآباد در مجلس یازدهم باشد، باتوجه به اعلام مباحث اقتصادی به عنوان اولویت نخست و مسائل سیاسی به عنوان اولویت دوم این فراکسیون در آستانه تاسیس، می توان گفت که این فراکسیون عملا نه برنامه ای برای رقابت با فراکسیون اصولگرایان دارد و نه حتی شانس آن را.

اما باتوجه به تکثر آرا و هزار و یک اختلاف موجود میان اصولگرایان حاضر در پارلمان، شاید و تنها شاید اعضای این فراکسیون بتوانند در تقسیم مناصب و کرسی های پارلمان در اجلاسیه دوم، سهمی برای خود دست و پا کنند.

اختلافات فرا فراکسیونی دقیقا 3 ماه و 24 روز پیش بود که نخستین جلسه رسمی فراکسیون نیرو های انقلاب در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تشکیل و محمدباقر قالیباف به عنوان گزینه نهایی این فراکسیون برای ریاست پارلمان اعلام شد.

آن روز بدون برگزاری انتخاباتی رسمی و با یک قیام و قعود ساده، علیرضا زاکانی بر کرسی ریاست فراکسیون نیرو های انقلاب نشسته بود تا با ایفای نقشی موثر در اجماع له قالیباف بتواند حضورش در راس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی را تضمین کند.

حالا، اما 117 روز از آن زمان گذشته ولی از قرار معلوم اختلافات نه چندان درون فراکسیونی اصولگرایان سبب شده تا نه تن ها ارکان هیات رییسه فراکسیون نیرو های انقلاب تعیین تکلیف نشود، بلکه شانس زاکانی برای تداوم ریاست خود روزبه روز کمرنگ شود و شرایطی رقم بخورد که اقبال محمدباقر قالیباف برای تصاحب کرسی ریاست این فراکسیون و یکه تازی اش در پارلمان بیش از پیش شود.

اقدامی که حالا بنا بر پیگیری ها و شنیده های خبرنگار روزنامه اعتماد ، موجبات نارضایتی بعضی چهره های سرشناس اصولگرای مجلس یازدهم نظیر حمیدرضا حاجی بابایی و حتی علیرضا نیکزاد را نیز فراهم آورده ولی باتوجه به تقسیم غنایم صورت گرفته در بهارستان ، بعید است این دو چهره توان ایستادگی مقابل اهداف قالیباف را داشته باشند.

حذف مردم اصولگرایانی که این روز ها بر سر سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز با یکدیگر سر سازش ندارند، حالا نه تن ها برای تشکیل ارکان هیات رییسه فراکسیون اکثریت پارلمان یازدهم به مشکل خورده اند، بلکه برای دومین بار طول 3 ماه گذشته اقدام به تغییر نام فراکسیون نیرو های انقلاب کرده اند.

نخستین بار 27 اردیبهشت ماه اصولگرایان از میان 16 عنوان پیشنهادی، نام فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی (ما) را برگزیدند و عنوان فراکسیون اکثریت را از فراکسیون متبوع شان در مجلس یازدهم حذف کردند ولی از قرار معلوم این تغییر هم کارساز واقع نشده و آنان که در جریان انتخاباتی با کمترین مشارکت ثبت شده در تاریخ جمهوری اسلامی راهی بهارستان شدند، کلیدواژه مردم را نیز از نام فراکسیون خود حذف کرده و عنوان فراکسیون نیرو های مردمی انقلاب را به فراکسیون جبهه انقلاب اسلامی تغییر دادند.

این، اما آخرین تغییر صورت گرفته نبود و اعضای شورای مرکزی تنها فراکسیون سیاسی این روز های مجلس، با اصلاح آیین نامه خود، عملا قالیباف را از همه قید و قعود تعیین شده مستثنا کرده اند.

سردار همیشه مستثنا از یکم شهریورماه که روزنامه اعتماد از تلاش های قالیباف برای تصاحب کرسی ریاست فراکسیون اکثریت مجلس یازدهم نوشت تاکنون، چندین و چند عامل در فراکسیون سابق نیرو های مردمی انقلاب و فعلی جبهه انقلاب تغییر و سازوکاری را ایجاد کرده که عملا امروز هیچ فردی به اندازه قالیباف برای رسیدن به کرسی ریاست این فراکسیون شانس ندارد.

حمیدرضا حاجی بابایی رسما از گردونه رقابت برای ریاست این فراکسیون خارج شده و زاکانی همچنان درگیر مسائل و مباحث مرکز پژوهش ها و البته انتخابات 1400 شده که بعید است دیگر میلی به ریاست این فراکسیون و ایفای نقش کاظم جلالی در مجلس یازدهم را داشته باشد.

در این میان، اما هنوز یک عامل وجود داشت که به تنهایی می توانست برنامه های قالیباف را نقش برآب کند؛ اساسنامه فراکسیون جبهه انقلاب .

اعضای شورای مرکزی فراکسیون جبهه نیرو های انقلاب که پیش تر قالیباف را با اتکا به جایگاه ریاستش بر مجلس پس از آنکه موفق به اخذ آرای لازم برای عضویت در شورای مرکزی این فراکسیون نشد، به عنوان عضو حقوقی شورای مرکزی فراکسیون اکثریت مجلس معرفی کردند، در آخرین اقدام خود قید و بند در نظر گرفته شده در اساسنامه را اصلاح کردند تا مسیر پیش روی قالیباف هموارتر از گذشته شود.

تا پیش از این اساسنامه این فراکسیون با الهام از سازوکار انتخاب اعضای هیات رییسه کمیسیون های تخصصی مجلس تاکید کرده بود که اعضای هیات رییسه نمی توانند در انتخابات هیات رییسه فراکسیون اکثریت مجلس کاندیدا شوند ولی در جدیدترین اصلاحات صورت گرفته این محدودیت شامل حال رییس مجلس نشده و تنها سایر اعضای هیات رییسه را در بر می گیرد.

بیشترین اختیار در نظرگیری تمام این موارد و مرور اخبار و اطلاعات دریافتی روزنامه اعتماد ، حکایت از شانس بالای قالیباف برای ریاست فراکسیون جبهه نیرو های انقلاب مجلس یازدهم دارد.

اخباری که یکی از اعضای شورای مرکزی فراکسیون نیرو های انقلاب که نخواست نامش فاش شود، آن را تایید و تاکید کرد که تقریبا می توان قالیباف را رییس فراکسیون اکثریت مجلس دانست و فقط مانده برگزاری انتخابات و معرفی رسمی او.

حالا شاید مهم ترین پرسش، طرح و برنامه های رییس مجلس پس از تصاحب تام و تمام قدرت در پارلمان باشد.

قالیباف همین امروز هم اگر قدرت و کنترلش بر پارلمان بیش از علی لاریجانی، رییس مجلس دهم نباشد، قطعا کمتر از او نیز نخواهد بود؛ اختیاراتی که با تصاحب کرسی ریاست فراکسیون جبهه نیرو های انقلاب بیش از گذشته خواهد شد و عملا تمام کنش و واکنش های صورت گرفته در بهارستان را زیر نظر شخص قالیباف خواهد برد.

اینکه چطور اصولگرایانی که تا همین دیروز از لزوم کاهش اختیارات رییس دهمین دوره مجلس شورای اسلامی می گفتند، حالا مقابل فتوحات قالیباف و یارانش در بهارستان روزه سکوت گرفته و دم نمی زنند، خود ابهامی است، بدون پاسخ! ولی یکی از دلایل تمایل رییس فعلی مجلس می تواند حفظ کرسی ریاستش در مجلس باشد.

قالیباف می داند که نه زاکانی و حاجی بابایی و نه نیکزاد و قاضی زاده هاشمی، هیچ کدام در زمره حواریون او قرار ندارند و هر کدام می توانند با لابی هایی با سایر نمایندگان، کرسی ریاست او را به خطر اندازند و شاید به همین دلیل تلاش می کند با تصاحب کرسی ریاست فراکسیون نیرو های انقلاب، تا حد ممکن از تحقق این مهم جلوگیری به عمل آورد.

به این وانفسا احتمال حضور قالیباف در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را نیز اضافه کنید؛ حضوری پرریسک که می تواند هم قدرتمندترین کرسی مجلس را از شهردار روز های نه چندان دور تهران پس بگیرد و هم حسرت پاستور را بر دل او بگذارد.

بدین ترتیب به نظر می رسد رییس مجلس حداقل این بار قصد بی گدار به آب زدن را نداشته و تلاش می کند ریز به ریز جزییات و اتفاقات را زیر نظر بگیرد تا مگر از این طریق، راه تکرار بر خطر ببندد.


کلید واژه ها: فراکسیون - یازدهمین دوره انتخابات مجلس - شورای مرکزی - اصولگرایان - یازدهم - اصلاح طلب - انتخابات - مجلس - شورای - پارلمان - نظارت استصوابی - میدان بهارستان - یازدهمین دوره - انتخابات مجلس - شورای نگهبان - مجلس یازدهم - اصلاح طلبان - اصلاح - سیاسی - مرکزی - مستقل - تشکیل - یازدهمین - بهارستان - حضور - اتکا - پیش بینی - قالیباف - ساختمان - نگهبان

آخرین اخبار سرویس:
سردار جلالی از دعوت نشدن به جلسات شورای عالی فضای مجازی گلایه کرد

برگزاری کارگاه یکروزه توانمندسازی شبکه روشنگران در زنجان

تروریسم و توهین به اعتقادات انسان ها هر دو محکوم است

«شهره لرستانی» بازهم با تیپ مردانه/ عکس

القاب و کنیه های امام حسن العسکری(ع)

بساط این آقازاده ها را جمع کنید/ویژگی مهم طرح ایران درباره قره باغ چیست؟ /دخالت ایران در انتخابات آمریکا؟! ‏

برگزاری نمایشگاه مجازی هفته وحدت در اردبیل

نورباران آسمان تهران در سالروز ولادت نبی مکرم اسلام(ص)

علی جمالی: نامزد انتخاباتی کارگزاران باید کارنامه خوبی در هماهنگی با رهبری داشته باشد

خوشگذرونی های عاشقانه خانم مجری و همسرش/ عکس

عناوین روزنامه های سیاسی 11 آبان 99/ ماجرای جلسه محرمانه در بام نیاوران +تصاویر

گلایه سردار جلالی از دعوت نشدن به جلسات شورای عالی فضای مجازی

علی جمالی: نامزد انتخاباتی کارگزاران باید کارنامه خوبی در هماهنگی با رهبری داشته باشد

پیام رییس رسانه ملی درپی اهانت به پیامبر اکرم (ص)

انتخابات 13 آبان آمریکا ؛ درس ها و پیام ها

خوشگذرونی های عاشقانه خانم مجری و همسرش/ عکس

اقتدار دفاعی؛ ابزار دفاع از منافع ملت ایران و مستضعفین جهان

گلایه رییس سازمان پدافند غیرعامل از دعوت نشدن به جلسات شورای عالی فضای مجازی

هشدار درباره مهاجرت معکوس ملخ ها به ایران

مجازات انتشار فیلم های خصوصی توسط کارکنان دولت

چه چیز محمد حسین را فهمیده کرد

بازگشت زندگی به کارخانه‎ های ورشکسته/ از حسرت دیدن لبخند مادر تا روایت احیای حقوق عامه

سند امنیت قضایی، کمک کننده وکلا در دفاع از موکل است

پیش بینی شاکری از شانس پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات

سفره مردم را به انتخابات بایدن و ترامپ گره نزنید/ضرر تعطیلی بیشتر است یا تداوم کرونا؟ / برگ ریزان دلار/ پیشخوان

عضو سابق ستاد ترامپ، اسرار کمپین او را فاش کرد

سردار جلالی: از آذرماه سال گذشته کار قرارگاه مقابله با ویروس کرونا را آغاز کردیم

سند امنیت قضایی، کمک کننده وکلا در دفاع از موکل است

سازمان پدافند غیر عامل ایران در سطح منطقه جامع ترین است

بازگشت زندگی به کارخانه‎ های ورشکسته/ روایت تنگناهای کارگران؛ لبخند مادرم حسرت شده بود

کوروش کبیر ؛ اسطوره ای برای جعل ایدئولوژیک تاریخ

«پیامبر اکرم(ص)»؛ منجی و پیام آور حقوق بشر

روایتی از دیدار آیت الله فاضلیان با ولی امر مسلمین/ «من را در جایی قرار دهید که چهره منور حضرت آقا را ببینم»

رویکرد تخصصی به پرونده های بازار سرمایه و استفاده از ظرفیت صلح و سازش در دستورالعمل جدید رییس قوه قضاییه

آگاه سازی جامعه مسلمین راهکار مهم مقابله با توطئه های دشمنان است

رییس پدافندغیرعامل: پدافند غیرعامل در 8 حوزه سازماندهی شده است

آگاه سازی جامعه مسلمین راهکار مهم مقابله با توطئه های دشمنان است

پیگیری وزارت خارجه برای انتقال اجساد حادثه مانش

رییس پدافندغیرعامل: پدافند غیرعامل در 8 حوزه سازماندهی شده است

القای ترس و تهدید رای دهندگان، شیوه ترامپ برای کسب پیروزی در انتخابات

شهید قاضی طباطبایی، مرزبان فقاهت و جهاد بود

آزمونی برای تشخیص ویژگی های پنهان شخصیتی

القای ترس و تهدید رای دهندگان، شیوه ترامپ برای کسب پیروزی در انتخابات

صادق قطب زاده اعدام شد

آیت الله صدوقی به شهادت رسید

شلمچه آزاد شد

رییس جمهوری بعدی امریکا کیست؟

انتقاد مستقیم از سلیقه نوجوان و لجبازی او

متن پیام دکتر نمکی به وزیر بهداشت ترکیه جهت کمک مردم ترکیه

شادمهر: توهین کردن در شأن نمایندگی مردم نیست

روایت «سید خندان» از خدمت بی منت؛ بسیج یعنی حضور در دل کرونا

نام هایی که برای انتخابات 1400 مطرح هستند به طور قطعی اعلام آمادگی نکردند

شادمهر: توهین کردن در شأن نمایندگی مردم نیست

گفت و شنود/ نجات غریق!

ضرورت تولید و پمپاژ گفتمان انقلابی در فضای مجازی

پیگیری وزارت خارجه برای انتقال اجساد خانواده ایران نژاد

نقدی بر خصوصی سازی؛ واگذاری مدیریت نه مالکیت

تجمعات انتخاباتی ترامپ 700 نفر را به کشتن داد

لزوم آموزش همگانی راه های شیوع کرونا

چه راه هایی برای اصلاح گودی کف پا وجود دارد؟

بهتر از این نمی شد کشور را اداره کرد!/ حرف مفت زیاد زده می شود/ بانک مرکزی آتش به بازار نزند

دست بسته محیط زیست برای نظارت بر صید ترال/پیشنهاد اصلاح قانون بهره برداری از آبزیان

اعطای گواهینامه مهارت به 15 درصد از سربازان/ ارتقاء نشاط و جذابیت سربازی در دستور کار

خطر بسیار جدی است، نیازمند مفاهمه ملی در عرصه مقابله با کرونا هستیم

ماموستا حسینی: راهکار برون رفت از مشکلات حفظ و تقویت وحدت اسلامی است

پیگیری وزارت خارجه درباره خانواده «ایران نژاد»

سردار جلالی:کارکرد های کشور را زیر فشار حفظ کردیم

اتریش منع تردد شبانه را اجرا می کند

حذف ردیف اعتباری و افتتاح ناقص سد «حاجیلار چایی » ورزقان/ محرومیت مردم ورزقان از آب شرب مناسب

هیچ داغی برای من سخت تر از داغ از دست دادن مدافعان سلامت نبود

ویدیو| گلزنی علی قلی زاده به سرکل بروژ

خانه موسیقی با شیوه درست و آزاد انتخاباتی را برگزار کند

هفته وحدت؛ بازگوکننده نیاز اصلی مسلمانان

خانه موسیقی با شیوه درست و آزاد انتخاباتی را برگزار کند

گزیده روزنامه های 11 آبان 1399

وزارت امورخارجه درمورد قربانیان حادثه کانال مانش گفت

آغاز اجرای قرارداد جدید تبادل اسرا با دولت مستعفی یمن

خطر بسیار جدی است، نیازمند مفاهمه ملی در عرصه مقابله با کرونا هستیم

لطفاً آدرس اشتباهی ندید!

به امید شرایط بهتر هستیم

پایان دغدغه تأمین پایدار آب مصرفی تهران

سیاستگذاران، به راه نجات اقتصاد برگردند

هفته وحدت؛ بازگوکننده نیاز اصلی مسلمانان

ایجاد مراکز فرهنگی در بلوار پیامبر اعظم(ص)

وحدت در راستای جلوگیری از تسلط بیگانگان بر ممالک اسلامی بسیار ضروری است

پی گیری وزارت خارجه برای تسهیل انتقال اجساد خانواده «ایران نژاد» به ایران

روزنامه شوت| آمده ایم زندگی کنیم، نه به هر قیمتی

ترامپ به اندازه هیتلر خطرناک است

برگزاری چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در استان اردبیل

پیگیری وزارت امور خارجه درباره خانواده هایی که در مانش غرق شدند

تجمعات انتخاباتی ترامپ 700 نفر را به کشتن داد

افسردگی فارغ التحصیلی از کجا می رسد؟

وزارت امورخارجه درمورد قربانیان حادثه کانال مانش گفت

رقابت «قباد» و «فرهاد» در اینترنت!

رقابت «قباد» و «فرهاد» در اینترنت!

طرح پاییزه کتاب اجرا می شود

چند معمای جالب تصویری برای محک زدن هوش تان

کرونا و تعطیلی تهران؛ آیا نماینده ها اعتباری ندارند؟!

چه راه هایی برای اصلاح گودی کف پا وجود دارد؟

مُردن از محرومیت در جایی از ایران که فراموش شده است/ ای کاش مسئولان پس از دیدن این فیلم شرم می کردند (فیلم)

یک رییس و هزار اختیار؛ «مستقلان ولایی» به عنوان دومین فراکسیون سیاسی مجلس یازدهم تشکیل می شود

یک رییس و هزار اختیار؛ «مستقلان ولایی» به عنوان دومین فراکسیون سیاسی مجلس یازدهم تشکیل می شود