مطالب مرتبط:
شکاف دیجیتال و تلاشی معصومانه برای پرکردن این فاصله
آغاز دوره پاییزه آموزش عکاسی دیجیتال درمهاباد
قطر: از هیچ تلاشی برای دستیابی ملت فلسطین به کلیه حقوق مشروع خود دریغ نمی کنیم
استاندار مرکزی: شکاف های قاچاق کالا باید بسته شود
دانشگاه ها موظف به پرکردن ظرفیت خود در پذیرش دانشجوی دکتری هستند
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 09:152020-09-21اجتماعي

شکاف دیجیتال و تلاشی معصومانه برای پرکردن فاصله


ایرنا - نامش فاطیما و کلاس ششم ابتدایی است؛ پول توجیبی و کادو تولدش را که جمع کرده تازه می تواند نصف قیمت یک تبلت دست دوم را جمع کند ولی کلاس های مجازی شروع شده و صبر جایز نیست، - بروجرد - ایرنا - نامش فاطیما و کلاس ششم ابتدایی است؛ پول توجیبی و کادو تولدش را که جمع کرده تازه می تواند نصف قیمت یک تبلت دست دوم را جمع کند ولی کلاس های مجازی شروع شده و صبر جایز نیست، به ناچار مادر همان تبلت کار کرده را بصورت اقساطی برای دخترش تهیه می کند.

مادر سرپرست خانواده است و با 2 فرزند دانش آموزش تنها زندگی می کند، برای گذران زندگی، مدتی است که کار پرستاری از یک سالمند را به عهده گرفته، بعد از سراغ گرفتن از اقوام برای تهیه گوشی دست دوم و پیدا نکردن گوشی، تصمیم به تهیه تبلتی کار کرده می گیرد.

تبلت را که تهیه می کند بعد از چند روز صفحه اش خراب می شود و یا شاید از اول هم خراب بوده است و مجبور می شود حقوق یک ماهش را زودتر از صاحبکارش بگیرد تا تبلت مورد نیاز را تهیه کند.

فاطیما حالا از داشتن یک تبلت نو خرسند است و با غرور و سرخوشی می گوید که دیگر لازم نیست خجالت بکشد و می تواند در کلاس های مجازی شرکت کند ؛ اما مادر همچنان نگران روزهای آینده است آن هم در شرایطی که حقوقش را پیشاپیش برای تهیه تبلت گرفته است؛ روزهای باقی مانده را چگونه باید سپری کند.

این روزها با شیوع دوباره کرونا و به تعبیر معاون وزیر بهداشت با بی معنا شدن همه رنگ ها غیر از وضعیت قرمز کرونا در تمام شهرها و استان ها، و با افزایش تعداد مبتلایان و بستریان ناشی از کرونا در بیمارستان ها، لاجرم آموزش مجازی دانش آموزان مورد تاکید قرار دارد.

اگر همیشه در آستانه پاییز و بازگشایی مدارس بازار لوازم التحریر فروشی ها رونق داشت این روزها، تهیه گوشی و تبلت بازار گرمی دارد که تناسبی با سردی جیب مردم ندارد و از نان شب هم که شده باید زد تا دست کم فرزند خانواده احساس کمبود و فاصله طبقاتی با سایر دانش آموزان نداشته باشد.

این تلاش معصومانه را گاه از جمع کردن پول های تو جیبی یک دانش آموز به امید محال تهیه گوشی یا تبلت می توان دید و البته نمونه بارزتر آن را می توان در آن پسر نوجوان کولبری دید که به قصد تهیه گوشی برای مدرسه اش جانش به خطر افتاده بود.

بسیاری از خانواده ها هنوز هم در تامین گوشیهای هوشمند برای فرزندان خود درمانده هستند اما این احساس درماندگی در دانش آموزان، علاوه بر احساس عقب ماندن از درس و مدرسه با احساس عمیق تری از جنس سرخوردگی و سرافکندگی در برابر دوستان و همکلاسیها همراه شده است.

همین احساس های ناخوشایند از سوی فرزندان برخی خانوادهها را تحت فشار قرار داده است که حتی اگر شده از نان شب خود بزنند و گوشی را که حالا به ابزاری شیک برای آموزش تبدیل شده است را تهیه کنند، بعبارتی معصومیت و تلاش کودکانی که توان خرید گوشی ندارند، خانواده ها را در برابر شکافی به نام شکاف دیجیتال که بخصوص بعد از شیوع کرونا بیشتر شده است وارد جدالی نابرابر کند.

با شیوع کرونا؛ نظام آموزشی کشور بیشترین تاثیر را متحمل شد.

سال تحصیلی جاری در حالی آغاز شد که آموزش حضوری به اختیار والدین واگذار شده و تلویحا از همان آغاز پیدا بود که تاکیدی بر حضور فیزیکی نیست و با توجه به احتمال از سرگیری موج سوم کرونا آموزش بصورت مجازی مورد تاکید قرار دارد.

بنا بر گفته مدیر کل آموزش و پرورس استان لرستان که هم اکنون بیشتر شهرهای آن در وضعیت قرمز قرار دارند، اجباری به حضور دانش آموزان در مدارس نیست، خانواده ها نگران حضور فرزندان خود در مدارس نباشند، هیچ الزامی برای حضور دانش آموزان وجود ندارد و عدم حضور غیبت تلقی نمی شود زیرا آموزش غیرحضوری از چه طریق دسترسی به شبکه شاد و مدرسه تلویزیونی ایران انجام می شود و اگر دسترسی هم به این امکانات نباشد بسته های آموزشی برای این دسته از دانش آموزان ارسال می شود.

بنا بر گفته علیرضا نخعی هم اکنون 23 درصد مدارس لرستان به شبکه شاد دسترسی ندارند.

شهرستان بروجرد نیز که از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز قرار دارد بنا بر گفته محمد مهر افزون مدیر آموزش و پرورش این شهرستان،60 درصد دانش آموزان به شبکه شاد دسترسی دارند.

دلفان یکی دیگر از شهرستان های استان لرستان با دارا بودن 30 هزار دانش آموز از زیرساخت های لازم برای آموزش مجازی محروم است.

بنا بر گفته مدیر آموزش وپرورش این شهرستان زیرساخت های محدود مخابراتی مانند پوشش اینترنت در مناطق مختلف دلفان، آموزش در بستر فضا مجازی در این شهرستان را با مشکل مواجه کرده است.

بطوریکه حدود 50 درصد از روستاهای دلفان زیرساخت های لازم را برای پوشش اینترنتی ندارند که این امر موجب شده بسیاری از دانش آموزان نتوانند از محتوا و مفاهیم درسی بدرستی استفاده کنند و این امر باعث کلافگی و نارضایتی دانش آموزان ، خانواده ها و نیز معلمان شده است.

بنا بر گفته ؛ علی تیموری ؛ براساس بررسی های بعمل آمده حدود 80 درصد دانش آموزان دلفانی فاقد گوشی های هوشمند هستند و این موضوع به دغدغه خانواده ها تبدیل شده است.

به دلیل پایین بودن سرعت اینترنت تلفن همراه در روستاها استفاده از شبکه شاد برای دانش آموزان مناطق روستایی بسیار سخت و در برخی موارد غیرممکن شده است.

بنا بر گفته کارشناسان و پژوهشگران اجتماعی و رسانه ، آنچه که در بحران همه گیری کرونا اتفاق افتاد، کوچ اجباری جامعه به فضای مجازی بود بطوریکه بخاطر تعطیلی مدارس این کوچ اجباری از سوی دانش آموزان نیز که همواره با اما و اگر و تردیدهایی همراه بود، به سرعت و بصورت زودهنگام بدون آمادگی لازم صورت گرفت.

در عین حال کارشناسان رسانه بر این اعتقادند بهتر آن است که سواد رسانه ای والدین و دانش آموزان قبل از این ورود زودهنگام ارتقا داده شود.

و بستر دسترسی به لوزام و داشته های مورد نیاز آموزش مجازی نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا منجر به بارز شدن مشکلی تحت عنوان شکاف دیجیتالی که ارتباط مستقیمی با توان مالی دانش آموزان به گوشی های هوشمند و اینترنت دارد ، نشود.

مجتبی ترکارانی، رییس انجمن جامعه شناسی لرستان در این خصوص می گوید: نبود زیرساخت های تکنولوژیکی و عدم توان دسترسی خانواده های به گوشی های هوشمند باعث شد که شکاف دیجیتال و نابرابری اجتماعی بخصوص بین افراد شهری و روستایی وحتی بین طبقات در مناطق شهری گسترده تر شود.

وی افزود: در چنین وضعیتی که خانواده امکان تهیه تجهیزات دیجیتالی لازم برای آموزش فرزندان خود را ندارند با پیگیری و یا خواهش و تمنا از اقوام و آشنایان به منظور گرفتن گوشی یا تبلت دست دوم و کار کرده ، باعث می شود که این خانواده ها ، نابرابری و محرومیت نسبی را احساس کنند.

این پژوهشگر مسائل اجتماعی گفت: در عین حال ؛ خانواده هایی که توان خرید گوشی برای فرزندانشان نداشتند و یا در منطقه زندگی آنها امکان دسترسی به اینترنت وجود نداشت؛ از طرف فرزندان مورد ملامت و سرزنش قرار دارند که این عامل ، منجر به ایجاد تنش هایی در خانواده می شود.

رییس انجمن جامعه شناسی لرستان یادآور شد: علاوه بر نمایان شدن شکاف دیجیتالی که متعاقب آموزش مجازی نمایان شد، سوق دادن دانش آموزان به سمت فضای مجازی باعث شده که آن ها درکنار منابع درسی خود با فضای دیگری آشنا شود که خشکی و محدودیت های حاکم بر کلاس و کتاب های درسی را نداشته باشد؛ در کلاس و در قالب آموزش رسمی، معلم مجبور بود طبق چارچوب های رسمی به دانش آموزان، آموزش دهد و آنان هم در فقدان منابع دیگر این شرایط را می پذیرفتند اما درفضای مجازی دریچه دیگری گشوده می شود.

وی افزود: در این فضا ، معلم دیگر توان کنترل دانش آموزان را به خاطر الزامات فضای مجازی و نبود محتوای مناسب، کمبود سواد رسانه ای و نبود زیرساخت های مناسب ندارد در عین حال نبود محتواهای آموزشی مناسب با تدریس در فضای مجازی باعث دشواری های زیادی برای دانش آموزان و معلمان می شود که در نهایت ، نوعی بیگانگی بین دانش آموزان و فضای آموزشی را در پی دارد.

بنا بر گفته کارشناسان علوم اجتماعی و علوم ارتباطات؛ به نظر می رسد متعاقب کرونا و کوچ اجباری آموزش به فضای مجازی باعث شده است تا فاصله و شکاف بین فرهنگ رسمی در قالب آموزش رسمی با آموزش غیر رسمی بیشتر شود.

چنین فاصله ای یک فرهنگ رسمی تولیده کرده است که با فرهنگ و فضای غیررسمی بسیار تفاوت دارد و این شکاف بین غیررسمی و رسمی با ورود کرونا و بلوغ زودرس تکنولوژیکی، تشدید شده است.

فاطمه خمرنیایی کارشناس علوم ارتباطات در این خصوص می گوید: در مورد مساله آموزش مجازی از سویی باید ورود زود هنگام به فضای مجازی را مورد توجه قرار داد .

آن هم از سوی نسلی که همواره آنلاین و بنوعی شیفته تکنولوژی است و از سوی دیگر موضوع ناهماهنگی شناختی در آموزش را باید مورد توجه قرار داد که کانال های مختلف ، شناخت های متعارض با همدیگر را ممکن است ارائه دهند.

وی افزود: تعارض میان دو منبع شناختی و آموزشی می تواند به ایجاد یک ناهماهنگی منجر شود که یکی دیگری را نفی می کند و بعبارتی دیگر آن چارچوب های رسمی آموزش بصورت کامل و صد در صد مورد پذیرش واقع نمی شود و در فضای گسترده مجازی به منابع شناختی متعدد هر چند متعارض با اموزش های رسمی تعریف شده در قالب آموزش و پرورش دسترسی وجود دارد.

بنا بر گفته این کارشناس علوم ارتباطات ؛ آنچه که در مساله آموزش مجازی باید مورد توجه باشد فراهم کردن زیرساخت های لازم برای دسترسی به این شیوه آموزش است تا منبع بروز بی عدالتی آموزشی نشود.

در عین حال ارتقای سواد رسانه ای چه از سوی دانش آموز، معلمان و والدین باید مورد توجه واقع شود.

وی یادآور شد: نکته دیگری که در خصوص آموزش مجازی قابل تامل است، ناتوانی والدین در نظارت بر نوجوانان است بعبارتی شاید بتوان دانش آموزان در سنین پایین تر را نظارت کرد ولی با پرتاب اجباری به فضای مجازی، بخصوص والدین شاغل ناگزیر هستند نوجوانان خود را در فضای مجازی تنها بگذارند که آسیب هایی را در پی خواهد داشت.

برآیندی که از بررسی و تحلیل آموزش مجازی از سوی کارشناسان و تحلیل گران ارائه می شود این است که؛ آموزش مجازی بدون فراهم کردن زمینه و زیرساخت های آن از سویی منجر به هویدا شدن فاصله ای تحت عنوان شکاف دیجیتالی می شود که خانواده ها را با چالش ها و مشکلاتی مواجه می کند به اینصورت که خانواده از سوی فرزندان تحت فشار قرار می گیرند تا این خلا را به هر قیمیت پر کنند و از سوی دیگر فراهم نبودن زیرساخت های شناختی و عدم آمادگی در ورود به فضای مجازی، مشکلات دیگری در حوزه شناختی و نمایان شدن تعارض های آموزش های رسمی و غیر رسمی را در پی دارد.


کلید واژه ها: ششم ابتدایی - تبلت - دست دوم - کلاس - ابتدایی - سرپرست خانواده - زندگی - ایرنا - مجازی - قیمت - شروع - مادر - گوشی - خراب - پرستاری - دیجیتال - خانواده - سرپرست - بروجرد - سالمند - تصمیم - فرزند - اقوام - آموزش - دانش - همان - صفحه

آخرین اخبار سرویس:
معلم قزوینی با اهدای 3 دستگاه تبلت به دانش آموزان نیازمندش، نوع دوستی را برای آنان معنا کرد

تردد روان و جو آرام در تمامی جاده ها

افزایش غلظت آلاینده های جوی در شهرهای صنعتی و پرجمعیت

تاکنون چند نفر به خاطر ماسک جریمه شده‎اند؟

آزمون استخدامی سازمان تامین اجتماعی چهارمحال و بختیاری برگزار شد

پرش یگان های ویژه نیروی انتظامی از برج میلاد

تلاش هند برای مبارزه با آلودگی هوا

افزایش 3 درصدی تردد در جاده های برون شهری

ورود جدی پلیس در جریمه افراد بدون ماسک

پیش بینی جوی پایدار در بیشتر نقاط کشور

جو پایدار در اکثر مناطق کشور

هوای خراسان رضوی گرم می ‍شود

صدور 30مورد جریمه عدم استفاده از ماسک

زمان دقیق اعلام نتایج کنکور سراسری 99 مشخص شد

ارتقای کیفیت مدارس دولتی؛ دشوارترین بند سند تحول

خاوه ،روستایی زیبا در جنوب استان تهران

طرح مراقبت از خانواده در بین زنان سرپرست خانوار اجرا می شود

نمک خور، آبشاری در دل طبیعت بکر

کیفیت هوای پایتخت در محدوده قابل قبول

مرگ دومین معلم ایذه ای بر اثر کرونا

شهرک صنعتی اشتهارد، زیر ذره بین کارشناسان محیط زیست

قصه سیارک هایی که به زمین برخورد نمی کنند!

پسته کاری در استانی که بیش از 8 هزار کیلومترمربع آن دستخوش فرونشست خطرناک است !

آخرین وضعیت جوی و ترافیکی جاده های کشور در 2 آبان ماه

وضعیت آب و هوا در دوم آبان/ جوی پایدار در بیشتر نقاط کشور

کیفیت هوای پایتخت در محدوده قابل قبول

مختلط بودن سیستم فاضلاب و فرسودگی شبکه معضلی جدی در اهواز

صدور کمتر از 30 مورد جریمه عدم استفاده از ماسک

کیفیت هوای تهران 2 مهر 99/ شاخص کیفیت هوا به 96 رسید

نقش اساسی فرهنگیان در نهادینه کردن فرهنگ وقف

بسته خبری به مناسبت هفته نیروی انتظامی

مجوز کانون شکوفایی، خلاقیت و نوآوری دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان اخذ شد

صدور گواهینامه موتورسیکلت اینترنتی می شود

تردد روان و جو آرام در تمامی جاده ها/ 4 محور مسدود است

محدودیت های کرونایی در یزد تمدید شد

آخرین وضعیت ترافیکی جاده های کشور/ جمعه دوم آبان ماه

وادی روم اردن؛ مریخ روی زمین

درگذشت مادر شهید در جهرم

پرواز دیدنی کرکس ها در کنار پاراگلایدرسوار +عکس

وضعیت هوای اصفهان جمعه دوم آبان

کیفیت هوای تهران قابل قبول شد

توصیه هایی برای پرورش و نگهداری از گیاه نخل ماداگاسکار

کیفیت هوای تهران قابل قبول شد

افزایش شاخص کیفی هوا در اصفهان

کیفیت هوای تهران قابل قبول شد/تعداد روزهای پاک پایتخت

2942 مدرسه عشایری فاقد آبخوری است/ 700 مدرسه سرویس بهداشتی ندارند

پیش بینی جوی پایدار در بیشتر نقاط کشور/ هوای شهرهای صنعتی آلوده می شود

کیفیت هوای تهران برای گروه های حساس ناسالم است

تمدید آموزش غیرحضوری در خراسان جنوبی تا نهم آبان

پایداری جو در قزوین تا اواسط هفته آینده ادامه دارد

تمدید آموزش غیرحضوری در خراسان جنوبی تا نهم آبان

وضعیت آلودگی هوای کلانشهر اصفهان دوم آبان 1399

مدیرکل جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی معرفی شد

آخرین وضعیت ترافیکی و جوی در محورهای مواصلاتی کشور

با تخریب کنندگان کندو های عسل وحشی برخورد قانونی می شود

شاخص کیفی هوا در اصفهان و خمینی شهر افزایش یافت

افزایش سه درصدی تردد در جاده های کشور

معرفی اپلیکیشن های برتر برنامه ریزی و مطالعه برای همه دانش آموزان ( بخش اول)

آخرین وضعیت ترافیکی جاده های کشور در 2 آبان ماه

بیمه حوادث برای دانش آموزانی که مادام در خانه هستند!

وضعیت هوای اصفهان دوم آبان 1399

در مناطق قرمز و نارنجی استان محدودیت های کرونایی گذاشته ایم

هوای صاف و مطبوع در مازندران

آزادراه تبریز_سهند پس از ایمن سازی زیر بار ترافیک می رود

کیفیت هوای 6منطقه در مشهد در شرایط ناسالم برای همه گروه های سنی است

افزایش 3 درصدی تردد در جاده های کشور/اعمال محدودیت ترافیکی تا 5 آبان

نامگذاری یکی از بلوار های شهر کرمانشاه به نام شهدای مرزبانی

اعلام آخرین وضعیت ترافیکی و جوی در محورهای مواصلاتی کشور

جدول دروس مدرسه تلویزیونی جمعه دوم آبان

برداشت چهار هزار تن گردو در استان اصفهان

هر اپلیکیشنی شاد نیست

تقویم تاریخ؛ از تولد شهید بهشتی تا نبرد العلمین

مهمترین علت طلاق چیست؟ / 50 درصد جداییها در 5 سال اول زندگی مشترک رخ می دهند

مدیرکل: شهرک مهارتی در استان کرمان راه اندازی می شود

ثبت یک وقف جدید در شهرکرد

گرایش وقف های جدید به سمت مسائل اجتماعی و اقتصادی

رقابت آنلاین اراکی ها در مسابقات کشوری تفسیر قرآن کریم

آبان ماه کم بارشی پیش روی لرستان است

دریافت بیمه حوادث برای دانش آموزانی که مادام در خانه هستند!

آموزش برای معلولان در خانه های کوچک مراقتبی

با زیباترین باغ تاریخی ایران در شیراز آشنا شوید + تصاویر

جدول پخش مدرسه تلویزیونی جمعه 2 آبان در تمام مقاطع تحصیلی

مهمترین استخدامی های آذربایجان شرقی و تبریز - هفته 31 ام

عکس های برگزیده هفته حیات وحش

ماجرای جنگلی در مشهد که جیغ می کشد

سرنوشت پرندگان مهاجر در دست مردم؟

سرنوشت پرندگان مهاجر در دست مردم؟

تصویر گودال قتلگاه در کتاب بهشت تخریب

چالش آموزشگاههای زبان در دوران کرونا/ریزش آمار در شهرهای کوچک

چالش آموزشگاههای زبان در دوران کرونا/ریزش آمار در شهرهای کوچک

ماه و کیوان با یکدیگر ملاقات می کنند

صدور گواهینامه موتورسیکلت به صورت مجازی

کیفیت پایش تصویری مرزهای کشور بهبود می یابد

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان جمعه 2 آبان

عکس روز| تست بدون تماس کرونا

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

مدرسه تلویزیونی ایران؛ برنامه های درسی جمعه 2 آبان

WhatsApp و Skyroom جانشینان غیر رسمی «شاد» در مدارس/ خلأ ناشی از مشکلات شاد چگونه پوشش داده می شود؟

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان جمعه 2 آبان

آغاز ثبت نام جدید وام ضروری بازنشستگان کشوری

شکاف دیجیتال و تلاشی معصومانه برای پرکردن فاصله

شکاف دیجیتال و تلاشی معصومانه برای پرکردن فاصله