مطالب مرتبط:
آغاز دوره پاییزه آموزش عکاسی دیجیتال درمهاباد
قطر: از هیچ تلاشی برای دستیابی ملت فلسطین به کلیه حقوق مشروع خود دریغ نمی کنیم
استاندار مرکزی: شکاف های قاچاق کالا باید بسته شود
دانشگاه ها موظف به پرکردن ظرفیت خود در پذیرش دانشجوی دکتری هستند
51 دستگاه تولید ارز دیجیتال در نور کشف شد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 09:052020-09-21اجتماعي

شکاف دیجیتال و تلاشی معصومانه برای پرکردن این فاصله


ایرنا - نامش فاطیما و کلاس ششم ابتدایی است؛ پول توجیبی و کادو تولدش را که جمع کرده تازه می تواند نصف قیمت یک تبلت دست دوم را جمع کند ولی کلاس های مجازی شروع شده و صبر جایز نیست، - بروجرد - ایرنا - نامش فاطیما و کلاس ششم ابتدایی است؛ پول توجیبی و کادو تولدش را که جمع کرده تازه می تواند نصف قیمت یک تبلت دست دوم را جمع کند ولی کلاس های مجازی شروع شده و صبر جایز نیست، لاجرم مادر همان تبلت کار کرده را بصورت اقساطی برای دخترش تهیه می کند.

مادر سرپرست خانواده است و با 2 فرزند دانش آموزش تنها زندگی می کند، برای گذران زندگی، مدتی است که کار پرستاری از یک سالمند را به عهده گرفته، بعد از سراغ گرفتن از اقوام برای تهیه گوشی دست دوم و پیدا نکردن گوشی، تصمیم به تهیه تبلتی کار کرده می گیرد.

تبلت را که تهیه می کند بعد از چند روز صفحه اش خراب می شود و یا شاید از اول هم خراب بوده است و مجبور می شود حقوق یک ماهش را زودتر از صاحبکارش بگیرد تا تبلت مورد نیاز را تهیه کند.

فاطیما حالا از داشتن یک تبلت نو خرسند است و با غرور و سرخوشی می گوید که دیگر لازم نیست خجالت بکشد و می تواند در کلاس های مجازی شرکت کند ؛ اما مادر همچنان نگران روزهای آینده است آن هم در شرایطی که حقوقش را پیشاپیش برای تهیه تبلت گرفته است؛ روزهای باقی مانده را چگونه باید سپری کند.

این روزها با شیوع دوباره کرونا و به تعبیر معاون وزیر بهداشت با بی معنا شدن همه رنگ ها غیر از وضعیت قرمز کرونا در تمام شهرها و استان ها، و با افزایش تعداد مبتلایان و بستریان ناشی از کرونا در بیمارستان ها، لاجرم آموزش مجازی دانش آموزان مورد تاکید قرار دارد.

اگر همیشه در آستانه پاییز و بازگشایی مدارس بازار لوازم التحریر فروشی ها رونق داشت این روزها، تهیه گوشی و تبلت بازار گرمی دارد که تناسبی با سردی جیب مردم ندارد و از نان شب هم که شده باید زد تا دست کم فرزند خانواده احساس کمبود و فاصله طبقاتی با سایر دانش آموزان نداشته باشد.

این تلاش معصومانه را گاه از جمع کردن پول های تو جیبی یک دانش آموز به امید محال تهیه گوشی یا تبلت می توان دید و البته نمونه بارزتر آن را می توان در آن پسر نوجوان کولبری دید که به قصد تهیه گوشی برای مدرسه اش جانش به خطر افتاده بود.

بسیاری از خانواده ها هنوز هم در تامین گوشیهای هوشمند برای فرزندان خود درمانده هستند اما این احساس درماندگی در دانش آموزان، علاوه بر احساس عقب ماندن از درس و مدرسه با احساس عمیق تری از جنس سرخوردگی و سرافکندگی در برابر دوستان و همکلاسیها همراه شده است.

همین احساس های ناخوشایند از سوی فرزندان برخی خانوادهها را تحت فشار قرار داده است که حتی اگر شده از نان شب خود بزنند و گوشی را که حالا به ابزاری شیک برای آموزش تبدیل شده است را تهیه کنند، بعبارتی معصومیت و تلاش کودکانی که توان خرید گوشی ندارند، خانواده ها را در برابر شکافی به نام شکاف دیجیتال که بخصوص بعد از شیوع کرونا بیشتر شده است وارد جدالی نابرابر کند.

با شیوع کرونا؛ نظام آموزشی کشور بیشترین تاثیر را متحمل شد.

سال تحصیلی جاری در حالی آغاز شد که آموزش حضوری به اختیار والدین واگذار شده و تلویحا از همان آغاز پیدا بود که تاکیدی بر حضور فیزیکی نیست و با توجه به احتمال از سرگیری موج سوم کرونا آموزش بصورت مجازی مورد تاکید قرار دارد.

بنا بر گفته مدیر کل آموزش و پرورس استان لرستان که هم اکنون بیشتر شهرهای آن در وضعیت قرمز قرار دارند، اجباری به حضور دانش آموزان در مدارس نیست، خانواده ها نگران حضور فرزندان خود در مدارس نباشند، هیچ الزامی برای حضور دانش آموزان وجود ندارد و عدم حضور غیبت تلقی نمی شود زیرا آموزش غیرحضوری از چه طریق دسترسی به شبکه شاد و مدرسه تلویزیونی ایران انجام می شود و اگر دسترسی هم به این امکانات نباشد بسته های آموزشی برای این دسته از دانش آموزان ارسال می شود.

بنا بر گفته علیرضا نخعی هم اکنون 23 درصد مدارس لرستان به شبکه شاد دسترسی ندارند.

شهرستان بروجرد نیز که از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز قرار دارد بنا بر گفته محمد مهر افزون مدیر آموزش و پرورش این شهرستان،60 درصد دانش آموزان به شبکه شاد دسترسی دارند.

دلفان یکی دیگر از شهرستان های استان لرستان با دارا بودن 30 هزار دانش آموز از زیرساخت های لازم برای آموزش مجازی محروم است.

بنا بر گفته مدیر آموزش وپرورش این شهرستان زیرساخت های محدود مخابراتی مانند پوشش اینترنت در مناطق مختلف دلفان، آموزش در بستر فضا مجازی در این شهرستان را با مشکل مواجه کرده است.

بطوریکه حدود 50 درصد از روستاهای دلفان زیرساخت های لازم را برای پوشش اینترنتی ندارند که این امر موجب شده بسیاری از دانش آموزان نتوانند از محتوا و مفاهیم درسی بدرستی استفاده کنند و این امر باعث کلافگی و نارضایتی دانش آموزان ، خانواده ها و نیز معلمان شده است.

بنا بر گفته ؛ علی تیموری ؛ براساس بررسی های بعمل آمده حدود 80 درصد دانش آموزان دلفانی فاقد گوشی های هوشمند هستند و این موضوع به دغدغه خانواده ها تبدیل شده است.

به دلیل پایین بودن سرعت اینترنت تلفن همراه در روستاها استفاده از شبکه شاد برای دانش آموزان مناطق روستایی بسیار سخت و در برخی موارد غیرممکن شده است.

بنا بر گفته کارشناسان و پژوهشگران اجتماعی و رسانه ، آنچه که در بحران همه گیری کرونا اتفاق افتاد، کوچ اجباری جامعه به فضای مجازی بود بطوریکه بخاطر تعطیلی مدارس این کوچ اجباری از سوی دانش آموزان نیز که همواره با اما و اگر و تردیدهایی همراه بود، به سرعت و بصورت زودهنگام بدون آمادگی لازم صورت گرفت.

در عین حال کارشناسان رسانه بر این اعتقادند بهتر آن است که سواد رسانه ای والدین و دانش آموزان قبل از این ورود زودهنگام ارتقا داده شود.

و بستر دسترسی به لوزام و داشته های مورد نیاز آموزش مجازی نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا منجر به بارز شدن مشکلی تحت عنوان شکاف دیجیتالی که ارتباط مستقیمی با توان مالی دانش آموزان به گوشی های هوشمند و اینترنت دارد ، نشود.

مجتبی ترکارانی، رییس انجمن جامعه شناسی لرستان در این خصوص می گوید: نبود زیرساخت های تکنولوژیکی و عدم توان دسترسی خانواده های به گوشی های هوشمند باعث شد که شکاف دیجیتال و نابرابری اجتماعی بخصوص بین افراد شهری و روستایی وحتی بین طبقات در مناطق شهری گسترده تر شود.

وی افزود: در چنین وضعیتی که خانواده امکان تهیه تجهیزات دیجیتالی لازم برای آموزش فرزندان خود را ندارند با پیگیری و یا خواهش و تمنا از اقوام و آشنایان به منظور گرفتن گوشی یا تبلت دست دوم و کار کرده ، باعث می شود که این خانواده ها ، نابرابری و محرومیت نسبی را احساس کنند.

این پژوهشگر مسائل اجتماعی گفت: در عین حال ؛ خانواده هایی که توان خرید گوشی برای فرزندانشان نداشتند و یا در منطقه زندگی آنها امکان دسترسی به اینترنت وجود نداشت؛ از طرف فرزندان مورد ملامت و سرزنش قرار دارند که این عامل ، منجر به ایجاد تنش هایی در خانواده می شود.

رییس انجمن جامعه شناسی لرستان یادآور شد: علاوه بر نمایان شدن شکاف دیجیتالی که متعاقب آموزش مجازی نمایان شد، سوق دادن دانش آموزان به سمت فضای مجازی باعث شده که آن ها درکنار منابع درسی خود با فضای دیگری آشنا شود که خشکی و محدودیت های حاکم بر کلاس و کتاب های درسی را نداشته باشد؛ در کلاس و در قالب آموزش رسمی، معلم مجبور بود طبق چارچوب های رسمی به دانش آموزان، آموزش دهد و آنان هم در فقدان منابع دیگر این شرایط را می پذیرفتند اما درفضای مجازی دریچه دیگری گشوده می شود.

وی افزود: در این فضا ، معلم دیگر توان کنترل دانش آموزان را به خاطر الزامات فضای مجازی و نبود محتوای مناسب، کمبود سواد رسانه ای و نبود زیرساخت های مناسب ندارد در عین حال نبود محتواهای آموزشی مناسب با تدریس در فضای مجازی باعث دشواری های زیادی برای دانش آموزان و معلمان می شود که در نهایت ، نوعی بیگانگی بین دانش آموزان و فضای آموزشی را در پی دارد.

بنا بر گفته کارشناسان علوم اجتماعی و علوم ارتباطات؛ به نظر می رسد متعاقب کرونا و کوچ اجباری آموزش به فضای مجازی باعث شده است تا فاصله و شکاف بین فرهنگ رسمی در قالب آموزش رسمی با آموزش غیر رسمی بیشتر شود.

چنین فاصله ای یک فرهنگ رسمی تولیده کرده است که با فرهنگ و فضای غیررسمی بسیار تفاوت دارد و این شکاف بین غیررسمی و رسمی با ورود کرونا و بلوغ زودرس تکنولوژیکی، تشدید شده است.

فاطمه خمرنیایی کارشناس علوم ارتباطات در این خصوص می گوید: در مورد مساله آموزش مجازی از سویی باید ورود زود هنگام به فضای مجازی را مورد توجه قرار داد .

آن هم از سوی نسلی که همواره آنلاین و بنوعی شیفته تکنولوژی است و از سوی دیگر موضوع ناهماهنگی شناختی در آموزش را باید مورد توجه قرار داد که کانال های مختلف ، شناخت های متعارض با همدیگر را ممکن است ارائه دهند.

وی افزود: تعارض میان دو منبع شناختی و آموزشی می تواند به ایجاد یک ناهماهنگی منجر شود که یکی دیگری را نفی می کند و بعبارتی دیگر آن چارچوب های رسمی آموزش بصورت کامل و صد در صد مورد پذیرش واقع نمی شود و در فضای گسترده مجازی به منابع شناختی متعدد هر چند متعارض با اموزش های رسمی تعریف شده در قالب آموزش و پرورش دسترسی وجود دارد.

بنا بر گفته این کارشناس علوم ارتباطات ؛ آنچه که در مساله آموزش مجازی باید مورد توجه باشد فراهم کردن زیرساخت های لازم برای دسترسی به این شیوه آموزش است تا منبع بروز بی عدالتی آموزشی نشود.

در عین حال ارتقای سواد رسانه ای چه از سوی دانش آموز، معلمان و والدین باید مورد توجه واقع شود.

وی یادآور شد: نکته دیگری که در خصوص آموزش مجازی قابل تامل است، ناتوانی والدین در نظارت بر نوجوانان است بعبارتی شاید بتوان دانش آموزان در سنین پایین تر را نظارت کرد ولی با پرتاب اجباری به فضای مجازی، بخصوص والدین شاغل ناگزیر هستند نوجوانان خود را در فضای مجازی تنها بگذارند که آسیب هایی را در پی خواهد داشت.

برآیندی که از بررسی و تحلیل آموزش مجازی از سوی کارشناسان و تحلیل گران ارائه می شود این است که؛ آموزش مجازی بدون فراهم کردن زمینه و زیرساخت های آن از سویی منجر به هویدا شدن فاصله ای تحت عنوان شکاف دیجیتالی می شود که خانواده ها را با چالش ها و مشکلاتی مواجه می کند به اینصورت که خانواده از سوی فرزندان تحت فشار قرار می گیرند تا این خلا را به هر قیمیت پر کنند و از سوی دیگر فراهم نبودن زیرساخت های شناختی و عدم آمادگی در ورود به فضای مجازی، مشکلات دیگری در حوزه شناختی و نمایان شدن تعارض های آموزش های رسمی و غیر رسمی را در پی دارد.


کلید واژه ها: ششم ابتدایی - تبلت - دست دوم - کلاس - ابتدایی - سرپرست خانواده - زندگی - ایرنا - مجازی - قیمت - شروع - مادر - گوشی - خراب - پرستاری - دیجیتال - خانواده - سرپرست - بروجرد - سالمند - تصمیم - فرزند - اقوام - آموزش - دانش - همان - صفحه

آخرین اخبار سرویس:
سنجش نزدیک به 62 هزار نوآموز پایه اول و پیش دبستانی خوزستانی، تاکنون

اجرای کامل طرح لباس دوربین دار پلیس بستگی به تامین اعتبار دارد

توضیحات سازمان ملی استاندارد پیرامون حادثه مرگبار در ایستگاه متروی توحید؛ هیچ استاندارد ملی برای بالابر کارگاهی تدوین نشده است

توزیع اقلام بهداشتی و آموزشی بین دانش آموزان محروم بیرجند

سنجش نزدیک به 62 هزار نوآموز پایه اول و پیش دبستانی خوزستانی، تاکنون

تولیدات هنری با محوریت نماز در کلاس های مجازی مدارس سمنان پخش شود

ایران زیباست؛ «ویسادار»

اجرای طرح توسعه سواد دختران و زنان روستایی در استان

وضعیت آب و هوا در 9 آبان/ آسمان تهران نیمه ابری

هوای کلانشهر اصفهان در وضعیت نارنجی است

سقوط دو محیط بان کرمان از کوه

آلودگی در کمین گروه های حساس

آخرین وضعیت آب و هوا در کشور

آخرین وضعیت آب و هوا در کشور

کار زیبای لوکوموتیوران شیراز _ تهران +عکس

آخرین وضعیت آب و هوا در کشور

120 فرزند شبه خانواده در مراکز بهریستی قزوین نگهداری می شوند/ اورژانس اجتماعی در سراسر استان فعال است

هوای شهرهای صنعتی آلوده تر می شود/ افزایش 4 تا 7 درجه ای دما

رنگ پاییز بر رخسار طبیعت کلاردشت

سند تک برگی برای 2 میلیون هکتار از عرصه های ملی آذربایجان غربی صادر می شود

افزایش آلودگی هوا در ده شهر خوزستان

احداث سلول دفن بهداشتی پسماند های پزشکی در مجتمع آرادکوه تا پایان سال

جو استان ایلام تا اواسط هفته آینده پایدار است/ احتمال بارش پراکنده باران از سه شنبه

شرایط جوی پایدار و یکنواخت در خراسان جنوبی

تحقق دانش آموزانی خلاق، متعهد و مستقل با بهره گیری سنجیده از ظرفیت بسیج دانش آموزی

بهسازی و آسفالت روستا های حومه غربی کهگیلویه

احیای گوزن قرمز در جنگل فندقلوی نمین

کرونا جان یک معلم دیگر را در ایذه گرفت

تهران امروز نفس تازه کرد

سرانه فضای آموزشی میانه 5/4 متر مربع است/تحصیل 30هزار دانش آموز در شهرستان

دانش آموزالبرزی مدال طلا جهانی تکواندو نوجوانان را از آن خود کرد

شرکت در انتخابات دانش آموزی تمدید شد

رفع تصرف زمینهای ملی در بخش عقیلی گتوند

محوطه باستانی عباس آباد بهشهر

لایحه رتبه بندی معلمان به دولت ارائه شد

کیفیت هوای تهران « قابل قبول» است

پیش بینی جو پایدار و افزایش آلاینده ها در خوزستان

مرحله دوم حفاظت و مرمت کاروانسرای ایری ورزقان به پایان رسید

زیباترین مکان های شگفت انگیز دنیا + تصاویر

کاهش 1.6 درصدی تردد در جاده های کشور/محدودیت ترافیکی در محور هراز

ثبت 5 روز هوای ناسالم برای گروه های حساس طی هفته گذشته

ثبت 5 روز هوای ناسالم برای گروههای حساس طی هفته گذشته

افزایش آلودگی هوا در شهرهای پرجمعیت و صنعتی

وضعیت آب و هوا، امروز 8 آبان 99 / افزایش آلودگی هوا تا اواسط هفته آینده

کیفیت هوای تهران روی مدار سلامت

زیباترین مکان های باور نکردنی و شگفت انگیز دنیا + تصاویر

آلودگی هوا باعث تشدید ویروس کرونا می شود

توزیع 200 بسته معیشتی و کمک آموزشی در اندیمشک

جدول شماره 55 مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد

هوای تهران سالم است/ ثبت 5 روز هوای ناسالم طی هفته گذشته

هوای شهرهای صنعتی آلوده تر خواهد شد

آموزش 60 نجاتگر هلال احمر و 60 آتش نشان برای تشکیل تیم جست وجو

وضعیت هوای اصفهان با سردترین نقطه استان به میزان 1- درجه سانتی گراد

کرونا جان یک معلم دیگر را در ایذه گرفت

آخرین وضعیت کیفیت هوای پایتخت

بهسازی معابر منطقه 15 با آسفالت مناسب

«قلعه کوچک»، نام دیر آشنای محله قلهک

 پیش بینی وضعیت جوی و دریای آرام برای هرمزگان

امشب ماه در دورترین فاصله با زمین است

هوای شهر های صنعتی آلوده تر خواهد شد

تردد روان در محورهای شمالی کشور

آخرین وضعیت کیفیت هوای پایتخت

هوای استان های ساحلی گرم و شهرهای صنعتی آلوده تر می شود

ارائه خدمات به 6500 یزدی در طرح «آمران سلامت»

بذار گرفتگی غروب تو چشات بیفته

آخرین وضعیت کیفیت هوای پایتخت

آشنایی با گیاهان آپارتمانی سایه دوست

افزایش آلودگی هوا در شهرهای پرجمعیت و صنعتی

آغاز مراحل ساخت درمانگاه جزیره هنگام با حضور استاندار

هوای پنج منطقه مشهد آلوده شد

هوای شهرهای صنعتی آلوده تر خواهد شد

برگزاری جشنواره «علمدار» در کهگیلویه وبویراحمد

دریاچه توشن؛ تقابل جنگل و دریا

آغاز مرحله نوین عملیات ضدعفونی اماکن عمومی پاکدشت

شهردار: کرمان به سمت شهر هوشمند پیش می رود

افزایش دما در نوار شمالی کشور/ شهرکرد سردترین مرکز استان

افزایش آلودگی هوا در شهر های پرجمعیت و صنعتی

مدیرکل استاندارد: 693 آسانسور در کرمان بازرسی شد

هوای تهران قابل قبول است

کیفیت هوای اصفهان ناسالم و در نجف آباد خطرناک است

افزایش آلودگی هوا در شهرهای پرجمعیت و صنعتی

افزایش آلودگی هوا در شهرهای پرجمعیت و صنعتی

13 آبان از طریق فضای مجازی برای دانش آموزان بازخوانی شود

افزایش آلودگی هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت کشور

افزایش آلودگی هوا در شهرهای پرجمعیت و صنعتی

افزایش آلودگی هوا در شهرهای پرجمعیت و صنعتی

پدر شهید زارع آسمانی شد

مدرسه تلویزیونی ایران

هوای شهرهای صنعتی آلوده تر خواهد شد/ افزایش 4 تا 7 درجه ای دمای هوا

وزش باد و هوای نیمه ابری در راه آذربایجان غربی

اجرای 35 طرح راهسازی و حمل و نقل ریلی و جاده ای در فارس

تنزل قراردادهای کار به 1 ماه یعنی فاجعه/ حال درمان کارگران خوب نیست

افزایش آلودگی هوا در شهرهای پرجمعیت و صنعتی

افزایش آلودگی هوا در شهرهای پرجمعیت و صنعتی

هوای تهران در مرزآلودگی/بیشترین و کمترین دمای هوا در روزجاری

تمدیدآموزش غیر حضوری 8 شهرستان خراسان جنوبی

کرونا جان یک معلم دیگر را در ایذه گرفت

اطلاعیه جدید تمدید تعطیلی آموزش حضوری در مدارس استان بوشهر

فرسایش خندقی خاک یکی از عوامل مهم در تخریب اراضی کشاورزی جنوب سیستان وبلوچستان

جاده رویایی خلخال به اسالم

شکاف دیجیتال و تلاشی معصومانه برای پرکردن این فاصله

شکاف دیجیتال و تلاشی معصومانه برای پرکردن این فاصله