موضوعات داغ: - روزنامه هاي ورزشي - ايران خودرو - امير قلعه نويي - پيشكسوتان پرسپوليس - عضو هيئت مديره استقلال - افزايش قيمت - پيامبر اكرم - انتشار فيلم - تيم فوتبال استقلال - هيئت مديره استقلال - محسن زاده - كتايون امير ابراهيمي - كارت خوان - فيلم كوتاه نقش - ايرج نوذري - لايحه بودجه 99 - پول شفر - ترافيك پرحجم در محورهاي مواصلاتي - طلوع آفتاب - پيش بازي - مشاور وزير آموزش و پرورش - قدمگاه امام رضا - ميشود

مطالب مرتبط:
محمود احمدی نژاد در جایگاه اپوزیسیون/ مسیر رییس جمهور پیشین ایران به کجا ختم می شود؟
ترامپ:برجام هرکار ممکنی را ممکن می ساخت به آن خاتمه دادم و حالا ایران یک کشور فقیر است!/این توافق مانع صلح اسراییل با عرب ها بود
پاویون شرکت های دانش بنیان در نمایشگاه «ایران آگروفود 2020 برپا می شود
فشار حداکثری آمریکا علیه ایران شکست خورد/ شکست امروز آمریکا در تاریخ دیپلماسی کشور به یادگار می ماند/ شورای امنیت دیگر نقطه قوت آمریکا نیست
ترامپ: اگر توافق احمقانه برجام هنوز وجود داشت،صلح اسراییل و عرب ها ممکن نبود/من به این توافق پایان دادم و ایران به یک کشور متفاوت تبدیل شده است
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 09:052020-09-21سياسي

گره های صنعتی کشور با افزایش دانش فنی باز می شود/ایران صاحب جایگاه در علم و فناوری


رییس دانشگاه صنعتی امیر کبیر با بیان اینکه در بین سایرکشورها در علم و فناوری صاحب ایده و جایگاه هستیم، گفت: با افزایش دانش فنی بسیاری از گره های صنعتی کشور به صورت خودکار حل خواهد شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس ، حجت عابدی اصل ، پژوهش کلید حل مشکلات مختلف کشور است که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب در توصیه های 7 گانه خود فعالیت پژوهشی و تحقیقاتی را در راستای فناوری و نوآوری علمی مورد تأکید قرار داده اند در این رابطه برای بررسی ویژگی دانشگاه کارآفرین با سید احمد معتمدی رییس دانشگاه صنعتی امیر کبیر گفت وگو کردیم.

آنچه در گفت وگوی ما با سید احمد معتمدی می خوانید: * نیاز کشور به نیروی مهارتی و کارآفرین * مسوولیت تربیت قشر متخصص کشور با دانشگاه ها است * فارغ التحصیلان به دلیل نداشتن مهارت عملی برای اشتغال خود دچار مشکل هستند * دانشگاه ها باید مراکز نوآوری را در رشته های مختلف تأسیس کنند * با افزایش دانش فنی بسیاری از گره های صنعتی کشور به صورت خودکار حل خواهد شد * رمز موفقیت پیشرفت علم و فناوری دانشگاه کارآفرین  است * در بین سایرکشورها در علم و فناوری صاحب ایده و جایگاه هستیم  * نیاز کشور به نیروی مهارتی و کارآفرین فارس: مهم ترین کارکرد مراکز علمی و دانشگاه ها با توجه به رسالتی که دارند چیست؟ معتمدی: دانشگاه ها باید نیروی مورد نیاز جامعه را تربیت کنند به طوری که در واقع خروجی دانشگاه ها باید نیروی مهارتی و کارآفرین باشد چراکه امروز کشور به نیروی مهارتی و کارآفرین نیاز دارد در واقع یکی از مأموریت های اساسی همه مراکز علمی، موسسات و دانشگاه ها در سطح کشور تربیت نیروی انسانی متخصص و مورد نیاز جامعه و بازار کار است که در این رابطه باید همت و تلاش مضاعف انجام شود که با این اتفاق چرخ دنده های صنعت و اقتصاد کشور با ورود جوانان دانشگاهی با سرعت بیشتری حرکت خواهد کرد.

* مسوولیت تربیت قشر متخصص کشور با دانشگاه ها است فارس: درباره نقش دانشگاه ها در تربیت نیروی مهارتی و کارآفرین بگویید؟ معتمدی: امروز کشور و جامعه ما بیش از هر زمان دیگری به وجود نیروهای مهارتی و کارآفرین نیاز دارد که مسوولیت تربیت این قشر متخصص با دانشگاه ها است که باید با برگزاری دوره های آموزشی و کارگاه های مختلف آزمایشگاهی و صنعتی گام های خود را با قدرت بیشتری بردارند.

* فارغ التحصیلان به دلیل نداشتن مهارت عملی برای اشتغال خود دچار مشکل هستند فارس: درحال حاضر به چه میزان فارغ التحصیلان مهارت عملی دارند؟ معتمدی: متأسفانه بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی با توجه به اینکه دارای تخصص علمی بالایی هستند اما به دلیل نداشتن مهارت عملی برای اشتغال خود دچار مشکل هستند البته این موضوع برای دانشگاه های سطح یک مستثنی است  از طرفی باید جوانان دانشگاهی خودشان کارآفرین بوده و در زمینه تخصص خود شغل ایجاد کرده و باعث اشتغال افراد دیگری هم بشوند.

* دانشگاه ها باید مراکز نوآوری را در رشته های مختلف تأسیس کنند فارس: دانشگاه ها برای اشتغال دانشجویان چه مسیری را باید سپری کنند؟ معتمدی: دانشگاه ها و مراکز علمی برای رسیدن به شرایط ایده آل در زمینه کارآفرینی و مهارت افزایی دانشجویان باید مراکز نوآوری را در رشته های مختلف تأسیس کرده تا دانشجویان از طریق این مراکز به مهارت لازم رسیده و کارآفرین شوند.

* رمز موفقیت پیشرفت علم و فناوری دانشگاه کارآفرین  است فارس: رمز موفقیت پیشرفت علم و فناوری در کشور حرکت در چه مسیری است؟ معتمدی: دانشگاه ها در سیر تحول ، باید از آموزش محوری به کارآفرین تبدیل شوند چرا که دانشگاه نسل سوم در چرخه اقتصاد کشور نقش مهمی را بازی می کند و رمز موفقیت پیشرفت علم و فناوری است.

* در بین سایرکشورها در علم و فناوری صاحب ایده و جایگاه هستیم فارس: وضعیت  نظام آموزش عالی کشور در مقوله های علوم فناوری و تحقیقات چگونه است؟  معتمدی: نظام آموزش عالی کشور در مقوله های علوم فناوری و تحقیقات رشد به سزایی داشته و اکنون پیشرفت علم و فناوری به جایگاهی رسیده است که می توانیم در بین سایر کشورها صاحب ایده و جایگاه باشیم.

این در حالی است که از زمان انقلاب تاکنون با گذشت زمان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری پیشرفت کردیم.

در واقع در آن زمان عمدتاً 70 هزار دانشجو در کشور وجود داشت اما امروز ما  24 میلیون دانشجو داریم.

* دانشگاه کارآفرین مهم ترین ویژگی دانشگاه نسل سوم  فارس: مهم ترین ویژگی دانشگاه نسل سوم  در چرخه اقتصاد کشور چیست؟ معتمدی: دانشگاه ها  باید در سیر تحول از مقوله آموزش محوری به دانشگاه کارآفرین تبدیل شوند که این موضوع به تنهایی به عنوان یکی از مهم ترین ویژگی های دانشگاه نسل سوم شناخته شده است.

دانشگاه نسل سوم  نه تنها در چرخه اقتصاد کشور نقش مهمی را بازی می کند بلکه رمز موفقیت پیشرفت علم و فناوری است.

  * با افزایش دانش فنی بسیاری از گره های صنعتی کشور به صورت خودکار حل خواهد شد فارس: رشد علم و فناوری با فعال تر شدن دانشگاه های علوم انسانی اتفاق می افتد؟  معتمدی: یکی از  راهکارهای رشد در علم و فناوری فعال تر شدن دانشگاه های علوم انسانی است که می تواند با اثرگذاری بیشتری در اقتصاد نقش محوری ایفا کند.

در واقع اینگونه دانشگاه ها با شناسایی نیازهای مختلف کشور می توانند نسبت به رفع آنها برنامه ریزی کنند.

همچنین اگر دانشگاه ها و مراکز علمی وارد مقوله فناوری شوند یک نوع ارزش افزوده برای دانشگاه های فنی و صنعتی در اقتصاد محسوب می شود.

چرا که با افزایش دانش فنی بسیاری از گره های صنعتی کشور به صورت خودکار حل خواهد شد.

نوآوری یکی از عوامل مهم در رسیدن به تکنولوژی است که می تواند در کنار مهارت افزایی دانشجویان تکمیل کننده پیشرفت علم باشد.

* دانشگاه کارآفرین در مهارت افزایی به دانشجویان کمک می کند فارس: برای رسیدن به دانشگاه نسل سوم و کارآفرین چه اقداماتی باید انجام شود؟ معتمدی: رسیدن به دانشگاه نسل سوم ، یکی از اهداف ماست چرا که دانشگاه نسل سوم، دانشگاهی کارآفرین است و برای مهارت افزایی و کارآفرینی به دانشجویان کمک می کند در واقع برنامه راهبردی دانشگاه امیرکبیر یک برنامه جامع و مستمربوده که طی آن مشخص می شود هر سال چه میزان پیشرفت در تحقق اهداف کلان دانشگاه وجود داشته باشد.

در واقع دانشگاه کارآفرین با ارتباط مؤثر با صنعت می تواند به رونق تولیدات داخلی نیز کمک کند.

برای رسیدن به این مهم، مرکز رشد دانشگاه فعالیت های خود را افزایش داده است و به عنوان یک مرکز کارآفرین در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.

بسیاری از خروجی های این مرکز تبدیل به شرکت دانش بنیان شده اند.

در این مرکز ایده های دانشجویان تبدیل به محصول می شود و گروه ها پس از تولید محصول تبدیل به شرکت شده و از مرکز جدا می شوند.

* دانشجو باید همراه با استاد کارآفرین شود فارس: درباره نقش اساتید در کارآفرینی دانشجویان بگویید؟ معتمدی: ساختار دانشگاه ها باید مانند آیین نامه ارتقا و ضوابط جذب اساتید برای پیشرفت علم و فناوری تغییر کند؛ چرا که استادی که کارآفرین نباشد دانشجویش هم کارآفرین نخواهد بود.

امروز باید فرهنگ علم و فناوری در دانشگاه تغییر کند که این کار باید خارج از دستورالعمل های اداری اتفاق بیفتد.

درواقع باید بگویم ساختار دانشگاهی باید هرچه سریع تر مورد بازنگری قرار گیرد، زیرا ساختار دانشگاه های ما مربوط به نسل یک دانشگاه است.

* از 90 درصد ظرفیت دانشجوی دکترای کشور ما استفاده نمی شود فارس: اکنون ساختار دانشگاهی کشور  برای پیشرفت علم و فناوری مناسب است؟ معتمدی: باید بگویم در تمامی پژوهشگاه ها و دانشگاه های سراسر دنیا به قدری رشته های میان رشته ای به وجود آمده است که دیگر در کشور ما ساختار دانشگاهی مربوط به نسل یک دیگر جوابگو نیست.

این در حالی است که در هیچ جای دنیا مستقل بودن دانشکده و پژوهشکده معنا ندارد و از طرفی باید بگویم از 90 درصد ظرفیت دانشجوی دکترای کشور ما استفاده نمی شود.

* دانشجوی دکتری باید قبل از شروع تحصیل با یک شرکت صنعتی قرارداد منعقد کند فارس: درباره پتانسیل و ظرفیت دانشجویان دکتری بیشتر توضیح دهید؟ معتمدی: در کشورهای خارجی دانشجوی مقطع دکتری قبل از شروع تحصیل باید هزینه دانشگاه و استاد خود را بپردازد، همچنین او باید قبل از شروع تحصیل با یک شرکت صنعتی قرارداد منعقد کند و پس از آن مجوز تحصیل را دریافت می کند، این درحالی است که در داخل کشور به هیچ عنوان این اتفاق نمی افتد که به تنهایی این موضوع به عنوان یک آسیب بزرگ برای نظام آموزش عالی و اشتغال فارغ التحصیلان محسوب می شود.

*  اشتغال تا حدودی در رشته مهندسی ایراداتی دارد فارس: آیا پذیرش دانشجو در رشته های مهندسی با نیاز بازار تطابق دارد؟  معتمدی:  بله ، ولی شاید باید در 10 درصد آن تغییراتی ایجاد کنیم تا پذیرش دانشجو با نیاز بازار تطبیق بیشتری داشته باشد زمانی که صنایع مشکل مالی دارند و رشد اقتصادی منفی یا نزدیک به صفر است طبیعتا جذبی وجود ندارد از طرفی بحث اشتغال تا حدودی در رشته مهندسی ایراداتی دارد، و در بحث اشتغال باید کار وجود داشته باشد.

اگر رونق اقتصادی وجود داشته باشد می توانیم جذب بیشتری داشته باشیم.

البته این در مورد دانشگاه های معتبر دنیا است.

در مورد دانشگاه هایی که کمی رشد کردند و خیلی به کیفیت نپرداختند مشکل بیشتر است.

* دانشگاه های معتبر در کارآفرینی موفق بودند فارس: اگر اشتغال بیشتر شود دانشگاه ها قابلیت جذب دانشجو را دارند؟ معتمدی: اگر کارآفرینی و مهارت افزایی را در رشته های مهندسی دنبال کنیم قطعا وضعیت بهتر می شود و افراد سعی می کنند دنبال استخدام نباشند.

آنهایی که دنبال استخدام هستند چون مهارت خوبی دارند بهتر جذب می شوند و آنهایی که کارآفرین هستند دنبال استخدام نمی روند و معمولا خودشان همان طور که از نامشان پیداست کارآفرینی، ایجاد اشتغال و استخدام می کنند.

ما باید این دو حوزه را در مهندسی دنبال کنیم البته در حال پیگیری هستیم.

خیلی از برنامه ها اجرا شده است و  دانشگاه های معتبر در بحث کارآفرینی موفق بودند و در مورد مهارت افزایی نیز برنامه هایی داریم که باید دنبال کنیم.

* دانشجویان صرفا هدف استخدام شدن در بخش دولتی و بخش خصوصی نداشته باشند فارس: برای تربیت افراد کارآفرین باید دانشگاه ها چگونه عمل کنند؟ معتمدی: دانشگاه ها باید به سمتی بروند و  نیروهایی را تربیت کنند که صرفا هدف استخدام شدن  در بخش دولتی و بخش خصوصی نداشته باشند.

باید قید جذب در بخش دولتی را زد چون دستگاه های دولتی استخدامی ندارند یا بسیار کم است.

بنابراین باید مهارت نیرو ها را افزایش دهیم و به تربیت افراد کارآفرین بپردازیم که بتوانند در بخش غیردولتی راحت تر استخدام شوند.

البته همه این مسائل  به بحث رونق اقتصادی برمی گردد که ان شاالله با رفع تحریم ها بتوانند موقعیت های بهتری کسب کنند.

* نقش دانشجوی کارآفرین در چرخه اقتصادی   فارس: با افزایش مهارت دانشجویان مشکلات کارآفرینی قشردانشجویی رفع می شود؟ معتمدی: افزایش مهارت دانشجویان و فارغ التحصیلان به معنای کارآفرین بودن آنها نیست چرا که دانشجوی کارآفرین باید خلاق و مولد باشد و بتواند در چرخه اقتصادی کشور نقش مؤثری ایفا کند.

امروز بیش از هر زمان دیگری ما احتیاج به تولید در حوزه تکنولوژی داریم.

از طرفی راه اندازی مراکز نوآوری و مراکز رشد از جمله گام های خوب این دانشگاه در رسیدن به دانشگاه کارآفرین است.

* دانشگاه های علوم انسانی باعث رشد در علم و فناوری فارس: به نظر شما راهکار فعال تر شدن رشد علم  فناوری چیست؟ معتمدی: یکی از راهکارهای رشد در علم و فناوری فعال تر شدن دانشگاه های علوم انسانی است که می تواند با اثرگذاری بیشتری در اقتصاد نقش محوری ایفا کند.

در واقع اینگونه دانشگاه ها با شناسایی نیازهای مختلف کشور می توانند نسبت به رفع آنها برنامه ریزی کنند زیرا اگر دانشگاه ها و مراکز علمی وارد مقوله فناوری شوند یک نوع ارزش افزوده برای دانشگاه های فنی و صنعتی در اقتصاد محسوب می شود.

چرا که با افزایش دانش فنی بسیاری از گره های صنعتی کشور به صورت خودکار حل خواهد شد.

از طرفی باید به این نکته اشاره کنم که نوآوری یکی از عوامل مهم در رسیدن به تکنولوژی است که می تواند در کنار مهارت افزایی دانشجویان تکمیل کننده پیشرفت علم باشد.

* رسیدن به  پرچم داری علمی از طریق فعالیت های علم و فناوری فارس: رسیدن به پرچم داری علمی چگونه  میسر می شود؟ معتمدی: رسیدن به پیشرفت و پرچم داری علمی از طریق فعالیت های علم و فناوری میسر می شود.

تجربه نشان داده است در هر مقطع زمانی وقتی به دانشگاه ها اعتماد شد نتایج خوبی را شاهد بودیم، در حال حاضر باید مراکز علمی در همه زمینه ها و بخش های کشور نقش محوری داشته باشند.

از طرفی باید به این نکته اشاره کنم که روش کار برای رسیدن به دانشگاه کارآفرین تنها از طریق اساتید و اعضای هیأت علمی میسر می شود و آنها می توانند با آموزش های کارآفرینی و ورود به صنایع نخستین گام کارآفرینی را طی کنند.

اینکه اساتید خودشان به عنوان یک نیروی کارآفرین بوده و از مهارت های مختلف برخوردار باشند کمک زیادی به سرعت مهارتی دانشجویان می کند، همچنین باید طبق یک دستور العمل همه صنایع ما برای جهش تولید" و افزایش کیفیت محصول ترغیب شوند تا از توان علمی داخل کشور استفاده کنند.

* ایجاد گرایش های بین رشته ای برای دانشگاه ها از اولویت های مهم در راستای نوآوری فارس: بیشتر در مورد گرایش های بین رشته ای و تاثیر آنها بر نوآوری توضیح دهید؟ معتمدی: امروز دانشگاه های ما باید به عنوان یک دانشگاه جهان وطنی فعالیت کنند به طوریکه ارتباطات آنها از طریق ابزارهای ارتباطی در هدایت تحصیلی باشد.

همچنین ایجاد گرایش های بین رشته ای برای دانشگاه ها از اولویت های مهم در راستای نوآوری است.

البته رها شدن از زیر چتر دولت یکی دیگر از بحث هایی است که باید در قانون گذاری به آن پرداخته شود.

به طوری که باید به دانشگاه ها اجازه داده شود به طور مستقل فعالیت های علمی و اقتصادی انجام دهند.

در واقع مستقل شدن دانشگاه ها این فرصت را برای آنها محیا می کند تا به مرحله ای برسند تا دیگر بدون نیاز به کمک دولت نه تنها هزینه های خود را در بیاورند بلکه به سازمان های چند فرهنگی تبدیل شوند که اگر این اتفاق بیفتد بدون شک همه نخبگان کشور در هنگام فارغ التحصیلی به عنوان یک نیروی کارآفرین متخصص وارد بازار کار خواهند شد.

* با ایجاد زیرساخت های لازم مسیر حرکت ثروت آفرینی را مهیا کنیم فارس: در حال حاضر پشتیبانی از فعالیت علمی دانشگاه انجام می شود؟ معتمدی: دانشگاه های سطح یک کشور با توجه به رویکرد تبدیل ایده دانشجویان به محصول و ثروت اگر پشتیبانی های لازم از فعالیت های علمی و پژوهشی شود به مرحله رفع نیازهای کشور خواهند رسید.

به طوری که اقدامات ابتدایی برای رسیدن به دانشگاه کارآفرین انجام شده است اما فاصله زیادی داریم و باید به سرعت با ایجاد زیرساخت های لازم مسیر حرکت ثروت آفرینی را مهیا کنیم، در واقع  باید در سیر تحول، دانشگاه ها از مقوله آموزش محوری به دانشگاه کارآفرین تبدیل شوند.

*افزایش بودجه پژوهشی سرعت مهارت افزایی دانشجویان را زیاد می کند فارس: اکنون شرایط دانشگاه ها برای پوست اندازی و قرار گرفتن در مسیر کارآفرینی چگونه است؟ معتمدی: اکنون شرایط دانشگاه ها برای پوست اندازی و قرار گرفتن در مسیر مقوله کارآفرینی مناسب است و تنها باید با توجه به قوانین و مقررات حاکم بر دانشگاه ها و اختیاراتی که دارند دولت امکانات و تجهیزات مورد نیاز را در کنار تزریق بودجه پژوهشی به مراکز علمی بدهد که با این کار سرعت رسیدن به مهارت افزایی و کارآفرینی همه دانشجویان مهیا می شود.

* نوآوری عامل مهم رسیدن به تکنولوژی فارس: در کنار فناوری چه عامل دیگری منجر به تکنولوژی می شود؟  معتمدی: نوآوری یکی از عوامل مهم در رسیدن به تکنولوژی است که می تواند در کنار مهارت افزایی دانشجویان تکمیل کننده پیشرفت علم باشد.

این موضوع درحالی است که تجهیز آزمایشگاه ها و بودجه مورد نیاز فعالیت های علمی باید تأمین شود.

 
کلید واژه ها: دانشگاه صنعتی امیر کبیر - دانشگاه - دانش - سید احمد معتمدی - دانشگاه صنعتی - کشور - رییس دانشگاه - علم و فناوری - احمد معتمدی - صنعتی - بیانیه گام دوم انقلاب - فناوری - امیر کبیر - کارآفرین - دانشگاه کارآفرین - دانش فنی - سید احمد - مقام معظم رهبری - گفت وگو - بیانیه گام دوم - گام دوم انقلاب - فعالیت پژوهشی - خبرگزاری فارس - معتمدی - افزایش - مهارت - دانشگاه ها - حل مشکلات - تحقیقاتی - امیر

آخرین اخبار سرویس:
مکرون نشان داد که نظام سلطه به اصول خود نیز پایبند نیست

«شهره لرستانی» بازهم با تیپ مردانه/ عکس

سردار جلالی از دعوت نشدن به جلسات شورای عالی فضای مجازی گلایه کرد

برگزاری کارگاه یکروزه توانمندسازی شبکه روشنگران در زنجان

تروریسم و توهین به اعتقادات انسان ها هر دو محکوم است

«شهره لرستانی» بازهم با تیپ مردانه/ عکس

القاب و کنیه های امام حسن العسکری(ع)

بساط این آقازاده ها را جمع کنید/ویژگی مهم طرح ایران درباره قره باغ چیست؟ /دخالت ایران در انتخابات آمریکا؟! ‏

برگزاری نمایشگاه مجازی هفته وحدت در اردبیل

نورباران آسمان تهران در سالروز ولادت نبی مکرم اسلام(ص)

علی جمالی: نامزد انتخاباتی کارگزاران باید کارنامه خوبی در هماهنگی با رهبری داشته باشد

خوشگذرونی های عاشقانه خانم مجری و همسرش/ عکس

عناوین روزنامه های سیاسی 11 آبان 99/ ماجرای جلسه محرمانه در بام نیاوران +تصاویر

گلایه سردار جلالی از دعوت نشدن به جلسات شورای عالی فضای مجازی

علی جمالی: نامزد انتخاباتی کارگزاران باید کارنامه خوبی در هماهنگی با رهبری داشته باشد

پیام رییس رسانه ملی درپی اهانت به پیامبر اکرم (ص)

انتخابات 13 آبان آمریکا ؛ درس ها و پیام ها

خوشگذرونی های عاشقانه خانم مجری و همسرش/ عکس

اقتدار دفاعی؛ ابزار دفاع از منافع ملت ایران و مستضعفین جهان

گلایه رییس سازمان پدافند غیرعامل از دعوت نشدن به جلسات شورای عالی فضای مجازی

هشدار درباره مهاجرت معکوس ملخ ها به ایران

مجازات انتشار فیلم های خصوصی توسط کارکنان دولت

چه چیز محمد حسین را فهمیده کرد

بازگشت زندگی به کارخانه‎ های ورشکسته/ از حسرت دیدن لبخند مادر تا روایت احیای حقوق عامه

سند امنیت قضایی، کمک کننده وکلا در دفاع از موکل است

پیش بینی شاکری از شانس پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات

سفره مردم را به انتخابات بایدن و ترامپ گره نزنید/ضرر تعطیلی بیشتر است یا تداوم کرونا؟ / برگ ریزان دلار/ پیشخوان

عضو سابق ستاد ترامپ، اسرار کمپین او را فاش کرد

سردار جلالی: از آذرماه سال گذشته کار قرارگاه مقابله با ویروس کرونا را آغاز کردیم

سند امنیت قضایی، کمک کننده وکلا در دفاع از موکل است

سازمان پدافند غیر عامل ایران در سطح منطقه جامع ترین است

بازگشت زندگی به کارخانه‎ های ورشکسته/ روایت تنگناهای کارگران؛ لبخند مادرم حسرت شده بود

کوروش کبیر ؛ اسطوره ای برای جعل ایدئولوژیک تاریخ

«پیامبر اکرم(ص)»؛ منجی و پیام آور حقوق بشر

روایتی از دیدار آیت الله فاضلیان با ولی امر مسلمین/ «من را در جایی قرار دهید که چهره منور حضرت آقا را ببینم»

رویکرد تخصصی به پرونده های بازار سرمایه و استفاده از ظرفیت صلح و سازش در دستورالعمل جدید رییس قوه قضاییه

آگاه سازی جامعه مسلمین راهکار مهم مقابله با توطئه های دشمنان است

رییس پدافندغیرعامل: پدافند غیرعامل در 8 حوزه سازماندهی شده است

آگاه سازی جامعه مسلمین راهکار مهم مقابله با توطئه های دشمنان است

پیگیری وزارت خارجه برای انتقال اجساد حادثه مانش

رییس پدافندغیرعامل: پدافند غیرعامل در 8 حوزه سازماندهی شده است

القای ترس و تهدید رای دهندگان، شیوه ترامپ برای کسب پیروزی در انتخابات

شهید قاضی طباطبایی، مرزبان فقاهت و جهاد بود

آزمونی برای تشخیص ویژگی های پنهان شخصیتی

القای ترس و تهدید رای دهندگان، شیوه ترامپ برای کسب پیروزی در انتخابات

صادق قطب زاده اعدام شد

آیت الله صدوقی به شهادت رسید

شلمچه آزاد شد

رییس جمهوری بعدی امریکا کیست؟

انتقاد مستقیم از سلیقه نوجوان و لجبازی او

متن پیام دکتر نمکی به وزیر بهداشت ترکیه جهت کمک مردم ترکیه

شادمهر: توهین کردن در شأن نمایندگی مردم نیست

روایت «سید خندان» از خدمت بی منت؛ بسیج یعنی حضور در دل کرونا

نام هایی که برای انتخابات 1400 مطرح هستند به طور قطعی اعلام آمادگی نکردند

شادمهر: توهین کردن در شأن نمایندگی مردم نیست

گفت و شنود/ نجات غریق!

ضرورت تولید و پمپاژ گفتمان انقلابی در فضای مجازی

پیگیری وزارت خارجه برای انتقال اجساد خانواده ایران نژاد

نقدی بر خصوصی سازی؛ واگذاری مدیریت نه مالکیت

تجمعات انتخاباتی ترامپ 700 نفر را به کشتن داد

لزوم آموزش همگانی راه های شیوع کرونا

چه راه هایی برای اصلاح گودی کف پا وجود دارد؟

بهتر از این نمی شد کشور را اداره کرد!/ حرف مفت زیاد زده می شود/ بانک مرکزی آتش به بازار نزند

دست بسته محیط زیست برای نظارت بر صید ترال/پیشنهاد اصلاح قانون بهره برداری از آبزیان

اعطای گواهینامه مهارت به 15 درصد از سربازان/ ارتقاء نشاط و جذابیت سربازی در دستور کار

خطر بسیار جدی است، نیازمند مفاهمه ملی در عرصه مقابله با کرونا هستیم

ماموستا حسینی: راهکار برون رفت از مشکلات حفظ و تقویت وحدت اسلامی است

پیگیری وزارت خارجه درباره خانواده «ایران نژاد»

سردار جلالی:کارکرد های کشور را زیر فشار حفظ کردیم

اتریش منع تردد شبانه را اجرا می کند

حذف ردیف اعتباری و افتتاح ناقص سد «حاجیلار چایی » ورزقان/ محرومیت مردم ورزقان از آب شرب مناسب

هیچ داغی برای من سخت تر از داغ از دست دادن مدافعان سلامت نبود

ویدیو| گلزنی علی قلی زاده به سرکل بروژ

خانه موسیقی با شیوه درست و آزاد انتخاباتی را برگزار کند

هفته وحدت؛ بازگوکننده نیاز اصلی مسلمانان

خانه موسیقی با شیوه درست و آزاد انتخاباتی را برگزار کند

گزیده روزنامه های 11 آبان 1399

وزارت امورخارجه درمورد قربانیان حادثه کانال مانش گفت

آغاز اجرای قرارداد جدید تبادل اسرا با دولت مستعفی یمن

خطر بسیار جدی است، نیازمند مفاهمه ملی در عرصه مقابله با کرونا هستیم

لطفاً آدرس اشتباهی ندید!

به امید شرایط بهتر هستیم

پایان دغدغه تأمین پایدار آب مصرفی تهران

سیاستگذاران، به راه نجات اقتصاد برگردند

هفته وحدت؛ بازگوکننده نیاز اصلی مسلمانان

ایجاد مراکز فرهنگی در بلوار پیامبر اعظم(ص)

وحدت در راستای جلوگیری از تسلط بیگانگان بر ممالک اسلامی بسیار ضروری است

پی گیری وزارت خارجه برای تسهیل انتقال اجساد خانواده «ایران نژاد» به ایران

روزنامه شوت| آمده ایم زندگی کنیم، نه به هر قیمتی

ترامپ به اندازه هیتلر خطرناک است

برگزاری چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در استان اردبیل

پیگیری وزارت امور خارجه درباره خانواده هایی که در مانش غرق شدند

تجمعات انتخاباتی ترامپ 700 نفر را به کشتن داد

افسردگی فارغ التحصیلی از کجا می رسد؟

وزارت امورخارجه درمورد قربانیان حادثه کانال مانش گفت

رقابت «قباد» و «فرهاد» در اینترنت!

رقابت «قباد» و «فرهاد» در اینترنت!

طرح پاییزه کتاب اجرا می شود

چند معمای جالب تصویری برای محک زدن هوش تان

کرونا و تعطیلی تهران؛ آیا نماینده ها اعتباری ندارند؟!

گره های صنعتی کشور با افزایش دانش فنی باز می شود/ایران صاحب جایگاه در علم و فناوری

گره های صنعتی کشور با افزایش دانش فنی باز می شود/ایران صاحب جایگاه در علم و فناوری