مطالب مرتبط:
ما برای امروز، جان دادیم / خاطرات یک امدادگر از روزهای اول جنگ در خرمشهر و آبادان
چرا جنگ تحمیل شد؟
نمی فهمم چرا پرسپولیس ترابی و علیپور را از دست داد؟
مطهرنیا: تمامیت خواهی مانع پایان جنگ و جاری شدن آزادی است/قدرت های نوظهور، صلح را به نفع خود تئوریزه می کنند/ تدریس فرهنگ صلح مهم است، نه نمایش آن
برنامه ریزی مشخص و مداوم فرهنگی برای حجاب نداریم/ در حوزه حجاب فقط شعار دادیم
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 09:052020-09-21سياسي

خرمشهر را که پس گرفتیم، چرا جنگ را ادامه دادیم؟


اگر جمهوری اسلامی، جنگ را پس از فتح خرمشهر تمام می کرد امروز به جای پرسش از علت ادامه جنگ، این پرسش مطرح می شد که چرا ما در وضعیتی که برتر بودیم و احتمال شکست دشمن وجود داشت و عراق همچنان بخشی از خاک ایران را در اشغال خود داشت، - "؛ ویژه نامه چهلمین سالگرد آغاز دفاع مقدس: پس از فتح خرمشهر برای نخستین بار در جلسه مسؤولان و فرماندهان با امام، اتمام یا ادامه جنگ مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دو ایده متفاوت وجود داشت؛ براساس رویکرد اول چنین تصور می شد که با شکست عراق و آزادسازی مناطق اشغالی دیگر ادامه جنگ ضرورتی ندارد.

در رویکرد دوم، چنین استدلال می شد که ایران باید منطقه ای مهم از خاک عراق را در اختیار بگیرد تا از موضع برتر، عراق و حامیانش را برای تأمین خواسته ایران متقاعد نماید.

رفتار عراق و آمریکا پس از پیروزی انقلاب و شروع جنگ ذهنیت و تصوراتی را در مردم و مسؤولان به وجود آورده بود که آثار زیادی در نحوه مقاومت در برابر تجاوز عراق و پس از آن آزادسازی مناطق اشغالی و سپس در تصمیم گیری پس از فتح خرمشهر بر جای نهاد.

در حالی که موجودیت نظام و انقلاب بر اثر جنگ تهدید شده بود.

سازمان ملل در واکنش به تجاوز عراق از این کشور حمایت کرد و همین امر اعتماد ایرانیان را به این سازمان سلب کرد.

پس از فتح خرمشهر این باور و اعتماد وجود نداشت که حقوق ایران که شامل محکوم کردن صدام به عنوان متجاوز، پرداخت غرامت و عقب نشینی کامل عراق بود تأمین شود.

ضمن اینکه نگرانی آمریکا از پیروزی ایران و سقوط عراق به تهدید ایران منجر شد و متقابلا حمایت و کمک های اطلاعاتی به عراق آغاز شد و این تحول بیان کننده این معنا بود که آمریکا و سایر قدرت ها به پذیرش موقعیت برتر ایران و شکست عراق مایل نخواهند بود و در نتیجه، تمهیداتی را علیه ایران به کار خواهند گرفت.

امام خمینی، ماهیت صدام را می شناخت و می دانست که نباید مقابل آن شیاد کوتاه آمد وقتی امام نگران شیطنت آمریکاست امام خمینی برای نخستین بار پس از عملیات فتح المبین نگرانی خود را بیان کرد: چیزی که امروز به آن مبتلا هستیم و ممکن است برای ما پیش آید قضایایی است که بعد از پیروزی جنگ برای ما ممکن است، پیش بیاید.

آمریکا معلوم نیست به این زودی طمعش را از این کشور قطع کند.

از این جهت ما باید خودمان را برای مقاومت مهیا کنیم.

فضای ذهنی تصمیم گیرندگان متأثر از دو مسأله بود: نخست، پیروزی های ایران بر عراق پیامدهای احتمالی داشت که از جمله سقوط صدام بود و دیگری اهداف و ماهیت سیاست آمریکا و مجامع بین المللی در برابر پیروزی ایران بود؛ در نتیجه، هنگام تصمیم گیری این نگرانی وجود داشت که خواسته های ایران نادیده گرفته شود.

با این برداشت این نظریه شکل گرفت که با توجه به برتری ایران بر عراق یک منطقه مهم از خاک عراق تصرف شود تا با اتکای بر آن خواسته های ایران از موضع برتر تأمین شود.

امام خمینی پرسش هایی را طرح کردند که سرانجام با ارائه دلایل نظامی و سیاسی توافق و اجماع لازم برای تصرف منطقه شرق بصره حاصل شد.

علت ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر برای نخستین بار از سوی نهضت آزادی و ماه ها پس از اتخاذ این تصمیم و اجرای عملیات های مختلف شامل رمضان، محرم، مسلم بن عقیل و غیره مطرح شد.

بعدها نقد و بررسی این موضوع در جزوه جنگ و صلح در سال 1363 منتشر شد.

علت مطرح کردن این سؤال ظاهرا طولانی شدن جنگ و ناکامی در برخی از عملیات ها بود.

حال آن که در واقع نهضت آزادی و بسیاری از گروه های سیاسی ادامه جنگ را عامل مؤثری در انسداد سیاسی ارزیابی می کردند و از این منظر پایان دادن به جنگ را ضروری می دانستند و با نقد مسؤولان و تصمیم گیرندگان و نیز تصمیمات اتخاذ شده، دنبال می کردند.

هم اکنون تکرار پرسش در مورد علت ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر، آن را به یکی از مهم ترین پرسش ها تبدیل کرده است، ولی در کالبدشکافی آن و با در نظر گرفتن فضا و شرایط تصمیم گیری به نظر می رسد این پرسش به نحو مناسبی طرح نشده است.

در واقع با در نظر گرفتن کلیه ملاحظات و عوامل مؤثر در تصمیم گیری برای ادامه جنگ، این پرسش غلط است و اساسا باید موضوع را این گونه مورد پرسش قرار داد که چرا فتح خرمشهر به یک پیروزی استراتژیک تبدیل نشد؟ صدام حسین، مغرور و سرخوش از حمله به ایران، حالا با سد دلاورانی مواجه شده بود که خرمشهر را پس از چند ماه از ارتش مجهز عراق پس گرفته بودند مارمولک بازی بوش و میدان دادن به صدام برای مهار انقلاب عراق در صورتی که با پیروزی عملیات رمضان پس از فتح خرمشهر، جنگ به پایان می رسید، آیا از علل ادامه جنگ سؤال می شد؟ این موضوع نشان می دهد مطرح کردن پرسش از علت ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر اساساً متأثر از ملاحظات سیاسی به جای نگرش نظامی ـ استراتژیک و بیشتر متأثر از نتایج است تا براساس شرایط.

این مشکل برای بوش، رییس جمهور وقت آمریکا، پس از جنگ با عراق به نحو دیگری به وجود آمد؛ مردم عراق پس از شکست ارتش کشورشان در کویت قیام کردند و بوش با توجه به این مسأله سیاست ساقط کردن صدام را رها کرد تا صدام متکی بر ارتش، قیام مردم را سرکوب کند.

علت این تصمیم نگرانی آمریکا از سقوط صدام و پیروزی انقلاب اسلامی در عراق بود.

چنان که بعدها گفته شد آمریکایی ها تصور می کردند بعدها براندازی صدام امکان پذیر است، ولی در عمل تداوم حضور صدام در رأس قدرت و ناتوانی آمریکا برای حذف صدام سبب شد که برخی از محافظه کاران و دمکرات ها به بوش انتقاد کنند که از فرصت مناسب برای سرنگون سازی رژیم عراق استفاده نکرده است.

با این توضیحات مشخص می شود که پرسش از ادامه جنگ متأثر از چه ملاحظاتی بوده و در عین حال چه کاستی هایی دارد.

ضمن اینکه رابطه پرسش ها با اهداف و اغراض سیاسی، نقد و حتی پاسخ آن را دستخوش تغییر کرده است؛ چنان که اکبر گنجی در نقد تصمیم گیری برای ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر، به این موضوع از جنبه خسارت های مالی و انسانی جنگ توجه می کند.

تبعات این نقد حتی دوستان و همفکران آقای گنجی را به واکنش وادار ساخت.

آقای هاشمی رفسنجانی نیز چند روز بعد، در سخنانی به اظهارات آقای گنجی پاسخ داد: اینهایی که الان حرف می زنند دنبال این هستند که ما اسراری که گاهی منافع دشمن را تأمین می کند، مطرح کنیم.

حتی قوی ترین کشورها و دولت ها اسناد و اسرار امنیتی خود را پس از گذشت سال های طولانی منتشر می کنند.

من هیچ وقت اطلاعاتی را که منافع ملت، کشور و انقلاب را ضایع می کند، مطرح نمی کنم.

فارغ از این ملاحظات و پس از گذشت این همه سال از زمان تصمیم گیری پس از فتح خرمشهر این پرسش را می توان طرح کرد که ایران اساسا چه گزینه هایی در برابر خود داشت؟ آنچه انجام شد آیا بهترین گزینه بود؟ برای پاسخ به این پرسش باید علاوه بر نگرانی ها و تصورات و ذهنیاتی که وجود داشت به خواسته های ایران و موانع موجود برای تأمین آنها توجه کرد.

رزمندگان ایرانی، دشمن را تا مرزهای رسمی به عقب رانده بودند و پیروزی های مکررشان را جشن می گرفتند پیش شرط های جمهوری اسلامی برای خاتمه جنگ جمهوری اسلامی ایران بلافاصله پس از تجاوز عراق به ایران و تردد هیأت های صلح خواسته های خود را که شامل عقب نشینی عراق از مناطق اشغالی، اعلام متجاوز بودن عراق و پرداخت غرامت بود به عنوان پیش شرط های خاتمه جنگ مطرح کرد.

مجامع بین المللی و هیأت های صلح به نحو تعجب آمیزی به جای توجه کردن به عامل تجاوز و ضرورت عقب نشینی، بر اجرای آتش بس تأکید می کردند.

تجربه جنگ اعراب با اسراییل و تبعات مخاطره آمیز پذیرش آتش بس، جمهوری اسلامی را وادار کرد که همچنان بر خواسته و شرایط خود تأکید کند.

تدریجاً برتری توان نظامی ایران و در هم شکستن ماشین نظامی ارتش اشغالگر و آزادسازی مناطق اشغالی، مسأله آتش بس و عقب نشینی را کمرنگ کرد؛ زیرا در مرحله آزادسازی مناطق اشغالی، 10 هزار کیلومتر مربع از 15 هزار کیلومتر مربعی را که عراق به اشغال خود در آورده بود، آزاد شد.

عراق 5000 کیلومتر مربع از خاک ایران را در اشغال داشت که پس از اعلام عقب نشینی از خاک ایران 2500 کیلومتر مربع از خاک ایران شامل ارتفاعات و مناطق حساس در اشغال نیروهای عراقی باقی ماند.

در مرحله جدید، محکوم کردن عراق که متجاوز بود و پرداخت غرامت اهمیت بیشتری داشت.

با این توضیحات در واقع با فتح خرمشهر هنوز اوضاع به وضع قبل از تجاوز بازنگشته بود؛ زیرا عراق پنج هزار کیلومتر مربع از خاک ایران را در اشغال داشت.

عراق همچنان تهدیدی برای ایران بود و ایران صدها میلیارد دلار خسارت دیده بود.

ایران در چنین وضعیتی برای حل مسائل چگونه باید تصمیم می گرفت؟ اول آتش بس کنید، تا ببینیم بعداً چی می شود! نگرانی از تبعات شکست عراق و پیگیری احتمالی جنگ از سوی ایران در این مرحله دو نوع بازتاب داشت؛ نخست، تأکید بر برقراری آتش بس در اولویت اول و سپس ارائه برخی از پیشنهادها برای پرداخت غرامت که به صورت غیررسمی و کلی بود.

آقای رجایی خراسانی، نماینده وقت ایران در سازمان ملل، درباره موضوع آتش بس می گوید: در مذاکراتی که داشتیم به ما می گفتند در قدم اول و قبل از هرگونه بحث و مذاکره ای باید آتش بس برقرار شود.

این تأکید در وضعیتی بود که هیچ گونه تضمینی برای تأمین خواسته های ایران وجود نداشت و پس از آتش بس مشخص نبود مذاکراتی که آغاز می شود چه نتیجه ای خواهد داشت؟ علاوه بر این، درباره غرامت، نقل قول های مختلفی وجود دارد و آمار و ارقام ذکر شده از 25 میلیارد تا 150 میلیارد دلار متغیر است، ولی تاکنون هیچ گونه سند معتبر و مشخصی مشاهده نشده است.

آقای هاشمی در کتاب حقیقت ها و مصلحت ها این موضوع را شایعات می داند و می گوید: وقتی خرمشهر فتح شد، شایعاتی در مورد پیغام صلح یا دادن پول در کشور مطرح بود، ولی ما که مسؤول بودیم، می دانستیم این شایعات دروغ است.

همچنین فرمانده وقت سپاه در سخنانی می گوید: اینکه گفته می شود بعد از آزادی خرمشهر چرا صلح نکردید، باید بگویم که هیچ پیشنهاد صلحی تا چهار سال بعد از آزادی خرمشهر به ایران نشد و فقط چند طرح آتش بس ارائه شد که اگر قبول می کردیم جنگ پنجاه سال به درازا می کشید.

چند نفری که آمدند و مذاکره کردند؛ اما رفتند و نیامدند وزیر خارجه وقت نیز در این باره می گوید: نفر اول آقای حبیب شطی، دبیرکل کنفرانس اسلامی بود که برای مذاکره آمد، یک رقمی را ایشان گفت و ما هم یک رقمی مطرح کردیم قرار شد ایشان جواب بیاورند؛ ولی دیگر خبری نشد.

نفر دوم، معاون وزیر خارجه هند بود که تلاش زیادی کرد و با ایشان هم روی رقم بحث کردیم؛ ولی رفت و خبری نشد.

بنابراین، مسأله مهم برای ایران در زمان تصمیم گیری، دفع تهدیدات احتمالی عراق و پرداخت غرامت بود و این مهم با عقب نشینی کامل عراق از خاک ایران و اعلام متجاوز بودن عراق و پرداخت غرامت به ایران تأمین می شد.

حامیان منطقه ای و بین المللی عراق که نگران از سقوط صدام در صورت ادامه جنگ بودند در قدم اول بر آتش بس تأکید داشتند تا درباره توقف جنگ و مهار رو به گسترش پیروزی های ایران اطمینان حاصل کنند.

ضمن اینکه در تعیین متجاوز حساسیت داشتند؛ زیرا انجام این مهم به معنای اعلام پیروزی سیاسی ایران بر عراق بود و تزلزل در عراق و احتمالا فروپاشی رژیم بعثی را موجب می شد.

علاوه بر این، قدرت های بزرگ در تجاوز عراق سهیم بودند و اعلام متجاوز بودن عراق به منزله پذیرش سیاست تجاوزآمیز این کشورها علیه جمهوری اسلامی ایران بود، لذا از پذیرش آن اجتناب می کردند.

برای پرداخت غرامت مایل بودند اولا مبلغ پرداختی به میزانی نباشد که ایران در مرحله بازسازی به موقعیتی جدید دست یابد؛ بنابراین تلاش می کردند ایران همچنان در برابر هزینه های بازسازی خسارات جنگ درگیر و ضعیف باقی بماند.

ثانیا به بازسازی عراق که قدرت متعادل کننده ایران بود، توجه کردند.

به همین دلیل کشورهای شورای همکاری ]خلیج فارس[ تأکید داشتند که یک صندوق مشترک تشکیل شود که پول آن را کشورهای مختلف تأمین می کردند و به تناسب میان ایران و عراق تقسیم می شد.

حال پرسشی که مطرح می شود این است که اگر جمهوری اسلامی ایران، بنابر نظر منتقدان، جنگ را پس از فتح خرمشهر تمام می کرد آیا امروز به جای پرسش از علت ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر این پرسش مطرح نمی شد که چرا جمهوری اسلامی در وضعیتی که در موضع برتر بود و احتمال شکست عراق و سقوط صدام وجود داشت و عراق همچنان بخشی از خاک ایران را در اشغال خود داشت، جنگ را این گونه به پایان رساند؟ باید به این نکته توجه کرد که پرداخت غرامت برای بازسازی ایران و عراق به لحاظ حقوقی بر این فرض مبتنی بود که ایران و عراق هر دو در شروع جنگ مقصر هستند، حال آنکه عراق، متجاوز بود و پس از اتمام جنگ با ایران و تجاوز عراق به کویت دبیرکل سازمان ملل عراق را متجاوز معرفی کرد.

علاوه بر این، تشکیل صندوق مشترک و پرداخت هزینه برای بازسازی حتما پیامدهایی داشت؛ از جمله این که در هر مرحله و در برابر هر پرداختی ایران باید گزارش هزینه ها را ارائه می کرد تا مجددا پول دریافت کند.

آیا برای طرف پیروز در جنگ پذیرش چنین تبعاتی امکان پذیر بود؟ بی توجهی گروه های سیاسی به ویژه نهضت آزادی به ملاحظات استراتژیک و وضعیت تصمیم گیری برای ادامه یا توقف جنگ و قضاوت براساس نتایج، این تصور را به وجود می آورد که این گروه ها تحت هر وضعیتی و بدون توجه به پیامدهای آن بر اتمام جنگ تأکید داشته اند.

عباس شیبانی معتقد است که مهدی بازرگان نسبت به ادامه جنگ، کاملا سطحی نگر بوده است شیبانی: بازرگان خیلی سطحی به موضوع جنگ نگاه می کرد اظهارات دکتر عباس شیبانی از مؤسسان نهضت آزادی در نقد مواضع نهضت درباره جنگ بیان کننده همین معناست.

ایشان می گوید: در جنگ که اصلاً استدلال مهندس بازرگان بسیار استدلال غلط و ناواردی بود.

آنها معتقد بودند که جنگ با عراق را نیمه کاره و بدون اجرای عدالت و حتی بدون تعیین شدن طرف متجاوز و شروع کننده جنگ و بدون احقاق حقوق ضایع شده ملت ایران رها کنیم، حال آنکه بعد از حمله عراق به کویت معلوم شد که امام، صدام را درست شناخته بود و اگر ما هم رها می کردیم، او رها نمی کرد.

امام روحیه صدام را از اول می دانست، ولی بازرگان در قضیه جنگ، خیلی سطحی قضاوت می کرد.

بحث صدام نبود؛ بحث حمایت جهانی از او برای سقوط انقلاب بود و بعد از حمله عراق به کویت هم که همه فهمیدند شناخت امام از صدام کاملا درست است.

علاوه بر اینکه آن صلح پایدار برقرار نمی شد و حتی متجاوز بودن عراق را هیچ جا اعلام نکرده بودند.

با توجه به موقعیت برتر نظامی ایران و وضعیت حاکم بر منطقه و داخل گزینه های ایران چه بود؟ آقای هاشمی پس از بحث هایی که اخیرا درباره ضرورت اتمام جنگ پس از فتح خرمشهر مطرح شد، با اشاره به سخنان منتقدان جنگ می گوید: آنهایی که آن موقع در مقابل این شایعات و احتمال صلح عکس العمل مخالف نشان دادند، کسانی هستند که الان مدعی مخالفت با ادامه جنگ هستند.

من آن موقع در مجلس بودم که آقایان خطاب به ما گفتند: بوی دلار به دماغشان خورده است و می خواهند جنگ را تمام کنند.

ایران بدون در نظر گرفتن خواسته های خود و تنها بر اثر فشارهای بین المللی و در حالی که نیروهای عراقی همچنان در مناطق اشغالی حضور داشتند، با پذیرش آتش بس، مذاکره با عراق را آغاز می کرد؛ بدون آنکه هیچ گونه کنترلی بر آن داشته باشد یا از اهرم فشار برای تأمین خواسته های خود استفاده کند.

این روش براساس ضرورت خاتمه جنگ با هر وضعیتی می توانست انتخاب شود، اما اینکه آیا انتخاب این راه حل به معنای حل و فصل جنگ به سود ایران بود، با در نظر گرفتن اینکه ایران طرف پیروز جنگ بود پذیرفتنی نبود.

آتش بس چه معنایی داشت وقتی نفت شهر دست عراق بود؟ ترک مخاصمه بدون اتمام جنگ راه حل دیگری بود که فراروی ایران قرار داشت؛ بدین معنا که ایران راه حل اول را نمی پذیرفت، در عین حال از ورود به داخل خاک عراق خودداری می کرد و در مرز خود مستقر می شد.

انتخاب این گزینه با توجه به اینکه عراق نفت شهر را در اختیار داشت و روی ارتفاعات و مناطق سرکوب مستقر شده و در عین حال به دنبال فرصت برای بازسازی و تجدید قوا بود چه معنایی داشت؟ آیا با این روش جنگ به پایان می رسید یا اینکه عراق پس از تجدید قوا مجددا حملات خود را از سر می گرفت؟ ضمن اینکه از نظر حقوقی هیچ گونه آتش بسی میان دو طرف برقرار نشده بود و بهانه های لازم برای از سرگیری مجدد تجاوزات عراق وجود داشت.

نتیجه هر دو راه حل این بود که روند برتری ایران بر عراق را متوقف و مخدوش می کرد و خطر سقوط احتمالی عراق کاهش می یافت و این برای آمریکا، اروپا و برخی از کشورهای منطقه که به دنبال پایان دادن به جنگ با هدف جلوگیری از سقوط صدام بودند، بهترین گزینه بود.

دوراندیشی های امام خمینی (ره) مانع از تصمیم نابجایی در سال های اولیه دفاع مقدس شد دوراندیشی حیرت آور امام خمینی (ره) تنبیه متجاوز با هدف تأمین صلح شرافتمندانه راه حل دیگری بود که ایران انتخاب کرد.

امام خمینی بر این نظر بودند: امروز که ما قدرت داریم، اگر مجرم را رها کنیم این به معنای آتش بس و صلح نیست ضمن اینکه منطق حکم می کند، دشمن عقب رانده شده را باید به نحوی مجازات کرد که برای سال های سال خیال تهاجم مجدد را از سر بیرون کند.

آنچه امروز آمریکا و انگلیس و برخی از کشورها علیه صدام دنبال می کنند، حاوی چه سیاستی است؟ سال ها از زمان تجاوز عراق به کویت گذشته است و عراق در جنگ با آمریکا شکست خورد؛ ولی سیاست های براندازی و تحریم همراه با حملات موشکی همچنان دنبال و اجرا می شود.

غیر از این است که طرف پیروز به دنبال ایجاد وضعیتی است که متجاوز بیشترین هزینه را پرداخت نماید و رفتار خود را اصلاح کند تا بدین وسیله شرایط برای صلح فراهم و تثبیت شود؟ منطق چنین حکم می کند ولی زمانی که جمهوری اسلامی این سیاست را پیگیری می کرد آمریکا و سایر قدرت ها آن را نمی پذیرفتند؛ زیرا پذیرش خواسته های ایران به منزله برقراری وضعیت جدید در منطقه با برتری جمهوری اسلامی ایران بود.

به نظر می رسد تصمیم گیری برای ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر با جمیع ملاحظات از نظر اصولی صحیح بود.

اگر این تصمیم به نتیجه نرسید و همین امر به انتقاد گروه های سیاسی منجر شد، بیش از آنکه متأثر از اصل تصمیم گیری باشد، ریشه در نحوه اجرای آن در عملیات رمضان داشت.

نگرانی از احتمال هوشیاری دشمن و واکنش سازمان ملل در برابر تصمیم ایران به تعجیل در انجام عملیات رمضان در منطقه شرق بصره منجر شد.

در نتیجه، ناکامی در این عملیات دستاوردهای فتح خرمشهر را تضعیف کرد و با طولانی شدن جنگ، اصل تصمیم گیری مورد پرسش و انتقاد قرار گرفت.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: عراق - ادامه - فتح خرمشهر - خرمشهر - ایران - مسؤولان - عراق و آمریکا - اشغال - بحث و بررسی - فرماندهان - شکست دشمن - خاک ایران - آزادسازی - شکست - تصور - برتر - پرسش - نخستین - متفاوت - پیروزی - احتمال - آمریکا - سالگرد - جمهوری - انقلاب - رفتار - مناطق - منطقه - آورده - اتمام

آخرین اخبار سرویس:
دولتی خوب است که سیاسی کار نکند

نماز جمعه در مسجد کاریا ترکیه پس از 75 سال اقامه می شود

شرح و تفسیر خطبه 118 نهج البلاغه

«رونالدو» از ظاهر جدیدش رونمایی کرد/ عکس

10 توصیه جدی برای گریز از کرونا

آخر هفته رنگی مجری محبوب/ عکس

دولتی خوب است که سیاسی کار نکند

برگزاری نماز جمعه در مسجد chr(034)کاریاchr(034) ترکیه پس از 75 سال

برگزاری نماز جمعه در مسجد کاریا ترکیه پس از 75 سال

مهمترین استراتژی استان ایلام برای توسعه، سرمایه گذاری است

احمد شیرزاد: اگر بایدن انتخاب شود به طور حتم سیاست آمریکا تغییر خواهد کرد/ شرط اول هر مذاکره ای احترام به ملت ایران است

خبرخوانی هفتگی دیدار: کرونا به قالیباف رسید، استعفا به رسول پناه

فعال سیاسی اصولگرا:کشور به همدلی و هماهنگی نیاز دارد

دیدار آدینه 20: ماهی بزرگ و تاریخ متفاوت ساکن برج بلند

مضامین اخلاقی و اگزیستنسیل قرآن (2)

فعال سیاسی اصولگرا:کشور به همدلی و هماهنگی نیاز دارد

لزوم توجه ویژه به نقشه راه و ریل گذاری بیانیه گام دوم انقلاب به عنوان نقشه کلان راه کشور

راه های جلوگیری از هک تماس های تصویری

ترامپ: ما برنده انتخابات خواهیم بود

ضرورت فرهنگ سازی درباره پدافند غیرعامل

چرا نوجوانان به پوشیدن لباسهای عجیب و غریب علاقه دارند؟

وزیر آموزش و پرورش: بسیج دانش آموزی گامی مهم در تربیت دانش آموزان آرمانگراست

وزیر آموزش و پرورش: بسیج دانش آموزی گامی مهم در تربیت دانش آموزان آرمانگراست

تحلیلی بر ابتکار هوشمندانه رهبر انقلاب در مخاطب قراردادن جوانان فرانسه

تاکید سازمان ملل بر احترام متقابل تمامی ادیان

چرا نوجوانان به پوشیدن لباسهای عجیب و غریب علاقه دارند؟

پایان یک ایدئولوژی دیگر

توهین به مقدسات با اعلامیه جهانی حقوق بشر در تضاد است

5 عامل که آینده مستمری بگیران را تهدید می کند

حدیث نگاشت | حدیث نبوی

واکنش آیت الله مکارم شیرازی به هتاکی رییس جمهور فرانسه

کنایه ضرغامی به سخنرانی روحانی در هیئت دولت

اقتصاد مقاومتی جامع ترین راهکار مقابله با تحریم ها و مشکلات اقتصادی است

آمریکایی ها نمی توانند روادید دیپلمات های ایران در سازمان ملل را لغو کنند

دلیل هراس غرب از اسلام / کدام قانون اجازه اهانت به یک میلیارد مسلمان را می دهد

تجربه مجازی و اما و اگرهایش

رییس سازمان پدافند غیرعامل: برای شکست کرونا باید رویکردی کنش گرایانه داشته باشیم

یوسفی: وجود وحدت و همدلی بین مسئولان قوا امری ضروری است

باید به استان ایلام رسیدگی ویژه شود

نقاط ضعف و قوت برگزاری مسابقات مجازی قرآن

درگذشت قاضی نیاز نقوی یک خسارت ملی برای پاکستان است

مهمترین استراتژی استان ایلام برای توسعه، سرمایه گذاری است

هر انسانی از هر دینی باید رو به کمال و پیشرفت حرکت کند

توسعه سرمایه گذاری، مهمترین استراتژی استان ایلام

تعطیلی نماز جمعه این هفته پیشوا

اثرگذاری محدودیت های کرونایی تا 2 هفته دیگر/لزوم افزایش تست ها و پیگیری موارد مثبت

لوایح دولت قدیمی و در حوزه معیشت نیستند

اهانت به دین اسلام ریشه در واهمه استکبار جهانی از مسلمانان دارد

یوسفی: وجود وحدت و همدلی بین مسئولان قوا امری ضروری است

برخی گزارشات قاچاق چوب کذب است/ ضرورت بهره گیری از ایده های نو برای حفاظت از منابع طبیعی

اثرگذاری محدودیت های کرونایی تا 2 هفته دیگر/لزوم افزایش تست ها و پیگیری موارد مثبت

درگذشت قاضی نیاز نقوی آسیب بزرگی برای حوزه های علمیه پاکستان است

آیا پیشینه جشن هالووین را می دانید؟!

آیا 67 لایحه مورد ادعای رییس جمهور ماهیت معیشتی دارند؟

وبینار رسانه، فضای مجازی و وحدت اسلامی برگزار شد

وحدت در سایه رحمهٌللعالمین را در ایکنا دنبال کنید

سیلی آبدار مردم یمن به رییس جمهور فرانسه +عکس

افتتاح دستگاه اکسیژن ساز بیمارستان شهید مفتح ورامین

پوشش بیمه سلامت برای 23 هزار نفر در دماوند

دبیرکل شورای علمای شیعه پاکستان درگذشت قاضی نیاز نقوی را تسلیت گفت

پاسخ استاد رحیم پور به 2 پرسش در ساحت شخصیت و تعالیم پیامبر اعظم(ص)

درخواست فوری برای تعطیلی دو هفته ای تهران

درخواست فوری برای تعطیلی دو هفته ای تهران برای مقابله با کرونا

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

پاریس پس از کمپین تحریم ها علیه کالاهای فرانسوی: دین و فرهنگ اسلامی بخشی از تاریخ ما است

روند کاهش جمعیت، تبعات نامطلوب امنیتی، فرهنگی و اقتصادی به همراه دارد

آمریکایی ها از تبعات رویارویی نظامی با ایران نگرانند/ دشمنان به حملات سایبری روی آورده اند

ابلیس فرانسه از سرنوشت سلمان رشدی عبرت بگیرد

فضای مجازی ظرفیت بی نظیری در همگرایی جهان اسلام ایجاد می کند

القاب و کنیه های امام موسی کاظم (ع)

اظهارات مکرون با هدف خدشه دار کردن چهره نورانی اسلام بود

پیام تسلیت مدیرکل آموزش وپرورش خوزستان

استاد دانشگاه : رویاسازی و تغییر نگرش دو اصل مورد نیاز برای ساخت گفتمان وحدت است

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی: فقط ایرانی ها می توانند فشارهای حداکثری را تحمل کنند/عراقچی: در خصوص قره باغ با روسیه رویکرد مشترک داریم

لزوم الگوگیری از اربعین برای تحقق وحدت / مردم در هفته وحدت کجای کار هستند؟

مفتی اتیوپی بر ضرورت وحدت میان مسلمانان تأکید کرد

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

کشف شخصیت شناسی با استفاده از خال صورت!

معاون استاندار خوزستان: تکمیل طرح ورودی حادثه خیز گتوند- جنت مکان ضروری است

سپاه محافظه کار است!

عراقچی: پیشنهاد ایران می تواند مسیر صلح را میان باکو و ایروان باز کند

«خداشناسی قرآنی کودکان» در فضای مجازی منتشر شد

رویکرد ملی سازی فناوری های مدرن سایبری، در ایران اتفاق نیفتاده است/ بدون اشراف بر فرصت ها و تهدیدات تحول فناوری، نمی توانیم از حاکمیت خود دفاع کنیم/ برای حکمرانی اسلامی در فضای سایبری نیازمند تدوین مبانی فقهی آن هستیم

معاون استاندار خوزستان: تکمیل طرح ورودی حادثه خیز گتوند- جنت مکان ضروری است

پیام مدیر حوزه های علمیه به آیت الله حافظ ریاض

عراقچی: پیشنهاد ایران می تواند مسیر صلح را میان باکو و ایروان باز کند

تصاویر/ دیدار سردار جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل با آیت الله اعرافی

فیلم | دعای سلامتی امام زمان(عج) با نوای مهدی ضیافتی

تراژدی مهاجرت خانواده کرد ایرانی به انگلستان/ نماینده مجلس: بیش از 1000 نفر در 5 ماه گذشته از سردشت مهاجرت کردند +فیلم و عکس

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

احمد نصیرپور، عکاس پیشکسوت درگذشت

ایلام دین بزرگی بر گردن کشور دارد/مهمترین استراتژی استان برای توسعه ایجاد سرمایه گذاری در استان

طرح | مقام والای پیامبر اکرم(ص) در بیان آیت الله فاطمی نیا

پشت پرده بازی های رایانه ای غربی؛ تلاش سازماندهی شده برای وارونه نمایی ارزش ها

استاندار خوزستان: بیمارستان آیت الله طالقانی(ره) آبادان امسال تکمیل می شود

فیلم | واکنش امام جمعه خوی به اهانت رییس جمهور فرانسه

نماهنگ | جمعه ها طبع من احساس تغزل دارد

استاندار خوزستان: بیمارستان آیت الله طالقانی(ره) آبادان امسال تکمیل می شود

دشمن از گسترش اسلام در اروپا وحشت دارد/عمل معکوس فرانسه در اجرای آزادی بیان

علیرضا شریعت فرماندار ویژه شهرستان آمل شد

خرمشهر را که پس گرفتیم، چرا جنگ را ادامه دادیم؟

خرمشهر را که پس گرفتیم، چرا جنگ را ادامه دادیم؟